EEN NIEUW JAAR HAKA KOFFIE Coöperatie De Tijdgeest", te WINKEL. ROOKVLEESCH STERK VERLAAGDE PRIJZEN. 1931 Een greep uit onze PRIJSCOURANT 1931 Tragische gebeurtenis in den Het Bergerbosch. Ernstige vechtpartijen in de mijnstreek. Het laatste uur van tollen. Na de uitbarsting van den Merapi. Een slecht begin. 50 45 40 35 per half pond pak. f 6.75 per stuk. dien niet Kolka, een kleine jongen, tot wien Stenka zich sterk voelt aangetrokken, een beroc;> gedaan had op de betere gevoelens, die in Stenka's hart sluimeren en het signaal wordt geblazen, dat de kozakken naar de schepen terug roept. Inmiddels heeft Ivan, de sluwe luitenant van Stenka Bazin, de schoon© Zaineb, dochter van den Groot-Vizier, geschaakt en haar aan boord gesmokkeld. Thans geeft de Hetman bevel de ankers te lichten en wordt koers gazet naar de Wolga. Als Ivan het meisje wil molestee- ren ontzet Stenka haar. Hij wordt ten zeerste getroffen door de onschuld en lieftalligheid van de schoone Zai neb en langzaam begint iets van liefde te lichten in het ruwe hart van Stenka. Ivan ziet zich Zaineb ontgaan en hij zint op wraak. Wanneer door aanhoudende wind stilte de tocht over de Kapische Zee te lang duurt en eT watergebrek ontstaat, zoodat zelfs de kleine Kolka van dorst sterft, breekt er muiterij aan boord uit, waar van Ivan de leiding neemt. Wanneer dan tenslotte de Wolga bereikt is, na 'n verkwikkenden regenval, brengt Ivan vele boeren met hun vrouwen aan boord, terwijl een groot drinkgelag wordt aangericht. Stenka Bazin heeft de leiding weer in handen geno men en beveelt, dat alle vrouwen van boord moeten. Door verraad van Ivan is de Czaristische vloot in kennis gekomen van de aanwezigheid van Stenka en zijn man nen en komt nader. Alles moet gereed gemaakt worden 1 voor den slag, maar Stenka's mannen weigeren. Zij eischen, dat ook Stenka Zaineb van boord moet sturen, zoo lang zullen zij doen wat hij doet en hun vrouwen houden. Dan offert Stenka zijn liefde aan zijn plicht. Hij doorsteekt Zaineb en offert haar aan de Wolga. Dan grijpen alle mannen naar de wapenen, maar het verraad van Ivan laat zijn uitwerking voelen. De vijandelijke 1 schepen zijn al te dicht bij en overmeesterd door zijn ver driet verdedigt Stenka zich maar half en de strijd neemt een einde met een overwinning van de Czaristische vloot. Maar gewonnen geeft Stenka zich niet. Gebonden aan de mast zinkt hij met zijn schip in de golven en hervindt daar haar, die hij hartstochtelijk liefhad en die zijn liefde oprecht beantwoordde... Zoo eindigt dit aandoenlijke liefdesdrama van een ru wen man, in wiens hart toch zulke teedere gevoelens besloten waren... CENTBAAI, ZIEKENHUIS TE ALKMAAR. Alhier heeft zich een commissie gevormd bestaande uit de heeren Jm. Blaauboer Kz., J. Schoorl Pz., Jb. de Vries en P. Bronder met het doel een vereeniging op te riohten, waardoor het mogelijk zal zijn dat leden dezer vereeniging tegen hetzelfde klassetarief zullen worden verpleegd in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar als patiënten uit Alkmaar en gemeenten, die destijds een jaarlijksche bijdrage in de exploitatiekosten van ge noemd ziekenhuis hebben verleend. Zooals uit een in dit nummer geplaatste advertentie blijkt, zal de oprichtingsvergadering der genoemde ver eeniging plaats hebben op 6 Januari a.s. des avonds ten 8 uur bij J. K. Boontjes alhier. BLLJ ABTEN. De biljartvereeniging „Holl. Noorderkwartier" houdt dit jaar groepenwedstrijden in drie ronden. De eerste ronde is reeds gespeeld en had tot uitslag: Groep a: no. 1 gewonnen 5; no. 2 idem 11; no. 3 idem 9; no. 4 idem 7. Groep b: no. 1 gewonnen 9; no. 2 idem 7; no. 3 idem 8; no. 4 idem 8. groep c: no. 1 gewonnen 8; no. 2 idem 8; no. 3 idem 5; no. 4 idem 11. Groep d: no. 1 gewonnen 11; no. 2 idem 5; no. 3 idem 7; no. 4 idem 9. Groep e: no. 1 gewonnen 9; no. 2 idem 7; no. 3 idem 4; no. 4 Idem 12. Het volgende programma voor de 2de ronde luidt: Groep a: 1 speelt tegen 3 te Julianadorp op 13 Janu ari a.s.; 2 tegen 4 te 't Zand ook op 13 Januari. Groep b: 1 tegen 3 te Verlaat op 13 Jan.; 2 tegen 4 te Hoogwoud op 13 Januari. Groep c: 1 tegen 3 te Barsingerhorn op 9 Jan.; 2 te gen 4 te Anna Paunlowna op 5 Jan. Groep d: 1 tegen 3 en 2 tegen 4 te Anna Paulowna op 12 Januari. Groep e: 1 tegen 3 te St.-Maarten op 5 Januari; 2 tegen 4 te Sint Maarten op 6 Januari. De wedstrijden beginnen zooveel mogelijk 's mid dags 2 uur. De laatste ronde wordt in Februari gehouden. VBOEGE VOORJAABSBODEN. Bij den heer H. Deutekom heeft op j.1. Nieuwjaars dag een schaap twee lammeren gebracht Dit is toch wel bijzonder vroeg! LEVERING PLANTSOENEN. De leverantie voor de gemeente-plantsoenen is bij inschrijving gegund aan de fa. Kruit alhier. Niest-verzekerde rijwielbergplaats te Am sterdam uitgebrand. Door het vlam vat ten van een film. Nog was het nieuwe jaar geen twee uur oud of reeds kon de eerste felle band in de hoofdstad ge boekt worden. In de Vinkenstraat vlak bij het Haarlemmerplein, had de heer Bijbel met zijn familie en z'n kinderen het oude en het nieuwe gevierd. La-ter waren de kinderen naar bed gegaan op één hoog. In den keuken-helder achter den winkel zetten de groote menschen de pret nog wat voort. Bijbel, die behalve, dat hij fietsenbewaarder is, in z'n vrijen tijd films maakt, zou z'n gasten nog een film. vertoonen. Het werd donker gemaakt in de keuken en de zwart witte beelden speelden op den muur. Maar plotseling boorde een felle roode vlam door het duister, 'n wan hopige kreet van den operateur: de film, de film! Het stuk slaan van de ruiten tusschen de keuken en den winkel en een panische vlucht van de nieuwjaarsvier- ders, weg van de loeiende vuurpoel achter hen. De vijf kinderen droomden boven van het feest. Be neden zocht de vader met verwonde handen, achter volgd door de nijdig voortrukkende vlammen z'n weg in den met fietsen volgepakten winkel om naar boven te komen en z'n kinderen uit het gevaar te redden. Hij slaagde erin door een zijdeur in den winkel in het trap portaal te komen en langs de trap de eerste verdieping te bereiken, waar hij z'n kinderen in hun droomen stoorde om ze veilig naar beneden te brengen. Een voorbijganger, die juist getuige was geweest van het uitbreken van den brand, waarschuwde de brand weer. Toen deze in de "Vinkenstraat aankwam, zag het er onheilspellend uit. De geweldig brandende film had het vuur in een minimum van tijd door den winkel en de boven de keuken gelegen opkamer gejaagd. De winkel, die, zooals gezegd, als rijwielstalling werd gebruikt, en die volgepropt stond met fietsen, was door de aan wezigheid van zooveel gummibanden een heel gemak kelijke prooi. Met vier stralen tastte de brandweer haar rooden vijand aan. Doch men behoefde er niet aan te denken, dat iets uit den winkel gered zou kunnen worden. Alles stond in den verterenden vuurgloed en niets was verzekerd. Om half drie was het vuur overwonnen. De winkel, e keuken-kelder, de opkamer en één hoog voor, zijn finaal uitgebrand. Van de fietsen, die In zijn winkel s onden, was niet meer dan een hoop zwart geblakerd r"L-VKrj°gen ^Zer over- De schade beloopt een aanzien- y bedrag. Tusschen de rommel liep de ongelukkige et.oner, huilend omdat hij door deze ramp, onverze- er a s. 7^ was' aan den rand van den ondergang is gebracht tP"b"ek- dat ln grooten getale op de been was. ^onde zich zeer begaan over deze tragiscbe gebeurte- Zal niet door een weg voor doorgaand verkeer geschonden woerden. Men schrijft uit Bergen: Van Ged. Staten van Noordholland is bij het ge meentebestuur van Bergen bericht ingekomen, dat dit college voornemens is, in de in het a.s. voorja.ar te houden zitting der Staten voor te stellen, de in de gemeente Bergen gelegen Eeuwigenlaan en Komlaan voor den tijd van 5 jaar te brengen op het wegenplan overeenkomstig de wegenbelastingwet. De ontworpen weg door het Bergerbosch, die thans nog op het we- gcnplan voorkomt, zal dan worden afgevoerd. Gevraagd wordt, of men zich hiermee kan vereeni gen, en of Bergen bereid is, zich te verbinden om na verloop van bovenbedoelden termijn van 5 jaren geen bezwaar te maken tegen het van het wegenplan af voeren van de genoemde wegen en het op het wegen- plan plaatsen van een verbinding langs het Wier dijkje en het Nesdijkje. Aangezien deze regeling in overeenstemming is met een door den gemeenteraad genomen besluit en de door het comité van actie voor het ongeschonden behoud van het Bergerbosch gevoerde actie, kan thans met zekerheid worden aangenomen, dat het als natuurreservaat aangekochte Bergerbosch ter grootte van 83 H.A. niet door een weg voor doorgaand ver keer geschonden zal worden. Tusschen rumoerige vreemdelingen. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben te Heerlerheide ernstige vechtpartijen plaats gehad. Het begon in de woning van C. tusschen Slovenen en Duitschers. De vechtpartij werd later op straat voortgezet. De 30-jarige J. P. werd zoodanig met een mes bewerkt, dat hij in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Nauwelijks was de politie met het onderzoek bezig of zij werd gewaarschuwd voor een nieuwe vechtpar tij, waarbij een Pool een ernstigen steek in den rug had opgeloopen. Er werden vier personen aangehouden van wie een zekere V. bekende den steek te hebben toegebracht. In den Oudejaarsnacht en den daarop volgenden Nieuwjaarsdag is aan het bestaan van verscheiden© tol len in ons land voor goed een einde gemaakt. Van som mige is de begrafenis een feestelijke en luidruchtige plechtigheid geworden, welke honderden kijkers bijeen bracht. Zoo is in den nacht van Woensdag op Donderdag de Zaandijker tol, de allengs zeer berucht geworden bar rière in de gemeente Zaandijk, vlak bij de grens van Wormerveer, op glorieuze wijze opgeheven. Talrijke men schen waren te middernacht getuige van den inzet der feestelijkheden, die de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ter gelegenheid van de opheffing van den tol had georganiseerd. Te klokslag 12 uur werd de boom geopend en passeerde de eerste automobilist, den thans tolvrijen weg. Tegen half één, het tijdstip, waarop door de Ver. van Vreemdelingenverkeer een grootsch vuurwerk zou worden afgestoken, was het op den weg zoo druk, dat het verkeer geheel vastliep. Een lange file auto's stond aan beide zijden van den thans opgeheven tol en door de groote menigte, die op de been was, was er geen beweging in te brengen. Het duurde ongeveer een uur, voordat de talrijke politie, die ter plaatse aanwezig was, erin slaagde het verkeer weer te regelen. Te half één werd het grootsche vuurwerk, door de V.V.V. georganiseerd, afgestoken. Het duurde drie kwartier. Met geweldige kanonschoten werd de geheele Zaanstreek verwittigd van de opheffing van den tol. (Zie verder de fotopagina in dit nummer). Verder'zijn opgeheven: Woensdagavond te Wijnbergen in den Gelderschen Achterhoek, de tol, die sedert 1858 had bestaan; in Leiden's omgeving de tollen bij Hoog- made en Woubrugge; de tol op den weg tusschen De venter en Lochem en tenslotte de tollen aan den Huizer- weg en den Eemnesserweg, met de opheffing van welke twee laatste het geheele Gooi thans tolvrij is. Met de stille trom. Vrijdagmorgen zijn op de straatwegen Barneveld Stoutenburg en BarneveldPutten de daar aanwezige zes tollen, zonder eenige plechtigheid, opgeruimd. Menschelijke gieren zwermen om de ge troffen streek. Aneta seint uit Magelang, d.d. 31 Dec.: Een betreurenswaardig verschijnsel is, dat het door de uitbarsting van den Merapi getroffen gebied fun geert als magneet voor het geboefte uit de gelheele omgeving. Eergisteren werden weer veertien perso nen gearresteerd, terwijl de militairen allerwegen hinderlagen leggen om het gespuis in handen te krij gen. Het aantal militairen, momenteel 5 compagnieën bedragend, zal in den loop van den volgenden week vermoedelijk worden verminderd, aangezien alsdan met twee volstaan kan worden. De politiesterkte zal eveneens worden ingekrompen, zoodat waarschijnlijk de uit Oengarang afkomstige menschen zullen wor den teruggezonden. Het hoofd van den Pandhuisdienst heeft toegezegd een hoeveelheid sarongs en baadjes gratis ter beschik king van de vluchtelingen te stellen. De Intendance voedt nog 8000 vluchtelingen, welk getal echter geleidelijk vermindert Het veorkeer in Engeland eischt op Nieuw jaarsdag negen dooden en 55 gewonden. V.D. verneemt uit Londen: Vrijdagmorgen vroeg werden bij Paisley 35 perso nen gewond bij een botsing tusschen een autobus en een tramwagen. De plaats van het ongeval bevindt zich op ongeveer een kwartier afstand van de plaats, waar ongeveer een jaar geleden zeventig kinderen bij den brand in een bioscooptheater om het leven zijn gekomen. Tengevolge van de gladde straat is de autobus, die met groote snelheid reed, geslipt. Het voertuig botste tegen de tram, welke derailleerde. Beide voertuigen waren vol passagiers. Vijf en dertig gewonden wer den naar het ziekenhuis gebracht Eenigen van hen bevinden zich in levensgevaar. Op Nieuwjaarsdag verloren in Engeland negen per sonen het leven tengevolge van auto-ongelukken. On geveer twintig werden gewond. Het ernstigste onge luk gebeurde in Schotland, waar door'* het veronge lukken van een kleine auto drie personen gedood werden. INSTORTING IN EEN ZUID-AFRIXAANSCHE GOUDMIJN. 12 dooden. Door een instorting in een goudmijn in het Ooste lijk Randgebied van Zuid-Afrika, werden 12 mijnwer kers gedood en twaalf anderen, onder wie een Euro peaan, gewond. Tot nu toe zijn slechts vijf lijken ge- borgen* met opnieuw Bassetn-rijst A per pond 10.12 Bassein-rijst B per pond 10.16 Javarijst per pond 10.20 Havermont por pond f 0.13 Gort per pond 10.10 Stijfsel per pond f0.14 Griesmeel per pond 10.12 Zeep (Supra transparant) per pond 10.15 Zeep (geel en groen) per pond 10.13 prima kwaliteit. Per y2 pond 10.35. Per ons i 0.15. Bruine Boonen per pond 10.10 Bruine Boonen (N.H.) per pond 10.15 Witte Boonen per pond f 0.13 Witte Boonen (N.H.) per pond f 0.25 Vermicelli per V2 pond 10.09 Vijgen per pond f 0.15 Losse Eofiie, gemalen per pond fO.60 Losse Thee pat pond f 0.55 HAKA Rnndvet p. p. pak 10.40 Zuiver gesmolten Rnndvet p. p. pak f 0.35 Maïzena per pak f0.13 Wij houden nog in voorraad een KLEINE PARTIJ I-n. SATINET DEKENS voor den prijs van slechts Haast Uil

Schager Courant | 1931 | | pagina 7