illllttl Hims- Mmitmit- li LaMÈiiwllal Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. De ramp op Midden-Java. Gemengd Nieuws. Generaal Joffre. De schaakmeester Aljechin ontsnapt aan den dood. Nieuwe aardschokken in Argentinië. Kerstfeest in cijfers. Groote brand te Bismarck. Binnenlandsch Nieuws. Een vreemde geschiedenis. Door een vallenden ijzeren balk getroffen. Sportjaar 1930. Brutale inbraak te Den Haag. Dinsdag 30 December 1930. SC1AGE 73ste Jaargang No. 8790 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- teiitiën nog zooveel mogelijk in het edrstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Zware regens. De laatste berichten meldden: Momenteel valle zware regens in het gebied van de ramp, welke eenige ongerustheid baron, aangezien de Vulcanologische Dienst afschuiving van het opge hoopte materiaal vreest. De werking van den Me- rapi is wel aanmerkelijk verminderd, doch de hoe veelheid materiaal op de hellingen neemt nog toe. De desa's, gelegen in de eventueele glijbaan, zijn ech ter alle ontruimd. De bevolking is nog zeer nerveus en schrikt nog telkens op, wanneer noodzakelijke maatregelen door het B. B. worden getroffen. Gerapporteerd werd, dat de lahar te Sroemboeng in beweging is geraakt: de situatie wordt thans nauwkeurig geobserveerd. De eventueele modder- bandjirs zullen echter, naar verwachting, voorbij Moentilan gaan, zoodat deze stad geen gevaar loopt. Zorg voor de vluchtelingen. Van het geraamd totaal van 29.000 vluchtelingen moeten circa 15.000 door het B. B. worden gevoed, de overigen hebben onderdak gevonden bij familie en kennissen. Da voeding via de militaire keukens is uitstekend geregeld. Zondagmorgen arriveerde de G.-G. te half negen te Magelang, waarna hij van het terrein te Tidar met een vliegtuig opsteeg om het gebied van de ramp van de lucht uit te aanschou wen. Daarna vertrok Z. E. te half tien naar Stroem- hoeng. Evenals H.M. de Koningin heeft ook nu prinses Juliana een belangrijke gift gezonden. Steeds langer doodeniijst. Nu het overzicht van de ramp van den Merapi be ter mogelijk is en het aantal vermisten kan worden aangenomen als te zijn omgekomen is de dooden iijst vastgesteld op 1300. 850 Huizen zijn verbrand, 530 ingestort. In een twintigtal nederzettingen zijn 2500 stuks /root vee verloren gegaan en meer dan 2600 bahoës sawahs en bouwland verwoest. (Aneta). Totale schade: 1250.000 1350.000. De totale schade van .de ramp van den Merapi wordt geraamd op f 250.000, inclusief een niet al te lange voeding der vluchtelingen. Indien de steunver- leening langer noodig zal zijn, dan kan een en an der geraamd worden op f 350.000. Het aantal perma nente dakloozen zal zooveel mogelijk moeten ge- transmigeerd, hetzij naar de Lampongs, hetzij naar het Besoekische (het volk is gewend aan tabaks cultuur), aangezien het onwaarschijnlijk is, dat men hun in het berggebied nog een redelijk bestaan mo gelijk zal kunnen maken. Linkerbeen geamputeerd. De toestand van maarschalk Joffre, die sedert eenl- gên tijd lijdt, aan een aderontsteking, waarvoor hij geopereerd werd, is verergerd, zoodat voor zijn leven gevreesd wordt. Het was de uitdrukkelijke wil van den maarschalk, dat tot nu toe over zijn ziekte een absoluut stilzwijgen werd bewaard. Het B. T. A. meldt nader omtrent den toestand van den Franschen maarschalk, dat hem het linkerbeen even boven de knie is afgezet. Na een spoedconsult op 19 December stelde de geneesheer als diagnose ernstige infecties met mogelijkheid van complicaties. Daarop werd tot amputatie van het rechterbeen overgegaan. Na een aanzienlijke verbetering werd er op Tweeden Kerstdag een nieuw optreden van ontsteking waarge nomen, hetwelk een nieuw operatief ingrijpen noodza kelijk zou kunnen maken indien de toestand van Joffre van dien aard was dat hij den schok eener nieuwe operatie zou kunnen doorstaan. De toestand van den grooten Generaal is uiterst critiek. Zijn krachten nemen steeds snel af en hij is volkomen buiten bewustzijn. De doodstrijd is reeds ingetreden, zoodat elk oogen- blik het bericht van zijn dood kan komen. De generaal is 79 jaar. De belangsteling s groot en algemeen. Een aanzienlijke menigte wacht angstig op de berichten omtrent den patiënt Opnieuw blijkt nog eens de enorme populariteit van „le père Joffre", zooals men hem sinds de eerste oor logsmaanden algemeen is blijven noemen. Onder de wachtenden zijn vele oud-strijders en verminkten. Maandagnacht werd nog bericht aan de Tel.: Hedenavond om half twaalf is een door prof. Leriche ondertcekend communiqué gepubliceerd met betrekking tot den toestand van maarschalk Joffre. Naar dit com- munqué mededeeelt. s de maarschalk 's avonds om elf uur uit zijn bewusteloozen toestand ontwaakt. Hij heeft eenig voedsel tot zich genomen en enkele woor den gesproken. De toestand vand enp atent blijft niettemin hoogst ernstig. EEN SOMBER BEELD. Kerstmis-slachtoffers. Het N.T A. meldt uit New York dat gedurende de Kerstdagen in de Ver. Staten meer dan 200 menschen tengevolge van autoongelukken, branden, verdrinken, jacht-ongevallen en alcoholvergiftiging om het leven zijn gekomen. Het grootste aantal slachtoffers Is aan auto-ongeluk ken toe te schrijven ten gevolge van de gladde straten. Met een cigaret in den mond ingeslapen. Uit den brand bewusteloos gered. Het N.T.A. seint uit Berlijn: De wereld-kampioen schaken, dr. Aljechin, die mo- menteeil op een tuornóe is in Joego-SIavië en zich te Essig bevond, is ternauwernood aan den dood ont snapt. Dr. Aljechin was na een te zijner eere gegeven banket tegen 12 uur in zijn hotel teruggekeerd en op zijn kamer met een brandende cigaret in den mond ingslapen. De cigaret zette de lakens van zijn bed in brand en na enkele oogenblikken was de gehcele kamer in rook en vlammen gehuld. Het te hulp ge snelde hotelpersoneel vond dr. Aljechin met een ern stige rookvergiftiging bewusteloos voor zijn bed lig gen. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat Aljechin slechts lichte brandwonden had opgeloopen en nadat de eerste hulp verleend was, kon hij voor verdere verpleging naar huis gezonden worden. Tot dusver 39 dooden, 35 zv/aar gewon den en verscheiden vermisten tengevol ge van de eerste aardbeving. Het N.T A. seint uit Salta: Te La Poma zijn nog vier lijken van slachtoffers der aardbeving geborgen, zoodat het totaal aantal dooden thans 39 bedraagt. Er zijn 35 zwaar gewon den en er worden verscheiden personen vermist. Se dert Zaterdagmiddag zijn tien nieuwe aardschokken waargenomen. De inwoners der door de aardbeving vernielde stad zijn op een open terrein in tenten onderge bracht. Nieuwe hevige aardbeving Zondagmiddag. Naar van heden uit Salta gemeld wordt, duren de aardschokken, waardoor dit gebied sedert eenige da gen geteisterd wordt, nog steeds voort. Zondagmiddag heeft een nieuwe hevige aardbe ving plaats gehad, waardoor onder de bevolking een paniek ontstond. Er werd echtei slechts weinig schade aangericht, daar de geheele streek reeds door vorige uitbarstingen totaal verwoest is. In Zweden blijkbaar nog geen last van de malaise. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Er wordt hier veel geschreven en gepraat over malaise, over depressie op economisch gebied, over de noodzakelijkheid van bezuiniging. Maar in de laatste dagen voor Kerstmis heeft men daar al zeer weinig van gemerkt. Nog nooit is het in de Stockholmsche winkels zoo druk geweest in Kersttijd als dit jaar en nimmer is er zooveel voor cadeaux en voor levensmiddelen uitgegeven als nu. Op allerlei gebied zijn recordcijfers bereikt die een tien tot vijf-en-twintig procent boven de cijfers van 1929 waren. Meer dan andere jaren is men met Kerst mis naar huis gegaan, duizenden stedelingen zijn naar de bergen, naar Norrland, naar Dalecarlië ge reisd om daar Kerstfeest te vieren en wintersport te beoefenen. In Dalecarlië was na 20 December ner gens meer een kamer te krijgen, in hotels en pen sions evenmin als op boerderijen. Op 23 en 24 December vertrok van Stockholm's Centraalstation gemiddeld elkfc 3 minuten een trein. Er zijn ongeveer 80.000 kaartjes verkocht en een kleine 19.0C0 stuks bagage aangegeven. Treinvertra- gingen van meer dan tien minuten kwamen niet voor. Tegen Kerstmis zijn uit Stockholm ruim 525.000 postpakketten verstuurd, tegen ruim 469.000 het vo rige jaar. De laatste week kwameij te Stockholm bijna 70.000 postpakketten aan, waarvan het groot ste deel aan huis bezorgd is. Voorts had de post te Stockholm over de drie millioen Kerstbriefkaarten te behandelen. En het telegraafkantoor expedieerde op 24 December niet minder dan 14.000 binnenland- sche telegrafische Kerstgroeten. Alle archieven van een Amerikaanschen staat verwoest. Volgens een V.D.-bericht uit Bismarck, gelegen in den Amerikaanschen staat Noord-Dakota, heeft daar een hevige brand, waarvan de oorzaak niet kon wor den vastgesteld, het staatsgebouw van Noord Dakota verwoest, waarbij alle officieele gegevens van het staatsdepartcment verloren zijn gegaan. Volgens be trouwbare ramingen zal de financieele schade onge veer zes honderd duizend dollars bedragen, terwijl het verlies der officieele gegevens niet te herstellen is. Het vuur brak uit in de bovenverdieping van het reeds oude gebouw en verspreidde zich zeer snel, ondanks de krachtige pogingen van de brandweer. Het gebouw was slechts vier verdiepingen hoog en brandde geheel af. De zaken van Noord Dakota zijn tengevolge van den brand geheel in de war. De gouverneur, George Shafer, heeft onmiddellijk een conferentie der taats- leiders bijeengeroepen om een plan van actie uit te werken. Vermoedens omtrent ontvoering van 7 meisjes Naar wij vernemen, aldus het Hsbl., houdt de politie ce 's-Hertogenbosch zich op dit oogenblik bezig met een geval, dat in opzet ernstige vermoedens doet rijzen om trent de vermoedelijke verdwijning van zeven meisjes uit cleze stad. Volgens aan de politie verstrekte mededeelingen zou den op Maandag 15 December j.1. in een der wachtka mers van het station zeven of aoht jonge meisjes een onderhoud hebben gehad met een heer en een dame. die in een Belgische auto waren aangekomen en weer even spoedig verdwenen, terwijl van de meisjes niets meer werd vernomen. De recherche in Den Bosch is thans met een inten sief onderzoek bezig, dat zich ver in België uitstrekt, terwijl naar zich begrijpen laat ieder die inlich tingen meent te kunnen verstrekken, wordt verzocht zich bij den commissaris van politie te melden. Het vermoeden bestaat, dat deze jonge meisjes zijn opgeroepen voor fictieve betrekkingen in het buitenland. Nader vernemen wij nog de volgende bijzonderheden over dit geheimzinnig geval, dat eerst gisteren in de Brabantsche hoofdstad ruchtbaar is -geworden. In den ochtend van Maandag 15 December arriveer den op het Stationsplein te 's Hertogenbosch in een Buick-auto een Belgische dame en heer. die zich naar de stations-wachtkamer „niet rooken" begaven, waar een zes a zevental jonge meisjes op hen bleken te wach ten. Ieder dezer meisjes, die eikander vreemd waren, werden afzonderlijk door de dame en heer In een hoek van de wachtkamer ontvangen. Toen allen vertrokken de geheele ontmoeting heeft niet langer dan een half uur geduurd vond een kell- ner uit de stationsrestauratie, Termaat geheeten, de ge heele zaak nogal geheimzinnig en noteerde daarom het nummer van de Buick-auto. Den volgenden dag ontmoet te hij zeer toevallig een der meisjes, van wie hij vernam dat de dame en heer haar een aanbieding hadden ge daan om als gouvernante in België in dienst te treden. 7ij was op dit aanbod echter niet ingegaan. De kellner heeft daarop, van hetgeen hij gezien en gehoord had, kennis gegeven aan de Bossche politie, die onmiddellijk onder leiding van inspecteur Van Keulen, een onderzoek instelde. Daarbij is gebleken, dat in 's Hertogenbosch geen enkel meisje vermist wordt. Ook een uitgebreid onderzoek naar de auto. in België ingesteld, heeft tot nu toe geen resultaten opgeleverd, waarbij men echter met de mogelijkheid rekening moet houden, dat het num mer op de Buick valsch kan zijn geweest. Wellicht dat thans, nu aan dit geheimzinnige geval meer ruchtbaarheid wordt gegeven, spoedig de ontknoo ping komt. Dat op één dag zes a zeven, jonge meisjes in ons land spoorloos zouden kunnen verdwijnen, zonder dat van één vermissing, bijna veertien dagen later, aan de politie is kennis gegeven, ie wel zee*- vreemd. Van ontvoering der meisjes geen sprake. Later wordt nog bericht: De vermoedelijke ontvoering van zeven of acht meis jes, te 's-Hertogenbosch, waarover elders in dit num mer wordt bericht, maar waarin het vermoeden reeds wordt uitgesproken, dat een ontvoering zeer onwaar schijnlijk was, blijkt inderdaad niet te hebben plaats gehad. De Belgische automobiel, waarvan het nummer opgenomen was, blijkt te behooren aan een familie, die vroeger in 's-Hertogenbosch woonde en die zich thans in België gevestigd heeft Het is een fabrikant die bij de Belgische politie te goeder naam en faam bekend staat Geen van de meisjes, die in de wacht kamer met den heer en de dame gesproken hebben, Is met de auto meegegaan. De Commissaris van Politie te 's-Hertogenbosch heeft een oproeping geplaatst, teneinde zoo mogelijk met de bedoelde meisjes in contact te komen. Niemand heeft zich evenwel aangemeld, en evenmin is eenig be richt ontvangen, dat er meisjes vermist worden. Intusschen heeft de Bossche recherche zich in ver binding gesteld met de Belgische justitie, en 'uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat het genoteerde autonummer is afgegeven aan een in België wonende achtenswaardige fabrikant, die vroeger ln Den Bosch heeft gewoond. De conclusie ligt vrijwel voor de hand, dat bedoelde fabrikant personeel heeft gezocht en eeni ge sollicitanten in het Bossche station heeft laten ko men. Het geld, dat de kellner zag betalen, is vermoe delijk restitultie van reisgeld geweest. Zeer waarschijn lijk is het dus een heel gewoon en normaal geval, waar van de fantasie een sensatieverhaal van ontvoering heeft gemaakt. Doodeljjk ongeluk op het voormalige Ne- nyto-terrein to Rotterdam. Gisterochtend, heeft op het voormalige Nenijto-ter- reln te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het afbreken van een der hallen, is de 27-jarige A. v. d. G„ door een vallende ijzeren bint op de borstkas getrof fen. De ongelukkige kreeg zoodanige ernstige kneuzin gen, dat hij bijna onmiddellijk daarna overleed. Zijn lijk is per auto van den G. G. D. naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht. Nader wordt omtrent dit ernstige ongeluk vernomen, dat het ijzeren geraamte van den koepel in de hal, die men bezig was te sloopen, door onbekende oorzaak plot seling is ingestort G. bevond zich met een anderen werk man op één van de ijzeren steunbinten en kreeg deze bij zijn val op de borst Zijn collega kwam wonder boven wonder met den schrik vrij. Ook de andere werklui, die beneden aan het werk wa ren, mogen van geluk spreken, dat zij niet getroffen zijn De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. 't Zou al zeer bijzon Ier zijn als de ontwikkelings lijn van d3 verbreiding onder de massa van de sport een teruggaande geweest zou zijn. Dat dit wor dingsproces echter een flink tempo heeft vertoond, in hei afgeloopcn jaar, mag verheugen. Kijken we maar eens in onze eigen omgeving: de voetbalsport neemt een steeds grootere vlucht, ook. f.l wat intensiteit betreft, de athletiek heeft weer eens wat belangstelling gekregen voornamelijk, al is het dan ook via de krant, door het uitstekende werk. van enkelen, zooals de gymnastiek- en athletiekver-j eeniging „ülympia" te Wieringerwaard, die waar-' lijk pionierswerk verricht. De rijsport krijgt meer en meer aanhangers. Gaarne hadden we op deze wijze nog eenige andere takken van sport bezon gen. Helaas, vindt men hier in onze omgeving te weinig zwemclubs en wielerclubs om van een alge- meene vooruitgang op die gebieden te kunnen spre* ken. Instemming verdient toch het initiatief te Schagen voor het organiseeren van wielerwedstrijden. De biljartsport heeft de laatste weken in een groote be langstelling gestaan, door het fraaie tournooi in „Cérès" om het kampioenschap klein biljart. Van de. schaatssport hebben wij hier helaas niet kun nen genieten, maar het kranige figuur van onze Hol- landsche jongens in Zwitserland en Noorwegen mag! met recht genoemd worden, 't Is te hopen dat de groep jongelui die nu dezer dagen vertrokken is, enze reputatie gestand doet. Op internationaal gebied zijn wij deels achteruit geboerd, deels een stuk in aanzien gestegen. Ons Oranje-team, het Nederlandsche elftal, heefü het er over 't algemeen slecht afgebracht. Verschei dene povere resultaten hebben ons op internationaal' gebied een stuk omlaag gebracht, zoo zelfs, dat men voor het hernieuwen van buitenlandsche betrekkin gen aangaande internationale wedstrijden, die we eigenlijk zoo noodig hebben, bang is, daar men te recht de gegronde meening van de andere landen in ziet, dat zij niet tegen een land, waarvan niets to lecren valt, willen uitkomen. Zoo valt er aan een wedstrijd tegen Duitschland vooreerst niet te den ken. De geheele pers heeft na de 2—G tegen Hongarije, de 3<i tegen Zwitserland en de 13 nederlaag tegen België over ons spelpeil enz. enz. geklaagd. Het eene deel verklaart de malaise door onvoldoend» capaciteiten van de Technische Commissie, een an der deel zoekt de oorzaak dieper en zegt dat de slechte resultaten een weerspiegeling zijn van de al- gemeene verlaging van het spelpeil te lande. De waarheid zal wel in 't midden liggen, maar wij zijn er toch van overtuigd, dat een hoofdklasse het peil iets zou opheffen. Hot aantal „eerste"-klassers zou dan van 50 op 10 worden teruggebracht en alleen de clubs, die voort durend een hoofdrol spelen (Ajax, Feijenoord, Go Ahead, P.S.V.) zouden zich daarin op den duur hand have. Men spiegele zich aan België! Gelukkig lxdioeven we niet te kniezen, want op athletiekgébied hebben we een heele sprong gemaakt. Berger, Pcetcrs, Van der Zee, De Boer, mej. Schuur man, mej. Gisolf, mevr. De Jong—Zondervan, alle maal Hollandsche athleten, die hun kleine vader landje op schitterende wijze hebben vertegenwoor digd in het buitenland. Nederlandsche records wer den bij bosjes omlaag of omhoog gebracht. Een we reldrecord is geëvenaard n.1. door mej. Schuurman, die op 31 Augustus de 100 M. in 12 sec. liep. Even wel moet dit ons van het hart: hier in onze omge ving wordt veel te weinig aan athletiek gedaan! En toch is zij het dubbel en dwars waard, evenals Hocky, dat nog niet tot het platteland is doorgedrongen, om van tennis maar niet eens te spreken. (Op do Scha- ger tennisclub na dan). Wij weten wel, dat het emotioneele en spannende van een voetbalwedstrijd ontbreekt, maar daar staat tegenover, dat men het eenigszins ruwe karakter en de invloed van het pu bliek van het spel-met-den-bal mist. Athletiek is ook een individueele sport. Eén man oefent voor z'n eigen overwinning. Wij zijn van meening, dat de athletiek zijn fraaie plaats niet behoudt als de fundeering onder de massa niet stevig gelegd is! Voorts trekt de moreele herrijzenis van ..Helder" de aandacht, alsmede de vooruitgang van „Het Sport nieuws", dat we nog steods in de aandacht van de clubs aanbevelen. Tenslotte nog de wensch dat ieder sportman z'n clubverband hclpc versterken en zich de ware sport- idée voorhoudt: „Waardeert en ontziet uw tegenstan der!" Twee brandkasten opengebroken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag Is ingebroken in de kantoren der N.V. Maatschappij Technisch Bureau Koningunt, gevestigd in de Raamstraat in Den Haag. Door een aangrenzend perceel, dat onbewoond is, zijn de inbrekers op het dak gekomen. Daar werd een gat gemaakt van ongeveer 1 M. bij M. Op deze wijze wis ten zij in het kantoorgebouw te komen. Een brandkast, welke op de eerste verdieping stond, werd naar een zol derkamer gesleept, waar zij aan de achterzijde open ge scheurd werd. De brandkast was echter leeg. De dieven hebben verder alle kasten en schrijfbureaux doorzocht. Een andere brandkast die in een der lokalen gelijkvloers aan de voorzijde van het gebouw stond, werd naar de werkplaats aan de achterzijde gesleept, waar ze eveneens werd opengebroken. Daaruit zijn een bedrag van f 150 en nog f 30 aan postzegels en een spaarbankboekje van een der employé'8 gestolen. Van de daders heeft men tot nu toe geen spoor.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1