Uit onze omgeving. Z IJ P E Kranige redding. WINKEL W1ERINGERWAARP WIERINGEN ANNA PAULOWNA LANGEND IJ K HARENKARSPEL Gemengd Nieuws. Een ontploffing. De kindersterfte te Lübeck. Nederlander te Brussel aangehouden. Steeds meer roofovervallen in Duitschland. Staking der Noorsche houthakkers. Binnenlandsch Nieuws. Een gasaanval in Amsterdam. Een verkeerde opvatting. ST. MAARTENS VLOTBRUG. Zondag gaf de zangvereen. „Zanglust" directeur de heer P. Grin, alhier ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan een openbare uitvoering ln het lokaal van den heer A. Homan. Het was voor een uitverkochte zaal toen de Voorzit ter den aanwezigen welkom heette. Na een korte inleiding waarin hij de bloei der ver- eeniging aanhaalde werd een begin gemaakt met het goed verzorgde programma. Allereerst zong het gemengde koor een drietal liederen Hierna zorg Moj. N. Vcuger een drietal solo's, waarmee zij een welverdiend succes behaalde. Daarna zong het Vrouwenkoor en vervolgens het gemengde. Toen trad de Voorzitter nogmaals naar voren en richtte het woord tot onzen eminenten directeur den heer P. Grin, zeggende: „Geachte Directeur, onder uw leiding is ons koor in die vijf jaren geworden wat zij thans is, en uit blijk van waardeering bieden wij u dit bloemstuk aan. Onder hartelijke dankzegging werd dit mooie hulde blijk door den heer Grin aanvaard. De zang was hierbij afgeloopen en trad proff. op met zijn wassen beeldenspel. Of hij er ln geslaagd is om met zijn opvoering het publiek in bewondering te brengen, wij gelooven van wel, want er is niet gelachen maar gebulderd. Onze hulde aan proff. dat hij met wassenbeelden zooveel menschelijke bewegingen kan nabootsen, wij gelooven wel na jarenlange studie. Wij zien hem hier gaarne nog eens terug. Na de pauze werd opgevoerd: „De Nieuwe Lazarus", een blijspel met zang in één bedrijf. Ook dit werd zeer goed opgevoerd, zoodat de vereeniging met genoegen op deze goedgeslaagden uitvoering kan terugzien. OUDESLUIS. Kranige redding van twee menschen. Dinsdagmorgen geraakte het ongeveer driejarig dochtertje van v. d. Vlies spelendenvijs in de Grootesloot. De moeder, het ge vaar bemerkende, waarin de kleine verkeerde, aarzelde niet en begaf zich te water, doch dit is ter plaatse.nogal diep, en de zwemkunst niet machtig zijnde kon zij noch dc kleine bereiken, noch zich weer naar den wal bege ven. Intusschen was een en ander niet onopgemerkt ge bleven en ecnlgc spoorwegarbeiders welke bij de spoor brug aan het werk waren begaven zich met bekwamen spoed naar de plaats des onheils. De heer v. Oorschot, welke kon zwemmen, begaf zich fluks te water, en smaakte het genoegen beide op het droge te brengen. Hulde! Naar het zich laat aanzien hebben beiden nogal geen schadelijke gevolgen van het tamelijk frissche bad on dervonden. Door de N.V. „De Automaat" is bij haar depothouder aan de Grootesloot alhier, een z.g. benzinekluis geplaatst voor bewaring van bussen benzine, dit mag n.1. niet meer in huizen of schuren gebeuren en wordt door de wet voorgeschreven. ZIJPE. Uitslag van de op 23 December 1930 door Burge meester en Wethouders der gemeente Zype gehouden aanbesteding van de uitbreiding der Algcmeene Be graafplaats, met bijkomende werken, te Sint Maar tensbrug. Ingeschreven is als volgt: 1. R. Nap, Lutjewinkel: grondwerk f 14917.20; 2. J. Keesman, Schagen: grondwerk f 11397.idem: tim mer-, metselwerk enz. f 1809.3. Jb. Buter, Zuld- sclparwoude: grondwerk f 10560.4. D. de Leeuw Wz., St-Maartensbrug: timmerwerk, enz. f 1380.-—; 5. J. Griekspoor, Stolpen: grondwerk f 8490.6. D. Bakker, Stolpen: grondwerk f 11220.—; 7. C. Mul, Spanbroek: grondwerk f 17350.idem: timmerwerk enz. f 1999; 8. H. Doorn, Oudesluls: grondwerk f 8700.idem: timmerwerk enz. f 1350.9. Jb. Kindt, Stolpervlot- brug: grondwerk f 5225.10. C. Dekker, Eenigen- burg: timmerwerk, enz. f 1715.11. A. K. Pik, Bar- singerhorn: grondwerk f 12783.idem: timmerwerk enz. f 1984.in massa f 14593.12. J. de Graaf. Oude- eluis: grondwerk f 5637.13. H. van Woesik, 't Zand timmerwerk enz. f 1605.14. A. Voorthuizen, Anna Paulowna: grondwerk f 8886.50; 15. A. en P. Tuin, 't Zand: grondwerk f 7150.16. J. Mulder, Schoorl: grondwerk f 8190.17. Gebr Veeter, Schagerbrug: timmerwerk enz. f 1400.18. P. Eikel, Castricum: grondwerk f 7974.—; 19. W. Castricum en J. Klompma ker. Bakkum: grondwerk f 5480.20. J. Toes, Cal- lanisocg: timmerwerk, enz. f 1340.21. P. de Geus. Sint Maarten: timmerwerk f 1444.—; 22. C. Lobregt, 't Buurtje: grondwerk f 7900.23. J. Twisk Jz., Castri cum: grondwerk f 7485.in massa f 9085.24. J. Dekker, Bergen: in massa f 7950.25. G. Bra3, Scha- gen: grondwerk f 11295.in massa f 12977.26. Fa. de Moei en Hcrmcs, Alkmaar: in massa f 10578.27. J. Baars, Heerhugowaard: grondwerk f 8700.ln massa f 10356.—; 28. C. Blaauboer, Schagen: timmer werk f 1500.—; grondwerk f 8096.—; 29. C. P. Dub- beJd. Bergen: grondwerk f 10430. Het werk is voorwaardelijk gegund aan de laagste Inschrijvers. Timmer-, metselwerk, enz. aan J. Toes te Callantsoog. Grondwerk aan Jb. Kindt te Stolpervlot- brug. Door den Kerkeraad der Ned Herv Kerk is herbe noemd tot ouderling de heer P. Dekker De., en in de plaats van den heer P. Molenaar, die bedankte, is tot ouderling benoemd de heer J. Koomen Cz. Tot diaken is benoemd de heer P. Krapman, in de plaats van G. Molenaar, dio bedankt heeft, Dinsdagavond werd vanwege do ofd. Wleringerwaard van de Holt. Mij. van Landbouw, een lezing gehouden door den heer J. Bengel van 's Gravenhage over Land bouwboekhouding. Dc heer Daan Kaan zegt in zijn openingswoord dat 't wel een bijzonder verschijnsel is, dat er zoo veel be langstelling is. Dit is zeker gedeeltelijk wel toe te schrij ven dat er juist uitbetaling is van de kaasfabriek. Spr. hoopt toch in deze belangstelling Iets meer te zien, n.1. meeleven met onze organisatie. Juist in deze minder gunstige tijden is organiseeren 't mooiste en beste middel om verbetering te krijgen. Deae avond is belegd om te trachten een eenvoudige boekhoudcursus in het leven te roepen. Een eerste poging is wegens onvoldoende deelname niet gelukt. Misschien dat de aanwezigen door deze te houden lezing meer neiging gevoelen tot het houden van een cursus. Hoe meer kennis v^n zaken, hoe mooier, en spreker hoopt dat de heer Beugel suc ces zal hebben en heet den heer Beugel dan ook har telijk welkom. Tevens wordt welkom geheeten de heer Burgemeester en de heer H. Koster als Hoofdbestuurslid van de Holl. Mij. van Landbouw. Alvorens tot lezing over te gaan wil Voorzitter met een enkel woord het zeer heugelijke feit herdenken dat juist vandaag den dag 40 jaar geleden de heer P. D. Schenk werd benoemd tot bestuurslid en tevens als penningmeester. Hij heoft dit steeds met groote toewij ding en nauwgezetheid waargenomen, ondanks een som tijds krappe verhouding tusschen ontvangsten en uti- gavcn. Voorzitter wil den Jubilaris niet vermoeien met een lang resume van al hetgeen ln dio 40 jaar is gebeurd, doch kan zeer gemakkelijk verwijzen naar hetgeen de heer Zijp 3 jaar geleden heeft gezegd toen bekend was dat dc heer Schenk benoemd was tot Ridder. Als 't be stuur had kunnen doen wat bij deze herdenking paste zouden we hier vanavond een feestavond moeten organi seeren, doch we waren bevreesd dat we dan in conflict zouden komen met den penningmeester. We hebben daarom gemeend als klein blijk van belangstelling en als groote verdienste, een bloemstuk aan te bieden en daarnaast heeft 't bestuur u benoemd als eerelid onzer afdeeling. U houdt niet van lange toespraken en ik wil dan eindigen met u nogmaals hartelijk te fellclteeren en u hartelijk dank te zeggen voor al het geen u in het belang van onze afdeeling heeft gedaan. Applaus. De heer H. K. Koster spreekt ais lid van 't Hoofdbe stuur. De Voorziter en Secretaris van de Holl. Mij. de heeren Lovink en Huisman waren verhinderd persoon lijk aanwezig te zijn, doch hadden uitdrukkelijk ver zocht namens hen den heer Schenk te complimenteeren met dit heugelijk feit. De heer Koster voegt er den wensch aan toe, dat het den heer Schenk gegeven mag zijn, zijn functie nog eenige jaren te mogen waarnemen. We weten, dat de kas bü hem in veiligheid is. De heer Schenk dankt den heer Koster en verzoekt hem ook zijn dank over te brengen aan het Hoofdbe stuur. Burgemeester Haringbuizen sluit zich gaarne aan bij de woorden van de vorige sprekers en het doet Z.Ed. veel genoegen, dat de heer Schenk zijn functie nog steeds in een goede gezondheid, met groote ambitie en toewijding vervult en feliciteert den jubilaris met dit heugelijk feit Daarna wordt het woord gegeven aan den heer Beu gel, Boekhoudhoofd van de Holl. Mij. van Landbouw. Spreker had gedacht te zullen spreken over de wet op de inkomstenbelasting, doch in overleg met 't bestuur zou hij nu spreken over Landbouwboekhouding. Spr. denkt dan wel voor sommigen oud nieuws te vertellen, doch is gaarne bereid eventueele vragen te beantwoor den. Het eerste werk van boekhouding moet zijn bij 't begin van een boekjaar, een inventaris op te maken. Sommige Inspecteurs nemen geen genoegen met de te genwoordige boekhouding en willen ook de ontvangsten buiten 't bedrijf om vermeld zien, wanneer alles moet worden opgenomen, is dit voor een gewone boer bijna ondoenlijk. De winst toch moet komen uit het bedrijf. Spreker geeft daarna op 't gebied van boekhouding eenige duidelijke wenken, welke voor iedereen zeer begrijpelijk werden uiteengezet Van de j'egenheld om vragen te stellen werd door enkele personen gebruik gemaakt en deze vragen wer den naar hun genoegen beantwoord .Wanneer dan nie mand meer Iets te vragen heeft rest op den voorzatter nog de aangename taak om den heer Beugel dank te zeggen voor zijn korte en practische uiteenzetting, en sloot de bijeenkomst Het Bestuur bleef daarna nog een poosje gezellig bijeen. Heden is in onze gemeente een begin gemaakt met alle woningen te nummeren. J.l. Maandagavond vierde de Ned. Herv. Zuster- kring in de Ned. Herv. Kerk te Hippolytusihoef het Kerstfeest bij een keurig versierden Kerstboom. Ds. v. Beek ging in gebed voor, waarna verschillende dames Kerstvertellingen deden en tusschentijds lie deren zongen. Het was een zeer goed geslaagd Kerst feest, waarop de Zusterkring met voldoening kan terugzien. Bij verschillende zieken werden verras singen thuis gebracht. Zoo wij vernemen heeft zuster v. d. Togt, wijkver pleegster van Het Witte Kruis afd. Wieringen haar ont slag gekregen per 1 Mei 1931. Dit dan wegens gevorder den leeftijd. Hoe dit ook zij, het bevreemdt ons ten zeerste, dat zuster v. d. Togt om die reden Is ontslagen, daar we nog nimmer eenigerlei klachten hebben verno men van het niet naar behooren uitoefenen van haar werk. Weinig liefhebbers. Voor de vacature van hoofd der school in den Oost polder hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld en voor de betrekking van onderwijzer aan dezelfde school maar één. Ter secretarie dezer gemeente zijn Inlichtingen te be komen omtrent gevonden hulzen voor zaklantaarns. BROEK OP LANGENDIJK. Tot ouderling der Chr. Geref. Kerk Is herkozen de heer D. Ven en tot diaken de heer Joh. van der Molen. Volgens mededeeling van den predikant der Geref. Kerk, wordt men gewaarschuwd geen giften te geven aan een persoon, welke gelden tracht in te zamelen voor de Evangelisatie in Drente, daar zulks geheel verzon nen is. Politie. Gevonden te Tuitjehorn: een zwart heeren rijwiel. InL ter secretarie te Dirkahorn. DIRKSHORN. Het café „Het Wapen van Harenkarspel" eigendom van den heer S. Brommer, die er ongeveer 31 jaar het vergunningsrecht heeft uitgeoefend, is thans verkocht aan den heer D. Pijper te Oude Niedorp, die het perceel met 1 Mei e.k. zal betrekken. ITALIANEN MET DE KERSTDAGEN THUIS. Met het stoomschip Roma is te Napels een gezelschap van duizend Italianen uit de Ver. Staten aangekomen, dat de Kerstdagen in het vaderland wil vieren en tevens een be zoek zal brengen aan de voornaamste ste den des iands. AMERIKAANSCHE REIZIGERS IN HET BUITENLAND. De American Automobile Association heeft een onderzoek ingesteld naar den omvang dien het reizen van de Amerikanen in het buitenland, en speciaal het reizen over zee, in het afgeloopen jaar heeft gehad. Het was gebleken, dat er 300.000 Amerika nen een reis naar Europa hadden kunnen maken. In het geheel hebben de Amerikanen dit jaar op reis 7.500.000.000 dollar uitgege ven, zoowel in de V. St. als in het buitenland. Van degenen, die naar het buitenland gingen namen velen hun auto mee. Een zeer populair reisdoel voor de burgers der Unie was Canada, waar zij 325.000.000 dollar uitgaven. Men mag aannemen, dat er van deze groote som heel wat zal zijn be steed aan goeden en redelijk goedkoopen sterken drank. Er kwamen in 1930 uit de V. St. niet minder dan 5.000.000 auto's over de Canadeesche grens. BEESTACHTIG. Uit Sjanghai wordt gemeld: De katholieke missionaris Marcus, die voor eenige weken in zijn missie bij Hoepeh door bandieten gevangen was genomen., heeft af schuwelijke mishandelingen ondergaan. De bandieten hebben hem, na een geeseling, eerst de oogen uitgestoken en daarna lang zaam geworgd. Door een levensmoede krankzin nige veroorzaakt. Men meldt uit Kopenhagen: Een familie Nielsen te Riiskov bij Aarhus had twee krankzinnige verpleegden in huis. Op een dag, dat de familie uit was, en slechts een der patiënten thuis, heeft deze alle drie gaskranen van het fornuis openge zet om een einde aan zijn leven te maken. Toen de tweede patiënt vlak bij zijn kosthuis gekomen was. hoorde hij een hevige ontplof fing en zag vuur en rook door de vensters naar buiten slaan. Hij rende 't huis binnen en vond zijn ongelukkigen mede-patiënt op den grond liggen. Hij ijlde met hem naar buiten, waar bleek dat de man slechts be wusteloos was en spoedig weer bij kennis kon worden gebracht. Bij nader onderzoek bleek, dat hij zelfmoord had willen plegen, want alle kieren had hij met papier dicht ge maakt. De ontploffing was ontstaan doordat er vuur in de kachel was. Bestraffing der schuldigen ge- elscht. De Senaat van Lubeck heeft zich jegens de ouders der kinderen die na behandeling met het anti-tuberculose praeparaat van Cal- mette zijn gestorven of ziek geworden, in be ginsel bereid verklaard tot betaling van scha devergoeding. Er zijn in het geheel 73 kinde ren overleden, 7 zijn nog in levensgevaar, 105 buiten gevaar, maar nog ziek. De ouders zijn met de bereidverklaring van den Senaat niet tevreden en eischen dat ook de schuldigen zullen worden gestraft. Zij voeren aan dat op schromelijk lichtvaardige wijze met het praeparaat is omgesprongen. Het is niet alleen in toepassing gebracht in het ziekenhuis, onder toezicht van genees kundigen, maar in veie gevallen ook aan vroedvrouwen en ouders mee naar huis ge geven. KOFFIESMOKKELARIJ. Ettelijke arrestaties. Wolff meldt uit Hamburg, 23 Dec.: Volgens de bladen is verleden week weer een omvangrijke koffiesmokkelaffaire in de Hamburgsche haven aan het licht gebracht. De deelnemers maakten gebruik van gehei me vakken in vrachtauto's. Een groot aantal schuldigen zouden reeds in het huis van bewaring zijn opgesloten. OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIë. Een stad ontruimd. Wolff meldt uit Boekarest: Tengevolge van dc buitengewoon sterke regens is de Dnjestr buiten do oevers getre den. In de stad Cetatea Alba (Akkerman) zijn tengevolge van de overstroomingen 40 hui zen ingestort. De stad moest geheel worden ontruimd. De spoorweg tusschen Akkerman en Uretki is op vele plaatsen weggspoeld. HET LOT VAN FRANCO. Hij trekt een prijs van meer dan een toni V.D. verneemt uit Parijs: Naar uit Madrid gemeld wordt, is bij de trekking van de groote Spaansche loterii ge bleken, dat een prijs van ongeveer 139.000 gulden aan den thans voortvluchtlgen Ma joor Franco, een van de leiders der laatste revolutie, ten deel is gevallen. Het bericht is nog niet bevestigd. Juweelen te koop aangeboden. - Die van diefstal afkomstig waren. De 31-jarlge Nederlander Evert van Gorcum, af komstig uit Utrecht, heeft getracht bij een juwelier te Brussel juweelen te verkoopen. De betreffende juwelier vertrouwde de zaak echter niet en waarschuwde de po litie Toen dez eter plaatse kwam nam Van Gorcuin, bij het zien van de politie-agenten de vlucht. Een opwin dende jacht door de straten van Brussel volgde tenslotte kon de man worden gearresteerd. Bij onderzoek bleek dat van G. in het bezit was van een partij juweelen, die afkomstig waren van eon ju welierszaak op de Loulsalaan te Brussel, waar onlangs is ingebroken. De aangehoudene is in voorloopige be waring gesteld. Nu weer een stationskas leeggehaald. Het aantal diefstallen en overvallen ln Duitschland neemt de laatste dagen schrikbarend toe. Behalve de reeds vermelde Inbraken enz. wordt door V.D. uit El- sterwerda (Saksen) gewag gemaakt van een overval Maandagavond op het station Plessa. Terwijl de stati onschef elders bezig was. drongen gemaskerde mannen het bureau binnon en bedreigden den aanwezige be ambte met een revolver. Zij roofden den inhoud van de kas, ongeveer 1500 M., en beproefden daarop, na het licht te hebben uitgedraaid, opdat men hen van de straat af niet zou zien de brandkast te forceeren. Toen voorbij gangers toch onraad bespeurden en trachtten het bureau binnen te gaan, bemerkten zij, dat de deuren waren af gesloten. De Indringers vluchtten langs den achterkant van het gebouw en wisten onder het lossen van schoten aan hun vervolgers te ontkomen. De politie kon eon aantal vingerafdrukken van de bezoekers vinden. VoorloopLg nog geen kans op een oplossing van het conflict Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Ct De laatste weken hebben in de bosschen van West- Oplanr weer ongeregeldheden onder de houthakkers plaats gehad. Na de ernstige relletjes van den voorzomer is het een paar maanden betrekkelijk rustig geweest maar nu maken de georganiseerde stakers het den werk willigen weer buitengewoon lastig. De stakers vertoeven nu, ondanks de strenge koude, in de bosschen bij Sor- Aurdal waar de houtkap gedeeltelijk in gang gehouden kon worden onder voortdurende bescherming van de politie. Zij worden geregeld van proviand voorzien en schijnen te willen wachten tot de bewaking eens tijdelijk verminderd wordt of tot werkwilligen ook den arbeid zullen neerleggen. Naar verluidt zijn eenige honderden stakers op weg om ook elders in de bosschen te gaan posten. Een paar malen zijn de telefoondraden van de politieposten doorgesneden. Houtstapels zijn uit elkaar gehaald en het hout is op allerlei plaatsen onder de sneeuw begraven. Als de politie even weg is worden de werkwilligen lastig gevallen en vechtpartijen komen telkens voor. Zes stakers zijn gearresteerd. Aan enkele kantonrechten houdt men zich bezig met de behandeling van tientallen zaken in verband met de ongeregeldheden Men vermoedt dat de gespannen toestand nog wel een heelen tijd zal duren want veel kans op een overeen komst tusschen de werkgevers en de georganiseerde stakers schijnt er alsnog niet te bestaan. Gisteren zijn op den Amsteldijk, aldus de Msb., ter hoogte van den vroegeren watertoren, werklieden der gemeentegasfabriek bezig geweest een hoofdbuis van de gasleiding door te pompen. Men vermoede na melijk dat deze buis verstopt was. Het water, dat door de buis gepompt werd, loosde men in een put, welke in verbinding stond met den Amstel. Gisteravond nu bemerkten de bewoners van den Amsteldijk en van de Amstelkade, dat er een sterke gaslucht hun hui zen binnendrong. Natuurlijk dacht men het eerst aan een lek in de gasleiding, doch daar niemand een lek kon vinden en de gaslucht sterker werd, belde men van alle kanten de gasfabriek, de politie of de brand weer op. Hier verzekerde men het verontruste pu bliek echter, dat er niet het minste gevaar dreigde en dat de gaslucht vanzelf weer over zou gaan. Verscheidene personen echter zijn onwel geworden van de vergiftigde damp, doch niemand is bezwijmd. Met een glaasje melk kwamen de meeste slachtoffers weer bij. De G.G.D. heeft geen hulp behoeven te verleenen. De oorzaak van den gasaanval is te zoeken in het Amstelwater, waarmee de gasdampen uit de' hoofd buis zich vermengd hadden en dat in de koude avondtemperatuur verdampte, waarmee het gas zich in de open lucht verspreidde. AUTO VAN DEN WALKANT GEREDEN. Green persoonlijke ongelukken. Gistermorgen omstreeks 9 uur brak op de Kalk markt te Amsterdam de vooras van een vrachtauto. De chauffeur kon zijn stuur niet meer houden en reed met een gedeeltelijk belaste wagen van den walkant en kwam terecht op den steiger van de De- venterboot aan de Prins Hendrikkade. De steiger alsook de auto waren ernstig beschadigd. Met de voorwielen bleef de auto nog juist boven het water hangen, zoodat de chauffeur, die met den schrik vrij kwam, zich gemakkelijk kon redden. De vrachten, die de auto vervoerde, gleden van den wagen af en moesten uit het IJ worden opgevischt. Later in den morgen heeft de kraanwagen van de brandweer de auto weer op den weg geheschen. Het tramverkeer ondervond ongeveer 3 kwartier vertraging. Werkloozenzorg en restauratie van oude ge bouwen. Henri Polak schrijft ln „Het Volk": Een partijgenoot te Alkmaar schrijft mij, dat aldaar onlangs ln een gemeenteraar een voorstel aan de orde kwam, om enkele honderden gul dens subsidie te verleenen voor het herstellen van een oud huisje, dat het voorstel verworpen werd, dat onze partijgenooten-raadsleden tot de tegen stemmers hebben behoord en dat hun woordvoerder o.a. zeide, dat het geld beter ten behoeve der wérkloozen ware aan te wenden. Hij vraagt mij, wat ik daarvan denk. Ik zal het hem zeggen. Onze Alkmaarsche raadsleden hebben precies het te genovergestelde gedaan van hetgeen zij hadden behooren te doen. Het is volstrekt verkeerd, verband te leggen tusschen werkloozenzorg en restauratie van schoone oude gebouwen, tegen het laatste te stemmen uit hoofde van het eerste. Voor de werkloozen moet gezorgd worden, zoo goed als het kan; en architectonische of historische monumenten moeten in behoorlijken toestand gehouden of gebracht worden. Het is der gemeente Alkmaar stel lig wel mogelijk hare werklooze burgers bij te staan in hun nood en tevens vier of vijf honderd gulden ten koste te leggen aan het behoud van een antiek gebouw. Het laatste af te wijzen op het te Alkmaar aangevoerde mo tief, riekt sterk naar demagogie; want die weinige hon derdtallen gulden worden toch niet aan de werkloozen besteed, en als zij er wel aan besteed zouden worden, zou het maar een bitter beetje verandering in hun toe stand brengen. Het geen te Alkmaar is geschied, is een goedkoope manier om bij de werkloozen in het gevlij te komen en tot zulke methoden behooren sociaal-demo craten niet hun toevlucht te nemen men late deze over aan degenen, die de werkloozen exploiteeren ten bate an hunne politieke nering. Bovendien mogen onze raadsleden beseffen, <jat hun taak niet alleen bestaat ln het verschaffen van gunstige arbeidsvoorwaarden aan gemeentewerklieden, het ijve ren tegen ontslag van gehuwde ambtenaressen en der gelijke besognes, doch dat daartoe o.a. óók behoort het waken over het aan hunne zorgen toevertrouwde oord, en het doen geboren worden van nieutv stadsschoon. De Inhoud van het leven is niet van uitsluitend materi- eelen aard. Er zijn ook andere waarden, die niet min der beteekenen dan de stoffelijke. De achtergrond van het leven der burgerij, de omgeving waarin zij werkt, verkeert en zich ontspant, mag niet dor en leelijk we zen, wil het bestaan niet onduldbaar worden. In banale, van schoonheid ontbloote steden en dorpen kunnen geen geslachten ontstaan, bedeeld met de hoogere be schaving en verfijning, zonder welke een socialistische gemeenschap onmogelijk is. Vorige geslachten hebben ons een land vol schoon heid, prachtige steden en bekoorlijke dorpen, nagelaten. Het is onze plicht zorg te dragen, dat wij dit, en met moderne schoonheid vermeerderde, erfdeel nalaten aan de geslachten, die na ons zullen komen. Daartoe mede te werken, is niet minder belangrijk dan de overige taak van gemeenteraadsleden: en als er onder de onzen zijn, die zich niet geroepen achten in deze richting actief op te treden (er zijn gelukkig vrij velen, die er anders over denken), dan mogen zij zich althans onthouden van tegenwerken hetgeen an deren op dit stuk pogen te verrichten, willen zij er niet toe bijdragen, dat men versterkt wordt in de verkeer de meen!ng, dat sociaol-clemocratle en materialisme ge lijksoortige begrippen zijn.

Schager Courant | 1930 | | pagina 8