Mager Courant RING Raad Zijpe. VEREENIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIIER. Donderdag 11 December 1930 73ste Jaargang. No. 8781 Tweede Blad. Vergadering op Woensdag 10 December 1930, des morgens om 10 uur. Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgemeester, Secretaris de heer De Boer. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. Medegedeeld wordt, dat verschillende raadsbeslui ten zijn goedgekeurd. Zijn ingekomen een paar dankbetuigingen van: A.N.W.B. voor toetreding nis buitengewoon lid; Wo- ningbouwverceniging Zijpe voor jaarlijksche bijdrage van f50; en van den heer P. v. d. Werf als voogd der minderjarige kinderen van den overleden Ad ministrateur van hot G.E.B. voor de uitkecring van het P.E.N. groot f 2400—, als erkenning aan den over ledene voor zijne aan de gemeente bewezen diensten. Volgt jaarverslag Dorus Rijkers en dankbetuiging Homan voor verhoogd salaris. Het proces-verbaal kasverificatie gaf aan dat in kas was en moest zijn f 2902.17!/2, postrekening f294.66, Zuivelbank Alkmaar f4912.90. Benoemingen. Tot lid Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd met algemeene stemmen de heer C. Smit, Burger- brug; no. 2 op de vorodracht was de heer Jb. Gerrits, Burgerbrug. Tot Regentes van het Algemeen Weeshuis wordt met algemeene stemmen herbenoemd mevrouw J. WinkelBrak te Schagerbrug; no. 2 op de voordracht was mevrouw A. KooijmanVan der Sluijs te Scha gerbrug. Herbenoemd werd met algemeene stemmen tot lid van de Commissie van toezicht op het lager onder wijs, de heer P. G. de Wit, Stol pervlotbrug; no. 2 op de voordracht was de heer C. de Wit Cz. te Stolpen. Voor de Commissie tot wering van schoolverzuim waren de volgende voordrachten ingediend: Burgerbrug: 1. J. Boontjes Dz. (aftr.); 2. A. Kaptein. 1. J. C. Bruin (aftr.) 2. C. Schrieken. 1. L. A. I. Smelik (artf. 2. C. Klaver. S t. Maartensbrug: 1. J. de Leeuw Pz. (aftr.). 2. T. Bloothooft. 1. H. A. Wilbers (aftr.) 2. W den Hartog. 1. C. van den Beidt (aftr.) 2. A. Boll. Schagerbrug: 1. P. Dekker Pz. (aftr.) 2. J. Abbring. 1. V. Bakker (aftr.) 2. P. Vries. 1. S. Jaring (artfr.) 2. J. Kliffen. K y Oudesluis; 1. Ml de Vriés (aftr.) 2. E. A. Lindenbergh. 1. H. Jippes (aftr.) 2. W. de Vos. 1. Jb. Nannis (aftr.) 2. J. Buisman. 't Z a n d: 1. J. A. de Wit (aftr.) 2. C. de Wit (Stolpen). 1. N. de Best (aftr.) 2. C. de Leeuw. 1. P. Tuin Pz. (aftr.) 2. Th. Tesselaar. 1. B. Elzer (aftr.) 2. H. Swan. 1. A. Kager (aftr.) 2. S. G. Stp,venuiter. Petten: 1. K. Jansma, 2. J. C. Bellis. 1. J. Timmerman (oud-raadslid). 2. G. Hollander. 1. J. P. Geensen. 2. J. Kossen. Benoemd werden van alle voordrachten de nos. 1. Vrijstelling gevraagd. B. en W. stellen voor om aan Ged. Staten te ver zoeken vrijstelling te verlecnen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening van de o. 1. scholen te Burgerbrug, St Maartensbrug, 't Zand en Petten. De heer Blom achtte het beter alvast te beginnen met het aanleggen der benoodigde terreinen. Anders komt alles aanstonds tegelijk. Voorzitter acht het beter nog maar uitstel te vra gen. Met algemeene stemmen daartoe besloten. Geldleeningen. Met algemeene stemmen wordt eveneens besloten om een kasgeldleening aan te gaan voor 1931 van hoogstens f 140.000— tegen 4% hoogstens, aflos baar uiterlijk 31 December 1931. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geklleening, groot f 157.000.—ter bestrijding van bui tengewone uitgaven. Ingevolge door den Raad genomen besluiten zijn verschillende buitengewone uitgaven gedaan, die het opnemen van tijdelijk kasgeld hebben noodig ge maakt. Het komt B. en W. gewenscht voor, dat de kasgeld- leeningen binnenkort worden omgezet in een defi nitieve geldleening, welke zij zouden willen zien ge steld op f 157.000.—. De te lecnen bedragen zullen strekken tot bestrij ding van: a. de kosten van aanleg van een weg te Schager brug, f7400.—; b. de kosten van aanleg van rioleering te St. Maar- tensvlotbrug en Stolpervlotbrug, f 1250.—; c. de kosten van uitbreiding der algemeene begraaf plaats te St. Maartensbrug, f5600. De totale kosten voor de begraafplaats worden geraamd op f 10.000.maar er komt een ontvang- post van f4400.voor overdracht en verkoop graven. d. de kosten van schoolbouw te Oudesluis f 10092.92Vfe en te Petten f 4445.50. Voor ontvangst f1835 van opbrengst verkoop schoolhuis van Oudesluis enz., dus te leenen f 12750.—. e. de kosten van schoolbouw te Oudesluis f 43464.52, te Schagerbrug f66504.07, te Petten f 19840.29, te zamen f 129.709.88, waarvan af oen ontvangstpost van f 3165— voor verkoop schoolgebouw Oude sluis. vloer noodgebouw enz., dus te leenen f 128.450.—. f. de kosten van bestrating van het speelterrein bij de R.K. school te "t Zand, f 1550. De looptijd der leening te stellen als volgt: Onderdeel a op 15 jaar; onderdeel h op 10 jaar; onderdeel c en e op 40 jaar; onderdeel d op 30 jaar; onderdeel f op 20 jaar. Te leenen tegen 4V£ pari. Voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Jan. 1931: 1. op te heffen de betrekking van bode van de voor malige gemeente Petten; 2. eervol ontslag te verleenen uit die betrekking aan P. Hollander. Allen voor Verzoek van M. J. Kunnen om ontslag als ïftnwer- ker G.E.B. met ingang van 1 Augustus 1930. Allen voor. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1930, groot 1 12157.50. Allen voor. Vaststelling van het le suppletoire kohier der hon denbelasting, dienst 1930, groot f 20.Allen voor. Verzoek ven J. Grqot.es te Burgerbrug om onthef fing hondenbelasting, dienst 1930. Allen voor. Begraafplaats. Voorzitter zegt, dat nu de definitieve begrooting klaar is voor de verandering van de begraafplaats en dat aanbesteed kan worden. B. eii W. hebben nu in de voorwaarden een clausule opgenomen, dat de aannemer verplicht is volk te werk te stellen uit de werkcloozen in Zijpe, die voor het werk geschikt, zijn; dit laatste te beoordeelcn door B. en W. Het loon te bepalen op een minimum van 40 cent per uur. Deze. bepaling heeft alleen betrekking op het grondwerk en op het rooien van het boschje en verder is het be paalde niet van toepassing als het werk onderbesteed wordt. Het verdere werk betreft het schoeiing ma ken en het bouwen van een nieuw huisje. De heer Dignum vindt de bepaling omtrent de werkeloozen die de aannemer moet nemen, te scherp. De aannemers hebben zelf voormannen die zij niet kunnen missen. De heer Van der Oord vindt de bepaling van B. en W. niet te scherp. Geschikt is zelfs zeer rekbaar. De heer Bellis zegl dat tlit B. en W. hebben te bc- oordeelen en dat een paar voormannen door den aan nemer uit eigen personeel worden genomen, spreekt vanzelf. De heer Nannis zegt, dat het ook niet de bedoe ling van B. en V/. is deze paar voormannen uit te schakelen. De heer Blom maakt aanmerking op het uurloon, 40 cent is te laag. Voorzitter wijst er op dat het een minimum is. De heer Bruin zegt dat de menschen dankbaar zul len zijn als ze 't hebben. De heer Doorn acht tegen het opnemen der be wuste clausule niets tegen, ofschoon het bij spr. niet vaststaat dat de werkeloozen er veel aan zullen heb ben. Spr. wil echter na de aanbesteding de gunning nog aanhouden, opdat B. en W. met den Raad nog eens overleg kunnen voeren over werk en aannemer. De heer Nannis acht het loon ook niet hoog genoeg en meent dat als er'goede krachten te werk worden gesteld, de aannemer het loon zelf wel hooger zal stellen, het is een minimum. Voor ongeschoolde krachten is het voldoende. De heer Blom noemt het speculeeren op de armoede. De heer Van der Sluijs wijst er op dat 40 cent met hoog is, daarover zijn wij het allen wel eens, maar men dient rekening te houden met het werk, of lie ver met de omstandigheden waaronder het gebeurt. En dan mag de gemeente niet uitgaan boven het loon dat andere werkgevers willen betalen. De heer Blom noemt dit werk geen werkverschaf fing, het is werk dat gebeuren moet. De heer Dignum noemt het werkverruiming, maar omdat het is verschoven naar den tijd waarin werk loosheid is, dient het toch wel tot bestrijding daar van. 40 cent acht spr. voldoende en er zal weinig werkin onze omgéving zijn waar meer betaald wordt. De heer Bellis acht het loon ook te laag. Als wij te veel rekening houden met anderen, spelen wij die menschen arbeiders in handen voor te laag loon. Dat mag e.en gemeente niet doen. Spr. vraagt naar den arbeidsduur en naar de uitbetaling bij regen. Do heer Dignum zou het loon nog wel wat hooger willen stellen, als de algemeene toestand wat beter was. Nu deze algemeen zoo slecht is, kan dat niet. Spr. dringt op spoed aan. De heer Bruin zou het bejammeren als B. en W. hooger waren gegaan. De heer Doorn dringt nogmaals aan om na aanbe steding nog eens met den Raad te praten. De heer Blom stelt voor 5 cent hooger uurloon. Het voorstel wórdt verworpen met de heeren Blom en Bellis voor. Daarna worden de voorstellen van B. en W. aan genomen. Om tegemoet te komen aan de bezwaren van den heer Doorn, wordt een commissie van 3 raadsleden benoemd, die met B. en VV. op den dag der aanbe steding over de gunning zullen beslissen. Hiervoor worden benoemd de heeren Doorn, Dignum, en Bellis. Wat de verdere vragen des heeren Beliis betreft, verwijst Voorzitter naar de algemeene voorwaarden der aanbesteding. School schoonmaken. De heer Blom oordeelt, dat voor het schoonhou den der school te Petton enz., te weinig loon wordt be taald. De menschen die hot nu doen, klagen er over. Voorzitter zegt, dat aan het hoofd der school te Pet ten een bepaald bedrag wordt uitbetaald, waarvoor hij de school kan laten schoonmaken, enz. Waar dit hoofd geen antwoord heeft gezonden, dachten wij dat alles in orde was. Spr. meent verder dat het bedrag voor Petten hoog genoeg is. De heer Blom zegt f400 voor Schagerbrug en f325 voor Petten. Voorzitter: Schagerbrug heeft 1 lokaal meer, het gymnastieklokaal is ;grooter en de gangen zijn veel grooter. Ik acht de belooning te Petten hooger in ver houding dan te Schagerbrug. Secretaris licht in, dat alles is geregeld volgens art. 21 der Onderwijswet. Vlotbrug te 't Zand. De heer Dignum klaagt over den cllondigen toe stand te 'tZand, nu de vlotbrug voor het verkeer is gesloten en alles per pont moet gaan. Spr. ziet aan de brug niets gebeuiVn. Voorzitter weet ook officieel niets. Gehoord heeft spr. dat het verkeer over het pont zal gaan, totdat de nieuwe brug er is. Het is daar een druk verkeer en net is een allertreurigste toestand. Besloten wordt aau betrokken autoriteiten te schrijven. Hierna sluiting. De najaarsvergadering van deze vèreeniging vond Woensdag 10 December 1930,:*raorgens«K) uur plaats in hét Koffiehuis „Dc Beurs'1 van den heer C. Boon tjes te Schagen. Voorzitter dc heer P. Stapel Cz. te Hoogkarspel, Secretaris de heer G. Nobel te Lutjewinkel. De Voorzitter heet in zijn openingswoord in het bijzonder welkom, burgemeester Cornelissen en hoopt dat, waar deze was geschrokken van de hoogc con tributie dezer vereeniging, van het verkeerde pad terug zal keeren en weer lid van de vereeniging zal worden. Ook heet spr. welkom den Secretaris van het Landbouwcomité den heer Molhuizen, en spr. dankt hem dat hij door woord en geschrift zich bezig houdt met den crisistoestand in den akkerbouw, cn daar door blijk geeft niet alleen bureau-secretaris te zijn. Ook spr. wijdt zijn openingswoord aan den crisis toestand in den landbouw. In de oorlogsjaren is ge bleken van welke groote beteekenis de landbouw in de samenleving was en spr. herinnert aan de. teelt- regeling, den leveringsplicht enz., waarover de regee ring toen in het vrije bedrijf hoeft ingegrepen en hoe land- en tuinbouw toen aan den roep van de regering gevolg hebben gegeven. In die jaren vroeg de regeering om steun aan don landbouw, thans vraagt de landbouw steun aan de regeering. In dien niet spoedig hulp wordt verleend, zal er weldra sprake zijn van een ernstige landbouwcrisis. Ve len verlaten hun bedrijf om als arbeiders in de be hoefte van hun gezin te voorzien, weer anderen heb ben geen geld om arbeiders te betalen en ook de middenstand zal weldra bemerken dat men gebaat is met een welvarenden boerenstand. Wat heeft de regeering inmiddels gedaan? Een suikerwetje is tot stand gekomen, dat weinig hulp biedt aan do suiker bietenverbouwers, een crisis-commissie is in het leven geroepen, een directeur-generaal van den Land bouw wordt niet aangesteld, verlaging van spoorweg tarieven zal geen toepassing vinden, terwijl de sociale wetten hare lasten blijven drukken. Tenslotte wijst spr. op het wetsontwerp maal- en mengpebod. De regeering heeft in de oorlogsjaren een wissel op den landbouw getrokken en met den wensch dat de regccring nu weldra dezen wissel ver- zilvere, verklaart spr. de vergadering voor geopend. (Applaus.) De notulen worden door den Secretaris gelezen, ze worden onveranderd vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van diverse ingekomen stukken, o.a. van het Prov. Bestuur over de regeling die is ontworpen t.a.v. de aansluiting van niet-ren- dabele gebieden aan het provinciaal waterleidingnet. Mededeelingen. Van het Noord-Hollandsche Groot Yorkshire Var- kensste^boek kwam eene dankbetuiging in voor het besluit om f200.— toe te zeggen voor het plan tot stichting van een varkensstal. Het Bestuur stemde gaarne in met het verzoek van de Commissie van toezicht op de Rijkslandbouw- winterschool te Schagen, om de aanbeveling van de heeren: 1. Jm. Blaauboer Kz. te Schagen, 2. Joh. de Veer Jz. te Schagen, voor een lid der Commissie, in de plaats van den heer P. Hopman, die ontslag ver zocht, goed te keuren. Het Koninkl. Ned. Landbouwcomité heeft overleg gepleegd met den Minister van Waterstaat over het .Motor- en Rijwielreglemcnt, in verhand met het drij ven van vee langs de wegen, met het resultaat dat door den Minister zal worden overwogen in hoeverre het wenschelijk is het motor- en rijwielreglement in den gewenschten zin te wijzigen. Gelet op het landbouwbelang, waarvoor het drij ven van vee langs de wegen noodzakelijk is, hoopt het Bestuur dat hiermede rekening zal worden ge houden en eene bevredigende regeling zal worden getroffen. Het Bestuur heeft zich tot Gedeputeerde Staten go- wendjtnet een schrijven, waarin, geboord het advies Van de Wegeuebmmisaie uit onze vereeniging en dc fJollahdscha Maatschappij van Landbouw, verzocht wordt om voor den Provincialen weg van Hoorn naar Enkbuizen, waar deze tot het dorp Venhuizen ge heel overeenkomstig zijn wenschen is ook zooveel mogelijk tot hét noordeinde door het dorp Ven huizen met opruiming van enkele huizen en te rugzetting van hekken voor de woningen aan te leggen,Tinplaals vanaf het begin van het dorp buiten het dorp om, omdat daaraan groote bezwaren zijn verbonden door schadesnijding, het minder goede vervoer te water in de tegenwoordige slooten en voor al door het dwarse verkeer van de landerijen over dezen weg. Bovendien zou door dit plan voor den rit naar Enkhuizen het verkeer slechts een paar mi nuten worden bekort, wat niet opweegt tegen de bezwaren door het Bestuur genoemd. Naar is gebleken bestaat de mogelijkheid dat een plan is te maken, waarbij de genoemde bezwaren voor een weg buiten Venhuizen om worden onder vangen. Bestrijding mond- en klauwzeer. Het Bestuur heeft zich gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw met een schrijven over de bestrijding van het mond- en klauwzeer: Het is van meening dat het eenige middel om de ziekte met succes te bestrijden is om van Rijkswege een zeer uitvoerig wetenschappelijk onderzoek in te stellen naar de smetstof en de bestrijdingsmiddelen daarvoor, alleen dat onderzoek kan voor de toekomst uitkomst geven en gezien het groote belang van het voorkomen van deze voor de veehouders zeer nndee- lige ziekte rechtvaardigt het beschikbaar stellen van groote bedragen van Rijkswege voor dit onderzoek, dat niet beëindigd mag worden voordat de bestrij ding afdoende i9. Verder zal het Bestuur het zeer waardeeren wan neer de veeartsenijkundige dienst goede voorlichting geeft aan de veehouders over de middelen tot ge nezing van: „de dikke poolen, de blaren aan de spe nen en tot reiniging van de bekken der zieke die ren". In het begin van eene nieuwe periode en ook later acht het Bestuur het zeer noodig dat op ruime schaal serum beschikbaar wordt gesteld en goede stalcontrole wordt toegepast en eventueel voor beeldige straffen worden opgelegd. Verder zal het zeer goed zijn om veel meer aan dacht te schenken aan de marktstallen die niet ontsmet kunnen worden en verbeterd moeten wor den door bij verordening voor te schrijven dat zij voorzien moeten worden van gewapend betonnen vloeren en de wanden zoo moeten zijn dat deze ook gomakkelijk te ontsmetten zijn. Ook voor auto's voor vervoer van vee zullen maatregelen voor ontsmet ting dienen worden voorgeschreven. Wij noemen deze middelen in de hoop dat ze wel overwogen zullen worden en verklaren ons gaarne bereid tot even tueel overleg." Op dit schrijven kwam het volgende antwoord in: Het kan U bekend zijn. dat door de Regeering gel den voor den bouw van een Staatsveeartsenijkundig Onderzoekings Instituut zijn aangevraagd en deze be reids door de Staten-Generaal zijn toegestaan, ter wijl met ingang van 1 September jl. een directeur voor bedoeld instituut is benoemd. Onderzoekingen als door U voorgesteld zullen in de eerste plaats door genoemd instituut moeten geschieden. De door U bedoelde voorlichting aan de veehou ders, betreffende de behandeling van het zieke aan mond- en klauwzeer lijdende rund als zoodanig ligt meer op den weg van de practiseercnde veeartsen. Echter deel ik U mede, dat het in het voornemen ligt om den Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst in algemeenen dienst, P. J. 't Hooft op te dra gen in overleg met de landbouworganisaties door het houden van inleidingen de veehouders zooveel mo gelijk van voorlichting te dienen, inzake de bestrij dingsmaatregelen, zoowel die welke door de veehou- Het beste dnaeiijksche middel ter PEPERMUNT middel ter opwekkinq en verfrisschmq. ders kunnen worden genomen als die door de Re geering worden toegepust. Opwekking tot medewerking van de zijde der land bouworganisaties zal door mij op hoogen prijs wor den gesteld. liet zal U verder ook bekend zijn, dat de Rijksse- ruminrichting steeds tracht èn in het begin van een nieuwe periode èn later serum in groote hoeveelhe den beschikbaar te hebben. Stalinspecties zijn steeds op ruime schaal gehou den, ook in den winter 1929-1930, toen het mond- en klauwzeer slechts sporadisch voorkwam: van 1 Ja nuari 1.1. tot 1 April d.a.v. werden b.v. niet minder dan 13000 bedrijven gcinspecteerd. Tenslotte is een herziening van de veewet, waarbij uit den aard der zaak zeer zeker aan de aangelegen heid der marklveestallen en aan die van de ontsmet ting der auto's waarmede vee is vervoerd de noodige aandacht zal worden gewijd, in voorbereiding. Hierbij dienen echter tal van belangen te worden overwogen, vooral in tijdsomstandigheden als wij thans beleven, nu door de heerschende malaise de bestaansmogelijkheden voor velen zijn bemoeilijkt. Het zal U duidelijk zijn, dat een dergelijke voorbe reiding den noodigen tijd vereischt. Van het door U aangeboden overleg zal t.z.t. gaarne gebruik worden gemaakt.1 Het Bestuur hoopt door meer overleg met het Mi nisterie en het Veterinair Staatstoezicht de bestrij ding van het rnond- en klauwzeer te bevorderen. De electrische demonstratiebedrijven werden in den loop van den zomer voor het publiek geopend. Velen brachten reeds een bezoek aan deze bedrijven en gaarne wordt geadviseerd dat anderen dit voorbeeld volgen, omdat deze bedrijven aan velen tot voorlich ting kunnen dienen over de toepassing van den elec- trischen stroom voor vele werktuigen. Door den Ir. de Vries worden mededeelingen ge daan over het Veevoederhureau. De Bond van melk veehouders heeft contact gezocht met het Bureau. Het bureau heeft zich bezig gehouden met een proef- vergelijking van gedroogd suikerbietenblad en -kop met hooi. De schapenweiderijproef zal in 1931 ver volgd worden. De regeering bleek genegen om finantieel veevoe- derproeven te steunen en een werkwijze is nu vast gesteld en het Centraal Veevoederbureau heeft de beslissing. De regeering heeft f3000 beschikbaar ge steld voor dergelijke voederproeven. Besloten wordt de vergadering in het voorjaar van 1931 te Alkmaar te houden. Tot voorzitter wordt benoemd de heer J. Best Nz. te Berkhout. Tot leden der commissie tot onderzoek van de re kening 1930 en de hegrooting 1931 worden benoemd de heeren Mr. W. C. Wendelaar, Mr. P. I.angevcld en Mr. P. A. Offers, allen te Alkmaar. Onderzoek naar de kosten van wegenon- derhond. Over de Wegencommissie rapporteert de heer C. No bel, dat zij zich in verbinding heeft gesteld met alle Waterschappen in de Provincie met het doel om ge gevens te verzamelen over de kosten die de Water schappen hebben gemaakt ten behoeve van de we gen. De -verzamelde gegevens-aan alle leden toe gezonden en reeds door ons vgrjpeJd wijzen dui delijk dc steeds verhoogde uitgaven aan en pleiten, er voor dat het zeer noodig is dat finantieelen steun aan den landbouw wordt verleend voor het onder houd van de wegen, omdat het niet juist is dat ten behoeve van het algemeen verkeer de landbouw deze kosten alleen draagt. De Commissie heeft zeer tot haar genoegen ken nis genomen van de plannen van Heeren Gedepu teerde Staten onzer Provincie, die in deze met een voorstel komen om jaarlijks f 180000.bij te dragen in de kosten van onderhoud van wegen die daar voor eventueel, volgens de Provincie, irt aanmerking zouden komen. De Commissie vertrouwt dat dit plan algemeene instemming zal genieten van de Provinciale Staten en dat naast het Provinciale Wegennet eene nieuwe wegenlijst zal worden gemaakt van Tertiaire wegen, waarvoor deze steun onder nader door dc Provin cie te bepalen voorwaarden zal worden verleend. Voor het beheer van deze wegen willen Heeren Gedeputeerde Staten meer concentratie, wat goed en noodig is. Onze Commissie is in deze van meening dat het gewenscht is om een beperkt aantal weg schappen te belasten met het beheer dezer tertiaire wegen en zij verzoekt bij deze machtiging van de ledenvergadering om in deze aan Heeren Gedepu teerde Staten advies te geven. Over deze kwestie is nog een schrijven ingekomen van het Statenlid Jb. Koster te Winkel, die centrali seering van het onderhoud wenscht in flinke licha men. Door den heer Molhuizen wordt medegedeeld dat het Landbouwcomité zich tot den Minister van Wa terstaat heeft gewend met» een uitvoerig schrijven en waarin gevraagd wordt voor het onderhoud van tertiaire wegen bijdragen uit het wegenfonds te ver leenen. De heer Joh. de Vries is het eens met het bestuur van De Vier Noorder Koggen, dat het onderzoek moet plaats vinden over een ruimer tijdvak en wel ook over jaren voor den oorlog. De Secretaris deelt mede, dat de commissie niet is ingegaan op het idéé van Vier Noorder Koggen, om dat zij was ingenomen met de voornemens van Ged. Staten. Daarom is volstaan met de gegevens die plei ten voor onze pogingen. De heer Joh. de Veer is minder voldaan, het is een schande dat deze gegevens gepublicèerd moesten wor den. Men heeft recht op herziening en spr. noemt het schande dat men aanmerkingen durft te maken op het onderhoud der wegen, terwijl men er niets aan betaalt. De heer H. Rezelman, Schagerbrug, wil alle polder wegen voor steun in aanmerking zien komen. De heer Zijp. Abbekerk, onderschrijft de opmer kingen van den heer De Veer. Ook spr. meent, dat provincie en rijk meerderen steun voor de tertiaire wegen dienen te geven. De heer V. Kaij acht het niet wenschelijk dat de provincie in een drietal wegschappen wordt ver deeld. nl is eenige centraliseering wel gewenscht. De wegschappen moeten niet zoo groot zijn, van 200 K.M. is wenschelijker. De heer Joh. de Veer meent, dat het idée-Rezelman een basis vormt, waarop voortgebouwd kan worden. Spr. acht het gewenscht dat Noorderkwartier zich uitspreekt. Het wegenonderhoud lijkt spr. een punt van de crisis, waarin iets is te bereiken. De Voorzitter zegt, dat wel blijkt dat de een spoe diger tevreden is dan de ander. Spr. gaat na hoe aan vankelijk de regeling van de bijdragen was, waarbij de tertiaire wegen werden uitgesloten. Van de 2600 K.M. weg zijn er 535 K.M. op de wegenlijst. Is het nu wel juist dat wegen voor weinig doorgaand verkeer op de wegenlijst worden geplaatst? Ook de land bouw gebruikt veel auto's, melkauto's, autovervoer van veevoeder, enz. Ook de wegencommiskio meent, dat centraliseering gewenscht is bij den tegenwoor- digen toestand kan geen behoorlijk onderhoud plaats

Schager Courant | 1930 | | pagina 5