SchagsrCourant '"■"•Abdijsiroop «sr^*en- Derde Blad. Gemengd Nieuws. „Im Westen nichts Neues" wordt niet meer vertoond. E?n aardbeving in Klein-Azië. Moord op een taxi-chauffeur. Gevecht met rooversbende in Noord-Afrika. Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! Sensationeele onthullingen. ;75KAV»oe^e* Da werkloosheid in Amerika. Noodlottige ketelontploffing bij Parijs. HEERENM/U Binnenlandsch Nieuws. De Groningsche Nutsspaarbank bestormd. Rijkscredieten voor de aardappelmeel- industrie. Opheffing van vier tollen in het Gooi. Zaterdag 13 December 1930 73ste Jaargang. No. 8782 D© film door de keuringscommissie verbo den. Een opvoering voor autoriteiten. Wolff meldt uit Berlijn: Tegelijkertijd dat in de keuringscommissie geconfe reerd werd over de door vijf landen ingediende verbods- aanvragen, werd Donderdagmiddag in de Mozartzaal voor de leden van de Pruisische regeering en hooge ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche za ken, politie- en Schupo-autoriteiten, een vertooning ge geven van den Amerikaanschen tekst van de film. Aan wezig waren o.a. de premier Braun, minister Severing, de hoofdcommissaris van politie Grzesinski enz. De film teruggenomen. Berlijn, 11 Dec. Bij het begin van de besprekingen (in de keuringscommissie) deelde de vertegenwoordiger van de „Universalfilmgesellsphaft" mede, dat zijn maat schappij de Remarque-film dadelijk, ongeacht de be slissing van de keuringscommissie, terugneemt. De herkeuring. Omtrent het onderzoek in de keuringscommissie van de film „lm Westen nichts Neues" meldt het W.B. nog, dat de deskundige van het rijksweerministerie betoogde, dat de Locarnogeest zich op gebied van de film nog niet heeft kunnen doen gelden. Weliswaar zijn de openlijke beleedigingen in films in de laatste jaren ver dwenen. maar in plaats daarvan zijn thans andere films gekomen, waarin de Duitscher wordt gesmaad en be lachelijk wordt voorgesteld. De tegenwoordige anti- Duitsche films zijn zoo geraffineerd gemaakt, dat zij ten sterkste moeten worden veroordeeld. Bij de film „lm Westen nichts Neues" komt dit in de eerste plaats in het technisch deel tot uiting. Zoo heeft de soldaat Katzynski een beslist misdadigersgelaat. Als drager van de traditie van het oude leger verzet zich het rijksweer ministerie tegen de vertooning van deze film. De vertegenwoordiger van het rijksdept van binnenl. zaken wees er op, dat de film een illustratie is van de Duitsche nederlaag en op den Duitschen toeschouwer een pijnlijken indruk maakt. Het Duitsche volk ver keert dezen winter in zulk een toestand, dat alles wat de tweedracht nog kan verscherpen achterwege moet blijven. De rijksminister van binnenl. zaken beantwoordde onder deze omstandigheden de vraag, of de vertooning van de film de openbare orde in gevaar brengt, b e- vestlgend. Daarna kregen achtereenvolgens de vertegenwoordi gers der landen, die tegen de film hadden geprotes teerd, n.1. Saksen, Thuringen, Brunswijk, Beieren en Wurtemberg, alsmede dr. Frankfurter als vertegen woordiger der firma, die de film heeft vervaardigd, de Universal Pistures Corp., het woord, waarop de com missie zich terugtrok voor het nemen van een beslissing Na een beraadslaging van een half uur verklaarde de voorzitter, dat de film wegens haar gevaar voor het aanzien van Duitschland verboden wordt. Hij verze kerde, dat deze beslissing niet genomen was onder den indruk van de straatbetoogingen. Ook heeft de commissie zich niet laten beinvloeden door de verkla ringen van den vertegenwoordiger van de filmmaat schappij dr. Frankfurter, waarbij verklaard werd dat de Amerikaansche industrie zich na een verbod van deze film eventueel uit Duitschland zou kunnen terugtrek ken. Krachtige taal van het Berliner Tageblatt. In een hoofdartikel, dat het Berliner Tageblatt aan het verbod van de film lm Westen nichts Neues wijdt, schrijft het blad, dat ook uit deze zaak weder blijkt, dat het eenige gevaar dat Duitschland bedreigt, niet de nationaal-socialistische groep en haar luidruchtigheid is, maar de slapheid,, toegevendheid en bedenkelijkheid van de zoogenaamde bourgeoisie. De film bevat niets, waardoor de openbare orde kon worden bedreigd. Er ■waren ook volgens de Bioscoopwet geen termen aanwe zig haar te verbieden, daar ook niet de godsdienstige gevoelens van het publiek werden gekrenkt en de film ook niet een smet wierp op het Duitsche prestige. Door de film wordt het prestige in het buitenland niet bedreigd, wie de film in het buitenland gezien heeft, weet dat dit weing roemrijke voorbeeld daar geen navolging vindt.De Duitsche republiek, die nog steeds de groote meerderheid van het Duitsche volk vormt, moet thans eindelijk bewust worden van haar kracht en een einde maken aan de nationaal socialistische filmope rette, die door geen keuringsdienst wordt verboden en die de orde en veiligheid ernstig schendt en tracht Duitschland in de oogen van de buitenwereld te verne deren. Het feit echter, dat de radicalen van rechts verheugd zijn over de in straatgevechten behaalde 'over winning en zich op nieuwe daden voorbereiden, zal zeer belemmerend voor deze actie zijn. De Vossische Zeltung schrijft, dat men in het radicale kamp te vroeg victorie zal kraaien. De strijd wordt voortgezet, niet om de film maar om de goede zaak, om de redding van staat en natie. Deze zal niet op straat plaatsvinden, maar alleen in stillen onver- moeiden arbeid in het bedrijfsleven en in de politiek. Gebouwen vernield en gehavend Naar Belga uit Angora in Turksch Klein-Azië meldt, fs te Erzindjan een hevige aardbeving gevoeld. Bijzon derheden ontbreken nog, daar de verbindingen met dit deel van 'de provincie Erzeroem verbroken zijn. Volgens een bericht van andere zijde zouden er ook eenige menschen bij de aardbeving omgekomen zijn. Nader wordt uit Angora geseind: Bij de aardbeving in Erzedsjan in het Erzeroem-dis- trlct zijn een moskee, een gedenkteeken en verscheiden hulzen ingestort. Een aantal openbare gebouwen werd evenals verschillende scholen beschadigd. Men heeft eenige gewonden uit de puinhoopen der ingestorte ge bouwen weten uit te graven. De aardbeving hield vijftig seconden aan en werd door een dof onderaardsch gerom mel begeleid. Zij w"d ook to Kemach waargenomen, doch heeft daar geen schade aangericht. De verbinding met de geteisterde plaats is weer hersteld, kttydnaod xaDjéanb:r emfwijp vbgkqj vbgkqj xzeao... a De beide daders ter dood veroordeeld. Uit Parijs wordt gemeld: Het assizenhof der Oise te Beauvais heeft twee jonge lieden uit Kamerijk van onderscheidenlijk 17 en 20 jaar ter dood veroordeeld wegens moord op een taxi-chauf feur. Zij waren na moeilijkheden met hun familie naar Parijs getrokken, met revolvers gewapend. Toen hun geld op was besloten.zij „de faire un chauffeur de taxi" d.w.z. een taxi-chauffeur te dooden om hem te berooven. Zij namen daarom bij het Gare du Nord een taxi bestuurd door den chauffeur Bourzeix, getrouwd en vader van drie kinderen, en lieten zich naar Creil brengen. Daar bekenden zjj den chauffeur dat zij geen geld hadden en overreedden hem hen naar Compicgne te brengen waar zij geld zouden kunnen krijgen. Toen de taxi in een bocht langzamer reed, schoten zij den chauffeur dood. De taxi reed tegen den berm van den weg aan en bleef staan. Zij legden het lijk op den weg en beroofden het; de chauffeur bleek 225 francs bij zich te hebben. Vervol gens gingen zij te voet naar Compiègne na hun wapens en de portefeuille van den ongelukkigen chauffeur te hebben weggeworpen. Zij werden enkele uren later ge arresteerd. Voor het hof bekenden de beide deugnieten. Zij be tuigden berouw over wat zij gedaan hadden en vroegen vergiffenis aan de familie van hun slachtoffer. Het proces kenmerkte zich door een tragische omstandigheid: na de eerste zitting is de moeder van den oudsten beklaagde op straat plotseling overleden. Vijftig bandieten gedood. Naar V.D. uit Parijs verneemt, is Woensdag in Syrtls (Noord-Afrika) een hevige schietpartij gele verd tusschen zwervende Afrikaansche stammen en een roo.yerbcnde, bestaande uit leden van verschillen de startimen, die reeds geruimen tijd de streek onvei lig maakt. De bende had getracht verschillende dor- pep aan te vallen, waarbij zij door een gewapende troep bewoners van deze streek werd verrast. Een groot aantal der anders vreedzame woestijnbewoners, wapende zich om de roovers te vervolgen en na een vervolging over een gebied van ongeveer 100 K.M. werd de roovertroep ingehaald en ontstond een he vige schietpartij, waarbij vijftig roovers werden ge dood en verseheidenen hunner gewond. Tast de wortel van het kwaad aan. Gij zijt niet ziek. Het is alleen maar vies daar van binnen. Uw borst zit als 't ware vol slijm en ziektekiemen en die moet Gij verwijderen. Abdijsiroop kan U helpen de oude ontsteking veroorzakende slijm op te lossen, die kleverige massa te ver dunnen en op normale wijze te doen verdwijnen. Wordt wegens haar bijzon dere samenstelling sedert jaren geprezen bij: Hoest, Bronchitis, Kinkhoest, Asthma. „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, FI. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Geweldige versterkingen die op het oogenblik In België worden gemaakt, in verband met een mogelijken nieuwen oorlog tegen Duitschland. Nederland schietveld voor Belgisch geschut? V.D. verneemt uit Parijs: In de Parijsche editie van de „Chicago Daily Tri bune" schrijft Anne Somers House een artikel over de versterkingen, die op het oogenblik in België worden aangelegd in verband met een mogelijken nieuwen oorlog met Duitschland. EbenEmael is een naam, welken onze kinderen en kleinkinderen, aldus vangt House zijn mededee- lingen aan, even gemakkelijk zullen spellen als d-o veteranen uit den wereldoorlog Luik en Antwerpen. Op het oogenblik is Eben—Emael slechts een vre delievend boerendorp tusschen het Belgische Luik en het Nederlandsche Maastricht. Drie jaar verder zal Eben—Emael algemeen bekend zijn, bespion neerd en bewaakt als het laatste en modernste su perfort van België. Het fort Eben—Emael wordt gebouwd om een mo gelijken opmarsch van Duitsche troepen in België m een mogelijken tockomstigen Europeeschen oorlog tegen te houden. De „Tribune" heeft bizonderheden vernomen om trent het Belgische program van versterkingen, dat uitgewerkt wordt onder het oppertoezicht van den Belgischen minister van nationale verdediging, graaf de Broqueville. Het plan is geboren uil de vrees, dat bij een toekomstig Europeeseh conflict België opnieuw het slagveld der naties zal worden, zooals het door de eeuwen heen is geweest in den oorlog tusschen de Germaansche en Latijnsche volken. EbenEmael zal worden uitgerust met kanonnen, die krachtig genoeg zullen zijn om over de Neder landsche provincie Limburg naar het Duitsche Aken en omliggend gebied te schieten. Het blad bevat verder mededeclingen omtrent an dero versterkingen, die in België worden of zullen worden aangelegd. De forten van Antwerpen zullen worden herbouwd en ook Luik, Termonde, Namen en Dinant zullen forten krijgen, die met succes de modernste artillerie en ook het 42 c.M. geschut van de Skodafabriekon zullen kunnen weerstaan. Zelfs zou de generale staf versterking van Gent overwegen. Drie formidabele muren van ijzer en beton zullen door België worden aangelegd. Aan de Fransche grens zal geen enkel fort worden gebouwd. De nieuwe versterkingen zuilen dit jaar drie hon derd miliioen Belgische francs kosten, het volgend jaar het dubbele bedrag. Dit is slecht3 de eerste stap voor de oprichting „.«n ..°e Ccn«."°^cn 75^oc;;;e.. lh.« heet< ..°e Cenve-«°^n „e<«oU qeo'93' ne Ce<"u «aa'd'9' Nede'- „ite""- van het stalen en betonnen schild, dat een beveili ging tegen Duitschland moet vormen.. liet blad weet verder te melden, dat dit plan eerst door Fransche officieren is uitgewerkt en daarna door België is aanvaard. Volgens het plan zal Luxemburg bij een gewapend conflict aan de Fransche troepen worden overgela ten. Zoodra er gevaar voor oorlog zou ontstaan, zul len Fransche troepen Luxemburg binnentrekken. 5 werkdagen, 6 uren-arbeidsdag? t'it New-York wordt gemeld: Het departement van arbeid van -don staat New York meldt, dat de werkloosheid in November met 3 pet. is toegenomen. Men vreest, dat gedurende de wintermaanden de toestand kritiek zal worden, on danks de pogingen tot werkverschaffing, waarvoor ook van particuliere zijde aanzienlijke bedragen be schikbaar worden gesteld. Op een vergadering van vertegenwoordigers van 21 vak-yerecnigingen van spoorwegpersoneel is een program van actie tot bestrijding van de werkloos heid opgesteld, waarin invoering van de week van 5 werkdagen en den 6-urigen werkdag wordt ver langd. Verklaard wordt, dat hierdoor 150.000 werkloozen te werk zouden kunnen worden gesteld. Men wil thans onderhandelingen met de spoorwegdirecties voeren en voor het geval deze, wat te verwachten is, weigeren, een beroep op een scheidsgerecht doen. BANKROOF TE NEW YORK. Een buit van 25.000 dollar. Te Secaucus, in New-Jersey, hebben negen man nen Maandagavond 25.000 dollar uit een bankgebouw geroofd. Zij reden in een auto voor, en terwijl vier hunner met machinegeweren de voor- en achterdeu ren der bank in het oog hielden, drongen.de vijf an deren met revolvers het. gebouw zelf binnen, waar zij iedereen dwongen, handen omhoog, met het ge- zicl\t tegen den muur te gaan staan. Don president der bank dwongen zij, de kluis te openen, waar zij slechts effecten vonden, die zij onaangeroerd lieten. Zij verzamelden daarna alle contanten op de lesse naars van kassiers en tellers. Dit alles speelde zich in minder dan drie minuten tijds af. Toen alarm werd geslagen, waren de roovers reeds buiten het ge zicht. DE MICROFOON IN DEN ZAK1 Het opschrift van dit berichtje zou kunnen doen denken aan Sint Niklaasavond.... De zaak is echter, dat men in de studio te Praag een zak over de micro foon heeft gehangen, daar hij concerten van het groote omroeporkest de geluidssterkte in de studio te groot was en de studio te klein was om de microfoon verder van het orkest verwijderd op te stellen. Vol gens eent bericht uit Praag, werd op deze wijze een aanzienlijke verbetering verkregen.. HONGERBETOOGINGEN TE DUSSELDORF. 165 personen gearresteerd. V.D. verneemt uit Dusseldorf: Gedurende de laatste dagen heeft het communisti sche dagblad „Die Freiheit" in bedekte termen op gewekt tot het deelnemen van zoog. „hongeroptoch- ten." Donderdagmiddag nu verzamelden zich in de binnenstad op belangrijke punten vrij groote men- schenmenigten. Toen deze op het bevel der politie niet wilden uiteengaan, greep de politie in. 165 per sonen werden gearresteerd. Tegen 9 uur was de rust hersteld. Tien ernstig gewonden. V.D, verneemt uit Parijs: Donderdag heeft in een stlkstoffabriek in de buurt van Parijs een hevige ontploffing plaats gehad. Een groote ketel, die jneer dan 1000 ton cyaan bevatte, is door tot dusver onopgehelderde oorzaak in de lucht ge vlogen. Het geheele gebouw werd vernield. Tien arbeiders liepen levensgevaarlijke verwondingen op. Bij het oprui- mingswerk stortte een muur in; deze vernielde een der belende perceelen. GEHEEL CUBA IN STAAT VAN BELEG. Wegens heerschende gisting. Reuter seint uit Havana: Donderdagavond is voor geheel Cuba de staat van be leg afgekondigd. Dit is de tweede maal binnen een maand, dat tot een dergelijken maatregel wordt over gegaan in verband met de botsingen tusschen de auto riteiten en de studenten. De bewerkers der onlusten too- nen zich zeer actief en hebben op verschillende plaatsen bommen neergelegd. MERKWAARDIGE REDEN TOT ECHTSCHEIDING. De vrouw weigert haar man te kussen. Te Los Angeles heeft een zekere Hugh Chisholm Leighton, de echtgenoot van de bekendo tooneel- en filmster Pauline Frederlck. echtscheiding aangevraagd omdat zijn echtgenoote hem de kussen onthoudt, waarop hij wettig aanspraak meende te kunnen maken.Dit is ze ker een merkwaardig motief, waarop de rechter zich zal moeten uitspreken. Pauline Frederick staat, wanneer men haar geschiedenis in aanmerking neemt, naar het schijnt, zwak, want zij heeft reeds drie huwelijken ach ter den rug, die alle in schelding eindigden. Conducteur keek door't portierraam-, Zd beleefdhet spijt me zéér, Maar U zit daar in "Niet Rooken"; Dus dóe pijp moet weg tnetieer. De meneer blies een blauw wolkje Door liet raam vaude coupé, Conducteur zeidat verandert, Ca 11 gang maar, 't is D*E Cltnqe Dóorenbo* ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS TïleUuige van rijpe tabakke/u Ongeruste spaarders vragen hun geld op. De geruchten over onregelmatigheden volko men ongemotiveerd. Uit Gronnigen wordt gemeld: In de laatste dagen gingen, waarschijnlijk naar aan leiding van de onregelmatigheden bij de spaarbank van een andere bank te Groningen, slechte geruchten in do stad en omge ving over den toestand van de Nutsspaar* bank te Groningen een spaarbank met 50.000 inleg gers tot een bedrag van f 27 miliioen. Enkele spaarders begonnen deze week hun gelden terug te vragem ©on derdag is het plotseling tot een run gekomen. De men-, schen verdrongen zich voor het gebouw in de Oude Eb- bingestraat. De gelden werden aan alle inleggers tot den laatsten cent uitbetaald. De directie verzekerde, dat er hoegenaamd geen re den is tot ongerustheid: dat de gelden zeer solide zijn belegd en dat de reserve meer dan f 10 miliioen bedraagt Donderdagavond seinde de berichtgever van het HsbL nog: De run is te zeven uur de opening der avondzitting hervat. Toen stonden ettelijke honderden spaarders voor het gebouw, met onffTduld het oogenblik afwach tende. waarop zij hun spaarpenningen in ontvangst zou-' den kunnen nemen. Vele politie-agenten waren aanwezig om de orde te handhaven, welke trouwens geen oogen blik verstoord werd. De menschen werden zoo spoedig mogelijk geholpen. Dank zij den onbeperkten liquiden middelen, waarover de spaarbank beschikte, werden al le bedragen, ook de zeer groote, welke anders zekeren tijd te voren moeten worden opgezegd, uitbetaald. Dat duurde tot acht uur: het oogenblik van sluiting. Gistermorgen zou men op dezelfde wijze als Donder dag de spaargelden terug kunnen ontvangen. Het wetsontwerp thans Ingediend. De regeering vraagt iVj miliioen aan. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging en verhooging der begrooting van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw voor 1930, welk ont werp strekt tot het vaststellen van een post van f 4.500.000 voor het verleenen van een rentedragend crediet ten behoeve van de aardappelmeelindustrie in da veenkoloniën, uit te betalen in '30 en zoo noodig in '31. Alvorens de regeering tot het indienen van boven genoemd wetsontwerp overging is door een commissie een rapport over den toestand samengesteld, waarin o.m. staat vermeld, dat de voorraad onverkocht aard appelmeel op het oogenblik 914.000 balen bedraagt. Op het oogenblik zou het zonder twijfel onmogelijk zijn, belangrijke hoeveelheden uit dien voorraad op te ruimen zonder dat de reeds lage prijs van rond f 9 nog belangrijk verder zou inzakken. Hieruit volgt natuur lijk niet dat het regeeringscrediet er toe zou moeten leiden, dat de bestaande voorraad eenvoudig moet wor den vastgehouden. Integendeel, de voorraad is van dien aard dat datgene wat de markt redelijkerwijze kan op nemen ten volle te harer beschikking moet worden gesteld, al ware het reeds om te voorkomen dat nog meer vreemd meel wordt ingevoerd. Vermoedelijk reeds op 1 Januari a.s. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: Naar wij vernemen, zijn Ged. Staten van Koor^ Holland tot overeenstemming gekomen met de ge meenten Naarden, Huizen, Iilnricum en Laren om trent de opheffing der vier tollen op den weg tus-! schen deze gemeenten. De gemeentebesturen heli- ben op zich genomen in het vervolg voor het onder houd van den weg te zorgen. De tegenwoordige com binatie, in wier handen het wegbeheer is, heeft nog ruim f80.000 aan leeningen af te lossen. Ged. Sta ten zijn bereid, indien het rijk vóór een billijke som hierin bijdraagt, het overige uit de provinciale kas te betalen. Een voordracht hieromtrent zal nog in de Statenvergadering van Dinsdag a.s. worden be handeld. Gaan de Staten met de voordracht mee en daaraan zal wel niet getwijfeld behoeven te worden, dan zullen de tollen reeds met ingang van 1 Ja nuari a.s. vervallen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9