Schaosr Courant WIE De moeilijkheden in den Landbouw. I GRATIS. DE MAN DIE TERUG KWAM Zaterdag 20 December 1930 73ste Jaargang. No. 8786 Vierde Blad. ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI 1931 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN DEC. Groote openbare vergadering. Zeer groote belangstelling ook van niet- landbonwers. In liet, Noord'hollandsch Koffiehuis van Mevr. Wed. L. Zwaag, werd Donderdag 18 December de. aange kondigde groote openbare vergadering gehouden tot •bespreking van do moeilijkheden in den Landbouw. Zooals reeds eerder vermeld, was het initiatief tot het beleggen van deze vergadering genomen door de vrschillende afdeelingen van dc Hollandsche Maat schappij van Landbouw in Hollands Noorderkwartier en was voor de voorbereiding een commissie be noemd, waarin o.m. zitting hadden de heeren C. D. Rezelman, voorzitter, G. C. van Balen Blanken, secre taris, beiden te Anna Paulowna, Jm. Blaauboer Kz. en Job. de Veer, Schagen, H. Rezelman, Schagerbrug, P. J. Visscher, Wieringerwaard, Jm. Blaauboer Gz., Kol hom en O. J. Bosker, Wieringen. Er was groote belangstelling, dc groote zaal was geheel bezet en behalve de vele landbou wers, waren er ook vele niet-landbouwers aanwezig, die zich blijkbaar nader op de hoogte wilden stellen van de tegenwoordige toestanden op landbouwgebied en wat men daartegen dacht tc doen. Ook burgemeesters van onderscheidene gemeenten waren aanwezig, waarvan wc opmerkten die van Wieringerwaard, Barsingcrhorn, Callantsoog en Heer- ihu go waard. Ook de heer Ir. Veenstra, rijkslandbouwconsulent, was aanwezig. Het inleidend woord. Door den heer C. D. Rezelman wordt het volgend inleidend woord uitgesproken: Namens de Commissie van Voorbereiding tot deze vergadering heet ik u allen welkom. In het bijzonder doe ik dat den heeren leden van Rijks- en Provinciaal Bestuur; dc burgemeesters van Schagen en omlig gende gemeenten; de leden van het Hoofdbestuur Holl. Mij. van Landbouw uit den omtrek (voor zoo ver alle heeren aan onze uitnoodiging hebben ge volg gegeven). Ook een speciaal woord van welkom aan de heeren Huisman en Wijdenes Spaans, die voor deze verga dering een inleiding mor hun 'rekening namen. Heeren, onze commissie stelt het op hoogen prijs, dat we u bereid vonden, hier aan ons gemeenschappelijk doel mede te werken. Verder wil ik hier nog begroeten de heeren van de Pers, die hel. hier behandelde, straks in wijden kring zal bekend maken. Voor ik het woord geef aan de sprekers, wil ik even, in het kort iets zeggen, als inleiding tot onze besprekingen. Onze commissiie, bestaande uit afge vaardigden van de Afd. v. d. Holl. Mij. van Land bouw uit deze omgeving, heeft het noodig gevonden, deze bijeenkomst te houden. Deze vergadering, waar besproken zullen worden „De moeilijkheden in den Landbouw". In de eerste plaats omdat wij daardoor steunen lvct werk van de mannen, die geroepen zijn, onze belangen bij do regeering te bepleiten. Die mannen hebben onzen steun, steun uit den practi- schen landbouw, maar al te noodig. Den laatsten tijd n.1. hebben wij kunnen opmerken, dat dc eerste (bescheiden) pogingen van de Regce- ring, om verbetering in den toestand te brengen, door het niet-landbouwend deel van ons volk, sterk worden becritiseerd en tegengewerkt. Vooral vanuit de stedelijke bevolking komt dit verzet. Over het alge meen schijnt <le stedeling niet te beseffen, dat zijn toekomstige welvaart grootcndeels afhankelijk is, van de welvaart van het platteland. Te pogen, hem die overtuiging hij tc brengen, (voor de practijk het hem leert), zal behooren tot de taak van den landbouw in de naaste toekomst. En niet alleen van den land bouw, het zal zijn de taak van alle bewoners van het platteland! Laat ons intusschen hopen, dat onze Rogeering zal toonen, dat zij zich wel bewust is van de beteekenis FEUILLETON van JOHN FLEMING WILSON. II. DE TERUG W E G 1. Harry's stemming zakte plotseling. „Vinden ze jou dan óók niet hier? Dan kunnen ze mij, wat mij betreft, ook hier vinden", sprak hfi ongeduldig. „Ik kan het niet langer verdragen zoo! Ik heb je lief. Marcello, je wéét het en toch wil je niet, dat ik me uit- •preek. Om jouwentwil heb ik den terugweg onderno men... maar je moet me bijstaan, je moet met me mee gaan..." „Het kan niet, o, het mag niet. Ik een meisje. Har ry. dat in kroegen zong, dat opium schoof.. Want niet alleen jij bent op den terugweg, Harry, ook Ik... Maar ik voel, hoe zwaar die weg is voor ons allebei en hoe we wankelen nog bij iederen stap..." „Laten we trouwen. Marcelle, liefste, laten we samen den strijd voeren tegen datgene, wat ons nog iederen dag bedreigt... Waartoe moet ieder voor zich alleen dit barre lijden doormaken? Want, Marcelle, ik zeg je, 't wordt me vaak te machtig. Dan denk ik: Wat bereik ik •r mee is het leven het waard?... Om jou hield ik vol..." „Je wéét, Harry. dat ik je liefheb, o. dat wéét je! Maar eerst moeten we toonen, dat we sterk kunnen zijn... Ik ik ben nog niet zeker van mezelve. Wacht nog..." „Wat bereiken we daarmee?" vervolgde hij gejaagd, als ging hij op z'n eigen gedachten door, „zoo vaak maakt het water drinken me gek, dan denk ik, „één glas zal me niet hinderen..." „Denk aan je belofte, Harry. O, als je weer zwak zoudt zijn, zijn we immers beiden verloren. Ik zal jou helpen, help jij mij", smeekte Marcelle. „En we heb ben toch bereikt, dat we nu eerlijk ons brood verdie- ien" en in een spontaan gebaar sloeg zij haar armen om 'arry's hals. van een bloeiende landbouw voor de algemeenc wel vaart van het Ned. volk! Lont zij het zich tot haar plicht rekenen, te zorgen, dat onze Nederlandsche landbouw niet ondergaat in den concurrentiestrijd te gen andere landen, andere landen, waarin de land bouw bijna zonder uitzondering, krachtig wordt ge steund. Dat dc Regeering geen middel onbeproefd late om onzen landbouw op de heen te houden, zij zal daarmee dienen een algemeen volksbelang! Wij gelooven, dat dit de overtuiging van ons allen is. Met den wcnsch, dat wij, op deze bijeenkomst, door onze samensprelcingen, iets nader zullen komen tuin ons gemeenschappelijk doel, open ik dezo vergade ring. (Applaus.) Door den heer G. C. van Balen Blanken, secretaris van de commissie van voorbereiding, wordt medege deeld, dat bericht van verhindering inkwam van de heeren Van der Bilt en Mr. P. .T. Oud, leden «L-r Tweede Kamccr, in verband met de behandeling der begrooting. van de heeren Koster en Van Nuland, le den van de Prov. Staten van Noordholland, van de burgemeesters der gemeenten Den Helder en Anna Paulowna, van dc heeren de Boer, Stompetorcn en K. Kuiper, Oost woud, met een sympaihiscerend schrij ven over het doel der bijeenkomst. Rede van den heer Ir. Huisman. De Landbouwcrisis. Door den heer Ir. Huisman, secretaris van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw, wordt daarna een inleiding gehouden over de Landbouwcrisis. M. H., De landbouwcrisis is bezig de welvaart van het Ne derlandsche Platteland in ernstige mate te .onder mijnen. Inzonderheid onze akkerbouwers zien met zorg dc toekomst tegemoet. Of. choon het voor deze bijeenkomst onnoodig is met cijfers den toestand te illustreeren, wil ik niet nalaten mede met het oog op publicaties in de pers, enkele cijfers noemen. Ik zal hiervoor nemen de indexcijfers, waarbij is aan genomen dot al de prijzen welke in 19101914 ge middeld golden, op 100 te stellen zijn. Was de prijs van tarwe dus in 19101914 100 en ik noem u thans als indexcijfer van den tarweprijs 69, dan beteekent dit, dat die tarweprijs thans slechts G9 bedraagt van* den prijs in 19101914. Ik zal u alzoo ecnige indexcijfers noemen. Voor den tarweprijs was dit in November 1930 69, strooprijs 64, suiker G't, gerstprijs 55, haverprijs 69, erwt en prijs 69. Het cenige belangrijke gewas met oen indexcijfer dat vrij gunstig mag hceten zijn de aardappelen. Het indexcijfer daarvan in November j.1. is 138. Te genover deze in het algemeen zeer 1-age prijzen, prij zen die mccrcndeels nog liggen beneden die, welke golden tijdens de landbouwcrisis in de 80er jaren, staat dat het loon sinds 1910—191! verdubbeld is. Het indexcijfer voor loon bedraagt 20i. Dc voornaamste uitgaaf op dc akkerbouwbedrijven is dus ruim 2 maal zoo hoog dan in 1910—1911, terwijl de prijzen der producten zeer sterk gedaald zijn. Hetzelfde als voor loonen, geldt, al zijn hiervan geen officieele indexcij fers, ook voor dè bedrijfsonkosten, voor dc landwaar de en de pachten. Zelfs een leek zal uit deze cijfers moeten concludeeren, dat dc akkerbouwbedrijven bij deze verhouding tot snellen ondergang zijn gedoemd. Zelfs als geen pachten betaald zouden worden, zou er nog geen winst voor de boeren overschieten. Nu is door groepen huiten den landbouw staande tegen deze redeneering aangevoerd, dat er nog wel geld onder de akkerhouwers zit. Inderdaad zijn er boeren met kapitaal, doch behalve dat dit kapitaal als regel be legd is in grond, is de financieclo positie van de massa der akkerbouwers veel slechter dan men denkt. Van 50 akkerbouwbedrijven van ons Bock- „Eindelijk!" juichte hij. „Nog één maand, lieveling, dan gaan wij naar Yokohama en jy wordt m'n vrouw. En als ik val," sprak Harry bijna plechtig, „ben je vrij, Marcelle," Een maand later stond Harry nogmaals in het kan toor van Mr. Simpson. „Je hebt getoond, een bruikbaar mensch te zijn. Mr. Potter," sprak Mr. Simpson. Ik eh ik ben erg vol daan over u en het spijt mij, dat u heengaat" „Ik moet naar Yokohama mijnheer. Ik ben u zeer ver plicht, voor hetgeen u voor mij gedaan hebt." „Wilt u getuigschriften een beetje voorspraak informeerde Simpson verlegen. „Dank u. Slechts een enkel bewijs van goed gedrag gedurende de afgeloopen maanden." „Met genoegen. En in Yokohama ik heb daar con necties, zooals u weet wil ik u gaarne „Ik wil daar een agentschap openen," antwoordde Harry. „Ik geloof, dat het teYrein daar geschikt is voor den invoer van Amerikaansche vervoermiddelen en kleinere stalen machinerieën. Mr. Simpson werd ernstig. „Ik heb daar een goede kennis, die u wellicht zou kunnen helpen," sprak hij, „maar „Ik verlang geen financieele aanbevelingen", onder brak Harry. „Ik begin het geheel voor eigen risico." „O, ja, natuurlijk," klonk het opgeluchte antwoord Met een chèque van vijftien honderd dollar en een vleiend schrijven van de Simpson Exporting Company in zijn zak. stapte Harry de straat op. Het was een warme lentemiddag. De lucht hing vol zware geuren. Harry spoedde zich naar het Chlneesche theehuis, naar Marcelle. „Daar ben ik", sprak Harry. nadat zij elkaar begroet hadden. „En luister nu naar woorden vol wijsheid en hoop. Ten eerste heb ik de eerste kwart kilometer af gelegd van de zestienduizend, tweehonderd vier en een kwart. Ik bezit een aardige som ge!d en een brief, die bevestigt, dat ik iemand van goed gedrag ben, niet drink, en een zeer vlijtig zakenman bovendien. Ik ben nu ge reed om de zeventien honderd en twaalf kilometer af te leggen tusschen Shar.ghai en Yokohama." Marcelle streek met de hand lang3 haar oogen en glim lachte gelukkig. „Ik wist, dat het je lukken zou," zeide zij met zachte stem. „Jij wist niets van dien aard, liefste", gaf Harry ten houdbureau was het gemiddelde vermogen het vorig jaar f 40.000.—. Thans is het reeds veel minder, doch als men de verdeeling van dit vermogen over die 50 nagaat, dan blijkt, dat in den loop van dit jaar 40 dezer akkerbouwers niets meer zullen bezitten, doch reeds meer schulden dan bezittingen de hunne mo gen noemen. Daarnaast zijn er nog een zeker aan tal met een gering vermogen, dat thans als sneeuw voor do zon aan het verdwijnen is. Het spreekt van zelf, dat vooral de jonge boeren liet moeilijk hebben, doch zelfs welgestelde boeren verkeeren of komen binnenkort te verkeeren in omstandigheden, die hun zal dwingen het land te verlaten of het land Ie ver knopen. Hun kapitaal zit in den grond en de hypo theekgever wenscht de hypotheek niet tc verhoogen. Credictgcvcrs zijn niet tc vinden, tenzij, hetgeen veel voorkomt, familieleden als zoodanig optreden on mede ten ondergang gedoemd zijn. De toestand is hoogst ernstig al loopt zij streeksgewijze belangrijk uiteen. In die streken waar de akkerbouwers ge mengde bedrijven hebben of tuinbouwproducten ver houwen, is de toestand niet zoo ongunstig als in an dere streken, waar men zich uitsluitend tot de akker bouwgewassen bepaalt. Taak der Regecring. Iedere boer is overtuigd, dat bier moet worden in gegrepen. pat ingrijpen moet echter geschieden dooi de Regeering en onze Regeering is er niet een van enkel boeren. Onze Regecring heeft te waken voor de belangen niet alleen van ons doch van alle be volkingsgroepen, on als zij de akkerbouwers gaat steunen, dan zal zij zich de vraag rïioeton stellen of dit* rechtvaardig is ten aanzien van het Ned. volk in zijn geheel. Ook in andere bedrijfstakkon is de toe stand meermalen Slecht, zoodat de Regew'ing de kans zou loopen, dat men ook van andere zijde op Regeo- ringssteim zal gaan aandringen en deze consequentie dient met groote ernst overwogen te worden. Ondanks deze erkenning van de tank onzer Re gecring hebben de landbouworganisaties de overtui ging, dat zij niet recht en reden op steun aan den akkerbouw en op een intensieve bevordering van den land- en tuinbouw in zijn geheel aan mogen drin gen. Dat besef leeft hij de Centrale landbouworganisa ties, zoowel als bij de crisiscommissie, welke na het eerste aandringen van landbouwzijdc door dc Regee ring in liet leven is geroepen. Dat inzicht bij de landbouworganisaties zal ik trachten in het kort voor u tc verklaren. Beschut en onbeschut bedrijf. Een van de voornaamste verschijnselen van de we reldcrisis is dc geweldige prijsinzinking van het laatste jaar. De een zoekt de oorzaak hiervan in een te kort aan goud of in een verkeerde geldpolitiek der Re geeringen, de ander zoekt liet in een overproductie in vergelijking tot het gebruik. Dit eene is zeker: hoe algemccncr dc prijsdaling is, hoe gelijkmatiger en gemakkelijker en met de minste offers een volk de crisis kan doorstaan. De scherpste prijsdaling komt voor bij de grondstoffen inzonderheid bij de akkerbouwproducten, /.ij wordt echter in vele ge vallen, voor andere artikelen door verschillende oor zaken geremd. Verschillende industrieele producten worden gefabriceerd in combinaties die zich over de geheele wereld tot trusts of kartels hebben ver- i-cnigd, of die door prijsafspraken en productierege ling de prijzen decreteeren. Door organisatie zijn deze producenten dus in staat dc prijs vrij te houden van dc vrije concurrentie. In nog sterkere mate heeft de organisatie van pro ducenten zoowel als arbeiders invloed in die bedrij ven die niet voor de wereldmarkt doch voor de plaat selijke markt werken. Dc organisatie in de drukkers- bedrijven stelt door collectieve arbeidsovereenkom sten de loonen vast en al naar de hoogte van het loon worden dc prijzen van het drukwerk geregeld. Bij hakkers wordt het loon op 73 cent per uur ge handhaafd door de collectieve -arheidsovereenkomsten cn de broodprijzen worden dien overeenkomstig hoog gehouden. Bij de smeden geldt hetzelfde, en al geven wij gaarne toe, dat dit streven tot vaststelling van loonen en prijzen nimmer voor 100 bevredigd wordt, toch is de algemeenc strekking deze, dat. wij de voor de plaatselijke markt werkende bedrijfstak- i ken gerust mogen noemen beschutte bedrijven, dat zijn bedrijven die min of meer onafhankelijk zijn van concurrentie van elders. Door dezen toestand is te verklaren dat de kleinhandelsprijzen en de kosten van levensonderhoud zich op een hoogcr niveau handhaven, dan de groothandelsprijzen. De boeren kunnen hun bedrijven niet beschutten, omdat zij de prijzen hunner producten niet kunnen regelen, daar deze op de wereldmarkt moeten con- curreeren met de voortbrengselen der landbouwrs uit alle, ook dc meest achterlijke, streken der wereld. Het gevolg van dezen toestand is, dat de grootere welvaart welke de beschutte bedrijven voor zich op- eischen mede gedragen worden door tic onbeschutte bedrijven, waartoe inzonderheid land- en tuinbouw behooren. Terwijl in land- en tuinbouw niets wordt verdiend, groote verliezen worden geleden, blijven door deze omstandigheid de kosten voor levensonderhoud hoog, cn de kosten voor allerlei werkzaamheden ten be hoeve van het bedrijf eveneens. De boeren- en tuin antwoord. „Je waagde de kans met een armen bliksem, omdat wel, omdat je zoo'n goed hart hebt. En hier is de arme bliksem niet langer arm en verlangend nóg een gunst van je te vragen. Hier", hij haalde honderd dollar in goud te voorschijn „is het benoo- digde om een bruidstoilet te koopen. Een, twee, drie, gauw!" Zij staarde hem aan met weifelenden blik. ,,'t Is ernst, wat het gouden kalf* spreekt," stelde hij haar gerust „En nu vlug naar de bazar om allerlei moois te koopen!" „O, jou lieve, lieve jongen," zeide zij op ontroerden toon. „Het kan nog niet, ik mag nog niet, want mijn stryd is nog te groot. Ik mag jou niet tot last worden". Harry's gelaat betrok. „Wat bedoel je?" Zij zag hem aan met droeve oogen. „Dwaze jongen! Ik dacht, dat ik een man van je gemaakt had! En nu zou je met mij willen trouwen! Mij trouwen! een opium schuifster! een café-chantant meisje En je toekomst bederven" „Natuurlijk wil ik met je trouwen en ik zal je trou wen". sprak Harry Potter op vasten toon. „Ik heb er voortdurend op gewacht. Jij bent het, die mij gered hebt Ik weet, dat je werkelijk van me houdt, en ik houd van jou. Daarom trouw ik met je. en neem je weg uit dit ellendige bestaan, waarvoor jij veel te goed bent Met jou wil ik mijn leven deelen het leven, dat jij mij te ruggegeven hebt." Zij legde haar handen op zijn schouders en keek hem diep in de oogen. „Ja, je meent het. ik voel dat je 't meent." Zij wierp zich op de rustbank en snikte. Karry trachtte haar te kalmeeren, een enkel woord van toestemming uit haar te krijgen. Maar alles was te vergeefs Eindelijk legde hij het geld onder het kussen, boog zich over haar heen en kust haar innig. „Ik zal vanavond om zeven uur bij je terug komen. Dan moet je gekleed zijn cn zullen we ons laten trou wen. Morgenochtend om acht uur vertrekt er een boot naar Yokohama..." Toen Harry naar Marcelle terugkeerde was het al geheel donker. De deur van het theehuis stond open. Hij trad binnen cn riep: „Marcelle!" Zij antwoordde niet. Een van de Chlneesche meisjes wees naar de deur van Marcelle's kamertje, achter den kralen voorhang. „Zij is zich aan 't kleeden," zeide zij. dersbevolking van Nederland heeft steeds zich een warm voorstander getoond van vrijhandel en zal dat in haar eigen belang blijven doen, doch vrijhandel in de meest uitgebreide beteekenis beteekent vrije concurrentie op alle gebied, en die vrije concurren tie wordt door trustvorming en door organisatie in de beschutte bedrijven bij talrijke bevolkingsgroepen uitgeschakeld. Alleen dc onbeschutte bedrijven pro- duceeren in vrije concurrentie. Waar de toestand zoo is, is er alle roden voor dc Begeering om voor onbeschutte bedrijven op bijzon dere wijze van haar belangstelling te doen blijken. Doch deze toestand, al brengt zij veel onrechtvaar digheden niet zich mede, zou de landbouworgnnisa- ites nog niet genoopt hebben op krachtig ingrijpen der Regeering aan te dringen, indien wij inderdaad in vrije concurrentie met de landbouwende bevolking van andere gewesten moesten arbeiden, want die vrije concurrentie behoeven wij niet te vreezen. Maatregelen in het buitenland. Doch ook hier bestaat die vrijt concurrentie niet meer. Andere landen steunen op kunstmatige wijze hun landbouw en belemmeren ons land in ernstige mate den export. Duitschland heeft het invoerrecht op tarwe in een goed jaar tijds verhoogd van 5 Mk. tot 25 Mk.. dat is f 15 per 100 K.G. Dit invoerrecht beteekent een prac- lische afsluiting van tarwe-invoer. Zoowel rogge- als tarwecultuur worden op deze wijze cn daarnaast nog door een niaalgebod ge steund. Om de overproductie aan rogge aan eeti groo-, ter afzetgebied te helpen, worden bovendien de vee-: houders verplicht rogge en hetzelfde geldt voor aard-' appelvlokken te vervoederen. Voor voederdoelein den kan namelijk gerst worden ingevoerd tegen een verlaagd invoerrecht. Dat invoerrecht is 20 Mk. per 100 K.G. en voor voe derdoeleinden wordt dit G Mk., doch op elke 100 K.G. geïmporteerde gerst moet de veehouder dan vervoe- deren 75 K.G. rogge en 25 K.G. aardappelvlokken. Het spreekt vanzelf dat een goedkoope maisprijs den afzet van rogge en gerst in Duitschland voor voederdoeleirulen zou belemmeren. Daarom heeft' men een mnismonopolie gesticht, dat de prijs he- heerscht. j De maizenafabrikanten kunnen een bepaald kwan tum ma is goedkooper ontvangen als zij zich ver plichten een bepaald procent aardappelmeel in de maïzena te verwerken. Naast Duitschland heeft ook Zweden een mualge- bod, en wel van 50 voor rogge en voor tarwe. Ook' Frankrijk (90 en Tsjecho-Slowakije (75 hebben naast invoerrechten een inaalgebod voor tarwe. In Zwitserland zijn de prijzen van vele landbouwarti- kelen door de Regeering gegarandeerd. De tarweprijs; is er f20.50 per 100 K.G. Noorwegen, Estland, Let-, land, Spanje en Oostenrijk bezitten graanmonopolies en invoerrechten om de prijzen in het binnenland zooveel mogelijk te handhaven. Polen cn Estland bevorderen het verbruik van de overvloed van graan door de varkensmesterijon te subsidieeren. Roemenie, dat ook een overvloed van graan heeft zoekt middelen om. met Hegeeringssteun te redden wat er te redden is. De Vereenigde Stateu van Amerika cn Canada, die als graanuitvoerende landen in de onmogelijkheid verkeeren deugdelijke maatregelen te treffen, hebben getracht en trachten nog steeds door centralisatie van den export de bin- neulandsche prijzen en ook de prijzen bij export' gunstig te beïnvloeden. Dit streven is mede oorzaak dat de crisis tijdelijk verzacht werd met als gevolg een blijvend te hooge productie en een verscherping van de thans in vollen omvang aanwezige crisis bij de granen. De suikerbietenteelt wordt in alle landen van de wereld beschermd, behalve in ons land, het suiker- v.ctje daar gelaten. Ook de veehouderij die door de graanbescherming in die landen eerder in het gc- drang is gekomen dan in ons land, mag zich den laatsten tijd in de bijzondere zorg van de Regeerin- gen verheugen. In het kort in de goheele wereld wordt de land- bouw maar vooral de akkerbouw in sterke mate be schermd, en tegen die beschermde collega's moeten wij concurreeren. Ook hierin ligt een reden voor on- ze landbouworganisatie om de Regeering op haar plicht te wijzen. Doch wellicht zou deze reden nog niet aanwezig zijn als diezelfde landen in even sterke mate als zij den landbouw beschermen ook de an dere takken van volksvlijt steunden. In dat geval zou het zeer de vraag zijn of er werkelijk wel in een der gelijk land van bescherming sprake is, niaar zoo is de toestand niet. I)e hoogte der bescherming van den landbouw steekt ver uit boven de bescherming van de industrie. In landen als Duitschland. Frankrijk en Italië heeft de bescherming van den landbouw ten doel het land van eigen levensbehoeften te kunnen voorzien. Het economisch nationalisme in deze landen is voor on zen landbouw, die op export is aangewezen, het ge vaarlijkste dat zich laat denken. Het gevolg van de beschermende maat regelen. Het gevolg van de genoemde en niet genoemde be schermende maatregelen elders komen tot uiting op verschillende wijze. Het Duitsche aardappelmeel wordt in ons land voor lageren prijs aangeboden dan in Duitschland Met vluggen stap liep hij het vertrek door en begaf zich naar de andere kamer. Het was er bijna donker, een enkele kaars brandde op een kandelaartje in den hoek. Harry greep het licht en liet het vallen op Mar celle, die van vermoeidheid in slaap gevallen was. ZIJ lag stil op de rustbank, bij haar hoofd lag een een voudige hoed Een snelle blik overtuigde hem. dat zfj zich ven nieuwe kleeren voorzien had. Haar gezichtje was bleek, maar er lag een uitdrukking over, die hij er nooit eerder op gezien had. Zacht boog hij zich over haar heen. Zij was in vasten slaap. In haar rechterhand hield zij een papier. Hij maakte het behoedzaam los en bij het licht van de kaars zag hij, dat het het stukje papier was. waar op hij bij Sam-shew-sing de verschillende afstanden geschreven had. „Van Sam-shew-sing naar Simpson V* kilometer." Marcelle had den eersten regel doorgeschrapt en een datum erbij gezet. „Vandaag!" zeide hij in zich zelf. Onderaan had zij met vaste letters geschreven: „Hij heeft de kwart kilometèr om mijnentwil afgelegd. Ik zal het mij herinneren, als de weg te zwaar wordt." Harry Potter stak het papier bij zich, bukte zich en kuste heel zachtjes haar lippen. „Ook ik zal het mij herinneren!" fluisterde hij, terwijl hij zich onhoorbaar verwijderde. In het aangrenzende vertrek vond Harry aan een tafeltje kapitein Gallon van de Potters Stoomvaartlijnen In gezelschap van Kapitein Trevalan. „Kapitein Gallon," begon Harry. „morgen vertrek ik met u naar Yokohama en ik neem Marcelle mee." „Zeg eens Potter, wat wil je eigenlijk met die Mar celle?" vroeg nu Trevalan. „Dat zou ik jou met even veel recht kunnen vragen. In San Francisco drong je je aan haar op en nu schijn je haar hierheen gevolgd te zijn." „Ach. ik ben op avontuur uit en Marcelle bekoort mij. Maar je moet zulke dingen niet al te ernstig op nemen." Even daarna zag Marcelle van achter den kralen voorhang, hoe kapitein Gallon en Trevalan beproefden Harry te overreden met hen te drinken. Haastig stond z(j op en trad te voorschijn. Trevalan was dadelijk aan haar zijde. „Zorg, dat hij niet drinkt, dat kunt u misschien be-

Schager Courant | 1930 | | pagina 13