Uitman Bitlis- Uitmuit Ltiiiiiiiiii Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Uit onze omgeving. S C H 0 0 R L ST. MAARTEN BARSINGERHORN WIE R1N G E N LANGENDIJK WARMEN HUIZEN NIEUWE NIEDORP KOEGRAS ANNA PAULOWNA Donderdag 8 Januari 1931. chuldig 1. Deze iek be- SCHAGËR 74ste Jaargang No. 8795 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- teritiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No, 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (hewijsno. inbegrepen). Grnotere lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De openbare vergadering van deze Kamer werd Woensdag 7 Januari 1931 in het Stadhuis tg Alkmaar gehouden. Voorzitter de heer S. W. Arntz, secretaris de heer D. J. Scheffel. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en deelt mede, dat de heeren Ringers, Valkering en Kluitman bericht van verhindering zon den, terwijl de heeren König, Grunwald en Wagenaar wegens ongesteldheid afwezig zijn en die spr. in zijn Nieuwjaarsrede een spoedig herstel toewenschte. Vervolgens wordt door den Voorzitter de jaarlijk- sche Nieuwjaarsrede uitgesproken, welke rede in haar geheel reeds is gepubliceerd. De heer Kolster dankt namens de Kamer den Voor zitter voor zijn uitvoerige rede, het betreurende dat de toestand niet gunstiger geschilderd kon worden, doch daarentegen weer wijzende op den nog slechte- ren toestand in het buitenland. Spr. hoopte dat vol gend jaar van een beteren toestand in ons district ge waagd zou kunnen worden. Spr. onderschrijft de hul debetuiging gebracht aan de Kanalencommissie en eindigt met den Voorzitter en zijn gezin veel goeds toe te wenschen. De heer Wagenaar zond schriftelijk een Nieuwjaars- wensch, terwijl mondelinge gelukwenschen namens de heeren Grunwald en König werden overgebracht. Tot algemeen voorzitter wordt herkozen de heer S. W. Arntz, tot voorzitter van het grootbedrijf de heer Kolster, tot voorzitter van het kleinbedrijf de heer Schmalz, zij allen nemen onder dankzegging de be noeming aan, waarna algemeene felicitatie volgt en woorden van waardeering worden gesproken. Ook de pers wordt dank gebracht voor de verleende medewerking, waarbij speciaal wordt genoemd die verleend t.a.v. de kanalisatie. Bij acclamatie worden de vaste commissiën onge wijzigd voor het jaar 1931 samengesteld. Van de ingekomen stukken vermelden we: a. Mededeeling van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het arrondissement „het Noordzee- kanaal", in antwoord op het door de Kamer gedaan verzoek, dat dc beide groote kettingponten over fiet Noordzeekanaal te Velsen voorloopig in de vaart zul len blijven, terwijl de kleine vrijvarende pont binnen kort door een nieuwe vrijvarende zal worden vervan gen. b. Dankbetuiging van Gedeputeerde Staten van Noordholland voor den door de Kamer toegezonden finantieelen steun voor de uitvoering der Westfrie- sche kanaal plannen. Op de vraag wanneer met de kanalen wordt begon nen, deelt de heer Nobel mee, dat de kanalen in kaart zijn gebracht. c. Bericht van den Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegrafie, dat besloten is tot vestiging van een hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor in het westelijk deel van Anna Paulowna en tot vervanging van het bestaande hoofdkantoor in het oostelijk deel der gemeente door een hulpkantoor voor de drie diensten. De Kaasbeurs. Van het Gemeentebestuur van Alkmaar kwam bij den Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabriekken bericht in, dat bij wijze van proef tot wederopzeggens vergunning werd verleend om kosteloos gebruik te maken van de z.g. Kleine Waag voor het houden van een Kaasbeurs op Vrijdag van iedere week van des voormiddags 9 tot des namid- dagslS1/^ uur, onder voorwaarden: 1. dat ook anderen dan leden van dien Bond, op gelijke voorwaarden als de leden, van de beurs ge bruik mogen maken; 2. dat de aanwijzingen van den Directeur van het Marktwezen omtrent het gebruik stipt worden opge volgd; 3. dat beschadigingen aan of vermissing van eigen dommen van de gemeente of van derden op hunne kosten door den dienst der gemeentewerken worden ihersteld of vergoed. De heer Nobel deelt mede, dat met het gemeente bestuur nu overleg plaats vindt over de verdere re geling. Door den heer Mr. Moens wordt toelichting gege ven over het adres van den Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, inzake dc wegenbelastingwet. Wat een 4-tal wenschen betreft, wil spr. adhaesie be tuigen, maar niet waar verlaging van belasting wordt gevraagd voor de autobussen. De heeren Kuiper en Schmalz willen ook aan dien laatsten wensch tegemoet komen, omdat de communicatie ten platten lande moet worden be vorderd. De Voorzitter wijst daarentegen op de be voorrechte positie inzake de concessie en ook op de vernieling der wegen. Het resultaat van de besprekingen is dat met 7 tegen 5 stemmen wordt besloten geen adhaesie te be tuigen aan het verzoek om de belasting voor auto bussen te verlagen. Besloten wordt om het adres van de Kamer te Til- burg, gericht "aan den voorzitter van den raad van Ministers, waarin wordt aangedrongen op wijziging van de Nederlandsche handelspolitiek, voor kennis geving aan te nemen. Door den heer Grondsma wordt er echter op gewe zen dat de Kamer toch binnenkort partij zal hebben ie kiezen, zich zal hebben uit te spreken voor pro tectie of vrijhandel. Water voor industriegebruik. Door den Voorzitter wordt rapport uitgebracht over de bespreking met de Directie van het P W B omtrent Ce tarieven voor levering van water voor in- dustne-gc ruik. Door de directie is medegedeeld dat voorloopig geen wijzigingen zullen worden aange bracht in de tarieven. Zoo gauw we door het IJsel- meer zoet water krijgen zal een nieuw bedrijf voor industrie-water worden gesticht, waardoor de grootgebruikers op goedkoopere wijze van water zul len worden voorzien. De Voorzitter heeft medegedeeld dat de Kamer wel niet met dit antwoord accoord zou gaan. Door den heer De Raat wordt in overweging gege ven om zich tot Prov. Staten te richten. Spr. wijst op de veel lagere tarieven in andere provincies. Door den Voorzitter wordt in overweging gegeven eerst overleg te plegen met de Kamers te Hoorn, Zaandam en Haarlem. Daarna kan overwogen wor den of wijziging van de tarieven in 't algemeen zal worden gevraagd, of voorloopig alleen voor de groot- gebruikersa Aldus wordt besloten. Na toelichting door den heer De Raat wordt be sloten tot aanwijzing van 3 leden van de onderwijs commissie der Kamer om zitting te nemen in het bestuur van de stichting „Opleiding Winkelperso neel". De oprichting van de stichting is noodig, om dat anders de gemeente Alkmaar geen subsidie ver leent voor den cursus „opleiding winkelpersoneel. Als leden worden benoemd de lieeren G. Nobel, Arntz en Scheffel. Door den heer Grondsma wordt verslag uitgebracht van een vergadering van ,De actieve Handelspoli tiek", gehouden op 9 Dec. 1930 te Den Haag. De ver- eeniging is voor vrijhandel, maar wil er geen dogma van maken en dan wordt gewezen op het optrekken van de tariefmuren door andere landen. Aldus was het oordeel van een der sprekers. Het verslag wordt in dank geaccepteerd. Een bezwarende bepaling voor het groen- tenvervoer weer ingetrokken. Van de Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhui- zen en Omstreken" is een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de Chef van de halte Warmenliuizen van de Directie van de Nederland sche Spoorwegen order heeft ontvangen voortaan geen waggons ter vervoer meer aan te nemen welke met een gewicht van meer dan 12000 K.G. zijn beladen De vereen, heeft zich op 24 Nov. jl. schriftelijk to den heer Inspecteur van het Vervoer te Alkmaar gewend met beleefd verzoek de noodige stappen te willen doen om ten spoedigste opheffing van deze groote belemmering vor het vervoer van onze tuinbouwpro ducten te verkrijgen. Op 17 December d.a.v. hebben zij zich tot de Directie der Ned. Sporwegen gewend met het verzoek om spoedige opheffing van bedoelde bepaling. Tot heden mochten zij nog geene beslis sing ontvangen. Daar het drukke seizoen voor onze koolstreek thans aanvangt, is het gewenscht, dat het groentenvervoer onbelemmerd kan geschieden. Reeds gedurende ruim 17 jaren is het vervoer zonder eenige beperking ver- loopen. Vele malen zijn zelfs waggons met een in houd van 20.000 K.G. groenten verzonden en goede rentreinen van 20 a 30 waggons, welke grootendeels bestonden uit waggons met 15.000 K.G. heiaden, en voorzoover ons bekend is nimmer gebleken, dat de spoorweg voor een dergelijk vervoer niet berekend is. Daar voor het groentenvervoer zeer veel gebruik wordt gemaakt van waggons, welke met 15.000 K.G. worden beladen (minstens een derde gedeelte van het totale aantal) vooral van de z.g. groentenwaggons met luiken, zullen de leden van onze vereeniging en de kooplieden door bovengenoemden maatregel zeer worden gedupeerd. Inmiddels was een gunstiger beschikking ingeko men en mogen nu waggons van 20000 Kg. loopen. De tusschenkomst van de Kamer is dus niet meer noodig. Bij de rondvraag wijst de heer Hoogland op de on gelijke verhouding van de porto voor een briefkaart en die voor een brief. Medegedeeld wordt, dat hieraan reeds aandacht is geschonken. Hierna volgt sluiting. Men meldt ons uit Sóhoorl: De wijdingsweek, dit jaar voor de zevende maal in de Hervormde Gemeente van Schoort en Groet gehou den waarbij vooral de radio-doorgaven in de Schoor- ler kerk de aandacht verdienen van de bestuurscolleges der zoovele vacante gemeenten zal Zaterdag worden besloten met een gemeente-avond aldaar. Naast een rede van den predikant over „Godsdienstig leven hier en elders" en zang van het Kerkkoor, zal daar tevens een twee-tal films, worden vertoond, namelijk over het Vrijzinnig Christelijk Jongeren leven en over de droog making der Zuiderzee. Ivens Franken? Lied van den Arbeid, waarbij de heer R. Boeke, theol. cand. zal spreken over het streven van den V.C.J.C. ter bevorde ring van goede films. GEMEENTE SINT MAARTEN. Ingeschreven in de maande December 1930. Geboren: Anna Maria, dochter van Theodorus Stoop en Catharina Hinke. Luitje, dochter van Marinus Kui per en van Aafje Moeijes. Qurinus, zoon van Jan de Ruiter en van Helena Koopman. Jantje, dochter van Pieter de Graaf en van Jantje de Geus. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Antje Bijpost, oud 76 jaren, echtgenoote van Reyer Bouwen, BARSINGERHORN. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de O.L. school alhier, hebben zich 15 sollicitanten aange meld. KOLHORN. In de plaats van Mej. M. Wiegel, aan wie gedurende de maand Januari ziekteverlof is verleend, is door B. en W. tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school al hier benoemd Mej. A. L. Wagemaker te Beemster. De Bioscooponderneming Cinema Kolhorn heeft voor het nieuwe jaar de prachtfilm „Het was maar een Danseresje", of ,als meisjes het ouderlijk huis verlaten", naar den roman van P. G. Woodhouse. In de hoofdrol Lily Damita. Een film, die speelt in den tegenwoordi- gen tijd. De periode waarin wij thans leven, wordt door velen miskend. Het meisje, de jongeling van heden, wil en kan onze moeders, en vadere, gekneld in hun harnas van fatsoen, in hun harnas van valsche schaamte, niet meer begrijpen en zien we thans op het witte doek ver toond he£ veelvuldig gebeuren, dat de jeugd 't voorbeeld geeft aan de ouderen van dagen. GEMEENTE BARSINGERHORN. Loop der bevolking over het jaar 1930. De bevolking bestond op 1 Januari 1930 uit 966 m., 897 vr., beide gesl. 1863. Zij vermeerderde gedurende het jaar door: vestiging met 291 m., 193 v., beide gesl. 484; geboorte met: 17 m., 14 v.t beide gesl. 31; totaal 308 m., 207 v., beide gesl. 515, en verminderde gedurendeh et jaar door: vertrek met 165 m., 164 v., beide gesl. 329; overlijden met 8 m., 15 vr„ beide gesl., 23; totaal 173 m., 179 vr., beide gesl. 352. alzoo een vermeerdering van 135 m., 28 vr., beide gesl. 163, zoodat de bevolking per 1 Januari 1931 be stond uit 1101 m. 925 v., beide gesl. 2026. In den loop van het jaar werden 21 huwelijken vol trokken en werd 1 huwelijk door echtscheiding ont bonden. DEN OEVER. Bij de M.U.Z. is een klein gedeelte van het werkvolk wederom te werk gesteld, n.1. een ploeg grondwerkers en een ploeg steenzetters voor het afmaken der werk zaamheden in de Sluisput. Wij vernemen van werknemerszijde het volgende: Einde van het vorige jaar eindigde het collectieve ar beidscontract, gesloten tusschen den Centralen Bond van Transportarbeiders en de N.V. Maatschappij tot Uitvoe ring van Zuiderzeewerken. Een twintigtal vergaderingen van vertrouwensmannen en leden van den Centralen Bond en de besprekingen met den Bestuursraad der M.U.Z., hebben er toe geleid dat thans wederom een contract voor 2 jaren is afgeslo ten. In groote lijnen is het nieuwe contract op denzelfden basis geschoeid. Wel werden voor de werknemers eenige verbeteringen bereikt, waarvan de volgende de belang rijkste zijn: Ingewilligd werd een loonsverhooging van f 2 per week voor de rijswerkers en aldus gebracht van f 28.50 op f 30.50, terwijl daaraan toegevoegd werd dat door tariefwerk belangrijk boven dit bedrag zal worden uit gegaan. Voorts is toegezegd dat ale thans bestaande gebruiken zullen worden gehandhaafd. Bij werken in vol bedrijf zal, zoowel bij enkele als 1% ploeg boven het grondtoon aan het personeel van de werktuigen en sleep- booten de z.g. „knarsuren" worden betaald resp. a f 0.65 en f 0.54, zoodat in die gevallen gerekend kan worden op bedragen van f 38.93 en f 32.94 per week. Ook aan hen die met de beurt gaan zullen deze uren worden door betaald hetgeen voorheen niet het geval was.Ook inzake de beurtregeling werden verbeteringen bereikt Bij ongeval of ziekte zullen in het vervolg de reiskos ten geheel vergoed worden, alsmede bij oproeping voor militairen dienst Voorheen waren de motorschippers niet in het contract opgenomen, thans is ook deze groep daarin geplaatst te gen een minimum loon van f 27 per week, zoomede de tweede functionarissen van de werktuigentegen een loon van f 29.50 per week. De premie voor uitkeering bij ziekte wordt geheel voor rekening van werkgeester genomen. Van enkele onderdeelen, zooals o.a. de positie van de koks en dergelijken is toegezegd dat deze in overleg tus schen partijen onderling kunnen worden geregeld. Zoo- ais hierboven reeds gezegd, is op grond van deze verbe teringen door de leden van den Centralen Bond voor Transportarbeiders aan het bestuur machtiging verleend het contract voor 2 jaar af te sluiten. WIE RIN GEN. Vergadering van de L. Rijvereen. „Wieringen", op Dinsdagavond in „Concordia". De Voorzitter de heer H. Smit, opende met welkom, en sprak er zijn voldoening over uit dat zoo vele aan de oproep gehoor hebben gegeven. De secretaris, de heer Jbz. Bruul leest notulen der vo rige vergadering, welke onveranderd onder dankzegging worden goedgekeurd. Daarna wordt gesproken over de opvoering van het tooneelstukje „Ruiteraanzoek". In de vorige vergadering werd reeds besloten dit propaganda- stukje op te voeren. Nu echter wordt het stukje gele zen, en de rollen verdeeld. Het blijkt een goede inhoud te hebben, maar het zal den geheelen avond niet vullen, en daarom werd besloten nog enkele voordrachten ook op te voeren. Volgt bespreking onkosten. Dit zal echter wel mede vallen, daar de medewerkers gratis hun hulp willen ge ven. Andere bijkomende kosten zullen niet zoo hoog zijn. Het doel is zoo veel mogelijk leden te krijgen. Verder wordt voorgesteld een cere-Voorzitter te be noemen, Met algemeen goedvinden wordt hiertoe be noemd burgemeester Kolff, welke met deze benoeming in kennis zal worden gesteld. Verder werd besloten om de repetitie te laten beginnen op a.s. Dinsdagavond, onder leiding van de heeren Jb. Bakker en C. Gorter. De ruiteravond zal worden gehou den op Zondag 1 Febr. a.s. De toestemming daarvoor is inmiddels gekregen met bal na. Alzoo staat er een mooie avond voor de Rij vereeniging in 't verschiet. De rondvraag leverde niets op, zoodat de Voorzitter de vergadering sloot met den hoop dat de besprekingen van dezen avond vruchten mogen dragen. ZUIBSCHARWOUDE. De opbrengst van verkochte zegels ten bate van het misdeelde kir.d, gaf een totaal bedrag van f 223.25. Hoewel het bedrag in 1930 pl.m. f 270— was, mag, gezien de algemeen slechte toestand van tegenwoordig, de uitkomst nu toch cok gunstig genoemd worden. Op verzoek van den distributor, den heer C. de Boer Wz., brengen wij hier gaarne hartelijk dank aan de dames, die met den verkoop der zegels zicih zoo wel willend belast hebben. NOORBSCHARWOUDE Rectificatie. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de revue- opvcering in „Concordia" alhier wel doorgaat in Fe bruari a.s. en niet, zooals wij berichtten, in April. De heer Jac. Tol. gasfitter aan het Gem. Gasbedrijf alhier, is alszocdanig benoemd aan het Gem. Distribu tiebedrijf te Vreeswijk. Gemeente-veldwachter. Voor de vacante betrekking van gem.-veldwachter in deze gemeente hetben zioh 70 sollicitanten aangemeld. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Burgerlijke Stand over Nov. en Dec. 1930. Gc/bcren: Catharina, dochter van Corn. Dekker en. Agatha Afra Reinders. Cornelia Maria, dochter van. Theodorus te Buok en P. Slykerman. Nicolaas, zoon van Martinus Bruin en B. E. Ligthart. Cathariana Tba resia, dochter van Jac. v. d. Berg en C. M. Stet. Corne lia Wilhelmina Maria, dochter van Pieter de Groot en W. C. Vooijs. ornelia, dochter van Martinus Blanken- daal en M. Nannes. Gecrtruida IJda, dochter van Ja- ccb de Nijs en IJ. Vader. Geertruida Johanna, dochter van Wilhelmus Petrus Gieling en D. Bakker. Enge- lina, dochter van Jacobus Severinus van Baar en M. A. van Lierop. Wilhelmus Joseph Maria, zoon van Cor- nelis Huibers en B. Kalek. Jacobus, zoon van Anto- nius Nannes en Tr. Molenaar. Maria Anna, dochter van Gerardus Jongejan en A. Molenaar. Ondertrouwd: Gerrit Cornelis Stolker, 26 jaren, post beambte, alhier en Hijke Wiersma, 26 jaren, te Aven- horn. Nico Duin, 27 jaren, boomlcweeker, te Schoorl en Jannetje Delver, 31 jaren, alhier. Getrouwd: G. G. Stolker en H. Wiersma. N. Duin en J. Delver. Overleden: Maartje Kroon, 70 jaren, echtgenoote van Gerrit Kroon. Maartje Klaver, 86 jaren, wed. van Simon Daler.berg. Wilhelmus Cornelis Dekker, 1 jaar, zoon van W. Dekker en E. C. Reinders. Cornelia Blanken- daal, 2 dagen, dochter van M. Elankendaal en M. Nan nes. Loop der bevolking gedurende het jaar 1930. Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1929: 1200 m., 1087 v., totaal 2287. Vermeerdering gedurende het jaar door geboorte 25 m., 44 v.f totaal 69; vestiging 50 m., 65 v., totaal 115; totale vermeerdering 75 m., 109 v., is 184. Vermindering gedurende het jaar door: sterfte 6 m., 10 v.f totaal 16: vertrek 81 m., 75 v., totaal 165. Geheele vermindering 87 m., 85 v., is 172. Verschil tusschen vermeerdering en vermindering 12 m., 24 v., is 12. Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1930: 1188 m., 1111 v., totaal 2299. Aantal huwelijken 26. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven in de maande December 1930. Geboren: Cornelis, zoon van Cornelis Colenbrander en Jantje Beets. Antje, dochter van Pieter Jellema en Maria van der Bank. Cornelis, zoon van Willem d® Boer en Meinuwtje Kater. GehuwdGeene. Overleden: Cornelis Volkers, oud 67 jaren, echtge noot van Anna Koop. JULIAN AD ORP. De riitslag van de j.1. gehouden verkiezing voor een Notabel der Ned. Horv. Gem. Huisduinen en Julianadorp is thans, dat er een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Sliker en J. Wolthuis, welke zal gehouden worden op 25 Jan. a.s. Door den taemlijk grooten aanbouw van nieuwe wo ningen te Julianadorp, is het ook noodig gebleken de straatverlichting uit te breiden, en B. en W. van Den Helder besloten dan ook deze uit te breiden met 9 lan tarens, bij de bestaande bij te plaatsen en wel 1 aan de Langevliet, 2 aan de Schoolvaart naar de „Vooruitgang" 2 bij het complex woningen van den heer P. Kuit, 4 op het bouwterrein van den heer J. C. Slikker, terwijl de lantaarn geplaatst bij de ingang van de Ned. Herv. kerk zal worden verplaatst naar den hoek van den ver bindingsweg naar dat terroin. Een verbetering dus, die zeer zeker op prijs zal worden gesteld. BREEZAND. Terwijl de vrachtauto van den heer B. stilstond voor het huis van den heer Van der Park in den Meerweg, leunde diens zoontje tegen de auto. De chauffeur reed onverwacht achteruit, waardoor het jongetje meege sleurd werd door het spatbord en waarschijnlijk ook nog door het voorwiel geraakt is. De chauffeur werd door geschreeuw direct opmerkzaam gemaakt en stopte da delijk. Het kind was natuurlijk erg geschrokken, maar scheen geen noemenswaard letsel bekomen te hebben. De dokter althans kon niets bijzonders constateeren. De heer A. S., die op zijn motor in den Koningsweg reed. kwam daar Jb. K. tegen, die te veel aan Bacchus geofferd had en onvast ter been naast z'n fiets liep. Plotseling gooide hij het rijwiel voor den motorrijder. Deze trachtte de fiets nog te ontwijken, doch kwam met zijn scheenbeen tegen het stuur, waardoor hij zich hevig bezeerde en een week rust zal moeten nemen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1