Tusschen twee zeeën. De veerdienst E n k h u i z e n—S t a v o r e n. Uoodelijk ongeluk te Rotterdam. Zonderling avontuur. Da Nederlandsche zwemsters in Zuid-Afrika. Uit den gemeenteraad van Alkmaar. Staatsloter:? De S.v e r d r u p eilanden. HoeststiHend Uit onze omgeving. NIEUWE NIEDORP WIERINGEN De actie voor behoud in Frieslands Zuid- Westhoek. In het Zuid-Westen van de provincie Friesland wordt, evenals in Noordholland, een actie gevoerd voor het behoud van den veerdienst Enkhuizen Stavoren. Woensdagmiddag zijn, op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Workum, ten stadhuize aldaar besprekingen gevoerd door vertegenwoordigers van de besturen van omliggende gemeenten, alsmede van de Friesche Kamer van Koophandel, de Frie- sche Mij. van Landbouw, den Ned. Bond van Vee houders en den Ned. Bond van Spoorwegpersoneel De heer C. E. van Koetsveld, burgemeester van Workum, heeft in deze vergadering in een uitvoe rige rede uiteengezet, wat het vervallen van den veerdienst zou beteekenen en wat kan worden ge daan om dit te voorkomen. Ten slotte is besloten tot instelling van een comité van actie, die in Noord-Holland tot dit doel wordt gevoerd. 5-Jarig meisje door een auto overreden en gedood. Donderdagmiddag heeft op de Waalhaven O.Z. te Botterdam een ernstig ongeval plaats gehad. Een 5-jarig meisje, A. II. W., het dochtertje van een schipper van het sleepschip „Elsje", is daar aan gereden door een auto, komende uit de Frieschcstraat De wielen gingen het kind over de borst en toen rir. Veenenbos, die onmiddellijk geroepen was, arri veerde, kon hij niets anders doen dan den dood con- stateeren. Een tragische bijzonderheid bij dit droevig ongeval Is het feit dat de vader die aan de overzijde van kien weg liep zijn dochtertje riep, waarop deze plotse ling, zonder uit te kijken, den weg overstak, met het bekende noodlottige gevolg. Een „zuster", die even mee wilde rijden. Een zonderling avontuur beleefde een koopman uit Rennes, toen hij met zijn auto over een straatweg reed. Een „geestelijke zuster", die zich op den weg be vond, verzocht hem een eind te mogen meerijden, een verzoek waaraan de koopman hoffelijk voldeed. Toen zij in den auto had plaats genomen, bemerk te de koopman tot zijn schrik, dat de zuster niet al leen een zware mannenstem had, doch ook een paar stevige vuisten. Zonder zijn kalmte te verliezen, liet hij het voor komen, alsof zijn auto een panne had gekregen en verzocht de zuster daarom een oogenblikje te willen uitstappen. Nauwelijks had zij den auto verlaten, of de koop- DE STAD TUSSCHEN TWEE ZEEëN. BESCHA VING, BLOED EN WREEDHEID. DE NIEUWE VRIJHEID. MENGELMOES VAN VOLKEN, GODSDIENST EN TALEN. (Van onzen relzenden correspondent). KONSTANTINOPEL, 7 December 1930. TUSSCHEN twee zeeën, de Zwarte en Middelland- sohe, aan de grens van twee werelddeelen, Azië en Europa, ligt de stad Konstantinopel mfet haar van de zeezijde onneembare haven. Om haar te naderen moet men van beide zeeën uit een smalle, gemakkelijk te verdedigen zeestraat pas- aeeren, aan de eene zijde den Bosporus, aan de andere zijde den Hellespont of Straat der Dardanellen. Is het verbazingwekkend, dat om het bezit dezer stad stroo men bloeds hebben gevloeid, niet slechts ln den wereld oorlog, maar ook reeds tientallen eeuwen geleden? Grieken, Perzen, Romeinen, Turken, kruisridders heb ben hlerj gestreden en ook gemoord en gestolen, om van latere eeuwen te zwijgen. Hoevele kruistochten b.v. zijn hier doodgeloopen, doordat de sluwe Venetianen de strijders wisten af te leiden van hun eigenlijke doel, het Heilige Land. Belangrijker dan de idealen van godsvruchtige ridders scheen den dogen van Venetië de onderwerping of de vernietiging van een gevaarlijken concurrent Veel van wat de Grieken, de Romeinen, de Byzantijners hier aan schoonheid hadden geschapen, werd verwoest. Men heeft den Turken, die ln dee vijf tiende eeuw de stad veroverden, meestal de schuld ge geven, doch historisch juist Is dit niet. Anderen hebben meer op hun geweten. Bloed, wreedheid en schoonheid zijn de voornaamste elementen, die de geschiedenis van Konstantinopel vor men. Oorlogen, opstanden, aardbevingen, branden volg den elkander op. Stervende keizers streden tot hun laatsten ademtocht op ineenstortende wallen; feesten werden hier.gevierd, waarbij ais tropheeën bebloede menschenhoofden op pieken werden rond gedragen door een jubelende menigte. Vuurvlammen lieten herhaalde lijk niet veel meer dan een puinhoop van deze prach tige stad, die dan door een ander geslacht of door andere meesters weder opnieuw werd gebouwd. Een verfijnde beschaving had hier haar middelpunt, maar ook deze besohaving vreesde niet de onmcnschelijkste wreedheid. Zonderlinge tegenstelling. Reeds in dien tijd werd de wetenschap dienstbaar gemaakt aan de vernietiging van menschen. Zoo was eenmaal de Vene- tiaansche doge Enrico Dandolo naar Byzantium (Kon stantinopel) als onderhandelaar gekomen. Toen hij de audiëntiezaal binnentrad, waren daar holle spiegels geplaatst, die het licht der zon ln zijn oogen concen treerden, waardoor hij plotseling blind werd. Maar deze blinde doge wist zich te wreken en dertig jaar later, in 1203, kwam hij met een vloot van kruisridders, die weder eens hun eigenlijk doel, Palestina, vergaten, en veroverde de stad gedeeltelijk. Laat ik er bijvoegen, dat ook de beheerschers der stad in dien tijd, de Byzantij nen, Christenen waren. De Turken kwamen eerst en kele honderden jaren later. Vijf namen droeg de stad Konstantinopel. Dadelijk na haar stichting, in de zevende eeuw vóór Christus, heet te ze Byzantium. Nadat het oude Byzantium volkomen was verwoest, werd het opnieuw opgebouwd en kreeg den naam Antonia. De naam Konstantinopel stamt van Konstantijn den Grooten, die de stad in het jaar 330 onzer jaartelling tot zijn residentie ultverkoor. Hijzelf noemde haar evenwel Roma nova (Nieuw Rome), doch het nageslacht hjeld zich aan den naam van den grooten keizer, Konstantinopel. In de 15e eeuw verover- den de Turken de stad en noemden haar Istamboel, waarbij de I niet wordt uitgesproken. De Slavische bewoners van den Balkan spreken evenwel steed3 van Tsarlgrad, d.i. tsarenstad Thans is de officieele naam Istanbul In de practijk noemt men evenwel slechts het stadsdeel ten Zuiden van den Gouden Hoorn, een breed water, dat door de stad stroomt, Stamboel. Voor de Doe er wat K/ooster&alsem op is het gewone gezegde, als men zich 1 heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd, of geschramd. Dat verzacht, zuivert en geneest zonder litteekens. Overal ptr groote pot van 20 gram 50 cent man gaf vol gas en ging er zoo snel mogelijk van door. De „zuster" had in den auto een tasch achtergela ten, waarin zich bij nader onderzoek twee revolvers twee dolken en een hoeveelheid inbrekerswerktuigen bleken te bevinden. Zi] verbeteren twee Zuid-Afrikaansche records. Reuter meldt uit Kaapstad: De Nederlandsche zwemsters hebben twee Zuid- Afrikaansche records verbeterd. Mej. Braun sloeg de Zuid-Afrikaansche zwemster mej. Joyce Coopers op de 200 yards (182 meter) vrije slag in 2 min. 2G sec. Zij verbeterde daarmee het Zuid-Afrikaansche record met vijf seconden. Mej. Huybers sloeg mej. Ellenkings op de 100 yards (91 meter) schoolslag in 1 min. 22 3/5 sec. en verbeterde het Zuid-Afrikaansche record met 1 4/5 sec. De Nederlandsche zwemsters hebben gezamenlijk nog gezwommen tegen een ploeg Zuid-Afrikaansche zwemsters uit de Westelijke provincie. De Zuid-Afri kaansche dames kregen 12 seconden voorsprong. De afstand werd in 26 minuten 6 2/5 sec. afgelegd. De verbijsterende snelheid die mej. Braun ontwikkel de, schonk den Nederlandsche zwemsters, hoewel op het kantje af, de overwinning. Centrale brandweerhulp voor de omlggende kleine gemeenten. In de gistermiddag gehouden raadsvergadering te Alkmaar -hebben de vier nieuwe wethouders voor het eerst als zoodanig zitting genomen. Het voorstel tot benoeming van een commissaris in het bestuur der Ver. „Volkshuisvesting", dat in een der vorige raadszittingen oorzaak van het groote conflict was geworden, lokte thans geen discussie meer uit Wethouder Klaver werd hiervoor aangewezen. Vermelding verdient nog, dat op verzoek van het gemeentebestuur van Heiloo een overeenkomst met Alkmaar werd aangegaan waardoor deze gemeente de Alkmaarsche brandweer beschikbaar stelt wanneer in Heiloo een brand van eenige beteekenis mocht uit breken. De burgemeester sprak over deze- eerste over eenkomst op dit gebied van Alkmaar als centrum-ge meente met een der kleinere omliggende gemeenten zijn voldoening uit en hoopte dat dit voorbeeld navolging zou vinden. rest spreekt men van Galata en Pera, de twee stadsi- deelen laag en hoog noordelijk van den Gouden Hoorn. De bevolking van Konstantinopel aan welken eeuwen ouden naam ik me zal houden, is het zonderlingste men gelmoes dat men zich kan denken. Vroeger verdeelde de reiziger zoo ongeveer de geheele bevolking in twee groe pen: Zij, die fez of turban droegen en de anderen, die min of meer Europeesch waren gekleed, maar onder beide groepen vond men dan nog tallooze min of meer in het oog loopende verschillen. De fez en turban behoo- ren te Konstantinopel zoo goed als tot het verleden. Al leen de hodzja's (Mohammedaansche priesters) en vreemdelingen mogen deze hoofddeksels dragen. De Turken, die geen priester zijn, moeten zich evenwel met een meer Europeesche pet of hoed vergenoegen. Dat komt van de vrijheid. Sedert de sultan verjaagd is en Turkije een republiek is geworden, is het den Turken verboden hun traditioneele hoofddeksels te dragen. Waar uit ten duidelijkste blijkt 'dat de vrijheid veie vormen heeft. De republikeinsche regeering kon de kleeding ver anderen, maar niet de gezichten, de typen en nu nog meer dan vroeger misschien valt op het onderscheid tus schen de verschillende rassen, die de bevolking van Kon stantinopel tezamen stellen. Turken, zeer vermengd en dus niet rein van i*as. Grieken, Kurden en Arabieien Joden, Slaven .Tjerkessen, wonen er om van de onder danen van Europeesche staten niet te spreken. De Tur ken hebben tot nu toe een nationale eenheid niet gekend Het eenige bindmiddel was het geloof. Om het Mohame- daansche element te versterken lieten de Turken. Ara bieren, Koerden, zelfs negers komen. Van de Christelijke familiën in Europeesch Turkije word steeds het vijfde kind, indien dit een jongen was, weggenomen en bij Mo- hamedanen opgevoed. Deze knapen. Muzelman geworden werden ingedeeld bij de Janitsjaren (in het Turksch „Jeni tsjeri", nieuwe troepen), de beruchte Turksche in fanterie, een soort gardekorps van de sultans. De Tur ken, vooral te Konstantinopel, werden dus een mengel moes van rassen en hoogblonde Turken b.v. zijn dan ook geen groote zeldzaamheid. Men vindt onder hen echter ook zuiver semietische typen anderen verschillen door hun gelaatskleur niets van negers. Tusschen deze blank blonden en de zwarte bestaan allerlei manieren. Dan ko men de andere Aziaten en Levantijners. Als men een wandeling maakt over de brug van Galata naar het eigenlijke Stamboel ziet men meer verscheidenheid van rassen dan bij een reis van Napels naar Petersburg. En elk dezer rassen heeft zijn eigen deugden en gebre ken, wat kamergeleerden en idealisten ook mogen be waren over de eenheid der „menschheid". Doch op deze verschillen in karakter kom ik later nog wel eens terug, als ik meer persoonlijke ervaring heb opgedaan. Op het gebied van den godsdie/ist is de toestand ai even ingewikkeld en verward. Ten eerste bestaan er ook in den Mohamedaanschen godsdienst nuancen, dio ik hier bulten bespreking zal laten. Dan zijn er de Jo den, die weder te onderscheiden zijn ln Duitsch-Poolsche Joden (Asjkenasim), Spaansche Joden (Sephardim) en Turksche Joden. Groot ls ook het onderscheid tusschen de vhxdstenen. Om te beginnen heeft men de roomsch- katholieken en de Protestanten (dezo laatstgenoemden zeer gering in aantal) meest afkomstig uit Europa of afstammelingen van Europeanen. Dan vindt men Grieksch-katholleken en Armeensch-katholieken. de z.g. unlaten, ten slotte de Grieksch-orthodoxen. De voor een deel uit Klein-Azië stammende Armeensche or thodoxen hebben hun eigen opvattingen die min of meer verwant zijn aan die der Turken. Dezer dagen hoorde ik b.v. een gesprek tusschen een bejaarde Armeniërin, een Christen, orthodox, en een dame uit Ljubljana. De Ar meniërin, vroeg waar de ander geboren en wat haar ge loof was. Toen de dame uit Ljubljana (het vroegere Laibach) verklaarde, dat ze behoorde tot de RoomscU- katholleke kerk, zeide de Armeniërin met gebruikma king van een Turksch woord: „O, dan is u jauer (ongo- loovig"). Konstantinopel is een mengelmoes van naties en gods diensten en ook van talen, maar een zeer groot deel der bevolking verstaat en spreekt min of meer Fransch en dat maakt het den vremedeling hier gemakkelijk. J. K. BREDERODE. DS. H. WESTRA. f Donderdagnacht is, 53 jaar oud, in het Stadszie kenhuis te Alkmaar overleden ds. H. Westra, Doops gezinds predikant aldaar. In 1911 was hij te Alk maar gekomen, waar hij in 1929 zijn zilveren ambts jubileum heeft gevierd; voordien was ds. W. predi kant resp. te Witmarsum, Bovenknijpe en Workum. Te Alkmaar was hij ook voorzitter van het departe ment Alkmaar tot Nut van het Algemeen en van het bestuur der Volksuniversiteit. DOODSLAG OP ZIJN PATROON. Is verdachte ontoerekenbaar? De vorige week stond voor de Rechtbank te Breda terecht de arbeider M. H. uit Bergen op Zoom, die na een woordenwisseling in de fabriek van de N.V. de Bie en Zn. aldaar, zijn patroon met een ijzeren staaf op het hoofd had geslagen tengevolge waarvan deze den vol genden dag in een ziekenhuis overleed. De officier van Justitie eischte acht jaar gevangenis straf. Donderdag heeft de Rechtbank bij vervroegde uit spraak vonnis gewezen en de zaak opnieuw in handen gesteld van den rechter-commissaris, teneinde een on derzoek te doen uitbrengen naar verdachte's geestver mogens. DE OUDE LEUNSTOEL ZIJN EENIG IDEAAL. Maar zijn vrouw wist raad. Nu weer zoo frisch als een hoentje. Hij was een half-zieke, energielooze man zonder werklust en zonder ambitie. Gelukkig greep zijn vrouw in. Zij deed hem het middel aan de hand, waardoor reeds duizenden de kracht der jeugd te rugkregen en het leven weer licht en zonnig werd. Maar laat hem zijn geschiedenis zelf vertellen: „Ilc voel me verplicht Kruschen Salts een bekente nis te doen. Vroeger lachte ik om die handige Kru schen-advertenties! Hoewel ik vrij zwaar ben, stond ik 's morgens op zonder eetlust en had demheelen dag geen ander verlangen, dan in mijn oude leun stoel te mogen zitten en slapen. Maar op een goeden dag zag mijn vrouw Kru schen Salts en haalde mij over, het ook te gebruiken. Het resultaat was een openbaring voor me! Ik ge bruik Kruschen Salts nu geregeld en ben er een an der mensch door geworden, lichamelijk zoowel als geestelijk en voel me den heelen dag zoo frisch als een hoentje. Sinds drie maanden gebruik ik 't nu en moet be kennen, dat ik zonder Kruschen Salts het drukke za kenleven niet zou kunnen volhouden. Ik heb het al leen te danken aan die kleine dagelijksche dosis." L. W. Als U nog nooit deze volmaakte samenstelling van zes minerale zouten geprobeerd hebt, die Uw lever, Ingewanden en nieren in gezonden staat houdt, mist U een der grootste verrassingen van Uw leven. Kru schen Salts verschilt van alle andere zouten. Het geeft half-zieke, afgetobde vrouwen en mannen dat heerlijke gevoel van stralende jeugd en gezondheid, lederen morgen oen kwart theelepel in warm water behoedt U voor hardlijvigheid, hoofdpijn, maagzuur en rheumatiek Millioenen menschen over de geheele wereld ne men 't iederen morgen en blijven daardoor in bla kend gezondheid. Het is de kleine dagelijksche dosis die 't hem doet! Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Trekldng van Donderdag 11 December. 2e klasse 4e lijst No. 7737 f 1000. No. 14404 f 400. No. 13261 f 200. Prijzen van f 30. 343 506 622 640 852 1474 1475 1514 1576 1603 1764 1908 1986 2091 2231 2490 2517 2593 2603 2645 2994 ,3174 3257 3741 3881 3924 4666 4673 4686 4772 4788 4899 5017 5335 5514 5551 5555 6267 6517 7221 7337 7403 7418 7445 7639 7778 7816 8190 8430 8568 8865 8882 8889 8899 9030 9063 9157 9272 9337 10294 10343 10447 11365 11555 11944 12123 12219 12369 12813 13687 14156 14763 15206 15382 16004 16028 16052 16234 16242 16358 16678 16972 17120 17675 18093 18271 18406 18557 18587 18798 18905 19270 19790 19805 20107 20198 20673 2de klasse 3e lijst 3669 m.z. 3963; 5757 m.z. 5737; 14626 m.z. 14625. Door Noorwegen en Canada afgestaan. De Noorsche regeering heeft zoo juist de aanspraken erkend, welke Canada op de in de Poolzee gelegen Sverdrupeilanden deed gelden. Deze eilanden zijn ontdekt en voor een groot deel onderzocht door wijlen kapitein Otto Svordrup, die er jaren heeft doorgebracht als com mandant van de „Fram", het schip van Nansen's expe ditie, dat over de IJszee voorgedreven is tot 85 graden 55 minuten Noorderbreedte, de hoogste breedte, die wel ooit door een schip bereikt zal kunnen worden. Tijdens dit lange oponthoud tusschen het pakijs der Poolzee heeft Nansen het schip verlaten voor zijn tocht naar de Pool, vanwaar hij terugkeerde naar Frans Jo- sefsland Sverdrup slaagde er in de „Fram" uit het pak ijs te bevrijden en stuurde haar nog verder naar het noorden, want hij was van plan van West naar Oost om de Noordkust van Groenland te varen. Toen het hem echter bleek, dat hij waarschijnlijk in de Peary Fjord zou blijven steken, keerde hij terug door de Jones Sond naar een onbekend gebied. Hij trachtte door Straat Cardigan te gaan en toen dit mislukte, maakte hij sledetochten vanuit het vastgevroren schip en deed op deze wijze ver schillende ontdekkingsreizen. Op zijn sledetochten heeft hij een gebied van ongeveer 100.000 vierkante mijlen in alle richtingen doorkruist; ook heeft hij groote afstan den langs de kusten afgelegd en zijn waardevolle aan- teekeningen over deze sledetochten zouden binneixkort door de Canadeesche regeering van hem gekocht zijn voor 67000 dollar. Weinig ontdekkingsreizigers hebben geheel alleen een dergelijk uitgestrekt gebied onderzocht Hij ging naar het Zuiden tot Beechey-eiland, naar het Westen tot kaap Isachsen op Ringnes en naar het Noorden tot Lands Lokk op Grantland. Hij legde op zijn sledetochten 15 mijlen per dag af en aangezien er in die streken veel wild was, hadden zijn mannen geen last van ziekte. De drie eilanden, waarover de onderhandelingen tus schen Noorwegen en Canada liepen, zijn Ellef Ringnes, Axel Heiberg en Koning Christiaanland, Gewoonlijk wordt als het derde door Sverdrup ontdekte eiland Amund Ringnes genoemd, dat ten Z.-O. van Ellef Ring nes ligt. Axel Heibergland schijnt hetzelfde eiland te zijn, dat Pcary in 1898 had gezien en dat hij Jesupland noemde. Sverdrup Is een der beroemdste Noorsche ontdekkings reizigers geweest en heeft reeds met Nansen samenge werkt op diens tocht dwars door Groenland in 1888. Door zijn bescheidenheid werd zijn naam betrekkelijk weinig genoemd, eerst den laatsten tijd voor zijn dood is hij meer op den voorgrond gekomen en begon men zfjn groote verdiensten te waardeeren. (Nadruk verboden) Slijmoplossend en cent' ^'1 Apolli. en Drogisten Woensdagavond j.1. vond in het lokaal van den. heer H. Kossen alhier, een vergadering plaats van de afdeeling Nieuwe Nicdorp-Winkel van den Bond Van Landpachters. Ais spreker voor deze vergadering was uitgenoo- digd de her Rinzema van Woerden, hier in den om- 1 trek geen onbekende. De heer D. Brugman, voorzitter van de afdeeling, opent de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, er zijn teleurstelling over uitsprekend dat niet meer vertegenwoordigers van plaatselijke in stellingen en corporaties, die land verhuren, gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering. Vervolgens krijgt de heer Rinzema het woord, die ons eerst in korte trekken schtctst het ontstaan en de oprichting van den Bond van Landpachters, het doel en de beteekenis van den bond en vervolgens in een zeer goed gedocumenteerde rede het onlangs door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp-Pacht- wet bespreekt. De regeling van het continuatierecht en de instel ling der pachtcommissies zijn volgens spreker de voornaamste verbeteringen welke het ontwerp behelst. In ieder geval is er nu een begin, dat moet leiden tot betere toestanden op pachtgebied. Echter is de rechtspositie van den pachter nog lang niet voldoende gegrondvest. Nog valt er op pachtge bied, ook na invoering dezer pachtwet, veel te doen. De Bond van Landpachters, aldus spreker, is dank baar, maar niet voldaan. Nadat de heer Rinzema zijn rede beëindigd had, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en tot verdere gedachtenwisseling, waarvan een flink gebruik werd gemaakt. De heer P. Zwagerman bespreekt het remiserecht, hetgeen naar later uit het antwoord van den heer Rinzema blijkt, thans bindend is geworden. Vervol-' gens stelt de heer Zwagerman de pachtcommissies aan de kaak, er op wijzende dat de pachter van deze commissies, met hun rechtsgeleerden voorzitter op den wip, werkelijk niet te veel moet verwachten. Spreker zegt niet zooals 'de heer Rinzema, dankbaar, doch niet voldaan, maar integendeel noch dankbaar noch voldaan te zijn. Deze pachtwet zal ons niets helpen en dit zou ook met een zoogenaamd goede pachtwet het geval zijn. Zoolang de mogelijkheid bestaat dat het eene deel der menschheid de vruch ten plukt van den arbeid van anderen, zoolang het kapitalisme onaangetast blijft en de grond niet in eigendom komt aan hen, die er op werken, zal een pachtwet ons weinig helpen. Wij moeten niet strij den voor een pachtwet, maar tegen het kapitalisme. De heer T. v. Essen vindt het een verkeerd stand punt dat de Landpachtersbond geen politieke kleur wil aannemen. Wanneer wij ons niet met d-e poli tiek bemoeien, de politiek bemoeit zich met ons. Wil len de landpachters iets bereiken, dan dienen zij dit standpunt te laten varen. De heer C. Nieuweboer tenslotte doet een vraag van meer huishoudelijken aard, nl. of door de af deeling hier ter plaatse reeds pogingen in het werk 1 zijn gesteld om van de diverse instellingen en cor- poraties gedaan te krijgen dat deze een deel der loo pende huren restitueeren. De voorzitter antwoordt hierop dat zulks nog niet is geschied, maar dat overwogen zal worden tot deze stappen over te gaan. De heer Rinzema ten slotte dient, voor zoover dit in zijn vermogen ligt, de heeren Zwagerman en Van Essen van repliek, er nogmaals op wijzende, dat de Bond geen politieken ondergrond heeft en in zijn statuten heeft opgenomen dat hij zich nooit zal ver klaren tegen het bestaande maatschappelijke stelsel. Verder niets rneer aan de orde zijnde gaat voorzit ter over tot sluiting van deze vergadering, met een opwekking tot de aanwezigen toe te treden als lid van den bond van landpachters. DEN OEVER. Aanbestedingen voor de Zuiderzeewerken. Er zullen in het begin van het volgend jaar, nl. op 7 Januari a.s., wederom eenige aanbestedingen ten behoeve van de Zuiderzeewerken plaats vin- j den, o.m.: A. lo. Het onderhoud van de rijkswerken op Wieringen met uitzondering van het gedeelte tus schen dijkpalen 114 on 132. 2o. de Rijkshavenwerken op Wieringen. 3o. de nieuwe buitenhaven en den omringdijk van den sluisput nabij den Oever en andere vol tooide Zuiderzeewerken aldaar, alsmede verschil lende gronden en kunstwerken behoorende tot de Rijkszeewerken tusschen de dijkpalen 114 en 132 tot den afsluitdijk tusschen de Noordhollandsche kust en het eiland Wieringen en tot het Balgzandkanaal tusschen van Ewijcksluis en Oostoever, gedurende het jaar 1931. Raming: perceel 1 f8.800.perceel 2 f3.200.—t perceel 3 f 19.300. B. Het onderhoud van de Westelijke randwer ken van- de Wieringermeer gedurende het jaar 1931. Raming f60.000.—. C. Het onderhoud gedurende het jaar 1931 van de navolgende Rijkswerken te Medemblik; lo. Het electrisch gemaal ,.Lely" met bijbehoo- rende dienstwoningen. 2o. De beide schutsluizen met bijbehoorende dienstwoningen en het tusschen de sluizen gelegen verbindingskanaal. 3o. Enkele houten directiegebouwen. Raming: perceel 1 f7.000.perceel 2 f4.150.per ceel 3 f3o0. Nutsvereeniging. De reeds eerder aangekondigde doch door on voorziene omstandigheden verdaagde bijeenkomst van de Nutsvereeniging zal dan toch Zaterdagavond a.s. doorgang vinden. Het programma vermeldt o.m. muziek (van de Mandolineclub onder leiding van den heer S. BruuP, tconeel, zang en voordrachten. Ook het traditioneele „bal na" ontbreekt niet op het programma. Ontslag bij de Zuiderzeewerken. Wij vernemen dat tengevolge van de tijdelijke stopzetting der werkzaamheden aan een groot deel van het personeel der M.U.Z. tegen 20 December a.s. ontslag is aangezegd. Gevallen van besmettelijke ziekten. Blijkens opgave van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid hebben zich An de gemeente Wie ringen over de week van 30 November tot en met 6 December in totaal 3 gevallen van besmettelijke ziekten voorgedaan, t.w. 1 geval van roodvonk en 2 gevallen van diphtherie.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10