twee vaste Arbeiders, een Arbeiders-woning, Chauffeur, HET HUIS, De Dusseldorfsche massa-moordenaar. De uitvaart van maarschalk Joffre. Te veel medische studenten in België. De arbeidsconflicten. Uitkeerng uit het Wegenfonds. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. De crisis in land- en tuinbouw. Inbraak bij den burgemeester te Bergen. Werkloozenrefletjes te Leiden. Op heeterdaad betrapt. Advertentiën. voorzien van een Arbeider. blauwe Pauwen, broed 1930. Hij zal werden vervolgd. Verantwoor delijk geacht voor zijp daden. VT) verneemt uit Dusseldorf: Hot'Dersbureau der justitie te Dusseldorf deelt me- ,,J de Dusseldorfsche massamoordenaar Peter v,!rü»n die ceruimen tijd ter observatie in een sana- JnHurn'heeft vertoefd, blijkens de resultaten van het rwi^rzoelc als verantwoordelijk moet worden be- cSSnuwd voor de door hem gepleegde misdaden. De justitie is thans bezig de acte van beschuldiging samen te stellen. MIST AAN DE ENGELSCHE KUST. Schip aan den grond en middendoor ge broken. Uit Londen: In het Nauw van Calais is in dichten mist nabij de Engelsche leust een Engelsch vrachtschip aan den grond geraakt en middendoor gebroken. Pogingen om het schip af te sleepen, mislukten. De kolenla- ding werd door andere schepen overgenomen. Het vrachtschip zelf kan als verloren worden be schouwd. Uit Liverpool: Bij de kust is een veerpont met 400 passagiers in den mist gestrand. De passagiers zijn met kleine booten aan land gebracht. Brommen van menschen langs den weg, dien de lijkstoet zou volgen. Aangrijpen de plechtigheid in de Notre Dame. De nationale uitvaart van maarschalk Joffre heeft gister een buitengewoon grootsch karakter gehad. Reeds vroeg gistermorgen, toen het nog donker was. trokken de msnschen hij drommen naar de Notre Dame en den weg, dien de lijkstoet zou volgen. De dienst in de kathedraal duurde ruim een uur en bestond uit een mis van requiem. Onder de sta tige gewelven maakte de schoone muziek een onver- getelijken indruk. Het was een aangrijpende plech tigheid, die door de propvolle kerk in gewijde aan dacht werd gevolgd. Daarna ontplooide de reusachtige stoet zich in de zelfde volgorde als bij de uitvaart van Foch. De lijkstoet werd geopend door onderdeelen van alle Fransche wapencoppsen en detachementen van alle Fransche legerafdeelingen, elke afdeeling met de eigen omfloerste trommels. De stoet trok naar den Dome des Invalides, waar de kist voorloopig zal worden ondergebracht, tot de overbrenging naar het landgoed van Joffre, waar de teraardebestelling zal plaats vinden, kan geschieden. De minister van oorlog Barthou hield een korte toespraak, waarin hij op de verdiensten van Joffre voor Frankrijk wees. De spreker schetste de houding van Joffre op het tijdstip dat alles verloren leek, Joffre aanvaardde geen nederlaag, hij wilde de overwinning en organi seerde die aan de Marne. Barthou sprak ook over Joffre's genegenheid voor zijn soldaten, over den steun der bondgenooten in den oorlog en het moedige Engelsche leger, dat Wilhelm II in een belachelijk daglicht trachtte te stellen. Ten slotte wijdde Barthou gevoelige woorden aan Joffre's laatste levensjaren, welke hij, wars van eerbewijzen, •met do bewonderenskaardige vrouw, die zijn echtge- noote was, in teruggetrokkenheid heeft doorgebracht. Door zijn diensten aan de edele zaak der vrijheid be wezen heeft Joffre, de overwinnaar aan de Marne voor eeuwig zijn plaats ingenomen tusschen de die naren van rnenschheid en vrede. Vervolgens trokken de troepen nog eenmaal de baar voorbij, waarmede do plechtigheid geëindigd was. D© voorloopigs teraardebestelling. Het B.T.A. seint nog uit Parijs: Veertienhonderd officieren, kwartiermeesters, en enkele andere personen betuigden aan maréchale Joffre hun rouwbeklag en trokken zich naarna terug. De voorloopige teraardebestelling had plaats alleen in tegenwoordigheid van de familie. Het stoffelijk overschot van den maarschalk zal over twee a drie maanden naar Louveciennes word.en overgebracht. En weinig begaafden. In „Le Scalpel", een Brusselsoh geneeskundig weekblad, wordt aangedrongen op een strengere keus onder de jongelieden, die zich voor universiteits onderwijs aanmelden. Het intellectueel peil is ge daald in alle faculteiten. De. jongste examens waren zeer ongunstig, vooral in de geneeskunde, al zijn de eischen niet merkelijk gewijzigd en de cxamenato- ren niet uitzonderlijk streng geweest. Verder wordt ook betoogd, dat de begaafdheden der studenten niet buitengewoon groot zijn. Alleen zij, die werkelijk aanleg en doorzettingsvermogen hebben, zouden daarom toegang mogen krijgen tot de universiteit. Het is verkeerd te denken, dat er geen voldoende aantal geneeshccren zijn, zegt „Le Scalpel" verder. Vooral in de steden zijn er te veel. Een te groot ge tal studenten in de faculteit voor geneeskunde werkt belemmerend. Voor den oorlog waren er voor elke faculteit slechts 30 tot 35 studenten; ni^ zijn er 70 tot Toenadering in het Engelsche mijncon- flict. Een grondslag van bespreking gevonden. Reuter seint dd. gister uit Londen: De vertegenwoordigers van de mijneigenaars en die der Zuid-Walesche mijnwerkers kwamen heden avond bijeen en kwamen tot overeenstemming nopens gen grondslag van bespreking in een gemeenschap pelijke samenkomst, die 9 Januari te Cardiff zal plaats hebben. Optimisme heerscht wat betreft het resultaat van deze samenkomst in verband met den ernstigen wensch der beide partijen om tot een re geling te geraken. In een te Seaham Harbour (Durham) gehouden re de verklaarde MacDonald, dat de wetten moesten worden nageleefd. De mijneigenaren voldoen hier niet aan, en indien zij in deze houding volhardden, zouden zij een slecht voorbeeld geven. De regeering wilde vrede en indien de nationale industrieele raad (joor de eigenaars werd erkend, zou er geen enkele re den zijn noch vrees zijn voor een conflict in Zuid- we les. Naar een algeme-ene textieluitsluitlng in Engeland? Het besluit der werkgevers gevallen. Reuter seint uit Bwinley: V "z'\2rs besloten gisteravond hun katoenfa- int,,ïerLmcVngan? van 10 Januari te sluiten, tenzij intusschen de partieele staking werd beëindigd. Verschenen is de staat van de uitkeeringen, welke de onderhoudsplichtigen van op de wegenlijst voor komende wegen ontvangen uit het Wegenfonds over het jaar 1929. Het totaal bedrag der uitkeeringen is f 305.400. Wij vermelden alleen die, welke ten goede komen aan gemeenten en waterschappen benoorden het LJ. d. uitk. f 11.150 Onderhoudsplichtige: Bedr. Gemeente Alkmaar Waterschap de Beemster Gemeente Bergen Gemeente Beverwijk Gemeente Broek op Langendijlt Gemeente Castricum De 30 Gemeensoh. Polders op Texel Drechterland Gemeente Egmond aan Zee Gemeente EgmopdBinnen Polder Eijerland op Texel Geestmerambacht Polder Heerhugowaard Banne Koedijk Gemeente Landsmeer Gemeente Monnikendam Hoogheemraadraadsch. Noordholl. Noorderkw. Banne Oude Niedorp Gemeente Oudorp... Waterschap de Purmer Gemeente Purmerend Waterschap de Schermeer Gemeente Schoorl Gemeente Terschelling Gemeente Texel Banne en Polder Veenhuizen De Vier Noorder Koggen Polder Wierlngerwaard Waterschap de Wijde Wormer Gemeente Wijk aan Zee en Duin Gemeente Zaandijk 4.250 7.550 1.250 200 4.050 700 f13.250 f 3.650 t 1.650 f 400 f 50 f28.600 t 950 f 400 f 850 f19 650 2.200 2.760 4.450 2.550 3.750 250 50 7.950 150 3.050 f12.900 f 2.300 f 11.600 f 1.100 Totaal f 153.650 Het is maar gelukkig, dat de Provinciale Staten be sloten hebben, om ook eenig geld beschikbaar te stellen voor de beheerders van niet op de wegenlijst voorko mende wegen. Dit zal wel niet in tonnen loopen, doch toch eenige verlichting brengen. Men bedenke echter wel, dat de steun ln elk geval beperkt zal blijv tot die wegen, welke voor het door gaand verkeer van belang zijn. Daarover zal nog wel verschil van opvatting blijken te heerschen. Als een typisch voohbeeld, hoe zonderling de tegen woordige regeling werkt,, wijzen wij er op, dat bijv. de polder Anna Paulowna geen cent uitkeerlng krijgt. Stakingsterreur In het Duitsche Ruhr- gebied. Te Hamborn en in de omgeving dezer stad oefe nen de stakende mijnwerkers een hevige terreur uit jegens de werkwilligen, wier huizen met roode krui sen worden gemerkt; hun huisdeuren worden des nachts gerammeid, overdag worden zij bedreigd en afgerost. Ook de politie moet het ontgelden en wordt herhaal delijk met steenen, fleschen, enz. bekogeld. Op een paar punten zijn veldkeukens geplaatst, waar de stakers van eten worden voorzien. Ook te Duisburg zijn gisteren werkwilligen door stakers aangevallen, tegen den grond geslagen en ernstig mishandeld. Er vormde zich een groote menschenmenigte en de politie moest krachtig optreden. Een aangevallene en een der aanvallers werden zwaar gewond. In vakvereenigingskringen wijst men er op, dat de toestand als ernstig wordt beschouwd. Ook een wilde mijnstaking ln Dultsch- Silezië. Da communisten weer aan het werk. In het Oppersilezische steenkolenbekken is gister middag een wilde staking uitgebroken, zoo meldt het W.B., welke een gevolg is' van communistische agi tatie. ,De vakvereenigingen staan er geheel buiten. Niettemin is de deelneming der mijnwerkers aan de staking vrij groot. In sommige mijnen heeft 30 pet. van het personeel het werk neergelegd, in andere daarentegen 60, 70 en zelfs 96 Wilde staking onder de havenarbeiders van Dusseldorf, Wolff meldt uit Dusseldorf: Onder de havenarbeiders is een wilde staking uit gebroken als sympathiebetuiging met de houtbewer kers. In de houtindustrie was een geschil gerezen tus schen de werkgevers en werknemers. De loontarieven waren 1 Jan. jl. afgeloopen en door een scheidsgerecht was een loonsverlaging toege staan; de arbeiders meenden echter op gelijken voet behandeld to moeten worden als de havenarbeiders, van wie het contract eerst 15 Jan. afloopt. Het aantal stakers bedraagt slechts 200 300. Fa brieken zijn bij deze staking niet betrokken. SLACHTOFFERS VAN EEN LAWINE. De lijken van zes skiloopers gevonden. Uit Briangon: Militaire ski-afdeelingen hebben na langdurige pogingen de lijken van zes bedolven Fransche skiloopers gevonden en geborgen, die aan de Fransch-Italiaansche grens bij den Ghenaillet-pas in de Alpen door een sneeuwlawine werden verrast. VEERTIG HUIZEN IN DE ASCH. Oorzaak van den brand onbekend. V.D. verneemt uit Parijs: Te Pointe-a-Pitre op het eiland Martinique is gis termorgen een brand uitgebroken, die zich met on gewone snelheid over een geheele stadswijk uitbreid de. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten, werden er 40 huizen in de asch gelegd. Of er men- schenlevens te betreuren zijn, is nog niet bekend. De gouverneur van het eiland heeft zich naar de plaats van de ramp begeven. KRISJNAMOERTI EEN ONGEWENSCHTE GAST. Katholieke campagne tegen zijn optreden. Uit Boedapest wordt aan het Hdbld. gemeld: Een voordracht welke Krisjnamoerti hier op 11 de zer zou houden, zal waarschijnlijk niet doorgaan we gens een katholieke campagne tegen zijn optreden. Krisjnamoerti heeft talrijke dreigbrieven ontvan gen. Als de voordracht doorgaat, zoo wordt hem o.a. medegedeeld, zal men trachten ze door fluiten en schreeuwen onmogelijk te maken. VIER TOT VIJF KILLIOEN WERKLOOZEN IN DE VEHEENïGDE STATEN. Geen verbetering voor de lente. V.D. verneemt uit New York: De voorzitter van de door Hoover ingestelde com missie voor de werkverschaffing Woods, heeft in een door hem uitgebracht rapport becijfert, dat het aan tal werkloozen in de "Vereenigde Staten 4 a 5 millioen bedraagt. Verbetering in den toestand kan niet voor de lente worden toegemoet gezien. VIJFTIG VISSCHERS VAN IJSSCHOTS GERED. Wolff meldt uit Moskou: De vijftig visschers, die, zooals dezer dagen werd gemeld, op een ijsschots in de Kaspische Zee waren weggedreven, zijn gered. Zij zijn namelijk door den wind naar den oever gedreven, zoodat zij zich in veiligheid konden brengen. SCHAGEN, 8 Jan. 2 stieren f250300, 11 geldekoeien, mag. f225275, 63 idem, vette f 250—425, 2 kalfkoeien f 325390, 4 graskalveren f80120, 32 nucht kalveren f 1530. 40 Schapen vette f32f42; 376 overhouders f28— f38; 46 varkens magere f24f36; 54 idem vette per K.G. f—6S biggen f 12f 19; 24 konijnen f0.60— f2.50; 28 kippen f0.50f2; haantjes f0.75f 2. EIERVEILING SCHAGEN. 8 Januari. Aangevoerd zijn 149 partijen 74600 stuks kipeieren, 8 partijen 268 stuks eondeieren. De prijs liep van: kip eieren van f 56, eendeieren vain f 4—5. De veiling duurt voort. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Januari. Roode kool f 1.80—5.80, gele kool f 1.40—3.70, D. witte kool f 1.503.50, grove uien f 1.301.70, uien f 1.10 1.70, drielingen f 0.601.20, bieten f 5.705.90, wortelen f 1.702, kleine peen f 1.10 per 100 Kg. Aanvoer: 53000 Kg. roode kool, 35000 Kg. gele kool, 35600 Kg. D. witte kool, 14500 Kg. uien, 500 Kg. bieten, 5500 Kg. wortelen. NOORDSCHARWOUDE, 7 Jan. Uien f 1.502.10, drielingen f 1.401.50, grove f 1.60 —2.10, roode kool f 46.50, gele kool f 2.903.80, Deen- sche witte kool f 33.50, kroten f 2.704.40 per 100 Kg. Aanvoer: 4800 Kg. uien, 117200 Kg. roode kool, 30200 Kg. gele kool, 59400 Kg. Deensche witte kool, 2000 Kg. kroten. WARMENHUIZEN, 7 Jan. Roode kool le kw. f 3.405.50, 2e kw. f 2.304.10, kale f 1.10—3.80, gele kool le kw. f 2.20—2.60, uitschot f 0.7O—1.60, D. witte kool le kw. f 2.90—3.10, kale f 1.40 1.70, drielingen f 1.50, uien f 2, grove uien f 1.902.30 per 100 Kg. Aanvoer: 19700 Kg. roode kool, 1200 Kg. gele kool, 5800 Kg. D. witte kool, 1925 Kg. uien. AMSTERDAM, 7 Jan. Zeeuwsche bonten f 44.25, blauwen f 44.25, rood- star f 3—3.25, kleiindustrie f 2.903, juin per 50 Kg. f 1.201.25, eigenheimers f 3.804, blauwe poters f 1.90 —2.10, bonte poters f 1.90—2.10, Bevelanders f 3—3.25, IJpolder eigenheimers f 3.80—4, Bevelanders f 3—3.10, Noordholl. blauwe f 2.502.80, Drentsclhe eigenheimers f 2.253.50, per H.L., Winter Malta f 1011 per 100 Kg., Flakkeesche eigenheimers f 44.20, eigenheimer po ters f 2.402.50, Spuische eigenheimers f 44.20, eigen heimer poters f 2.50—2.75, Friesche borger» f 3.804 per H.L. AMSTERDAM, 7 Jan. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 268 vette kalveren la kw. f 0.96—1.04, 2e kw. f 0.84—0.94, 3e kw. f 0.70—0.82, 29 nuchtere kal veren f 12—20, 620 varkens, vleeschvarkens (90100 Kg.) f 0.570.58, zware varkens f 0.56—0.57, vette varkens f 0.540.55 per Kg. slachtgewicht. De Regeering onderzoekt verdere maatrege len. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van der Sluis, betreffende de van Overheidswege te nemen steunmaatregelen ten behoeve van noodlijdende boeren en tuinders, heeft de minister van Binnenl. zaken en Landbouw geantwoord: Het is den minister bekend dat vooral in de akker- bouwstreken landbouwers, als gevolg van de ongunstige uitkomsten van hun bedrijf, moeilijkheden ondervinden bij het botalen van pacht Ook worden door boeren en tuinders, die hun land zwaar verhypothekeerd hebben, om dezelfde reden moei lijkheden ondervonden met het betalen van rente en aflossing der hypotheken. Enkele gevallen zijn den mi nister reeds ter oore gekomen. Het is den minister bekend dat het provinciaal bestuur van Noordholland maatregelen heeft genomen, waardoor noodlijdende boeren en tuinders worden tegemoet geko men, dat het provinciaal bestuur van Zuidholland de vraag overweegt of aan noodlijdende tuinders in die pro vincie steun ware te verleenen, en dat enkele leden van de Provinc. Staten van Limburg een voorstel hebben ingediend, strekkende tot het verleenen van steun aan noodlijdende akker- en tuinbouwers in die provincie. Wat betreft de vraag wat door 's ministers departe ment zal worden gedaan, wordt verwezen naar de reeds genomen maatregelen, zooals de verlaging van vracht tarieven voor het vervoer van aardappelen, de heffing van een compenseerend invoerrecht op suiker, de indie ning van de ontwerp-Tarwewet en van een ontwerp van wet tot het verleenen van steun aan de aardappel- meelindustrie, terwijl voorts de invoering van andere maatregelen wordt onderzocht. De inbreker achter het bed. Zonder her kend te zijn ontkomen. Gisternacht is te Bergen (N.H.) in de villa van den burgemeester, Mr. H. van Reenen Ingebroken. De dief heeft zich toegang verschaft door een boven- raampje in de eetkamer, De geheele woning heeft hij doorzocht en daarin alles overhoop gehaald. Tenslotte kwam hij in de slaapkamer van den burgemeester te recht. Toen de burgemeester wakker werd en het licht opstak zag hij een onbekend persoon achter zijn bed staan. Terwijl de burgemeester naar zijn revolver greep, koos de man ijlings het hazenpad. Door de tuindeur van de eetkamer verdween hij in de duisternis. Vermist worden eenig kleingeld en een spaarbank boekje. De politie, die onmiddellijk werd gewaarschuwd heeft nog geen spoor van den inbreker ontdekt Gistermiddag tot uitbarsting gekomen. De grootste raddraaier in arrest gesteld. Reeds geruimen tijd waren er teekenen, die er op wezen, dat er onder de werkloozen te Leiden, ook iets broeide. Vooral tijdens de gemeenteraadszittingen, waar in voorstellen der S.DA.P. en adressen van het plaat selijk arbeiders-secretariaat in behandeling kwamen, werd de belangstelling van de zijde der werkloozen in en buiten de raadzaal telkenmale grooter. GIstermidag is het echter voor het eerst tot een uit barsting gekomen. Het plaatselijk arbeiders-secretariaat had een optocht georganiseerd, waaraan een paar honderd werkloozen deelnamen. Dit was aanleiding voor een aantal com munisten om onder leiding van een zekeren v. d. L.. een tegendemonstratie op touw te zetten. De stoet van het P.A.S. werd geopend met een bord, dat als op schrift droeg: Wij eischen voldoende werk tegen vol loon, deze werd gevolgd door een groepje communisten, waarbij zich een aantal opgeschoten kwajongens had den aangesloten Op de Haarlemmerstraat kwam het het eerst tot wanordelijkheden. De politie, die in grooten getale aan wezig was, moest op verschillende plaatsen in de stad van de blanke sabel gebruik maken om de betoogers uiteen te jagen. De grootste raddraaier, v. d. L., werd in arrest gesteld, waarna de belangstelling der werk loozen zich rond het politiebureau concentreerde. De omtrek van het politiebureau werd daarop voor het verkeer afgezet Het bestuur van het P.A.S.was in middels door wethouder Goslinga ontvangen, die de de- sideratie der werkloozen in ontvangst nam. Den geheelen middag is het in de binnenstad zeer rumoerig geweest. Bij een diefstal in een kerk. Gisterochtend Is in de roomsch-katholieke kerk aan de Elandstraat te 's-G-ravenhage tijdens den dienst de 20- jarige werklooze chauffeur G. S. op heeterdaad betrapt, bij het stelen van een damestaschje. Den laatsten tijd waren meermalen aangiften van dergelijke diefstallen in kerkgebouwen bij de politie ge daan, die naar aanleiding daarvan een onderzoek door rechercheurs heeft doen instellen. Een dezer recher cheurs, dien den dienst in de kerk aan de Elandstraat bijwoonde, zag, dat genoemde jongeman zijn hoed neer legde op de plaats waar een dame haar taschje had ge deponeerd. Tegen het einde van den dienst nam hij te gelijk met zijn hoed het taschje op, waarbij de recher cheur hem op heeterdaad betrapte en arresteerde. De aangehoudene heeft bekend, den laatsten tijd eeni ge malen een dergelijken diefstal te hebben gepleegd in de r.k. kerken aan don Boschkant en de Parkstraat. Hij 1» ln bewaring gesteld. DOOR EEN WAGEN OVERREDEN. Achtjarige jongen op slag gedood. Gistermiddag reed het 8-jarig zoontje van den heer T. te Assen in de Groningerstraat op een oude fiets. De jongen raakte op een gegeven oogenblik het stuur kwijt en kwam juist voor het voorwiel van een aldaar paa- seerenden woonwagen te vallen. Het wiel ging den knaap over het hoofd met het ge volg, dat de dood onmiddellijk intrad. POLITIE. Gevonden: een medaille, een paar handschoenen, een damestaschje. Verloren: een blauwe muls. Heden overleed, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer Klaas Blokker Wz., in den ouclerdom van 67 jaar. Wed. K. BLOKKER-Goed. Nieuwe Niedorp, 7 Jan. 1931. Eenige kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader Cörnelis Hage, in den ouderdom van 93 jaar en 6 maanden. St. Maartensbrug, I. J. M. HAGE. G. HAGE—Dekker. N. Niedorp, J. M. H. BESOO-Hage. J. I. BESOO en Kleinkinderen. Terdiek, N. Niedorp, 7 Jan. 1931. HET ONGELUK AAN DE LAAN VAN MEERDERVOORT. Proces-verbaal tegen belde oogartsen Het Haagsche Corr. Bur. meldt: Naar wij vernemen, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen de beide geneeaheeren van het Oog- lijdersgesticht, die Maandag bij het verkeersongeval aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag, werden betrok ken, en wel wegens overtreding van art. 495 Wetboek van Strafrecht (het niet-verleenen van hulp aan iemand die in levensgevaar verkeert.) Biedt zich aan goed met versnellingswagen om kun nende gaan, ook genegen tevens als koetsier. Brieven onder letter JC, post station Kolhorn, Gevraagd: tegen 1 Maart, best kunnende melken. D. DE GRAAF, Koegras, Onder duin. UIT DE HAND TE KOOP: met Erf, Boomgaard en Tuin, aan de Dorpsstraat te Winkel, groot ongeveer 42 Aren, behoorende tot den boedel van wijlen den heer K. PIJL. Te bevragen ten kantore van Nota ris VAN LEERSUM aldaar en den Heer W. ZWAAN te Wognum. P. K. FRANCIS te Burgerbrug is TE HUUR: voor degene die een dochter voor dienstbode heeft TE KOOP:

Schager Courant | 1931 | | pagina 3