Raad Noordscharwoude. Aardverschuiving te Algiers. Hotelbrand. 28 stuks stamboekvee in de vlammen omgekomen. De economische onderhandelingen met Duitschland. WINKEL Z IJ P E LANGENDIJK Verschillende berichten. Twee huizen in de inboorlingecwijk inge stort. Een bruiloftsgezelschap onder het puin bedolven. Tal van doodcn. Zaterdagavond zijn er in de inboorlingen wijk te Al giers twee huizen, die tegen een helling waren ge bouwd, in een waarvan een bruiloftsfeest werd gege ven, onder een aardstorting bedolven en ingestort. Er zijn reeds zeven lijken uit de puinhoopen opgegraven. De regen schijnt de aardschuiving te hebben veroor zaakt. Onder de puinhoopen van de ingestorte huizen moe ten nog de lijken van ongeveer 40 vrouwen en kinde ren liggen. Moeilijk reddingswerk. V.D. verneemt nog uit Parijs: De ernstige instorting bij Algiers, waarbij een brui loftsgezelschap onder het puin bedolven werd, ont wikkelt zich tot een ramp. Hoewel men tot nu toe nog niet weet hoeveel slachtoffers onder de puinhoo pen liggen, schijnt het toch vast te staan, dat er meer dan deriig menschen zijn bedolven. Het opruimings- werk, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag moest worden gestaakt, werd Zondag voortgezet, waarhij de militairen hulp verleenden. Tot Zondag avond laat werden zeven lijken geborgen. Tijdens bot opruimingswerk bad een tweede aardverschui ving plaats, waardoor de redders bijna bedolven wer den. Gelukkig kondigde de aardverschuiving zich door gerommel aan, zoodat de opruimingspioegen zich in veiligheid konden stellen. Als een der eersten werd de bruidegom bevrijd, die slechts licht gewond bleek te zijn. Eenige uren later werd een zeventien jarig meisje onder de puinhoopen weggehaald, dat vrccselijk verminkt was en later de bruid bleek te zijn. In den nacht van Zondag op Maandag werd het opruimingswerk weer gestaakt, daar men nieuv/e in stortingen vreesde. Uit het eerste onderzoek is ge- bloken, dat de bewoners van de wijk schuldig zijn aan het veroorzaken van de instorting, daar zij sinds jaren den berg uitgegraven hebben, waardoor een grot is ontstaan. I.ater: Tot nog toe zijn negen lijken en twee zwaar gewon den van onder de ingestorte huizen te voorschijn ge- baald. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat do instorting der huizen is ontstaan, doordat inboor lingen voor den bouw hunnen huizen, steenen had den gehouwen uit een berg, waarop de huizen ston den. Uit Ottawa, 29 Dec.: Te Cochrane in het Noorden van Ontario is het Queen's Hotel, een uit hout opgetrokken gebouw, geheel door brand vernield. Naar thans reeds vast staat, zijn hierbij minstens tien personen om het le ven gekomen, o.a de eigenaar van het hotel en zijn vier kinderen. Men zoekt echter onder de puinhoopen of er nog meer slachtoffers te betreuren zijn, daar circa twintig personen vermist worden. Het is niet uitgesloten, dat ook zij zijn omgekomen De brand is ontstaan in het sousterrain, waar de eigenaar van het hotel honderdveertig werkloozen onderdak had verschaft. Dit is de derde maal, dat het Queen's Hotel te Cochrane een prooi der vlam men is geworden. Tel. ZEILVLIEGER VERONGELUKT. Gisternamiddag is een 20-jprig zeilvlieger veronge lukt met het door hemzelf vervaardigde toestel, waarmede hij reeds een aantal succesvolle vluch ten had gemaakt. Kort nadat hij van de helling van de Roto llörselberg nabij Eisertach, was opgestegen, stortte hij eensklaps met zijn toestel omlaag. De vlie ger werd onder de puinhoopen van zijn machine te voorschijn gehaald. Het ongeluk geschiedde onder de oogen van zijn ouders. KOUDEGOLF IN POLEN. Sinds Zondag heerscht over geheel Polen een kou degolf. Terwijl de thermometer in Warschau Zondag daal de tot 18 graden onder nul, bereikte de koude in het gebied van Wilna reeds 30 graden. BRAND IN EEN GEVANGENIS. Alle gevangenen gered. Zondagmorgen om half zes is er brand uitgebro ken in de gevangenis van Akershuis, de grootste ge vangenis van Noorwegen, in de vesting van dien naam. De brand werd tijdig genoeg ontdekt om iu 6taat te stellen negen gevangenen uit een gesloten vertrek op de vierde verdieping te halen in de na bijheid waarvan de brand begonnen was. Binnen drie minuten waren alle 291 gevangenen veilig bijeen op de binnenplaats, onder bewaking van soldaten. Na eenige uren was de brand door de brandweer van Oslo gebluscht. Bij een zwaren brand te Lago-Zwaluwe. Zondagmorgen om half tien Is brand uitgebroken In die kapitale boerderij van gebr. A. en C. Wynen te Lage Zwaluwe (N.Br.) Niet minder dan acht en twintig etamboekrunderen en een veulen kwamen In de vlammen om. Toen de brand ontdekt werd bevond de landbouwer zich ln de kerk. Hot vuur werd met twee spuiten bestreden. Om vier uur was de brand nog niet geheel gebluscht. De verze kering dekt de schade. OP DE JACHT GESTRUIKELD. Te Zeeland bij Uden (N.-Br.) waren gisteren, naar een V.D. bericht meldt, de heer N. Mandes, daar woonachtig, met zijn broer en zijn 15-Jarlgen zoon Marinus op jacht onder die gemeente. De heer Mandes struikelde, het schot van het geweer ging af en trof don jongen in de zijde onder het hart met het gevolg, dat de knaap bijna onmiddellijk over leed. DE 298 METER GOLF. Steeeds staking. De uitzending via Hilversum op 298 meter is gister avond van tien uur tot kwart voor elf gestoord geweest De V.A.RA. verzorgde het algemeen programma en zond uit „Ik heb een man gedood" door het Rotterdamsch Hofstadtooneel. De uitzending werd in het tweede be drijf gestaakt. Do land- en tuinbouw ontevreden. Het Bestuur van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond, aldus de Msb., heeft een adres gezonden aan den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, waarbij wordt gewezen op een in de bladen dezer dagen verschenen bericht, dat de regeering onder presidium van dr. H. Colijn een commissie heeft ingesteld, welke tot taak heeft het voeren van de onderhandelingen, welke binnenkort zullen plaats vinden met Duitschland als gevolg van afspraken, onlangs te Genève getroffen tusschen de vertegenwoordigers der Nederlandsche en Duitsche re geeringen. Ofschoon kort daarna in de bladen een nieuwe me- dedeeling is verschenen, volgens welke deze onderhan delingen zouden zijn afgelast, vertrouwt adressant, dat het de regeering zal gelukken de onderhandelingen toch voortgang te doen hebben. Adr. wijst er o.m. op, dat volgens de persberichten, verschenen bij de sluiting der Tweede Economische Volkenbondsconferentle, de Duitsche gedelegeerden bij hune bereidverklaring om met Nederland in onderhan deling te treden over de regeling van economische kwesties uitdrukelijk het voorbehoud zouden hebben gemaakt, dat landbouwvraagstukken buiten bespreking blijven. Deze sterke beperking van het terrein der te voeren onderhandelingen heeft de grootste ongerust heid doen ontstaan onder de boeren en tuinders, daar de uitvoer van land- en tuinbouwproducten naar Duitschland voor Nederland in het algemeen en voor den land- en tuinbouw in het bijzonder van de grootste beteekenis is. Bovendien wordt door Duitschland aan den invoer van buitenlandsche producten juist aan de land- en tuinbouwproducten hindernissen ln den weg gelegd. Adr. vertrouwt, dat de Nederlandsche Regee ring de Duitsche Regeering zal weten te overtuigen, dat het niet mogelijk is de economische betrekkingen tusschen beide landen naar behooren te regelen, wan neer de land- en tuinbouw hierbij wordt uitgeschakeld. Wat de samenstelling van bovengenoemdo commissie betreft, heeft het adr. in hooge mate bevreemd en te leurgesteld, dat hierin geen enkele plaats is ingeruimd voor het bedrijfsleven van den land- en tuinbouw. Ter wijl de leden, aangewezen door den minister van Arbeid Handel en Nijverheid, beiden behooren tot de kringen van het bedrijfsleven in industrie en handel, zijn de le den, door den minister van B. Z. en L. aangewezen, bei den ambtenaren. Het behoeft wel geen betoog, dat adr. de bekwaamheid der beide genoemde ambtenaren niet in twijfel wil trekken. Niet tegen hun persoon gaat het bezwaar, noch tegen hunne aanwezigheid ln de com missie. Het bezwaar geldt slechts het feit, dat het be drijfsleven van den land- en tuinbouw ln scherpe te genstelling met de nijverheid en den handel niet in de commissie vertegenwoordigd is. Voor den Nederland schen land- en tuinbouw zijn bij het welslagen dezer on derhandelingen met Duitschland do allergrootste belan gen betrokken en adr. meent, dat het bedrijfsleven zelf geroepen moet worden deze belangen mede voor te staan en te verdedigen. Adr. vertrouwt dat de minister, hetzij door wijziging van de samenstelling der commissie, het zij door uitbreiding, alsnog aan vertegenwoordigers van het land- en tuinbouwbedrijf zelf een plaats zal weten te verschaffen in deze commissie. Ook de heer Geluk, de secretaris van den Nederland schen Zuivel bond beklaagt zich over de samenstelling onzer commissie. DE PRODUCTIE DER LIMBURGSCHE MIJNEN. In 1930 weer grooter dan in het voorafgaan de jaar. De productie van de gezamenlijke Llmburgsche mijnen is, vergeleken bij het vorig jaar, in 1930 nog weer belang rijk gestegen. Met uitzondering van de maanden Febru ari, Maart, April en November werd een maandelijksche productie van meer dan een millioen ton bereikt. Daar de productie*over de maand December eveneens op om streeks een millioen geschat kan worden, zal de totale jaarproductie over 1930 omstreeks 12.200.000 bedragen. De productie over het voorgaand jaar zal dus met on geveer een half millioen ton worden overschreden. MISHANDELING VAN EEN POLITIE-AGENT. Drie messteken opgeloopen Zaterdagavond is te Brunssum de hoofdagent van po litie Nelissen ernstig gewond. Men had zijn assistentie ingeroepen daar in een café twist was ontstaan tusschen eenige dronken personen. Nadat de agent de ruziema kers had verwijderd, heeft een hunner hem later buiten met een mes drie steken in den rug toegebracht. De dader, zekere D., wonende te Heerlerheide, is even eens ernstig verwond. Hij heeft namelijk een paar sabel houwen gekregen. De man is ln het hospitaal te Heer len opgenomen. Nelissen, die in zijn woning verpleegd wordt, maakte het Zondagavond goed. WOONHUIS UITGEBRAND. De bewoners met moeite gered. Gisternacht ls in het gehucht Herven, behoorende tot de gemeente Den Bosch, brand onstaan in de woning van C. Damen. De heer Damen werd gewekt door het vallen van een voorwerp van de zoldering, die in lichtelaaie stond. Met moeite slaagde hij erin zijn huisgenooten te redden. Allen moesten in nachtgewaad vluchten. Inmid dels toegeschoten hulp van buren slaagde erin drie paar den, die in een schuurtje achter het brandende huls wa ren gestald, in veiligheid te brengen. De brand kon worden beperkt tot het eene pand, dat met inboedel ge heel door het vuur werd vernield. De schade wordt door verzekering gedekt De oorzaak is onbekend. DE KERSTDRUKTE OP DE NED. SPOORWEGEN. 13.000 passagiers méér dan ln 1929 Naar het „Hsbl." verneemt, zijn van het C. S. te Amsterdam van den 24en tot en met den 28en dezer dus gedurende de vijf dagen van de Kerstdrukte on geveer 141.000 passageirs vertrokken. Een gelijk aantal kwam op het C.S. te Amsterdam ln dezelfde periode aan. Belde aantallen zijn pl.m. 13000 hooger dan verle den jaar. hetgeen verband hield met den extra-vacantle- dag van Zaterdag j.1. Den 24en hebben 27 extra-treinen van en naar Amsterdam geloopen, den 25en 7, den 26en 7, den 27en geen en den 2Sen d.1. gisteren niet minder dan 30! VRACHTAUTO TE WATER. Cchauffeur redt twee knapen. Te Delft ls Zondagochtend een vrachtauto van den heer Brokx, uit Schipluiden, bij het afrijden van de Bras serskade ten gevolge van een defect aan het stuur in de Vliet gereden. De chauffeur wist dc belde jongens, die naast hem in de cabine zaten, uit de onder water ge raakte auto te werken, voordat hij zich zelf redde. Een schipper, die ln de nabijheid was, bracht de drenkelingen aan wal met behulp van een roeiboot. De auto werd la ter met behulp van een kraanwagen gelicht en weg gesleept KOLENDAMPVERGIFTIGING. De vorige week Dinsdag is bericht, dat de gezusters kwesties uitdrukkelijk het voorbehoud zouden hebben kolendamp waren bedwelmd, en dat een harer reeds was overleden, toen men hun huisje opende. Thans is ook de tweede zuster overleden. Nagekomen Berichten. Zondag 28 December jl. ging de 2e opvoering van de operette ,Franchemont de Marskramer gegeven door de gemengde zangverccniging „West-Frisia" en wederom was de zaal van den heer Laan gevuld. Wel een bewijs dat het verloop van de le opvoering gun stig had gewerkt. Met ijver heeft de vereeniging ge tracht iets goeds te geven en daarvoor haar uiter ste best gedaan en de beste krachten belast met de zwaarste rollen. Afgaande op het warm applaus, is zij daarin geslaagd en hebben bezoekers en spelers daarvan genoten. De dames J, Uver, M. Krapman en mevrouw T. Kroon—Hart en de heeren N. Peetoom, S. Leijen, A. Hooij en K. Kroon, die de meer vooruitkomende rol len hebben, hadden succes en de aansluiting van het koor, vormde een geheel, dat aan de verwachtingen beantwoordde. Aan het einde der uitvoering werd een woord van dank gesproken tot de belangstellen den en tot hen, die in eenigen vorm hadden bijgedra gen tot het slagen van deze uitvoering. Hiermede nam de vereeniging afscheid tot het vol gende seizoen, waarbij wij haar een gelijk succes toewenschen. Tot voorzitter van het bestuur van den Neder landspolder is benoemd de heer P. Nieman te Schoorl. Door de Nieuwjaarscommissie werd bijeenge bracht een bedrag van f 412.25, waaruit aan 41 ge zinnen een extra uitkeering kon worden gedaan van f 9.50. Naar wij vernemen zal op Maandag 12 Januari a.s. voor het Departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen optreden de uit de radio zoo bekende violist Boris Lenski. HAZEPOLDER. De heer T. de Waard alhier, heeft zijn renteniershuis uit de hand verkocht aan den heer P. Dekker Pz, te Bur gervlotbrug. ST. MAARTENSBRUG. Zaterdagavond vierden de kinderen van de Zon dagsschool, welke onder leiding staat van de dames Kuilman en Roest, hun Kerstfeest Achter in het kerkgebouw was een mooie versierde kerstboom op gericht De blijde kinderschaar daar om heen was voor de belangstellende bezoekers een waar genoe gen om te zien. Behalve het geboorteverhaal en een kerstvertelling, gehouden door Ds. Witkop, werd de avond afgewisseld door zang der kinderen. Natuurlijk ontbrak het niet aan de noodige versnaperingen. Te gen het einde had de uitdeeling der geschenken plaats. Ieder kind ontving een mooi cadeau, dat dank baar in ontvangst werd genomen. Tot slot werd door de gemeente een danklied gezongen. Het feest is uitstekend geslaagd. Hartelijk dank aan allen die hiertoe hebben bijgedragen. OUDKARSPEL. Politie: Gevonden een rijwielplaatje. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Geertruida Maria, dochter van Jacob Joseph de Moei en Geertruida Heddes. POLITIE. Verloren: een portemonnaie met geld; een vulpen houder. Gevonden: een bankbiljet, geld; een padvinders- riem. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 29 December, 's avonds 8 uur. Voorzitter Jhr. A. L. van Spengler; secretaris de heer K. G. Reinders. Aanwezig alle leden, behalve de heer Zut. De Voorzitter opent met een woord van welkom en deelt mede dat van den heer Zut bericht van ver hindering is ingekomen. De notulen van de vorige vergadering worden on veranderd goedgekeurd. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat een dankbetuiging is ingekomen van de N.H. Ver. Het Witte Kruis voor de verleende subsidie, over het jaar 1931; idem van de R.K. Leesbibliotheek, van den A.N.W.B., van het R.K. Fanfarecorps „Genot door Kunst" en van de afd. Langcndijk van den A.N.G.O.B. Deze mededee- lingen worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stokken. Van Ged. Staten goedkeuring van het genomen raadsbesluit tot klassificatie van de Personeel©- en Gemeentefondsbelastingen: een dankbetuiging van den heer J. Doets voor het besluit d.d. 28 Oct. jl. ge nomen om hem als boventallige leerkracht aan de U.L.O. school te handhaven. Van het Gemeentebe stuur van Alkmaar een schrijven inzake het exploi tatietekort van het Centr. Neutr. Ziekenhuis wat voor deze gemeente f229.82 bedraagt, gerekend van Juni t.m. Dec. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Van het Alg. Ned. Verbond een adres met verzoek om een verordening in het leven te roepen tot hef- ling van belasting op openbare aankondigingen in de gemeente, welke in een vreemde taal gesteld zijn. Hoewel dit streven gewaardeerd wordt, stellen B. en W. voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Van de heeren .T. Rutsen en P. van Exter te Zuid- scharwoude een adres, waarin zij als eigenaren van het verlengde gedeelte der Oosterstraat, groot pl.m. 50 M., aansluitende aan de Westzijde van het gedeel te straat der Woningbouwver., genoemd gedeelte aan de gemeente wenschen over te doen, onder be paling dat de straat door hen opnieuw zal worden verlegd. Dat zij bij verlenging der straat aansluiting wenschen te behouden aan genoemde straat. B. en W. stellen voor. hierover in de volgende ver gadering prae-advies uit te brengen. Aldus besloten. Van de Comm. van Beheer der Lichtbedrijven is ingekomen de verordening welke het G.O. regelt voor de ambtenaren en werklieden der Lichtbedrij ven. Deze verordening is in overleg en met volle in stemming van de afd. van den Bond van Personeel in Overheidsdienst ontworpen. De verordening wordt goedgekeurd. Van het Bestuur van de School met den Bijbel is een aanvrage ingekomen voor aanschaffing van nieuwe lees- en leerboeken, in verband met het ze vende leerjaar en het meerdere aantal leerlingen. Van hetzelfde Bestuur een aanvrage voor nieuw schoolmeubilair. Op beide verzoeken wordt goed gunstig beschikt. Van het R.K. Schoolbestuur een adres met verzoek de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor uit breiding der meijesschool, door het plaatsen van een poort in het hek van die school. Wordt goedgunstig beschikt. Van hetzelfde Bestuur een verzoek om de benoodig de gelden voor uitbreiding der jongensschool, als volgt: a. een lokaal voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen; b. aanschaffing van meu belen, toestellen en hulpmiddelen hiervoor; c. het inrichten van een terrein voor het geven van onder wijs in lichamelijke oefeningen. Een Ministericele beslissing is door B. en W. bij gevoegd, waarin afwijzend beschikt wordt, en de ge meente in het gelijk gesteld, op een adres van hetzelf de bestuur, d.d. 19 Februari 1930, waarin gelden ge vraagd werden voor den bouw van een gymnastiek lokaal. Door B. en W. wordt ook thans voorgesteld om op het adres afwijzend te beschikken en is het de bedoe ling van het college te zijner tijd met plannen te ko men tot bouw van een gymnastieklokaal van ge meentewege, zoowel ten dienste van het Openbaar als van het Bijz. Onderwijs. De heer Schrijver kan zich niet vereenigen met de toelichting van B. en W. Spr. vraagt wanneer eventueele plannen uitgevoerd zullen worden en of er in deze spoed betracht zal worden. De voorzitter antwoordt dat B. en W. eerst dan met voorstellen zullen komen als een Ministerieele cir culaire den Raad bereikt. Eerst in 1936 moet een en ander gereed zijn. De heer Schrijver zegt dat in het schrijven van den Minister over een centraal punt betreffende stichting van het gebouw gesproken wordt. Wat spr. voor meerdere uitlegging vatbaar acht. Als centraal punt vindt spr. de R.K. school een betere plaats dan. de O. L. school. Spr. heeft een kostenberekening ge maakt en komt tot een globaal bedrag van f32.000. als door de gemeente zelf gebouwd wordt. Als het R.K. schoolbestuur bouwt, komt spr. tot een bedrag van f30.000—, waarvan 2/3 gedeelte teruggevorderd, zal kunnen worden van de andere gemeenten, zoo dat er f 10.000.— zou over blijven voor deze gemeente. Ook de onderhoudskosten zullen een belangrijke be sparing geven. Spr. komt tot een besparing van f24 a f25.000— en dringt er op aan deze cijfers wel onder oogen te zien. De voorzitter zegt dat een centraal punt niet een stemmig is te noemen. Thans kunnen nog geen cijfers genoemd worden als 't tijdstip daar is moet dit onder oogen gezien worden. Deze gemeente zal in ieder ge val niet duurder bouwen dan anderen. De opvatting van B. en W. is dat de gemeente volkomen in staat is om lichamelijk onderwijs mogelijk te maken. Spr. hoopt dat de Raad zal inzien dat men hier niet ach ter zal blijven en dat de Raad het eens genoemen be sluit zal handhaven. Door den Minister is in de Tweede Kamer gezegd dat in deze de grootst mo gelijke soberheid geboden is. De heer Kwadijk heeft alle respect voor de becijfe ring van den heer Schrijver, doch als men het aan de R.K. school toestaat, hebben de anderen er ook recht op. Spr. wijst op andere plaatsen waar het ook van gemeentewege wordt uitgevoerd. De heer Kooij kan met B. en W. meegaan. Spr. vraagt zich af of het wel verantwoord is om in dezen tijd tot zoo iets over te gaan. De heer Schrijver zegt dat het geen waarde heeft als tegenover zijn berekening geen andere cijfers worden gesteld. De voorzitter zegt het thans ongerijmd te vinden met cijfers aan te komen, nu de voorschriften nog in het geheel niet bekend zijn. Weth. Barten zegt dat de gemeente als centraal punt toevallig een terrein heeft wat nabij de O. L. school is gelegen. Dit had even zoo goed op een ander gedeelte der gemeente kunnen liggen. De heer De Geus noemt de cijfers van den heer Schrijver fantasie, daar er van de plannen nog niets bekend ÏS. De heer Schrijver rept dat als men de cl]ters vei^ werpt toch nog over blijft dat bij bouwing door het R.K. schoolbestuur 2/3 door de andere gemeenten moet worden bijgedragen. Do voorzitter vreest dat de heer Schrijver te bout gesproken heeft. Spr. zegt dat een en ander reeds een bespreking heeft uitgemaakt in dc afd. Koordholland van Nederl. gemeenten, en het niet uitgesloten is dat eenige wetsartikelen gewijzigd zullen worden. Spr. vraagt het vertrouwen voor B. en W. Weth. Barten is van meening dat het gymnastiek onderwijs heel goed als neutraal onderwijs is te ge- VCWethouder Ootjers sluit zich aan bij den Voorzitter en vindt dat men terdege onder oogen behoort te zien in welken tijd wij tegenwoordig verkeeren. Ook spr. gelooft dat de Minister in deze bezuiniging zal toepas sen. In het belang van de gemeente is een afwachtende houding gewenscht. Het voorstel van B. en W. om afwijzend op het adres te beschikken wordt aangenomen met alleen de stem van den heer Schrijver teien. De suppletoire begrooting 1930 wordt vastgesteld ln ontvangsten en uitgaven op f 4707.93 wat den gewo nen dienst betreft en f 2100.— op den kapitaalsdienst Door het raadslid, den heer Kwadijk. waren aan den Voorzitter de volgende vragen gesteld: De heer Kwadijk, van oordeel, dat de nood in den tuinbouw steeds nijpender wordt; kennis genomen hebbende van het voornemen van Ged. Staten, om stappen te doen tot leniging van dien nood, door een credlet van 70 pet te verleenen, onder beding dat door de betrokken gemeenten de overige 30 pet. garant ge steld wordt, dat de nood onder de arbeiders steeds grooter wordt doet als le vraag. Acht U het niet gewenscht reeds nu den raad een uitspraak te laten doen over een eventueel te verleenen credlet aan de tuinbouwers in den zin als boven omschreven? en als 2e vraag: Acht U het niet gewenscht de werk loozen te helpen door werkverschaffing of steunverle ning? De Voorziter antwoordt dat B. en W. het nog niet gewenscht achten stappen te doen, daar van Ged. Sta ten nog geen schrijven is ingekomen. Wat de tweede vraag betreft, zegt spr.. dat B. en W. strikt rekening houden met degenen die zich tegen werkeloosheid verzekerd hebben en hen die dit niet hebben gedaan. De heer Kwadijk dringt op spoed aan om niet als in 1923 te laat te komen. De Raad kan in principe uit- spïaak doen, gelijk ook Koedijk heeft gedaan. De Voorzitter zegt dat officieel nog niets bekend ls. De heer Kwadijk zegt het jammer te vinden, dat vele arbeiders nog ongeorganiseerd zijn, men kan deze menschen toch niet aan hun lot over laten. Spr. vraagt of voor de volkstelling geen andere personen ln aan merking hadden kunnen komen, die dit noodiger had den. De Voorzitter zegt dat wat de volkstelling betreft, men dit werk niet door een ieder kan laten doen. Wat de werkloosheid betreft, zegt spr. dat B. en W. hier de noodige aandacht aan zullen besteden. Rondvraag. De heer De Geus dringt ook aan om bij werkloosheid maatregelen te nemen. De heer Kooij vraagt of er a! iets bekend is van het P.E.N.-rapport De Voorzitter antwoordt, dat door den Directeur telefonisch is medegedeeld, dat het rapport klaar ls. De heer Kooij dringt nogmaals op spoed aan. De Voorzitter vermoedt, dat het rapport eerstdaags wel zal inkomen. De heer Schrijver vraagt of het Juist is dat het U.L.O.-onderwijs bekostigd wordt door de gemeenten behalve Broek op Langendijk. De Voorzitter bevestigt dit Met de beste wenschen voor het nieuwe jaar en de hoop dat de economische omstandigheden zullen verbe teren, sluit spr. de vergadering.

Schager Courant | 1930 | | pagina 8