SchagerCourant Vijfde Blad. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Dat wist ie niet. Schieten op werkwilligen. De Amsterdamsche postdiefstal. Groote brand te Loppersum. In Australië heerscht groote werkloosheid. Een voorstad van Constantinopel verwoest Groote brand in Thüringen. De aardbeving in Klein-Azië. Stakingen in Spanje. Om een Schillerhemd. Finantieele noodkreten uit Rusland. Nog meer slachtoffers van de mist. Dreigend conflict in de hotels te Oslo. Vijfhonderd kinderen overleden. Zaterdag 13 December 1930 73ste Jaargang. No. 8782 Strafziting van Vrijdag 13 December. EEN ONAANGENAME INZET VAN EEN GLORIE RIJKEN GEMEENTELIJKEN FEESTDAG. Op den achtsten October, terwijl leder de Victorie van de stad zijner inwoning, Alkmaar, dankbaar herdenkend jubelend was opgegaan ter viering van dezen histori eehen dag, werd al heel spoedig de feestelijke stemming van den heer H S., gasfitter der gemeente, jammerlijk bedorven door een hoogst onaangename ontmoeting. Op zijn rijwiel, omstreeks 10 uur, zich begevend langs de Zuidzijde van het Verdronkenoord In de richting Voor- meer. kwam hij op het 'gevaarlijke hoekje Limmerhoek- Verdronkenoord in aanrijding met een van dien Llm- jnerhoek komende auto, bestuurd door den 52-jarigen landbouwer Cornelis S. van Huiswaard, gem. Koedijk. De heer Sterk, die geenerlei signalen had gehoord, kon dus niet tijdig meer remmen en vloog tegen den auto op. Zijn gelaat en zijn been werden verwond en zijn rijwiel beschadigd. Barmhartige Samaritanen hielpen hem op de been en brachten hem naar den Accijns toren, alwaar hij door de politie werd verbonden. De heer S. deed van het gebeurde zelf aangifte bij de politie, doch na ingesteld onderzoek rezen er zoo veel bezwaren tegen onzen landelijken automobilist, dat hij in staat van beschuldiging werd gesteld en stond hij heden dan ook terecht Hoewel in het volste ver trouwen in zijn onschuld, was hij evenwel zoo voorzich tig geweest zich een juridischen steun te verschaffen in den persoon van mr. De Groot, die zich bereid had verklaard zich met zijn verdediging te willen belasten. Een verdediging, die de heer S. dan ook terdege noodig had, daar de verschillende getuigenverklaringen niet geacht konden worden in zijn voordeel te zijn. Ook was zijn optreden na de aanrijding a.iet bijzonder in den smaak gevallen en schroomde de liohtelijk opgewonden bedienaar der lichtbedrijven, de aangereden heer Sterk, zelfs niet, hem een „hondschen kerel" te noemen. De heer S. beweerde voorts vanaf het Limmerhoek- hoekje bij den verkeersspiegel voortdurend „signaal" te hebben gegeven, wel minstens 5 maal, doch niemand der getuigen had daar iets van gehoord. Ook reed de heer S., volgens die getuigen, overwegend links en zelfs binnen den verkeersstreep. Het schijnt dat het niet geven van eenig signaal daar ter plaatse onder auto mobilisten epidemisch is en is aan de politie verzocht, daar eens extra op te willen letten. Ten einde* nog eenige getuigen te hooren, werd de zaak voor onbepaalden tijd aangehouden, zulks met In stemming van den verdediger, die het gewenscht zou achten, dat de Kantonrechter zich persoonlijk van den toestand ter plaatse zou overtuigen. ,T EINDE VAN DE SPANNENDE GESCHIEDENIS WAS: SIJMEN BETAAL! Het vervolg van de zaak contra den heer Jan W. te Alkmaar, die in moeilijkheden was geraakt wegens het rijden zonder licht in de Langestraat in den 16den Octo- ber-avond, verliep niet bepaald in het voordeel van verdachte. De „schitterende" experimenten met de van dienstweigering verdachte electrische lantaarn, op het bureau gehouden, waren voor den verbalisant, die ver trouwde op 2ijn goede oogen en ongerept waarnemings vermogen niet bijgewoond. Hèm was het voldoende, dat de heer W. zich aan bovengenoemde en nog eenige andere overtredingen, de rijwlelsport betreffende, had schuldig gemaakt en daarmee basta. De heer W. werd dus veroordeeld, doch verzachtende omstandigheden, de bekende wispelturigheid van dergelijke verlichtings apparaten, in aanmerking genomen, slechts tot Een honderd vijftig cents boete of 1 dag hechtenis. DE OM DE SCHULD VAN ANDEREN VERVOLGING LIJDENDE HANDELSREIZIGER De heer N. Brandwijk, handelsreiziger te Alkmaar, had op 16 October aldaar een minder aangename ont moeting met een zelfs tragischeh afloop. Op zijn fiets in den omtrek Bergerhout peddelend, verscheen aldaar op zijn weg den eveneens rijwielenden slager Pleter E., welke heer hem, volgens het uitvoerig verslag van den reiziger, niet alleen verschillende minder liefelijke woor den toevoegde, maar hem ook door het nalaten van een verkeersteeken in de wielen reed, waardoor hij viel, zijn hoofd en rijwiellantaarn letsel bekam en ten slotte nog sarcastisch werd uitgelachten. De heer Brandwijk deed van dit alles aangifte en had de sati's factie dat de heer E. heden ter zitting was ge dagvaard, echter zonder aan de invitatie gevolg te ge ven. Vrijdag biedt dan ook geen geschikte gelegenheid voor slagersuitstapjes! Zooals is gezegd, deed de heer Brandwijk mede deeling van de ondervonden onwaardige bejegening. De slager schaen op hem zoo te zijn gebeten omdat hij van 's hee- ren Brandwijks broeder nog 70 cents had te vorderen. De heer ambtenaar qualificeerde dit optreden als er gerlijk en requireerde zelfs f 25 boete of 25 dagen. Maar de kantonrechter deed er een belangrijk schepje af en bepaalde de straf op f 8 boete of 8 dagen, benevens be taling van f 5 schadevergoeding aan mijnheer Brandwijk wegens arbeidsverzuim. DE AL TE VRIJPOSTIGE KIPPETJES. Een kippenhouder te Akersloot, de heer Cornelis Sch. had voortdurend verzuimd zijn vrijbuitend pluimvee tot de orde te roepen, wanneer dit gevogelte een ongewenscht bezoek bracht aan het bloembollenveld van den heer G. Meijner. Aangifte werd gedaan en de onattente klppeu- melker heden veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen. Hot is ons aangenaam er bij te kunnen voegen, dat den laat- sten tijd deze excursies zijn opgehouden en zich geen reden tot klachten meer hebben voorgedaan. MAAR WEER TERUG NAAR DE PRUIKEN EN KAARSENTIJD. De 20-jarige chauffeur Cornelis D. te Alkmaar ver scheen ter audiëntie als houder van een hem op 23 Nov. door de politie uitgereikte bon, omdat hij in den avond van dien dag op de Mient had gereden op een onverlicht rijwiel. Het bleek dat ook deze electrische lantaarn kuren had vertoond en zou men dus haast geneigd zijn om het kaarsen systeem weer in te voeren. Hoewel de heer D. er nog niet onvoordeelig afkwam met f 2 boete of 2 da gen had hij van dit bedrag, ronduit gezegd, meer plezier kunnen hebben. HET ONGELUKSBRUGGETJE BIJ DE ZES WIELEN DEED WEER VAN ZICH SPREKEN. Het armzalige hoogst benauwde bruggetje nabij de 6 Wielen te Alkmaar, dat zelfs geen ruimte geeft aan een wielrijder om eon auto te passeeren, gaf op 21 October weer indirect aanleiding tot een aanrijdingsdrama. Van af richting Hoorn kwam aanhijgen een zijn jeugdjaren ontworsteld Fordje, bestuurd door den 28 jarig reiziger Corn. uit Heiloo, die met rechtmatigen trots daarin »jn ouderpaar vervoerde, terwijl van de andere zijde met meerdere snelheid naderde op zijn motorrijwiel een ze keren heer Langcdijk. schilder te Cude Niedorp. Le heer L. was de eerste die het beruchte bruggetje opreed, doch de Fordchauffeur reed eveneens door, zoodat een aan rijding helaas niet kon uitblijven tot lichamelijke schade van den motorrijder, die met zijn kar omtuimelde en met gebroken been naar het ziekenhuis te Alkmaar moest worden vervoerd, alwaar hij momenteel nog vertoeft. De gemeentepolitie van Oudorp bemoeide zich met het ge val en werd de Ford aan een remproef onderworpen met een treurig resultaat! De handrem bleek absoluut waar deloos en de voetrem ongeveer voor 75 procent bruik baar, een en ander met het droevige gevolg, dat de jeugdige chauffeur heden terecht stond voor twee fei ten, roekeloos rijden en onvoldoende werkende remmen De goede jongen hield een pleidooi voor zijn voorzich tigheid en zijn remmen, maar kon geen overwinning boekstaven en werd geoordeeld dat hij had moeten stop pen en er voor had moeten zorgen, dat op de remmen niets te zeggen viel. Het verdient dan ook aanbeveling, dat gebruikers van oude Fordjes, behoorlijk hun remmen en vooral de handrem laten controleeren. want als er een aanrijding plaats vindt, worden.zij gewoonlijk ge drukt in het hoekje, waar de meeste klappen vallen (om uit te knippen s.v.pl.) De heer O. behoorde ook tot die ongelukkigen en hoor de zelfs door den verbolgen ambtenaar 2 keer f 60 boete of 60 dagen vorderen. De kantonrechter deed weliswaar wat water in dit krasse wijntje, de straf werd dan f 15 boete of 15 dagen, voor de remmen en f 50 boete of 50 dagen voor de aanrijding, met zulke ernstige gevolgen, kwam hij er toch niet af. DOOR EIGEN ROEKELOOSHEID EEN BLOEIENDE JONGELING BIJNA VERANDERD IN EEN VERMiNKT LIJK. Een jongmensch uit Hoorn, genaamd J. J. Ürsem, reed op 7 November per rijwiel op den Rijksstraat weg te Limmen en kreeg het in zijn overmoedig hoofd zonder eenig verkeersteeken te geven, eens klaps den straatweg over te steken, juist op het oogenblik, dat een luxe auto en een autobus in aantocht waren. De roekelooze fietser werd dan ook aangereden en kwam wel te vallen, doch kwam er nog betrekkelijk goed af. Zijn onverschilligheid voor de toch zoo noodzakelijke verkeersregelen moest hij evenwel toch ook nog bezuren, daar hij heden tot f 12 boete of 12 dagen werd veroordeeld. De ambte- nar wees er nog eens krachtig op, welke funeste ge volgen deze roekelooze handelingen kunnen hebben. DE HOOGE CONNECTIES WERDEN NOG NIET AFGEBROKEN. De 22-jarige heer Petrus B. uit Castricum, geleek met zijn omvangrijke bril uiterlijk veel op een suc cesvol student op een seminarie, doch bleek te zijn een arbeider, niet geheel verstoken van lust tot het edele jachtvermaak. Zooals door een jachtopziener was geconstateerd, die hem op 2 November had aan getroffen in het jachtveld, voorzien van een geweldig schietgeweer, voor welk feit hij nu terecht stond. De heer Petrus B. was echter zoo vrij, deze ten las'te- legging krachtig en pertinent te ontkennen, tot groot genoegen van den heer Kantonrechter, omdat zulks een welkome gelegenheid biedt de aangename rela ties, bij de voortzetting der zaak a.s. week ten einde den verbalisant te hooren, voort te zetten. EENIGE AANVULLING VAN DE VERKEERS- WETENSCIIAPPKN GEWENSCHT. De 45-jarige heer L. B. ten V., opzichter bij de Ned. Spoorwegen te Haarlem, kwam op 16 October in zijn luxe wagen te Limmen de Vischweg uit rijden, terwijl op den Rijksstraatweg, door werk in uitvoe ring, slechts voor de helft bereidbaar, den heer N. Pater, een eerzaam tuindersknecht, op zijn rijwiel naderde. De opzichter der spoorwegen reed door, meenende dat hij den wielrijder wel voor kon zijn. Toen hij echter bemerkte, dat hij zulks niet meer kon, overwoog hij dat de wielrijder wel zou afstap pen, mar de wielrijder, bewust als van rechts ko mend 't voorrangsrecht te hebben, rekende er even ze ker op, dat de auto zou stoppen en nu kan ieder de- duceerend en combineerend lezer wel begrijpen, dat de verkeersorde jammerlijk werd verstoord en de wielrijder, de match, zooal niet door knock out, dan toch op punten verloor. In ieder goval kwam hij in een puinhoop te vallen en werd zijn rijwiel bescha digd. De heer ten V., nog geassisteerd door een col- legt als getuige décharge, wilde de meening in gang doen vinden, dat de wielrijder had moeten stoppen, waarop de ambtenaar de veronderstelling waagde dat de heeren opzichters niet voldoende op de hoogte schenen te zijn van de verkeersregelen. Gevorderd werd f30 boet of 30 dagen en toewijzing van de civiele vordering van den in verdrukking geraakten fietser, waarop veroordeeling tot f 15 boete of 15 dagen, henevens toewijzing van die vordering begroot op f 14.65 in hoofdsom en rente, volgde. Verschillende berichten. De heer C. B. te Giessendam, zoo meldt de Tel., ont ving dezer dagen bericht of hij geneigd was ongeveer 16 H_A. land gelegen in de Haarlemmermeer te verkoopen. Hij was hierover ten zeerste verwonderd daar hij nim mer had geweten aldaar eigendommen te hebben. Het blijkt thans echter, dat hij als eigenaar in het kadaster staat ingeschreven. Men vermoedt, dat zijn grootvader eertijds de bewuste gronden heeft aangekocht, zonder dat men dit ooit heeft geweten. Onderzocht zal thans worden, of de heer B. nog aanspraak op het land kan maken. Uit Geldermalsen wordt aan de Tel. gemeld, dat, nadat Maandagavond een schot op een A. T. O.-bus was gelost, Dinsdagavond ter hoogte van het Hoogeind (Tielerweg) weder zes maal geschoten ls op de bussen die de werklieden van de Chamotte-fabrieken vervoer den. De mede-inzittenden rijksveldwachters hebben daarop hun karabijnen afgevuurd in de richting waar de schoten vandaan kwamen. Er werd niemand getrof fen doch de sporen dezer schietpartij zijn nog te vin den. Bij een boerderij drongen kogels in den muur, el ders werden dakpannen vernield en bij een ander werd het lamplicht uitgeschoten. Dat het gevaarlijk is den weg te nemen, die de bussen volgen, behoeft geen be toog. Woensdag had de politie bijzondere maatregelen getroffen, doch er gebeurde dien avond niets. Ook. ging het gerucht dat de A. T. O.-chaufeurs hadden gewei gerd te rijden; het vervoer had echter op de gewone wijze plaats. Brieven te Rotterdam gevonden. Deze postdiefstal is door een vondst te Rotterdam een stap nader tot de oplossing gekomen. Dinsdagmiddag ontdekte een arbeider achter een schutting om een bouw werk aan de Diergaardekade een pak. HU opende het en het bleek een groot aantal brieven te bevatten. Hij stelde de politie hiervan in kennis en deze ging de herkomst van de brieven na. Het bleek, dat zij behoorden tot de in Amsterdam gestolen brieven. GedeeltelUk waren zij geopend geweest en wat er voor waarde in zat, was er uit verwijderd, waarna zij weer waren dichtgeplakt De Rotterdamsche recherche heeft de Amsterdamsche po litie van deze vondst in kennis gesteld. Twee perceel en afgebrand Gisternacht omstreeks twaalf uur brak brand uit in de manufacturenzaak van den heer L. H. van Geus te Loppersum. De bewoners, man, vrouw, kind en knecht konden zich nauwelUks redden. De heer Van Geus, die hiervoor een ruit moest inslaan, werd aan de hand ge wond door een stuk glas, waarvoor hU zich onder medi sche behandeling moest stellen. AanvankelUk trachtte de brandweer van Loppersum met een handspuit het vuur te blusschen, doch toen de brand oversloeg naar het aan grenzend perceel, waarin de meubelzaak en de meubel fabriek van den heer R. Miske zijn gevestigd, werd de hulp van den brandweer van Applngedam Ingeroepen. Deze was een kwartier later ter plaatse. Het woonhuis van den heer Miske ging echter nog grootendeels verlo ren, terwijl in de fabriek ongeveer 100 stoelen een prooi der vlammen werden. Het huis van den heer Van Geus brandde geheel af. De bewoners hadden alles moeten achterlaten. De oorzaak van den brand is onbekend. Bel de pereee'en warei vr-r.rkerd. De toe1comstfge Amsterdammer: Lieve ooievaar, als het jou toch hetzelfde is, wil je me dan alsjeblieft ergens in de buurt van het Vondelpark brengen en liever niet in de Jordaan. Leerplichtverlenging. Wegens den slechten economischen toestand van Australië zullen duizenden jongens en meisjes, die gewoonlijk begin des jaars in handel en bedrijf wor den opgenomen, volgend jaar geen werk vinden. Naar schatting komen jaarlijks normaal 10.000 kin deren van school en worden 6000 kinderen in het ar beidsproces opgenomen. Het ligt thans in de bedoe ling der regeering, het leerjaar met een jaar te ver lengen. Kinderen, die de school reeds verlaten had den, zijn daarheen weer teruggekeerd. Groote brand. In Besjiktasj, een voorstad van Konstantinopel, aan de Europeesche zijde, is Donderdagavond een gewel dige brand uitgebroken. Honderden huizen werden in de asch gelegd, alsmede een tabaksopslagplaats. De meeste huizen waren van hout, zoodat het vuur steeds voedsel vond en al spoedig een geheel huizen blok had aangetast. Zes hulzen en schoren verwoest. Gisteren brak in het dorpje Meura, bij Oberweissen- bach, brand uit in twee schuren. Het vuur breidde zich met razende snelheid uit en had in korten tijd zes huizen en zes schuren aangetast, die geheel in de asch werden gelegd. Assistentie werd gevraagd van de motorspuit uit Saalfeld, doch ten gevolge van de gladheid van den weg het had gisteren in de omgeving gevroren slipte de motorspuit, die ern stig beschadigd werd, terwijl een aantal brandweer lieden gewond werd. Een motorspuit, die uit een an der plaatsje uit de omgeving ontboden was, bleek defect en kon evenmin gebruikt worden. Eenige gewonden. Bij de aardbeving in Erzindzian (distr. Erzeroem) (zie elders in dit nummer), zijn een moskee, vele huizen en een monument ingestort, het regeeringsgc- bouw, eenige openbare gebouwen en vele scholen wer den beschadigd. Uit de puinhoopen der ingestorte gebouwen zijn eenige gewonden te voorschijn gebracht. De aardbeving duurde 50 seconden en ging ge paard met een dof onderaardsch gerommel. De verbindingen zijn hersteld. Nieuwe strubbelingen. De autoriteiten melden dat de toestand in Valen- cia weer normaal wordt en dat het werk daar is hervat. Te Cadix echter is de staking begonnen. Tot dus ver heerscht er een volmaakte kalmte. De beweging is niet algemeen. Volgens de jongste berichten zou het einde reeds tegen den avond worden verwacht. Naar het „Journal" uit Madrid meldt, hebben een groot aantal buitenlanders Cadix inderhaast verla ten, omdat het Hotel Atlantic, waar zij logeerden en waarvan het personeel weigerde aan de sta kingsbeweging mede te doen, door stakers werd aan gevallen. Er ontspon zich een verwoed gevecht tusschen sta kers en politie, dat slechts eindigde toen de politie dreigde van machinegeweren gebruik te maken. Toegang tot de school geweigerd. Te Watford, in Engeland, is een conflict gerezen over een Schillerhemd, dat thans al zes maanden duurt en is uitgeloopen op een strafrechterlijke ver volging. Einde Juni of begin Juli zond een vader zijn zoon in een Schillerhemd naar school met de verkla ring, dat de dokter dit had aangeraden in verband met den gezondheidstoestand van den jongen. De hoofdonderwijzer stemde er in toe, den jongen tot da school toe te laten in afwachting van een nieuw gc- neeskundig onderzoek. De klasse-onderwijzers echter, die zich met de kleeding niet kon vereenigen, zeda den jongen op de achterste bank in de klas. De hoofd onderwijzer kwam er daarna weer aan te pas en gaf den jongen in overweging, het boord van het henui met een knoopje te sluiten. De vader van den jon gen weigerde aan dezen wenk te voldoen. Sedert is den jongen de toegang tot de klas geweigerd, zoodat hij nu al zes maanden de school niet heeft bezocht. Woensdag heeft het schoolbestuur de quaestie behan deld en besloten, tegen den vader een gerechtelijke vervolging in te stellen. Zuinigheid is geboden. Naai uit Moskou gemeld wordt, heeft de voorzit-, :er van den Oppersten Economischen Raad der Sow- jet-unie een oproep gepubliceerd, waarin hij wijst op den moeilijken financieelen toestand, die het noodig maakt dat het economisch program voor hol vierde jaar van het Vijfjarig plan, zooveel mogelijk uit eigen middelen wordt gefinancierd en beneden da, vastgestelde grens der uitgaven blijft. De industrieel®; ondernemingen moeten zich zooveel mogelijk toeleg gen op verbetering van de kwaliteit. De spnargolij den dienen beschikbaar te worden gestold voor denJ wederopbouw. De verwaarloozing van de uitvoering van sommige punten van het oeconomisch program! en de opzettelijke tegenwerking en sabotage der regeerings- en partij-besluiten hebben dezen oproep noodig gemaakt. Nog te veel bedrijven verhoogen hun, uitgaven zonder vooraf na te gaan of deze door do inkomsten gedekt worden. Hieraan moet een einde komen, omdat de toestand, die thans niet dreigend is, anders een zoodanige wending zou kunnen nemen, dat de uitvoering van het vijfjarige plan er ernstig door in gevaar zou kunnen komen. Verschillende personen ziek geworden. De Brusselsehe correspondent der Msb. meldt: Naar men verneemt z.ijn eveneens in de gemeente Oostacker, bij Gent, in eenige dagen verschillende personen door den mist onwel geworden. Ook hier deden zich ademhalingsstoringen voor. Op dat oogenblik schreef men deze verschijnselen t06 aan de uitwasemingen van een fabriek van che mische producten, dicht hij het kanaal van Ter- neuzen gelegen. Thans blijkt, dat men ook hier te doen heeft met slachtoffers van den mysterieuscn mist Reeds eenige weken dreigt eon arbeidsconflict in het hotelbedrijf te Oslo. Er zijn al verschillende on derhandelingen gevoerd maar men slaagde er niet in de moeilijkheden op te lossen. Nu heeft het perso neel een ultimatum aan de directies gesteld en wan neer Donderdag of gister geen overeenstemming be reikt werd, zal al het georganiseerde personeel Vrij dag in staking gaan. Het personeel van de restau rants, allo arbeiders van brouwerijen en mineraal- waterfabricken en de kantoorbedienden en arbeiders bLjn het Wijnmonopolie zullen dan tevens staken. Daardoor zal geen sterken drank naar het platteland gezonden kunnen worden, zoodat men in een groot deel van Noorwegen de Kerstmis „droog" moet vie ren, tenzij het geschil nog tijdig bijgelegd wordt. En daarop schijnt niet al te veel kans te bestaan. In ge val de staking dorogaat, zullen de directies trachten met het weinige niet georganiseerde persconeel het hotel- en restaurantbedrijf gedeeltelijk in gang te houden. Kinkhoestepidemie. Volgens berichten van Australische zendelingen zijn op de Salomonseilanden, in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan, vijfhonderd kinderen aan een kinkhoest-epidemie overleden. De Waaier. Toen de behoorlijke Chineesche jongedame Sam- Si, de dochter van een Mandarijn, het eens bijzonder warm had op een feest, dat haar vader ter eere van haar gaf, rukte zij haar sluier af en wuifde dien heen en weer om zich koelte toe te waaien. Alle gas ten waren verrukt over haar gracieuse bewegingen en de waaier was in de wereld gekomen. Bij de Egyptonaren, Assyriërs en ePrzen werden ook waaiers gebruikt en de Grieksche vrouwen ken den reeds in lang vervlogen eeuwen een waaiertaai. Wanneer zij den toegeslagen waaier aan een lint om den linkerarm droegen, beteekent dit, dat zij hun keuze reeds bepaald hadden; droegen zij hem aan den rechterarm, dan was het geoorloofd, haar het hof te maken. Aan de lippen gedrukt, zei de waaier: „Ik denk aan U" en als hij snel werd toegeslagen: „Ik vrees, dat gij mij bedriegt". Op den grond ge worpen, beteekende de waaier: „Uw liefde wordt beantwoord" en wanneer een vrouw het gezicht met den waaier bedekte, beteekende dit dat zij dood was. In de dagen van Watteau, Lancret, Fraganard en Gravelotte beteekende een compliment over de waaier van een dame bijna hetzelfde als een liefdes verklaring. Hoe is het dan mogelijk, dat de waaier ooit uit de mode is geweest? Eenigszins is het wel te begrijpen, want in onzen sportieven tijd gaat het om de snelheid en niet om gratie. Doch de moderne japonnen eischen juist weer gratie van ons en daar om is de waaier weer teruggekomen als onderdeel van het toilet. Zij zijn gewoonlijk van struisveeren in de kleur van de japon, doch men ziet ook tulle, kant en beschilderd ivoor. Er is geen sieraad te bedenken, dat meer geschikt is om te coquetteeren en de aandacht te vestigen op welverzorgde handen en op de juweelen, waar mee zij getooid zijn. Geen wonder dan ook, dat de waaier «ich in alle tijden heeft weten te handhaven, in verschillende vormen en kleuren. Het toppunt van zijn roem bereikte de waaier wel in 1870, toen op initiatief van Koningin Victoria van Engeland in het museum van South-Kensington een groote ten toonstelling werd gehouden van 418 kostbare en ori- gineele waaiervormen, die door alle vooraanstaande Engelschen werd bezocht. Dit was zeker wel de kost baarste collectie waaiers, die meu ooit bijeen zag.

Schager Courant | 1930 | | pagina 15