Bericht van Inzet. Baars en Oosterman Oproeping Aannemers een Huishoudster, een Huishoudster, Auto-ongelukken op Java. De doodende mist in het Maasdal. Het vergaan van de „Artiglio". Italianen in Australië geweigerd. Oude vrouw in vlammen. Alkmaar krijgt een nieuw postkantoor. Tweede Kamer. QtlcüfrhCcid tPticék JE ADRES C. Breet, Zeil- en Zadelmaker, f 6953.32. f 2640.= Duitsche Dog, DE VERMAARDE PEKELRIBBER. DONDERDAG II DECEMBER 1930. Huishoudster, Kaasmakersknecht voorzien. ADVERTEER7 IN DIT BLAD. De oorzaak steeds: te snel rijden. ...:eta seint uit Batavia: Omtrent het auto-ongeluk op den weg naar Tand jong Priok kan nog worden gemeld, dat dit plaats vond Zaterdagmiddag, nadat het stuur van de taxi was overgenomen door baron Van der Feltz. Ge noemde heer reed met groote snelheid en wilde een vrachtauto passeeren. Deze werd in de flank gere den. Beide auto's zijn vrijwel vernield. De taxi-chauf feur werd ernstig verwond, terwijl drie Inlanders, die zich op de vrachtauto bevonden, gewond naar de C.B.Z. moesten worden overgebracht. De toestand van baron L. S. van der Feltz, die bij het auto-ongeluk een arm brak en inwendige kneu zingen bekwam, is naar omstandigheden gunstiger. Een aanrijding, die aan drie menschen het leven kost. Verder seint Aneta uit Solo: Zondagmorgen zijn bij de suikerfabriek Bangak een Buick en een Chevrolet door woest passeeren te gen elkaar gebotst. De Chevrolet reed tegen een boom te pletter. De inlandsche chauffeur en twee kinderen der Europeesche familie VViler te Solo zijn overleden. Een oudere zuster werd zeer ernstig ge wond. Het zevenjarig zoontje was op slag dood, de Javaansche chauffeur stierf bij aankomst in het zie kenhuis, het twaalfjarig dochtertje stierf Zondagmid dag. De toestand van de andere dochter is vrijwel hopeloos. Hoe het een en ander in zijn werk is ge gaan. Uit de nadere berichten van het vergaan van de Artiglio, het Italiaansche bergingsvaartuig op de kust van Bretagne, blijkt, dat inderdaad bij het op ruimen van het wrak van het munitieschip Florence het ongeluk geschied is. Men vermoedt, dat bij de ont ploffing van de mijnen, die het wrak moest oprui men, de munitie van de Florence mede ontploft is en dat of door die hevige ontploffing de ontplofbare stoffen aan boord van de Artiglio mede in de lucht zijn gevlogen, of dat het schip in de fontein van wa ter, die opspoot, naar den kelder is gegaan. De be manning van de Artiglio was in het bergingswerk volkomen thuis. Verleden jaar heeft zij het goud ge borgen uit het wrak van de Drummond Castle en dit jaar was zij er in geslaagd de plaats op te spo ren van het wrak van de Egypt, een ander goud schip. De bedoeling was den volgenden zomer te trachten de schatten van de Egypt te lichten, waar bij de bemanning van de Artiglio een schoon ber- gingsloon wachtte. Tot de omgekomenen behooren twee van de beste en ervarendste duikers van de mij. Sorima, die de Artiglio exploiteerde. Ondanks het verlies van dit schip zal de Sorima haar werk voort zetten. Zij beschikt over nog drie bergingsvaartuigen, de Rotro, de Raffio en de Arpione. De Rostro was vlak bij de plaats, waar de Artiglio vergaan is, bezig met het opruimen van een ander wrak. Aan boord heeft men de ontploffing gezien, doch alles ging zoo snel in zijn werk. dat men niet heeft kunnen zien wat er precies gebeurde. De Rostro is wel dadelijk te hulp gesneld en heeft zeven menschen kunnen red den, van wie er vier ernstig gewond waren. Voorts heeft de Rostro de lijken geborgen van de beide be roemde duikers, Gianni en Franceschi, die al twintig jaar hun gevaarlijk beroep hadden uitgeoefend en nu vermoedelijk omgekomen zijn, terwijl zij zich veilig aan boord van hun schip waanden en toekeken naar het resultaat van het werk, dat zij onder water ver richt hadden. Tot de omgekomenen behooren verder nog Bargellini, een jonge duiker, kapitein Bertho- lotto en verder de marconist en een zevental andere opvarenden. De Artiglio was een schip van treiler- model, in 1906 op een Engelsche werf gebouwd en 281 ton groot. Het had in den oorlog dienst gedaan als miinveger. De Sorima had het na den oorlog ge heel als bergingsvaartuig ingericht. Het moet voor 420.000 gulden verzekerd zijn. De ramp heeft te Genua, in de omliggende plaatsen van de Riviera en op Elba, de woonplaatsen van de bemanning, groote verslagenheid gewekt. Een beroep op Mussolonl. De Italiaansche landverhuizers, wien bij aankomst aan boord van de „Orford" te Sydney het landen werd ver boden. en die weigerden zich over te schepen op de „Orama", die hen naar Italië terug zou brengen, hebben aan Mussolini een draadloos telegram gezonden, waarin zij zeggen: „Twee-en-zestig Italianen aan boord van de „Oxford" is landing in Australië geweigerd. Zoudt gij met de Australische regeering een schikking kunnen treffen om hun landing te verkrijgen?" Uit Rome wordt gemeld dat totnogtoe geen officieel protest is verzonden en dat de pers, die zich met het ge val bezighoudt, haar critlek in gematigden toon houdt De Oriënt Company, van wie de „Oxford" behoort, heeft intusschen ter vermijding van moeilijkheden besloten, de overscheping niet door te zetten, doch onderhoudt een scherp toezicht aan de kade en aan boord van de „Ox ford" en Iaat de landverhuizers herhaaldelijk aantreden totdat de „Oxford" naar Brisbane vertrekt, de laatste havenplaats, die het schip aandoet. Te Canberra gelooft men, dat Mussolini niet tusschenbeide zal komen, daar de werkloosheid in Australië voldoende de uitsluitlngs- politiek rechtvaardigt Een nieuwe groep Italiaansche landverhui zers afgewezen. Uit Fremantle, in West-Australië meldt Reuter, dat aan ongeveer tachtig Italianen, die deel uitmaakten van een groep van honderd landverhuizers, die aan boord van het stoomschip Otrarto arrivereden, niet werd toegelaten te landen. Versterkte politie bewaakt de valreep. Levensgevaarlijk gewond. Gistermorgen omstreeks kwart over acht heeft zich op een zolderkamertje gelegen aan de straatzijde op de vierde verdieping van perceel Lijnbaansgracht 306, te Amsterdam, een tragische gebeurtenis afgespeeld. Be- nedenhewoners van dit perceel werden plotseling opge schrikt door het hulpgeroep van een oude vrouw, die op de zolderverdieping woont. Toen men op haar ka mertje was gekomen bleek zij in brand te hebben ge staan. Een deel van haar kleeren hing nog schroeiend aan het lichaam van de ongelukkige vrouw, die vrijwel versuft op dezelfde plaats stond, waar zij In brand was geraakt. Deze bewoonster, de 65-jarlge weduwe J. C. Froshard- Sondervan, had een petroleumtoestel aangestoken en dat op den grond neergezet Dicht er by staande begon zij zich te kl^eden, maar nauwelijks had zy haar on dergoed aangetrokken of haar rokken vatten vlam. De brandweer heeft het slachtoffer voorloopig ver bonden, waarna de vrouw, die brandwonden In den der den graad over nagenoeg het geheele lichaam had ge kregen, per auto van den geneeskundigen dienst naar bet Binnengasthuis is vervoerd. Haar toestand is ern stig; men vreest voor haar leven. Wetenschappelijke enquête-commissie geïn stalleerd. De Belgische minister-president Jaspar, heeft gister morgen de wetenschapeiyke ooromissie van enquete geïnstalleerd die de oorzaken moet vaststellen van de geheimzinnige sterfgevallen ln Engis en omgeving. De minister van binnenlandsche zaken Baels is voorzitter der commissie. Hedenmiddag zou Jaspar in de Kamer een verklaring afleggen. Prof. Nolf, de voorzitter van het Belgische Roode Kruis, heeft zeer beslist verklaard dat mist in zuiveren staat niemand kon dooden. De enquête-commissies, naar Engis gezonden, hebben verslag uitgebracht over haar werkzaamheden en er daarbij op gewezen dat haar taak moeilijk was daar bq haar komst de oorzaken, die de ramp hadden veroor zaakt verdwenen waren. De commissie staat voor een arbeid van langen duur en zal permanent zitting houden. Na afloop der bqeenkomst verklaarden de deelnemers dat het probleem zeer samengesteld was en dat het noo- dig was de zaak in het labaratorium te bestudeeren en er proeven te nemen. Zoo zal er mist worden gevormd en zullen er proeven genomen worden op dieren. In de Kamer heeft Jaspar gisterenmiddag gezegd, dat verscheidene onderzoekingen worden ingesteld om aldus te weten te komen, of de mist de beslissende oorzaak der sterfgevallen is geweest of dat deze aan schadeiyke gas sen zijn toe te schryven. De Volkenbond vraagt Inlichtingen. De Belgische regeering heeft van de hygiënische af- deeling van den Volkenbond een mededeeling ontvangen waarin haar wordt verzocht zoodra mogelqk een utivoe- rig rapport te doen toekomen aangaande de noodlottige sterfgevallenin het Maas-dal. Geen gevaar hier te lande. Een onderhoud met dr. Heijormnns. Naar aanleiding van de geheimzinnige sterfgevallen in het Luiksche, waar tientallen menschen zqn overleden nadat zq den mist hadden ingeademd, scheen te Amster dam een zekere ongerustheid te bestaan, die wellicht verband hield met het feit, dat ten tyde van deze ge beurtenissen ln België ook hier te lande in vry sterke mate nevel optrad. In verband hiermede heeft het V.D.-bureau zich tot den heer L. Heyermans, den directeur van den Gemeen- telqken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Am sterdam, gewend. De heer Heqermans gaf als zyn meening te kennen, dat voor ongerustheid geen reden behoeft te bestaan. .Mist op zichzelf men denke in dit geval slechts a&n Londen, dat geregeld dagenlang in een bruinachtigen nevel gehuld is is doorgaans niet schadeiyk voor de gezondheid. De verschqnselen, die zich in het Luiksche by de slachtoffers voordeden, bestonden uit een prikke lend branderig gevoel ln de keel en andere symptomen ran dien aard. Hier moeten andere invloeden aan het werk zqn geweest", aldus de heer Heyermans. De funeste gevallen hadden plaats in een industrie gebied, waar uit den aard der zaak geregeld schadelij ke dampen in het luchtruim ontsnappen. Zeer waar- schqnlqk zijn deze blijven hangen, doordat alle om standigheden meewerkten: windrichting, dikke zware mist, de valleivorm van de streek etc. Voor zoover uit het onderzoek gebleken is waren bovendien de slacht offers allen personen, wier hart of longen niet geheel in orde waren. En wat zegt u van het geval in Londen, waar in een logezaal der Old Fellow Order vergiftigingsver schijnselen optraden? „Het is uitgesloten," zeide de heer Heyermans, „dat deze iets met mist te maken zouden hebben. Vermoe delijk is er met een gasleiding iets niet in orde geweest U weet waarschqniyk dat lichtgas, dat ontsnapt door den grond als het ware gefiltereerd wordt en dan bo vengronds ook reukeloos optreedt Het gevolg kan zyn, dat men zonder' uiterlijk merkbare oorzaken na het in ademen neervalt. Wat ten slotte den mist betreft her haal ik nog eens, dat er geen enkele reden tot onge rustheid bestaat. In Nederland is by mijn weten trou wens nimmer iets van dien aard voorgekomen", aldus besloot de heer Heijermans. Op de plaats, waar nu het voormalige Rijks opvoedingsgesticht staat Eerlang zal het zestien jaar geleden gebouwde port en telegraafkantoor te Alkmaar gedeelteiyk worden af gebroken en na wederoptoouwing geheel worden Inge richt voor telegraaf- en telefoonkantoor. Het gebouw van het voormalige rijksopvoedingsgesticht thans voor een deel in gebruik bij den belastingdienst en voor een ander deel bestemd voor oefeningen van militairen zal dan gedeeltelijk worden afgebroken en opnieuw opgebouwd, worden bestemd tot postkantoor. Heel bin nenkort reeds zal men in dat gebouw beginnen met den bouw van een versterkingsinslallatle voor den inter- localen telefoondienst, om de gesprekken naar Fries land en Groningen te versterken, wanneer de kabels daarvoor gelegd zullen zijn. Deae installatie zal in dit gebouw blijven ook na de inrichting tot postkantoor. Na wat huishoudelijke zaken, werd gestemd over de motie-Van der Sluis om een directeur-generaal van landbouw te benoemen. Deze motie viel met 45 tegen 34 stemmen, vrijwel rechts tegen links. Toen werd voortgezot de behandeling van de be grooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Wij vermeldden daarvan dat aangedrongen werd op uitbreiding van lager land- en tuinbouwonderwijs, meer lagere tuinbouwscholen en het instellen van een commissie daarvoor. De minister zal de uitbrei ding overwegen, een commissie acht hij niet noodig. Nogmaals vestigt de heer Duymaor van Twist de aandacht op het gevaar, dat de Noordzee zal worden leeggevischt. Spr. dringt aan op samenwerking in deze van aan de Noordzee gelegen landen, om maat regelen daartegen. Visch onder de maat, onrijpe haring, enz., wordt aangevoerd. Er wordt een verbod gevraagd voor de pufvisscherij. De heer Duys zegt, dat de eendenhouders over rompeld zijn door het in uitzicht stellen van zulk een verbod en dient een motie in dat eerst belang hebbenden bij de eendenhouderij en de pufvisscherij worden gehoord.. De minister belooft, een zijner ambtenaren met de belanghebbenden besprekingen te doen houden. De motie wordt ingetrokken. Daarna wordt de begrooting aangenomen en is Justitie aan de beurt en worden ook hierbij tal van wenschen geuit. Aangedrongen wordt op vereenvou digde procedure voor het innen van kleine vorderin gen. Het optreden tegen onrechtmatige ontslagen aan arbeiders enz. Zwaardere straffen werden ge vraagd voor pornografie. Er dient te worden opgeko men tegen gruwel- en sensatieberlchten enz. Meer kantonrechters werden noodig geacht. Verzekering van arbeiders in staatsdienst is onafwijsbaar. Gede tineerden die 'n ongeluk krijgen, zijn na hun ontslag uit de gevangenis hulpeloos. Een bijzondere strafge vangenis voor vrouwen is gewenscht. De onveiligheid ten plattelande wordt steeds grooter, er moet daar meer bereden politie zijn. Rechtspositie voor het na tuurlijke kind wordt bepleit en nog tal van andere wenschen werden kenbaar gemaakt, totdat de verga dering om 6 uur 's middags wordt geschorst 's Avonds begrooting van Koloniën. KLAVERBLADs SHAV1NG STICKS No- 285 zijn dc beste. Zijn zacht en aan genaam. Geven een overvloedig roomig schuim. Zijn uiterst voordeelig. Zijn tot de laatste snipper op te gebruiken. Deze scheerzeep doet voor geen enkel buiten, landscb merk onder* ZeeptabrieK .Het Klaverblad" I HAARLEM I lerblad"1 IJ Heden werden wij getroffen door het plotseling overlijden van onzen besten Vriend en ge acht Medelid ARIE BAKKER. Muziekvereeniging „CALLANTSOOG", te Callantsoog. 8 December 1930. Heden overleed onze lieve Va der, Behuwd- en Grootvader, de Heer J. BREED Cz., Oud-Opzichter van Polder en Gem. Wieringerwaard, in den ouderdom van 72 jaar. Uit alter naam, C. BREED. Wieringerwaard, 9 Dec. 1930. Bladreuzel bij de 5 pond 35 ct. p. pond. DIRK RAAT, Schagen. Geboren: Dirk Petrus Jacob, Zoon van: JAC. ROOKER Dz. en Tr. ROOKER—Glas Kd. Obdnm, 6 Dec. 1930. IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: Cornelis, Zoon van C. COLENBRANDER J. COLENBRANDER-Beets. Oude Weg, N. Niedorp, 9 Dec. '30. Ondertrouwd: HERMAN LUCASSEN en ANNIE PRANGER. Utrecht, Marnixlaan 2, )»nrw -m Breezand, „Grieta Hoeve", )luuec- J0- Wy trouwen te Anna Paulowna, op 23 December 1930. Versch vet Spek 25 ct. per pond. DIRK RAAT, Schagen. voor waterdichte Dekkleeden, Oliejassen, Broeken, Pijpen, Molenzeilen, Kruipbroeken, enz., in alle maten is NOORD A 37 - Telef. 67 - SCHAGEN. Donderdags op de Markt Hótel „CENTRUM". 1. Huis, Schuur, waarin stalling voor 12 koeien, Erf, Hakhout en Weiland aan den Ruigeweg nabij Sint Maar tensbrug in de gemeente Zijpe, te zamen groot 3.44.10 H.A., eigendom van den heer T. BIJVOET Jz. en te aanvaarden 25 December en 1 Meia.s. In 2 perceelcn, ingezet op slechts 2. Renteniershuis met Schuur. Erf, Boschje en Weiland aan den Belk- merweg nabij Sint Maartensvlotbrug in de gemeente Zijpe, tezamen groot 50.90 aren, eigendom van de Erven van Mej. de Wed. R. KOS—Blaauboer en te aanvaarden 25 December en 1 Mei a.s. In 2 perceelen, ingezet op slechts Afslag, combinaties en toewijzing blijven bepaald op Dinsdag 16 December a,s„ des voormiddags om 10 uur, in het Café van den heer S. KOSSEN aan de Sint Maartensbrug in de ZIJPE. Notaris S. W. WEGENER SLEES- te Zijpe. Te koop: een mooie geflokte ge- kruischte 9 maanden oud, grootte 70 c.M. schofth., bij W. L. VISSER, Callants- oogervaart. BIJ krqgt men 5 pnd. gem. Spek voor f 1.50 5 pnd. gerookt Spek voor f 1.50 5 pond dikke Bladreuzel voor f 1.75. Prima Met-, Lever- en Bloedworst. STEEDS VOORRADIG Beleefd aanbevelend. ROLPENS. DIRK RAAT, Schagen. aangaande Besteding perceel WILLEMSE, Een belanghebbende. GevraagdEen nette P. G., bij een alleenwonend persoon, leeftijd tuschen 35—45 jaar. Br. J. KOKKES, metselaar, Bergen N.H. Gevraagd, om direct in dienst te treden van middelbaren leeftijd, bij een alleen wonende Landbouwer; P. G. Brieven onder letter A, aan het Bur. van de Schager Courant. HOOFDKAAS. DIRK RAAT, Schagen. Biedt zich aan leeftijd 50 jaar, in klein gezin, onder letter H, poststation Kolhorn. W. HOEKSTRA, Waal, Texel, is van

Schager Courant | 1930 | | pagina 3