SchagerCourant r# Tweede Blad. DE MAN DIE TERUG KWAM F0STERS MAAGPILLEN Binnenlandsch Nieuws. Dinsdag 30 December 1930 73ste Jaargang. No. 8790 Visschersvereeniging D.E.T.V. te Wieringen. Vergadering van de Visschersvereeniging „D.E.T.V." te Wieringen op Zondagmiddag in café S. Veerdig te Hippolytushoef. Aanwezig 71 leden. De Voorzitter, de heer J. J. Tijsen, opende de verga dering met hartelijk welkom. Het doet spr. genoegen, dat zoovelen aan de oproeping tot deze vergadering hebben gehoor gegeven. We hebben de laatste jaren gezien, dat gezamenlijk meer is te bereiken, dan dat imen alleen staat. De bijgekomen leden hebben we iets hooger contributie laten betalen, wat spr. billijk acht. Er zijn door ons langen tijd groote kosten gemaakt en daarom deze verhoogde contributie. Spr. hoopt, dat eensgezindheid onder de visschers mag blijven bestaan, zoo ook hoopt spr. op eensgezindheid ter vergadering. We hebben gezien wat met eensgezindheid is te berei ken met het aannemen in de Tweede Kamer der ver beterde Zuiderzeesteunwet. De leden der Tweede Ka mer en ook den Minister zijn we dank verschuldigd. Doch zonder eensgezindheid hadden we niet zoo ver gekomen. Daarna worden de notulen door den secretaris, den heer Jb. Lont gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van de Generale Com missie, dat de gelegenheid is opengesteld tot oplei ding van stuurman bij de groote vaart voor jonge lieden, welke daarvoor in aanmerking komen. Uit deze gemeente kunnen zij opleiding genieten te Den Hel der inplaats van elders. Dit is een groote verbetering, daar zij, die daarvan gebruik willen maken, dagelijks heen en weer kunnen reizen. Volgt verkiezing bestuur. De heer J. J. Tijsen, de aftredende voorzitter, worde herkozen met 59 stemmen en neemt zijne herbenoeming weder aan. Hij zegt de vergadering dank voor het vertrouwen in hem gesteld. In de vacature-P. Kaleveld wordt gekozen na twee vrije stemmingen, de heer G. Tijsen, die zijn benoeming aanneemt. De aftredende secretaris,- de heer Jb. Lont, wordt herkozen met 69 stemmen. Het aftredende bestuurslid M. Kooij wordt eveneens herkozen, met 50 stemmen. Beide heeren nemen hunne benoeming weer aan. De heeren J. Rotgans en J. Scheltus vormden het stem bureau en werden voor deze werkzaamheden dank Rekening en verantwoording. Bij monde van den heer L. Wigbout wordt medege deeld, ook namens de 3 overige leden der kascommls- sie. dat alles nauwkeurig bij den penningmeester in orde is bevonden. Ook zegt de heer Wigbout, dat een woord van dank aan den penningmeester wel op zijn plaats is. De uitslag der financiën worden dan door den heer Jb. Lont bekend gemaakt Op 26 April 1930 bedankte de heer Kaleveld als penningmeester en werd d«W) .functie opgedragen aan- den secretaris, den heer Jb; Lont. Toen was gèplaatst? bij de Boerenleen bank f 760D4, aan contanten wai*en toen aanwezig f 223.24. Ontvangen is tot heden f 82.05, uitgaven f 281.78. Het totaal bedrag aan ontvangsten (met Wie- ringermeerkas) f 305.29. Alzoo een batig saldo van f 23.51, met op de Boerenleenbank f 760.04. Alzoo heeft de vereeniging een totaal bezit van f 783.55. Dè financieele toestand der Wieringermeer-kas is-. Ontvangsten: Wieringen f _350, Medemblik f 145, Van Ewijcksluis f 85, Kolhorn f 100, totaal f 680. Uitgaven: Wieringen 'f 279.55, Medemblik f 79.Van Ewijcksluis f 67.64, Kolhorn f 34.95, totaal f 461.14. Saldo dus f 218.86, verdeeld over 136 vergunningen, is f 1.60 per vergunning en f 1.26 onverdeeld. Saldo voor Wieringen f 112, of aan pacht f 100 en f 1 pachtrecht, is f 101. Blijft dus over f 11.en fl.26 onverdeeld. Financiën Boezemmeer, zijn ontvangsten Wieringen f 54, uitg. f 9.50, blijft dus f 44.50. De pacht moet nog betaald worden, dus is hier nog geen eind-rekening te maken, daar het pachtcijfer niet bekend is; dit hangt van Van Ewijcksluis af. De voorzitter deelt ter verduidelijking nog mede, dat de nieuwe pacht der Wieringermeer reeds is betaald, dus al is het kassaldo gering, dit toch een gunstig einde is. We hebben de kans. dat deze er volgend jaar beter voor zal staan. Voorzitter zegt dan den heer Jb. Lont namens de vereeniging dank voor zijn goed beheer. Alles is keu rig in orde en dat is veel waard. Bespreking Wtermaaierij. In het bestuur zijn stemmen opgegaan, de Wier- maaiery wat later te laten beginnen. Daarom is dit punt op de agenda geplaatst. De heer G. Dirks doet hieromtrent dan een voorstel en licht een en ander toe. Texel is er ook altijd vroeg FEUILLETON ra» JOHN FLEMING WILSO.Y. II. DE TERUGWEG 1L ZESDE TRAJECT. „Van Fairfield naar Pittsburg is negen honderd ne gen en zeventig kilometer, Mevrouw Potter," sprak Harry uitgelaten tegen Marcelle, terwijl zij voortsnel den in de Pullman. „We verteren al ons geld met reizen," zeide ze glim lachend. „Denk je. dat je in Pittsburg gauw een goede betrekking zult kunnen vinden?" „Ik moet." antwoordde Harry. „Laat het maar aan mij over. Als de groote heeren weigeren, hun beurzen te openen, plunder ik hun heele stad. Daarvoor ben ik juist in de stemming." „We moeten heel zuinig zijn, Harry," zeide zij zacht. .Precies, liefste. Zuinig is het ware woord. Maar j>j mag niets ontberen, Marcelle." Zij gaf een echt vrouwelijk en bevredigend antwoord en Harry dook uit een handtasoh een bundel papleren op waarin hij zich verdiepte, tot het diner werd aangekon digd. „Ik heb juist een overeenkomst in Honolulu afgeslo ten," legde hij uit. „En daarmee maak ik juist zooveel winst, dat ik m'n laatste schulden kan betalen. Hoerah!" Voor het eerst sprak hij daarna weer over geldzaken, bij en spr. is bang, dat straks de wiermaalerij niet meer op Wieringen is, maar op Texel. De heer Dirks stelt dan voor om op 20 Juni te beginnen en dit dan bij het Gemeentebestuur aan te vragen. Velen zijn hier niet voor. De heer J. Hegeman wil beginnen als hij er den tijd voor heeft en als het wier klaar is. De heer D. Bakker stelt voor het te laten zooals het tot nu is gegaan. Het voorstel van den heer G. Dirks vindt dan ook geen ondersteuning en het blijft zooals het is. De Zuiderzee-steunwet. De voorzitter zegt dan naar aanleiding der verbe tering der Zuiderzee-steunwet het volgende: 1. Art II (art. 6 der Zuiderzeesteunwet) wordt zoo danig geredigeerd, dat ieder Zuiderzeevisscher een bil lijke vergoeding krijgt voor waardevermindering van schuit en netten. 2. De credieten volgens art. III (art. 7 der Zuider zeesteunwet) dienen gegeven te worden overeenkomstig de bepalingen van de landarbeiderswet. 3. In art. V worden de woorden „gaan ontbreken" vervangen door „gaan verminderen". 4. De 65-jarige leeftijd in art. V (art. 13, 3e lid) wordt vervangen door 55-jarigen leeftijd. 5. Ter voorlichting van de Generale Commissie wor den wettelijk erkende plaatselijke commissies in het leven geroepen. 6. De Generale Commissie vermeldt, bij afwijzende beschikking de gronden, waarop de afwijzing steunt. De secretaris leest dan eenige punten voor over de wijziging der Zuiderzeesteunwet. Eerste lid, art. 6. Ter verkrijging van arbeid en bij de keuze van een beroep zal aan belanghebbenden en hunne kinderen hulp en voorlichting worden verschaft, terwijl voor zooverre zij in eigen bedrijf werkzaam zijn bij gebleken wenschelijkheid, mede de moge lijkheid tot verplaatsing of vervorming van hunne be drijven dan wel tot inrichting van nieuwe bedrijven of tot het ter hand nemen van ander werk zal worden onderzocht. Tweede lidfc Wanneer het ingesteld onderzoek gun stige resultaten doet verwachten, doch de verplaatsing of vervorming van bedrijf dan wel de inrichting van een nieuw bedrijf of het ter hand nemen van ander werk zou worden bemoeilijkt door omstandigheden, welke verband houden met de liquidatie van een eigen bedrijf, voor zoover dit behoort tot de in art. 1 sub a genoemde bedrijven, kunnen aan belanghebbenden, naar door ons te stellen regelen, tegemoetkomingen in geld worden verleend ter vergemakkelijking in die liquidatie. Derde lid. Ongeacht de tegemoetkoming, bedoeld in het tweede lid van dit artikel, kunnen de ra verband met het aanvaarden van een werkkring bestede kosten binnen ter beoordeeling van onzen minister redelijke grenzen worden vergood, terwijl mede toelagen kunnen worden verleend, die het elders ter hand nemen van arbeid of bedrijf kunnen vergemakkelijken. Op dit artikel is voorgesteld een amendement van de Commissie van Rapporteurs, strekkende om het arti kel te lezen: Ter verkrijging van arbeid en bij de keuze van een beroep zal aan belanghebbenden en hunne kinderen hulp en voorlichting worden verschaft; de in verband met het aanvaarden van een werkkring bestede kosten kunnen binnen ter beoordeeling van onzen minister redelijke grenzen worden vergoed, terwijl mede toe lagen kunnen worden verleend, die het elders ter hand nemen van arbeid of bedrijf kunnen vergemak kelijken. Tevens is hierbij in behandeling een amendement der commissie van rapporteurs, strekkende om na artikel III in te voegen een nieuw art. lila, luiendde: „Na art. 6 wordt ingevoegd een nieuw artikel 6a van den volgen den inhoud: Aan belanghebbenden., die op 25 Juli 1928, hoofd middel van .bestaan vohdèn-in de uitoefening van de visscherij óp de Zuiderzee en ten genoegen van onzen minister aantoonen, dat zij reeds op 31 December 1929 eigenaar waren van hun daartoe dienend schip, wordt, indien naar door ons te stellen regelen vastgesteld, dat dit schip, de inventaris inbegrepen, eenige waardever mindering heeft ondergaan als gevolg van de werken tot afsluiting van de Zuiderzee, een jaarlijksche uitkee- ring in geld toegekend van 5 percent van het bedrag dier waardevermindering tot een maximum van f 400; 2. Aan andere dan de in het eerste lid genoemde be langhebbenden wordt, indien naar door ons te stellen regelen wordt vastgesteld, dat hun bedrijfsmiddelen, wel ke zij ten genoegen van onzen minister kunnen aantoo nen reeds op 31 December 1929 in eigendom te hebben gehad, eenige waardevermindering hebben ondergaan als gevolg van de werken tot afsluiting van de Zuider zee, een jaarlijksche uitkeering ingeld toegekend van 5 percent van het bedrag dier waardevermindering tot een maximum van f 1000; Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster' Maagpillen, het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f0.65 per flacon. toen zij drie maanden in hun gezellige flat in Pittsburg, gewoond hadden. Hij trad de keuken binnen, waar Mar celle met een groote schort voor druk bezig waé. „Maak wat voort met het souper, liefste. We zullen den nachttrein nemen naar New York." „Maar „Lieve kind, je heer en meester is nu aan het woord. Kijk eens!" Hij wuifde voor haar oogen een bankbiljet heen en weer. „Tien duizend dollar!" riep zij uit. „Harry! waar haal je dat vandaan?" „Je hebt niet de vraag gedaan, waaraan men in der gelijke gevallen het eerst denkt. Een eerlijke vrouw vraagt in zoo'n geval „is het van ons?" Ik antwoord als een eerlijk en waardig echtgenoot, „ja voor een poosje." „Zoo gauw al?" „Je hebt nog altijd niet voldoende vertrouwen in de kwaliteiten van je echtgenoot," sprak Harry, kwasi ver ontwaardigd, terwijl hij haar in zijn armen sloot. TERUG! Tegen middernacht trok Harry zijn slapend vrouwtje zachtjes aan haar oor. „Zeg eens, liefste, weet je. dat het maar zeven hon derd zeven en zeventig kilometer is naar New York?'" „En?" murmelde zij slaapdronken. „En wel, dat het heerlijk is." sprak Harry en staar de naar de glimmende oppervlakte van de bovenste cou chette. totdat het eerste daglicht door het coupéraampje naar binnen gleed. Om tien uur dien morgen staarde Thomas Potter op het kaartje, dat naast zijn warm gerecht neergelegd was. „Hum! Ahum! A-hèm!" schraapte hij. „Is hij hoe ziet hij er uit, Henderson?" Henderson kuchte bescheiden. „Hij heeft een dame bij zich, mijnheer." 3. De uitkeeringen in het eerste en tweede lid bedoeld, worden na het overlijden van een belanghebbende, die haar ontving, toegekend aan zijn weduwe, tenzij het hu welijk gesloten was nadat de belanghebbende den leef tijd van 65 jaren had bereikt; 4. Alle jaarlijksche uitkeeringen in geld. waarvan in dit artikel sprake is, kunnen ter beoordeeling van onzen minister vervangen worden door toekenning van de hoofdsom voor éénmaal. Dan wordt nog art. 13 voorgelezen: 1. De uitkeering bedoeld in art. 13 letter b. wordt ver leend aan belanghebbenden, die ten gevolge van de af sluiting der Zuiderzee niet in staat zijn door aanwending van eigen arbeidskracht in het levensonderhoud te voor zien van zich zelf, hun gezin of van andere personen, met wier verzorging zij zijn belast. 2. Aan belanghebbenden, bedoeld in de vorige alinea, wordt een inkomen gewaarborgd: a. indien ze ongehuwd zijn en hun achttienden levens jaar hebben voleind, van 10 gulden per week. verhoogd met 25 ten honderd van het door hen zelf verdiende be drag, tot een maximum van f 12.50 per week; b. indien ze gehuwd of kostwinner zijn van f 16 per week, verhoogd met 25 ten honderd van het door hem zelf verdiende bedrag tot een maximum van f 20 per week. 3. Heeft belanghebbende, bedoeld onder b. van dit ar tikel, kinderen ten zijnen laste beneden den leeftijd van veertien jaar, dan wordt hem eene extra uitkeering ge geven van één gulden per week per kind. 4. Geniet een of meer dezer kinderen onderwijs vol gens art. 5 van deze wet, en heeft dat voor den belang hebbende derving van inkomsten ten gevolge, dan kan hem daarvoor een tegemoetkoming worden verleend van ten hoogste f 5 per week. 5. By overlijden van den belanghebbende treden de weduwen of de weezen beneden 21 jaar in diens rechten 6. Weduwen die op 25 Juli 1918 inkomsten trokken uit visschersfondsen .genieten eene tegemoetkoming tot een bedrag, gelijk staande met die inkomsten op dat tijd stip. Tot zoo ver. Rondvraag. Bij de rondvraag informeert de heer J. Smit of er iets op tegen is om een motor in zijn schip te plaatsen om kruikels te visschen. Er is natuurlijk niemand op tegen, als bij het visschen geen gebruik gemaakt wordt van den motor. De heer M. de Haan zegt daarop dat hij wel eenig- zins met motoren op de hoogte is. Vele schepen zullen alleen geschikt zijn voor benzinemotoren en deze zijn duur in het gebruik. Velen willen wel een motor, maar om uit en thuis te varen. De algemeene gedachte is: wie een motor wil plaatsen dit vrij te laten, doch deze niet te gebruiken bij het visschen, want dan ligt de visscherij in korten tijd lam geslagen. De heer L. de Jongh wil een voorstel indienen bij de regeering, het te verbieden bij het kruikelen een motor te gebruiken. De heer S. Wagemaker zou het beter achten het zo- meralikruiken na te laten. De koopers dezer schelp- visch vinden dit ook beter. De heer Br. Wit stelt voor, hun die met een motor gaan visschen op alikruiken, voor een jaar het visch- concent te ontnemen. De heer L. Wigbout zegt, dat de besprekingen wel wat persoonlijk zijn, en dat we daar niet mede moeten door gaan. De moderne techniek kunnen we niet den kop in drukken, doch om met stoom te visschen is spr. op tegen. Als volgend jaar alle schepen voorzien zijn van motoren en deze op die schelpvisch visschen. ligt die visscherij in korten tijd op den rug. Hij stelt dan ook voor om niet met stoom te visschen. Ten slotte wordt gestemd over het voorstel van den heer L. de Jong; 48 stemmen voor, 7 tegen, en 16 blanco. De meerderheid is er dus voor eeh voorstel in te die nen bij de regeering als voren vermeld. Over deze gelegenheid wordt nog veel over en weer gesproken. De heer C. Wit stelt voor het zomerkruikelen af te schaffen, dit vindt geen bijval. Dezelfde stelt voor. de motoren bij het wiermaaien ook af te schaffen. (Algemeen gelach). Er wordt verder niet over gesproken. De Voorzitter merkt op, redelijke praat te voeren. De- heer S. Wagemaker wil het zomerkruikelen ook afschaffen. Vindt ook geen bijval. Er wordt nog veel gesproken om bij het alikruiken- visschen toch de motor in takt te laten, maar te verbie den het te gebruiken bij het visschen. De heer D. Minnes vraagt of van nu af aan het verbod om niet met den motor te visschen op alikruiken, in wer king is getreden. De Voorzitter zegt van niet. We moeten eerst den uit slag van de regeering afwachten. Den heer D. Minnes is ter oore gekomen, dat de Lem mer rookerij verplaatst zau worden naar Breczand. Zou den er geen stappen kunnen worden gedaan deze rooke rij naar Den Oever te krijgen? Spr. stelt voor stappen In deze riohtingq te doen; bij het gemeentebestuur aan te dringen in deze richting te werken. Dit voorstel wordt algemeen toegejuicht. De heer Jb. Lont zegt, dat over deze aangelegenheden reeds eerder is gesproken en dat er reeds op wordt ge let. Verder wordt nog een open brief voorgelezen, welke is verzonden aan alle ministers, welke inhoudt een schrij ven van een Eendenhouderij, die het van groot belang acht, dat de eendenhouders voor hun bedrijf Zuiderzee- visch als voer kunnen blijven gebruiken. De heer Br. Kat komt juist hier, daar hij een bood schap had aan den Voorzitter en hoorde van eene te stichten industrie op Wieringen, betreffende dan rooke nden en de nevenbedrijven. Spr. heeft ook al alle kanten uitgezien, en staat in connectie met een rookerij. en wel de grootste op dat gebied. Over overplaatsing van dal bedrijf naar hier is al reeds gesproken, maar vast staat Bertels' .Kunstkorrel" bevalt mij bij uitstek. De W. Leghorns zien er uitstekend uit en leggen de 20, waarvan 1 1 aan den 2en leg zijn, 10-13 eieren per dag, dit is een waarde van f 1.20 - f 1.57$$. Ze eten per dag voor 27 cent Kunstkorrel. Den Haag, 26-11-'30 A. Nederhof Laan v. Meerdervoort 139 Bertels'.Kunstkorrel" voldoet bij uitstek. Mijn kippen konden eerst niet aan den leg komen; na gebruik van 2 weken Bertels' .Kunstkorrel" zijn reeds 19 aan den leg van 30 stuks, waarvan 4 kippen in 16 dagen 51 eieren legden, waarvan sommigen reeds 65 gr. wegen; alles gecontroleerd op valnest controle I A dam, 29-11-'30. Floraweg 32. W. J.Beurts Mijn 87 jonge W. Leghorns leden aan been zwakte. Op aanraden van den dierenarts werd het ochtendvoeder en graan vervangen door Bertels' Kunstkorrel; de dieren genazen spoedig en leggen nu 66 en 67 eieren per dag. Amstelveen, 1-12-'30 H. Blommestein W«ar nlat verkrijgbaar, proef 5 Kilo I 1.20. postwllia! Octr. 10 Stalen. Lat op Loodje en label, er zijn namaakseli BERTELS' OLIEFA8RIEKEN N.V. ald. Kunitkorrel. A'dam nog niets. Spr. heeft gehandeld naar eigen belang, maar ook in het belang van de visschers. Als hier aanvoer van haring komt, komen we niet ten achter, de eerste stappen zijn reeds genomen. Tot uitvoering Is nog niets gekomen, daar de haring, welke In het vorig seizoen is gevangen, nog naar Lemmer is vervoerd. Wanneer ech-* ter de dijk is afgesloten en de visch dus niet zoo gemak kelijk kan worden vervoerd, zullen we alle kans hebben dat dit bedrijf wordt overgeplaatst naar hier. (Applaus). De secretaris wil nog even in herinnering brengen dat zeer vele aanvragen aan de generale commissie zijn gericht (134) met verzoek In de IJselmeer te mogen visschen. Van Wieringen is echter nog niets ingekomen Spr. herinnert de aanwezigen hier maar even aan om er werk van te maken. Formulieren zijn voor aanvragen ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Uit de vergadering wordt echter medegedeeld, dat zij die eerder reoht hadden om in de Wieringermeer te vis schen, automatisch op de lijst kwamen om te visschen in de IJselmeer. Hieruit blijkt dus, dat zij dan geen aanvragen behoeven te doen, doch reeds het recht heb ben in de IJselmeer te vsischen. De besprekingen zijn hiermede ten einde, en de Voor zitter sluit de vergadering, met dank voor de besprekin gen en wenscht allen een goede einde toe en een ge zegend 193L Het conflict in de AVRO. Een eereraad voor den heer Vogt» Naar aanleiding van de besohuïdlging door het R.K.' blad „De Gelderlander" tegen den heer Vogl, directeur van de A.V.R.Ó... ingebracht, heeft deze laatste dr. J. Th. de Visser verzocht een commissie tot onderzoek samen te stellen. Dr. De Visser heeft zich daartoe be- feid verklaard, onder voorwaarde, dat hij zelf in die commissie geen zitting zal nemen met het oog op zijn functie als voorzitter van den Radio-raad. Hij heeft echter drie personen bereid gevonden van deze com missie van onderzoek deel uit te maken, n.1. de heeren rar. B. de Gaay Fortman, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam, mr. C. P. M. Romme, advocaat en lid van den gemeenteraad te Amsterdam, en prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. „Laat hem binnen of neen, ik zal hem in de biblio theek ontvangen." Thomas treuzelde met zijn ei. fronste de wenkbrauwen eens, greep naar het ochtendblad, fronste wederom de wenkbrauwen, duwde toen zijn stoel met een ruk ach teruit in de gereede handen van Henderson en verdween naar de bibliotheek. Harry zat met heen en weer bengelende beenen op de groote tafel midden in het vertrek, toen zijn vader binnentrad. „Hum! Ahum! A-hèm!" zette Thomas Potter barsch In. „Wat beduidt dat?" ,Een kwestie van zaken," zeide Harry, terwijl hij glim lachend zijn vaders ontstemden blik beantwoordde. „Mag ik u deze schuld terugbetalen, mijnheer!" Thomas nam het bankbiljet in de hand en staarde er naar. „Een biljet van tien duizend dollar," gromde hij. „Wat beteekent dat?" .Eenige jaren geleden betaalde u mij deze som, opdat ik Fairfield zou verlaten en het denkbeeld opgeven, Sa- die Price te trouwen. Ook kooht u daarmee mijn belofte, dat ik nooit een meisje beneden onzen stand zou trou wen. Ik accepteerde het geld en huwde genoemde Sadie niet. Maar later heb ik ontdekt, dat Ik veel zou verliezen, als ik mijn tweede belofte hield. En hier is dus uw geld terug. En daar is mevrouw Potter, geboren Marcelle". Hij maakte met de hand een wuivend gebaar in de rich ting van een gestalte, die bijna geheel verborgen was in een grooten stoel. De oude man keek verward van het bankbiljet, dat hij nog steeds onhandig vasthield, als wist hij er geen weg mee. naar de jonge vrouw en omgekeerd. Eindelijk zette hij zijn lorgnet op en raspte: „Hum! Ahum! A-hèm! dit schijnt werkelijk echt te zijn." „Evenals deze dame," sprak zijn zoon, „Mevrouw Pot ter,geboren Marcelle, liefste kom eens dichterbij en laat vader eens goed k|jken of hij denkt, dat jouw charmes minder waard zijn dan zijn armzalig geld." Zij kwam verlegen naar voren, met een schuwen blik Tjalk vergaan. Opvarenden gered. Zaterdagavond is op de Zuiderzee nabij Wijdenes in. de zeestormen een tjalk vergaan. De opvarenden, man, vrouw, twee kinderen en een logé'tje wisten zich met veel moeite in een bootje te redden. Bij den dijk gekomen moesten de kinderen op de steenen worden geworpen, waarna ook de overigen, zich met moeite aan land konden begeven. Van de tjalk en het bootje was naderhand niets meer te zien. Nader wordt vernomen: Zaterdagmiddag om drie uur was de schipper van Amsterdam gegaan. Drie uur had men op zee gedobberd, de golfslag had het water over boord doen komen, waardoor de motor niet kon wer ken. De tjalk heeft men nu drijvende gezien en wordt opgehaald. De familie Is in een café te Wijdenes ondergebracht. naar Harry. Thomas Poter stond sprakeloos. Toen bepaalde hij zijn aandacht weer bij het bankbiljet, als het minst on doorgrondelijke van de belde visioenen. „Waar heb jè dit geld vandaan gehaald. Harry?" „Verdiend! Ik heb een maatschappij opgericht in Ho nolulu. Ik heb mijn eigen weg gevonden. Het geld is eerlijk verdiend vader!" Door zijn brilleglazen nam Thomas oplettend zijn zoons uiterlijke verschijning in zich op. Niets ontging hem. vanaf de heldere oogen en de gezonde huidskleur, tot de vaste, gespierde handen en de Jongensachtige ge statte. „Hum! Ahum! A-hèm! mompelde hij. „Kapitein Tre- valan had mij al op de hoogte gebracht, maar dit had ik niet verwacht!" „Kapitein Trevalan? Hoe ter wereld?" „Hij was mijn detective en heeft mij op de hoogte ge houden van je wederwaardigheden. Harry en Marcelle zagen elkander lachend aan. „En accepteert u het geld?" vroeg Harry. Thomas Potters onderlip begon wonderlijk te trillen; het was een eigenaardig verschijnsel, dat nog nooit door een zijner bekenden bij hem was waargenomen. Het biljet trilde tusschen zijn vingers. „Dit is het eerste geld. waarop ik ooit trotach ge weest ben," zeide hij heesch. „Ahum Hum! A-hèm! Beste, heb je al ontbeten? We zullen gaan ontbijten, kinderen. Het ontbijt wacht op jullie." Thomas Potter bood Marcelle z|jn arm en wierp ln het voorbijgaan een blik van verstandhouding naar het portret van Harry's moeder, alsof h|j zeide: „Nu kan je gerust zijn..." „Wat is het heerlijk om „terug" te zijn!" fluisterde Harry zacht voor zich heen. EINDE.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5