Gesprongen Handen PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Gemengd Nieuws. Ontploffing in een Fransche carbid-fabriek. Een electrische torpedo. De mis tramp in het Maasdal. Een Schotsch Chicago. Smokkelschip aangehouden. Uit onze omgeving. Ontevredenheid te Harenkarspel OUDE NIEDORP Brutale diefstal te Oude Niedorp. WARMENHUÏZEN VIERINGEN genoeg om liet woord had gevraagd, werd de begroo ting aangenomen. Toen volgjle Staatsmijnen en daarna was het We genfonds aan de orde. Er werd hierbij een lans ge broken voor den tertiairen weg en hiervoor moest geld gevonden worden, aldus de heer Ebels. Deze afgevaardigde verraste tegen halfeen de Ka mer met een motie. Daarin werden de offers, gevergd voro de verbetering en instandhouding van de ter tiaire wegen, die voor het interlocale verkeer van belang zijn, al te zwaar voor de tegenwoordige on derhoudsplichtigen genoemd, weshalve op financiee- len steun werd aangedrongen en een wijziging van de wegenbclastingwet in overweging werd gegeven. De werkloosheidsbestrijding. In de zitting van Donderdag werd eerst verder be handeld de voordracht van werkverschaffing op het Provinciaal Landgoed te Castricum. Dc heer Bruch, lid van God. Staten, verklaarde, dat Ged. Staten gaarne zullen overwegen om den in cultuur gebrachten grond voor ccn groot aantal jaren te verhuren. Die grond zou dan bruikbaar zijn, zooals de heer Valkering zei, voor hyacinthen-eul- tuur. Ged. Staten zullen bevorderen, dat ook Am- stervlamsche werkloozen hier kunnen worden 1e werk gesteld. Spr. wijst er op, dat er ook nog is de bijzondere landgocdwerkverschaffinp, waarbij in het bijzonder werkloozen uit de omgeving worden te werk gesteld. Dat is echter werk van ander karakter; liet moet worden uitgevoerd, maar wordt nu iets ver vroegd. De condities zijn dan ook anders. Spr. wijst er op, dat het grootste deel van den grond die nu voor het in cultuur brengen wordt aangewezen, in dertijd al cultuurgrond is geweest. Hij is toen ver waarloosd en is inderdaad wild grasland geworden. Spr. geeft toe, dat het als cenig verlies te beschou wen is, wanneer geaccidenteerd terrein vlak wordt gemaakt; maar dit terrein is heel weinig geacciden teerd. Dat een waterpartij heel mooi kan zijn, geven Ged. Staten toe; maar dat op dit terrein een water partij zou kunnen worden gemankt, betwist spr., en dat zouden Ged. Staten dan ook niet bevorderen. Het onderzoek heeft al uitgewezen, dat een waterpartij niet gewenseht is. De directeur van het Prov. Water leidingbedrijf heeft medegedeeld, dat invloed op de prise d'eau niet uitgesloten zou zijn. Bovendien zou nog moeten blijken, of het natuurschoon niet zal wor den geschaad door het aanleggen van een water partij. Ged. Staten vragen het vertrouwen van do Staten, dat zij het landgoed met de noodige voorzich tigheid zullen behandelen. Ged. Staten zullen den aanlog van waterpartijen op andere gedeelten van het löndgoed zeer gaarne in overweging nemen en een onderzoek naar de mogelijkheid daarvan doen instel len. Hoezeer Ged. Staten voor de schoonheid willen waken, kan hieruit blijken, dat dc gedachte al in het college is uitgesproken om het cenige jaren geleden genomen besluit, om bebouwing aan den Zeeweg too te laten, weer aan de Staten voor te leggen ter intrek king. De heer Kooiman, lid van Ged. Staten, geeft nog ecnigo inlichtingen over de werkzaamheden van do op tc richten N.V. Do minister heeft verklaard, dat de regeering niet kon deelnomen en het is niet to verwachten, dat daarin verandering zal komen. Spr. beantwoordt voorts de verschillende opmerkingen' ten aanzien van den omvang der werkloosheid en de bestrijding ervan. Wat de loonen voor de werkloo zen aangaat, deelt spr. mee, dat de minister juist dezer dagen op liet verzoek om steun voor werkver schaffing, door het gemeentebestuur van Alkmaar gedaan, heeft geantwoord, dat de regeering een loon van 43 ct. per uur, dat de gemeente Alkmaar wil geven, te hoog acht, en niet boven 38 cent per uur wil gaan. Als de regeering niet meewerkt, zou dus do provincie ook geen steun voor werkverschaffing kun nen geven. Ged. Staten mecnen echter, dat deze wijze van wer ken niet gehandhaafd moet worden, lilk geval zul op zich zelf worden beschouwd en dus zullen Ged. stnten ook ten aanzien van de werkloosheidsbestrij ding in Alkmaar overwogen of, ondanks weigering van medewerking door de regecring, toch steun dooi de provincie moet wonion verleend. In antwoord Op een vraag van den heer Kupers verklaart spr., dat Ged. Stalen geen bezwaar ertegen hebben als do ge meenten haar armenzorg onderbrengen bij den dienst van maatschappelijk hulpbetoon. Bij zuivere wetsuitlegging kan men wcrklooshcidszorg niet als armenzorg beschouwen, ook nl omdat tc betwijfelen valt, of de wetgever in 1912 onder „armen" ook „werkloozen" heeft verstaan. De bestaande jurispru dentie moet gevolgd worden, maar Ged. Staten zullen ten aanzien van verwijzing vnn werkloozen naar armenzorg een zoo ruim mogelijk standpunt inne men. Dc voordracht wordt na een korte repliek aange nomen. Zoo ook do voordracht van f32.000.be schikbaar te stellen voor den bouw van een nieuw Johunna's Hof op bet Prov. Landgoed te Castricum. Het Gooi als natuurreservaat. Toen volgde na wat klein goed liet voorstel om f000.000.beschikbaar te stellen als bijdrage dei- Provincie in liet bedrag van den aankoop van gron den in liet Gooi, om die als natuurreservaat in stand te houden. Ged. Staten en den Commissaris der Koningin per soonlek wordt hulde gebracht voor dit voorstel, «lal algemeen wordt toegejuicht. Wel is cr cenig verschil van meening over de verdceling der koopgelden on der do Erfgooiers, maar van andere zijde wordt ge oordeeld. dat men zich niet «1 te druk moet maken over juridische bezwaren. Ged. Staten zullen dat wel in orde brengen. In zijn antwoord zegt do Commissaris, dat toen hein bleek dat Stad en Lande den koop niet wenschto als de verdoeling «Ier kooppenningen niet werd aanvaard, dat toen begrepen is in dit spe ciale geval nan de totstandkoming van den koop to moeten meewerken. Do zaak staat nu zoo, dat de regecring beeft verklaard, bereid te zijn om mede tc werken aan de verkrijging van de vercischtc wette lijke voorziening. I)e regeering heeft haar standpunt afhankelijk gestold van do belangstelling, die voor de zaak blijkt te bestaan. Te Amsterdam is met geest drift anderhalf millioen gevoteerd, en hier is alge meen toejuiching uitgesproken. Als ook de Goolschc gemeenten con bijdrage geven, Is hier een prachtig voorbeeld van samenwerking In de provincie en dan zal dc regeering wol een weg weten te vinden, om baar sanctie te verlcenrn. Onder applaus wordt daarna de voordracht goed gekeurd. Na nog enkele andere voordrachten tc hebben aan genomen, volgt sluiting. Veertig arbeiders bedolven. Verscheidene slachtoffers. Uit Toulouse wordt gemold: In con carbidfabrlek te Mancioux heeft een ontplof fing plaatsgehad, tengevolge waarvan circa veertig ar beiders onder puin zouden zijn bedolven. Er zijn brand weerlieden op weg om hulp te verleenen. Tot nu toe zeven dooden en twaalf gewon den. V.D. verneemt nog uit Parijs d.d. Donderdag: ïn de vroege morgenuren was men erin geslaagd, ze ven dooden en twaalf zwaar gewonden uit de puinhoo- pen te bergen. De gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht Alle fabrieksgebouwen zijn ln de lucht gesprongen. Het personeel, dat uit meer dan honderd man bestaat, werd door het ongeval verrast en was aanvankelijk wil loos van schrik. Slechts een gedeelte van het personeel was aan het werk en enkelen wisten zich ongedeerd uit de puinhoopen te redden, waaronder nog een veertig tal slachtoffers begraven ligt. Uit alle omliggende dorpen waren spoedig redding brigades ter plaatse, die tezamen met de brandweer en militaire troepen uit Toulouse het reddingswerk aan pakten. De twaalf gewonden die uit de puinhoopen wer den geborgen, zijn er allen zoo erg aan toe. dat men aan hun herstel twijfelt. Met behulp van zoeklichten werd het werk den geheelen nacht voortgezet Ruim veertig arbeiders ontbreken nog steeds. Het aantal dooden. dat gevonden werd, bedroeg geruimen tijd drie, doch tegen den morgen werden wederom vier lijken geborgen. Van de slachtoffers, die nog niet geborgen konden worden, hoopt men nog velen levend aan te treffen. Omtrent hun lot verkeerde men men echter Donderdag nog in het onzekere. Hoe het ongeluk plaats greep. Volgens de laatste berichten omtrent het ongeluk in de carbidfabrlek te Mancioux lijn er vijf arbeiders ge dood en elf gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken van een kabel, waaraan een negen ton we gend vat carbid werd overgebracht. Het vat viel neer, ontplofte en stortte zijn brandenden inhoud over de arbeiders in de nabijheid uit. Slechts met de grootste moeite is men er in geslaagd de lijken der slachtoffers uit de brandende massa te voorschijn te brengen. Amerikaansehe vinding. De torpedo laat geen bellenbaan na. Uit Londen wordt gemeld: Naar de marinemedewerker van do „Daily Tel." bo- richt. is in de Ver. Staten een nieuwe electrische torpedo uitgevonden, die bij de Amerikaansche marine in ge bruik zal worden genomen. De nieuwe torpedo veroorzaakt bij de voortbeweging onder water geen bellenbaan aan de oppervlakte van het water. De medewerker wijst er op, dat tijdens den oorlog honderden schepen behouden zijn gebleven, doordien zij door het waarnemen van de bellenbaan tijdig voor de torpedo's wisten uit te wijken. Ook in den slag bij het Skagerrak wisten verscheidene Engelsche slagschepen door snel te manoeuvrceren aan de Duitsche torpedo's te ontkomen. Do medewerker van de ,.D. T." schrijft verder nog, dat do Duitschers kort voor het sluiten van den wapen stilstand een vrijwel onzichtbare torpedo hadden uitge vonden. Ook in Engeland had men zich met dit vraag stuk bezig gehouden, doch de pogingen niet doorgezot. De nieuwe torpedo moet dan ook als een uiterst ge vaarlijk wapen worden beschouwd. Het dal opnieuw In ©en zwaren mist ge dompeld. Ditmaal echter geen ziekte gevallen. Woensdag is het dal van de Maas nabij Luik weer ln zwaren mist gedompeld. Te Engis, Jemeppe, Seralng. Tilleur en Ougrée ontstond een lichte paniek en sloten vele inwoners zich in hunne hulzen op. Ditmaal is echter geen enkel ziektegeval waargenomen. De balans vnn de ramp. 07 dooden, 150 zieken. De balans van de mistramp is thans definitief vast gesteld. Er zijn 67 dooden in de geheele Maasvallei, waarvan 18 te Engis. Onder de slachtoffers bevindt zich een kind van 7 maanden. Te Engis zyn nog 150 men- schen ziek. De halve bevolking van dit plaatsje is ziek geweest. Engis telt 3400 inwoners. Onder de zieken be vinden zich nog velen, welke het bed moeten houden. In de Kamercommissie voor Arbeid, Nijverheid en Sociale voorzorg is de kwestie der sterfgevallen bespro ken. Algemeen werd de opinie naar voren gebracht, dat niet alleen In dc Maasvallei, maar ln alle fabrieks- streken de bevolking moet worden beschermd tegen de gevaarlijke uitwasemingen van de fabrieken. Dc fabrieken moeten worden verplicht, toestellen te bou wen. die de opslorping van alle uitwasemingen waar borgen. „Scheermes-koning" veroordeeld. Dat Chicago niet het monopolie hoeft van een ge organiseerd handenwezen, blijkt wel uit het feit, dat deze dagen te Glasgow de 22-jarige John Ross, ho- kend als de „scïieermeskoning tot 18 maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel. Een meisje, dat den aangevallene met haar lichaam had willen be schermen, is nadien aangerand; dc dader is in hech tenis. Ten processc werd meegedeeld, dat de bende van Ross eens wel 800 leden had geteld en thans nog 400 leden telde. De bende nam wraak op degenen die haar leden beklaagden en oefende chantage uit op winkeliers en anderen, zoodat men bevreesd was aangifte tc doen. BLOEDIG EINDE VAN EEN DEBAT. Nazls en socialisten slaags. V.D. verneemt uit Munchen: Donderdagnacht ontstond na afloop van een door de nationaal socialisten belegde debat-vergadering, waarbij sociaal-democraten waren uitgenoodigd voor debat, door tot nog toe niet opgcheldorde oorzaak oen ornstlgo vechtpartij, waarbij 20 personen gewond werden. Ondor hen bevond zich ook do sociaal-democratische afgevaardigde Seifrled uit Munchen. dio door een klop met een bierglas op zijn hoofd vrij ernstig gewond werd Een overvalcommando van de Schupo arresteerde zes personen en herstelde de rust. Alle gewonden konden, na in een ziekenhuis verbon den to zijn, naar huis terugkeeren. MOEST WEER NAAR ZEE. Rheumatiek of geen rheumatiek. Het eenvoudige middel dat niet faalt. Deze schipper van een stoomtreiler „Kon niet meer'. Hij leed aan rheumatiek en mocht niet meer naar zee van den dokter. Maar de tijden waren moei lijk en hij moest wel varen. Dit was twee jaar gele den. Lees wat hij nu zegt: „Ik ben zeeman, maar 2 jaar geleden was ik door zware rheumatische aanvallen en algeheele inzin king zes maanden lang niet in staat om iets te doen, en mijn dokter verbood mij te varen, of zelfs water aan te raken. Mij bleef echter geen keus over. Er heerschte zooveel werkeloosheid, dat ik wel genood zaakt was om iets aan te pakken. Ik ben er nog altijd, niettegenstaande ik de stor men der laatste twee winters heb doorgemaakt, maar ik kan eerlijk verklaren dat, sinds ik twee jaren ge leden Kruschen Salts begon te gebruiken, nooit ook maar de minste last van mijn oude kwaal heb ge had. Ik wensch Kruschen alle mogelijke succes toe." Schipper J. J. Zooals bekend is de oorzaak van rheumatiek gele gen in con teveel aan urinezuur in Uw gestel. Urine zuur bestaat uit naaldscherpe kristallen, en de pijn wordt veroorzaakt, doordat deze „Naalden" vast gaan zitten in de gewrichten, spieren en pezen. Kru schen lost deze kwellende kristallen snel op. Het neemt de scherpe punten hiervan geheel weg en ver wijdert ze vervolgens uit het lichaam. De pijnen worden minder, opzwellingen gaan weg, en Uw pijn lijke gewrichten werken lenig. Daarna worden Uw lever en nieren door de dagelijksche dosis zoo goed aangespoord, dat een absoluut uitblijven van pijn verzekerd is. Uw bloedsomloop is gezuiverd en het is uitgesloten dat schadelijke zuren zich weer kunnen verzamelen. Begin morgen met Kruschen. Gebruik Uw dagelijk sche dosis en U zult het van harte eens zijn met duizenden anderen, dat met Kruschen geen rheuma tiek meer mogelijk is. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten üt f 0.90 cn f 1.60 per flacon. (Adv.). Met ongev :er 2000 flesschen spiritualiën, aan boord. Het schip van alle moderne vindingen voorzien. Reuter seint uit Providence (R'hodc Island): Voor de kust van Nieuw-Engeland is de Cana- deesche motorboot „Mackinonge", wehke 1600 dozijn flesschen sterke dranken aan boord had, in beslag genomen. Het vaartuig bleek te zijn voorzien van machines ter sterkte van 10SO p.k., een radio-zend- en ontvang apparaat en een toestel voor het ontwikkelen van rookwolken, waarachter het zich kon verschuilen. Het zou het meest moderne smokkelschip zijn, dat ooit is aangehouden. De bemanning, negen bewoners van Kieuw-Schot land, werd gearresteerd. ONGELUK BIJ HET HANDGRANATEN-WERPEN. V.D. verneemt uit Komotau, in Tsjccho-Slowakije: Op de militaire schietbaan gleed een officier, toen hij het werpen van handgranaten wilde dcmonstrce- ren, tengevolge van de gladheid van den door regen doorweekten grond uit, met het gevolg, dat de hand granaat in de onmiddellijke nabijheid van den op den grond liggenden officier ontplofte en hem, evenals twee andere officieren, zeer zwaar wondde. XV. (Vragen en mededeellngen, deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer K. van Keulen, Lootstraat 24 Ile etage, Amsterdam (W.) PLANTEN MET SIERLIJKEN BLADERTOOI. (Vervolg.) Er ls nog een Japansche sierplant, de Arali a Sieboldll, die geringe eiechen stelt. Het is z.g. vln- gerplant, met ronde, handvormig gelobde bladeren, die, als ze daarvoor oud genoeg is, ln het late najaar kan bloeien, met kleine, witte bloempjes in kogelronde schermpjes, die weer tot vertakte trossen vereenigd zijn. De meest gezochte vorm als kamerplant ls wel de wit- bonte vlngerplant: A. Sieboldii Var. Pollis Argenteo Variegatls, maar ook de goudbonte is heel mooi, even wel zeldzamer. De Aralla Sieboldii, behoort tot de familie der Aralia- ceae en is een veel geliefde kamerplant en een zeer decoratieve tevens. Men kan de gewone groene vorm uit zaad opkweeken, oude planten eventueel door af zetten verjongen of door stekken vermeerderen. De bonte vormen kunnen alleen op die laatste wijzen ver meerderd worden. Tot de vroeger zeer geliefde kamerplanten moet de Ficus Elastica, in Indië een boom, die gutta- percha levert, gerekend worden. Als jeugdige plant is ze een mooie kamerplant, waarvan het sieraad de groote, langwerpige leerachtige, glanzend groene bladeren zijn, die pas ontwikkeld, een fraaie bronzen kleur bezitten. De jonge bladoren zijn aanvankelijk overlangs opgerold en geheel omwikkeld door een vliezig schutblad, dat, aan de zon blootgesteld, een helderroode kleur aan neemt. Hoe meer zon, hoe sterker dat schutblad en de ontloken jonge bladeren gekleurd zijn. Bijzonder decoratief is de bonte ficus of bonte elas tiekboom: Ficus Elastica Var. Foliis Variegatis. De bladeren zijn fijn gemarmerd ,naar den rand in een wit- bonte omlijsting overgaande. De bonte Ficus eischt, wijl zwakker dan de groene vorm, weer wat meer warmte. Overigens is de Ficus Elastica een gemakke lijke plant, die een koele temperatuur verdraagt, echter liefst niet onder de 50 graden Fahr., en die het meeste schik heeft al6 ze in het volle zonlicht staat Ze vraagt in den zomer zorgvuldige bcgieting en nu en dan een bemesting. Exemplaren, dio te hoog worden, kan men Insnijden en den kop van den afgesneden tak als stek gebruiken. Ook kan men de Ficus Elastica afzetten (waarover later). Bladaarde, vermengd met verteer den stalmest, voldoet den Ficussen zeer. Ze zijn ver wanten van den echten vijgenboom (Ficus Carica). Naast Aucuba en Ficus moet ook de laurier: Lau- r u s N o b i 1 i s genoemd worden, een altijd bebladerd boompje van de landen om de Middellandsche Zee, dat hier, als sterke plant voor gangen, portalen en „koele" kamera zeer goed te gebruiken is. Men ziet de Laurier vaak ln den vorm van pyramide of kroonboompjes ln kuipen gekweekt, als zomersieraad in tuinen en parken. De Laurierkransen zijn ook leder welbekend. Het ls wel aardig om zoo'n beroemde plant te kweeken, met wier bladeren de oude Romelnsche Trlumphators zich de slapen kroonden. Ze bezit donkergroene, stevige bladeren en een goed gekweekt boompje maakt ook als potplant een bekoorlijk effect. Ze verlangt veel water en nu en dan een flinke bemesting in den zomer. K. VAN KEULEN. Amsterdam. OVER DE UITBETALING DER SCHADEN GELEDEN- DOOR DE HAGEL- EN WATER RAMP. Als vervolg op de eenigen tijd geleden gehouden protestvergadering te Iiarenkarspel over de uitbeta ling der gelden der hagel- en waterschade in Juni jl. kunnen wij nu nog melden dat de benoemde com missie een paar maal een onderhoud heeft gehad met den burgemeester den heer Nolet. Namens deze commissie werd aangedrongen op het overleggen van de lijsten voor schade door de taxa teurs opgemaakt, naast de lijsten met dc bedragen door burgemeester Nolet uitbetaald, om dan zoodoen de eenig inzicht te krijgen waarom zoovelen van schadevergoeding zijn uitgesloten, terwijl anderen die geen of weinig schade hebben gehad, daarentegen belangrijke bedragen uitbetaald hebben gekregen. De burgemeester van Harcnkarspel bleek niet ge negen ecnig inzicht van lijsten of opgemaakte schade regeling te geven. De commissie heeft zich nu tot (fen Raad gewend met een adres, opdat in deze wat ophol dering zal worden verkregen en heeft zich bovendien tot hoogere autoriteiten gewend cn daarvan de tusschenkomst in geroepen. Woensdagavond trad voor de vereeniging Plaatse lijk Belang op de voordrachtkunstenaar Ru Mulder. Een honderdtal personen waren opgekomen cn heb ben volop genoten van de sublieme kunst van dezen uitnemende» artist. Voor do pauze declameerde Ru Mulder uit „Van het Westelijk Front goen nieuws" en uit „Aanklacht" van Martien Beversluis. De zaal hoorde deze stukken onder adcmlooze stilte aan. Na de pauze werd een meer humoristisch deel afge- jverkt en ook hierin toonde Ru Mulder zich oen meester. Voorgedragen werd Reuzesom cn „De ge schiedenis van Tante Mijntje, Toto, Titi, en de booze Benni", beiden door Herman Heijcrmans en fragmen ten uit „Kruisende Wegen" van A. M. dc Jong. Wij gelooven niet te overdrijven als wij zoggen, dat het publiek genoten hoeft. Do voorzitter van Plaatselijk Belang sloot dezen avond, waarbij hij dank bracht aan Ru Mulder cn in het uitzicht stelde, dat Plaatselijk Belang op dezen weg zou vortgaan. vermits de belangstelling van het publiek nog grooter werd, waardoor de financieele zijde gedekt zou worden. Plaatselijk Belang kan op een uitstekend geslaag den avond terugzien. In den nacht van Woensdag op Donderdag is op 2 plaatsen ingebroken. Door uitbreking van een gedeelte uit de ruit, werd toegang verkregen tot de secretarie; aldaar werden de legesgeldcn, door open breking van bureaux weggehaald. Verder werd een bezoek gebracht aan den bewoner der secretarie. Bij dezen werd nogal een tamelijk bedrag aan geld uit het buffet gehaald. Verder werd door openschuiving van een raam een bezoek gebracht bij den heer A. S. Deze vermiste niets. Blijkbaar werd uitsluitend naar geld gezocht. Evenals door den bewoner der secretarie, werd ook door S. niets gehoord. Bij den heer A. *v. Z. werd in denzelfden nacht ge poogd een raam open te krijgen, doch hier werd de dief of dieven vermoedellijk gestoord door gerui9ch in de slaapkamer. 's Morgens vroeg was de rijks- en gemeentepolitie reeds ter plaatse, z«x>mede een inspecteur cn recher cheur van politie uit Alkmaar. Woensdagavond hield de vereeniging tot Nut van' Al gemeen haar tweede Nutsavond in het lokaal van den heer Slikker. De opkomst was bevredigend te noemen. Voor dezen avond was uitgenoodigd Mej. Maartje Bier man van Oosthuizen. Voorzitter Ds. Molenaar opende de bijeenkomst met de aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen en in het bijzonder onze declamatrlce Mej. Bierman. Voor spr. was ze geen onbekende, doch voor vele aanwezigen mogelijk wel en vond het dan ook hoog noodig tijd eens kennis met Maartje te maken. Spreker deelde mede, dat de eerste helft van het pro gramma zou bestaan uit declamatie en het laatste ge deelte uit vertellingen ln het Westfrlesch door Maartje uit Westfriesland. Allereerst kregen wij te hooren de voordracht „Het Kind" (van Heljermans), vervolgens „Moedertje Vouse" (van Otto Zeegers). Deze twee nummers mogen wij voor al even aanstippen, daar ze op keurige wijze door haar werden vertolkt Ook voordrachten en gedichten wat meer aan den luimigen kant ter afwisseling, werden mooi weergegeven. De declamatie van haar, ernst zoowel als luim, was goed te noemen. Na de pauze verscheen Maartje van Westfrieslar.d ten tooneele in Westfriesch costuum. Onbedaarlijk is er golachen om alles wat Maartje heeft beleefd en ons heeft verteld. Het bioscoop bezoek te Noordscharwoude op het concours; de reis naar Amsterdam; de schoon- hcidswedstrijd, enz. enz. Over den schoonheidswedstrijd mag ik niet veel zeggen, hierover is mij door Maartje het zwijgen opgelegd. Zij wist niet of er krantenkerels aanwezig waren, daar zou ze een verlegen hekel aan hebben en de goede naam er door kwijt raken. De wijze van vertellen, dialect, mimiek enz. was onbe rispelijk. Met een geestig sluitingswoord dankte Voorzitter de spreekster van dezen avond, die op zoo'n prettige wijze de bezoekers had weten bezig te houden. Allen keerden voldaan huiswaarts. Zuiderzeewerken. Aanbesteding. Op Woensdag 14 Januari a.s., des voormiddags te 11 uur, zal door den directeur-generaal der Zuiderzee werken, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, in het gebouw der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage, Zeestraat 102, worden aanbesteed: Het ondeihoud gedurende liet. jaar lü.'il van liet DieseLgemaal „Leemans" nabij Den Oever (Wierin- gen), met de daarbij gelegen schutsluis, dienstwonin gen, enz., in drie perceelen. Raming: Perceel I f6000.—; perceel II f1400.—; perceel III f9600.massa f 17000. Voor belanghebbenden zij nog medegedeeld dat in lichtingen zijn te bekomen bij den opzichter P. J. Steinmetz. Lezing in het Chr. Tehuis. Woensdagavond j.I. werd in het Chr. Tehuis voor Zuiderzcewerkcrs de aangekondigde lezing door den heer A. Bulthuis uit Alkmaar gehouden. I)e heer Bulthuis, die een reis naar Venetië, Genua, Palestina en Svrie gemaakt heeft, zou aan de hand van een groot aantal lantaarnplaatjes zijn indrukken en ervaringen van deze reis vertellen. De heer Jonker sprak een hartelijk woord van wel kom tot de aanwezigen en ging in gebed voor. Hierna kwam de heer Bulthuis aan liet woord en

Schager Courant | 1930 | | pagina 10