Marktberichten. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. De doodelijke mist in het Maasdal. Zand uit de Sahara? De onderzoekingen naar de raadselachtige sterfge vallen in het Belgische Maasdal tengevolge wan den zwaren mist, hebben nog steeds voortgang en reeds verscheidene theorieën over de doodsoorzaak der slachtoffers zijn opgezet, de een nog aannemelijker dan de ander. Zoo zijn naar de Voss. Ztg. meldt, prof. Manetti, hoogleeraar in de scheikunde aan de Co- lubia-universitcit te New York en dr. Lammert, di recteur van den meteorologischen dienst te Munster, onafhankelijk van elkaar, tot de conclusie gekomen, dat de raadselachtige sterfgevallen in het Maasdal bij Luik, die aan den mist worden geweten, veroor zaakt zijn door den neerslag van zand uit de Sahara, dat tijdens de stormen in de laatste helft van Novem ber in uiterst groote hoeveelheden in den dampkring is geraakt. Zij verwijzen ter toelichting van deze opvatting, naar de recente stof-regens in Spanje en Zwitserland en naar don „jnodder-regen" die te Parijs is geval len. Hiermee in overeenstemming is een ingezonden stuk aan do Koln. Ztg., 't welk in herinnering brengt, dat. in 1925 in het Sauerland een dergelijke epidemie is veroorzaakt door overgewaaid woestijnzand, dat ook bij mistverschijnselen op de aarde daalde en toen tal van menschen en veel vee in de streek ziek heeft gemaakt. Twee mannen zijn destijds onder soortgelijke verschijnselen gestorven als thans in de streek van Luik. De mogelijkheid van giftgassen. Aan een artikel van de International Newspaper- Service over het beklemmende verschijnsel van den doodenden mist in een bepaald gedeelte van het in dustrie-gebied in het Maasdal, is het volgende ont leend: Het gebied van den nevel sluit zich onmiddellijk aan het door vestingwerken omgeven Luik aan. Vele fabrieken bewijzen de economische en industrieele beteekenis van het dal. Hier staan proefstations, che mische ondernemingen, groote laboratoria en niet ontkend kan worden, dat in dit gebied bepaalde ge varen niet zoo maar van de hand kunnen worden ge wezen. De gassen en dampen van do verschillende be drijven kunnen zich gemakkelijk met de boven het Maasdal hangende nevels veimengen en op een of andere manier gevaarlijk worden voor de bewoners. Een zoo uitgebreid gebied, waarin fabriek naast fa briek staat, kan maar niet in enkele uren gecontro leerd worden en zoo kan er onmogelijk van te voren eenvoudig worden uitgemaakt, dat geen van deze fabrieken met de schadelijke bestanddeelen van den mist iets heeft uit te staan. De vraag of er in dit gebied ook fabrieken zijn, welke voor de productie van oorlogs-gassen in aan merking komen kan slechts met ja worden beant woord. De hoogontwikkelde Belgische industrie kan een zoo omvangrijk, wetenschappelijk-belangrijk, technisch en politiek van beteekenis zijnd gebied, als het maken van oorlogsgas is, niet maar eenvoudig buiton beschouwing laten. Het is een publiek ge heim, dat, ondanks al het tegenovergestelde streven, de chemische fabrieken van alle staten, die niet door strenge bepalingen der vredesverdragen, daarin ver hinderd worden, zich zeer intensief met de productie van oorlogsgassen bezighouden, allerlei nieuwe proe ven nemen en verbeteringen aanbrengen. Het kan daarom niet worden aangonomen, dat de geheele in dustrie in hot Maasdal zich slechts met de fabricatie van fietseiTëh wrijfwas bezig houdt. In het gebied van het Maasdal treedt in de maan den November en-Dccembersteeds veel mist op, maar nog nooit heeft de mist zulke gevolgen gehad. Een uitspraak van den Nederlandschen prof. Storm van Leeuwen. Uit Luik wordt gemeld: Volgens den Nederlandschen hoogleeraar Storm van Leeuwen, uit Leiden, specialist op het gebied van de asthmn, die persoonlijk in het Maasdal is ge komen om onderzoekingen te doen ten dpzichte van den doodelijken mist, moet er in den mist zich een tot dusver nog niet ontdekte stof bevinden, welke de sterfgevallen heeft veroorzaakt. Tenoemende gevallen van „mistziekte". V.D. verneemt uit Londen: Het Zuid-Oosten van Engeland en het Kanaal wa ren gister weer in dichten nevel gehuld. Vele schepen konden hun reis niet voortzetten. Tengevolge van den mist is het aantal aandoenin gen van ademhalingsorganen met ongeveer 25 geste gen. Het aantal sterfgevallen is in deze mistweek met 2 toegenomen. In het Nauw van Calais. Blijkens een Beuter-telegram uit Londen hing er flisteren om twaalf uur 's middags een zoo dikke mist n het Nauw van Calais, dat tal van schepen voor anker moesten gaan. Hevig tumult in den Duitschen Rijksdag. Onafgebroken worden scheldwoorden ge wisseld. Buitengewoon onhebbelijk op treden van natlonaal-sociallsten en com munisten. V.D. verneemt d.d. gister uit Berlijn: In den Rijksdag is het heden btf de bespreking van het ontwerp inzake wijziging van het strafrecht tot opgewonden relletjes gekomen tusschon communisten en Nationaal-Soclalisten. De communistische afgevaardigde dr. Löwenthal hield een felle rede en deed o.a. een aanval op de nationaal- zocialisten, waarop enkele Nazi's hem scheldwoorden toeschreeuwden. Zij werden hiervoor tot de orde ge roepen en toen dit niet hielp, dreigde de voorzitter de herriemakers bulten de zaal te laten zetten. Een deel van de natlonaal-sociallsten verlieten daarop de zaal, terwijl de overgeblevenen zich op hun stoel om- draalden en, den rug naar den voorzitter gekeerd, hun kranten gingen lezen. De volgende spreker was de natlonaal-socialistlsche afgevaardigde Frank, die op zijn beurt den afgevaar digde Löwenthal aanviel en op grond van zijn uitlatin gen eveneens tot de orde werd geroepen. Wat hij verder nog te zeggen had, kon niet verstaan worden, daar de communisten zijn stemgeluid door massaal gemompel onhoorbaar maakten. Tenslotte werd den spreker onder veel tumult der natlonaal-sociallsten door den voorzitter het woord ontnomen. Volgens het W.B. geraakte president Löbe door het nieuwe strijdmiddel der communisten, een onafgebroken gemompel van „rhabarber", voor de eerste maal ln zijn lange practijk ln verlegenheid. Terwijl hij tegen luide op zich zelf staando interrupties gemakkelijk kan optreden, stond hij hier vrijwel machteloos tegenover. Hij verzocht herhaaldelijk er mee op te houden en dreigde met scher pe maatregelen van orde, maar kon onmogelijk de af zonderlijke schuldigen aanwijzen. Op een oogenblik dreigde er nog een handgemeen te ontstaan. De afg. dr. Rosenfeld (soc.-dem.) viel de nat.- socialisten aan, die daarop een dreigende houding tegen over de socialisten aannamen. Een nat.-soc. lid werd uit de zaal verwijderd. De strijdlustige stemming der partijen kwam ook tot uiting bij de voortgezette discussie over de wet Inzake de korting op de pensioenen. Uiterst links en uiterst rechts wisselden onafgebroken scheldwoorden. Aan het slot der zitting ontstond weder een heftige en langdurige dsicussie over de agenda voor Donderdag. Rechts verlangde opnieuw een debat over de buiten- landsche politiek. Zij wilden moties vna wantrouwen te gen Curllus, Wirth en Treviranus op de agenda plaatsen, maar al hun voorstellen werden onder groot tumult verworpen. De zitting werp daarop verdaagd tot Donderdagmid dag 1 uur. VIJF METSELAARS TE NEW YORK GEDOOD. Door Instorting van een steiger. ...Uit New-York wordt gemeld: Bij het bouwen van de tiende verdieping van een n.'euv gebouw hier ter stede stortte plotseling de selger Sn. Vijf metselaars vielen in de diepte en werden op slag gedood. Het tramongeluk te Leningrad. Strenge straffen opgelegd aan de verant woordelijke personen. Wolff meldt uit Moskou: De rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in het proces tegen de beklaagden in verband met het tramon geluk te Leningrad, dat in het begin van December is voorgevallen en waarbij 28 personen gedood en 19 ge wond werden. De acht hoofdbeschuldigden, waaronder de stations chef, en de bestuurder van de tram, kregen gevangenis straffen ieder van tien jaar, terwijl de overige beklaag den werden veroordeeld tot gevangenisstraf van één tot vijf jaar. Onschuldig veroordeeld. Een justitioneole dwaling aan het licht ge komen. Laat berouw van getuigen. Op 7 Juli 1883 werd de toen 23-jarlge Conrad Kruse door de juryrechtbank in ds Dultsche stad Detmold, tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, wegens het met arsenicum om het leven brengen van zijn moeder. Bij de lijkschouwing bleek, dat de moeder inderdaad overleden was aan arsenicumvergiftiging. Kruse bekende arseni cum gekocht te hebben om daarmede ratten te verdelgen doph ontkende het hem ten laste gelegde, daar hij, naar hij zeide, geenerlei aanleiding had haar iets kwaads te doen. Twee getuigen hielden echter vol, dat Kruse in hun tegenwoordigheid vaak dreigementen tegen zijn moe der had geuit en ook herhaaldelijk had gezegd, dat hij zijn moeder met een bijl of met arsenicum zou dooden. Hoewel de voornaamste getuige a charge zeer ongunstig bekend stond, verklaarde de rechtbank Kru66 schuldig en werd hij veroordeeld tot de maximumstraf, n.1. levens- Alle pogingen van den veroordeelde om zijn proces op nieuw te doen behandelen of gratie te verkrijgen .mis lukten. Reeds in 1886 bekende een der getuigen charge op zijn sterfbed, dat hij Kruse uit wraak ten onrechte had beschuldigd. Eenige bekende medeburgers stelden op nieuw pogingen in het werk om gratie voor Kruse te verkrijgen, doch tevergeefs. In 1808 werd Kruse, nadat hij 25 jaar ln het tucht- huis had gezeten, begenadigd. Eerst thans, 47 jaar na de veroordeeling, is zijn advocaat er in geslaagd, vast te stellen, dat ook de andere getuige a charge, die in middels naar Amerika was vertrokken, op zijn doodsbed 2ijn valsche beschuldiging heeft herroepen. Eenige uren voor zijn dood heeft hij een Amerikaanschen notaris doen komen, en dezen medegedeeld, dat ook hij inder tijd uit wraak, en wel op aanstichting van den anderen getuige, Kruse valsch had beschuldigd. Hij verklaarde, niet te willen sterven aleer hij het door hem begane onrecht had goedgemaakt „Tel." SCHAGEN, 11 Dec. 8 gelede koeien .(magere) f 180—260. 71 idem (vette) f 300430, 11 vaarzen f 180230, 6 graskalveren f 80r- 110, 14 nuchtere kalveren, schapen (vette) f 30—40, 926 Overhouders f 2632, 9 bokken en geiten f 510, 16 varkens magere f 25—34, 76 Idem vette per Kg. 48— 50 ct., 197 biggen f 1220, 40 konijnen f 1,502,50, 15 kippen f 12, haantjes f 0.502.25. EIERVEILING, SCHAGEN. 11 Dec. Aangevoerd zijn 110 partijen 50130 stuks kipeieren, 5 partijen 400 stuks eendeieren. De prijs liep van: kipeieren f 7.808, kleine f 5.107.70, bruine f 6.50, eendeieren f 5.10. De veiling duurt voort ALKMAAR, 10 Dec. Aardappelen f 3.70, uien f 1.802.50, wortelen f 1.80, per 100 Kg., andijvie f 0.401.80, Bloemendaler kool f 1 4, bloemkool I f 1.803.90, boerenkool f 3.407.^0, gele kool f 15, groene kool f 15, Ch. kool f 1.80, roode kool f 17 per 100 stuks, prei f 3—7.50, selderie f 8.80, per 100 bos, witlof I f 10—13, n f 46 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Dec. Bloemkool: reuzen le soort f 4.407.40, 2e soort f 0.60 —1.20, per 100 stuks, roode kool f 2.204.80, gele kool f 1.502.50, Deensche witte kool, f 0.902.40, uien: grove f 2.20—2.60, uien f 1.90—2.30, drielingen f 1.10—1.60, nep f 3.70, bleten f 3.20—4.70 per 100 Kg. Aanvoer: 2500 stuks bloemkool, 8000 Kg. roode kool, 21000 Kg. gele kool, 12000 Kg. Deensche witte kool, 11000 Kg. uien. 1425 Kg. bieten. WARMENHUIZEN, 10 Dec. Uien: drielingen f 1.20, uien f 2.30 per 100 Kg. Aanvoer 650 Kg. uien. NOORDSCHARWOUDE, 10 Dec. Uien f 2.60, drielingen f 1.50, grove f 2.70, peen f 1.60 —1.80, roode kool f 3.70—4.10, gele kool f 1,60—2.20, D. witte kool, f 2.102.50, per 100 Kg., bloemkool f 7.40 per 100 stuks. Aanvoer: 4000 Kg. uien, 3400 Kg. peen, 23800 Kg. roode kool, 9400 Kg. gele kool, 11200 Kg. Deensche witte kool, 200 stuks bloemkool. AMSTERDAM, 10 Dec. Zeeuwsche bonten f 3.504, blauwen f 3.504, bl. eigenheimers f 22.10, per H.L., juin f 1.101.20, per 50 Kg. eigenheimers f 3.203.50, eigenheimer poters f 2 2.20, blauwe poters f 1.751.90, bonte poters f 1.75 1.90, Bevelanders f 2.402.50, Vlaamsche Industries f 2.40 —2.50, eigenheimers f 33.25, IJpolder eigenheimers f 33.20, blauwe f 2.50, Bevelanders f 2.402.50, Noord- Holl. blauwe f 2.50, Beverw. zandaardappelen f 3.504.20, Hillegommer zandaardappelen f 2.80—3.50, Drenteche eigenheimers f 23.50, Flakkee3che eigenheimers f 3.40 3.50, eigenh. poters f 22.25, Spuische eigenheimers f 3.603.70, eigonh. poters 2.25—2.50, Friesche borgers f 2.90—3.10, per H.L. AMSTERDAM, 10 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 239 vette kal veren, le kw. f 1.06—1.15, 2e kw. f 0.90—1.C4, 3e kw. f 0.80 —0.90 per Kg. levend gewicht 35 nuchtere kalveren f 12 —21 per stuk, 700 varkens, vlcezchvarkcns, 80—110 Kg. 60—61 ct., zware varkens 5860 c.r vette varkens 5657 c. per Kg. slachtgewicht. Met de behandeling der begrooting van Justitie is doorgegaan en het leek nog wel Sinterklaas in de Kamer, want het bleef een lange lijst van allerlei wenschen en verlangens die de dames en heeren van Sinterklaas, in dit geval van den minister vroegen. Een betere regeling der positie van handelsagenten en reizigers bepleitte de heer Drop (s.d.), die tevens te velde trok tegen het z.g. concurrentie-beding en verzocht den minister het vraagstuk van den koste- loozen rechtsbijstand naar een inter-departementale commissie te verwijzen. Ten slotte vroeg hij 's minis ters meening omtrent de voorwaarden tot toepassing der bepalingen van het arbeidscontract op overheids personeel. De heer Ds. van der Heide (s.d.) vroeg aan den minister de beteekenis van zijn verdere aandacht die hij zou wijden aan de reclasseering van drankzuch tigen. Hij vroeg eveneens een psychiatrisch onderzoek van zoogenaamde sexueele recidivisten. De spreker beklaagde zich sterk over den geest van „zoo min mogelijk en vooral niet te vlug", die op het depar tement van Justitie rondspookte. Mej. Katz (c.h.) sprak over de zegenrijke werking der Kinderwetten, om daarna te wijzen op het gevan geniswezen, om tenslotte te vragen een commissie voor de uitvoering van psychopathenwetten. De katholieke afgevaardigde Teulings vroeg scher per repressief toezicht op uitingen op vergaderingen en in de pers en eischte maatregelen tegen Godslaste ring. De heer Gosoling (r.k. had het over de plaats die het O. M. in de rechtszaal toekomt en vroeg vergoe ding van pro-deo zaken en bepaling van een termijn waarin sluiting van het gerechtelijk vooronderzoek moet plaats hebben. En zoo ging het maar verder. Afschaffing van gij zeling bepleitte de heer Van Rappard (lib), terwijl de heer Marchant dit niet geheel wenscfyte te acceptee ren. Tegen de doodstraf verklaarde zich de heer Boon (lib.) en achtte herziening der Begrafeniswet noodig, enz., enz. De heer Duijs (s.d.) kwam een pleidooi houden voor jonge advocaten, die wel de pro-deo-zaken mo gen opknappen, maar zelden een behoorlijk faillis sement krijgen. Verder vroeg hij o.m. een behoorlijk politielaboratorium. Ds. Zandt verklaarde zich vierkant voor de invoe ring der doodstraf en besprak verder de strafbaar stelling van Godslastering met als gevolg een breed theologisch debat met de Christelijk-HIstorische hee ren Slotemaker de Bruine en Schokking. Minister Donner, die vervolgens aan het woord was, zeide dat algeheele afschaffing der gijzeling niet gewenscht was. De zedenverwildering werd door den minister besproken en zeide dat ook voor sexuee le misdadigers de psychopathenwetten veel nut heb ben gesticht. Een commissie tot uitvoering dier wet ten acht hij een onnoodige uitbreiding van het amb tenarencorps. De zedelijke gesteldheid van ons volks leven moet beslissen over bet echtscheidingsvraag- stuk, terwijl voor wijziging der strafwet in verband met de onzedelijkheid nog geen reden is. De invoe ring van de doodstraf heeft geen haast, terwijl de strafbaarstelling van Godslastering volgens den mi nister teruggebracht moet worden tot een vraag van practisch staaatsbeleid. Slechts enkele personen ma ken zich schuldig aan opruiing. Bij de artikelsgewijze behandeling der begrooting volgde weer een nieuwe sprekersrij en werden ver schillende onderdeelen der begrooting besproken. Te kwart voor 8 uur 's avonds werd de vergade ring verdaagd, ofschoon de begrooting nog niet was afgehandeld. Nagekomen Berichten. NIEUWE NIEDORP MOERBEEK. De Nutsvereenlglng ln de Moerbeek heeft wederom haar tweede Nutsavond gehouden ln de zaal van den heer Van der Molen en velen waren weer opgekomen om dezen avond zoo gezellig mogelijk door te brengen. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer Buis, met een kort woord, waarin hij de aanwezigen welkom heette, waarna de secretaris gelegenheid kreeg tot voorlezen van de notulen, welke onder dank werden goedgekeurd. De lezing werd gehouden door Mevr. Bakker, getiteld „Salomo's oordeel", waar hartelijk om is gelachen, waarna de tooneelvereeniging de stemming er in hield door op te voeren „Dolle Dries", een één- acter, die goed werd gespeeld en waarvan de aan wezigen hebben genoten, gezien het applaus dat de spelenden ten deel viel. Vervolgens trad op Mej. A. Stammes, die ons tot tweemaal toe vergastte op pianomuziek, waaronder ver schillende bekende melodieën waren. „Het Kedoo" was de titel van een tweede tooneelstukje ln ééji bedrijf, dat werd opgevoerd door de oudere dames Bakker, Wagen en Rens en de heeren Gefor. P. en Jac. Bakker, waarvoor zij een welverdiend luid applaus kregen. Het werd dan ook mooi uitgevoerd. Hierna kregen wij mu ziek van den heer Zwaag, die ons verschillende goed gespeelde nummers Het hooren op zijn accordeon. Dan de dames Plantinga, met een kamerstukje, getiteld: „Het Moederoog ziet scherp", welk stukje door deze dames heel goed is voorgedragen. „Vrede op Aarde", was het lied geheeten, dat de heer P. Schoen voor ons, mooi heeft gezongen; het was wat ernstig, doch er was afwisseling, want de heer Van Twulver liet de menschen weer lachen met zijn: Hannes gaat schei den van zijn Trui. Hadden wij gedacht hiermede aan het einde van het program te wezen, wij hadden ons vergist, want enkelen hadden nog e«n bijdrage. Zoo zong mej. Trien v. Scheijen een mooi liedje voor ons, evenals de heer P. Schoen. De heer Zwaag gaf nog een nummer muziek, Mej. A Stammes nog eenige nummers pianomuziek en hierna tot slot een allervroolijkste bij drage van den heer P. Wagen: De bruiloft van Oom Janus, waar allen aan hebben meegewerkt. Dan is de tijd van huiswaarts keeren daar en na een kort woord van den voorzitter, met dank aan allen die hebben medegewerkt, is deze gezellige avond weer ten einde. BARS1NGERH0RN KOLHORN. Door de voorlooplge Directie van den Wieringermeer- polder werd na aanbesteding, het bouwen van twee open Iandbouwschuren gegund aan de firma A. Droog Kz. als laagste Inschrijfster. De te Haarlem gearresteerde auto-dieven. Toch de daders van den diefstal te Hil- legom. Elders in dit nummer wordt gemeld, dat er te Hil- legom een auto was ontvreemd, waarmee men in de richting Haarlem was verdwenen De gewaarschuwde Raarlemsche politie wist, nadat eenige schoten wa ren gelost op een auto, waarin zich vermoedelijk de daders bevonden, do dieven te arresteeren, waarbij echter bleek, dat de auto niet de te Hillegom gesto len wagen was, doch vermoedelijk te Wassenaar was ontvreemd. Een nader onderzoek heeft, naar de „Leidsche Crt." meldt, thans uitgewezen, dat deze personen toch den •diefstal te Hillegom hebben gepleegd. Zij waren ril. met dien auto naar Wassenaar gereden, waar zij een ongeluk hadden gekregen en waar de wagen dan. ook eenigen tijd later zwaar gehavend langs den weg werd gevonden. De dieven hadden toen aldaar een auto uit de ga rage van den heer P. ontvreemd, waarmee ze naar Haarlem waren gereden. Extra uitkeering spoorweg-psrsoneel. In de gistermiddag gehouden conferentie tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den Personeelraad is overeengekomen dit jaar aan het personeel 2 dagen extraloon met 'een minimum van f 10 uit te keeren. In verband met de uitkomsten van het bedrijf kan de directie niet verder gaan. Over de jaren 1928 en 1929 werd aan het perso neel onderscheidenlijk 7 en 10 dagen loon toegekend. OOGLIJDERSKLINIEK GESLOTEN. De polikliniek van de inrichting voor ooglijders te Groningen, is tijdelijk gesloten moeten worden, om dat zoowel de hoogleeraar-directeur prof. dr. Rochat, als zijn vier assistenten en een verpleegster aan in- fluenza lijden. Gevolg van een vulkanische uitbarsting? De doodelijke mist in het Belgische Maasdal, Naar aanleiding van 5e vele sterfgevallen te Engis en omstreken tengevolge van den mist, heeft het Brusselsche blad La Nation Beige een onderhoud ge had met dr. Godenne, directeur van de kliniek voor arbeidsongevallen te Brussel, die ter plaatse een on derzoek heeft ingesteld. Volgens hem zouden de sterf gevallen te wijten zijn aan vulcanische werking. Dr. Godenne komt tot deze gevolgtrekking door het feit, dat een 14-tal dagen geleden te Luik en te Parijs een modderregen is gevallen, welk verschijnsel steeds ver oorzaakt wordt' door een vulcanische uitbarsting. Waarschijnlijk heeft de vulkaan groote hoeveelheden vergiftige gassen de luoht in gestooten, die denzelf den weg gevolgd moet hebben als de modderwolken. Boven het Maasdal moeten deze gassen tot condensa tie gekomen zijn, hetgeen trouwens niet zoo heel on waarschijnlijk lijkt, daar de mist een sterken reuk van zwavel had. (In verband met bovenstaande veronderstelling zij er op gewezen dat de stoffen, door een vulkaan uit gestoten, soms heel lang in de lucht kunnen blij ven hangen. Zoo werden bij de geweldige uitbarsting van den Kralcatau in 1S83, de vulkaan bij Java, mil- lioenen kubieke meters fijne stofdeeltjes het lucht ruim in geslingerd, welke door den wind of lucht- stroomingen in groote wolken werden voortgedre ven. Dat dit stof zeer lang bleef hangen, bewees wel het feit, dat het zelfs een jaar daarna nog in de Noordelijke landen van Europa door weersom standigheden, zooals vermoedelijk ook in dit geval door zwaren mist, werd neergeslagen. Red. Sch. Crt.) De relletjes te Berlijn. Naar aanleiding van de film Jm Westen nichts Neues". Do veroordeeling van een Rijksdaglid door den z.g. „snelrechter". Uit Berlijn wordt gemeld: Fabricius, nationaal socialistisch lid van den Rijksdag, die Dinsdag bij de relletjes in het Westen van Berlijn in hechtenis werd genomen, had zich heden te verantwoor den voor den zoogenaamden „snelrechter". Daar Fabri- cus gearresteerd werd op het oogenblik, waarop hij de menigte tot verzet tegen de politie aanspoorde en dus- als het ware op heeterdaad werd betrapt, geniet hij niet zijn parlementaire onschendbaarheid. Fabricus zou zich ook bij zijn arrestatie aan beleediging van agenten heb ben schuldig gemaakt Na den nacht op het hoofdbureau van politie te heb-| ben doorgebracht, verscheen hij hedenmiddag voor den rechter. Hij wenschte door een gewone rechtbank, in plaats van door de snelrechtbank te worden gevonnist Hij motiveerde dezen wensch door er op te wijzen, dat hij nog geen verdediger heeft en den heelen nacht niet heeft geslapen. De president antwoordde, dat aan zijn wensch niet kon worden voldaan. Hij wilde hem echter wel de gelegenheid geven alsnog te trachten een advo caat te vinden. De zitting werd daarop afgebroken. Fabricus is gisteravond tot een boete van 180 mark veroordeeld. De beklaagde was er spoedig in geslaagd twee verdedigers te vinden en wel twee geestverwanten de advocaten Backer en Frank, nationaal socialistisch iid van den rijksdag. Fabricus vertelde, dat hij naar da Nollendorfplatz was gegaan om te zien, of de politie in derdaad zooals hij had vernomen, buitengewoon brutaal optrad. Ze vertelden hem, dat de agenten geschoten had den en hij zag ook, dat een agent met zijn revolver in den zak stak. Beklaagde richte tot Heimansburg, den comman dant van de eBrlijnsche schupo, de vraag, of deze be vel tot schieten had gegeven. Helmansburg antwoord de: dat gaat u niets aan. Ik verzoek u hier den dienst niet te storen. Toen beklaagde zich daarop legimiteer- de, zeide Helmansburg: Of u lid van den Rijksdag bent, of niet, kan mij niets schelen; hier heb ik te be velen. Daarop gaf hij eenige agenten een wenk. Be klaagde had dit gezien. U wilt mij klaarblijkelijk in hechtenis laten nemen, dat kunt u gerust doen, want het is mij onverschillig of ik vannacht in een bed of op een britss laap. Daarop word hij naar een nabijgelegen politiebureau gebracht. Helmansburg, die als getuige werd gehoord, zegt dat beklaagde hem inderdaad had gevraagd, of hij bevel had gegeven tot schieten, Getuige had Fabricius ver zocht hem met rust te laten, daar hijh et druk genoeg had. Fabricius viel hem echter opnieuw lastig, waarop hij hem tenslotte naar het politiebureau liet brengen. Getuige moest zoo handelen, daar hij anders onmoge lijk den dienst had kunnen regelen, de straat was vol tierende en fluitende menschen en getuige kon met zijn auto niet door de menigte. Hij wist toen niet, dat er geschoten was. Thans weet hij, dat inderdaad is ge schoten. Een inspecteur van de politie bevestigt de uitlatin gen van Heimansburg en zegt, dat Fabricus door zijn gescheld voortdurend de aandacht op zich gevestigd had De officier van justitie aoht de schuld van beklaagd» voldoende bewezen. Juist daar beklaagde een vooraan staand lid van een politieke party is, had hij terstond aan de bevelen van de politie moeten gehoorzamen. Spreker eischte wegens het weigeren van gehoorzaam heid aan de politie een hechtenis van drie dagen en voorts een maand hechtenis wegens beleediging van agenten. Fabricus kwam er tenslotte goedkoop van af, omdat hy nog nooit eerder gestraft Is, TWINTIG KINDEREN IN EEN BEERPUT GEVALLEN. V.D. verneemt uit Friedland: Te Friedland in Mecklenburg zijn gister twintig kinderen in een beerput gevallen, doordat de deksel bezweek. Op het hulpgeroep kwamen buren toeschie ten en slaagden er met behulp van de politie in de kinderen van den dood door verstikking te redden. Verscheidene kinderen waren reeds bewusteloos, doch de levensgeesten konden na veel moeite opgewekt worden. ST. NICALAAS IN DE BEWAARSCHOOL. In het verslagje ovèr dit kinderfeest staat dat Mej. M. de Vries de liedjes met pianomuziek begeleidde. Dit moest echter zijn Mej. M. de Veer. POLITIE. Verloren: een halsband van een hond; een porte- monnaie.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2