Het nieuwe Perzie. Uit onze Omgeving. W1ERINGEN Z IJ P E ANNA PAULOWNA BARSINGERHORN Geschenk aan onze Koningk De tunnel onder de Schelde. Groote verduistering in een Beiersche stad. De loop der bevolking in België. REZA KHAN SCHEPT EEN MODERNE STAAT. In de laatste vijf of zes jaar heeft Perzië een merkwaardigen, soms bijna ongelooflij ken bloei beleefd. Wij meenden onze lezers het volgende belangwekkende artikel niet te mogen onthouden en geven gaarne Rosita Forbes het woord: De invoering der Westersche ideeën en gebruiken »ieeft in geheel Perzië een grootcn vooruitgang teweeg gebracht Door een net van belangrijke wegen is het land opengelegd, het invoeren van Europeesche klee ding heeft een zindelijkheid tengevolge gehad, die er tot nu toe onbekend was en het afschaffen der kleeder drachten der afzonderlijke districten bevorderde de eenheid van het land De hoofdstad Teheran is ver fraaid door nieuwe openbare gebouwen, breede lanen en kunstzinnig aangelegde parken. Ook de hoofdsteden der provincies, die tevens knooppunten zijn van de smalspoor, worden snel gemoderniseerd door het aan leggen van breede, goed verlichte straten, garages en eenvoudige hotels. De karavanen van kameelen en muilezels zijn teruggedrongen naar de woestijnen en naar de ontoegankelijke bergstreken; inplaats daarvan ziet men op de nieuwe straten automobielen. De Perzische jeugd wordt volgens de Westersche principes opgevoed. De regeering bouwt voortdurend scholen en de Amerikaansche universiteiten te Ispahan en Teheran leiden steeds meer onderwijzers op. De sluiers van de vrouwen zouden reeds zijn afgeschaft, .wanneer de moeilijkheden in Afghanistan niet tusschen- ibeide waren gekomen. In de groote steden is de sluier ook niet meer verplicht en de ambtenaarvrouwen begln- inen zich dan ook ongesluierd te vertoonen. Het verzet tegen den sluier zal echter moeten komen van de nu nog onvolwassen meisjes. De grootste verbetering, die de tegenwoordige regee ring tot stand heeft gebracht, is wel de openbare vei ligheid,. die men nu in het land vindt. Tien jaar ge leden was elke provincie de prooi van een aantal mach- i.tige stamhoofden, die dynastieëen op den troon brach ten en weer afzetten al naar het uitkwam. Iedereen, die van de toestanden in het land op de hoogte was, zou het voor onmogelijk hebben gehouden, de macht van deze onafhankelijke vorstjes te breken. Toch is dit de tegenwoordige regeering gelukt met behulp van een 'leger van 35.000 man, dat kort geleden tot 60.000 is uit gebreid. Men heeft alle stammen ontwapend met uit zondering van enkele bergbewoners en op de nieuwe weg door Lucristan komen nog slechts sporadisch over- vallen voor. In ieder geval is de 300 jaar oude toe stand, dat de reizigers tol moesten betalen en meerma- len leven en goed verloren, voorbij. Men heeft het Perzische leger thans zoover, dat men de buitenlandsche officieren en instructeurs heeft kun nen ontslaan. Het leger is goed gewapend en gekleed, beschikt over een flink aantal uitstekende paarden en wordt voldoende betaald. Het is speciaal gevormd met het doel om de centrale regeering te handhaven tegen over de afzonderlijke stammen en heeft getoond, voor zijn taak berekend te zijn. De loyaliteit der soldaten is boven allen twijfel verheven en gesteund door een tamelijk goede veldpolitie, is het leger het voornaamste middel geworden om de moderne en nationalistische ideeën ingang te doen vinden. 1 Deze modernisatie van Perzië wordt geleid door zijn Sjah Reza Khan, die gediend heeft in een regiment der Kozakken, minister van oorlog is geworden onder de oude regeering en in 1923 met een leger naar Teheran is getrokken en zichzelf tot dictator heeft uitgeroepen. Een krachtige figuur was juist wat Perzië noodig had om op te komen uit de verwarring, die er na den oor log heerschte. Reza Khan was niet alleen een ver standig bestuurder van het land, doch hij wist ook de geschikte medewerkers te kiezen en hen tegen elkaar uit te spelen, zoodat de een niet meer macht had dan fde anderen cn daardoor gevaarlijk kon worden voor de regeering. [i Op het oogenblik hangt het welzijn van Perzië af jvan het leven van zijn Sjah en dat zal nog wel jaren ilang zoo blijven. Zijn oudste zoon is nu 14 jaar, doch het is ondenkbaar, dat er een tweede man in Perzië zou zijn, die zoo geschikt voor deze bijzondere taak is als iReza Khan. De Sjah alleen kan Perzië bewaren voor het lot van Afghanistan en zoolang zijn werk niet in 'den loop der tijden geconsolideerd is, hangt de vrede in Ccntraal-Azië van zijn leven af. Reza Khan is bijna 60 jaar oud. Hij heeft een moei lijk leven achter den rug en overwerkt zich zoo, dat dit op den duur zijn gezondheid moet schaden. Alle (regeeringszaken worden in zyn paleis afgedaan en elke koopman, die geen goed kan koopen of de hulp van den Sjah noodig heeft orp nieuwe waren ingang te doen .vinden, stuurt hem zijn rekest; zoo is de sphryf tafel yvan Reza beladen met klachten en verzoeken van koop lieden, boeren, refugié's, met verslagen over de loting, met telegrammen van de Russische grens, die welhaast een front geworden is sinds Rusland zich aanmatigt 'zelfs op Perzisch grondgebied vluchtelingen na te zet- jten. Er liggen ook monsters van graansoorten en In dustrieproducten en rapporten over pelgrims, aardbe- j vingen, spoorwegen, wegen en douane. Toch blijft de Bjah er rustig onder. t Hij is een langen man, met een zwaar, doch imposant figuur. Zijn groote kalmte is het eerste, wat den be zoeker treft. Hij spreekt langzaam en zoekt naar zijn woorden het kan ook zijn, dat hij ze met groote omzichtigheid kiest. Zijn meeningen staan geheel vast en zijn goed gefundeerd. Hij wordt echter ook in hooge mate door zijn gevoelens beheerscht en zijn vijandschap itolijft zijn geheele leven. Dit blijkt wel uit zijn mee- 'doogenlooze behandeling van den ouden Sjeik van Mo- hammerah, die nu aan een pijnlijke ziekte ligt te sterven In een huis buiten Teheran, waar hij eigenlijk gevangen ..wordt gehouden, hoewel de gezanten van verschillende Europeesche mogendheden moeite hebben gedaan om hem naar Duitschland te mogen brengen, waar hij zich onder behoorlijke geneeskundige behandeling zou kun nen stellen. Doch hoe Oostersch-wreed Reza Khan ook moge zijn tegenover een overwonnen vijand, zijn plannen voor de toekomst van Perzië zijn geheel naar Westerschen trant opgebouwd. Hij is een vurig patriot, wat reeds 'blijkt als men maar even met hem spreekt. Hij is zeer 'chauvinistisch, doch dat komt, omdat hij den invloed 'der Europeesche mogendheden vreest, deze zouden hem waarschijnlijk belemmeren in zijn pogingen om het tgroote en schiterende Perzië der oude dynastieën weer op te bouwen. Een gesprek met Reza Khan. Ik had een particuliere audiëntie met hem in zijn zo merpaleis te So'dabad; een der eerste dingen, die hü te- 'gen mij zei, was: „Perzië moet leeren. het zonder de (vreemdelingen te stellen. Ik hoop, dat het over vijf of zes jaar niet meer noodig zal zijn, andere dan Perzische ambtenaren in dienst te hebben. Wij moeten dan in staat zijn, alle Europeesche ambtenaren te ontslaan." Wan neer hij hiermee aanduidt, dat de contracten met de Belgische douaneambtenaren, de Duitsche employë's in de Nationale Bank en de Engelsche in de Keizerlijke Bank van Perzië niet meer zullen worden verlengd, zijn deze woorden ongetwijfeld van de grootste beteekenis. „Wij zullen dan natuurlijk nog wel buitenlandsche des kundigen in dienst houden voor onze industrie, landbouw en openbare werken, kortom, overal waar zij noodig zijn" ging hij voort, „doch Perzië moet leeren, haar eigen zaken zelf in orde te houden. Wij hebben reeds groote ervaring in bestuurszaken, want Perzië is vroeger een machtig rijk geweest." sj v y V Ik vroeg hem, of er eenig gevaar bestond voor bolsje wisme en hij antwoordde: „In het geheel niet. Om te beginnen reizen een groot aantal Perzen heen en weer tusschen Bakoe, Erivan en verschillene Pefzische steden; zij kunnen dus de armoede en ellende in Rusland met de toestanden in hun eigen land vergelijken. Zij zijn veel te verstandig om die ruil te wenschen en de Pers is niet van nature geneigd tot afbreken van de bestaande of zelfs tot het nemen van proeven met iets nieuws. Hij voelt ook niets voor de communistische denkbeelden, doch wil zijn eigen bezittingen hebben en zijn eigen le vens- en denkwijze kunnen behouden in volle vrijheid," „Eenige jaren geleden zouden wij dit alles ook van China hebben kunnen zeggen." Doch daar kwam hij tegen op. „Dat is een ander geval. China was bang voor vreemde overheersching en het bolsjewisme was het eenige wapen daartegen, doch een dergelijk gevaar bestaat in Perzië niet". Hij sprak nu sneller en met vuur; het was hem aan te zien, dat hij oprecht meende, wat hij zei. „De twee grootste gevaren voor een land zijn vreemde overheersching en communisme", ging hij voort, „doch wanneer Perzië tusschen die twee moet kiezen, zou ik de eerste zijn om mij aan het hoofd van een communis tisch leser te stellen. Daarna spraken wij over den landbouw, waarin Reza Khan levendig belang stelt. „Wij hebben al een land bouwschool, waar wij proeven nemen met wetenschap pelijke methodes en ik hoop binnen enkele jaren reizen de deskundigen te kunnen aanstellen, om in het heele land de menschen te kunnen onderwijzen: enkelen zou den misschien een vaste standplaats kunnen krijgen in de grootere plaatsen. Ik doe ook alles, om de industrie te bevorderen. Ik zal u niet vervelen met een opsomming van alle nieuwe dingen, die ik in wil voeren, doch er staan o.a. katoenmolens en fabrieken op het program ma, waardoor katoen verwerkt kan worden vanaf het oogenblik, dat het de plantages van Azerbaijan verlaat totdat het in de winkels ligt in den vorm van hemden, die wij alleen zullen dragen." Hij deelde mij nog mede, dat de keurige khaki-unifor- men van hemzelf cn van den hoveling, die als tolk fun geerde, te Ispahan gemaakt waren. „En als u het vol gend jaar terugkomt," besloot de Sjah met een van zijn zeldzame glimlachjes", ziet u mij misschien aan het hoofd van de grootste fabriek van het land, want ik ben vast besloten onze productie op te voeren, totdat zij kan vol doen aan de behoeften van het geheele land. Zooals hij daar op een harde stoel zit voor zyn schrijf tafel, die met prachtig inlegwerk van ivoor, parelmoer en gekleurde houtsoorten is versierd, evenals de paneelen van zijn kamer, is hij een rustige en" indrukwekkende fi guur. Hij zit rechtop en beweegt zijn handen slechts zel den. Zijn breede schouders en zijn geheele gestalte doen een groote lichaamskracht vermoeden. Dit is een man, die beheerscht wordt door één vast doel, dat hij door zijn groote wilskracht wist op te leggen aan een volk* dat bestond uit ontelbare verschillende stammen, die vele rassen en godsdiensten vertegenwoordigden. Ik kon mij den invloed voorstellen, dien hij op zijn onderdanen moest hebben. Zij vreezen of bewonderen hem, als naar hun aard. Ik heb een zeer energieke jonge Pers gekend, die een goed salaris verdiende bij een opkomende indus trie en in het bijzijn van zijn vorst sidderde en onsamen hangende woorden stamelde. „Het karakter der Perzen moet flinker worden", zei de Sjah, „zij hebben te lang op anderen vertrouwd. Ik wil hen bewust maken van hun eigen waarde, zoodat zij onafhankelijk van geest zullen worden en zelfstandig leeren handelen." „Lijkt het u verstandig, uw beste onderdanen een Euro peesche opvoeding te geven?" vroeg ik hem. „Het zou natuurlijk veel beter zijn, hen op te voeden in het land, waar zij later moeten werken en waarvan de vooruitgang hun levensdoel moet zijn. Doch wij heb ben nog niet de noodige machines. Wy hebben allerlei technische deskundigen nq^dig en die kunnen nog alleen maar in Europa worden opgeleid. Ik hoop, dat de jonge mannen, die wij naar Frankrijk en Italië hebben gezon den, zullen begrijpen, dat de beschaving in elk land weer anders moet zijn. Perzië moet geen slechte navolging van Europa worden dat is ook niet noodig, want het heeft een roemrijke traditie achter zich. Ik wil mijn landgenooten maken tot de beste Perzen, die mogelijk zijn. Zij behoeven niet speciaal Westersch of speciaal Oostersch te zijn. Elk land heeft zijn eigen karakter en dat moet ontwikkeld en verbeterd worden, totdat men burgers krijgt, die geen volgers zyn van iemand an ders, doch die zeker van zichzelf en trotsch op hun natio naliteit afr'n. Hier feliciteerde ik den Sjah met den vooruitgang van de laatste vijf jaar. Hij zuchtte. „Ik ben altijd onte vreden," zei hij. „Er moet zooveel gedaan worden, dat ik het niet snel genoeg kan afwerken." Hij keek naar de stapels op zijn schrijftafel en de hoveling viel in met de woorden: „Het ongeduld van Zijne Majesteit is een goed teeken. Als hij ooit tevreden zou worden, zou er geen verdere vooruitgang meer zijn." Ten slotte verklaarde Reza Khan, dat de bestaande moeilijkheden tusschen Engeland en Perzië gemakkelijk uit den weg geruimd kunnen worden. Perzië wil echter de souvereine macht hebben in zijn eigen territoriale wa teren. Toen ik hem verliet, stond hij op een marmeren balcon, dat als een adelaarsnest uitstak boven de afda lende terrassen; in de kamer achter hem waren de wan den Ingelegd met duizenden spiegeltjes, die het zonlicht weerkaatsten. Het balcon zag uit op Teheran en de vlak te er omheen, die er uit de verte uitzag els een Oostersch carpet. In de verte zag men de eene bergketen voor de andere en daartusschen de helderwitte Demavand, de Foetsjiama van Perzië. Zijne Majesteit noodigde mij uit, nog even op het balcon te komen. In de lucht zweefde een militair vliegtuig en de Sjah keek ernaar. „Het leger is deeerste stap geweest", zei hij. „Het heeft den weg bereid." Hij glimlachte. „Als het erop aankomt, ben ik toch een soldaat en geen diplomaat." (Nadruk verboden) Een communistisch eiland. Op het Japansche eiland Hatsushima aan de kust van Atami vindt men sinds eeuwen een ideaal- communistisch ingerichte samenleving, die echter voor een groot gebied onbestaanbaar zou zijn. Een van de strengste wetten van het eiland luidt dan ook, dat er op Hatsushima 42 gezinnen moeten zijn, niet meer en niet minder. Daarom blijft alleen de oud ste zoon van een gezin op het eiland wonen. De an dere kinderen moeten weggaan en mogen alleen af en toe op het eiland terugkomen om hun familie te bezoeken. Op het oogenblik vindt men 278 zielen op het eiland. Zij voorzien in hun onderhoud door vischvangst en verkoop van visch. Al het vischgerei behoort aan de gemeenschap en wordt gerepareerd en aangevuld uit een gemeenschappelijke kas. Ook de winst, die met de visch behaald wordt, verdeelt men gelijkelijk over de 42 gezinnen. Het land is in 42 stukken verdeeld; elke familie verbouwt hier de groenten, enz. voor haar eigen gebruik. Het bescha vingspeil is op dit eiland hooger dan onder de vis- schers in eenig ander deel van, Japan. Zij zijn zeer godsdienstig; zij hebben een heilige kist en vieren eenmaal per jaar een godsdienstig feest, waarbij jonge mannen in witte kimono's dansen. Andera feesten kennen zij niet; op het eiland staan geen winkels en slechts één Japansch theehuis. Het schijnt, dat men op het eiland nooit diefstal, vecht partijen, brandstichting of familietwisten heeft ge kend. u v De werkzaamheden aan het kanaal vanaf Dor perkoog naar haven Haukes zijn zoo goed als klaar. Met 1 Aug. werd door de firma v. d. Valk aan dit 4 K.M. lange kanaal begonnen, waaruit dus blijkt dat in een snel tempo is gewerkt. Het werk is ver richt met een lepelbaggermachine, de grootste van die soort in den Wieringermeerpolder werkzaam. Het vierjarige zoontje van den heer H. Oosterbeek, woonachtig in een woonkeet nabij sluis I in den Wieringermeerpolder, dat deze week wegens beko men brandwonden in het ziekenhuis te den Helder is opgenomen, is na een hevig lijden aan de beko men verwondingen overleden. Hoe onvoorzichtig sommige menschen nog met benzine kunnen omgaan blijkt hieruit, dat de arbei der G. Holtjer, werkzaam in de Wieringermeer, even in een benzinebus wilde kijken of er nog benzine in zat en daarbij een lucifer opstak. De benzine ont vlamde natuurlijk, waarbij H. brandwonden aan het hoofd opliep. Gelukkig waren de verwondingen niet ernstig. Op het land van den heer Jn. Timmerman aan den Poelweg zullen zes noodwoningen worden gebouwd voor rekening van den burgemeester van de Bilt (U.). In deze woningen zullen tewerkgestelden in de Wieringermeer worden ondergebracht. Succesnienws. A.s. Zondag speelt Succes II thuis tegen Schagen II. Succes 4 eveneens thuis tegen B.K.C. III. Donderdag tegen den avond ontdekte de mole naarsknecht J. Dekker, dat boven in den meelmo len van zijn baas J. Lont, te Zandburen, brand was ontstaan door het aanloopen van den vang. Dekker begon al dadelijk alarm te maken en snelde met een emmer gevuld met wei naar boven en stuitte den brand hiermede ecnigszins. Met toeschietende hulp was men den brand spoedig meester door met een tuinslang op de hiiiswaterleiding de rest van het vuur te blusschen. Door het handelend optreden is een groot onheil voorkomen, daar de molen in de onmiddellijke nabijheid van de boerenbehuizing stond en andere woningen. Uitvoering „Soli Deo Gloria". In het Chr. Tehuis voor Zuiderzee werkers gaf j.1. Donderdagavond de Gemengde Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", directeur de heer A. Kraak, een uitvoering, waarvan de netto-opbrengst ten bate van den Evangelisatie-arbeid der Gereformeerde Kerk op Wieringen kwam. Het Tehuis was geheel gevuld toen Gandidaat J. Jonker met een hartelijk woord van welkom opende en vervolgens in gebed voorging. Het gemengd koor opende daarna met „Nederland", hetgeen niet onverdienstelijk werd gezongen. De heer Jonker hield daarna een korte toespraak, waarin hij liefhebbers van zingen en muziek opwekte deze meer te beoefenen. Elk nummer afzonderlijk te bespreken, zou ons te ver voeren en willen wij derhalve volstaan met de mcdedeeling, dat het koor over het algemeen niet slecht heeft gezongen. Er haperde hier en daar nog wel eens wat aan, doch gezien de nog „jonge leef tijd" van Soli Deo Gloria, zijn de resultaten niet on bevredigend te noemen. De verschillende tableaux mochten ook aller goed keuring. wegdragen, terwijl ook de pantomine, onder leiding van den heer R. J. Donkerbroek, voor het koor zeer in den smaak viel. Gaarne willen wij een woord van bewondering uit spreken voor den solozang van mej. Hekman, die naast een zeer goed geluid, over een uitstekende voor dracht beschikt. Voorts willen wij nog vermelden een tweetal num mers voor orgel en viool, de lieeren Kraak en P. Bok, waarbij deze heeren van ernstige studie blijk gaven. Tot slot nog een voordracht getiteld „de Spion", inhoudende een episode uit den Transvaalschen oor log, welke door een vijftal heeren goed vertolkt werd. d Aan het einde sprak Cand. Jonker nog een slot woord cn werd gemeenschappelijk „Ik wil U o God mijn dank betalen", gezongen. De uitvoering die tot kwart voor twaalf duurde, is ongetwijfeld uitstekend geslaagd cn kan „Soli Deo Gloria" daarop met groote voldoening terugzien. DEN OEVER. Kerstfeestviering. Zooals wij reeds eerder mededeelden zal de Kerst feestviering vanwege „Land in Zicht", in verband met hpt vertrek van de vele Zuiderzeewerkers niet op Kerstmis, doch eerder plaats vinden. Thans is het officieel vastgesteld op Donderdag 18 Dec. a.s. Aan deze Kerstfeestviering, welke in de kapel ge houden zal worden, wordt medewerking verleend door de Gemengde Zangvereeniging (dir. de heer J. Schoustra), mevrouw Schoustra (solo-zang) en den heeren Franck en Schoustra (orgel en viool). schagerbrug. De vereuniging „Nut en Genoegen" alhier is voorne mens voor haar eerstvolgende bijeenkomst uit te noo- digen de heer Daan Pool van Oudesluis. In de op Donderdag 11 December 1930, ten huize van Mw. Wed. Van der Oort gehouden ledenvergadering van de Zangvereeniging „Kunst na Arbeid" alhier werd, in de plaats van het voorloopig bestuur, gekozen een de finitief fcestuur, bestaande uit de dames H. C. M. Seuneke en M. G. Swarthof en de heeren N. T. Hopman, W. R. Garritsen en J. W Meijer. De verdeeling der functiën zal geschieden door het Bestuur. burgerbrug. Donderdag werd in café Langedijk Nutsavond ge houden. De opkomst was flink te noemen. De heer P. M. Visser, thans voorzitter, opende onder zijn presi dium dezen eersten avond, waarbij hij zijn tevreden heid te kennen gaf over de belangstelling en in 't bij zonder den heer Grin met de Zangvereeniging uit Eenigenburg verwelkomde. H. Bregman en J. Raat wordt hulde gebracht voor hun jarenlang vervulde bestuurszetels, v/elke thans respectievelijk worde^ waar genomen door P. M. Visser en L. Smelik. Na de opening kregen we een lezing ten gehoore van den heer Smelik, uit Pallieter van Felix Timmermans, genaamd „Sneeuw", welke voordracht veel applaus ver wierf. Overigens werd de avond rijkelijk gevuld met zang, muziek en andere voordrachten, welke allen, de een meer de ander minder, in zeer goeden smaak vie len. Bij de sluiting memoreerde voorzitter, dat er bijzon der genoten was. Een ware avond van kunst en genot, waarvoor jong en oud, kortom alle medewerkenden een woord van lof voor toekomt. gemeente ZIJPE. Burgerlijke Stand van 5 tot en met 11 Dec. 1930. Geboren: Dirk, zoon van Dirk Brommer en Neeltje Hollander; Geertruda Maria, dochter van Gerardus Len- ting en Elizabeth Mettes; Geertruida, dochter van Jo- hannes Besteman en Guurtje Mekken. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Arie van der Vorst, 28 jaar, arbeider te Zijpe en Johanna Wilhelmlna Veldhulsen, 24 jaar, zop- der beroep, te Zijpe. Overleden; Geene. Ned. Herva Gemeente Het kiescollege benoemde tot diaken den heer D. J, Kaan (artredend); tot ouderling in de vacature A. Har der, die zich niet herkiesbaar stelde, den heer L. Leynse; tot diaken in de vacature Leynse den heer C. Wuis Jr, Bij de gehouden stemming voor een molenmeester van den Schringkaagpolder werd de heer D. van der Oord als zoodanig herbenoemd, terwijl in de plaats van nu wylen den heer A. Klare werd benoemd de heer D. Groo- tes te Kolhorn. Tot bestuurslid van de ijsclub BarsingerhornHaring huizen, werd In de gehouden alg. ledenvergadering be noemd de heer K. Reyne, in de plaats voor den heer H. J. Moerbeek, die de gemeente metterwoon heeft verla ten. Door de tooneelvereeniging „Houdt Moed" alhier is als tweede stuk in dit seizoen in studie genomen „Tzinnga- i ni" tooneelstuk in 4 bedrijven van Jhr. A. W. G. van 1 Riemsdijk. Voor de Indische zaal Na de plechtige begrafenis te Arasterdam van het stoffelijk overschot van luit.-gen. Van Ileutsz zijn de detachementen inlandsche militairen van het Ned.-Indische legér, die ter bijwoning van de plech tigheid naar Nederland waren overgekomen, door de koningin op het Huis ten Bosch ontvangen. Bij hun bezoek aan Den Haag werd hun o.m. ten koninklijke paleize in het Noordeinde de Indische zaal getoond. Het had toen eenige militairen dier detachementen getroffen, dat in die zaal ontbrak iets speciaal Mina- hassaasch. Dit leidde later tot het voornemen, om de koningin een geschenk aan te bieden namens alle Menadoneesche militairen van het Ned.-Indische le ger, waardoor die leemte zou kunnen worden aan gevuld. De keuze is toen gevallen op een tafel en vier stoelen, bestemd voor de Indische zaal en vervaar digd uit Minaliassaasch ebbenhout en bewerkt uit sluitend door Minahassers. Gistermiddag is in de Indische zaal van het pa lcis dit geschenk aan de koningin aangeboden door den kapitein der art. van het Indische leger O. Peltzer. De koningin heeft met een woord van groote er kentelijkheid het geschenk, waarvan zij de uitvoe ring bewonderde, aanvaard. Zal in 1935 klaar zyn. Tot de toewijzing der werken voor het bouwen van de tunnel onder de Schelde te Antwerpen, aldus de Brus- selsche corr. van de N.R.Ct. zal binnenkort worden over gegaan. Het is nu ongeveer 3 maanden geleden, dat de opening der aanbiedingen plaats had en de betrokken, diensten hebben dus tyd genoeg gehad om de voor- en nadeelen van ieder dezer aanbiedingen na te gaan. Verwacht wordt, dat men in het voorjaar reeds de hand zal kunnen leggen aan de voorbereidende werken. Da eigenlijke tunnelbouw zal, naar raming, drie jaar duren, zoodat het wel 1935 zal worden alvorens het nieuwe ver bindingsmiddel tusschen de Scheldeoevers voor het ver- J keer wordt opengesteld. Niet minder dan 3% millioen mark verdwe nen. Uit Berlijn wordt gemeld: Ten nadeele van de Bayerische Elektrizitatslieferungs- gesellschaft te Eayreuth zijn ernstige verduisteringen ge pleegd. In verband met d? verduistering van een bedrag van eenige honderd-duizebden mark werden onlangs de directeur en een procuratiehouder op staanden voet ont slagen. Intusschen is echter uit het onderzoek gebleken dat in het geheel niet minder dan 3% millioen mark verduisterd zijn. De technische directeur der onderne ming is in hechtenis genomen, een andere procuratie houder die heden voor den rechter van instructie moest verschijnen, heeft zelfmoord gepleegd. De bij de zaak betrokken personen behoorden tot de eerste kringen van de stad; ze leefden allen op zeer grooten voet. Afneming der geboorten. Het aantal geboorten neemt geregeld af sedert den oorlog, zoo melden «de Belgische bladen; de coëfficiënt voor 1929 (18.14 op duizend) wijst een nieuwe daling aan. Vergeleken met 1928 is het aan tal geboorten afgenomen in alle provinciën behalve in West-Vlaanderen, waar het onveranderd is ge bleven. De verhouding der geboorten volgens het geslacht was 1.040 jongens tegen 1.000 meisjes; in 1929 waren op 1000 geboorten 42 onwettige, wat een lagere ver houding is dan de vorige (1928 44, 1927: 45; 1926 47). De sterftecoeffiënt., die gedurende de vorige jaren stationair was gebleven, omstreeks 13 op duizend inwoners, is ten gevolge van den strengen winter van 1929 gestegen tot bij de 15. Er is sterftetoene- ming in alle provinciën en in bijzondere hooge mate in beide Vlaanderen en in de provincie Brabant. In de provincie Henegouwen en Luik heeft het totale cijfer der sterfgevallen voor de eerste maal (de oor logsjaren uitgezonderd) dat der geboorten overtrof fen. Op 31 December 1929 bedroeg de bevolking van het rijk S.0"0.189 inwoners. Heb je nog niks gedood? Niks! Koop dan een auto! (Petit Parisien).

Schager Courant | 1930 | | pagina 12