LANGE ND IJ K HARENKARSPEL ANNA PAULOWNA werden de vele uitstekend geslaagde opnamen ver toond. Het was ongetwijfeld een hoogstaande en interessante lezing. Jammer was het dat er niet meer belangstelling was, en zij die weggebleven zijn, hebben zeker een mooien avond gemist.. Aan het einde sprak de heer Jonker een slotwoord, waarhij hij allen een hartelijk tot weerziens toeriep, aangezien dit de laatste lezing in dit jaar in het Chr. Tehuis is geweest. Nadat de heer Jonker nog een dankgebed had uit gesproken, gingen de aanwezigen omstreekt half elf voldaan huiswaarts. Vergadering van de RUvereeniging „Wieringen" op J.I. Donderdagavond in Concordia, Aanwezig 12 leden. De Voorzitter is afwezig, zoodat de secretaris de heer Bruul de vergadering opent met welkom. De besprekin gen welke worden gehouden omvatten uitsluitend propa ganda. Besloten werd om zoo mogelijk met eigen krach- ten het tooneelstukje „Het Ruiteraanzoek" door H. Vo gelaar en W. Slob op te voeren. Hoewel het stukje bestaat uit drie bedrijven, Is het toch niet groot genoeg den geheelen avond te vullen. Daarom werd besloten ook nog enkele voordrachten ten beste te geven, met als het mogelijk is, bal na. De heer Jb. Bakker is bereid gevonden de leiding op zich te nemen bij het instüdeeren van het stukje, wat zoo mogelijk op 1 Febr. a.s. zal worden opgevoerd. De be doeling is om met deze gelegenheid zoo veel mogelijk leden te werven. Daar de contributie voor het lidmaat schap wat hoog wordt geacht, wordt di^ eenigszins ge wijzigd, Hls volgt: lid kan men zijn d f 1; donateur a f 2.50, cn begunstiger d f 5, of hooger per jaar. Tevens werd besloten de theorieavonden na 1 Januari a.s. weder te laten aanvangen en do rijlessen weder te laten beginnen, zoodra de weersgesteldheid het toelaat. Verder volgden, nog enkele besprekingen van huishou- delijken aard, waarna de vergadering werd gesloten, met den wensch dat de propagandaavond goed zal slagen Succesnieuws voor a.3. Zondag. Succes 1 speelt thuis tegen Zeemacht 1 met bal na, in Concordia; B.K.C. 2Succes 2 Succes 3Petten 1; B.K.C. 3Succes 4. Succes adspiranten—Hclderadsp. Ongeval. Donderdag, toen de schippersknecht van Gebr. Asjes (beurtvaart) in het Noordholl. Kanaal voer, ging hij in 't vooronder het eten klaar maken. De kan met heete koffie, die hij even op een bank had gezet, viel er door het dreunen van de machines af en kwam juist over de beenen van den knecht. Hoewel hij zich nogal gebrand had, stuurde hij het schip naar den kant, waarna hij zich onder geneeskundige behandeling stelde. Daarna is hij naar zijn huis gebracht. De dansclub „Ons Genoegen" te Hippolytushoef gaf j.1. Donderdagavond in café Veerdig haar eersten winterfeestavond. Verschillende voordrachten werden ten beste gegeven en vielen zeer ln den smaak van de aanwezige jongelui. Het ging er zeer gezellig toe, ook tijdens het bal. In verband met verschillende courantenberichten betreffende warme luchtstroomlngén, welke in ons land op verschillende plaatsen zijn waargenomen,kunnen we melden, dat j.1. Vrijdagmorgen omstreeks 7 uur zoo'n warme luchtstrooming is waargenomen over het Westelijk deel van onze geemente. ZUIDSCHARWOUDE. Ter aanvulling van het korte bericht in het no. van j.1. Donderdag, geven wij hier nog een verslagje van „Gemengd Koor". De Zangvcrecniging herdacht gisteravond haar 30-jarig bestaan in de concertzaal van den heer P. Kramer. Dc hoor A. Schrijver verwelkomde de zeer talrijke aanwezigen, waaronder verschillende afge vaardigden van zusterycreenigingen qu muziekcorp sen van hier én Noordscharwoude, en dc hoofdbe stuursleden P. Mink en A. Lek. In het bijzonder werd verwelkomd de heer B. do Vries, oud-dirigent der vereeniging, die een herinncringsrede zou hou den. AI heel spoedig, na de inleiding des voorzitters, ver kreeg de hoer De Vries gelegenheid zijn resumé te houden. Met eeno verwijzing naar een secretaris van een onderwijzersvereeniging die als inzet van zijne eerste notuleering begon: „In dit nieuwe pak gevoel ik mij niet op mijn gemak", aanvaardde spreker met dezelfde gevoelens zijn toespraak, welke zich ken schetste in een humoristische herinneringsschets. Do eerste 4 jaren stond Gem. Koor onder sprekers lei ding. De eerste lauweren werden behaald in 1013 en 1014, in de 3e afd. Thans staat do vereeniging in de le afd. Spr. releveerde op aangename wijze do ontwikkeling van Gem. Koor. dat thans 70 leden telt; hij roemde de tegenwoordige leiding en bracht hulde en felicitatie aan koor en dirigent. (Applaus.) Als bijzonderheid vermelden wij, dat dc heer De Vries een bericht voorlas uit de N. L. Crt. van 1000. De heer C. Oudendijk kwam een poos geleden bij het ibéhang-afschcuren bij een inwoner toevallig dit stuk papier, waarop behang geplakt was, in handen. Het vermeldde do oprichting van Gem. Koor met 37 le den, onder leiding van den heer B. de Vries. De Voorzitter bracht den heer De Vries hartelijk dank voor zijn aangename causerie en bracht ver der hulde en dank aan tweo leden, die vannaf do oprichting lid van de vereeniging waren en nog zijn, n.1. de hoeren B. Schrijver en A. van Bergen, dc laatste bovendien 25 jaar als secretaris. Onder daverend applaus werden deze hoeren een bloemstuk overhandigd en zittende voor do bloem stukken, bracht de voorzitter dank aan het ecrelid Cor Groot en deelde mede, dat het eerclid de heer Joz. Zaal, oud-directeur, wegens ongesteldheid ver hinderd was. Nu volgden felicitaties der afgevaardigden. De eerste was dc heer KI. de Vries, die namens de zangverecniging „Crescendo" uit Noordscharwoude met een bloemenmand en een toespraakje de feli citatie zijner vereeniging overbracht. Do heer C. Ou dendijk deed dit eveneens met een bloemstuk na mens het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" van Zuid- echarwoude. Ook dc muzickvereeniging „Excelsior" van Noordscharwoude feliciteerde de jubileerende vereeniging bij monde van den heer Kuiper en ook dit ging gepaard met een bloemenmand. Het hoofd bestuurslid, de heer P. Mink van Warmenhuizen, fe liciteerde de vereeniging cn zinspeeldo op do presta- ties van Gom. Koor. die hij noemde: een porei aan dc kroon van den Noordhollandschen Zangers- bond. Het deed wel aan, zeido hij, zoo'n volle zaal en de eene gemeente helpt de andere. Met de beste wcnschcn besloot hij zijn korte en kloeke toe spraak. De voorzitter bracht den sprekers hartelijk dank namens allen en deed dit op verdienstelijke wijze. Wij volstaan slechts hiermede, als de voorzitter zegt, dat Gem. Koor de tegenwoordige leiding van den Bond ten zeerste apprecieert en den wensch uit spreekt, dat de Bond onder deze leiding zal toene men ln bloei en beteekenis. Eindelijk kon do heer Pranger zijn koor laten zin gen en weldra klonk „Woudzang", van Isr. J. 01- man, door de zaal, daarna nog twee liederen. Zoowel het een als het andere, bekoorden het publiek, dat dit door applaus toonde. De koorklassen B en A zongen eveneens voor de pauze, waarvan „Het liedje" van J. Wijnand—Blake door klasse B en „De Sneeuwman" van J. Wierts, door klasse A, o.i. door het publiek dankbaar wer den gewaardeerd. Tusschen de klassen gewerd ons solo-zang door mej. A. Pluister. Zij zong drie liede ren. en op een wijze? Wij antwoorden: mej. PI. heeft haar goeden naam van aolo-zangstor weer schitterend gehandhaafd. Een warm applaus oogstte rij en welverdiend. Mej. Tr. Heinc, die ook do koorklas A begeleidde, rat aan den vleugel. En als deze beide jonge dames ">P de planken komen, als zij iets geven, dan wordt i ook iets goeds verwacht, en zij stellen niet teleur. Het was weer mooi. Ten slotte stippen wij nog aan: „Jan en de Vink" (volksmelodie) door klasse B, welk aardig lied zoo frisch en kloek vertolkt werd; en ook „Is 't lang geleên?" van J. P. Wierts, door Gem. Koor, dat eveneens voldaan gezongen werd en o.i. der vertol king waardig; dankbaar beloond werd door flink applaus. De dirigent, de heer P. Pranger, blijft altijd op het muzikale terrein. Voor afwisseling dus ook weer muzikaal. Welnu, hij heeft voor afwisseling dan ook weer een muziek-ensemblc laten optreden. Men gaf twee nummers, maar ook deze afwisseling was per fect in orde. Mej. T. Heine weer aan den vleugel. Deze bezetting, uit goede krachten bestaande, zorgde voor een schoone vertolking. De voorzitter moest in zijn sluitingswoord hiervoor dan ook een bijzonder erkentelijk woord betuigen. „Gemengd Koor" heeft zijn 30-jarig bestaan op har telijke wijze herdacht, zich dankbaar erkend, en andermaal getoond een ideaal in zangprestatie te bezitten, dat neergelegd is in hot devies „Excelsior". Het was een mooie avond. Wij vonden het jammer, dat zoo'n gelegenheid dc afwezigheid van officieele personen geconstateerd moest worden. Of worden die niet In kennis gesteld met dergelijke jubilea? NOORDSCHARWOUDE. Do werkzaamheden tot verbetering van de Spoorstraat zijn aangevangen, en zal de misère waaraan de bewoners bij regenval blootgesteld waren, dus eerstdaags tot hot verleden behooren. Ook de Oosterstraat wordt vernieuwd OUDKARSPEL. De dienstplichtige. P. C. Tuinman is voor eerste oefe ning onder de wapenen geroepen op 5 Januari 1931 te Utrecht De gemeenteraad is bijeen geroepen op Dinsdag 23 December a.s. s'avonds 7 uur. Politie: Gevonden 1 rijwielplaatje. LANGENDIJK. Het begint hier blijkbaar ook te spannen, niet al leen met den toestand der tuinders, doch ook met de werkloosheid onder de arbeiders. Immers de Christelij ke werklledenorganisatie te Broek op Langendijk heeft zich tot den gemeenteraad aldaar gewend met het ver zoek productief werk te verschaffen dezen winter voor de te verwachten vele werltlooze arbeiders, terwijl het raadslid Kwadijk te Noordscharwoude den burgemees ter heeft verzocht, hem de volgende raadsvergadering eenlge vragen te mogen stellen in verband met heer- sohende en te verwachten toestanden. Deze teekenen wijzen er op, dat niet alleen ln tuin derskringen de gevolgen van de crisis worden gevoeld, doch dat ook in die der arbeiders moeilijke tijden zul len aanbreken. Hoe droevig het in tuindersgezinnen Is gesteld, hebben we meermalen onder de aandacht ge bracht en het is ongetwijfeld aan de lankmoedigheid, lijdzaamheid en afkeer van publiekelijk optreden der tuinders te danken (of te wfcien), dat van hun kant zoo weinig pogingen worden aangewend, om verbetering ln hun toestand te krijgen. Den tuinbouwers zit het niet In het bloed, op de groote trom te slaan, te demonstreeren en de over heidspersonen op luidruchtige wijze op hun benarde positie te wijzen. Een belangrijke oorzaak van deze kalmte moet ongetwijfeld wel worden gezooht In de overweging, dat een demonstratief, een massaal optre den ln dezen niet veel zou helpen, daar de autoriteiten hier niet veel kunnen doen en die ln Den Haag blijk baar ook met het zaakje verleger, zitten, regeerende ln de hoop, dat geleidelijk wel verbetering zal Intreden en dat door de hulp van de provincie en de gemeenten het leven weer wel oen tijdje zal zijn te redden. Hoe dit zij, momenteel zijn de menschen niet geholpen en de tc verstrekken hulp zal slechts dienen om het be drijf ln stand tc houden. Qt.deze hulp voldoende is, wa gen we te betwijfelen en'bieb lijkt ons een daad van wijs beleid, als de betrokken gemeentebesturen, ken nende den nood van een groot aantal nijvere werkers, eens bij elkaar kwamen en overleg pleegden ten aan zien van de mogelijkheid. Of hier niet kon en moest worden geholpen. Weten over het geheel genomen, de autoriteiten wel, hoe er in vele gezinnon op het oogenblik gebrek wordt geleden? Kennen de meesten onder de gemeentelijke vertegenwoordigers wel de stille armoede, welke ln vele tulndcrsgezlnnen is binnengeslopen? Wordt wel goed be seft, hoe het daar aan zoo goed als aan alles moet ontbreken, daar in lange maanden bijna nieta Is ont vangen? Is het tot hen doorgedrongen, dat dergelijke menschen geen crediet meer hebben, noch zakelijk onderpand of persoonlijke borgstelling kunnen geven, om in het bezit te komen van een klein bedrag? Vele vragen zouden we aan deze nog kunnen toevoegen, om den nood te schetsen en de gemeentelijke autoriteiten te interpelleeren over de zwaarte en de hevigheid van de crisis, die hier in tuinderskringen haar slachtoffers heeft gemaakt en nog dagelijks maakt Als straks in de verschillende gemeenteraden de kwestie van de werkloosheid aan de orde komt. dan vreezen we, dat er weinig zal worden gedaan, om de betrokkenen te helpen. De algemeene redeneering zal wel hierop neerkomen, dat er aan Langendijk geen objecten voor werkver schaffing zijn. Of dit nu Juist is, willen we betwijfelen. Het komt ons voor, dat in de verschillende gemeenten met productieve gevolgen tal van slooten kunnen wor den gedempt. De weg door het Gkestmer Ambacht lijkt ons een object van werkverschaffing, dat men allen spoed moet worden aangepakt. Geen treuzelen, maar daadwerkelijk uitvoeren. Waar een wil is, is een weg! Laten allen de handen in elkaar slaan en uit het besef, dat spoedig geholpen moet wor den. de overtuiging putten, dat daamee niet langer mag worden gedraald. Tuinbouwers, van wie er ongetwijfeld velen ook geschikt zijn voor dit werk, kunnen dan ook te werk gesteld worden. Voor hen. die daarvoor niet geschikt zijn, worden Diensten voor Maatschappelijk Hulpbetoon in het leven geroepen, opdat niet het odium van bedeeling op deze hulp kome te rusten. Het komt ons voor, dat van de zijde der gemeentelijke autoriteiten meer Initiatief ln dezen behoorde uit te gaan. Er heerschen Inderdaad droevige toestanden en als wij allen onze humanitaire plichten in vervulling brengen, als menschelijkheid, naastenliefde, en het be grip van saamhoorigheid vaardig over ons worden dan twijfelen we niet, of veel ellende kan dan in zachten vorm worden gelenigd. Be denken we, dat het heden een zekere categorie van leden der samenleving betreft, doch dat het morgen onszelven treffen kan. En voor de arbeiders, èn voor de noodlijdende tuinbouwers dient aan Langendijk Iets te worden gedaan, opdat veel el lende en kommer worden voorkomen. DIRKSHORN. Donderdagavond J.1. heeft de Chr. Zangver. „Crescen do" onder leiding van den heer G. Troost een utivoering gegeven in de Ger. Kerk te Dirkshorn. Een 14-tal liederen werden ten gehoore gebracht. In het begin was men nogal aan zakken onderhevig .Het meest beviel ons „Uit hooge hemel daalt Hij neer", van Woensel Kooij; „Slape zacht" van S. Welmers en „Mijn Nederland" van H. W. de Wolff. Ter afwisseling gaf de heer Bruin uit Broek op Lan gendijk eenige nummers op het orgel ten beste wat hol goed voldeed. Dit wasdc laatste uitvoering onder leiding van den heer Troost, aangezien hij ons binnenkort gaat verlaten, wegens benoeming te Hlllegom. De heer Troost heeft veel voor de vereeniging gedaan. Dat het hem en zijn moeder in hun nieuwe woonplaats welga. Gaarne zouden wij het bestuur van „Crescendo" in overweging willen geven bij de eerst volgende uitvoering de „kinderen" van 13—18 jaar onder gelelde toegang te verleenen, opdat zij zich behoorlijker zullen gedragen alsdat zij dat nu hebben gedaan. Na afloop bedankte de Voorzitter de organist voro zijn mooie orgelspel. Over het geheel was het een goed geslaagde uitvoering. Op den Oosterdijk In de gemeente Harenkarspel brak een as van een vrachtauto, toebehoorende aan de firma Eecen te Oudkarapel. Een Juist passeerend motorrijder, de heer V. bood aan, den bestuurder van den gestranden wagen naar huls te rijden, om hulp te halen. Deze nam dus plaats op de duozitting. Steigerend zette het benzl- neros zich in beweging, waardoor de duo-rijder van zijn zitplaats gleed, zonder dat de motorrijder zulks bemerk te. Tableau! In snellen vaart werd doorgetuft naar Oudkarspel, toodat de gevraagde assistentie toch weldra verscheen. BREEZAND. Toen Vrijdagmorgen de heer E. van Kerkhoff in den Meerweg de auto van den heer N Slkking wilde pas- seeren, kwam van achter dozen wagen, een zoontje van den heer Komen hard aangeloopen. De heer v. K. die onmiddellijk uitweek, raakte toch nog even 't kind, reeds het over het klompje, zoodat het kwam te vallen cn over pijn in het beentje klaagde De auto van den kwam in de sloot terecht. Deze is door den kraanwagen van den heer A. Borg op het droge gehaald. De chauf feur bekwam allen letsel aan de knie. ANNA PAULOWNA. Het post-, telefoon- en telegraafkantoor wordt omge zet in een hulpkantoor. Een tweede hulpkantoor zal waarschijnlijk ln de Spoorbuurt geplaatst worden. In de zaal van den heer Slikker werden Woensdagavond ten tweede male door den N.H. Bioscoop eenige filmen vertoond, die wat Inhoud zoowel als projectie betreffen, weer net zoo goed waren als bij de eerste voorstelling De opkomst was niet groot. Het lijkt ons beter, dat de directie een anderen dag voor haar voorstellingen bepaalt, b.v. Zaterdag of Zondag, De dagen in de week zijn voor het platteland niet geschikt om uit te gaan. Den 2den Kerstdag komt de N.-H. Bioscoop wederom te Anna Paulowna. Dan zal 't filmwerk „De EUendl- gen" naar den beroemden roman van Vlctor Hugo wor den vertoond. Het bijprogramma bestaat uit voor de feestdagen speciaal gekozen komische nummers, terwijl ook nog het 1.1. gehouden bloemencorso vertoond zal worden. We verwachten dat er voor dezen avond wel weer be langstelling zal bestaan, daar er na afloop ook nog ge legenheid zal zijn voor een dansje. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Lezing kooleiekten. - Huldiging Meester Raap. Een korte agenda, maar een heel lange en mooie ver gadering. Mooi, omdat nA&st de degelijkheid van voor bereiding en de behandeling van de stof. die uit dol es- zing van den heer Mallekoe te beluisteron viel, den geheelen avond slechts één toon gehoord werd, een klank van warme genegenheid en bewondering voor den eenvoudigen man, waaraan de geheele land- en tuln- bouwbevolking en nog verscheidene anderen in onze ge meente zoo buitengewoon veel te danken hebben, ..mees ter" Raap. Punt 3 van de agenda luidde: Herdenking N. Raap 25 jaar secretaris der afdeeling. doch het ging niet aan. aldus de Voorzitter der afd. dc heer C. D. Rezelman. om tot dat punt te wachten met de felicitatie. d!e hij namens de afd. wilde richten tot den secretaris, die op den dag der vergadering herdacht, dat hij 25 Jaar lang die functie waarnam, Een bloemstuk, den jubilaris ge boden, zou later blijken, slechts een begin te rijn van het vele dat nog volgen ging, dooh eerst moest het meer zakelijke deel van den avond afgehandeld worden. Voorzitter richtte zich tot de gasten, heette hon ln het bijzonder welkom en gaf het woord aan den heer L. Mallckoto van Noordscharwoude, voor zijn lezing: 'piekten ln de sluitkool en haar bestrijding. In' eón vlot ültgcsproken voordracht behandelde de inleider bovenstaand onderworp, dat voor Anna Pau lowna, waar de koolteelt zich sterk uitbreidt, van groot belang is. Spr. begon met er op te wijzen, dat planten ziekten, niet van den laataten tijd zijn. Er wordt reeds in den bijbel van gewaagd en we weten van de Romei nen, dat zij hun zaalkoren reeds behandelden met gier tegen „brandaren". Vroeger beschouwde men het verloren gaan van een gedeelte van den oogst als iets heel gewoons. Tegen woordig wil men graag „het heele varken" hebben, om dat de veranderde tijdsomstandigheden, de hoogere ex ploitatiekosten dwingen, om verlies zoo klein mogelijk ie doen zijn. Bovendien maken het intensief gebruiken van den bodem en het telen van hetzelfde gewas op denzelfden grond, dat men zonder bestrijding thans nog meer last van de ziekten zou hebben dan vroeger. Toch is het stelselmatig bestudeeren der ziekten en het zoe ken naar bestrijdingsmiddelen, iets van den laatsten tijd Voor Nederland is Prof. Dr. Ritzona Bes de grondlegger Verschillende ziekten en schadelijke insecten komen slechts voor bij een gewas of op nauwverwante plan tensoorten. Teelt men steeds hetzelfde gewas, dan zal bij de snelle vermenigvuldiging van de verwekkers der ziekten, deze zich sterk uitbreiden. In deze voorkeur voor bepaalde plantensoorten ligt echter ook een voornaam bestrijdingsmiddel, het telen van andere gewassen leidt tot verzwakking, men krijgt al is het soms pas na heel veel Jaren, zuiver land. Voor de aardappelwraktzlekten pas na 10 4 15 Jaar. Na deze algemeene opmerkingen ging spr. over tot bespreking van elke voorkomende ziekte af zonderlijk. Nagegaan werden de oorzaak, de verwek kers van de ziekte, dus het ziektebeeld, de gevolgen van de ziekten cn de bestrijdingsmiddelen en zoo pas seerden achtereenvolgens Knolvoet, Koolvlieg of Maad- jerigheid, Draaihartlgheid, Vallen en Aardvlooien de revue. Zelfs als we In telegramstijl een en ander weer gaven, zouden we, ook met het oog op wat volgen moet, te veel plaatsruimte moeten vragen en we zijn dus wel gedwongen met deze opsomming te moeten volstaan. Van de gelegenheid om vragen te stellen, word door velen gebruik gemaakt. Spr. beantwoordde die vragen naar genoegen cn hierbij bleek, dat wat voor de eene streek aanbeveling verdicna, daarom no gniet altijd goed is op een andere plaats. Zoo bijv. werd men het er over eens, dat afspoelen van de planten vóór het zetten, aan den Langendijk nadeellg kan werken, maar hier in den Oostpolder juist aanbeveling verdient. Men schljft de goede resultaten, die men aan den Langendijk bereikt, voor een deel toe aan het gebruik maken van den bagger uit de slooten, die een bijzonder goede teelaarde ls. Algemeen was men eerst van oordeel, dat baggeren hier juist schadelijk zou werken. Onze dijkgraaf, de heer Wljdenes Spaans, echter vond het wel gewaagd zich als buitenstaander ln het debat te mengen, maar kon toch niet nalaten er op te wij zen. dat het water in de slooten op den duur, steeds zoeter zal worden, nu onze polder niet meer recht* streeks tegen de zee aanligt en het water dat ingelaten wordt, ook niet meer zouthoudend zal zijn. Hij wilde dan oo kernstig aanraden toch eens proeven met bag geren ten emen. En als we ons oor goed te luisteren legden, meenden we te bemerken, dat zijn woorden In- gan gvonden en daarnaar gehandeld zal worden Het toekomstbeeld, zelf zijn eigen planten goed te kunnen telen, ls dan ook we! aanlokkelijk en een proef meer dan waard. Verschillende preparaten circuleerden en daarna dankte voorzlter den spreker voor zijn mooie lezing, waarmee de aanwezigen zeker hun voordeel sullen doen. Toen kwam de huldiging van den secretaris. De voorzitter opende de rij der sprekers met de mededeeling dat de Burgemeester en do Rijksconsu lent tot hun spijt bericht van verhindering moesten zenden. Ingekomen waren een felicitatietelegrnm van de afdeeling Waard en Groet en een brief van den heer P. Kooiman, hoofdcontroleur van de afdeeling, die door ziekte niet aanwezig kon zijn. 18 December 1905, zei spreker werd de heer Raap i tot secretaris gekozen en wanneer wij thans dit ju bileum willen gedenken, dan doen we dat niet om den tijdsduur, die op zichzelf geen of weinig waarde heeft, De waarde van het werk, dat de secretaris j voor ons deed, is gelegen in wat hij steeds en de wijze waarop. Spr. en de geheele afdeoling is er van overtuigd, dat men den 18den Dec. 1905 geen beter keus had kunnen doen. Van dien dag af begint eerst recht de bloei van de vereeniging, die ontegenzegge lijk te danken 19 aan de werkkracht en werklust van den secretaris, de ziel vsn de vereeniging, Als onze gemeente niet achteraan komt op landbouwgebied, dAn is dat te danken aan hem. Het is echter niet dankbaarheid alleen, die ons vervult. Als we de verhouding goed willen zien, dan moeten we die van secretaris en leden uitschake len. Wat we bovenal waardeeren. is de liefde, waar mede het werk verricht en de steun aan ons gegeven werd. door den man. die geen ander loon vroeg dan een beetje waardeering en ook dat nog niet eens liet blijken. Dan zich meer in het bijzonder tot den jubilaris richtende, zei spr.: Baap, je loon is geweest veel vriendschap en veel waardeering. Wanneer b.v. een van de leden voor een vergadering vroeg: Is meester er al, of nog erger: waar is Raap, dan was dat geen gebrek aan eerbied, geen grofheid, doch dan was het juist de groote vriendschap, die onderling bestond, die de menschen zoo deed spreken. Dan (doelend op den grooten afkeer, die de keer Baap voor alle huldiging heeft) vervolgt de spr.: Ja ren geleden, zei de heer Wijdones Spaans eens te gen onzen secretaris, toen hij hem een cadeau over handigde: Ik heb daar ook aan meegedaan. Neem het me niet kwalijk. En zoo vragen wij nu ook, neem het ons niet kwalijk, maar we hebben een cadeau. We vragen je, het te willen aanvaarden met dezelfde gevoelens, als waarmee het aangebodon wordt. Aan hem, die zoo vaak den huiselijken haard voor ons verliet, willen wij als cadeau dezen haard, waarvan ik alleen de afbeelding kan laten zien, aanbieden voor zijn nieuw huis. Laat die brandende, verwar mende haard het symbool zijn van de warme vriend schap. dio we je toedragen. De heer P. Waiboer sprak in een speechje voor de Z.A.P., do zaaizaadvereoniging, die op initiatief van den heer Raap tot stand kwam en waarvoor hij steeds een zorgzaam vader is geweest. „En zou een kind zijn vader niet eeren", zegt spr. Hij wilde echter ook zijn hulde uitstrekken tot meesters vrouw, die het bestuur, als liet op bezoek kwam, zoo goed onthaal de. dat de eigen vrouwen (spr. durft het wel te zeg gen, want ze zijn er toch niet bij) het niet beter kun nen doen. Vaak ziet men staan: Laat bloemen uw tolk zijn, en waar ik misschien als tolk te kort schiet, zeg ik, laat deze bloemen de rest maar doen. Met deze woor den overhandigde hij een prachtige bloemenmand. Namens de vereeniging van oud-leerlingen van den londbouwcursus biedt de heer KI. Kaan een bloemenmand aan. met den wensch, dat de heer Baap nog lang zijn functie aan den cursus mag waar nemen. De heer G. van Buien Blanken, de penningmeester, dio nu het woord kreeg, zei dat in veel vercenigin- gen de functies van secretaris en penningmeester ge combineerd worden. Dnt is bij onze afdeeling wel niet het geval, maar in de praktijk komt het toch zoowat op hetzelfde neer. We weten wel hoe meester het voor elkaar heeft. Zij, die hem van dicht bij ga desloegen, weten het best, dat den dank dien we hem nu brengen, ten volle is verdiend. Hoeveel vrije uur tjes heeft hij niet met liefde opgoofferd. Ilij is echter niet alleen de groote stuwkracht geweest, maar ook de man van origineele ideeón, die ons soms in het begin heel vreemd schenen, maar bij beproeving al tijd een succes blekon. Ook spr. wenschte dank te brengen aan de vrouw van den man, op wien de af deeling zoo vaak beslag heeft gelegd. Hij geeft dan een opsomming van alle zaken, die op aansporing van den hoer Raap tot stand kwamen of geprobeerd werden. Rust is niets voor zoo'n werkzamen geest en spr. hoopt dan ook, dat hij nog vele Jaren over een goede gezondheid moge beschikken en nog lang secreta ris van dc afdeeling mag zijn. Namens de afdeeling Wicringorwaard feliciteerde de heer Visscher. De spr. van dezen avond, do heer L. Mallekote, dio aan zijn vriendschap met den huize Raap sinds den watersnood herinnerde, sprak evonoens den jubilaris toe cn ook uw verslaggever bracht naast zijn feli- citatie dank voor de groote welwillendheid, waar- mee de secretaris hem altijd bij zijn werk ter zijde stond. De heer Huisman, secretaris van het hoofdbestuur, die 's morgens in Schagen gesproken had over de crisis in den landbouw, sprak zijn vreugde uit, dat hij daar toevallig van het jubileum hoorde cn dit nu mocht meevieren. Namens den heer H. Koster, evcn- eens hoofdbestuurslid, ja, namens het heele hoofd bestuur dorst hij wel tc zeggen, al had hij daarvoor geen opdracht, omdat men er onbekend mee was, feliciteerde hij den secretaris met zijn jubileum, i Spr. schetsrto het groote aandeel, dat mannen, die eigenlijk buiten den landbouw staan, hebben in den I groei van de plaatselijke afdcolingcn cn daardoor j van het centrale orgaan. De hoor Rcap is een van de sterren onder hen; de geheele boerenstand is i hem eerbied verschuldigd voor zijn werk. Spr. eindig- 1 de met te zeggen: „U hebt oen generatie gezegend met uw werkzaamheden, ik hoop dat u het nog een ge neratie mag doen." Dan neemt do heer Raap, heel bewogen, zelf het woord. Hij wil van geen waardeering weten. Niet hij, de leden zelf hebben alles gedaan. Zij hebben ge wild. Ik kon niet vooruit weten dat men dit alles voor me doen en tegen me zeggen zou. Mn vrouw had al geplaagd en me feestvarken genoemd en ik heb gezegd: Hou maar op, want als ik gelooven ga dat ze er wat van maken, dan neem ik de tram en stuur baricht van verhindering. Ik wist niet, toen ik op dracht kreeg, op de convocatie tc zetten: Herdenking N. Baap 25 jaar secretaris, dat dit alles er achter zat en heb slechts als onderdanige dienaar gehoorzaamd. Daarmee wil ik niet zeggen, dat ik het niet op prijs stel. Ieder mensch is wel gevoelig voor wat waar deering. Maar laten we ophouden met te zeggen, dat Ik al les heb gedaan. Hier waren menschen die voor alles wat goed is vatbaar zijn en als er wat bereikt is, i dan hebben we dat allemaal samen gedaan. Laten wc dan ook samen herdenken door met dc projec tie-lantaarn de plaatjes te bekijken, die we over dit tijdvak hebben. Spr. wil nog meer zoggen, maar is te vol en ein digt met: „Mijn résumé dat ik eigenlijk niet weet wat ik zeggen moet." I)e heer Wijdens Spaans wil dan, zooals hij zegt, voor hekkensluiter fungeeren. Hij leerde den heer Raap reeds in 1017 als een persoonlijkheid kennen. Later heeft hij gezien met hoeveel liefde hij de cur sussen verzorgde. Weer of geen weer, meester Raap was prescent. Het gaat niet aan, dat de heer Raap zijn verdiensten zelf wil ontkennen en hij voegt hem dezelfde woorden toe, die de jubilaris eenmaal tegen hem bezigde, n.1. dat het hier geen debatingclub was. De heer Raap mag zeggen dat de menschen vatbaar voor zijn woorden waren, maar als we het bijbrengen van kennis vorgelijken met het volgieten van een flesch, dan mogen we toch zeker in dit geval groo ten lof hebben voor den schenker. Hierop werden nu de bovengenoemde lantaarn plaatjes vertoond, op geestige wijze toegelicht door den heer Raap. De heer Rezelman wil dan sluiten, zonder veel te zeggen, omdat er al zooveel gezegd is. doch de heer Raap neemt nog even het woord om allen nog eens te danken ook voor den vorm waarin de huldiging is geschied, die dank zij ook do rede van den heer Malle kote, een niet al te lange „marteling" voor hem is geweest.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11