Schager Courant NIEUWJAARSGROETEN 50 cent HUURKAMER LEED Vierde Blad. Een Yikingstad wordt blootgelegd. Ingezonden Stukken. Oude kleeren vermaken! Plaatselijk Nieuws. Theater Royal. Zaterdag 13 December 1930 73ste Jaargang. No. 8782 SLEESWIJK, een oude stad der Noormannen ligt aan de Schiet, die in de Oostzee uitmondt Niet ver daarvandaan vindt men een langgerekt meer, dat door een paar sluizen met de Schlei in verbinding staat en hieraan ligt een trotsche ringmuur, in den volks mond de Oldenburg geheeten. Men kon terecht vermoe den, dat dit bouwwerk ook nog uit den tijd der Noor mannen stamt; het is een hoefijzervormige citadel, al thans het een of andere vestingwerk, en omsluit een Stuk land van 28 H.A. Het volk vertelt allerlei verhalen van den Oldenburg en verdiepte zich jarenlang in allerlei gissingen. Bij het ploegen vond men af en toe potscherven, zilveren mun ten, e.d. en tenslotte begon ook de wetenschap zich voor den muur te interesseeren. Kort voor den oorlog is men reeds begonnen met opgravingen op het land binnen de muur, in de loop daardoor te weten te komen, met welke bedoeling deze was gebouwd. Eerst dit jaar werden de opgravingen hervat Er wordt systematisch te werk gegaan. Begonnen is met een proef- greppel van Oost naar West door het midden van het geheele terrein. Al spoedig bleek men met een oude stad te doen te hebben. De bovenste, dikwijls doorploegde humus werd vervolgens in lagen ter dikte van 10 20 c.M. afgegraven; op het laatst groef men slechts lagen van 5 c.M. tegelijk af. Van deze lagen werden telkens monsters genomen en geprepareerd. Reeds spoedig vond men fundamenten van buizen. Deze archaelogische op gravingen kan men niet vergelijken met die in Grieken land, Egypte of Italië. In die oudste tijden kende men in de Noordelijke streken nog niet het gebruik van stee- nen als bouwmateriaal. De huizen werden van hout op getrokken en men maakte zelfs geen gebruik van stee- men fundamenten; slechts de verschillende kleuren in den bodem wijzen aan, waar huizen gestaan hebben. Waar de slootjes voor afval waren en waar de houten balken in lateren tijd vermolmd zijn, is de aarde zwart geworden en steekt zij scherp af tegen de omringende gele grond. Op dezelfde wijze heeft men een put en graven gevonden. Tevens werden werktuigen en sieraden zooals paarlen, edelsteenen, zilveren munten en naalden aan den dag gebracht Een andere belangrijke vondst bestond uit potscherven, beenderen van dieren, stukken leem, waarmee de huizen bepleisterd waren geweest en die bij een brand hard geworden waren. Er waren ook hoeksteenen voor de deuren, terwijl eveneens een aan tal graven met skeletten van vrouwen en kinderen werd gevonden. Uit deze vondsten kon men zich reeds een zeer goed beeld vormen van de bouworde, de uitgebreidheid en de voorname positie van deze oude nederzetting der Vikings In de weinige geschriften, die uit dien tijd bewaard zijn gebleven, wordt deze stad Hithabu, Haithabu of Hea- theum genoemd. Het moet voor dien tijd een zeer groote stad zijn geweest met een grooter aantal inwoners dan het toenmalige Hamburg. In zijn bloeitijd is Haithabu misschien wel de grootste stad van West-Europa geweest het was in ieder geval een handelsstad van wereldbetee- kenis, die relaties onderhield met geheel Europa tot de Levant toe. De plaats lag op het Combrische schier eiland op het punt, vanwaar men het gemakkelijkst uit de Oostzee naar de Noordzee kon komen, want de oude handelsschepen met hun geringen diepgang voeren door de Schlei dwars door het land Sleeswijk naar Haithabu vanwaar men de waren en soms zelfs de schepen in hun geheel 14 K.M. over het land vervoerde naar de Treene, een inham van de Noordzee, De gevaarlijkere en lan- In ons blad, dat WOENSDAG 31 DEC. verschijnt, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARSGROET aan Begunstigers, Familie, Vrienden, enz. tegen CONTANTE BETALING van (mits niet grooter dan 4 regels). Elke regel meer 15 cent. Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons bureau of aan H.H. Kantoorhouders en Boek handelaars. De Uitgevers. gere weg via Skagen werd hierdoor vermeden. Zoo werd Haithabu een zeer belangrijke stad voor den doorvoer handel en bekleedde als zoodanig een positie als die van het latere Lubeck in het Hanzeverband. De eerste bewoners hebben zich er vermoedelijk reeds voor 850 gevestigd, doch de voorwerpen, die men bij de opgravingen gevonden heeft, dateeren uit de eerste helft der elfde eeuw. Haithabu was een handels- en industrie stad, die snel toenam in beteekenis, ook voor de Noor- sche beschaving. Het stond ook in nauwe betrekkingen tot zijn omgeving. De bewoners waren al dien tijd van Vikingsche afkomst. Haithabu moet dikwijls belegerd, verwoest en verbrand zijn geweest, doch dank zij zijn gunstige ligging is het telkens weer opgebouwd en spoe dig weer tot bloei gekomen. De st^d verloor haar groote beteekenis eerst, toen de wereldhandel zich meer naar het Westen van Europa verplaatste en toen schijnt Haithabu na de laatste groote verwoesting niet meer opgebouwd te zijn. (Nadruk verboden). Als de patroon zijn woorden niet intrekt kom ik hier niet meer terug! Wat heeft hij tegen je gezegd? Dat ik kon ophoepelen. (Excelsior). Kort verhaal TOEN Vermeerten dien avond moe van zijn werk thuis kwam hing er een benauwde warme etens- lucht in 't portaal van 't huis waar hij op kamers woonde. Hij had even een weerzin te overwinnen. In zijn ka mer stond de tafel gedekt. Er lag een smoezelig-wit ta fellaken over, waarop nog vlekjes van roode kool-resten hem aan gisteren herinnerden. Naast zijn bord lagen le pel, mes en vork, slordig over elkaar heen en de groen- trijpen stoel stond onverschillig-schuin tegen den tafel rand aan. Onder de canapé, die in den hoek van de kamer stond, lagen zijn pantoffels nog precies zooals hij ze dien och tend er had gelaten en 't gordijn hing nog even scheef als Zondag, toen 't gordijnkoord brak. Alles ergerde hem. Hij zag een grijze stoflaag op den schoorsteen en de versleten plekken op 't karpet had hij liog nooit zoo goed opgemerkt als nu. Gemelijk ging hij op de canapé zitten. Aanstonds zou Juffrouw van Klaveren wel met het eten binnenkomen De zitting van de canapé was hobbelig als een slecht bestraatte weg. Een paar veeren staken er hoog uit. Al les deed goedkoop-armelijk aan. Hij stond op om zich ln zijn slaapkamer wat te wasschen. Daar vond hij de waschkom leeg. De sprei lag slordig over 't bed. Er golfde een vloed van nijd door zijn lichaam. Met een smak wierp hij de deur open. „Juffrouw" riep hij. Maar juffrouw van Klaveren gaf geen antwoord. Er Biste in de keuken braadgeluid. Vermeerten rook iets vets en walgde. Hij vulde zelf de kom en ging zich wasschen. Toen kwam juffrouw van Klaveren binnen met een dienblad, waarop drie ongedekte etensschaaltjes stonden „Lekkere spercieboontjes vandaag, meneer", zei ze, terwijl ze de drie schaaltjes plaatste rondom het een zame bord. „En een fijn balletje gehak... en een banaan tje toe. Ik dacht; ik moest „Jawel, jawel," onderbrak Vermeerten de opsomming van al dat voortreffelijke. .Driemaal ln een week gehakt Wordt te veel van 't goede..." „Ja," zei ze onverstoorbaar. „Ik zeg tegen mijn doch ter, zeg ik, laten me nou 's een lekker biefstukkle bak- ke.Ze gaat naar den slager, en nou heb ie juist geen biefstuk meer en toen zegt me dochter..." „Dank U" stopte Vermeerten de uiteenzetting. ..Nou, maar een Ynensch zal 't altijd zoo goed hebben..." Wou juffrouw Van Klaveren weer beginnen, maar ze zag aan Vermeerten's gebaar, dat ze opkrassen moest, en omdat ze mijnheer kende, ging ze maar sloffend de ka mer uit Vermeerten at. Het gehakt 'brokkelde uit elkaar. Telkens onderbrak bij het eten om de draadjes die van de boontjes niet goed afgehaald waren, dan weer probeerde hij met wat water bet maal beter te verorberen. Het lukte niet Hij liet het eten staan en ging voor 't raam zitten rooken. Daar zat ie nu: Zoo zat hij lederen avond, door zijn ruit de vervelende straat inturend. Hij wachtte op zijn krant Die was laat vandaag. Hij gaapte van verveling. In lezen had hij geen lust. Hij was moe en voelde zich ziek van eenzaamheid. Hij ging op zijn bed liggen. Stil beluisterde hij alle geluiden uit 't huis. Jans zong uit „Carmen" het hoogste lied. Het scheurde in zijn oor. De behangfiguren gingen grillig doen en namen on wezenlijk groote vormen aan. Langzaam soesde hij in. Met een sohrik werd hij wakker toen er op de deur geklopt werd. „Hallo, zeg, lig jij op je nest?" Het was Frank Dillenburg. „Ligt het gehakt te zwaar op je maag?" Vermeerten schoof van zijn bed af. Hoe wist Frank nou, dat ie weer gehaktHij kwam de kamer binnen. Daar stond de tafel nog onafgenomen. Frank zag de drift in Vermeerten's oogen groeien en voorkwam erger. .Houdt je bedaard. Laat dat mensch alsjeblieft buiten de deur. Ga mee en kom bij ons!" „Ga mee," herhaalde hij. „Ik snap niet dat je daar nog zoo lang over denkt" Vermeerten gaf niet toe. „Ze zal eerst thee brengen!" „Nou," zei Frank, „dat beetje water met suiker en melk mag ze ook houden". „Ze zal thee brengen". Frank zweeg. Hij kende Vermeerten's koppigheid. „Goed," zei hij. „Dan eerst thee. Maar gauw! En dan mee!" Vermeerten riep de juffrouw. „Heere-m'ntijd", zei ze gemaakt onnoozel, „het nou m'n dochter heelemaal vergeten Uw tafel op te rui men? Ik zeg nog zoo tegen d'r: Ruim eerst de boel bij mijnheer op, voor je uitgaat, maar jawel..." „Ja, 't is goed," bitste Vermeerten af. „Breng nu maar direct de thee. Ik heb haast Is de krant er nog niet?" „De krant? Gut ja, ziet U, ik dacht U doet nou toch effies een tukkie, ik zal maar zoo vrij z(jn... want ziet U, er staat zoo'n effectief mooie feuilleton in; lk zal 'm effe krjjge'.. „Je woont hier bar gezellig," plaagde Frank. „Samen de krant en..." „Klets niet!" „Kerel, maak jezelf niet zuurder dan je bent. Is me dat een leventje van jouw hier op die kast! Je droogt uit en ergert je eiken dag." Juffrouw Van Klaveren bracht de krant slordig op gevouwen binnen, tegelijk met een theeblad waar twee verschillende kopjes op stonden, een blauw porceleinen trekpotje, een suikervaasje en een wit melkkannetje. „Keurig servies," prees Frank. „Ze mot nog effies trekke." onderwees de juffrouw, terwijl ze „de hoed" over het trekpotje duwde. „Daar zitten we nou op jou te wachten," zei Frank. „Steek 's op". Hij hield Vermeerten een goed gevulden sigaretten-koker voor. „Merci!" Vermeerten kreeg steeds meer 't land aan zijn eigen omgeving. „Vooruit," zei hij, „we gaan." „Doe „de hoed" op den trekpot", zei Frank spottend, „als je vanavond thuiskomt, zal ze net lekker zijn. Behagen, 12 Dec. 1930. Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende verzoekt U het volgende in Uw eerst volgend nummer te willen plaatsen. Naar aanleiding van het verslag der Alg. Verg. van Polder Waard en Groet, zegt uw verslaggever dat do heer Trapman zijn voldoening uitspreekt over de loop der zaken, dat nu de eenmaal toegezegde f 500 voor het kanaal KolhornBehagen blijft gehandhaafd. Dit is nu naar mijn idee niet juist Om de f 500 alleen aan het kanaal Sch&genKolhorn te geven, zal toch allereerst het besluit der vorige Algem. Verg. moeten worden ingetrokken, waar besloten is, elk kanaal f 250 te geven, en daar dat niet is besproken, blijft dat meen ik, van kracht. Met achting, U.Ew. P. KISTEMAKER Sr. De opmerking van den geachten inzender is formeel juist, omdat het bewuste besluit niet is ingetrokken Maar waar de algemeene vergadering zich met de in den brief des heeren Thomesen vervatte mededeelingen volkomen accoord verklaarde, zat de door den verslag gever vermelde conclusie des heeren Trapman daaraan logisch vast Dat was nog te meer het geval waar het dagelijksch bestuur volgens datzelfde schrijven deze mee ning reeds had uitgesproken en alles door de nadere toe lichting van den dijkgraaf nog eens werd onderstreept Waar de heer Kistemaker het met de uitgesproken con clusie des heeren Trapman niet eens is, was het zijn onafwijsbare plicht geweest om daar tegenop te komen in de poldervergadering, zoodra deze conclusie zoowel als de voldoening waren geuit De heer Kistemaker heeft echter toen ln alle talen gezwegen en door zijn volkomen stilzwijgen, zijn ac* coordbevinding betuigd, zoowel met de conclusie, als met de voldoening, als met de daarin voor hem neergelegde zachte afstraffing. FRED. VAN BEEK .(Nadruk verboden), WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR. Znid- straat 15, DEN HELDER. Let op den gelen winkel. Depot Schapen: C. de Moet Noord. WAAR DU V RUUW RE LANG IN STELT Kant. De nieuwe mode vertoont een groote voorliefde voor kant; de bedrukte stoffen hebben ons zoo doen wen nen aan bloemen, takken en bladeren, dat wij daar niet dadelijk afstand van kunnen doen; in de kant zien wij ze terug, zij het ook niet met de verschillende kleuren. Eigenlijk kan men kant dragen op japonnen van elke soort, al is hert, maar dat men hier en daar kleine stukjes kant inzet als aardige doorschijnende venstertjes. En op de namiddag- en avondjaponnen is kant bijna een vereischte. Bij lamé draagt men bij voorkeur zwarte kant, doch ook blonde en parelmoer- kleurig kant wordt veel gedragen. De gekleurde kant is daarom niet van het tooneel verdwenen en staat even modern; vooral hemelsblauw is populair. (Nadruk verboden). Dit seizoen is de mode zoo geheel veranderd, dat het wel lijkt, alsof alle oude kleeren onbruikbaar zijn geworden en alles nieuw moet worden aangeschaft Doch dit laatste is onjuist. De nieuwe mode is zoo gekozen, dat men zeer gemakkelijk japonnen enz. kan vermaken. Een van de voornaamste nouveauté's, die met dit doel gelanceerd zijn, is de tuniek, die van een andere stof is dan de rok, die eronder te zien komt Is dit geen uitkomst? Een te kort geworden japon van satijn of serge laat men zooveel zakken als noodig is en men maakt er een driekwart lange tuniek bij. Een japon van crêpe georgette of een ander licht materiaal wordt als tuniek gebruikt over een nauwen satijnen rok, die langer valt Zoo kan men zelfs een nieuwe japon maken uit twee oude, zonder dat men er iets behoeft bij te koopen. Doordat de tuniek langer valt dan een gewone blouse, kan men er een te kort geworden rok onder dragen, die eenvoudig aan een langer stuk goedkoop goed ge zet is Deze tunieks worden gemaakt van soepel fluweel zijden jersey of een zwaar soort satijn, dat niet glimt. En een te kort geworden mantel maakt men nog wat korter, tot een 15 c.M. boven de knie, want zulke drie kwart lange mantels zijn zeer modern. Een oude mantel van tweed wordt overgeverfd in een donkere kleur, omdat effen wolien stoffen juist zoo in trek zijn. Met een sjaal en een bijpassende wollen zakdoek, die uit een der zakken komt kijken, ziet men er weer goed ge kleed uit Verder heeft men ahicht nog wel stukjes bont liggen, die juist dezen winter zoo goed te pas komen. Doch één raad mogen wij u wel geven; bont mag nooit met een schaar geknipt worden, doch wordt met de haren naar onderen op een tafel neergelegd en met een zeer scherp mes gesneden. De lijnen, waarlangs men snijden moet zijn van tevoren met potlood aangegeven. Met een beetje handigheid kan men zelf een bonten shawl maken, die wordt dichtgebonden. Men kan ook zelf reepen bont spiraalvormig op de mouwen zetten of er de zakken van een mantel mee afzetten. Iets nieuws zijn smalle, evenwijdige reepjes, die op den bovenarm worden genaaid en óf horizontaal óf vertioaal loopen. Men heeft tegenwoordig zelfs cardlgans en jumpers van bont die ook op beige, bruine of roode sportklee- ren gedragen worden en het eenvoudigste japonnetje chic maken. Hetzelfde kan men bereiken met een mouwloos jasje van witte peau de suède met bijbe- hoorende handschoenen, terwijl men een donker man telpak gloednieuw doet schijnen door er revers van witte peau de suède op te naaien, die zoo noodig ge- wasschen kunnen worden. Een lange mantel wordt Ineens modern gemaakt door een ceintuur en manchetten van bont dat ock de hoed en de tasch kan versieren, als men er genoeg van over heeft Een mantelpak, dat een tamelijk lang jasje heeft, wordt door een kraag, een ceintuur en revers van bont en door het van onderen rond afknippen van het manteltje weer up to date; een bonten pelerine geeft oachet aan een fluweelen japon van verleden Jaar en zoo zijn er ontelbare mogelijkheden om de garderobe in overeenstemming te brengen met de elschen der mode, zonder dat men er veel geld voor behoeft uit te geven. Hou je vel nou toch stil, langhals! De damsteenen vallen er voortdurend af! (Judge^ DE MOEILIJKHEDEN IN DEN LANDBOUW. De commissie, welke uit de afdeelingen der Holl. Mij. v. Landbouw in het Noorden van Noordholland is ge vormd, heeft een groote openbare vergadering uitge schreven ter bespreking van de moeilijkheden in den Landbouw. Die vergadering is a.s. Donderdagmorgen 11 uur in-het Noordhollandsch Koffiehuis. De eerste spr, is Ir. Huisman, de algemeene secretaris der Holl. Mij. v. Landbouw, die eene inleiding zal houden over de Land bouwcrisis. Vervolgens houdt de heer C. Wijdenes Spaans te An na Paulowna een inleiding over de kosten van het on derhoud der wegen door waterschappen voorheen en thans en de middelen tot betere regeling daarvan. Voor een vruchtbare bespreking wordt een groote op komst van belangstellenden verwacht. Het doel der ver gadering is om van onderaf het pogen der orga nisaties te steunen ter verbetering der verkeerde toe standen. Een groot aantal ultnoodiglngen voor deze vergade ring is verzonden, terwijl ze voor ieder belangstellende toegankelijk Is. BEVORDERD. Onze plaatsgenoot de heer J. Wijne, is bij de Spoor wegen bevorderd tot locomotief-poetser. Een spannend filmwerk deze week in Theater Royal: „Het geheim van de familie Drake", waarin het drama wordt afgewikkeld tusschen mevrouw Drake en haar dienstbode I.ulu Marks, die allesbe halve prettige dingen van elkaar schijnen te weten, en elkaar daar onophondelijk mee dreigen. Tenslotte loopt de ruzie zoo hoog, dat mevrouw Drake de po litie opbelt over een armband, die Lulu Marks van haar gestolen zou hebben. Als deze komt, bemerkt ze, dat mevrouw Drake vermoord is. Direct wordt nu het huis onderzocht en Lulu Marks wordt gearresteerd. Zij wordt van don moord verdacht en aan oen kruis verhoor onderworpen, doch zij hekent niets. Intusschen is Georgia naar een ziekenhuis gebracht. Men vreest voor vergiftiging, doch het blijkt, dat er slechts broomkali is gebruikt om haar zenuwen te stillen. Vervolgens helt rechercheur Condon den be heerder van het vermogen van mevrouw Drake, Jcp- ston op, die spoedig ten tooneele verschijnt. Kort na den moord komt de zaak voor den rech ter en het O. M. voert een verpletterende getuigenis aan, daar er vingerafdrukken van Lulu op de revol ver voorkomen, waarmede mevrouw Drake vermoord is. Lulu Marks blijft echter hardnekkig zwijgen, waar door het vermoeden tegen haar sterker wordt. Zelfs haar advocaat kan niets uit haar loskrijgen. Het O. M. staat nog slechts voor één raadsel. Er is nog een vingerafdruk gevonden op het horlogeglas van me vrouw Drake, die nog niet geïndcntificeerd is. Thans komt aan het licht, dat Lulu Marks slechts een ver zonnen naam is en dat zij in werkelijkheid ook Drake heet. Zij was do eerste vrouw van mijnheer Drake en dus de moeder van Georgia. tyen wil de aanklacht laten intrekken, doch het O. M. wil dit niet toestaan. De verdediger Jepson is nu aan da beurt, doch weet niet veel te zeggen. Lulu Marks, of wel mevrouw Drake, begint nu echter alles uit te loggen; ook waarom zij zich Lulu Marks noemt. Zij vertelt, dat de tweede mevrouw Drake Georgia zeer langzaam had willen vergiftigen, doch zij zegt den moord niet gedaan te hebben. Onverwachts komt er nog een getuige opdagen, die tegen wil en dank getuige van den moord is geweest. Hij vertelt zijn bevindingen en het blijkt, dat de vin gerafdruk op hert armbandhorloge van Jepson af komstig is. Wie is deze Jepson? Het is de heer Drake zelf, dien Lulu Marks, alias de eerste mevrouw Drake, niet wilde verraden, vandaar haar zwijgen. Jepson wordt nu gevangen genomen en zal zijn ge rechte straf niet meer ontgaan, doordat hij spoedig moet bekennen, terwijl Lulu Marks, nu eindelijk weer van de vreeselijke verdenking bevrijd, nog een verdere lichte toekomst tegemoet kan gaan.

Schager Courant | 1930 | | pagina 13