Radioprogramma Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. De Hollandsche vrouw van heden. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. xiir. daar voor goeds kunnen verwachten ten opzichte van du arulcro klassen? Wie een gruwelijk relaas wil le zen over de wijze, waarop verleden winter tegen de zo ogenaamde 3) koclaki is opgetreden, kon dit vinden in het Octobernummer van „Oost-Europa", het meest objectieve en betrouwbare van alle tijd schriften, die het Westen over Rusland inlichten en in liet algemeen de sovjets eerder vriendschappelijk gezind. Tienduizenden boeren werden met vrouw en kind in Januari, midden in den barren winter, naar de moerassen en wouden van Noord-Siberlë verban nen. Slechts een klein deel van hen heeft de ver schrikkingen van het transport overleefd. En deze afschuwelijke wreedheid vindt zelfs geen verklaring of verontschuldiging in noodweer, zooals de terreur ten tijde van den burgeroorlog dit vond. Er was geen enkele noodzaak om de socialisatie van den land bouw in zulk een mateloos tempo te forceeren. En wat heeft men door deze waarlijk duivelsche wreedheid bereikt? Ja wat? Met verbazing, bijna met ontzetting ziet men in de cijfers van de herfst-uitzaai-campagne, die in 't algemeen zéér teleursiellonde resultaten gaf (op 20 September was slechts 56.2 pet. van het program uitgevoerd!) dat het vermaatschappelijkte bedrijf sterk ten achter gebleven was bij liet. individueele! De niet-gesocialiseerdo boeren hebben bijna viermaal zooveel land bezaaid als de gesocialiseerde. Wat zal Ik zeggen van de positie der Russische paria's, de „vroegere heerschende klassen", de thans absoluut rechtloozen? Een besluit van 10 April '30 heeft hun toestand opnieuw ellendiger gemaakt. Zij kunrien te allen tijde uit hun woning gezet worden, uit hun stad of dorp verdreven. Zij krijgen geen tocht op medische hulp en op rechtskundigen bij stand, hun kinderen worden uit de school verwij derd, zij mogen geen leden van coöperaties zijn. Kortom: zij zijn vogelvrij en óók hun kinderen. De sovjets vervolgen waarlijk de zonde der vaderen aan het nageslacht, niet anders dan de God van het Oude. Testament! Denkt men zóó den tegenstand van de overblijfselen der bourgeoisie in Rusland te over winnen? Men bestendigt die integendeel; men wekt steeds nieuwe baat, eh wrok tegen zich op. Tenslotte: arrestaties, processen en terechtstellin gen volgen elkaar op. De schuld der 48 „contra-revj- lutionnairen", die 25 Sept. jl, door de G.P.Oe. ter doo l gebracht werden, werd van vele kanten in twijfel getrokken. Daarenboven zijn ook tientallen anderen uit wetenschappelijke kringen gearresteerd: histori ci, geneeskundigen, menschen van algemeens ver maardheid. Waarvan zij eigenlijk beschuldigd wor den, dat weet buiten Rusland geen mensch. Het com plot van de z.g. „Industrieel partij" wenschen wij liever niet nader te beschouwen. Maar dat de ter reur in de laatste maanden zeer verergerd is, daar aan is geen twijfel mogelijk. En thans gaat die ter reur zich ook keoren tegen Tomski, Rykow, Sirtsow en andere „rcchtschen" De revolutie verteert haar eigen kinderen! 1) Deze twee laatste bijzonderheden werden mij meegedeeld door een vurige Russische communiste, die te Moskou in de jeugorganisatie werkt. 2) Daarenboven worden in den laatsten tijd be langrijke politieke besluiten steeds vaker niet door den raad der volkscommissarissen, maar door het Pol. bureau der K. P. genomen. 3) De koelak als sociale macht bestaat niet meer. Hij is een vijand, dien de regeering schept, omdat zij hem noodig heeft. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 8 December. EEN WEINIG BEGEERIN GS WAARDIG ZAAKJE ALS OUVERTURE. De eerste zaak begon al met een zaal-uitzetting. Be trof zekeren heer W. K. F. N. te Den Helder, evenals zijn verdediger, M.r. Veltmam, niet verschenen, die zich op 21 Augustus op de Molongracht aldaar zeer onvoeg zaam tegenover oen niets kwaads vermoedende dame had gedragen. Deze affaire, strafbaar gesteld bij art. 239 Wetb. v. Strafr., werd met de verelsehte geheim zinnigheid dus met gesloten deuren behandeld. Later kwatn verdachte nog aanzalokon en werd de zaak nog eens dunnetjes overgedaan. Vonnis: 6 weken' gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. EEN LEVENDIG CAFéHOUDER. Een te Hoorn wonend caféhouder, de 85-jarlge heer Jan H. stond na heropening der deuren terecht naar aanleiding van het strafbare feit, dat hij op 10 October een bezoeker, de 30-jarige heer Jan H. mishandeld had door hem met de gebalde vuist tegen het hoofd te slaan en hem vervolgens tegen den buik te trappen. De politierechter noemde den heer N. een grappige kastelein, iemand die zijn cliënten zoo hartelijk be handelde. De heer Jan H. gaf echter een geheel andere en minder grappige lezing van het geval. Hij had wel 'n uur op betaling van de genoten consumptie aange drongen en getuige Hartog, thans te Alkmaar woon achtig, hem wol een uur lang getergd. Voorts zou Hartog hem in de hand hebben gekrabd. Dc echtgenoote van den mishandelde, die ook In het café vertoefde, toen de caféhouder haar man In de haren vloog, onderschreef het versla* van haar man en weersprak de uiteenzetting van den caféshouder. Het trappen tegen den bulk had de juffrouw niet gezien, evenmin van het krabben in des kasteleins hand. Eiaoh f 20 boete of 20 dagen. Verdachte is a.1 eens door de Rechtbank te Haarlem ter zake misandeling van een ambtenaar tot 14 dagen •gev. veroordeeJd en werd hem thans opgelegd conform eisoh Officier f 20 boete of 20 dagen. MOEDWILLIG EEN HOND DOODGEREDEN? De 29-jarige chauffeur Floris B., wonende te Den Holder, had zich te verantwoorden wegens het niet be paald toejuichenswiaardlge feit, dat hjj op 3 Ootober aldaar een aan do weduwe Schrieken toebehoorende hond met zijn door hem bestuurd motorrijtuig opzette lijk had doodgereden. Het dier werd 's morgens door den zoon dee huizes uitgelaten en deed, niet zeer ver standig. zijn behoeften midden op de Kerkgracht. /De chauffeur van den verhuiswagen, de hier boven >aanged,uldo verdachte, beweerde bcwustcn hond niet of te laat te hebben opgemerkt. Zijn aandacht werd afge leid door con handwagen, door boomtakken en een juffrouw die een schreeuw gaf. Hij voelde echter wel, dat hij over iets heen reed en had toen gestopt. Verdachte, die wat zourig leek. bleek achteraf den hond aanvankelijk toch wèl te hebben gezien en had nog een zwenking gemaakt Voorts beweerde verdachte absoluut niet het voornemen te hebben gehad, het dier te overrijden. Twee andere getuigen, mej. Heine en Maarten v. d. Struijs, die het ongeval haddon gezien, verklaarden niet in het voordcel van den chauffeur. Door de manier van rijden konden zij opmaken, dat do hond er aan moest. De chauffeur reed met flinke vaart en had best •kunnen remmen. De Officier achtte opzet eohter niet bewezen, terwijl flóhuldmlsdrijf hier niet ten laste kon worden gelegd. Het wave beter geweest als de politie artikel 22 Motor en Rijwiclwet had ten laste gelegd. Requisitoir en vonnis ten slotte vrijspraak. EEN NEUSKANJER TOEGEBRACHT. De niet verschenen mej. Aafje Vr., een dame uit Andijk, zou op 1 Ootober den jeugdigen Corneiis Dijk man opzettelijk een slag tegen de neus hebben toege bracht. Het bleek evenwel dat de mishandelde ziek was. In diens plaats werd nu zijn papa,, den tuinder Teunis Dijkman gehoord. Het knaapje speelde op straat en werd op bovengenoemde wijze toegetakeld, zocdat zijn neus bloedde. Elsch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis gelijkluidend. EEN BIERGLAS ALS WERPMATERIAAL. De 21-jarige arbeider Andries L., wonende te Den Helder, deed zich op 18 Ootober aldaar kennen niet als een discus-, doch als een bierglas-werper, met welk voorwerp hij den getuige Simon Spigt in het gelaat raakte, zoodat diens bovenlip werd gewond. Dit drama speelde zich in het café van den heer Kramer af en wel naar aanleiding van het voorval, dat sommige personen, waaronder verdachte, de vrouw van den caféhouder door woord en daad onvoegzaam bejegenden, waartegen de heer Spigt krachtig protes teerde. De heer Andries L. ontkende de bedoeling te hebben gehad, speciaal den heer Spigt te raken. Hij heeft later van Spigt een pak slaag in ontvangst kun nen nemen. Volgens verklaring van mevrouw Kramer was het verdachte, die zich onbehoorlijk tegenover haar gedroeg. Verdachte had ook nog met een stoel gegooid ln Spigt's richting en daarna met een bierglas, waarin een weinig bier. De heer Corn. Kramer, de caféhouder, die zeer slecht ter been was, verklaarde nagenoeg hetzelfde als zijn echtgenoote had medegedeeld. Verdachte viel zijn vrouw lastig en niemand anders. De heer Spigt bloedde hevig en is in het vliegkamp de Kooij verbonden Gevorderd werd 14 dagen gevangenl ss t raf. Daar bin 'lt niet mee innome, zei verdachte. Desondanks vonnis 14 dagen, overeenkomstig elsch. HET WOORD „BLOEDZUIGER" IS BELEEDIGEND. NEEM LIEVER „ZANDZUIGER". De niet ter zitting verschenen Hendr. G. te Hoorn, had aldaar op 14 October den radio-distributeur Sche pel grovelijk beleedigd door dezen heer te quallficeeren als 'n „bloedzuiger". De heer Schepel bewees dezen zonderlingen verdachte nog wel een dienst, door een paal, die voor zijn woning stond, te verwijderen. De beleedigde gaf een nadere toelichting met overlegging van een schetskaart, welke uiteenzetting voor ons to taal onverstaanbaar was, zoodat wij onze lezers daar van verstoken moeten laten. Volgens een ingezonden schriftuur van verdachte had deze hem juist het woord „bloedzuiger" toegevoegd. Verdachte was ongesteld. De Officier verzocht acte van de niet-versdhijning van getuige Molenaar en aanhouding tot 12 Januari 1931. Conform besloten. DE SPIEGELRUIT VERGRUIZELD. In den avond van 27 Sept. had zekere mevrouw Maan tje Gr., huisvrouw H., die wegens haar onrustig gedrag uit het café van den heer Arie Boon te Den Helder was verwijderd, bij wijze van repressaile-maatregel, een spiegelruit in het café verbrijzeld. De driftige dame, bekwam een bebloede pol3 en heden een veroordeeling tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. DRAMA OP HET SCHIEREILAND. De heer Evert M., arbeider te Wieringen, nam op het verdachtenbankje plaats naar aanleiding van het hem ten laste gelegde feit, dat hij op 18 Ootober den arbeidei Martinus Glim had mishandeld, door hem eenige klappen op het hoofd en een schop tegen het onderlichaam toe te dienen. Deze executie werd voor afgegaan door een dispuut tusschen Martinus en diens broeder Pieter, wolk jongmensch een specialen vriend schijnt te zijn van den verdachte, die trouwens de mis handeling ontkende en dezen broeder als getuige a de- decharge had meegebracht. De heer Asjes, autoreparateur te Wieringen, die op het relletje naar buiten kwam, had gezien en waarge nomen, dat Martinus Glim door Evert M. was mishan deld. De politierechter zou het verstandig achten, indien verdachte bedoelden Pieter Glim niet zoo dikwerf bij zich in huis haalde. Er konden niet anders dan onaan genaamheden uit voortspruiten. Genoemde broer Piet ontkende dat Evert M. zijn broeder had geslagen of geschopt. De andere getuigen persisteerden echter bij hun uitlatingen. De Officier achtte schoppen bewezen en liet het slaan schieten. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis f 10 boete of 10 dagen. PALINGFUIKEN ONTVREEMD. Ter zake dit feit stond terecht de Sljarige los werk man L. te Enkhuizen, Deze heer had op het strand van het z.g. Enkhuizer Hop eenige van die nuttige instrumenten ziah ten nadeele van den eigenaar, den visscher Post, wederrechtelijk toegeëigend. De zaak was niet bepaald versch, want zij dateerde van 17 April. De waarde der fuiken varieerde van f 8 tot f 20. Een van die fuiken beweerde verdachte gekocht en betaald te hebben. Overigens trachtte de heer L. het gebeurde voor te stellen als het gevolg van een vergissing. De fuiken waren ongenummerd, de verdachte had ze ge vonden en wist niet wie de eigenaar was. Het pleitte echter niet in zijn voordeel, dat hij de fuiken had ver stopt en hij zelf bekend staat als iemand die niet af- keerig is van een „slokje". Do Officier requlrccrde f 25 boete of 25 dagen. Uit spraak: aanhouding der zaak tot 12 Januari 1931 in af wachting van een reclasseeringsrapport. GEEN BEWIJS VAN „BEWONDERING". De heer Pieter de Vr, 'n 45-jarig timmermansknecht te Oudorp, stond terecht omdat hij op Vrijdag den 10 October zijn dorpsgenoot Van Wonderen te kennen had gegeven, dat hij hem beschouwde als een huiche laar en een kwajongen! De aldus bejegende deed als- toen aangifte. Deze minder vriendelijk stemming was het gevolg van een door den beleedigde als voorzitter der banne gehouden schouw. De verdachte erkende, doch wees iedere kwade be doeling beslist af. Gerequireerd werd f 10 boete of 10 dagen. Vonnis f 7 boete of 7 dagen. DE STEEL VAN EEN SCHOP MISBRUIKT. GRIJSAARD VAN 81 JAAR MISHANDELD! De 25-jarige arbeider Abr. Joh. V. te Uitgeest, had op 21 October zyn Si-jarigen mcdc-arboidor Ploeger (beiden in dienst van den metselaar Fluiter), met den steel van een schop tegen het hoofd geslagen en stond nu ter zake dit feit terecht. Even te voren was tusschen beide arbeiders oneenig- held ontstaan en had verdachte den ouden Ploeger verweten, dat hij met den baas had gekletst. De mishandelde heer Ploeger beweerde het vorige jaar ook al door verdachte mishandeld te zijn. De Politierechter noemde het schandelijken hoogst ernstig. De oude Ploeger kan tengevolge van de mis handeling niet meer werken. Eisch na streng requisitoir f 50 boete of 50 dagen. Vonnis f 50 boete of 50 dagen. GEWELDDAAD VAN EEN OUDEN BEKENDE F 100 BOETE OF 100 DAGEN GEREQUIREERD. De bij den Politierechter heelemaal niet onbekende heer Joh. Joz. V, 'n Tilburgsch opperman, voorheen schoenmaker, vroeger te Enkhuizcn cn thans te Hoorn woonachtig, stond voor de variatie weer eens terecht ter zake vernieling. Hij had namelijk te Hoorn op 18 October een paneel getrapt uit de deur van het café van den heer W. de Vries, die hem even te voren uit •dat café als „ongewenschte bezoeker" had verwijderd. Bij zijn verschijning reciteerde de politierechter dich terlijk: Zoo v. d. Meer, Ben jij daar weer? Verdachte had door het schrijven van een hartroe- renden brief getracht zijn optreden wat te verzachten, doch had van den politierechter eon geduchte repri mande in ontvangst te nemen. De Officier requireerde tegen dezen vasten klant, EN HOE MEN HAAR IN HET BUITELAND ZIET. In de Duitsche pers is deze week een artikel ver schenen, waarin de Hollandsche vrouw van heden vanuit een Duitsch standpunt bezien, besproken wordt. Wij laten het hieronder onverkort volgen: Bij de Olympische spelen te Amsterdam hebben wij kunnen zien, welk een geestdrift zich van het publiek meester maakte, welke een gejubel er los brak, toen de grijze Koningin-Moeder verscheen, de vrouw, die acht jaar lang de geschiedenis van het land met liefde en verstand heeft geleid en zich daar door verzekerd heeft van de onvergankelijke ver eering van het Hollandsche volk. Toen zij 2 jaar ge leden haar 70en verjaardag vierde, heeft zij ontelbare bewijzen gekregen van de liefde die haar, de vroe gere Duitsche prinses, toegebracht werd. „Zij is hee lemaal een Hollandsche geworden, zeggen haar onderdanen en dat is de hoogste lof, die het zelf bewuste volk iemand kan toezwaaien. Wanneer men in Holland komt, wordt men er dade lijk door getroffen, dat de menschen er zoo goed Duitsch spreken. Vooral op de spoorwegen en op alle plaatsen, die voor het vreemdelingenverkeer van be lang zijn, wordt men keurig toegesproken in de eigen taal, waardoor men dadelijk aangenaam gestemd is. De prettige omgangstoon valt ons op, zoodra wij de Hollandsche grens gepasseerd zijn. En onwillekeurig denken wij terug aan den tijd van S jaar geleden, toen de inflatie in Duitschland op haar hoogtepunt was en de Hollanders de Duitsche kinderen tot zich namen. Het is jammer, dat men bij ons over het algemeen zoo weinig weet van de roemrijke Hollandsche ge schiedenis. Het Huis van Oranje stamt uit het Duit sche Nassau, de Koningin heeft niet alleen een Duit sche moeder, doch ook een Duitschen gemaal; in Duitschland zingen de schoolkinderen het Nederland- sche volkslied „Wilhelmus von Nassauen", zonder te weten, waardoor deze vorst beroemd is geworden, zonder op de hoogte te zijn gebracht van de voor- beeldlooze trouw, waarmede het Huis van Oranje goed en bloed gaf voor Holland in den ongelijken strijd, die het te voeren had om zijn onafhankelijk heid te verkrijgen en zijn geloof te verdedigen. Wij hoorden ook veel vertellen over de toekomstige Koningin, Kroonprinses Juliana, die aan de Leidschc Universiteit gestudeerd heeft; men sprak met geest drift over de vroolijkheid, waarmee zij deelnam aan studie, sport en spel, vergezeld door haar vriendin nen; over den eenvoud, waarmee zij zich geeft, over haar vlug begrip en haar slagvaardige antwoorden. En inderdaad zal men lang kunnen zoeken naar een Duitsch meisje van goeden huize, dat zich zoo een voudig kleedt en zoo bescheiden optreedt. In Holland studeeren vele meisjes aan de Univer siteit, doch niet in die mate als wij het in Duitsch land zien. De opleiding voor onderwijzeres is niet universitair, evenals vroeger bij ons; deze meisjes ko men dus reeds op haar 18e- of 19e jaar in het beroep. Doch al studeeren vele Hollandsche meisjes niet aan de universiteit, zij streven er, evenals bij ons, allen naar om op eigen beencn te staan. Vele beroepen, die bij ons na den oorlog weer door mannen worden ver vuld, zijn het arbeidsveld der jonge Hollandsche vele malen veroordeeld, voor beleediging, mishandeling, en vernieling, om van mindere feiten niet te spreken, f 100 boete of 100 dagen hechtenis. Vonnis f 50 boete of 50 dagen, onder bedreiging van strengere maatregelen eventueel in de toekomst ERNSTIGE WEDERSPANNIGHEID VAN EEN TOT GEWELDDADIGHEDEN GEZIND ECHTGENOOT. De 35-jarige schipper Jb. Dirk Hendr. M. te Den Hel der, stond terecht ter zake ernstige wederspannigheid, gepleegd in den nacht van 1 op 2 November tegen de agenten van politie Raven en Streuve, die den man hadden aangevat om hem te beletten zijn vrouiw in het water te werpen, althans haar ernstig te mishandelen en hem over te brengen naar het politiebureau, tegen welke overbrenging hij zich als een wildeman verzette en den brigadier Streuve onder meer een stomp tegen de borst toebracht Het rumoerige nachtelijk tooneel had plaats op den Achtergracht Z.Z. Eerst met assis tentie van oollega's gelukte het den overspannen man meester te worden. Verdachte zegt schandelijk behandeld te zijn door zijn vrouw, die hem door haar gedrag tot het uiterste had gebracht. Hij wist aanvankelijk niet, dat hij met politie agenten te doen had. Hij was voornemens echtschei ding aan te vragen. De vrouw wordt gesignaleerd als een dame die veel van uitgaan houdt Eisch slechts f 25 boete of 25 dagen. Vonnis over eenkomstig dit zeer milde requisitoir. Sluiting. Donderdag 11 December. Hilversum (298 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.01—9.55 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.0110.15 Morgenwijding; 10.3012.00 Ochtend- Concert door het AVRO-Kwlntet... 12.00 Tijdsein; 12.01 —2.00 Concert door het Orkest van het Rembrandt Theater te Amsterdam; 2.002.30 Halfuur voor de Vrouw; 2.30—S.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 3.004.00 Naaicursus; 4.004.30 Gramofoonmu ziek; 4.305.30 Zlekenuurtje door Mevr. Ant. van Dijk; 5.30—7.00 Loetafoon-varia; 7.007.30 Eogelsche les voor gevorderden; 7.308.00 Radio-Volks-Universitelt. Dr. K. F. Proost spreekt over „Het Tooneel-probloem van on zen tij-d"; 8.00 Tijdsein; 8.018.30 Sportpraatje door H. Hollander: 8.3010.00 Concert door het Omroep orkest o.lv. Nico Treep; 10.00 Persberichten van Vaz Dias; 10.10—11.00 Aansluiting van het Cariton-Hotel te Amsterdam. Dansmuziek door Jack Hylton en zijn Band 11.0012.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) R.R.O. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek, N.C.R.V. 10.0010.30 Zang door het N.CR.V.-Dameskoor; 10.30 11.00 Korte Ziekendienst. K.R.O. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje; 12 00 Tijdsein; 12.01 12.15 Politieberichten; 12.151.45 Lunchmuzick door het K.R.O.-Trio; 1.452.00 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 2.00—2.45 Gramofoonmuziek; 2.453.45 Cursus fraaie handwerken; 3.454.00 Gramofoonmuziek; 4,00—5.00 Zlekenuurtje; 5.006.30 Concert door het Boris Lensky- trlo; 6.306.45 Cursus knippen en stofversieren; 6.45— 7.15 Spreker: 9. Postmus. Onderwerp: „De heldendood van Nicolaas Zrlny"; 7.157.45 Cursus Malelsch; 7.45 8.00 Politieberichten; 8.0010.00 Uitzending van de Open bare Getuigenissamenkomst, uitgaande van de Ned. Ver. van Joden-Christenen, uit de Regentessekerk, te 's-Gra- venhage; 10.00—10.10 Persberichten Vaz Dlas; 10.10 11.30 Gramofoonplaten. vrouwen geworden. Zoo ziet men op .de talrijke auto bussen wel jonge meisjes als conducteur in een een voudige, flatteuse uniform; zij treden zeer rustig en vriendelijk op. Ook in de vegetarische restaurants, die men in alle groote steden vindt, wordt men uit sluitend door vrouwen bediend. Ook hier valt de pret tige omgangstoon op. Bovendien krijgt men in alle lagen van het volk den aangenamen indruk, dat er in dit land nog tucht bestaat. En toch is het een echt democratisch land. Of men in Amsterdam langs het Damrak loopt, waar het eene café naast het andere vol gasten zit, of men eerste of tweede klasse reist in de autobus of derde klasse in den trein, men heeft altijd den in druk, dat de menschen zich veel meer aan elkaar gelegen laten liggen dan bij ons. En toch houdt de Hollander zijn particuliere leven veel meer verbor gen voor de onbescheiden blikken der buitenwereld dan de Duitscher. Dit gaat zoover, dat zelfs bewoners van huurhuizen een eigen ingang willen hebben. Aan. de hooge Amsterdamsche huizen ziet men dan ook groote haken, waarmede de meubels uit de vracht auto op straat kunnen worden geheschen om door het raam in de betrokken woning te worden ge bracht. Men heeft echter het gevoel, dat in dit bloeiende land de tijd is blijven stilstaan. Zoo beklaagden de verpleegsters der Rijksklinieken te Utrecht zich over de bepaling, dat verpleegsters met kort haar een valsch kapsel of een mutsje moesten dragen. Ver der beklaagden zij zich over het feit, dat een der ver pleegsters drie maanden achtereen nachtdienst had gehad. De gewone dagtaak is ook al zwaar en duurt van 's morgens half acht tot 's avonds half tien; 's Zondags begint men alleen een half uur later. De commissie, die de klachten moest onderzoeken, ver klaarde de uren niet te lang en wees er op, dat ieder, die het beroep van verpleegster koos, moest weten dat opofferingsgezinde toewijding daar de eerste voor waarde voor was. Ik moest ook medelijden hebben met de weeskinderen, die 's zomers loopen in hoog ge sloten kleeren van zwart cheviot. Toch is het land in andere opzichten zeer modern; zoo zijn echtscheidingen aan de orde van den dag, terwijl jonge meisjes uit beste kringen hun moeder „antiek" vinden, wanneer zij niet toestaat dat zij op een uitstapje van enkele dagen met de jongens op denzelfden hooizolder overnachten. Doch de wil van hun moeder beteekent tenminste nog iets voor hen De welvaart van het land is opvallend; toch kla gen de menschen erover dat zij er moeilijk kunnen komen. Dit zal wel niet zoo erg zijn, want het land met zijn welige akkers, zijn vee-, groenten- en bloe menteelt schijnt zichzelf te kunnen onderhouden. Het is ook duidelijk, dat het land rijke koloniën heeft; overal kan men thee, koffie, cacao, rijst, suiker, enz. krijgen van de beste kwaliteit voor de helft van het geld, dat men er in Duitschland voor besteedt.. De kleeding schijnt er echter duurder te zijn, daarom zijn de vrouwen er ook minder elegant gekleed don. bij ons. Zoo worden zijden kousen vrij veel gedragen, doch niet zoo algemeen als in Duitschland. Het verschil valt vooral op bij de verkoopsters in de win kels, die veel eenvoudiger zijn gekleed. Doch mis schien zien de vrouwen er minder elegant uit, omdat de Hollanders nu eenmaal een goede eetlust hebben; het is een feit, dat men slechts bij uitzondering de overdreven magere en door diëet verkregen figuurtjes ziet, die bij onze jonge meisjes régel zijn. En teni slotte heeft het land niet te lijden gehad van een tijd perk van inflatie, waardoor in Duitschland de oude eenvoud verloren is gegaan. Vragen en mededeelingen, deze rubriek betreffende, in te zenden aan den Heer K. VAN KEULEN, Lootsstraat 2411, Amsterdam. (Stellers van vragen gelieven nog even op antwoord te wachten, daar ik eerst nu door de verhuisdrukte heen ben.) PLANTEN MET SIERLIJKEN BLADERTOOI. ARAUCARIA EXCELSA. (Vervolg.) De oorzaak van het hangen der etages is te zoeken, ten eerste in gebrek aan licht, ten tweede: aan te veel warmte. Hiermede is de leefregel voor ons ka merdennetje aangegeven. Men moet deze plant n.1. volop in het licht en in een frissche omgeving zet ten, zoowel des zomers als des winters; echter des zo mers mag het boompje niet in het stekende zonnetje staan, want dan zouden de takken een bruine tint krijgen, en dat is niet mooi. Juist die sappige, zacht groene kleur is zoo mooi bij het kamerdennetje. Aan beveling verdient het ook het kamerdennetje laag bij den grond voor het venster te zetten, want het wil vooral bovenlicht hebben, hetgeen oolc bijdraagt tot het vlak blijven der takken, hoewel koel, toch moet de kamer altijd vorstvrij gehouden worden. Als grondsoort gebruikt men een mengsel van twee derde bosehgrond, een derde heidegrond en flink wat rivierzand, z.g. scherpzand. En als men het verpotten moet, doet men dat in het voorjaar tegen den her nieuwden groei, in een pot, die slechts weinig groo- ter is dan de oude. Men houdt de aarde regelmatig vochtig, ook 's winters, maar nat mag de aarde nooit langen tijd achtereen blijven. Tot de tweezaadlobbige planten behoort verreweg het grootste deel der kruid- en houtachtige planten en ik begin met de sterke AUCUBA'S, die bij de familie der kornoeljeachtigen ingeschreven zijn. Het zijn Japansche, immergroene heesters, die in verschillende variëteiten met geel gespikkelde, bontgevlckte en onregelmatig bontgerande en gemar merde bladeren voorkomen, die men allé kan samen vatten onder den naam van Aucuba Japonica Var. Variegata. Een veertig jaren terug werden die ver schillende variëteiten op naam gokweekt en was er veel vraag naar en zo verdienen stellig meer aan dacht dan thans het geval is, temeer omdat de vrou welijke planten kunnen getooid zijn met mooie glan zend roode, langwerpig ronde besvruchtjes. Maar dan moet men zorgen, dat men, behalve een vrouwe lijke ook een mannelijke plant heeft, anders komen er aan de eerste geen bessen. De eerste brengt n.1. al leen vrouwelijke of stamperbloempjes voort (zonder meeldraden dus), de tweede alleen bloempjes met meeldraden (alzoo zonder stampers). U ziet, willen nu de bloempjes der vrouwelijke plant bestoven kunnen worden en later door bessen opge volgd, dan moet ge ook een mannelijke plant heb ben, die het, voor de bestuiving noodige stuifmeel ver schaft. Een mannelijke plant is voor alle vrouwelijke exemplaren, die ge bezitten mocht,, genoog, dc in secten brengen dan het stuifmeel in het voorjaar ijve rig over. Aucuba's nemen vrijwel eiken grond voor lief, zwarte tuinaarde met wat veenaarde, mest en zand, voldoet goed.Ze hebben liefst wat lichte schaduw, maar zijn overigens zeer sterk, ze kunnen zelfs zon der nadeel enkele graden vorst verdragen. Een mooie plant dus voor ongestookte kamers. (Wordt voortgezet. Amsterdam. K. VAN KEULEN.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2