ilitmti Nitms- AiTtittmit- Lnlloiillil WIE Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. Onderhoud en verbetering van tertiaire wegen. De invoer van onze boter in Disitschland, 10-jarig meisje aangerand. De moord te Hardegarijp. GRATIS. Jacht op auto-dieven. Gemengd Nieuws. De Fransche Kabinetscrisis. Aanslag op een Deenschen minister. Incident in de opera te Boedapest. Drama op de Merapi. Sterm in de haven van Susak. De wraak van een misdadiger. Donderdag 11 December 1930. C DAGER 72 t Jaargang No. 8781 GOGRAÜIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tpntiön nop zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen) Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER SESTAAT UIT DRIE BLADEN. Advies van het Kon. Ned. Landbouwcomité. Meer steun uit het Wegenfonds gevraagd Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité heeft aan den minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op den steeds toe- nemenden druk, welken het onderhoud van de z.g. ter tiaire wegen op de daarmede belaste onderhoudplichti- gen legt Deze onderhoudplichtigen. veelal weinig finan cieel krachtige plattelandsgemeenten en waterschappen, zijn niet bij machte aan de steeds toenemende kosten van onderhoud welke het vrachtauto- en motorverkeer voor deze wegen veroorzaakt, het hoofd te bieden. Fl- nanciëele onmacht brengt mede, dat het onderhoud van die wegen te wenschen overlaat, waarvan ook de wielrij ders de nadeelige gevolgen ondervinden. Waar het be lang van het moderne snelverkeer en het mechanisch vrachtvervoer mede hierin is gelegen, dat het zich niet tot de hoofdwegen beperkt, maar grondstoffen en pro ducten vervoert rechtstreeks van product naar consu ment, wordt volgens adr. derhalve het met de totstand koming van de Wegenbelastingwet beoogde doel mis kend, indien ook niet wordt gestreefd om ten behoeve van het verkeer over deze z.g. tertiaire wegen een draag lijken toestand te scheppen en de steeds zwaarder wor dende financieele last voor de onderhoudsplichtige plat telandsgemeenten en waterschappen door steun uit het Wegenfonds te verlichten. Het Kon. Ned. Landbouwcomité beveelt verschillende middelen aan ter bereiking van het gestelde doel. Het dringt o.a. er op aan, dat een aantal wegen ter lengte van 1000 K.M., die niet bij het rijk in onderhoud zijn. onverwijld door den Staat overgenomen en 1300 K.M. „geschrapte" secundaire wegen in de provinciale wegen plannen worden opgenomen. Voorts wijst'het comité op de onbillijk geachte regeling betreffende het aandeel der provincies in de opbrengst van wegen- en rijwielbelasting. Het dringt aan op een verhooging van het gestelde limiet. Er moet verder een plan worden opgemaakt van ter tiaire wegen, waarin de meeste wegen, die niet voor motorverkeer gesloten zijn verklaard, zouden moeten worden opgenomen. Deze wegen zouden daardoor den aanspraak kunnen krijgen op een jaarlijksche toelage in de onderhoudskosten, door Ged. Staten toe te kennen uit de aan hun provincie toekomende uitkeering uit het Wegenfonds. Ten slotte meent het Kon. Ned. Landbouwcomité met kracht te moeten opkomen tegen een inkrimping van de Rijksbijdrage aan het Wegenfonds. Is 50 Mark per 100 K.G. nog niet genoeg? Het Duitsche kabinet gaat niet met de ta rief plannen van minister Schiele mee. De Duitsche ministerraad heeft naar Wolff meldt, gis ternacht de vraag besproken, of het vlgeerende invoer recht o.a. op boter (50 mark per 100 Kg. of 15 cent per pond!) wel voldoende is. De vraag of de tegenwoordige beschermende rechten, o.a. voor boter, onder den steeds sterker wordenden druk van het buitenland wel voldoende Is. werd ingeleid door minister Schiele, die wenschte, dat het kabinet zich door den Rijksdag zal laten machtigen, om de tarieven al naar gelang de toestand dat wenschelijk maakt, te veranderen. Uit de discussiën in den ministerraad bleek echter, dat de regeering het niet doelmatig achtte, dat zij thans kort voor het uiteengaan van den Rijksdag nog met zulk een machtiging bij de volksvertegenwoordiging zou aan komen. Tevens werd er op gewezen, dat verdere lnvoerrecht- verhoogingen kwalijk vereenigbaar geacht moeten wor den met een politiek, die gericht is op verlaging van prijzen en loonen. Bovendien was men van oordeel, dat de toestand van den Duitschen landbouw zoodanig is een reeks van symptomen zou daarop wijzen dat de agrarische cri sis nu toch zoo langzamerhand tot staan komt. Zoo wor den de kunstmest-credieten in tegenstelling met de pes simistische verwachtingen, veel vlotter terugbetaald, dan in vorige jaren. Tenslotte zag men in het feit, dat de tarweprijs te Hamburg (Frelhafen) 6.20 mark en te Berlijn 12.80 mark (dus f 15.40 per 100 Kg. Red. H.) bedraagt, een bewijs dat een deel der agrarische producten onafhankelijk Is geworden van den wereldmarktprijs, die nog steeds daalt In politieke kringen verluidt, dat minister Schiele per slot van rekening zélf de argumenten heeft erkend, die op 't oogenblik tegen een verhooging der invoerrechten pleiten, zoodat het bericht in een der Berlijnsche avond bladen. als zou hij aftreden, indien het kabinet zijn plan nen niet overnam, volkomen onjuist is. DRAAIBRUGGEN TE DEN OEVER EN KORNWERDERZAND. Door de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzee werken, z'1 r:nsdag 13 Januari 1931 voor rekening van den Staat te Den Oever (Wielingen) worden aanbesteed: het leveren en stellen van de metalen bovenbouwen van twee gelijke draaibruggen voor ge woon verkeer, respectievelijk over de voorhaven te Den Oever en te Kornwerderzand, ten behoeve van den bouw van de kunstwerken in den afsluitdijk. De raming bedraagt f221.500. Na haar eerst te hebben meegelokt in een leegstaand huis. Een afschuwelijk misdrijf heeft zich Dinsdag, te gen den avond te Amsterdam, in plan West afge speeld. Een man heeft, omstreeks 5 uur, op den Hoofdweg, een 10-jarig jneisje, dat in deze buurt woont, aange sproken. Hij neeft het kind daarna meegenomen naar een leegstaand huizenblok, op den Hoofdweg, bij den Pootjesweg, waar hij het in een onbewoonde woning geweld heeft aangedaan. Het meisje heeft hij bewusteloos en deerlijk ge wond achtergelaten. Later is de kleine weer bijgeko men en heeft zich met veel moeite naar huis hege ven, waar het onmiddellijk onder dokters behande ling moest gesteld worden. Gistermorgen hebben de ouders aangifte gedaan bij de politie. Onmiddellijk heeft de Justitie met den politic-deskundige Van Ledden Hulsebos en den hoofdinspecteur Modderman, van het bureau De Ruy- terweg, een onderzoek in de bewuste woning inge steld. De Justitie en de politie, die met grooten ijver het onderzoek voortzetten, hebben goede hoop den onverlaat te zullen arresteeren, daar een vrij nauw keurig signalement van hem bekend is. Tegen den verdachte 10 jaar geëlscht. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren te rechtgestaan de 30-jarige stratenmaker G. D. uit Har degarijp (Fr.), die beschuldigd werd op Koninginne dag den bekenden houder van een renstal in Fries land, den heer J. v. d. Veen, wnende onder de ge meente Hardegarijp met een dolkmes in de borst te hebben gestoken, tengevolge waarvan de heer v. d. Veen is overleden. De officier van justitie eischte tegen verdachte een gevangenisstraf van 10 jaren. ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI 1931 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN DEC. Niet den gestolen wagen gevonden, maar toch had de poütie geluk. De Haarlemsche politie is Dinsdagnacht door de Hillegomsche gewaarschuwd, dat in die gemeente een auto, genummerd H 55G23 was gestolen. De Haarlem sche politic toog met een auto op onderzoek uit. Omstreeks half vier zag men op den Wagenweg een auto rijden, welke uit de richting Ilillegom kwam, waarin twee personen zaten. Hoewel de politie het nummer niet duidelijk kon onderscheiden, ging zij er toch achter aan. Dc bestuurder, die merkte dat hij werd gevolgd, reed het Florapark in en ging daar in het rond rijden. Toen hij na herhaalde sommaties niet wilde stoppen, loste de politie eenige schoten in de lucht. Nog g-af de achtervolgde zich niet gewon nen en veniween in de Paviljoenlaan. Hij liet de auto langzaam rijden en sprong er uit De andere in zittende deed evenzoo. Beiden gingen aan den haal, elk in een andere richting. Een van hen liep regel recht in dc armen van de politie, doch de andere wist in den Hout te verdwijnen. Dc rechercheurs waren echter op een dergelijke gebeurtenis voorbereid en hadden een politiehond in hun auto meegenomen. De politiehond heeft den vluchteling opgespoord, die zich in den tuin van het rusthuis Spaar en Hout had verstopt. Beide mannen zijn naar het bureau overge bracht. Het bleek, dat men niet de in Ilillegom ge stolen auto had gevonden, doch een welke in Wasse naar was gestolen en het nummer H 43184 droeg. Beide aangehoudenen ontkenden iets van den diefstal af te weten. Zij zijn evenwel opgesloten. Van den in Hillegom gestolen auto is nog niets bekend. De politie zet het onderzoek voort. ANKER VAN 3500 K.G. 0° EEN LICETER GEVALLEN. Het schip is doormidden gebroken en ge zonken. Gisternacht, te ongeveer 4 uur was men in de MaasTiaven te Rotterdam bezig een anker, dat een ge wicht heeft van 3500 K.G. van den lichter „Op Hoop van Zegen" over te brengen op het stoomschip „Park haven". Men had het zware voorwerp reeds met be hulp van een runnertros tot op 6 Meter hoogte boven den lichter gebracht, toen plotseling de tros brak, waardoor het anker met een smak op den lichter viel. die middendoor brak en onmiddellijk zonk. De schip per geraakte daarbij eveneens te water, maar kon spoedig gered worden. Men is bezig het schip en anker te bergen. TIJDELIJKE STOPZETTING DER ZPiDERZEE- WERKEN. Volgens een V.D.-bericht zullen met ingang van 20 December a.s. de Zuiderzeewerken in verhand met de winterperiode voorloopig worden stopgezet. 1 Ook Laval geeft zijn pogingen tot vor ming van een nieuwe regeering op. Havas meldt d.d. gister uit Parijs: Senator Pierre Laval heeft van de kabinetsforma tie afgezien. Op de onverzoenlijkheid der partijen al- gastuit. Nader wordt uit Parijs gemeld: Laval heeft verklaard o.a., dat hij den president der republiek een afwijzend antwoord inzake de hem verleende opdracht tot het vormen van een kabinet had gegeven. Om een republikeinsche verzoening te verwezenlijken, overeenkomstig de stemming in den Senaat en den wensch des lands, ondernam hij hard nekkige en geduldige pogingen. ,Ik heb een ontspan ning gewild", zeide hij, „doch ben op de politieke conflicten gestuit, welke de groepen verdeden, en op het onderscheid in sterkte van de meerderheid in de beide Kamers." Polncaré toch formateur? In parlementaire kringen neemt men aan dat thans Poincaró met de vorming van een kabinet^zal worden belast, niettegenstaande hij eenige dagen ge leden een dergelijke opdracht om gezondheidsrede nen van de hand wees. Door ©en tribunebezoeker in het parlement. Geen doel getroffen. De dader onmid dellijk gearresteerd met nog drie anderen. V.D. verneemt uit Kopenhagen, d.d. gisteren: In het Folkettng is hedenmiddag tijdens de zitting een aanslag gepleegd op den minister van sociale voorzorg. Stelnske, juist terwijl hij een rede hield. Een bezoeker van de publieke tribune stond plotseling op en loste, onder het uitroepen van de woorden .„In naam van de werkloozen!" een revolverschot, dat on getwijfeld bestemd was voor den minister van sociale voorzorg. Het schot boorde een gat in het plafond van de zit tingzaal. Twee beambten van de geheime politie wier pen zich onmiddellijk op den dader en arresteerden hem Na een korte onderbreking kon de minister zijn rede voortzetten. Volgens het W. B. zouden vier personen zijn gearres teerd, van wie een de genoemde woorden riep en een ander het schot loste. Laatstgenoemde en een der ande ren zijn bekende communisten. DE ELLENDE TE BOEDAPEST. Men schrijft uit Boedapest: Dezer dagen beviel te Boedapest een arme vrouw, ziek van het vele werken, dat zij tot den laatsten dag had gedaan, van een drieling. Zeer verheugd was de vrouw echter, naar de Uj Nemzedék schrijft, niet over dezen kinderzegen, wat zeer begrijpelijk is, wanneer men bedenkt, dat de man pakknecht is en een inkomen heeft van 20 pengö (f 8.80) in de week. Behalve de drieling zijn er nog twee kinderen, een meisje van negen en een van zes jaar. Die geheele familie, man, vrouw en thans vijf kinderen, slaapt, woont, en eet in een keuken en een klein kamertje met één raam, waarin een ijzeren bed, twee kasten, een kleine tafel en een stoel staan! Hoe al die mensohen in dat kamertje leven moeten, is onbegrijpelijk, schrijft het blad. 32 MILLIOEN AUTOMOBILISTEN IN AMERIKA. Volgens een verklaring van het bureau van den Amerikaanschen Automobielbond zijn er thans in Amerika niet minder dan 32 millioen automobilis ten, tegen 26.5 millioen op 1 Januari 1.1. Gebleken is verder, dat er 5.5 millioen meer bestuurders dan automobielen zijn, hetgeen neerkomt op 1.2 bestuur ders per wagen en dat van alle personen die in Amerika gerechtigd zijn een auto te besturen (bo ven 15 jaar) een op iedere. 2.7 een automobiel be stuurt-, het aantal gerechtigden bedraagt nl. 84 mil lioen. Van de 32 millioen wonen er 22 millioen in staten, waar een rijbewijsexamen niet verplicht ge steld is. Een komisch oogenblik. V.D. verneemt uit Boedapest: In het stedelijk theater te Boedapest, dat reeds maan den lang met groote financieele moeilijkheden te kam pen heeft gehad, heeft Dinsdag bij de opvoering van „Cavalcria Rusticana" een Incident plaatsgehad. De leden van het orkest, die reeds twee maanden leng op gedeeltelijk salaris werken, verklaarden bij het begin der voorstelling, dat zij niet wilden spelen vóór zij hun achterstallig salaris hadden ontvangen. De directie liet daarop een pianist komen, waarop de voorstelling begen, echter mot aanzienlijke vertraging. Toen de dirigent Komor daarop den pianist en de zingers begon te d'rigeeren, werkte dit zoo komisch, dat het publiek In een daverend gelach losbrak. Toen de ar'.Istcn uiting gaven aan hun verontwaardiging over het gedrag van het publiek, ontstond er een opgewonden woordenwisseling tusschen spelers en toe schouwers. De directie slaagde er tenslotte In de ge moederen te kalmeeren, waarna de voorstelling onder klavieraccompagnement kon worden voortgezet. De gevaren van vulkaanbestijgingen door ODgeoefenden. Nederlander en csn gids vermist. Aneta seint uit Padang: Naar wij vernemen is de heer Bosschaardt Zort- dag vergezeld van twee koelies voor een tocht naar de Merapi vertrokken, doch niet teruggekeerd. Be- volkings- en veldpolitie-patrouilles hebben in drie richtingen gezocht, doch zonder resultaat. Het on derzoek wordt voortgezet. Het vermoeden bestaat dat de heer Bosschaardt den raad van het B. B. te Fort van der Capellen in den wind heeft geslagen en in den krater is afge daald. Zondag werd daar oen middelsterke eruptie waargenomen. De heer Bosschaardt vertoefde ter Westkust van Sumatra voor een studie van den. adat. Afdwaling in de bosschen wordt onmogelijk, geacht. Afdaling in tien krater was ondoenlijk van wege de eruptie. Het wordt vrijwel hopeloos geacht den heer Bosschaardt terug te vinden. De heer Bos schaardt zond Zondag in den loop van den dag een koelie terug, omdat deze op bloote voeten was en zette de beklimming met dén overblijvenden koelie voort. De patrouilles troffen stukjes Mancopapier aan voor de oriënteering bij den terugtocht. Men vond echter geen spoor van den dokter en den koe lie. De krater-erupties, die meer voorkomen, duren voort, waardoor onderzoek van den krater onmoge lijk is. Hoewel het vrijwel hopeloos wordt geacht den heer Bosschaardt te redden wordt de opsporing zeer krachtig voortgezet. Een somber bericht Nader wordt uit Semarang gemeld: De „Locomotief" verneemt nader uit Fort de Koek dat de heer Bosschaardt Zondagmorgen den top van <1e Merapi heeft bereikt, waar een der gidsen achter bleef met opdracht te wachten. De heer Bosschaardt en de andere gids daalden in den krater af. Ken half uur later had een eruptie plaats, waardoor de wach tende gids werd gewond. Deze ging Zondagmiddag den berg af een bracht aan de veldpolitie rapport uit. Afdaling in den krater is momenteel onmogelijk in verband met de gassen. Alle hoop op redding is opgegeven. Zestig passagiers in het water geslingerd. In de Zuid-Slavische haven Susak werd Dinsdag tij dens een hevigen storm het stoomschip „Topola" tegen den landingssteiger geworpen, met het gevolg, dat on geveer 60 ï^rsonen in het water werden geworpen en het schip ernstig beschadigd werd. Vier lijken zijn reeds geborgen. Het juiste aantal personen, dat verdronken is, kon nog niet worden vast gesteld. Ongeveer 30 geredden waren gewond. Een Wolff-telegram meldt dat 50 passagiers gered werden. Volgens een bericht uit Fiume zouden zes personen zijn gedood en een 40-tal gewond. Een „verrader" na acht jaar vermoord. Te New-York is aan een zekeren Nicholas „Cheeks" Luciano, een jongen Siciliaanschen misdadiger, lid van een bende, het lot voltrokken, dat in de m'3dadigers- wereld het deel is van verraders. Toen hij Maandag morgen in een clandestien drankhuis zat, traden twee mannen binnen en schoten hem dood. Acht jaar geleden had „Cheeks" door zijn getuige nis drie bendeleden den dood door electrocutie bezorgd. Hij zwoer dat Moris en Joseph Diamond en John Farina leden waren van een bende van zes. die complotteer den tot het berooven van een bank te Brooklyn en een bedrag van bijna een ton gouds hadden buitgemaakt nadat zij twee klerken hadden doodgeschoten. An- thony Pantano, een vierde lid der bende, zit thans voor levenslang in de Sing Slng gevangenis. „Cheeko" kwam er met vijf jaar af en sedert leefde hij in voortdurende vrees voor wraakoefening. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Wolff meldt uit Berlijn: De toeneming der werkloosheid, welke in den regel gedurende de wintermaanden plaats heeft, bereikte in de tweede helft van November niet denzelfden omvang als vorig Jaar. Op 30 November bedroeg het aantal bij de werkloosheidsverzekering Ingeschreven personen rond 1.788.000, terwijl voor crisisondersteuning rond 566.000 personen in aanmerking kwamen. Dit betee- kent voor de eerste categorie een toeneming van 127.000 vergeleken met 15 November, terwijl deze toeneming In dezelfde periode van het vorige jaar 155.000 bedroeg. Bij de arbeidsbeurzen waren op 30 November ongeveer 3.762.000 werkloozen ingeschreven of - a. 204.000 meer dan op 15 November. DE BANDIETEN-TERREUR IN CHINA. Overval in een munitiedepot. V.D. verneemt uit Londen: Uit Tsjifoe wordt gemeld, dat twee honderd ge wapende bandieten het douanekantoor aldaar hebben overvallen en zich meester maakten van alle in de magazijnen opgeslagen kisten, die geweren en muni tie voor het Chincesche leger bevatten. Men vermoedt, dat Chineesche douanebeambten met de bandieten gemeene zaak hebben gemaakt, omdat het anders onbegrijpelijk zou zijn. hoe de ban dieten op de hoogte konden zijn van de aanwezig heid van de munitie, aangezien de zending en het opslaan ervan in het douanekantoor onder de streng ste geheimhouding is geschied.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1