Raad Harenkarspel. Engelsche automobiliste vermoord. Een brutale berooving te New-York. De goederentarieven der Ned. Spoorwegen, Spoorwegpersoneel geroyeerd. Inbrekers slaan een goeden slag. Treinbotsing in Polen. Raadselachtige moord te Washington. Vergadering van den Raad op Vrijdag 9 Januari 1931, des middags 3 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, secretaris de heer Jb. Dam. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en wenscht den leden een zalig nieuwjaar, den wensch uitende dat dit jaar veel goed moge maken daar de toestand vorig jaar niet gunstig was. Nog vrije staanplaatsen. In verband met het verzoek van een comité van de getroffenen door de natuurramp van 12 Juni 1930 om inzage van taxatie- en uitkeeringslijsten, waren 3 inge zetenen ter vergadering aanwezig, en het trof ons dat noch door den Voorzitter, noch door een der raadsle den of den secretaris gezorgd werd dat deze belasting betalende burgers, een zitplaats werd aangeboden. De notulen werden onder dankzegging vastgesteld. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken: a. Schrijven van Ged. Staten geleidende het door de Kroon goedgekeurde besluit tot plaatsing der gemeente voor de heffing van de gemeentefondsbelasting in de tweede klass; b. Schrijven van Ged. Skaten, geleidende het goedge keurde besluit tot het aangaan eener geldleening van 1 9600; c. Schrijven van Ged. Staten, geleidende het goedge keurde besluit tot aankoop van grond van Dr. Groen- hart; d. Processenverbaal van kasverlficatie bij den Gem. Ontvanger en bij den adm. van het electr. bedrijf op 12 en 18 Dec. 1930. Aanwezig bevonden In overeenstemming met de boeken resp. f 1409.33 en f 252.43. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. e. Verzoek van A. C. van den Hooff om eervol ontslag als onderwijzer te Dirkshorn. Voorgesteld wordt dat ontslag verleenen tegen 1 Februari 1931; De heer Francis vindt het jammer dat de heer Van den Hooff, die zich een uitstekend onderwijzer heeft getoond, de gemeente gaat verlaten. Het is voor het on derwijs te betréuren en spr. hoopt dat weer een goede kracht benoemd zal kunnen worden. De heer De Vries vraagt of het mogelijk zal zijn voor 1 Februari in de vacature te voorzien. De Voorzitter zegt dat den heer Van den Hooff den wettelijken termijn in acht heeft genomen; oproeping van sollicitanten heeft plaats gehad en dat gehoopt wordt vóór 1 Februari in de vacature te voorzien. Het ontslag wordt verleend. f. Verzoek van het bestuur der pluimveevereen. „Ons Belang" om gratis gebruik van een schoollokaal te Dirkshorn voor het houden van een cursus in pluim veeteelt. Voorgesteld wordt dit verzoek in te willigen. Aldus wordt besloten, g. Verzoek van de huurders van gemeentelanden om reductie op den huurprijs voor 1930 en uitstel van beta- ling van de huur tot 1 April. Voorts verzoeken van de huurders J. Blokdijk en J. C. Mooij om de huur over 1930 voorzoover die de getaxeerde waarde overtreft, te mogen voldoen in vier jaarlijksche termijnen. B. en W. stellen voor het verzoek om reductie op den huurprijs af te wijzen, doch voor de betaling tot 1 April a.s. uitstel te verleenen. Ook bestaat geen bezwaar te gen de verzoeken van Blokdijk en Mooij. B. en W. meenen dat de huurprijs niet verlaagd kan worden, omdat de opbrengst over één jaar zeer slecht Is. B. en W. willen afwachten hoe het met de volgende verhuring zal zijn. Bovendien als reductie werd ver leend zou de gemeente bijv. f 1500 4 f 2000 derven, wat dan weer opgebracht moet worden, door menschen die geen gemeenteland huren. Mocht de tegenwoordige on gunstige toestand bij de volgende landverhuring nog be staan, dan zal het billijk zijn dat niet alleen de huurders de risico ervan dragen maar ook de verhuurders. De heer Francis is het met het advies van B. en W. eens, deze tijd is abnormaal en daarom kunnen de huur prijzen maar niet direct worden verlaagd, wat op de gemeenterekening zou drukken. Ook in het landbouw bedrijf is het niet rooskleurig. De heer De Vries is het eveneens met het advies van B. en W; eens. Als de huren te hoog blijken, kan daar met de volgende verhuring rekening worden gehouden. De heer Duijvis is voor een afwijzende beschikking, omdat er ook tuinders zijn die geen gemeenteland hu ren. Spr. vraagt echter waarom dit verzoek, dat 23 No vember inkwam, zoo laat is behandeld. Als uitstel van betaling wordt gevraagd van Kerstmis tot April mag verwacht worden dat zoo'n adres eerder wordt behandeld De Voorzitter zegt dat dit formeel juist is, maar in de praktijk wordt de huur niet met Kerstmis betaald, er bestaat in dat opzicht een soepele' toepassing. De héér De Groot meent ook dat voor dat enkele punt geen aparte vergadering kon worden belegd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten. .ook wat het verzoek van de 3 huurders, van los land betreft De ontevredenheid over de ultkeering der schade, ontstaan door de natuurramp vau 12 Juni 1930. h. Verzoek van een comité van de getroffenen door de natuurramp van 12 Juni 1930 om inzage van taxatie- en uitkeeringslijsten. Voorgesteld wordt dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter zegt dat aangezien het hier een zaak betreft die buiten de bemoeiingen van de gemeente ligt en het gemeentebestuur zich in deze kwestie niet heeft ingelaten, B. en W. voorstellen het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Den heer Francis lijkt het toe, dat de wijze waarop de taxatie heeft plaats gehad, niet vrij van critiek is, al weet spr. wel dat het een moeilijke taak was, die de taxateurs op zich namen en het heel gemakkelijk is, naderhand critiek uit te oefenen. Maar toch, er is wel reden tot een tamelijk sterke critiek. Spr. is het er mee eens, dat deze zaak niet bij den raad thuis behoort, want dat toevallig de burgemeester en een der wet houders zich met deze zaak hebben ingelaten, toch is het heelemaal geen zaak voor het college van B. en W. Het werk is door particuliere personen gedaan en als die particuliere personen aan scherpe critiek onderhe vig zijn, is niet de raad het lichaam waartoe men zich moet wenden. De menschen moeten zich dus tot de par ticuliere personen wenden. De heer De Groot is het er mee eens, dat het adres niet in den raad op zijn plaats is. De heer Borst en spr. heben aan de taxatie hun beste krachten gegeven, de een bekijkt de zaak zus, de ander zóó en over de taxatie zijn door de heeren Veenstra en Hazeloop, steekproeven gehouden, die vol komen accoord gingen met de taxatie. Wij waren dus gedekt door die deskundige personen. Maar spr. moet een woord van protest laten hooren jegens de houding die sommige ontevredenen jegens den burgemeester en mijnheer Dam hebben aangenomen, terwijl de heer Dam toevallig het administratief werk heeft verricht en de Burgemeester heeft geholpen. Wat deze belde heeren hebben moeten hooren, was niet aangenaam. De Voorzitter gelooft dat het 't beste is, als de raad van deze zaak afstapt. De heer De Vries wil er toch ook wat van zeggen. Spr. heeft zich nooit ontveinsd dat de taxateurs een moeilijke taak hadden te vervullen en dat het niet zou uitblijven, dat er ontevredenen zouden zijn. Maar toch heeft spr het van de commissie eigenaardig gevonden, dat ze niet bereid was de belanghebbenden, het geldt hier toch belastingbetalers, eenige inzage van de ge troffen regeling te geven, en aan te toonen, wat de reden was, dat de één een hooge uitkeering, de ander niets of zoo goed als niets kreeg. Als de raad zich uitspreekt dat een dergelijke houding niet goed te keuren, ja feitelijk is af te keuren, dan ligt dat vol komen op zijn plaats. Het werk van de commissie wil spr. niet beoordeelen, maar die geheimzinnigheid was niet noodig geweest, en hoewel de menschen er geen recht op hadden, zou het goed zijn geweest, te toonen. hoe men door schatting tot de cijfers was gekomen. Dan zou wellicht veel ontevredenneid zijn weggenomen en het geheel een pleizieriger verloop hebben gehad. Spr. weet wel dat het haast onmogelijk is, het Iedereen naar den zin te maken. Zonder hoofdelijke stemming wordt het verzoek voor kennisgeving aangenomen. i. Verzoek van het R.C. Kerkbestuur te Waarland om vóór 1 Mei 1931 in bruikleen te mogen ontvangen een terrein voor het onderwijs in lihamelijke oefening ten behoeve van do school aldaar. B. en W. stellen voor dit verzoek voor nader onderzoek aan te houden. Aldus wordt besloten. Een bijdrage voor hot wegenonderhoud. j. Verzoek van het Bestuur van de banne Harenkars pel om voor de uitvoering van ongeveer 3000 M. straat werk, waarvan de kosten worden begroot op rond f 60000, bijdrage te verleenen van een derde gedeelte. B. en W. stellen voor rente en aflossing te betalen voor een derde en ten hoogste voor f 20000 af te lossen in 20 jaar. Uit het adres blijkt, dat deze 3000 meters zullen om vatten Oosterdijk, weg naar Kalverdijk en het onbe strate gedeelte in den Voorpolder en voorts tot een lengte van 1000 mete'r in Waarland. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in principe voor het toestaan van het verzoek zijn en practisch heeft de raad al toegestaan, gedurende 10 jaren een bedrag van f 2500 bij te dragen, en over 2 jaren is reeds f 5000 uitbetaald. B. en W. hebben er evenwel bezwaren te gen om een bijdrage van f 20.000 te verleenen, omdat er andere besturen kunnen komen en men naderhand wel weer met een verzoek kan komen. Om duidelijk te doen uitkomen in de toekomst, wat de gemeente doet, willen B. en W. rente en aflossing betalen voor 1/3 en ten hoogste voor f 20.000, af te lossen in 20 jaar. Op het verzoek alleen in te gaan als ook de provincie voor 1/3 in de kosten bijdraagt. De heer Francis wijst op het buitengewoon zware onderhoud der wegen, terwijl ook met het oog op den slechten toestand de bannelasten die reeds f 20 per H.A. zijn, niet verhoogd kunnen worden. Spr. kan zich dan ook met het voorstel van B en W. vereenigen, mits ook de provincie voor 1/3 deel deelneemt De heer De Vries acht de bestrating van Oosterdijk, Kalverdijk en Voorpolderweg noodzakelijk, maar het verkeer te Waarland is niet zoo druk en hoewel be strating ook daar gewensch, Is, noodzakelijk is ze niet. De weg is daar in goeden staat. Spr. zou met dat derde gedeelte dus willen wachten, het is een kolossale uit gaaf en als de tijd beter wordt, kan verder worden gezien. De Voorzitter kan zich begrijpen, dat de Banne in de eerste plaats let op de kosten van onderhoud, doch de subsidieerende gemeente kan de bestrating van de bebouwde kommen voorstaan. Spr. wijst op het onge mak voor de ingezetenen als in de bebouwde kommen geen kllnkerbestrating is. De heer De Vries vraagt zich af, aan welk gedeelte we het eerst toe zijn. Den heer Dekker valt het niet mee, dat de heer De Vries er zóó over redeneert. Ettelijke jaren hebben er straten in de bebouwde kommen gelegen en, uitsluitend ten gerieve van de menschen die er woonden. Een grintweg is op zijn tijd een prutweg, een stofweg, of onbegaanbaar als grint 'opgebracht is. Spr. wijst op het reizigersverkeer, waar te Waarland 27 neringdoen den en vakmenschen wonen. Hier werken de menschen veel meer op den weg dan in Waarland, de Oosterdijk is niet zoo slecht en als in Waarland grint wordt op gebracht, blijft het 3, 4 weken liggen. Bestrating is te Waarland ook noodig, nuttig en wenschelijk. De heer Francis merkt op, dat met de besprekingen op het pad van het Bannebestuur wordt gegaan. De Banne moet zich voor het wegenonderhoud veel moeite getroosten en de gemeente wil meehelpen. De groote moeilijkheid zal echter zijn om de provincie er voor klaar te krijgen en als nu met een flink plan wordt aangekomen, zal de provincie eerder bijspringen, dan wanneer een kleiner plan wordt voorgesteld. Te Waar land wordt het van lieverlede een bebouwde kom. Den heer De Groot doet het genoegen, dat het Bannebestuur ook Waarland niet uit het oog heeft verloren. De heer Dekker meeent dat als het voorgestelde plan wordt uitgevoerd, meer tevredenheid zal ontstaan. Met Mei zullen er waarschijnlijk 260 schoolkinderen in Waarland zijn en het grint is een mobi speelgoed voor de kinderen, zoodat 1/3 wordt te water of over het land gegooid. De heer De Vries zegt dat de heer Dekker het voor stelt als zou spr. niet voor bestrating te Waarland zijn. Spr. heeft echter de wenschelijkheid erkend, niet de noodzakelijkheid en gezien den slechten toestand waar in de belastingbetalers zich bevinden, wil spr. ziöh tot het noodzakelijke bepalen. Hoewel niet bedoeld, erkent de heer Dekker zelf dat het te Waarland niet zoo noodig is, want aan den Oosterdijk blijft het grint geen 3 4 4 weken liggen, maar is het in 3 dagen weg. Dat de pro vincie eerder voor een grooter plan zal bijdragen, gelooft spr. niet, in Haarlem is men ook maar niet voor af tikken. De heer Dekker merkt op dat te Waarland de men schen ook wel meer op den weg konden zijn, de kuilen enz. blijven daar soms weken in den weg. De Voorzitter zegt dat dit een kwestie is die bij het Bannebestuur thuis behoort De heer Bakker bepleit verdeeling van het werk over 2 jaren, de mogelijkheid bestaat dat de loonen en de steenen naar de laagte gaat, en of het een groot plan is of niet spr. gelooft niet dat dit bij de provincie 2»] do- mineeren. Spr. rekent op een annuïteit van 7 pet., zoodat het de gemeente per jaar f 1400 en de banne per jaar f 1400 jsal kosten, en waar er veel menschen zijn die aan beide Zullen moeten meebetalen, drukt het te zwaar. Gewezen wordt op het tegenwoordige onderhoud, zoo dat van verzwaring der lasten niet gesproken kan wor den. Ook de gemeente heeft reeds toegestemd in zijn bijdrage. De heer Bakker meent dat het niet vast staat, dat die subsidie ieder jaar wordt gegeven, als er niet Is, laat men het wel. De heer Francis zegt dat de voorzitter van de Banne heeft gezegd dat als de f 20000 schuldenlast wordt aan vaard, de bestrating, vergeleken bij het tegenwoordige onderhoud, een zoodanige bezuiniging geeft, dat er geen verhooging van lasten zal plaats hebben. Van alle kan ten wordt druk op het provinciaal bestuur uitgeoefend om hulp te verleenen voor de z.g. tertiaire wegen, zoo dat de provincie voor dien aandrang niet doof zal kun nen blijven. De heer Duijvis meent dat klinkerbeetrating een eisch des tijds is. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten mits ook de pro vincie een bijdrage van f 20.000 verleent k. Schrijven van Ged. Staten geleidende een nota van opmerkingen omtrent de begrooting der gemêente voor 1981. B. en W. stellen voor aan deze opmerkingen in hoofdzaak van administratieven aard te voldoen. Wordt goedgevonden. 1. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting voor 1930. (Verhooging van den post voor t.b.c.-bestrij- ding). Het Witte Kruis had nog enkele patiënten die wat langer dienden te kuren, wat een meerdere uitgaaf vor dert van f 400. Met de gewijzigde begrooting gaat de raad accoord. m. Schrijven van het Waterleidingbedrijf houdende mededeeling dat de voorbereidingen om tot aansluiting van de perceelen in de Schagerwaard te komen zijn ge troffen en dat spoedig de definitieve berekening der kosten kan worden tegemoet gezien. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorschotten ten behoeve van den tuinbouw. n. Voorstel van B. en W. om de gemeente voor 30 pet borg te stellen voor te verleenen voorschotten ten be hoeve van den tuinbouw. Waar de heer Duijvis van deze zaak nog niets blijkt te weten wordt de uitvoerige circulaire van Ged. Staten door den Voorzitter gelezen. De Voorzitter zegt dat waar de provincie den tuin bouw wil steunen, de gemeente zich daarvan niet moet onthouden, doch met toewijding die taak op ons nemen en de risico van 30 pet op ons nemen om do betrokken tuinders op de been te houden. De heer Francis zegt dat de provincie doordrongen is van het feit dat hulp verleend dient te worden en dan is deze regeling, die beter is dan een voormalige een stap in de goede richting. Spr. zal zich niet ontveinzen, dat van B. en W. heel wat geeischt wordt, dat heel tactisch opgetreden zal dienen te worden, zij komen in functie als bestuurslid van een boerenleenbank. De Voorzitter: En in functie als accountant De heer Francis vervolgt: Maar waar de provincie voor 70 pet. garant wil zijn, mag de gemeente niet ach terblijven. De heer Bakker vraagt of niet getracht moet worden den termijn van 1 Maart veranderd te krijgen, want de periode der winterproducten is nog in vollen gang, en daarvan hangt voor velen heel wat af, zoodat ze voor dien tijd niet kunnen zeggen, hoe ze er voor staan. De Voorzitter zegt dat verzocht zou kunnen worden den koolbouw als uitzonderinggeval te willen beschou wen. De heer Duijvis vraagt of het crediet niet eerder ver strekt kan worden, want de menschen moeten reeds kunstmest betrekken. Er zijn er maar weinigen die een behoorlijk partijtje kool hebben. De Voorzitter merkt op dat dan de credietaanvrage ook wel voor 1 Maart kan worden ingeleverd. De heer De Vries is voor de garantstelling, maar het treft spr., dat de raad alleen die beslissing heeft te ne men en voorts in geen enkel geval zeggingschap heeft. De heer De Groot: Zeer tot spijt van de wethouders. De heer De Vries zegt dat men dus weer krijgt, dat de raad er verder niets meer van hoort. De Voorzitter zegt dat B. en W. in dit geval den raad verantwoording schuldig zijn. De heer De Vries zegt dat dan alles al achter den rug is. De heer Duijvis vraagt hoe het moet met menschen die in 1930 begonnen zijn te bouwen. De Voorzitter vertrouwt dat dan getaxeerd zal moe ten worden wat een dergelijk bedrijf In de jaren 1928 en 1929 zou hebben opgebracht. De heer Duijvis vindt het eigenaardig dat niets voor levensonderhoud mag worden gerekend. De Voorzitter zegt dat dit weer in orde komt", omdat men eigen arbeid mag opgeven. De heer Duyvis acht een soepele toepassing wel ge- wenscht. De heer De Groot daarentegen wijst op de zeer groote verantwoordelijkheid die B. en W. op zich nemen, het kan. wel een crediet van 60 4 70 duizend worden en spr. vraagt zich af of dat niet te zwaar voor de gemeente zal zijn. De heer Francis erkent dat B. en W. wel tamelijk de voorzichtigheid zullen moeten betrachten, maar een li miet t.a.v. de garantiestelling vast te stellen is ook niet mogelijk. De bedoeling is dat alleen crediet wordt ver leend als een bedrijf rendabel gemaakt kan worden, on der normale omstandigheden. Goedgevonden wordt de garantiestelling met de boe renleenbanken te Dirkshorn, Kerkebuurt, Waarland, Zij dewind, Schagen, Oudkarspel en Heerhugowaard Noord te aanvaarden. De Voorzitter dankt voor het vertrouwen, dat de raad in B. en W. stellen, zij hopen het niet te be- sohamen, de raad ziet de moeilijkheid van de taak in en B. en W. vertrouwen dat bij eventueele critiek dit besef nog bij den raad zal leven. Bij de rondvraag wijst de heer Duijvis er op, dat door den voorzitetr van het bannebestuur geen werk- loozen op het kerkplateau te Kerkbuurt te werk wor den gesteld, terwijl er toch maar 5 4 6 menschen werken. De Voorzitter zal er met den voorzitter van de banne over spreken, maar het is wel duidelijk, dat op een klein bestek geen onbepaald aantal te werk kan wor den gesteld. De heer Duijvis zegt, dat De Vries tewerkstelling van meerdere personen wel mogelijk achtte en deze In formeerde ook naar de opgave voor de bestrating. De Voorzitter deelt mede, dat er met den opzichter over is gesproken. Hierna volgt sluiting. Aan het einde der vergadering dankte een der be zoekers van de vergadering voor de gelegenheid, die was geboden om de vergadering by te wonen. Wel een scherpe tegenstelling met de onbeleefdheid waarvan we in het begin van ons verslag melding maakten. Door een onbekende, dien zij lief meerijden. Op een eenzame plek in Northumberland, bij Ot- terburn aan den weg naar Newcastel, in Engeland, heeft een onbekende man Dinsdagavond een vrouw aangevallen in de auto, waarin zij hem op zijn ver zoek had laten meerijden. Hij wierp haar, terwijl zij in halfverdoofden toestand verkeerde, op den ach terbank en stak vervolgens de auto in brand. De vrouw, de 27-jarige dochter van den garagehouder uit Otterburn, werd drie uur later in deerniswekken- den toestand bij de verbrande auto gevonden. Zij leef de nog en kwam bij tusschenpoozen tot bewustzijn, zoodat zij eenige mededeelingen kon doen. Den vol genden morgen stierf zij. Carpentler en Iita Grey door bandieten overvallen. Het N.T.A. seint uit New-York: De bekende Fransche bokser, Georges Carpentier en mevrouw Llta Grey-Chaplin, de gescheiden vrouw van Charley Chaplin, zijn Donderdagavond het slachtoffer geworden van een brutale berooving. Toen zij een theater, waar zij waren opgetreden, verlieten en in hun auto stapten, sprongen eendge bandieten in den auto. Zij dwongen den chauffeur met revolvers in de hand naar een afgelegen straat in een buitenwijk te rijden. Daar werden mevrouw Chaplin en Carpentier van hun geld en sieraden beroofd, waarna de roovers er met den auto vandoor gingen. Mevrouw Chaplin beweert, dat zij alleen aan juweelen voor een bedrag van 70.000 dollar kwyt is. De beroofden konden pas na een heel eind geloopen te hebben, een taxi vinden, waarmee zij naar hun hotel terug keerden. Carpentier, de voormalige bokskampioen, vertelt zelf nog over het voorval: Wat konden wij doen? Wij konden geen geluid geven zoolang de revolvers tegen onze hartstreek gedrukt werden. De bandieten droegen geen maskers en ik zou ze direct kunnen herkennen. Toen wq ongeveer 1% kilometer gereden hadden en de dieven den buit hadden opgeborgen, brachten zij den autu tot staan. Zij schoven ons op het trottoir, door de open deur hielden zij hun revolvers nog zoo dicht mogelijk bij ons en voor wij iets hadden kunnen doen, waren zij weggereden en ver- dwenen In de verkeersdrukte". Als ik ze te pakken kon krijgen met mijn vuisten, verzuchtte de bokser; maar wat kan men tegen revol- vers doen? Mrs. Gery en Carpentier keerden met een taxi naar hun hotel terug, terwijl de chauffeur 1 n- tusschen de politie had gewaarschuwd aan wie hij een volledige beschrijving heeft kunnen verstrekken. Benoeming van een Commissie van onderzoek. Naar wordt meegedeeld, zal de minister van Water- staat, gevolg gevend aan zijn in de Tweede Kamer op 17 December j.1. gedane toezegging, binnen enkele dagen een commissie benoemen nopens de goederen tarieven der Ned. Spoorwegen, onder voorzitterschap van rar. F. de Vries, hoogleeraar in de economie aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam, Naast land- en tuinbouw zullen ook handel en nij verheid zijn vertegenwoordigd. AUTO TEGEN EEN BOOM. Drie gewonden. Even voorbij het buurtschap Driewegen gem. Ter- neuzen, is Donderdag een auto-ongeluk gebeurd. De aardappelhandelaar De Ridder uit Terneuzen kwam met zijn auto, waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom terecht, waardóór; de auto omsloeg en vrijwel geheel vernield werd. De heer De Ridder en twee dames, die zich in de auto bevonden, liepen zware verwondingen op, een der dames zelfs levensgevaarlijk. Met een passeerende auto zijn deze drie personen naar Terneuzen overge bracht. Het royement van de oppositievoerende leden goedgekeurd. Naar het Hbl. verneemt heeft de Vereenigingsraad van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel, waarbij de 47 leden die door het hoofd bestuur waren geroyeerd wegens het voeren van een stelselmatige oppositie tegen de leiding van het hoofdbestuur der vereeniging, in beroep konden gaan, na uitvoerige bespreking van de feiten en de beroe pen, met algemeene stemmen het royement en het beleid in dezen van het hoofdbestuur goedgekeurd. MINISTER DECKERS OP REIS. Maandagochtend twaalf deze zal de minister van Defensie naar Nieuwediep vertrekken, teneinde zich in te schepen aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager „Witte de With", onder bevel van den luit. ter zee le kl. J. W. A. A. Heydt. Op dezen bodem zal de minister, zooals gemeld, een gedeelte van den reis naar Ned. Indië en wel tot Na pels, mede maken. De „Witte de With" zal tegen twee uur uitvoeren. Kort te voren zullen Hr. Ms. „Heemskerok", die een oeefningstocht ih de Middellandsche zee gaat maken en Hr. Ms. „Banckert" met bestemming naar West- Indië, vertrekken. Bij een goudsmid te Sittard voor 15 mille gestolen. V.D. verneemt uit Sittard: In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebro ken bij den goudsmid L. de Wever in de hoofdstraat van Sittard. Uit de étalage is voor ongeveer f 15000 aan gouden en zilveren voorwerpen gestolen. Daar de vitrines met houten blinden extra waren afgesloten, wordt vermoed dat de inbreker(s) door een luik bo ven de winkeldeur zich toegang hebben verschaft. De marechaussée stelt een onderzoek in. Omtrent de da ders tast men nog in het duister. DE MOORDAANSLAG TE BLOEMENDAAL. (Zie ook elders in dit nummer.) De dader aangehouden. De politie te Leiden heeft Donderdagavond te zijnen huize aan den Dijnsburgerweg te Leiden aangehou den den 46-jarige E. J. C. die den avond tevoren te Bloemendaal een poging tot doodslag heeft gepleegd op zijn echtgenoote. Hij is naar Bloemendaal overge bracht. Het mes, waarmee de aanslag werd gepleegd, een klein dolkmes, is door een particulier in een boschje aan den Potgieterweg te Bloemendaal gevonden en bij de politie gedeponeerd. Drotthen machinist rijdt door een onveilig sein. Een N. T. A. bericht uit Wilna meldt, dat een dron ken machinist van een personentrein door een onvei lig signaal naibij het station Ostkri reed, waardoor zijn trein met volle vaart op een goederentrein liep. Bijna alle wagons van den personentrein vielen van den spoordijk. Ongeveer 60 personen werden gewond. De machinist is gearresteerd. Een jong meisje het slachtoffer. Be schuldiging tegen de Washingtonsche po litie. Reuter seint uit Washington: Hier ter stede werd groot opzien gebaard door een raadselachtigen moord op een mooi jong meisje, de negentienjarige Beaulah Limerick, wier lijk stilletjes werd ontvoerd uit het huis van den begrafenisonder nemer, die aanvankelijk meende, dat het meisje op natuurlijke wijze was overleden, doch later ontdekte, dat het een kogelwonde in het hoofd had, die door een plok haar werd verborgen, en de politie waar schuwde. Het onderzoek leidde tot de arrestatie van een politieagent, die gewoonlijk de ronde deed in de wijk van het huis van het meisje, en ontdekt werd, dat hij een weelderig huis had gehuurd, dat een vol- ledig-uitgeruste distilleerderij en een voorraad gewe ren en revolvers bevatte. Het geval gaf aanleiding tot een aantal beschuldigingen tegen de leden van het Washingtonsche politiekorps, die worden beschuldigd van dranksmokkelarij en het verheimelijken van el- kaars wandaden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 12