Uit den Duitschen Rijksdag. Het a.s. Eierenbesluit. Een nieuw tariefontwerp voor Duitschland. Geen Directeur-Generaal van den Landbouw. De Arnhemsche loopjongen gevonden. LANGENDIJK Uit de rekening van den penningmeester blijkt, dat er een batig saldo is van f 1.47 plus f200.39 op de spaarbank. De rekening wordt goedgekeurd. Dc heeren C. Blaauboer en M. Wissekerke, die sa men de commissie hebben geformeerd tot het onder zoeken of het stichten van een ijsbaan in onze ge meente mogelijk is, brengen rapport uit over hun bemoeiingen. Zij komen tot de conclusie, dat in Scha- gen geen ijsbaan is te stichten. Dc geschikte lande rijen liggen óf te ver weg óf zijn niet te koop. Boven dien is het bedrag dat noodig is, niet bijeen te krij gen. Men had nog het oog gehad op een stuk lands langs de spoorbaan in dc Hoep. Toon echter het ach terste gedeelte niet te koop bleek te zijn, moest ook dit plan, waarvan de begrooting f 12000 was, afsprin- gen. De aftredende bestuursleden, dc heeren M. Wisse kerke, C. Brcet en G. Koning, werden als zoodanig herkozen. Bij bet rondgaan met de contributiekaarten voor het nieuwe winterseizoen, waren er verschillende ge weigerd. Als er geen ijs is, mcenen sommige men- schen maar te kunnen bedanken, om als het straks weer begint te vriczeen, maar weer lid te worden. Het spreekt vanzelf dat op deze wijze de verecniging niet in stand kan blijven en niet in staat is een potje te maken voor het geval er ijs komt. Algemeen voelde de vergadering het noodzakelijke, om dergelijke menschcn een zekere boete op te leggen en werd besloten dat als zij die nu hadden bedankt, later weer lid wenschten te worden, zij dubbele con tributie, dus f4 inplaats van f2 moeten betalen. Toen ontspon zich een breede discussie over de aanschaffing van een ijsschuit, als middel tot het red den van drenkelingen bij eventueclc ijsongevallcn. Het bestuur bepleitte den aankoop van zulk een schuit, terwijl de heer Lutjcharms in geen enkel op zicht eenig heil van dit reddingsmiddel verwachtte, maar de voorkeur gaf aan dreggen, ladders, enz. Toe; gelicht werd dat dit reddingsmateriaal evengoed pre sent was, maar als uiterste waarborg ook een ijs- schuit gewenscht werd. Het bestuursvoorstel werd daarop aangenomen. Het bestuur kreeg machtiging om een afgevaar digde te zenden naar de vergadering van den Kon. Ncd. Schaatsenrijdersbond. Daar de rondvraag niets opleverde, volgde de slui ting. Geen debat over de buitenlandsche po litiek. Aan het slot der gistermiddag gehouden zitting van den Duitschen Rijksdag zou. zooals men weet, heslist moeten worden oj er nog een debat zou wor den gehouden over de buitenlandsche politiek, en wel in hoofdzaak in verband met de wrijving met Polen inzake de in Opper-Silezië uitgeoefende ter reur, waarover de commissie voor buitenlandsche zaken uit den Rijksdag een paar scherpe moties heeft aangenomen. Eveneens is bekend, dat de regeering alle mogelijke moeite deed. om dergelijke debatten, welke gepaard zouden gaan met een motie van afkeuring tegen mi nister Curtius, en waarin zij allerminst heil zag, te voorkomen. Deze moeite is niet tevergeefs gedaan. Gistermiddag ontstond een debat over een voorstel der nat.-soc., D.-nat., en communisten om heden, Woensdag, een debat te houden over de buitenland sche politiek, speciaal naar aanleiding van de Pool- sche terreur. Tegen dit voorstel verzette zich de Oppersilezische afc. Uützka (ccntr.) met de motiveering, dat een der gelijke discussie gemakkelijk de actie kon bcnadee- len van den voorzitter der gemengde commissie Ca- londer en die bij den volkenbond. De strijd over deze quaestie nam zoo scherpe vormen aan, dat de spre kers van de D.V.P., de staatspartij, de soc.-dem. en de B.V.P. eenparig betoogden, dat men, gezien deze dis cussie, van een debat over de zaak zelf weinig heil verwachtte voor de landgcnooten in Opper-Silezië Het voorstel werd daarop verworpen. Met algemeene stemmen werd besloten tot een ver zachting der tabaksbelasting ten gunste van de siga renfabrieken. De rijksdag werd ten slotte verdaagd tot heden- middags 3 uur. Be kabinetscrisis in Frankrijk. Omtrent de kabinetscrisis in Frankrijk wordt ge meld, dat Laval er nog steeds niet in geslaagd is een nieuwe regeering te vormen. Laval heeft verklaard, dat hij in geen geval de kabinetsformatie zonder dc effectieve medewerking van zijn vriend Tardieu -- den zoo juist tot een nederlaag gebrachten minister president zou aanvaarden. En de handel. In het „Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren" komt «en artikel voor, getiteld: „Het te verwachten Eierbe- aluit en de handel". Daarin wordt gewezen op het go- vaar dat er dreigt voor den vrijen eierhandel, en wordt een beschouwing gewijd aan de dingen, die komen en gaan. Onder dit laatste wordt dan verstaan de in de znaak zijnde nieuwe regeeringsmaatregel, n.1. een eier- besluit op grond van de Warenwet. De daarvoor te benoemen commissie, zou volgens bo vengenoemd blad absoluut geen rekening houden met de belangen van den georganiseerden handel. Ten tweeden male is de vereeniging van Vrije Markten gepasseerd. Groote organisaties als De Beurs voor den Eierhandel 4e vereenigingen van Eierhandelaren tc Barneveld en' Omstreken ei. te Groningen bestaan niet voor die com missie, ondanks het feit, dat zij schriftelijk aan dat be staan is herinnerd. Kamers van Koophandel, dio voor den handel in de bres zijn gesprongen, wachten tot heden nog steeds op antwoord. Inutsschen eischt de billijkheid te bekennen, dat de commissie ex art. 17 zich bereid heeft verklaard de ver tegenwoordigers van den handel te hooren... echter op ten moment dat het besluit, waarom het gaat, zee»- waarschijnlijk reeds geslagen zal zijn, Het bestuur der Verecniging van Vrije Markten, waarmede we deze kwestie bespraken, drukt er zijn groot leedwezen over uit, dat het niet gehoord is over het te nemen Warenwetbeslult, omdat het zoo noodza kelijk is, dat de bepalingen omtrent dc luchtkamer in overeenstemming zijn mot dc bepalingen in omliggende landen. Het bestuur heeft dan ook zeer sterk den in druk gekregen, dat men in het belang der coöperaties de vrije markten wil doen verdwijnen. Die indruk wordt nog extra verstevigd door het ge rucht, dat voor het ontworpen besluit een zoodanige re dactie is gekozen, dat de ter vrije markt aangevoerde eieren onder de controle vallen en niet die eieren, die bij de boeren in ontvangst worden genomen. Tegenover dit verderfelijk streven past maar één houding: een hechte aaneensluiting van alle niet-coope- ratieve belanghebbenden in den eiercnhandel. En onderzijds deze raad: Men roere zijn mond, ook al zou een bereuk er snel op volgen. Voor den handel is het in zekere Haagsche kringen nog steeds eb; bing oeng 1) is men daar als de hand wordt uitgesto ken naar het heilige huisje der coöperatie. 1) Maleisch: beteekent „de kluts kwijt". Volgens dit ontwerp zon de hoogte der invoerrechten in het vervolg onbeperkt zijn. Algemeen verzet in Duitsche in- dustrieele kringen. De berichtgever van het „Hsbl." telefoneerde gister avond De rijksminister van Landbouw, dr. Schiele, heeft bij het kabinet een nieuw tariefontwerp ingediend, dat, naar het „B. T." opmerkt, al zijn vroegere eischen in de schaduw stelt en welks inhoud men het beste kan qualificeeren als een samenvatting van alle landbouw-protectionistische voorstellen, die lot dus ver in den nieuwen Rijksdag uit de Duitschnationala, de landvolkpartij en de nationaal socialisten zijn in gediend. in het nieuwe ontwerp worden tariefverhoogingen voor boter en andere zuivelproducten, voor vee, vleesch, graan en tal van andere landbouwproducten geëischt. De hoogte van de invoerrechten zal in het vervolg ongelimiteerd zijn en. al naar de omstandig heden liet vereischcn. gewijzigd kunnen worden. Het „B. T." wijst er op, dat deze tariefvoorstellen niet alleen op eci s-ibotage van de regeeringsactk tot vcrlngin- v.m v t prijsniveau neerkomen, maar dat zij n tarieven-oorlog met bijna alle Furore e l ten gevolge zullen hebben. Al leen «ie v vste: e verhooging van het botertarief zou ree voldoende zijn om opnieuw een boycot actie in Nederland, Denemarken en de Baltisclie rand staten uit te lokken, die ditmaal nog heel wat scher per zou worden gevoerd dan de vorige maal. Volgons de informaties van de „V. Z." stuiten de nieuwe voorstellen van minister Schiele in indu- strieele kringen op algemeen verzet. Hot Reichsver- band der deutschen Industrie heeft vandaag met alle centrale organisaties van de industrie geconfereerd en daarbij vastgesteld, dat alle takken van nijver heid unaniem van meening zijn, dat de toenemende duurte van alle levensmiddelen, die het gevolg van dergelijke agrarische tarieven zou zijn, een noodlot- tigen invloed op de inriustrieele loonpolitiek en daar mede op de vorming der productiekosten zou uitoefe nen. Bovendien acht de industrie een dergelijke ta riefpolitiek ook funest voor de ontwikkeling van den Duitschen export. Als gevolg van de geringe koopkracht in het bin nenland zijn vele takken van nijverheid grootendeels de machineindustrie b.v. met 54 op den export aangewezen. Nemen de door de nieuwe tarieven ge troffen landen represaille-maatregelen, dan zou de industrie het kind van de rekening worden. Het Reichsverband der deutschen Industrie zal er daar om bij de rijksregeering op aandringen, haar goed keuring aan de voorstellen van minister Schiele te onthouden. Naar wij vernemen, is het kabinet vanavond orn negen uur bijeengekomen. In deze kabinetszitting, die, naar men aanneemt, wel tot diep in den nacht zal duren, zal de heer Schiele zijn tariefontwerp toe lichten en verdedigen. Verschillende berichten. De wederbenoeming door de Tweede Kamer verworpen. De Tweede Kamer verwierp met 45 tegen 34 stem men, rechts tegen links (zonder de commissie) de motie-Van der Sluis, die de wederbenoeming van een directeur-generaal van den Landbouw vroeg. ARBEIDERS ONTSLAGEN. En de werktijd bekort. Aan de Arnhemsche stoomsleephelling Mij. zullen ongeveer veertig werklieden worden ontslagen in ver band met de slapte in het bedrijf. Bovendien wordt de werktijd ingekrompen met twee uur, en van acht en een half op zes en een half uur gebracht. Komen er geen gunstige veranderingen, dan zullen meer ontslagen moeten volgen. Voorloopig zijn alleen ont slagen jonge lieden, die geen kostwinner zijn. AUTO TEGEN EEN HUIS OPGEBOTST. Dc twee inzittenden verwond. Gisternacht is op den Sittardcrweg bij Heerlen een auto tegen het huis van den smid v. d. W. opgebotst. Dc botsing was zoo hevig, dat de linkerzijde van den auto totaal versplinterd werd, terwijl dc groote spiegelruiten van de vitrinekast werden verbrijzeld, evenals een gedeelte van den gevel. De twee inzittenden, zekere de G. en E., uit Sit- tard, werden ernstig gewond cn naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Nader wordt nog bericht, dat de heer G. nog buiten kennis is, terwijl de toestand van den heer E. bevredigend is.. DE BRUG BIJ NIJMEGEN. De voorbereidingen beginnen het volgend jaar. De vaste brug zal eerst in 1937 ge reed zijn. Naar het Hdbld. verneemt, zal met de voorbereiden de werkzaamheden tot overbrugging van dc Waal bij Nijmegen in den loop van 1931 oen aanvang worden gemaakt. Deze voorbereidende werkzaamheden zul len ongeveer 1 Yz jftar in beslag nomen en eerst daar na kan met den eigenlijken bouw van de peilers en het bovendek begonnen worden. De voorbereidende werkzaamheden vorderen zoo geruimn tijd, omdat o.a. bij Lont de Waalbandijk achterwaarts verlegd moet worden in verband met het feit, dat door den houw van de peilers van dc brug het stroomgebied van de Waal vernauwd wordt. Met dit werk zal men naar alle waarschijnlijkheid einde 1931 beginnen. Men verwacht, dat dc vaste oeververbindingen eerst in 1937 zal zijn tot stand gekomen. ERNSTIG VLIEGONGELUK IN CHINA. Drie dooden, vijf gewonden. Reuter seint uit Shanghai: Een postvliegtuig van den dienst Shanghai-Nanking is neergestort bij de rivier Whang Po. toen het bij het opstijgen den mast van een jonk raakte. Een Amerl- kaansche en een Chineesche piloot, benevens een Rus sische passagiere werden gedood. Vijf personen werden ernstig gewond onder wie generaal Hsiung Shih Hui, commandant van het garnizoen van Shanghai. OOSTENRIJKSCHE POSTAUTO VERONGELUKT. V.D. verneemt uit Innsbruck: Een autobus van dc pc., vrijen is door de gladheid van den weg langs een hriling naar beneden gestort. De wa gen bleef op 30 M. dlep'.o zwaar boschrdi."d liggen. Alle 15 inzittenden werden gewond; drie zwaargekwei sten moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. DE VERGIFTIGDE SOEP. Het aantal leerlingen van een kostschool te Madras in Britsch-Indlë, dat na het eten van vergiftige soep ls overleden, is gestegen tot 35, 13 leerlingen liggen nog ziek. DICHTE MIST OVER NOORD-DUITSCHLAND. Belemmering van het verkeer. Over geheel Noord-Dultschland lag gisteren een dichte mist, waardoor overal het verkeer zeer belemmerd werd Het vliegverkeer In het noorden van het rijk lag geheel stil In den treinenloop kwamen belangrijke vertragin gen voor. Die er met f 4000.— van door was. In Amsterdam aan den zwier. Nog f 3000 in zijn bezit. Door de politie te Amsterdam is op aanwijzing van de Arnhemsche politie in een hotel gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht, de 17-ja- rigc T., dio vorige weck met f4000.toebehoorendc aan het reisbureau Lindeman te Arnhem, waar hij in betrekking was, spoorloos verdween. Van het gcl-l werd f3000.— nog in zijn bezit gevonden. Tevens zijn gearresteerd een zekere G., met wicn T. er vandoor is gegaan cn twee vrouwen, met wie zij een deel van het verduisterd bedrag er door hebben gebracht. SOLDAAT SCHIET SERGEANT DOOD. To Lyon. Het N.T.A. meldt uit Lyon dat in een kazerne aldaar een soldaat die van oordeel was dat hij slecht werd be handeld, zijn sergeant doodgeschoten heeft De vrouw, van den sergeant en een andere soldaat, die den moor denaar wilden tegenhouden, werden zwaar gewond. De moordenaar sloeg op de vlucht ZOEBKOFF KRANKZINNIG? Alexander Zoebkoff, de weduwnaar van wijlen prinses Victoria van Pruisen, die na zijn verwijdering uit Duitsch land eenigen tijd in Luxemburg als kellner in een café werkzaam was, vertoont, volgens een bericht in de Fran- sche bladen, den laatsten tijd teekenen van krankzinnig heid, zoodat zijn familie er ernstig over denkt, hom in een sanatorium of in een krankzinnigengesticht te la ten opsluiten. ALGEMEENE STAKING TE V ALEN CIA. Relletje® en botsingen. In de Spaansche stad Valencia hebben de arbeiders de algemeene staking afgekondigd. De stakers trekken de stad door en houden tramwagens aan. Bij een bot sing met de politie werd een persoon gedood, een lid der civiele garde zwaar en vele personen licht gekwetst. Uit Cadix wordt gemeld, dat men ook daar het uit breken der algemeenes taking verwacht. BEZUINIGING IN ROEMENIË. De koning geeft het voorbeeld. De Roemeensche regeering heeft, naar het W. B. meldt, bij het parlement het ontwerp-begrootlng voor 1931 ingediend, blijkens hetwelk de uitgaven sterk worden beperkt. De minister-president las een brief voor van den koning, die o.a. zegt dat hij ook van de staatsambtenaren offers moet vragen. Hun salarissen zullen dus waarschijnlijk worden verlaagd. De koning stelt ook voor de uitkeeringen aan het koninklijk huis met 25 pet. te verlagen. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Door uitbreiding van het Vakonderwijs. Over de door de Pruisische regeering ontworpen krachtige maatregelen tot bestrijding van de werk loosheid. lezen we in de bladen, dat met 1 Jan. 1931 aan alle jeugdige werkloozen extra-schoolonderricht en wel in dc vakscholen, zal worden gegeven. De Pruisische minister van onderwijs heeft alle autoriteiten aangeschreven, dat aan alle jeugdige werkloozen, die nog verplicht vakschoolondcrwijs moeten hebben, een extra vakonderwijs moet worden gegeven van 12 tot 18 uur per week en aan de jeugd, die niet meer onder de verplichting van het volgen van vakonderwijs vallen, een extra onderricht van 18 tot 24 uur per week. DE WERKELOOSHEID EN ENGELAND. Aanvullend ondersteunlngscrediet Reuter seint uit Londen: Het Lagerhuis heeft met 274 tegen 225 stemmen een suppletoir crediet van 10% millioen pd. st goedgekeurd voor de werkloosheidsondersteuning. Wederom toeneming. Het aantal officieel Ingeschreven werkloozen bedroeg op 1 December 2.305.639, d.i. 19.197 meer dan de voor gaande weck en 1.002.709 meer dan het vorige jaar op hetzelfde tijdstip. STEUN AAN DEN LANDBOUW IN DE VEREENIGDE STATEN. In de door droogte geteisterde gebieden. Reuter seint uit Washington: De Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, hetwelk machtiging geeft tot het verstrekken van een crediet van 60 millioen dollar ter ondersteuning van de land bouwers in de door droogte geteisterde streken. Het wetsontwerp gaat thans naar het Huis van Afge vaardigden. EEN NIEUW SABOTAGE PROCES IN RUSLAND? Arrestatie van 80 personen. V.D. verneemt uit Kowno: Volgens een bericht uit Chabarowsk zou de Gpoe ongeveer tachtig personen hebben gearresteerd, die beschuldigd worden van het plegen van sabotage in de vissche rij-trust. Het proces tegen de saboteurs zou reeds in het begin van het volgend jaar te Chabarowsk aanvan gen. Do vercordeelden uit het vorige proces overgebracht naar Nisjni Nowgorod. Na de gratie-verleening aan de ter dood veroor deelde beklaagden in het proces tegen de Industrie- partij, zijn dc veroordeelden onder zware bewaking van de Gpoe uit Moskou vertrokken naar Xisjni- Nowgorod, waar zij hun gevangenisstraf zullen uit zitten. Het transport der gevangenen geschiedde in alle stilte en zonder eenlg opzien te baren. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur der Langcndijker Groen- tenveiling op Maandag 8 December 1930, in het betaal- kantoor. Tegenwoordig 26 personen. Afwezig met kennisgeving de heeren P. Smit en C. Wagenaar Kz. Voorzitter, burgemeester Slot. opent met een welkom en deelt mede. dat de heer Wagenaar tengevolge van een ongeval verhinderd is de vergadering bij te wonen, en spreekt tevens den wensch uit, namens allen, dat het ongeval niet van crnatlgen aard moge zijn en de heer W. en zijn echtgenoote spoedig weer geheel her steld mogen zijn. Na lezing der notulen werden de keurlljsten nage zien van October en November, welke resp. 8 en 5 keu ringen bevatte, waarop geen op- of aanmerkingen wer den gemaakt. Uit het rapport over het nazien van het kantoor werd meegedeeld, dat alles in goede orde was bevonden en dat er in de maand October was geveild voor een bedrag van f 110959.24, waarvan voor: Broek op Lan- gendijk f 21332.17, Koedijk f 5092.70. Heerhugowaard f 8062.70. idem R.K. f 23894.46, Sint Pancras f 12471.30, idem R.K. f 1903.09, Zuidscharwoude f 6449.01, idem R.K. f 1818.24, de Sohermeer f 6204.35, Ursem f 6345.46. Hensbroek f 10142.80, Oterleek f 1846.93. Schermerhorn f 151.40, de Rijp LTB. f 20.30. Diversen f 3305.33. Ingekomen stukken. Vand e Prov. Co mm., dat be sloten is op 1 Dec. 1930, de eerste inventarisatie van stapelproducten te doen plaats hebben. Van dezelfde bericht dat wederom eigen geteeld bloemkoolzaad verkrijgbaar is van de volgende soor ten: Tusschensoort en Kortpoot, Reuzen en Le Cerf- bloemkoolzaad (selectie Hazeloop). Aan elke aangesloten vereeniging is hiervan bericht gezonden, welke het ver langde kwantum bij den secretaris kunnen opgeven. Van dezelfde het jaarverslag met agenda voor hun algemeene vergadering, welke gehouden zal worden op Dinsdag 30 December 1930. Voorzitter las de agenda voor, verstrekte qlle ge vraagde inlichtingen en wekte afce bestuursleden op die vergadering bij te wonen. Als officieel afgevaardigden werden aangewezen de heeren S. de Boer Kz. en W. Viseer. Van den heer Mallekote is een uitgebreid rapport ingekomen, aangaande proefnemingen ter verkrijging van betere roode bewaarkool. Bijgevoegd was een kos tenberekening en een verzoek om subsidie. Daar deze zaak geheel beschouwd werd als een tuin- bouwbelang en het dan ook als zoodanig bij de tuinbouw vereenigingen thuis behoorde, als ook bij de vereeniging de Proeftuin en niet direct bij de vellingsvereenigingen, werd besloten op het verzoek om subsidie afwijzend te beschikken. Van Mevr Ententen Bruggecate, oud-telefoniste aan de veiling, een dankbetuiging. Van Ged. Staten een verzoek om een bijdrage van f 600 's jaare, aangaande de West-Friesche Kanalisatie. Voorzitter memoreert dat in de vorige vergadering de ze zaak breedvoerig is besproken, maar daar er nog geen aanvraag was om een bijdrage,kon geen besluit genomen worden. Thans echter is er het verzoek, zoodat we als be stuur een beslissing kunnen nemen. Het Dag. Bestuur stelt voor de gevraagde som toe te staan, omdat, daarme de zeker gehandeld wordt in den geest der vereeniging, daar het nog maar een paar jaar geleden is, dat met algemeene stemmen besloten is alles ln het werk te stel len om te komen tot een doorvaart Huigendijk—Omval en er toen zelfs een grooter bedrag voor beschikbaar werd gesteld Het groote'belang van die doorvaart werd toentertijd terdege ingezien en dat is thans niet minder geworden; nu is het misschien voor de gevraagde som te verkrijgen, nog beter als dat wij het ons toen voorstel den Aldus van he groote belang overtuigd zijnde, stelt het Dag. Bestuur dan ook voor de gevraagde bijdrage te verleenen. Daar in de vorige vergadering deze zaak breedvoerig was besproken, werd er toch weer een ruime discussie over gevoerd, daar een paar leden meenden dat het be- iang betreffende deze streek en de veiling, wel wat duur was gekocht voor de gevraagde som, overigens was men algemeen van het groote belang overtuigd en werd dan ook besloten de gevraagde bijdrage toe te staan, echter behoudens goedkeuring van de algemeene vergadering Van den secretaris van den Vierbond een uitnoodiging tot bijwoning van de vergadering, welke gehouden zal worden op Zaterdag 13 Dec. 1930. Deze vergadering wordt gehouden op initiatief van den N.M.B., welke als voorstellen opgegeven heeft: le. Alge- heele afschaffing van het pet., hetgeen de handel he den terug ontvangt voor de contante betaling der pro ducten, welke over de veilingen worden verkocht. 2e. Zaadselectie-proeven met roode bewaarkool. (Deze aangelegenheid zal waarschijnlijk ingeleid worden dooi den heer Hazeloop. Dwas fd,rm uanokuod vbgkqj vbgkqj vbgkqj bgkqjooi Betreffende punt 1 werd het oordeel der vergade ring niet uitgesproken, daar eerst de besprekingen in den Vierbond gehoord zullen worden, daar het besluit toch later weer bij de vereeniging terecht komt. Punt 2 is reeds besproken bij de behandeling van het rapport van den heer Mallecote. Bij de rondvraug geeft de heer Muilen een kort verslag van de vergadering van correspondenten van den P. D., afd. Langendijk en dankt het bestuur voor de subsidie dio steeds daaraan gegeven werd. Spr. deelde mede, dat het afgcloopen jaar ongunstig was voor de proefnemingen door de vele regens. Ver der dat het jammer is dat de middelen die gevonden zijn tegen ziekte, zoo weinig worden toegepast. Be doeld werd hiermede, het sproeien der aardappelen. Spr. zou dit ten zeerste willen aanbevelen het elk jaar toe te passen. Gevraagd werd of het bekend is welke schade of de bloembollenveiling zal hebben door wanbetalers en door wie die schade gedragen wordt. De secretaris deelt mede, hoe de zaken thans staan en zegt dat volgens art. 27 van het bloembollenvei- lingsreglement, schade ontstaan door wanbetalers pondspondsgewijze door principalen wordt gedragen. Gevraagd werd: daar de betaalmeester ook verant woordelijk is voor het betalen der groenten, of zulks ook zou kunnen voor de betaling der bloembollen. Dit zal op een nader te bepalen tijd besproken worden, daar er dan eerst nog heel wat andere maatregelen getroffen moeten worden. De heer H. Glos zegt, dat er in de 2e Kamer ge sproken is over Rijkskeur op aardapeplen. Daar het met de levering van uien al zeer lastig is, acht spr. het niet gewenscht dat zulks ook geschiedt voor aard appelen. Verder memoreert spr. dat er al eens is gesproken over een uitvoerverbod van minderwaardige kool, maar dan zouden we dit jaar al heel weinig kool voor uitvoer hebben en dat kan op een ander jaar met de uien ook wel eens het geval zijn. Voorzitter zegt, dat het niet gewenscht is, dat de regeering allerlei bepalingen maakt voor uitvoer on zer producten; wel moeten wij zorgen voor zooveel mogelijk goede kwaliteit en goede verpakking, maar dat moeten we zelf doen. Vervolgens wijst voorzitter op de uitbreiding van de veiling en het vele meer dere werk dat daaraan verbonden is, in hoofdzaak het tulpen-veilen. Spr. stelt namens het Dag. Bestuur voor den veilingleider daarvoor f250.— toeslag te ge ven. Werd met algemeene stemmen goedgevonden. Voorzitter zegt, dat dit waarschijnlijk de laatste vergadering van dit jaar zal zijn. We kunnen belaas niet bogen op een gunstig jaar. Noch de kwee kers afzonderlijk, onze leden, noch onze markt als instituut, hebben dit jaar goede zaken gemaakt. Onze leden hebben een buitengewoon ongunstig jaar. Het is bedroevend hoe moeilijk het voor velen is om fi- nantieel het hoofd boven water te houden. Hard wer ken en dan geen of een veel te laag inkomen, dat is voor velen het verdrietige resultaat, dit jaar. Ook onze veiling staat in dat toeken. Wel kunnen we constateeren dat met de uitbreiding van nieuwe producten te veilen een goed werk is gedaan en kan er als zoodanig van bloei worden gesproken, maar de omzet en opbrengst is van dien aard geweest, dat ook onze penningmeester met ecnige bezorgdheid de toekomst tegemoet gaat. Dat alles is zeer jammer en ik wil dan ook onze vergadering sluiten met den wensch, dat in het toekomstige jaar 1931 een ver andering moge komen cn dat God Zijn zegen nog weer geven mag over onzen arbeid. De heer C. Kok heeft voor zijn benoeming als I ouderling in de Geref. Kerk bedankt.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7