Alumni Nieuws- Aittltlilit- L»Èl«illl Biljartwedstrijd De aanleg der Westfriesche Kanalen. e De kroon op het werk... Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerète Blad. De plannen kunnen thans ten uitvoer gebracht worden. Binnenlandsch Nieuws. Het Provinciehuis te Haarlem. om het Kampioenschap van Nederland, Schagen. Oorlog aan de tollen. Donderdag 18 December 1930. SCHAGER 73ste Jaargang No. 8785 COMAAT Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend numrryïr geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent, ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere lettors worden naar plaatsruimte berekend# DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Gisteren is in de Provinciale Sta ten van Noord-Holland de voor dracht van Gedeputeerden, om tot aanleg over te gaan, met algemee- ne stemmen aangenomen. In do gister gehouden zitting van Provinciale Sta ten is behandeld geworden de voordracht van Ge deputeerden tot uitvoering van het West-Frieschc Ivanalenplan, te weten de kanalen Stolpen-Schagen- Kolhorn, IIuijgendijk-Oudkarspel-Kolhorn, Omval- Huijgendijk en de verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer. De-heer D e M ir a n dn (S.D.) toonde zich geen groot bewonderaar van dit plan. Hij vreesde, dat door deze gedeeltelijke uitvoering het plan zelf, dat de Staten in 1926 hebben aangenomen, op den ach tergrond zal geraken. (Zooals bekend, vormt het West-Friesche Ivanalenplan het Noordelijk deel van het geheele Noord-IIollandsche Ivanalenplan - Red.) Het plan aldus vervolgde de heer De Miranda, .zooals het door de commissie is opgesteld, is een ge heel en nu mist spr. in de voordracht het duidelijk vooruitzicht dat er toch zekerheid is van uitvoering van het geheele plan. Ged. Staten zeggen, dat zij er niet aan wanhopen, het geheele plan uit te voeren. Dat duidt er wel op, dat de uitvoering volstrekt niet vaststaat. Spr. leest enkele passages voor uit het rapport der Provinciale Commissie en constateert, dat in dien tijd het belang van Amsterdam nog ecnige beteeke- nis had. Hij stelt vast, dat.het zuidelijk deel van het, plan althans voorloopig niet wordt uitgevoerd. Daar om is het van belang, thans na te gaan, in hoeverre daarbij nog met het belang van Amsterdam is reke ning gehouden. Er wordt gezegd, dat dit eenigszins te sterk is uit gedrukt, maar dat hindert niet. Spr. acht het van de grootste beteekenis. dat nu niets meer vaststaat om trent het kanaal Alkmaar—Hoorn. Het geheele werk zal volgens het oorspronkelijke plan ruim VA mil- lioen kosten. Waarom, vraagt spreker, kan dit werk nu niet worden uitgevoerd en waarom krijgen de Staten niet de toezegging, dat het gebeuren zal? Am sterdam staat'thans afwijzend tegenover het verlee- nen van bijdragen, maar het is een vraag, of Amster dam die houding zal blijven aannemen, als zekerheid bestaat omtrent de uitvoering van het geheele plan. De heer Asscher (V.B.): U weet er meer van, «egt u nu maar alles.'' Amsterdams markthallen en de kanalen. De heer De Miranda, voortgaande, bespreekt vervolgens het verband tusschen het kanalenplan en de totstandkoming van de Amsterdamsche markthal len. De kanalen zullen de meest economische dragers van de tuinbouwproducten worden. Indien de hoofd stad daardoor met de geheele provincie is verbon den, zullen de tuinders niet meer aan de plaatselijke veilingen verbonden zijn. Tusschen de toekomstige markthallen, de havens- West en het" Amsterdam-Rijnkanaal komt een ver binding. Deze zal in de toekomst in het belang van de hoofdstad en van de Noord-IIollandsche tuinders ook gebracht moeten worden tusschen de hallen, die prachtig geoutilleerd zullen zijn, en de Noord-Holland- sche kanalen. Spr. hoopt daarom dat Ged. Staten alsnog een nadere toezegging zullen doen om tot uitvoering van het gheele plan te geraken. Hoewel met weinig sympathie zal spr. zijn stem aan deze voordracht geven. Een mogelykheid tot werkverschaffing. heer Van Nuland (R. K.) vraagt zich af, Waarom Ged. Staten met dit plan moesten komen.'daar in 1926 reeds een kanaalplan is vastgesteld. Deze nieuwe voorstellen zullen de provincie 314 millioen kosten Daar dit slechts enkele millloenen verschil maakt met het eerste plan en in dit nieuwe voorstel geen bijdragen van anderen zijn opgenomen, meent spr. dat deze voordracht achterwege had kunnen blijven. Toch zou hij er gaarne voor stemmen, o.m. omdat het een prachtig object is voor werkverschaffing. Spr. keurt de houding af der gemeentebesturen en water schappen, die weigeren, bijdragen in de kosten te ver- leenen, en uit den wensch, dat Ged. Staten erin zullen slagen, deze bijdragen van belanghebbenden alsnog te verkrijgen. De heer Abrahams (V D.) bespreekt den aanleg der kanalen in verband met de plannen tot stichting van markthallen te Amsterdam. Het besluit van het vorige college van B. en W. van Amsterdam in zake het verleenen van bijdragen is gesanctioneerd door dit college. Spr. maakt bezwaar, dat Amsterdam markthal len moet stichten en daarnaast bijdragen moet in den aanleg der kanalen. Onomwonden verklaren Ged. Sta ten, het geheele plan te willen uitvoeren, maar er zijn moeilijkheden. Spr. heeft wel zóóveel vertrouwen in het coll-ge, dat dit het geheele plan ook ten uitvoer zal brengen. Hij prijst het in Ged. Staten, dat zij in dezen tijd van behoefte aan werkverruiming er thans mee willen beginnen, een belangrijk deel van het plan uit te voeren. De kanalen een bron van welvaart. De houding van Amsterdam. De heer Koster (V. D.) is ervan overtuigd, dat de nieuwe kanalen een bron van welvaart en nieuw le ven zijn. Het halen uit hun isolement van gemeenten, waarbij hij, in het bijzonder het oog heeft op Schagen achte spr. van groot belang. Met den aanleg van het kanaal KolhornOmval naar het Noord-Hollandsch ka naal wordt volgens spr. ook het belang van Amsterdam gediend, omdat daardoor een snellere verbinding met de hoofdstad wordt ot stand gebracht. Spr. vestigt de aandacht op de positie van Allernaar, dat te midden van waterwegen ligt, maar toch bijdragen verleent, waar deze gemeente het belang ook van andere waterwegen erkent. Het zou spr. sympathiek geweest zijn, als ook Amsterdam een bijdrage verleend had, hoewel hij er kent, dat door de stichting van markthallen Amster dam het belang der provincie dient en daarmee aan spraak maakt op den steun der provincie. Het ver heugt spr. dat Noordhollands Noorden geholpen zal worden door de aaneming van deze voordracht, waar mee het, naar hij verwacht, een nieuwen bloei zal tegemoet gaan. De heer Zeeman <S. D.) wijst op het belang van het thans behandelde voorstel, een belang dat z. i. 'zoo wel voor het Noorden van Noordholland, voor West- Friesland als voor Amsterdam bestaat. Ook ziet hij een groot belang voor West-Friesland in de markthal len en de koelinrichtingen in Amsterdam, waarmee hij wil doen uitkomen, dat er geen tegenstelling tusschen Amsterdam en het platteland bestaat. De heer Stapel (V. B.) juicht de voordracht toe De kanalen zijn van een groot belang voor den tuinbouw Spr. blijft vertrouwen in het college stellen, dat het ge heele plan wel geleidelijk zal worden uitgevoerd. De heer Van de V a 1 1 (S. D.t wil na de rede van den heer De Miranda verklaren, dat hij de voor dracht met groot genoegen heeft ontvangen. Spr. wil vaststellen, dat, vergeleken bij den uitvoer der land- en tuinbouwproducten naar het buitenland, het rolletje, dat Amterdam speelt, van weinig belang is. De heer De Mi r a n d a: „Een rolletje?" De heer Van de Val!: „Ja, in vergelijking met den export is de rol van Amsterdam, van hoeveel belang overigens, niet groot." Het spijt spr. dan ook, dat in dezen de sympathie en de steun van Amsterdam niet zoo onverdeeld zijn als men in de provincie had ge hoopt. De heer Kernkamp (C. H.) brengt Ged. Sta ten hulde voor deze voordracht en voor de wijze, waar op de zaak is behandeld. Het is spr. bekend, hoe buiten gewoon moeilijk het bereiken van resultaten is geweest. Gedeputeerde Staten aan het woord. Het plan in zyn geheel. Vervolgens kwam de heer Kooiman (V. D.) (lid van Ged. Staten) aan het woord, die de voordracht verdedigde. Deze constateert, dat alleen de heer De Miranda aan leiding heeft gevonden om zijn vrees uit te spreken, dat het bij deze werken zal blijven. Bij het aanhooren var. den heer De Miranda voelde ook spr. wel, dat hij eenig gelijk had, maar spr. meent daaruit niet een wantrou wen in Ged. Staten te moeten afleiden. Hij kan met de meeste beslistheid herhalen, dat Ged. Staten voorne mens zijn, met de grootste kracht ernaar te streven, dat het geheele plan uitgevoerd zal kunnen worden. Hij kan natuurlijk niet zeggen, dat hij zekerheid geeft. Ged. Staten blijven vasthouden aan het enkele jaren geleden genomen besluit wat betreft de deelneming de directe belanghebbenden voor een zesde in de kosten. Zij wan hopen er niet aan, de heele zaak voor elkaar te brengen Men zal tenslotte wel tot de overtuiging komen, dat het eigen belang meebrengt, dat het geheele plan wordt uit gevoerd. De markthallen te Amsterdam. Komende tot de markthallen te Amsterdam, zegt spr., dat Ged. Staten voorstellen om nader te overwegen, hoe de verdeeling der kosten daarvan kan zijn. Voorloopig kan spr. hierover niet meer meedeelen. Het doet spr. en Ged. Staten genoegen, dat eindelijk eens met iets kan worden begonnen. HU noemt het een zeer belangrijk offer, dat het rijk en de gemeenten wil len brengen en brengt dezen minister van Waterstaat dank voor de snelle behandeling der zaak, waardoor gisteren de desbetreffende begrootingenspost kon wor den aangenomen. De voordracht tot het aanleggen van de West-Frie sche Kanalen wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Van hen, die reeds jaren gestreefd hebben naar de kanalisatie van West-Friesland. De Kanalisatie van Westfriesland zal dus nu ver wezenlijkt worden. Gisteren hebben Provinciale Staten zonder ééll enkele stem tegen, de voordracht van Ged. Staten om tot den aanleg van verschillende kanalen over tc gaan aangenomen, terwijl in de Tweede Kamer ook de betrokken post is goedgekeurd. De graaf kan dus aanstonds in den grond. Dit is voor onze gansehe omgeving en niet het minst voor Schagen een besluit van groote beteekenis, een perspectief als het opent voor een nieuw tijdperk van vooruitgang, een tijdperk voor grooteren bloei. Dat zal dan de kroon op het werk zijn, het werk waaraan zoovelen en zoo lange jaren reeds hebben gewerkt. En het spreekt vanzelf, dat onze gedachten dan uitgaan tot die mannen die voor de verwezenlijking van dit werk hun krachten hebben gegeven. Het is jarenlang de Westfriesche Kanaalverecni- ging in onze gemeente geweest die steeds pal stond en paraat was om Schagen aan een goed vaarwater te helpen. Tal van plannen zijn gemaakt, conferenties gehou den, subsidie toegezegd, maar telkens weer strandden deze plannen voornamelijk omdat uit dit alles sprak een te begrensd plaatselijk belang. De autoriteiten waren er niet warm voor te krijgen. Tot dat onze Westfriesche Kanaalverceniging op wat breeder basis werd gezet en de bekende Dr. Van Aalst uit Amsterdam het voorzitterschap aanvaardde. Toen kwam er een andere koers en weldra werd de zoo bekende commissie-Van Aalst geboren, die gerug steund door de offervaardigheid van haar voorzitter, de zaken ferm kor aanpakken. Een nieuw rapport van de hand des ifieeren Ir. Ringers, de tegenwoordige 'Directeur-Generaal van Waterstaat, verscheen en de propaganda werd krachtig ingezet. Tegenstand was cr genoeg, medewerking goddank ook voldoende. En het was onze Commissaris der Koningin, Jhr. Röell, die de kanalisatie voor zijn provincie een warm hart toedragend, een commissie in het leven riep, de z.g.n. Provinciale Commissie, waarin vele leden der Commissie-Van Aalst zitting hadden.'Ook d^e com missie bracht onder leiding van Jhr. Reigersman, de Directeur-Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, een rapport uit. Steeds meer werd er propaganda gemaakt en in de Staten werden de Kanaalplannen eindelijk aangeno men. Dat was een groote stap in de goede richting. Maar nog waren wij er niet, de tegenstand van de belanghebbenden werd steeds grooter en de animo was niet groot om het door de Staten bepaalde een zesde deel in de kosten, dat door de belanghebben den moest worden opgebracht, te betalen. Tenminste tal van waterschappen en polderbesturen hielden zich afzijdig, waren tot eenige finantieele hulp niet te krijgen. Toen dreigde alles nog te stranden op deze kort zichtigheid. En het mag gezegd worden, dat toen vanuit ons Provinciaal Bestuur alles is gedaan om tot een goed eindresultaat te komen. Er is vergaderd, gepraat, al lerlei pogingen zijn gedaan en toen kwam het oogen- blik dat er voor het kanaal Stolpen-Schagen-Kolhorn nog een zeker bedrag te kort was. En het was de Raad van Schagen die zijn Dagelijksch Bestuur naar den heer Kooiman, lid van Ged. Staten afvaardigde, om hem te zeggen dat Schagen's Raad in principe be reid was dat tekort bij te dragen. Dat was de groote stoot om vooruit te komen. En toen Schagen's Raad eenigen tijd later het gepreciseerde tekort van f2850.gedurende 40 jaren aanvaardde met alge- meene stemmen, toen gaf dat een groote beroering in de kringen die zich voor de kanalen interesseer den. Vanuit Schagen begon in deze de victorie. Want het duurde niet lang of ook Alkmaar sprak goed voor het tekort voor de kanalen KolhornHuigendijk enz., en men kon beginnen met spijkers met koppen te slaan. Met groote voortvarendheid is toen zoowel in Den Haag als in Haarlem de zaak voor elkaar gezet en gister is het dan de dag geweest waarop alles zijn beslag heeft gekregen. En dan willen wij dit korte en vrij onvolledige over zichtje niet eindigen, voor wij een eercsaluut hebben gebracht aan Dr. Van Aalst, Ir. Ringers, Directeur- Generaal van Waterstaat en den heer D. Kooiman, Lid van Ged. Staten, die met taaie volharding en groote stuwkracht deze kanaalplannen hebben be vorderd. Niet alles hebben zij kunnen bereiken, maar wij maken ons sterk, dat ook de andere nog ont brekende kanalen zuilen komen. En als dan in de naaste komst Noordholland door een net van ka nalen zal zijn dorsneden. zal dat inede een werk hun ner eere zijn, waaraan hun namen onafscheidelijk zullen blijven verbonden. AUTO TE HOORN TEGEN EEN BOOM GESLAGEN. Een doode en een gewonde. Gisternacht is aan het Keern te Hoorn, een auto, be stuurd door den garagehouder G. van Bovenkarspel, vermoedelijk tengevolge van te sterk remmen, met groote kracht tegen een boom geslagen. De wagen werd totaal versplinterd. De bestuurder zelf werd ernstig gewond Een mede-passagier, de heer S. uit Hoogkarspel, werd in ernstigen toestand naar het St. Jan3gasthuis overge bracht, waar hij is overleden. De toestand van den heer G. is naar omstandigheden goed. D© geluidsverspreiding in de Satenzaal nog steeds onvoldoende. Zooals we reeds gister in het verslag van de Prov. Staten van Noord-Holalnd meedeelden, laat de geluids verspreiding in de Statenzaal nog steeds te wcnschen over. Intusschen heeft Philips Radio aangeboden een tijde lijke installatie te maken, bestaande uit een microfoon op de tafel vóór den voorzitter en twee groote luid sprekers in twee hoeken, hoog in de zaal. Daartoe is toestemming gegeven, zoodat men Dinsdag in de Staten zaal deze proef kon nemen, zooals eveneens reeds is (Eerste klasse klein biljart cadre), in de achterzaal van de „Cérès" te De wedstrijden worden gehouden op: VRIJDAG 19 Dec., aanvang 4 nnr n.m. ZATERDAG, 20 Dec., aanvang 2 nnr n.m. ZONDAG 21 Dec., aanvang 11 nar v.m. Partijen van 309 pnnten. Toegangsprijzen zijn voor alle wedstrijden (doorloopend) f 1.dagkaarten I 0.50, met verplicht programma. Het Bestuur. meegedeeld. Ze had eigenlijk weinig beteekenis, omdat de voorzitter geen redevoeringen houdt en de woorden, die hij zegt, ook wel zonder luidspreker te verstaan zijn. De microfoon werd nu ook wel eens vóór een der sprekende leden van Ged. Staten geplaatst; maar toen de heer Verschure de spreker was, bleek het voordeel der geluidversterking niet groot te zijn. Het blijft dus nog een ongelukkig behelpen in deze zaal en een voortdurend inspannend luisteren, waarbij toch nog een groot deel van het gesprokene verloren gaat. Het plan moet nu zijn, aldus verneemt het Hsbl., om hetzij blijvend of voorloopig op de tafel tusschen twee Statenleden een microfoon te plaatBen. Verder zou het plan bestaan, om in het begin van het volgende jaar de koepelvormige zoldering van de Statenzaal met celotex te laten bekleeden, waardoor, naar men verwacht, de sprekers beter verstaanbaar zul len zijn. DOODSLAG TE SCHIEBROEK. Verdachte vrijgesproken. Het Haagsche Gerechtshof heeft gister In hooger be roep den 34-jarigen J. W. V.. landbouwer te Schiebroek, die er van verdadht werd op 10 November 1929 zijn 77- jarigen vader met een scherp voorwerp van het leven te hebben willen berooven. vrijgesproken, omdat het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen kon worden geacht. ROOFOVERVAL BIJ OMMEN. Oude man overvallen. De buit slechts f 7 V.D. verneemt uit Ommen: De alleen wonende 80-jarige J.S. in de buurtschap Arriën werd Maandagavond uit zijn bed geklopt door twee individuen, onder voorwendsel dat ze hem een z.g# hutspot kwamen brengen. Toen de oude man de deur opende werd hij onverwachts aangegrepen en overmand. De daders doorzochten het huis. De buit was eohter niet groot, want slechts f 7 viel den onverlaten in han den. De politie heeft de zaak in onderzoek. SCHOUWBÜRGTREIN. Iets nieuws in ons land Binnenkort'zal de eerste schouwburgtrein geheel bin nen de grenzen van ons land loopen, meldt het „U. D." Op Zaterdag na Kerstmis zullen namelijk de bewoners van Den Bosch, Eindhoven. Tilburg. Nijmegen en Ut recht in de gelegenheid zijn, in Amsterdam de avond voorstelling van Bouwmeester's nieuwe operette ,.De Liefdesboot" in „Carré" by te wonen en nog denzelfden avond naar huis terug te keeren. BRAND AAN BOORD. Een carbidontploffing op zee. De stoomtreiler „N. M. 55", Magpie, welke gisteren van IJmuiden naar de visscherij op de Noordzee was ver trokken, is gistermiddag in de vlsschershaven aldaar teruggekeerd. Het vaartuig heeft op zee, vermoedelijk ten gevolge van een carbidontploffing, brand aan boord gehad. Het achterschip en een deel van de machineka mer zijn door het vuur ernstig beschadigd. De treller heeft met verminderde vaart stoomende op eigen kracht IJmuiden kunnen bereiken en werd bij binnenkomst door een havensleepboot naar een veilige plaats gebracht. Groote demonstratie by de tollen te Vianen en Jutfaas opcZaterdag a.s. Op een Dinsdag te Vianen gehouden vergadering, uitgeschreven door het Comité van Actie inzake ophef fing der tollen op den straatweg „UtrechtVreeswijk, welke bijeenkomst zeer druk bezocht was dopr automo bilisten uit Vianen. Gorcum, Hagestein, Culemborg, Vreeswijk, Jutfaas en andere plaatsen, werd met alge- meene stemmen besloten op Zaterdag 20 December per auto een bezoek aan belde tollen te brengen. Staande de vergadering gaven reeds tal van aanwezigen zich op zoodat na al voor zestig auto's kan worden ingestaan. Het IJsselsteinsche comité van Actie had vertegen woordigers gezonden die toezegden, zooveel mogelijk automobilisten tot deelneming te zullen opwekken.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1