NIEUWJAARSGROETEN mm Tt&jssf 50 cent POLDER WAARD EN GROET. 5 ?HH Bij gevatte Koude In ons blad, dat WOENSDAG 31 DEC. verschijnt, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARSGROET aan Begunstigers, Familie, Vrienden, enz. tegen CONTANTE BETALING van (mits niet grooter dan 4 regels). Elke regel meer 15 cent. Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons bureau ol aan H.H. Kantoorhouders en Boek handelaars. De Uitgevers. vindon. Alles is veel duurder geworden en om het verschil van nu hij vroeger van provincie en rijk te vorderen, zou niet billijk zijn. De heer K. Kuiper, Oostwoud, is ook niet Voldaan,' want wat Ged. Staten willen is van bitter weinig be lang. Spr. wijst op de lasten die den landbouwers door het wegenonderhoud op de schouders zijn ge legd. Ook de landbouwer, die een auto gebruikt, be taalt wegenbelasting. Spr. wil dat de verecniging aandringt op ontlasting van den landbouw. De heer Joh. de Veer wil wijziging van den toon, we moeten niet spreken over tegemoetkoming, maar we hebben hier een recht. De Voorzitter betwijfelt of het woord „recht" hier op zijn plaats is. Spr. noemt wat Ged. Staten voor stellen een aardig begin. De heer Zijp, Abbekcrk, vertelt hoe in Vier Noor der Koggen f8 per II.A. wordt betaald, een heel ander bedrag dan wat Ged. Staten willen, voor. 2000 K.M. weg een bijdrage van f 18000. De heer H. Rezelman bepleit een betere regeling, het wegenonderhoud is nu geen polderbelang meer, maar een belang voor het algemeen. De heer KaiJ betwijfelt ook of het wel als een recht beschouwd kan worden. De toestand van 1914 is niet aan te nemen, want tegenwoordig zijn de loonen bijv. ook veel hooger. De heer Ir. C. Nobel, Haarlem, wil in een motie zion vastgelegd dat de vergadering aandringt op een hoo- gere bijdrage. De heer Joh. de Veer wil dat de meerdere kosten niet ten laste van den boerenstand komen. Er zal correctie dienen plaats te hebben t.a.v. de meerdere kosten aan loonen, materialen en daarbij ook reke ning worden gehouden met de ontlasting der wegen door het vervoer dat op andere wijze plaats heeft., en waaraan ook de landbouwers meebetalen. De heer Joh. de Veer dringt aan op een princi- pieele uitspraak, dat alle wegen in onderhoud be- hooren te komen hij wegschappen. Hoe de fondsen die er noodig zijn, gevonden worden, is niet aan ons om te bepalen. De Voorzitter acht het toch niet juist dat de 2000 K.M. wegen allen voor een provinciale bijdrage in aanmerking komen. De heer Joh. de Veer meent, dat het al of niet duur dere onderhoud van diverse wegen ook in het weg schap tot uitdrukking komt. De beer K. Kuiper meent, dat de landbouw een be- palade norm betaalt, maar dat verder alle wegen in onderhoud van rijk en provincie komen. Goedgevonden wordt dat het Bestuur aan de hand van de bedoeling der vergadering zich tot Ged. Sta ten zal wenden. De heer Ir. L. de Vries doet mededeelingen over de Coöperatieve Aankoopvereenigingen en de Mengvoe- derfabricage. Spr. wijst daarbij op de uitbreiding van de werkzaamheden door de coöperatieve aankoopver eenigingen, nl. door er aan te verbinden de fabricage van de mengvoeders. De particuliere fabrikanten heb ben in den handel gebracht mengvoeders kant en klaar. Inleider behandelt de fe stellen eischen en de voedering. De beginselen van do vcevoederleer dienen meer verspreid te worden. Spr. oordeelt dat het de taak van den voorlichtingsdienst is om zich met de meng voederfabriek ge bezig te houden, opdat grove fouten in do voedering worden vermeden. Nauwe samen werking tusschen coöperatieve aankoopvereenigingen met den voorlichtingsdienst is zeer gewenscht in het belang van een rationeele voedering. Juist de coöpe ratieve aankoopvereenigingen hebben het vertrouwen van de afnemers, inzake de mengvoederfabricage. Verwacht mag worden van de coöp. aankoopver eenigingen en bonafide handelaren de vermelding van do procentische samenstelling. Een dergelijke eisch ka moeilijk aan de particuliere fabrikanten gesteld worden, omdat een controle zoo moeilijk is. Een boer zal in zijn eigen organisatie het volle vertrouwen stellen. Besumeerende meent spr, dat er t.a.v. de mengvoederfabricage een groot arbeidsveld voor de coöp. aankoopvereenigingen braak ligt en dan in samenwerking met den voorlichtingsdienst, Applaus. De beer Ir, C. Nobel, Haarlem, acht publiceering en nadere bestudeering van dit belangrijke onder werp gewenscht. Mon weet nog zoo weinig van een juiste samenstelling van een mengvoeder af. De heer Velders, Schagen, meent dat de coöpera ties op dit gebied nog zoo weinig hebben gepresteerd en meer contact met de consulenten acht spr. ge wenscht. Wat de opmerking van den heer Nobel be treft, spr. wijst op do meerdere toename van het ge bruik van mengvoeders. De heer E. Dz. Govers, Alkmaar, acht het plicht van de coöperaties te zorgen voor de juiste mengvoe ders, en wil een controledienst voor de gegarandeer de samenstelling. De heer Ir. S. Smeding, Alkmaar, wijst ook op de moeilijke controle van de mengvoeders. Voor dat zelfde bezwaar staat ook het Proefstation voor Zaad- controle. Ook daar onderzoekt, men de mengsels niet Controle op afzonderlijke soorten zou misschien mogelijk zijn en aldus zal men zich preventief die nen te onderwerpen aan een controle aan de fabriek. De heer Dr. Brouwer (Hoorn) wijst op de hoogero eischen die men bijv. t.a.v. den groei en vleeschvor- ming van varkens enz. stelt. Een foutieve samen stelling van een voeder kan oorzaak zijn van ziek ten en deze verschillende factoren zijn oorzaak dat men steeds meer aandacht aan de samenstelling dient te schenken. Men zal het, ondanks de ingewik keldheid van deze zaak, het niet zonder mengvoe ders kunnen stellen, maar evenals in het buitenland zal men, wat de controle betreft, wel een weg vinden. De inleider weet dot het verbruik van de meng voeders zich uitbreidt en daarom is voor de coöp. aankoopvereenigingen in verband met het groote ver trouwen een groot arbeidsveld open. Evenals de beer Govers heeft spr. gewezen op het gemakzucht, doch daar is niet tegen te vechten. Bij fabrikanten van mengvoeders is een plan voor een controle dienst aanhangig. De heer Molhuizen deelt mede, dat een commissie voor het in het leven roepen van een controledienst in het leven is geroepen. Den heer De Vries wordt dank gebracht voor zijn inleiding. De heer Molhuizen wijst op het belang dat het con tact met liet K.N.L.C. bestaat, en ook dat de geest van samenwerking tot de grootst mogelijke ont plooiing komt. Daaraan is in het Noorderkwartier geen gebrek en dat er afdoende steun en hulp door de regeering uitblijft, ook daaraan heeft deze ver ecniging geen schuld. Spr. herinnert aan het urgentie-programma en meent dat steeds moet worden voortgegaan met de volksvertegenwoordiging te overtuigen, dat een spoedige hulpverleening noodig is. De boeren moe ten voortgaan met de pogingen om het gedachte doel to bereiken on daarbij handelen onder de spreuk: Eendracht maakt macht. En verder vertrouwen stel len in de mannen in wier handen zij de beharti ging huner belangen hebben gesteld. Daarbij zal Noorderkwartier het Kon. Landbouwcomité aan haar zijde vinden. Applaus. Hierna wordt gopauseerd. Na de pauze leidt de heer V. Kaij in het onder werp: Het aanleggen van grasland en de teelt van graszaden, speciaal in verband mot de Wierlngermecr. Spr. wijst er in zijn inleiding op, dat de boeren zoo weinig verstand hebben van do verschillende gras soorten. Het is spr. opgevallen dat de z.g. drossen van 40 jaren geleden beter 2ijn dan die van 20 jaren ge leden. Spr. schrijft dit toe aan het vroegere gebruik van hooikrok, dat later is gevolgd door het gebruik van Engelsch raygras met klavers. Raygras vcreischt besten grond. Later zijn gekomen de mengsels van raygrassen, voor alle soorten gronden zijn de meng sels klaar gemaakt. Toch werden ook daaronder wel verkeerde grassen aangetroffen. Het indertijd doov den heer C. Nobel aangekochte graszaad is gebleken van goede kwaliteit te zijn en spr. noemt dit, omdat we in verband met den Wieringermcer, aanstonds weer staan voor het beschikbaar hebben van gras zaad. Wat den nieuwen zeedijk betreft, spr. heeft er geen kropaar gezien, hoewel hij van een derde heeft gehoord dat het wel het geval is. Spr. hoopt dat dit niet in den Wieringermcer het geval zal zijn. De inleiding geeft den heer Ir. Smeding aanleiding tot do opmerking, dat reeds jaren excursies naar de hooivelden worden gehouden. Wat de drossen be treft, is niet gezegd wat er wel in behoort. Wat moet er nu in de 20.000 II.A. van den Wieringermeer in- gezaiad worden. Proeven met een 20-tal grassoorten zijn genomen en daaruit is tenslotte het zoutegrond- mengsel voortgekomen. En er komt geen kropaar in voor. Aandacht wordt tegenwoordig ook geschonken aan de herkomst van de verschillende soorten ray gras, enz. Voortdurend wordt gecontroleerd, hoe de soorten zich op de verschillende gronden houden. Een belangrijke factor is ook hoe hot land wordt gebruikt. Spr. vertelt een en ander om den inleider gerust te stellen, dat alle aandacht aan de diverse onderwer pen wordt geschonken. De heer Sluis erkent dat vroeger de mengsels wel eens niet in orde waren, maar in den tegenwoordigen tijd behoeft men met dergelijke mengsels niet meer aan te komen. De Zuiderzcccommissie wil zich be palen voor den Wieringermeer tot Hollandsch geteel de graszaden, doch men stelt zich in verbinding niet met de telers, doch met de schoonmakers. Spr. acht het gewenscht, dat men zich niet bepaalt tot een 3- tal personen, doch dat meerderen er in gemoeid wor den. Laat de Zuiderzeecommissie zich in verbinding stellen met den bond van graszaadtelers. De Voorzitter meent dat deze taak niet op den weg der vereeniging ligt, de pers zal wel voor publi catie zorgen. De beer Ir. Smeding acht het dan gewenscht dat gepubliceerd wordt, dat een deel van het henoodig- dc graszaad door het Centraal Bureau uit het K.N.L.C. wordt geleverd, en dat dit graszaad aan bepaalde eischen moet voldoen. Het Centr. Bureau heeft zich daartoe geschikt tot naar zijn oordeel geschikte han delaren. De Wieringermeerdircctie staat er buiten. Motieven die voor de Wieringermeerdircctie hebben gegolden, behooren hier niet thuis, inlichtingen zijn bij de directie te verkrijgen, klachten moeten bij den minister ingediend worden. De heer Jm. Blaaubocr, Kol hom vraagt, of er nu uitsluitend sprake is van Nederlandscho graszaden. De heer Ir. Smeding wijst op de mededeeling die daarover reeds in de pers heeft gestaan. Eventueel gewenschtc zaden van buitenlandsche herkomst kun nen door Nedcrlandsche landbouwers worden nage- teeld, doch spr. wijst er op dat enkele soorten zich voor nateelt leenen. De heer Ruitcrman wijst op den voornamen factor, de ontwatering, waar men op windbemaling is aan gewezen, verkrijgt men een .geheel ander gewas. Wat do Wieringermeer betreft., spr. wcnscht den hoer Smeding wijsheid toe, want het is een geweldige moeilijke taak. De heer Kaij heeft alleen maar willen wijzen op het gevaar als men grassen koopt, die niet voldoende zijn gecontroleerd. De werkzaamheden van de Werktuigen- commissie. Door don heer Ir. C. Nobel wordt verslag uitge bracht van de Werktuigencommissie. Het behandelt de kunstmatige droging van gras. Besloten werd tot het maken van een proefinstallatie, de proef werd genomen op het er! van den heer A. v. d. Sluijs te Wieringerwaard. De hoofdbedoeling van de proef, de droging, werd bereikt, ondanks den ondervonden tegenspoed. De commissie heeft bijgewoond een vergadering over nor maliseering van werktuigenonderdeelen en heeft zich vorder beziggehouden met allerlei aangelegenheden. Verder aandacht zal worden geschonken aaft een melkmachine, die rapporteur geschikt scheen voor kleinere bedrijven. Meerdere samenwerking tusschen de werktuigencommissie is verkregen. De Kanalencommissie. De heer G. Nobel rapporteert dat met veel genoe gen den goeden voortgang van de plannen voor de kanalen: Kolhorn-Schagen-Stolpen en Alkmaar-Oud- knrspel-Kolhorn is gevolgd. Voor het kanaal Medemblik-Hoorn blijkt weinig belangstelling te bestaan, zoodat het een groote vraag is of dit kanaal er wel ooit zal komen. Door de tot standkoming van het kanaal Alkmaar- Oudkarspel-Ivolhorn en de daarmee gepaard gaande gelijklegging van het peil van Schermerboezem en Ra akm a atsboezem wordt voor den landbouw eene belangrijke verbetering verkregen en een groot be lang voor de scheepvaart bevorderd. Wij hopen dat binnen niet te langen tijd met den sluisbouw kan worden begonnen. De beer Donker, Hoogwoud, vraagt aandacht voor kanaalverbetering voor de richting Obdam-Opmeer- Medemblik. De Voorzitter zegt toe, dat de Kanalencommissie et- haar aandacht aan zal schenken. Melkcursnssen. Door den heer P. Jz. Eriks worden mededeelingen gedaan over de melkcursnssen. De werkzaamheden der Commissie hebben bestaan in: het afnemen van het examen van den cursus in 1929 gehouden vanwege de Afd. Schermeer der Hol!. Mij. van Landbouw en de zuivelfabriek „Neerlan dia" aldaar. Do 6 delenemers zijn geslaagd; 2 waren tijdens den cursus afgevallen. Verder heeft zij voor de Vereeni ging tot bevordering eener hygiënische melkwinning te Amsterdam het examen van 8 melkcursussen af genomen. In den zomer van 1930 zijn in Hollands Noorder kwartier 6 cursussen tot stand gekomen, nl.: Ie. vanwege de Afd. Schoorl van den L.T.B. 2e. vanwege de Afd. N. Niedorp en Omstreken van de lloll. Mij. van Landbouw. 3e en 4e. vanwege de Afd. Hoorn <jer Holl. Mij. van Landbouw te Schellinkhout en te Beets. 5e. vanwege de Afd. der H. M. v. L. Knollendam, Marken-binnen en Omstreken. 6e. vanwege de Afd. der Holl. Mij. v L. Wognum en Omstreken. De practieche en theoretische lessen zijn gegeven, doch het examen kon niet worden afgenomen we gens het heorschen van het mond- en klauwzeer. Dit is uitgesteld tot het volgende voorjaar, een regeling, welke in andere provincies altijd gevolgd wordt. Ten behoeve van dez C cursussen is door het Rijk een subsidie toegezegd. Voor dezen keer wordt dez° subsidie via Hollands Noorderkwartier door het Rijk betaald, doch in het vervolg moet daarvoor een Commissie ingesteld worden vanwege de Ver. Hol lands Noorderkwartier, de Holl. Mij. van Landbouw en den L.T.B. Op 17 October is er een vergadering van vertegenwoordigers van die 3 vereenigingen ge houden. Het Bestuur van deze vereeniging heeft daarna zijn standpunt bepaald, nl. het heeft zich bereid verklaard mede te werken tot de instelling der gemeenschap pelijke commissie, wanneer iedere verecniging 2 le den heeft aan te wijzen, terwijl de Rijkszuivelconsu- lent als zoodanig het zevende lid uitmaakt. Vermoedelijk zal deze Commissie wel tot stand ko men. Van de Holl. Mij. van Landbouw kwam reeds bericht in dat zij hetzelfde standpunt inneemt. Hol lands Noorderkwartier kan op het oogenblik niet anders doen, dan afwachten, wat de in den maak zijn de Commissie zal doen. Sinds 1904 heeft onze vereeniging de zaak van het goedmelken behartigd. Er zal nu verandering komen; moge het gevolg er van zijn een grootere belangstel ling onder de belanghebbenden! De heer Donker vraagt of de melk gewonnen naar de door de commissie voorgeschreven voorschriften verge leken wordt met melk gewonnen naar de oude methode. De heer Eriks deelt mede, dat in deze provincie daar omtrent proeven genomen zijn, maar in een andere pro vincie is gebleken dat de melk verkregen naar de nieu were methode belangrijk gunstiger luidt dan melk ver kregen naar de oudere methode. De rondvraag Bij de rondvraag vraagt de heer Drost de aandacht voor locale of ctrale destructors. Noorderkwartier zou kunnen vormen de schakel tusschen bestaande inrichtin gen en gebieden waar die inrichtingen nog moeten wor den gesticht. De heer Velders wijst er op dat, waar vroeger de ont vangst verkregen uit den verkoop van grond, niet werd beschouwd als een Inkomst uit bedrijf, doch als een ver- mogensvermeerdering. Een arrest van den Hoogen Raad van April 1930 heeft thans uitgemaakt dat een derge lijke winst als bedrijfswinst wordt beschouwd. Spr. vraagt of Noorderkwartier deze zaak niet dient aanhan gig te maken bij het Adviesbureau van het K.N.L.C. De Voorzitter zegt toe. dat het Bestuur aan deze kwestie zijn aandacht zal schenken. Spr. acht het lo gisch dat als in een soortgelijk geval verlies wordt ge leden, dat afgetrokken mag worden. De heer Joh. de Veer zegt, dat hij nog is versterkt in de meening, dat een locale destructor een buitenge woon groot boerenbelang Inhoudt. Voor het geven van inlichtingen zal de destructor te Schagen zich gaarne beschikbaar stellen. Nog enkele wenschen worden kenbaar gemaakt en daarna volgt sluiting, nadat de Voorzitter als zoodanig afscheid van de Vereeniging heeft genomen en de heer Best den heer Stapel hartelijk dank heeft ge bracht voor diens vele bemoeiingen ln het belang van. den landbouw. De heer Best wees op den belangrijken staat van dienst van Noorderkwartier, in een 60-jarig tijdvak en de heer Stapel heeft daaraan krachtig meegeholpen. Applaus. in hoöfd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aan- gezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct Bij Uw Drogist. Algemeene Vergadering .van Dijkgraaf, Heemraden m Hoofdingelanden op woensdag 10 December 1930, les middags 2 uur. Voorzitter de heer A. J. Waiböer, waarnemend Secretaris de heer Vis. Na opening der vergadering met èen woord van welkom, memoreert voorzitter het overlijden van den Secretaris-Penningmeester en wijdt een hartelijk .voord van waardeering aan het vele dat deze voor ien Polder heeft gedaan en besluit met uit te spre ken dat de herinnering aan hem zal blijven voortle ven. Deze woordeen die staande door de vergadering worden aangehoord, worden door teekenen van in- temming onderstreept. Van de familie Breebaart is een schrijven inge ko nen, waarin dank wordt gebracht voor de betoonde deelneming. De heer K. Kistemaker had bericht van verhinde ring gezonden Wegens ongesteldheid. Meegedeeld wordt, dat als waarnemend secretaris optreedt do heer Vis, als penningmeester de heer P. Kistemaker. De notulon worden door den heer Vis gelezen en onveranderd goedgekeurd. Kanalisatie. Komt nu ln bespreking de bepaling van de route van het kanaal Huigendijk—Kolhorn, voor zoover het den Groetpolder betreft. Er heeft een conferentie plaats gehad met de heeren Thomesen en Schildstra van den Prov. Waterstaat. Deze hebben meegedeeld rlat geen beweegbare maar vaste bruggen over de ka nalen zullen worden gemaakt en was het als gevolg daarvan noodig dat een andere route werd vastge steld voor het kanaal van Alkmaar naar Kolhorn. Zooals eerst de route was vastgesteld, was ze niet uit te voeren, omdat anders op de Strook te hoogo dij ken voor de opritten zouden komen. Daarvoor was eerstens te weinig ruimte en verder zouden de huizen daar achter komen te liggen. Kwam het kanaal langs het Boerensluiskanaal, dan liep het dwars door de schuur van den heer r. Kistemaker en moesten behalve deze boerderij nog een 6 a 7 perceelen op de Strook worden opgeruimd. Alhoewel dan de bocht nog te kort werd. zouden de kosten van een en ander ongeveer f 100.000.— beloo- pen. Een bedrag zoo hoog, dat dit niet was te ver langen. Achter de boerderij van Gr. Kistemaker om was ook niet mogelijk nu er vaste bruggen kwamen. Beter was om meer zuidelijk te gaan en b.v. vanaf de Molen schuin door het land van Kistemaker naar het z.g.n. hoekje van Breebaart, dan kwam de weg óver het kanaal ongeveer voorbij de opscheping bij Klomp. Deze oplossing leek het Dag. Bestuur zeer goed en daaraan is dan ook voorwaarde 11 ijk de goedkeuring gehecht. Van den heer Thomesen was daarover een brief ingekomen, waarin het resultaat der gehouden be sprekingen waren neergelegd. In dat schrijven werd er nog op gewezen, dat van .den polder Waard en Wybert-tabletten zijn alleen echt [f AAAAillj in de hygiënisch verpakte blauwe doozen a 25,45en65ets. Weiger namaak en let op het ongeschon- den sluitstrookje. Vraag steeds Groet alleen gevraagd was f500 voor het kanaal SchagenStolpen en dat het Dag. Bestuur er niets op tegen had dat bedrag aan dat kanaal vak te geven öls hét komen van het kanaal Kolhorn—Huigendijk ver zekerd was. Na het geven van nog eenige inlichtingen, wordt algemeen het voorgestelde tracé goedgekeurd en spreekt dé heer Trapman zijn voldoening over den loop der zaken uit, dat nu dc eenmaal toegezegde f500 voor het kanaal KolhornSchagen blijft gehand haafd. Spr. verbindt daaraan de opmerking, dat al les is gegaan, geheel zooals spreker vorig maal in comité-zitting heeft aangegeven en spr. hoopt dat daaruit de conclusie mag worden geput dat men voortaan spr/s mededeelingen niet in twijfel behoeft te trekken, maar deze kan aannemen. Er is ingekomen een schrijven van de hoeren F. A. Melchior en G. Blaaubocr, waarin clcze zich bekla gen over een tegen hen opgemaakt procesverbaal, om dat zij niet hadden voldaan aan den k roomse houw. Adressanten meenen dat rekening "moet worden ge houden met de moeilijke omstandigheden waaronder dit jaar dat werk moest worden verricht. Zij wijzen verder op anderen die niet beboet zijn en die toch eveneens in gebreke waren. Voorzitter zegt dat de handhaving der keur aan Dijkgraaf en Heemraden is. Het bestuur heeft bij clê schouw deze regel gevolgd: die niets gedaan hadden kregen boete, maar die bezig waren kregen alleen een waarschuwing. De vergadering was algemeen van oordeel dat het hoogst nuttig en noodig was dat er voldoend ge- lcroost en gehakt werd en dat in deze de keur scherp moest worden gehandhaafd en het van de betrok- I kenen als goede ingelanden geëischt mag worden dat zij hun slooten in orde hebben. Waar de algemeene vergadering in deze geen zeg genschap heeft, wordt het schrijven voor kennisge ving aangenomen. Instructies. De instructie, zoowel voor den nieuw te benoemen secretaris als voor den penningmeester passeeren de revue en nadat er eenige wijzigingen waren aan gebracht, worden ze vastgesteld. De borgtocht voor den penningmeester wordt be paald op f7000. Tot dusver was deze borgtocht een persoonlijke, terwijl nu een zakelijke borgtocht zal worden ge- eischt. Salaris. Het Dag. bestuur stelt voor het salaris van den secretaris te bepalen op f250, voor den penningmees ter eveneens op f250. Tot dusver was dit f250 en foOO. Daar het de bedoeling was om zoo mogelijk ook nu weer beide ambten in één persoon te ver- oenigen, zou dat een verlaging van het salaris met f250 worden. Door den heer Trapman werd hooger salaris be pleit en zoo dat geen meerderheid kan verkrijgen, den nieuwe titularis in uitzicht te stellen een paar twee- of driejaarlijksche verhoogingen. Het daarna volgend debat had tot resultaat, dat het Dag. Bestuur voorstelde, gezien de wijzigingen die in de instructies waren gebracht, de salarissen te bepalen op f300 en f300. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer Komen vroeg inlichtingen over het be weiden van den Zeedijk en wat plannen er waren voor het drooggemaakte Balgkanaal. Spr. beklaagde zich over den last die hij als aangrenzende van dat perceel had. Voorzitter licht toe, dat het de bedoeling is de helft te verhuren bij den zeedijk, de andere helft bij de kade en dwars over een hek te plaatsen voor af scheiding. Een sloot er dwars door werd te duur. De heer Geertsema vroeg naar de kosten dit jaar van het onderhoud der wegen, terwijl de heer Splun- ter opgave wenscht van de opbrengst van het riet en de onkosten. Voorzitter zegt dit toe. De heer J. Vethman wil vooral een krappe keur voor de kabelslooten en dit vooral in verband met de slechte toevloeiing van het water in de'slooten echter spr.'s boerderij tot aan het gemaal van den Groetpolder. Spr. noemt het noodig dat vanaf de .Modelhoeve tot het gemaal daarin toch verbetering komt. Spr. noemt het feit dat v. d. Welle op water I stond te wachten en niet kon malen, doordat al het water opstopte. Voorzitter zegt, dat.de voornaamste stagnatie is achter zijn boerderij. Vervolgen wegens overtreding van de keur gaat niet. De eisch is volgens de keur maar 2.90 voor Groet en 2.70 voor Waardpolder, ter wijl dat niet meer aan de eischen voldoet. De keur moet echter volgend jaar worden herzien. De heer Melchior vraagt of voor hen die met de keur over hun slooten niet tevreden zijn, geen hoo ger instantie van beroep is. Voorzitter zegt, dat tegenover de overtreders pro* ces-verbaal wordt opgemaakt. Er is een maand tijd om tot overleg te komen. Laat men die verloopen, dan wordt het een zaak die voor het gerecht komt en zal de rechter uitspraak doen. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6