Uitbarsting van den Merapi. De vulkaan op M i d d e n-J a v a. Tweede Kamer. Reeds 89 dooden. Binnenlandsch Nieuws. Chantagepleger gearresteerd. Bedrijfsvereniging „Nationale Boeren Onderlinge." Uit de Filmwereld Ontvoering te Wognum. Reusachtige lavastroom van 6 KJH. lengte. Vyftlen personen onder de gloeiende lava bedolven. Een groote vruchtbare streek ln een woestenij herschapen. Reeds sedert eenige weken vertoonde de Merapl, een der meest werkzame vulkanen op Midden-Java een ver hoogde werking. Maar omdat de berg bijna nooit rust, en steeds een rookpluim boven zijn top hangt, nam de bevolking het verschijnsel vrij kalm op, niet vermoeden de, dat straks een alles verzengende lavastroom zich over hun landerijen zou uitstorten. Deze catastrophe Is thans plotseling gekomen. Donderdag heeft n.1. een hevige uitbarsting van den vulkaan een reusachtige, 10 tot 30 meter dikke lava stroom het geheele dal en ravijn van de kali Blonkeng gevuld. Aneta sejpt daaromtrent 18 December uit Djokja- karta: Hedenmorgen om 5 uur 30 werd Djokjakarta verrast door een schitterend schouwspel, n.1. een reusachtige aschwolk op den top van clen Merapi in den vorm van een omgekeerden kegel. In verband hiermede wordt vermoed dat de werking van den Merapi krachtiger 13 geworden. De aschwolk verspreidde zich hedenmorgen tusschen negen en elf uur over een groot gebied van Djokjakarta en omgeving. Te Kali Oerang (een berg- oord boven Djokja) was de aschregen zoo hevig, dat men geen tien meter voor zich uit kon zien. Nadere berichten uit Kali Koening liuden, dat de werkzaamheden voor den bouw van de Djokjasche wa terleiding gestoord zijn. Om elf uur werd een modderstroom in Kali Koening geconstateerd. Het water was evenwel koud. Naar verluidt moest de waarnemingspost van den Vulcanologischen Dienst nabij Maron ontruimd worden, terwijl de bevolking van het gehucht Telese is gevlucht Een. later bericht meldt: Hedenmorgen om half negen verraste, onder een zwaar gerommel, een heete lavastroom, welke het Elongkeng- ravijn volgde, de bevolking van de onderdistricten Sroemboeng en Doekoen, die van het Moentilansche en van de helling van den Merapi. Gebleken is, dat een reusachtige lavamassa ter dikte van tien a dertig M. het geheele dal en ravijn van de Kali Blongkeng vulde. Voorloopig is bekend, dat vijftien personen onder de lava zijn bedolven, terwijl vijfhonderd bouw sawah werd bedolven en verschroeid. Schrikwekkend schouwspel. Een groote, vruchtbare streek veranderd in een woes tenij. (Nog later.) De uitbarsting van den Merapi biedt een schrikwekkend schouwspel. De vulkaan is be dekt met een enorme zwarte wolk, terwijl nu en dan lichtstralen de donkerte nog meer accentueeren. Het schijnt dat de lavastroom, welke een lengte heeft van zes K.M., een breedte van 200 M. en een hoogte van 25 M. (bestaande uit millioenen tons gloeiend heet zand, dat er uitziet als-een grijs poeder en vloeibaar is als water) de bevolking zoo plotseling verraste dat van hen die ln de nabijheid van een klein dorp aan den arbeid waren, vijftien niet in staat waren te vluchten, door verbranding den dood vonden. (Vervolg van 3e blad, 2e pag.) Bij de verdere behandeling van de begrooting van Staatsmijnen en daarna Wegen, werd er nog ge wezen op het nationale product voor wegbedekking, n.1. op de klinkers. Ook van andere zijde dan door den heer Ebel werd aangedrongen op een andere politiek van de tertiaire wegen. De heer Van der Waerdcn wil geen klinkerwegen en klaagt over te weinige erkenning van de commis sie wat wegenverbetering betreft. Er moet komen een wegenraad. De heer Van Rappard klaagt over de uitkeering uit het Rijkswegenfonds. Van de bijna 17 millioen die inkomt aan belasting, houdt het Rijk 70 of 11 millioen voor zijn primaire wegen. De rest wordt verdeeld over een aantal K.M., wat de tertiaire wegen betreft van 18 a 25000 K.M., terwijl het Rijk maar 2000 K.M. heeft. Dat moet veranderd. Na nog een debat waarbij gevraagd wordt of ons klein land niet te veel geld in zijn wegen steekt en geadviseerd werd de primaire wegen niet door de steden te leggen, terwijl van andere zijden minder grondaankoop voor de primaire wegen werd bepleit, praat de heer Floris Vos over de tollen en huldigt den minister over zijn voortvarendheid in deze; ook nog andere tollen moeten verdwijnen. Minister Reijmer verheugt zich in zijn antwoord er over, dat de critiek niet is gegaan in de richting van vermindering van de bedragen voor de wegen verbetering. De motie des heeren Ebels acht spy. min der economisch. Wanneer spr. ziet den grooten aan drang naar wegenverbetering, dan kan hij wel zeg gen, dat in de eerste twintig jaar na 1931 nog f400.000.000 voor de wegen en bruggen noodig zal zijn. Spreker heeft een nieuw vijfjarig werkplan nage noeg gereed. Daarin wordt voor de wegen en bruggen per jaar f20 millioen uitgetrokken. Bij het thans aanhangige begrootingsontwerp geldt nog het oude vijfjarige plan. Voor een beschikbaarstelling van meer gelden voor de tertiaire wegen zou inderdaad Wijziging van de wegenbelasting noodig zijn. Spr. kan den heer Ebels wel zeggen, dat hij niet be reid is daaraan mede te werken, aangezien hij met de meeste andere sprekers overtuigd is, dat in dc allereerste plaats het primaire wegennet in orde moet worden gemaakt. Hier zullen dus de provincies haar eigen taak moeten vinden. Van lintbebouwing is spr. tegenstander. Zij is ech ter niet steeds te ontgaan. Getracht moet worden de nadeelen daarvan zooveel mogelijk tegen te gaan. De quacstie van een wegenraad is hier ook vroeger aan de orde geweest. Er is toen ccn motie aangeno- nomen tct instelling er van, doch dc motie is op endere wijze uitgevoerd, ln elk geval zal men pre cies moeten weten waar men aan toe is. Spr. wil overwegen de thans bestaande twee com missies samen te voegen. Spr. erkent de goede eigenschappen van den klin ker en hij zou het betreuren, indien deze gefieel uit de bestrating zou verdwijnen. Na nog eenige discussie wordt de wegenbegroo- ting goedgekeurd. De vergadering van Vrijdag begint met een échec voor den heer Ebels, wiens motie voor de tertiaire wegen verworpen wordt. De behandeling van de rijksbegrooting afdeeling Defensie, wordt voortgezet en hierbij was wel het De waarnemingspost van den Vulcanologischen Dienst is ontruimd. Een zeer uitgestrekte, eens vruchtbare streek, is volkomen veranderd in een dorre woestenij. Eenige bijzonderheden over den Merapi. Ter nadere oriënteering zij nog aangegeven, dat de Merapi die 2910 meter hoog is ligt op de grens van Soerakarta, Djokjakarta en Kedoe, drie residenties op Midden-Java. Wij schreven hierboven reeds, dat het een der meest werkzame vulkaan-kegels op Java is, die bovendien nog een eigenaardig karakter heeft. Dit eigenaardige vulkanische karakter bestaat hierin, dat de top van den Merapi gevormd wordt door een lavaprop; een kratervormige inzinking, zooals de meeste vulkanen bezitten, is niet aanwezig. Drie malen In de vorige eeuw is de prop vernield: in 1822, 1849 en 1872. Zoolang de lavaprop nog in de kraterruimte verscho len is, vallen de afbrokkelende schollen op den bodem dier ruimte neer; ten hoogste kunnen ze door de be staande doorbraken vau de Blongkeng en de Koeming (zooals thans geschiedt) langs de Merapi-hellingen afrol len; hetzelfde is het geval met de lava-uitpersingen uit de kern. Eerst later, wanneer de prop over de krater randen uitpuilt, wordt, naar dr. Kemmerling in zijn rapport heeft opgemerkt, het gevaar grooter, want dan kan de schol-afbrokkeling of lava-uitpersing naar alle kanten plaats vinden. Ten slotte wordt de spanning der in de lava opgesloten gassen zoo groot, dat de prop totaal vernield wordt tot asch, lapilli of bommen. Daarna begint het spel opnieuw. LAATSTE BERICHTEN, Nieuwe uitbarstingen, waarbij wederom groote verwoestingen werden aangericht. Aneta seint d.d. gister uit Djokjakarta: Hedenmorgen om elf uur had een nieuwe uitbarsting van den vulkaan Merapi,, welke zwaarder was dan de eerste, plaats, waardoor het getal dooden thans 89 be draagt. Het bestuur neemt aan, ofschoon het meeren- deel der lijken nog niet gevonden is, aangezien zij zich moeten bevinden op dusdanige plaats dat zij als on herroepelijk verloren moeten worden beschouwd. De re sident van Magelang nam zestien slachtoffers in oogen- schouw. Dezen waren door den heeten luchtstroom in eengeschrompeld en tot op de beenderen verbrand. Zij werden neergelegd in de voorgalerij van de woning van den Loerah van de dessa Gemer-Sabrang en daarna on middellijk begraven. De gouverneur van de provincie Midden-Java, A. H. Neys, de resident en de regent bezochten hedenmiddag het getroffen terrein, maar waren genoodzaakt zich overhaast te retiffeeren, toen ontzettende dreigende grauwe wolken met de vaart van een sneltrein uit den krater omlaag rolden. Deze wolken omhulden alles in een vernietigenden gloed. De bewoners van de dessa Gemer-Sabrang, een dui zendtal, moesten hunne woningen ontruimen, evenals die van de dessa's Sener en Kroje. De vluchtelingen werden ondergebracht in de R. K. missieschool en de woning van den Loerah van Kali Bening. Hedenmiddag twee uur was de Kali Plabak in een geweldige modderstroom herschapen, terwijl ontzaglijke rolsteenen van enorme zwaarte meegesleurd werden en met een geweldige snelheid omlaagstortten. Op dit oogenblik woedt er een zwaar onweer boven Magelang, terwijl de vulkaan dreigend en grommend rookpluimen over een lengte van kilometers uitstoot. De uitgestrekt heid der gronden die verwoest zijn, is aanzienlijk uitge breid, maar nog niet te schatten. Met de huidige situ atie is nog alles te verwachten. belangrijkste punt de positie van het personeel en speciaal der onderofficieren. Er werd vlottere pro motie gevraagd, betere salarieering en rechtspositie. Eindelijk kwam ook deze Defensiebegrooting in veilige haven, nadat ook nog de artillerie-inrichtin gen, luchtvaartafdeeling en nog meer van dat mooi^ waren behandeld. De begrooting van Defensie had nog 27 tegenstemmers, s.d., v.d., comm. en de heer Floris Vos. Een heel deel van de Kamer nam toen de beenen en volgde de behandeling van het ontwerp kanaai Amsterdam-Rijn en het duurde niet al te lang of hel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Minister Reijmer verheugde zich zeer over de prettige samenwerking met de Kamer in deze. Een goede vangst van de Haagsche politie. H\f had zich „opgewerkt" tot een vermo gend mensch. Speciaal Indische verlofs- gangers waren de slachtoffers. Dezer dagen is, in Den Haag een bekend chantageple ger achter slot en grendel gezet. Men had hier te doen met iemand, die zich vroeger nogal met beroovlngcn bezig hield, maar dit bedrijf niet lucratief genoeg vond en zich daarom ging toeleggen op het plegen van chan tage. Met dit bedrijf, dat hij hoofdzakelijk in de Resi dentie uitoefende, heeft hij zich weten „op te werken" tot een vermogend man. Hij bezit een eigen huis op den Z. O. Binnensingel, een auto en zelfs een eigen ren paard. Op de wedrennen was hij een bekende figuur onder de „gokkers" op de courses. Hij reisde ook meer malen In België, waar hij veel in Spa verblijf hield en 2ijn echtgenoote verblijft momenteel in Nice, van waar uit zij de speelbank in Monte-Carlo bezoekt. Terwijl me vrouw in het buitenland vertoefde, brak de echtgenoot hier zijn hoofd op het uitdenken van allerlei chantage- plannen. Zijn slachtoffers zocht hij voornamelijk in ge huwde personen, die ln verdacht gezelschap waren ver zeild geraakt. Daartoe had hij relaties met personen uit het Haagsche nachtleven en daar hij telefonisch was aangesloten, werd hij onmiddellijk gewaarschuwd als er een „zaakje" te maken was. Indische verlofgangers, die veel geld konden besteden, waren uitverkoren. Op het oogenblik, dat iemand zich met een vrouw samen bevond, trad deze „heer" plotseling binnen, deed zich voor als den echtgenoot van de vrouw en stelde zich zeer verontwaardigd aan. In een comedie, die zich dan afspeelde, maakte hij met de vrouw, die dan dus als zijn echtgenoote fungeerde, hevige ruzie. Hij wilde van haar gaan schelden. En het slachtoffer zou dus als getuige moeten optreden. Of hij wilde naar het buitenland, om niets meer met zijn vrouw te maken te hebben cn had daarvoor geld noodig. Op deze manier wist de chantage pleger veel geld I03 te krijgen. Had 't slachtoffer be taald, dan was hij „van de zaak af". Het minimum-ta rief was honderd gulden. Wilden of konden deze perso nen niet betalen, dan werden zij steeds achtervolgd en ontvingen zij telegrammen van den buitzoeker. Op deze manier werden de slachtoffers op een pijnbank gelegd en kwamen dikwijls groote sommen binnen, die zelfs ln de tienduizenden liepen. Voor een zich onlangs in een perceel in de Lekstraat afgespeeld hebbend geval van chantage, hebben ver schillende arrestaties plaats gehad. Na vier dagen zijn eenige perzonen weer vrij gelaten, doch de verdaehte. de 39-jarige v. d. M„ werd aan de Justitie overgeleverd en zit thans in het Huls van Bewaring. (Uitvoering Land- en Tuinhouwongevallenwet 1922). Utrecht 17 December 1930. De Algemeene Vergadering van bovengenoemde Ver- eeniging werd heden, den 17den December 1930 te Ut recht ln hotel „1'Europe" gehouden en werd wederom bezocht door afgevaardigden uit alle deelen van het land. Het jaarverslag en de balans geven wederom een gun stig beeld van den toestand der vereeniglng. Hoewel het ledental, thans 7150, met ruim honderd leden toe nam, vertoonde het verzekerd loonbedrag een geringe teruggang, hetgeen zeker reeds is toe te schrijven aan de in de landbouw heerschende malaise. Het aantal afgewikkelde ongevallen, 1531, bleef vrij wel stationair terwijl ook het aantal ongevallen van ernstigen aard, waaronder zes met doodelijken afloop, het normale aantal, niet overschreed. De hieruit voor de leden voortvloeiende finantieele lasten bleven dan ook tot een redelijken omslag beperkt en bedroegen voor de hoofdvereeniging f 5.71 per f 1000 loon. terwijl de kosten der afdeelingen gemiddeld f 6.72 hebben be dragen. De balans sluit, nadat de kosten van oprichting ge heel zijn afgeschreven, met een bedrag van f 484.728.52, zoodat het half millioen bijna is bereikt. Het effecten bezit, uitsluitend bestaande uit Staats- en Gemeentelee- ningen en pandbrieven van soliede Hypotheekbanken is gestegen tot f 328.783.75. De algemeene vergadering, gehoord de finantieele com missie, dechargeerde bestuur en directie voor het door hen gevoerde beheer. Nadat wegens periodieke aftredingen de verkiezingen hadden plaatsgehad, hield de WelEd. heer J. H. de Boer, directeur van het onderling boeren verzekcringsfonds te Leeuwarden een inleiding met als onderwerp: „Is de levensverzekering voor den" boerenstand ga- wenscht, en zoo ja. welke middelen kunnen daarbij den boer van dienst zijn." Deze zeer leerzame inleiding werd met belangstelling Jmbrief uit Weenen. Be val der Amerikaansche talkies. Toeft Hollywood wild was van enthousiasme bij het verschijnen van de eerste sprekende films, heb ik als zooveel andere bewonderaars van de stomme film gemeend, dat Hollywood zelfmoord pleegde. De stomme film was inderdaad uitstekend als kunst vorm en als middel tot ontspanning, al kon ik het niet altijd eens zijn met de opvattingen der bioscoop eigenaars. De wereld, stelde wel belang in de eerste talkies, maar dat was de gewone belangstelling, die een technisch wonder altijd ten deel valt. Al spoedig deed het bezwaar zich gelden, dat een stomme film over de geheele wereld begrepen wordt, doch een sprekende film alleen in enkele landen Hollywood verklaarde zich in staat, dat bezwaar het hoofd te bieden, en het succes van „The Jazz Singer" en „Son- ny Boy" gaf het schijnbaar gelijk; de tooloop was ongekend groot en de verkoop der films vlotte als nooit te voren. Sindsdien zijn er acht maanden verloopen en 25 Weensche bioscopen hebben zich in dien tusschen- tyd apparaten voor de talkies aangeschaft. Van al rlize bioscopen vertoonen er deze weck slechts twee ten Amerikaansche film; de vorige weck slechts één. Alle andere vertoonen Duitsche films. Een van de Amerikaansche films, die nu draaien is „Free and Easy" met Buster Keaton. Deze film staat zoo ver ten achter bij de oorspronkelijke productie, dat men ook niet kan verwachten, nog veel Amerikaan sche films te zullen zien. De geluiden en liedjes wor den in zoo'n Amerikaansche film in den oorspron- kelijken vorm behouden, doch de dialogen worden eruit gehaald, want het Weensche publiek wcnscht lie niet in het Engelsch te hooren. In de eerste tal kies duldde men het nog, doch al spoedig moesten de bioscopen aan den wensch van het publiek vol doen en dat ging alleen door de dialogen geheel te knippen en een kort résumé in het Duitsch als op schrift te projecteeren. Men kan dus eigenlijk geen Amerikaansche films met dialogen gebruiken, omdat het resultaat van deze bewerking erbarmelijk is. De enkele Amerikaansche film zonder dialogen, zooals ..The incomplete marriage", eveneons met Buster Keaton, loopt hier weken achtereen. Hollywood tracht ondanks alles de talkies te hand haven en zookt nu haar ouden roem langs een an deren weg te herstellen; men vervaardigt talkies in meerdere talen, doch ook dit heeft geen succes. En dan hebben de talkies te Weenen nog niet eens te klagen over hun populariteit, want in Bulgarije b.v. :.s elke film met een dialcog in onverschillig welke laai onverkoopbaar en het merkwaardigste resultaat van de opkomst der talkies in Hollywood is de op leving van het tooneel in Bulgarije Eenigen tijd ble ven de stomme films nog publiek trekken, doch door lat zij niet meer geproduceerd werden, zagen de Bulgaarsche vrouwen al spoedig aan de kleeding der filmsterren, hoe oud die stomme films waren en toen ging men daar ook niet meer heen. Zoo ziet men het merkwaardige feit, dat te Sofia nog slechts enkele bioscopen een kwijnend bestaan voeren; de andere zijn in dezen korten tijd reeds verdwenen. In TsjecholSlowakije verstond men noch bij de Amerikaansche noch bij de Duitsche talkies iets van de dialogen; beide hadden een kans en er werd een verwoede strijd gevoerd tusschen de twee partijen, waarbij hot zelfs tot relletjes kwam. Toch hebben ook daar op den duur de Duitsche films de Ameri kaansche verdrongen, omdat er tenslotte nog vel* Duitschers en Duitsch sprekende personen in het land zijn. New York in 1980. De toekomst heeft altijd de levendige belangstel- ring van geleerden zoowel als van kunstenaars; deze voorspellingen blijken later gewoonlijk weinig waar de te hebben, doch op 't moment dat zij gedaan wor den, zijn ze altijd interessant. Ook de Fox Móviet one film „Just Iniagine" is daarom en merkwaardi ge productie. Futuristische wolkenkrabbers met 200 en meer verdiepingen, geheel luchtvloten van heli- coptcrs, clio in toom worden gehouden door politie agenten in kleine vuurroode vliegtuigjes en lucht- omnibusscn, die naar alle uithoeken der aarde vlie gen, wisselen elkaar af. Het verkeer gaat echter niet geheel door de lucht; ook op de aarde wordt erin voorzien door groote verkeerswegen met negen verdiepingen, n.1. de on- dergrondsche baan, de gewone straat met trams, enz., de viaducten voor spoorwegen en vijf verdiepingen voor het autoverkeer, met als hoogste verdieping een kanaal, waardoor de booten tot in de steden kunnen komen. Het land buiten deze negenvoudige verkeers wegen is vrij en wordt ingenomen door prachtige parken en sportterreinen. Ook de manier, waarop de mensclmn zich dan zou den kleedn en voeden en de inrichting der huizen worden in de film vertoond. Tenslotte ziet men een uitstap.-» nr-T Mars in een planeten-vli gtuig en het tot het leven terugroepen der dooden door een nieu we wondevmedicijn gevolgd, terwijl de verschillende, over dit onderwerp gestelde vragen, door Inleider werden beantwoord. Het was dan ook met een woord van dankbare voldoe ning, dat de Voorzitter, de heer T. van Delden le Tcr- wolde, de vergadering sloot. De familie B. te Wognum heeft in de mobilisaticja- ren eenige Hongaansche kinderen verzorgd. Een daarvan nu een bijna 19-jarlg meisje geworden, kwam er dezr.n zomer logeeren. Zij kwam toen in kennis met een daar verblijvenden man. bekend onder den naam van Jan de Eels (een Belg). Toen zij later iemand van het dorp ontmoette, raakte de omgang met Jan de Bels uit, doch op zekeren dag, nadat de Wognumsche jongen was ver huisd, waren de Bels en het meisje spoorloos verdwe nen. De politie stelde een onderzeok in, dat zich zelfs uitstrekte tot Frankrijk. Dc Belg en het meisje konden echter niet worden achterhaald. Toen de Wognum3cne jongen terug kwam, hoorde hij van het vertrek van het meieje en den Bels. Hij wist toevallig, waar Jan de Bels verblijf had gehouden; het spoor leidde eerst naar Naaldwijk, toen naar Den Briel. Onder een anderen naam werd hij in laatstgenoemde plaats aangehouden. Hij werd Dinsdagavond naar Wognum overgebracht en na verhoor van eenige uren te Hoorn opgesloten. Uit zijn mededeeling was men ook gewaar geworden waar zijn feitelijke verblijfplaats was; dat was te Rot terdam, Een onderzoek bracht aan het licht, dat de Bels en het meisje daar woonden onder den naam van den heer en mevrouw Boudewijns, op welken naam ook zijn pas staat. De Rotterdamsche kinderpolitie heeft het meisje aangehouden. Zij heeft gezegd, dat zij met den Bels is meegegaan, toen de Wognumsche jongen uit het dorp was vertrokken, en dat zij herhaaldelijk naar huis had geschreven. De Bels heeft die brieven telkens on derschept. De Rotterdamsche kinderpolitie leverde haar over aan de Amsterdamsche kinderpolitie, waarna hot meisje naar Hoorn is overgebracht, waar gister het verhoor zou plaats vinden. Het is gebleken, dat zij al dien tijd te Rotterdam heb ben samengeleefd. De Belg staat ongunstig bekend. Hollywoodsche advertenties. Hollywood is niet alleen het groote filmparadijs der wereld, het is ook de plaats, waar men in da kranten de zonderlingste adverenties ziet. De filmin dustrie heeft haar bijzondere eischen en eigenaar digheden en er zijn talloozen, die er indirect van pro- fitecren. Want waar ter wereld zou men kunnen ad- verteeren; „Groote kwantiteiten sneeuw. Levering binnen het etmaal of „Vijftig Duitsche dragonder uniformen te huur". Nietwaar? In ons dagelijksch leven hebben we noch sneeuw, noch dragonderuni- tormen noodig. Maar in Hollywood komen de vreemdsoortigste dingen van pas. Vaak dagelijks. En om de eigenlijke filmindustrie heen zwermen tal van mcnschen, die er ook iets ,aan verdienen willen". Zij, die de film „Mannen van het Noorden", een nieuwe Duitsch-sprekende Metro-pioductie aan schouwen, zullen zien, dat daarin eenige spannen prachtige Eskimo-honden voorkomen. Zij werden „per advertentie" aangeboden door Rennie Hcnfru, die de grootste kennell met gedresseerde honden be zit, welke men in Amerika vinden kan. Renfro herin nert er in zijn advertenties aan, dat hij „65 honden ter beschikking van de studios" heeft en hij voegt er aan toe: „prachtig gedresseerd volgens een geheel op geduld berustende methode, kunnen op de ach- terpooten loopen, gehoorzamen mondelinge comman do's en schriftelijke bevelen." Geen wonder dat oen groot aantal van deze honden gebruikt worden in de z.g. „sprekende honden-comedieswaarvan er bin nenkort in ons land ook een zestal zullen worden uitgebracht. Maakt U een film met waaghalzige vliegscèncs? Dan moet U even opbellen „Van Nuys 621 W". De meneer aan het andere einde van de telefoon zal U zeggen, dat het inderdaad waar is, wat hij adver teert: „levert speciale vliegeniers voor sensationeele luchtopnamenbezit machines welke zijn inge richt voor het opnemen van allerlei soorten van luchtfilms, verstelbaar voor alle apparaten." Waarlijk, het is wel eens aardig, om de Hollywood sche kranten door te snuffelen. U zult verbaasd zijn, dat er bijvoorbeeld een man is, die er werk van maakt om aan de studios te leveren, „voor onmid dellijk gebruik: een dikke dame, een menschelijk ske let, een vrouw met de baard, een getatoeerde man, een inboorling van Borneoalles van prima kwali teit en gegarandeerd echt!" Er zijn niet minder dan zes firma's, die „kunst sneeuw" adverteeren en tientallen zaken, die prui ken, Chineezen met staart en andere schoone haar- extravaganzen aan den man trachten te brengen. Nog meer zaken bieden historische en militaire costuums aan. Voor de film „Olympia", naar Mol- nar's tooneelstuk door de Duitsche afdeeling der Metro Goldwyn gemaakt, waren vele militaire uni formen uit Oostenrijk-Hongarije van voor den oor log noodig. Er was een costumier in Hollywood, die binnen zes uur al deze uniformen kon leveren. Men ziet ook advertenties van chemische fabriek jes, die koopsters zijn van „gebruikte ontwikkelaar cn oude films". Men gebruikt namelijk (ook hier te lande) deze gebruikte ontwikkelaar"en oude films om er het zilvernitraat uit te halen. Op chemische wijze kan men dan uit deze schijnbaar waardelooze dingen zuiver zilver bereiden. „Geweren, messen en wapens uit iedere periode van de wereldgeschiedenis" staat er in een andere advertentie aangekondigd. Dit concern leverde alle lansen en zwaarden voor de film „Ben Hur", maar zij belast zich ook met de levering van messen, zoohIs zo gebruikt worden bij huwelijksfeesten in Tibet, vorken, waarmee Marie Antoinette nog gegeten heeft of duplicaten daarvan, duelleer-pistolen uit clen tijd van Lodewijk XIV of assegaaien van de Zoeloestam- men in Zuid-Afrika. Men treft onder deze advertenties er ook verschei dene aan van doctoren en specialisten, nl is het zelfs in Amerika geen gewoonte van de dienatn der medische wetenschap om hun practijk uit te brei den door krantenreclarae. Maar de practijk leert, dat dergelijke annonces vaak doel hebben en speciaal de keelspecialisten hebben het tegenwoordig, nu de stemmen zoo n belangrijke functie hebben, erg druk. Zoo kan men doorgaan. I)e een biedt een partij prachtige leeuwen aan, „wild van uiterlijk, doch ge vaarloos onder deskundige leiding", een ander levert „Chineesche costuums, met of zonder Chineezen er in." „Wij brengen U binnen 't uur iedere gewensch- te vlag. Alle landen van de wereld in alle maten En er is een bureau, dat het motto voert: „Wij ant woorden op alle vragen!" Wil men weten of de Pa- tagoniërs met de linker- of rechterhand etendan moet men daar wezen. Men vertelt het U binnen een kwartier en hoewel de filmmaatschappijen allen een „department of research" hebben, waar de inge wikkeldste historische en cosmopolitische vraagstuk ken worden opgelostaf en toe roept men wel eens de hulp in van een dergelijk bureau. „Wij brengen binnen een half uur een warm diner ten tooneele," adverteert een Hollywoodsch restau rant. En het spreekt vanzelf, dat men dit aanbod gaarne accepteert, als er op het tooneel gegeten moet worden, want het loont meestal de moeit niet, om in de studio-keuken een maal te bereiden, dat slechts enkele oogenblikken zichtbaar is. Men ziet: Hollywood is volkomen ingesteld op hot filmbedrijf en als ook daar bestaat; „truth in ndverti- sing"dan mogen we veilig aannemen, dat er geen plaats ter wereld Is met zooveel wonderlijke instel lingen en beroepen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 19