V NIEUWJAARSGROETEN 50 cent Balans-Opruiming. KERSTFEESTVIERING Gevaarlijke vlotbruggen. Onderhoud van de tertiaire wegen. Hevige orkaan boven Algiers. Aan den grond gevaren. Berucht inbreker te Brussel gearresteerd. Doodelijk ongeval. Mr. J. B. Kan. Onze eerste vrouwelijke veearts. De AVRO en Mr. Van Doorne. Advertentiën. bij Jb. Otsen, CONCERT Verschillende berichten. Hot ongeval te Koedijk. Een motie aan den minister In do gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Koedijk is ter sprake gekomen het on geval op de Koedijker vlotbrug, waarbij 14 passa giers van een autobus ternauwernood aan een groot gevaar zijn ontsnapt. Mot algemeene stemmen werd een motie aangeno men, waarin de raad, aan den Minister van Water staat verzoekt een ernstig onderzoek naar de oor zaak van het ongeval in te stellen en maatregelen to nemen, dat het verkeer met minder dan 4000 K.G. ashelasting veilig over de brug kan pèsseercn. In verbana hiermede kan er nog op gewezen wor den dat er over het Noord-Hollanosch Kanaal 8 der gelijke verouderde vlotbruggen liggen. De motie-Ebels ter verkrijging van een grootere uitkeering uit de wegenbelas ting verworpen. De Tweede Kamer heeft gister de motie van den heer Kbeis (v. d.), waarin hij de regeering uitnoo- digt een wijziging in de Wegcnsbelasttng aan te brengen, ten behoeve van het onderhoud van de ter tiaire wegen verworpen met 51 tegen 28 stemmen. Voor waren de v.d.. v.j»., s.g.p., de hceren Floris Vos en Lingbeek, terwijl de s.d.a.p. verdeeld stemde De straten in stortvloeden veranderd. Donderdagochtend heeft er een wervelstorm boven Algerije gewoed. De orkaan begon met rukwinden en stortregens, waardoor te Algiers straten in stort vloeden werden veranderd. Het verkeer werd vrij wel onmogelijk. Tegen den avond nam de orkaan toe en de wervelstorm ontwikkelde zich boven een uitgestrekt gebied. Den volgenden ochtend was alle telefonische een telegrafische gemeenschap met het binnenland verbroken. Geen enkel schip kon van Algiers vertrekken. De havenmeester heeft er ver klaard, dat alleen voor de haven de schade meer dan dertig millioen frank bedraagt. Veel visschers- schepen zijn verloren gegaan; kaden zijn verwoest. Havenwerken in aanleg zijn vernietigd. Van alle zijden wordt een beroep op hulp gedaan, Sleepbooten en loodsen kunnen het werk niet af en volgens een bericht van Belga, is Algiers nog nooit door zulk eetn ramp geteisterd. Menschenlevens val len niet te betreuren. Geen groote schade aangebracht. In tegenstelling met bovenstaande wordt nader ge meld, dat de schade niet zoo groot Is als aanvanke lijk werd gedacht. DE ONTVOERING TE WOGNUM. In het elders In dit blad opgenomen bericht hetreffen- de de ontvoering te Wognum word vermeld, dat het meisje bijna veertien jaar was. Geschreven was: bijna negentien jaar. HET GESTRANDE MOTORSCHIP. Binnengeloopen. Het motorschip „Silo" van Groningen, beladen met papier en meel, van Scheemda met bestemming Rot terdam, dat Donderdag was gestrand tusschon Enkhui zen en Urk (zie ook elders in dit nummer), is gister middag met eigen kracht te Enkhuizen binnengekomen. HET DR.AMA TE RÏJSBERGEN. Het meisje overleden. Donderdag is In het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda overleden mej. H. uit Rijsbergen, die op 1 December J.l. door haar vrocgeren verloofde door revolverschoten werd gewond. Een motorboot tusschen Enkhuizen en rk op een zandplaat vastgeloopen. Men meldt uit Enkhuizen: Door den kapitein van de Urker postboot werd Donder dag gerapporteerd dat er op het puntje van de Rug een tjalk aan den grond zat Direct trok de motorboot „Wal ly" van de Rijkstelegraaf, alsmede een aantaal vls- Echersschuiten erop uit. Bij onderzoek bleek, dat op de punt Stijlhoek een tjalk vast zat. Het is oen groot mo torschip, geladen met papier en draagt den naam „Gro ningen", Bovendien had dit schip nog op sleeptouw een andere tjalk. Zoowel de „Wally" als de visschersbooten boden direct hulp aan, om desnoods met behulp van overlading hot schip los te maken. De schipper wilde echter van hulp voorloopig niet weten. Hij wilde den vloed afwachten. Daarop vertrok de „Wally1' weer naar de haven, maar de visschersbooten bleven in de buurt. Inmiddels was er dikke mist komen opzetten, waardoor het uitzicht belem merd cn de toestand van het vaartuig critleker werd. Als het schip met dezen vloed niet los komt, moet de •chipper hulp aanvaarden, anders loopt het schip en de lading gevaar, verloren to gaan. Gistermorgen om 7 uur zou de „Wally" bij laag water een poging doen het gestrande schip, aan boord waar van ook vrouw en kinderen van den schipper zich be vinden, te bereiken. VERBOD CADEAUSTELSEL IN N.-ZEELAND. Als zijnde oneconomisch. Reuter seint uit Wellington: Op grond dat het stelsel oneconomisch is. heeft de regeering met ingang van 30 Juni a.s. het geven van bonn voor endeaux met Inbegrip van sigaretten-bons verboden. GEWELDDADIGE DOOD. Tot dusver dit jaar moer dan 850 slachtof fers te New York. Dt i' den van geweld zijn tot dusver dit Jaar tc New k meer dan 350 menschon om het leven ge komen. zc meldt een Reutertelegram. Er wordt aan toegevoegd, dat geen enkele New Yorker voor een dezen daden werd geëxcuteerd. In ons blad, dat WOENSDAG! 31 DEC. verschijnt, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARSGROET aan Begunstigers, Familie, Vrienden, enz. tegen CONTANTE BETALING van (mits niet grooter dan 4 regels). Elke regel meer 15 oent. Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons bureau of aan H.H. Kantoorhouders en Boek handelaars. De Uitgevers. De Engelsche dichter Spencer en Lord Sydney. De beroemde dichter Spencer kwam eens in het huls van Lord Sydney. wien hij geheel onbekend was, met een gedicht, dat hij had gemaakt Men bracht het ma nuscript bij zijne Lordschap, die het begon te lezen. De Lord waa verrukt over de schoonheid van de coupletten en opgetogen een dusdanig genie te hebben ontdekt Hij las een gedeelte, wendde zich toen tot zijn hofmees ter en zeide:: „Geef den maker van deze schoone ver zen vijftig ponden sterling". Hij ging voort met lezen en riep na eenige oogenblikken zijn hofmeester terug. „Geef hem honderd pond", beval hij. De hofmeester, die eenigszins verwonderd over deze plotselinge verdubbeling was, draalde een oogenbllk. De Lord las verder; en hoe verder hij las, hoe meer aijn bewondering en zijn milddadigheid toenam. „Geef hem twee honderd ponden", riep hij „en ruk uit vlug vlug want als ik verder lees zou ik in de verzoeking komen hem alles te geven wat ik óp aarde bezit" In Nederland verschillende inbraken ge pleegd. De Brusselsche politie heeft gisterenmorgen In sa menwerking met een vertegenwoordiger van de Am- sterdamsche politie den 33-jarigen Pool Wladislas B. van zijn bed gelicht. B. leefde sind9 vier maanden te Brussel onder den naam van Jan Soetendijk. De man heeft in Nederland verschillende inbraken ge pleegd. Hij was in het bezit van een Nederlandsch en eon Belgisch paspoort. Een revolver met honderden patronen werd bij hem aangetroffen. Nader meldt men, dat de arrestatie van Wladislas B. gevraagd is door de Nederlandsche Justitie. De Amsterdamsche recherche heeft de aanwijzingen aan de politie te Brussel verschaft, waardoor zijn aan houding mogelijk werd. Deze Pool wordt verdacht van inbraken te Alkmaar, Voorburg, Velsen en Am sterdam. Dronken wethouder overrijdt een honden kar. Een 9-jarige jongen het slachtoffer. V.D. verneemt uit Meppol: De wethouder P. van Havelte heeft Donderdag met zijn vrachtauto een hondenkar van den handelaar Pit in een sloot gereden. De auto reed hoven op do kar. Tien minuten later miste men het 9-jarig zoontje van Pit. Het bleek, dat de jongen onder de kar te recht gekomen en gedood was. De politie heeft de auto en het lijk in beslag ge nomen. Het bleek, dat dc wethouder onder den in vloed van sterken drank verkeerde. Benoemd tot lid van den Raad van State. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: Wij vernemen, dat de oud-minister van Binnen- landsche Zaken, mr. J. B. Kan, benoemd is tot lid van den Raad van State, met gelijktijdige ontheffing van zijn functie van secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Mr. Kan is tevens benoemd tot adviseur honorair van het departement, waaraan hij zoo langen tijd in ver- Wat is er met je gebeurd? O, ik liep een man tegen het lijf, dien ik eens in m'n auto had overreden.^ en hij her kende me(Judge). schillende functies verbonden was een titel over eenkomende met den vrocgeren honorairen titel van raadsadviseur, mede tcneindo zijn regeoringsopdracht tegenover den ex-keizer van Duitschland te kunnen blijven vervullen. DE BEROOVING TE SPEKHOLZERHEiDE. Donderdagavond heeft de marechaussee te Spek- holzerheide aangehouden en opgesloten vijf jongens van 15 tot 17 jaar, die betrokken zijn bij de beroo- ving in den avond van 7 November te Spekholzer- heide van een winkeljuffrouw, van wie f500 is gesto len. Zekere G. is de eigenlijke dader. De vijf jongens hebben een volledige bekentenis afgelegd en de plaatsen aangeduid, waar zij het geld hadden ver borgen, zoodat nog ongeveer i 400 kon worden in be slag genomen. DE MIJNRAMP TE ALSDORF. Nog steeds worden lijken gevonden. In de mijn Anna n te Alsdorf, waar onlangs de be kende mijnramp plaats had, werden gister namiddag nog drie lijken geborgen. Twee lijken konden worden geïdentificeerd, het derde is waarschijnlijk van een Jongeren mijnwerker. Het is vrijwel zeker, dat op an dere plaatsen nog meer lijken zullen worden gevonden. Een Overveensch meisje te Utrecht geslaagd Naast onze eerste gebrevetteerde avlatrlcë, mej. Ver- sluys, heeft Nederland thans ook... een vrouwelijke vee arts. De tweede vrouw hier die om den bijzonderen aard van haar beroep de belangstelling trekt. De terreinen, waar den Man totnutoe de alleenheerschappij voerde, zijn wel tot een uiterst klein aantal teruggebracht. Vijf en een half jaar geleden kwam mej. Voet, die Donderdag tot veearts werd bevorderd een Over veensch meisje, bij de Utrechtsche academie, aan. Zij was in Bloemendaal op de Mulo geweest en in Haarlem op de H.B.S. Altijd had 2e veel van dieren gehouden en de achttienjarige ging nu aan de veeartsenijkunde fa culteit de noodige kennis opdoen, om eenmaal haar liefde voor het dier ook door een deskundige, een me dische verzorging te kunnen uiten. Het karakter van het eerste studiejaar deed haar aan- W2igheid als eenige vrouw nog niet erg opvallen, maar daarna moest er ook zelfs op de slachtplaats worden gewerkt, en toen moet haar de weg naar het „pootige" beroep wel eenigszins doornig zijn geweest. Doch zij heeft doorgezet en Donderdagmorgen mochten de hooggeleer de examinatoren aan de Biltstraat. te Utrecht haar het veterinaire arts-diploma uitreiken. En wat deze eerste vrouwelijke veearts nu gaat doen? Zij geloofde zelf wel ln de praktijk niet veel succes te hebbeh, daar het zeer moeilijk zou zijn het vertrouwen der boeren voor een vrouwelijke veearts te winnen. Daar om zal zij als assistente in de kliniek van professor Klarenbeek de gaven van haar hoofd en ook die van haar hart zal geven aan de verzorging der kleine huis dieren. Het bekend maken van den gunstigen uitslag van het examen, werd, zooals te verwachten viel, met eenige plechtigheid omgevn. Drie leden van het gewestelijk bestuur Noord-Holland nemen ontslag. Het conflict tusschen het bestuur van de A.V.R.O. en het geroyeerde lid mr. J. H. van Doorne duurt voort. Thans hebben de heeren Dr. Max Juda, voorzitter van Gewestelijk bestuur Noord-Holland, F. Wester ling, secretaris van het genoemd bestuur en hoofd leider der Houtrustdemonstratie en W. Hulsteyn, lid van dat bestuur en van het dagelijksch bestuur van de A.V.R.O., aan het A.V.R.O. bestuur een schrijven gezonden, waarin zij, na kennisneming der in de pers gepubliceerde stukken, verklaren geen verant woordelijkheid te willen dragen voor den stand van zaken in de A.V.R.O. Zij hebben hun lidmaatschap van de A.V.R.O. met ingang van gisteren opgezegd. Gisteren heeft te Haarlem het met veel belang stelling tegemoetgeziene debat tusschen mr. L. G. van Dam en den heer Zwertbroek over de radiozend tijdverdeeling voor een stampvolle zaal plaats gehad. SLAPTE BIJ PHILIPS. Werktijd ingekrompen. Bij navraag naar de Juistheid van loopende geruch ten, bevestigde de N. V. Philips te Eindhoven, dat van 29 December af op haar machinefabrieken des Zaterdags niet meer zal worden gewerkt; op de overige dagen zal slechts tot kwart voor 4 uur s mid' dags gearbeid worden. Het gerucht, als zou aan 2100 ongehuwde arbei ders ontslag gegeven zijn, sprak de directie beslist tegen. IN EEN VLAAG VAN KRANKZINNIGHEID. OPENTNG VAN DE NIEUWE SCHOOL TE WINKEL Vrijdagmiddag werd de nieuwe school geopend in te- genwoordigheidgenwoordlgheid van het college van B. en W., den Raad, Inspecteur van het L. O. in de In spectie Helder, de Commissie van Toezicht, de Commis sie tot Wering vah schoolverzuim, de Ouderoommissie, Architect, aannemer en opzichter, benevens het perso neel van de lagere en de U.L.O.-school en alle leerlingen Wat is er gebeurd met de school te Winkel? Als ge volg van uitbreiding der leerkrachten moest vergroo ting plaats hebben. Van de bestaande school zijn twee flinke ruime lokalen aangebracht, beBtemd voor de U.L.O.-school lokalen vol licht en leven van kleuren, vol doende aan de nieuwste eischen van afmeting en meu bileering. Aan de overzijde van het open terrein is gesticht een groot, geheel naar nieuwste eischen der wet ingericht gymnastieklokaal, ook hl r zien we een lokaal waar ge streefd is naar lucht en licht en doelmatigheid, en op getrokken in eenvoudigen steil vormt dit geheel een monumentaal gebouw, waar het een genoegen zal zijn te mogen werken. Omstreeks half twee heeft het gansche gezelschap zich in het gymnastieklokaal verzameld, dat door een sma kelijke inrichting tot een feestelijke stemming uitnoodigt Nadat door alle leerlingen een welkomstlied was ge zongen, opent de burgemeester de bijeenkomst mot eon woord van welkom, en houdt vervolgens éene rede, waar in hij dè voorgeschiedenis memoreert, en allen dank betuigt, die op de eene of andere wijze hun medewer king hebben verleend. Vervolgens wordt het woord gevoerd door den heer K. Mulder namens de Commissie van Toezicht op het L. Onderwijs, door den heer Vis, architect; door den Wethouder, den heer Brugman, door het Raadslid, den heer P. Honingh namens de oudercommissie; door het Raadslid, den heer P. Dekker, door het Hoofd der School, den heer B. Span en door den oudsten leerling der U.L.O.-school, D. A. de Veer, die allen hun inge nomenheid uitten over de totstandkoming deze school verbetering. In de tusschenpoozen werd door de leerlingen gezon gen en klasse-gewljze iets ten beste gegeven; de kleine met kleine krachten, de grooten met groote krachten en steeds vond ze een dankbaar volgen van hun prestatie en een dankbaar applaus. De tractatle was hen niet onverschilig cn de verras sing van Mevrouw en den heer Span, daaraan een knp chocolade toe te voegen, sloeg in. 't Was een mooie middag en er is genoten, doch do middag gaat voorbij, maar de school blijft, blijft al« een monument, gesticht, niet voor iets uit het verleden, doch voor het heden en voor de toekomst, voor de Jeugd van thans en de komende jeugd. Veel goeds ls er ge zegd en veel wenschen uitgesproken en dit alles samen gevloeid ln één groote wensch, moge deze instelling zin tot heil derj eugd. tot vorming van goede menschen in de samenleving, aanbindende den strijd om het be staan in eendracht en verdraagzaamheid, toegerust met de noodige kennis, als een*blijvend teeken van deze school. BURGERBRUG. Kolendam vergiftiging. Eergisterenochtend ontstond bepaald door te sterk af sluiten van den kachel bij de fam. H. Metselaar alhier kolendampvergiftiging. Waar hij 2elf en zijn zoon niet op tijd op hun werk verschenen, wat zelden of nooit gebeurd .begon men ongerust te worden en werd dra een onderzoek ingesteld. Door hard kloppen op deuren enramen wist men tenslotte den heer Metselaar zelf wakker te krijgen. Na de deur geopend te hebben viel h(J evenwel direct neer. Ook do andere huisgenooten behalve twee kinderen die boven sliepen n.1. moeder en nog 3 kinderen, waren allemaal buiten westen. Het bleek wel degelijk dat hier door tijdig optreden dit gezin grootendeel6 voor een ramp bespaard is geble ven. Allen die bedwelmd waren moesten 't bed houdet» om door rust weer op verhaal te komen. GEMEENTE 6 Cl LAGEN. Overleden: Bernardus van Duin, oud 86 jaren. POLITIE. Gevonden: een handschoen. Eon kin- dorwantje. f 19.- 40 Ct. 98 ct. f 2.10 30 ct. per el 26 ct. per el 35 ct. f 1.55 f 1.15 f 1.75 13 ct. 13 ct. Twee-persoons houten ledikanten f6.— 3-deelig matras met schuine peluw, gevuld met katoen- vlokken Dubbel breed bedtijk Karpetmatten, 6 els Karpetmatten, 12 els Molton, Prima Katoenflanel, Flinke knotten zwart Sajet Lange flanel Nachthemden Damesmaat, Congolinnen Lakens, met open naadje Graslinnen Lakens, lang 31/* el Grauwe Doeken Theedoeken enz., enz. Kolhorn. van het Fanfarecorps „De Vriendschap" te Schoorl. Dir. O. ANDERSON, met medewerking van de Dilettanten club „Ons Genoegen" van Schoorldam, in de zaal van den heer T. Timmerman te Schoort, op 26 Dec. a.s. (2en Kerstdag). Entrée f 0.75. Aanvang 8 uur. BAL NA. Een Senegaleesch soldaat doodt drie personen. Het B.T.A. seint uit Perpignan: In de citadel, waar het 24ste regiment Sehegalee- sche tirailleurs in garnizoen ligt, werd een neger krankzinnig. Hij doodde achtereenvolgens met ge weerschoten een soldaat, een vrouw en een grijsaard, die voorbijkwamen, en verwondde ernstig een Sene- raleeschen korporaal en een arbeider. Compagnieën Senegaleczen omsingelen het fort, waar zich de moor denaar moet bevinden. Ned. Herv. Kerk Burgerbrug. zal plaats hebben op Zondag 21 December a.s., des avonds te 7 uur, met de Kinderen der Zondagsschool. DE KERKERAAD.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6