flinke Slagersleerling 2 nette Wassehen LANGENDIJK ALKMAAR PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Engelsch stoomschip op de kust bij Castricum. Nieuwe uitbarsting van de Merapi. Verkeersongelukken Advertentiën. Voorzien van Arbeiders, vast Werkman, een Werkman of Werkjongen, NET MEISJE OUDKARSPEL. Holland-ia 4D.T.S. 3 54. Andere wedstrijden afgelast. ZUIDSCHARWOUDE. De Ivolfclubs, aangesloten bij den Langendijker Kolfbond, zetten heden haar match in de vierde ron de voort in de kolfbaan van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. De uitslag volgt hier met tusschen haakjes het in de vorige drie ontmoetingen behaalde aantal punten en den stand, zooals die nu is. „Onder Vrienden", Oudkarspel: K. Quant (418) 157 O. Bakker (360) 114 S. Evers (381) 136 K. Kroon (358) 124 J. Schrieken (309) 117 A. Eecen (380) 120 (2296) 768 3064 „Volharding", Oudkarspel: P. Kat (314) 108 P. Langedijk (346) 128 P. Gelder .(308) 113 Jb. Gelder (308) 121 C. Vlug (354) 138 P. Quant (325) 105 (1955) 713 F. Muileboom Jb. Hopman A. Moeijes C. Balder S. Maakal P. Jes 575 474 517 4-82 516 500 422 474 421 429 492 430 (363) 126 489 (370) 127 497 (337) 132 469 (322) 139 461 (328) 93 421 (350) 118 468 (2070) 735 2805 C. Langedijk C. Pranger G. Langedijk G. Hop T. Pranger T. Kostelijk „Op Maat", Zuidscharwoude: P. Molenaar (384) P. Goet (405) J. Reijne (359) K. de Boer (353) P. Glas (297) C. Berkhout (331) (441) 135 576 (399) 135 53-4 (374) 152 526 (405) 110 515 (439) 135 574 (390) 131 521 (2448) 798 3246 155 139 128 113 130 144 539 544 487 466 427 475 (2129) 809 2938 (431) 157 588 (386) 135 521 (349) 127 476 f367) 109 476 (342) 104 446 (329) 118 417 (2204) 750 2954 G. Mettes W. Kraakman Jn. Zijp .Tn. Bergen C. Kraakman Jb. Zijp NORDSCHARWOUDE. Zaterdagvcnd werd alhier in het lokaal van den heer J de Bakker, een openbare vergadering gehouden, voor kleine werkende boeren, tuinders en landarbeiders, uit gaande van het Nederl. Boerencomité De vergadering werd geleid door den heer J. Zwagerman van Nieuwe Niedorp. Spr. was de heer Van Dam van Rotterdam. Gepleit werd voor kostelooze steun van regeerings- wege aan den Land- en tuinbouw, een arbeiders- en boerenreegering enz. Het Sovjetstelsel werd als voor beeld gesteld. Door de geringe belangstelling kon geen afdeeling opgericht worden. Vanwege de Coöperatie,, Nieuw Leven" zijn de broodprijzen verlaagd. Door de Gymnastiekvereniging „Hercules" zal op den 2den Paaschdag een turnwedstrijd gehouden wor den, tegen de vereeniging „Bato" van Amsterdam. Elk dezer verenigingen komen met 8 van de beste turners uit. Als men bedenktdat de„Bato" ploeg o.m. bestaat uit 4 olympische turners belooft dit wel 'n mooie wed- srijd te worden. Door de afdeeling Langendijk van den Jongelieden Geheelonthoudersbond werd Zaterdagavond een propa- ganda-feestavond gehouden in „Concordia', waarvoor groote belangstelling was. Het programma bestond uit declamatie, jeugddansen, tooneel en muziek. Dit laatste door zang en piano van de dames T. Blom en G. Oly van Alkmaar. Als spreker trad op A. Straatsma van St. Jacobi Parochie, die opwekte om vooral in dezen tijd de propaganda voor een betere samenleving krach tig te blijven voeren. Het was een mooie avond, jam mer dat er onvoldoende leiding was, daar het meerma len rumoerig in de zaal. was. vooral tijdens de zang en de declamatie. Het tooneelstukje „Arme Rijken" voldeed heel goed Het werd heel goed gespeeld en vooral die momenten, waarin zoo duidelijk tot uiting kwam dat men in dien hoogeren stand niet thuis hoorde, kwam heel goed tot hun recht. De J.G.O.B. kan zeeer zeker op een goeden propaganda-avoind terugzien. OUDKARSPEL. Dinsdagavond 7 uur wordt een openbare vergadering van den Gemeenteraad gehouden. Operettevereenlging „Caecilia." Bovengenoemde vereeniging gaf Zondagavond ten lo kale van den heer C. Vis een openbare uitvoering, on der leiding van den directeur H. J. Zaal. De belangstelling voor deze uitvoering was groot, daar de geheele zaal bezet was. Opgevoerd werd „De Klokken van Corneville", opera Comique in 3 bedrijven van Robert Planquette. Waar wij den Inhoud van deze populaire operette be kend genoeg achten, zullen wij ons van nadere bespre king onthouden. Een spontaan en aanhoudend applaus volgt als het einde gekomen is, wat wel bewijst, dat het publiek van deze opvoering heeft genoten. Ook wij hebben de opvoering met belangstelling ge volgd. Zoowel zang als spel werden uitstekend vertolkt. Om alle medespelenden afzonderlijk te noemen lijkt ons overbodig. Toch moeten wij met een paar geheel nieuwe krachten een uitzondering maken, n.1. van Serpolette (M.ej. A. de Waard) en Germaine (Mej. Chr. Bakhuis) Deze dames hebben getoond dergelijke rollen te kunnen vervullen, wat nog veel belooft voor „Caecilia". De kleine bijrollen werden ook goed vertolkt. Alle lof! De regisseur, de heer H. Slikker, kan hierop met vol doening terugzien. Ook den directeur, de heer Zaal, een compliment voor zijn goede leiding. Het lijkt ons voor den directeur bui tengewoon moeilijk om behalve aan het koor en orkest, ook de pianopartij te vervullen. O.i. was het beter als dit laatste door een ander werd vervuld. Het orkest, dat met welwillende medewerking van eenige dames en heeren musici begeleidde, heeft ons ook uitstekend voldaan. Het moet ons van het hart, dat het nog steeds te betreuren is, dat hier geen symphonie- gezelschap bestaan kan. De dansen werden ingestudeerd onder leiding van den heer K. Boot Jz„ directeur der gymnastiekvereeniging „Hercules". Resumcerende kunnen wij niet anders zeggen? dan dat de vereeniging „Caecilia" op deze manier voortgaande, de toekomst vol vertrouwen kan tegemoetzien. Gistermiddag omstreeks half vier is de 85-jarige P. de B., verpleegde in de Diaconie, op het Luttk Oudorp gestruikeld en onder een passeerenden vrachtauto te recht gekomen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Uit het politieonderzoek is niet komen vast te staan, dat den chauffeur P. de R., uit Heiloo, eenige schuld treft. Marche funebre! Gistermiddag is op eenvoudige wijze ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Jan Mijndert Otto, oud Sted. Orchest-Direcieur en organist der Groote kerk, wiens naderend einde door ons in een vorig bericht was aangekondigd. Vele kransen bedekten de baar en op het kerkhof gaven een aantal kunstbroeders blijk van hun belangstelling in de uitvaart van den nestor der Alk- maarsche toonkunstenaars. Na negen weken boven water. Door de politie is uit het Groot N.-H. Kanaal nabij Koedijk opgehaald het in verregaanden staat van ont binding zijnde ltfk van een pl.m. 30-jarig meisje, dat sinds 9 weken werd vermist. Het betreft hier vermoede lijk een geval van zelfmoord door een overspannen ze nuwpatiënte. XVIII. Vragen en mededeelingen, deze rubriek betreffen de, in te zenden aan den heer K. van Keulen, Loots- straat 24, Ile etage, Amsterdam). VRAGENBUS. Mej. G. M. K. te Burgerbrug schrijft mij het vol gende: „Hierbij zend ik U een blad van een Sinera- ria, waarop witte strepen zijn gekomen en ook ko men er steeds luizen op. Ik heb al eens met zeepsop gesproeid, doch ze komen telkens weer terug. Zoudt U mij hieromtrent misschien raad kunnen geven om dit te bestrijden? Antwoord: Mag ik er misschien even uw aandacht op vesti gen, dat, als U schrijft Sineraria, dat dit fout is Dit moet zijn Cineraria. Wat de witte strepen op het blad betreft, deze worden veroorzaakt door kleine diertjes, die leven tusschen de beide opperhuiden van het blad en welke het bladmoes wegvreten. Ze worden Mineerrupsjes genoemd, omdat zij mijnen graven. Deze insecten zijn niet te bestrijden, want hoe zou men dit moeten doen. Ze leven zoo goed verborgen, dat men er niet bij kan komen. Dit is wel jammer, want die witte strepen doen natuurlijk afbreuk aan de schoonheid van het blad. Tegen de bladluizen kunt U echter wel optreden. Mengt U door het zeepsop een scheutje brandspiri tus. De verhouding van water, zeep en spiritus moet goed uitgerekend zijn, 97, 2, 1. Dus op de 97 deelen water gebruikt U twee K.G. zeep en wel groene, en een liter spiritus. Daar zult U de luizen wel mee dood krijgen. Ook kunt U natuurlijk ge bruik maken van nicotine praeparaten, o.a. van „Ni- col" van de Chemisch Technische Maatschappij te Venlo. (Ter verduidelijking van het bovenstaande mogen wij er misschien wel even aan toevoegen, dat de heer Van Keulen blijkens de 1 liter spiritus met 97 deelen water, ook 9 7 liter bedoelt. In verhouding kan men deze hoeveelheden natuurlijk verkleinen. Red.) CACTUS. Mej. G. M.-S. te Schagerbrug schrijft: „Hiermede neem ik de vrijheid orn inlichting voor het behan delen van een bloem te vragen. Van mijn zoon heb ik een cactus gekregen. Zij is heelemaal bolrond, met lange staande, scherpe naalden er heelemaal om toe. Hij zeide tegen mij, dat ze maar in zand geplaatst moest worden, in de zon, voor 't raam, veel warmte, en weinig water en dat heb ik gedaan, maar nu is ze nog zooals toen en is nog nooit iets gegroeid. Nu wilde ik zoo graag, dat ik er plezier van had, maar dat gelukt mij nog niet. Nu vraag ik U beleefd, of U mij misschien ook eenige inlichtingen hieromtrent zoudt kunnen geven." Antwoord: De fout, dat uw cactus niet groeien wil, zit onge twijfeld in de grondsoort, die U haar gegeven hebt. Cacteeën houden over 't algemeen van een goed gedraineerden. kalkrijken grond, Ze kunnen betrekke lijk lang een droge periode doormaken en enkele soorten hebben dat voor hun bloei noodig. Hieruit volgt, dat, als voor 't oppotten wit zand gebruikt is, dit niet voedselhoudend genoeg is. Ik zou onder in den pot een paar scherven leggen en hierop goede, zwarte teelaarde, desnoods ver mengd met wat kalkpuin of schelpen, voor het goed doorlaten van hefc water. Verder wat wit zand, wat direct met de plant in verbinding staat. Flink ste vig oppotten en daarna flink gieten, zoodat de grond goed vochtig is. In den winter houdt U de plant aan den drogen kant, in den zomer matig vochtig. Geef baar in den winter een temperatuur van 55 gr. Fahr. en houdt haar 's zomers uit de volle zon. Amsterdam. K. van Keulen. Tot nu toe vergeefsche pogingen om het los ie krijgen. Een vijftal kilometers boven Wijk aan Zee, in de nabijheid van Castricum, is gistermorgen het En gelsch stoomschip „Cyrille Danneels", vermoedelijk als gevolg van den mist, gestrand. De reddingboot, die aanvankelijk was uitgevaren, behoefde geen hulp te verleenen. De sleepboot „Hector" van de firma Wijsmuller heeft getracht verbinding met het schip te krijgen, maar slaagde hierin niet, vermoedelijk tengevolge van het afloopende water. Tegen half twaalf waren in totaal jjrie sleepbooten, nl. de Hector, Drente en Nestor.in*le nabijheid, aangezien het schip de vlag voor slecpboot-assistentie in top heesch. De sleepbooten zouden waarschijnlijk blijven wach ten tot na twee uur gistermiddag als de vloed zou komen opzetten. Het schip zit onwrikbaar vast en zal waarschijnlijk niet Geborgen kunnen worden. Volgens de laatste berichten Is de positie van het gestrande schip allerminst gunstig en zelfs zijn des kundigen de meening toegedaan, dat het vaartuig niet geborgen zal kunnen worden. Het zit op het oogenblik 300 meter uit de kust op een bank, onwrikbaar vast met den kop in het zand, maar hoewel het achterschip schade heeft, schijnt het nog geen water te maken. Omtrent de stranding wordt nader vernomen, dat het vaartuig reeds vroeg in den nacht vastliep. Met vuurpijlen trachtte men van boord af de aandacht op zich te vestigen en ook gaf men herhaaldelijk stooten op de fluit. Eerst hedenmoigen ontdekte een inwoner van Wijk aan Zee het gestrande schip. Het duurde echter lang eer hij de kustwacht te IJmuiden kon waarschuwen, omdat er geen gelegenheid in de nabijheid was waar de man kon telefoneeren. Niet vlotgekomen. De hedennacht ondernomen poging de „Cyrille Danneels" vlot te brengen, is mislukt. Bij volgend getij zal opnieuw getrokken worden, terwijl beslo ten is een gedeelte van de lading te lossen. De zee is zeer ruw. Het schip heeft het roer verloren. Wederom groote ongerustheid: Geluk kig geen slachtoffers. Een gevaarlijke stijfhoofdigheid. Volgens een Aneta-bericht uit Batavia is Zondag namiddag de vulkaan Merapi in midden-Java weer begonnen te werken. De lahar stroomde met een snelheid van 30 mijl per uur naar beneden in de zelfde. richting als de oude laharstroom. Hierdoor werd wederom groote ongerustheid in de nabijheid veroorzaakt. Tot dusver zijn nog geen menschcnlc- vens verloren gegaan, doch de betrokken autoritei ten maken zich bezorgd over de inwoners van een klein dorp nabij de gevaarzone, die blindelings ge hoorzamen aan een z.g. ldaji (heiligen man), die hardnekkig weigert het dorp te verlaten. De autori teiten overwegen een gedwongen ontruiming. De streek boven Stroembocng ontruimd. Nader wordt uit Magelang gemeld: Bij de nieuwe uitbarsing van den Merapi kwam een groote laharstroom door het Blongkeng-ravijn naar beneden stormen. Deze nieuwe zandstroom schoot over den ouden laharstroom liecn tot de desa Aglik, hetgeen bijne even ver is als bij de groote uit barsting op 19 December. In de Kali Poetih is ook weer lahar gekomen tot aan de desa Podjoktol, waar van den vorigen keer een gedeelte is verwoest. Het binnenlandsch bestuur gelastte de streek boven Stroombong te ontruimen. Meisje door een auto gegrepen en gedood. DÓ chauffeur doorgereden, maar later aangehouden. Zaterdagavond is te Malden bij Nijmegen een ern stig ongeluk gebeurd. Met de tram van den Maas buurtspoorweg, die ongeveer half negen van Nijme gen vertrekt, was meegekomen de lS-jarige dienst bode Anna Oommers, wonende te Malden. Juist toen het meisje de tram verlaten had, passeerde een per sonenauto uit Nijmegen. Het meisje werd door de auto, die een vaart van 60 a 70 K.M. had, gegrepen en een eind weegs meegesleurd. VTeeselijk verminkt werd het ter zijde van den weg geslingerd, waar het eenige oogenblikken later overleed. De autobestuur der reed door, doch werd in het dorp Malden aan gehouden. Het bleek, dat door de kracht van de botsing de bumpers en de radiator waren ingedrukt en een der lampen was verbrijzeld. De eigenaar van de'auto verklaarde door de dikke rookwolken van de tram niets gezien te hebben. De machinist daarentegen ver klaarde, dat de locomotief geen rook verspreidde en de tram bovendien behoorlijk verlicht was. Het lijk van het slachtoffer, ecnig kind van een weduwe, is overgebracht naar liet lijkenhuisje. De auto-bestuur der werd, nadat tegen hem proces-verbaal was opge maakt, op vrije voeten gesteld. Auto's te water. Weer een ongeval te Katwijk-Mook. Op de'pont tusschen Katwijk en Mook is Zater dag een ongeluk gebeurd. De auto van de firma van C. uit Nijmegen wilde, toen het weer aan den wal kwam, de pont oprijden, toen plotseling de brug on der den auto wegdreef, zoodat de auto, waarin twee personen zaten, te water ging. De persoon, die naast den chauffeur zat, wist nog bijtijds op de pont te springen, do chauffeur geraakte water, maar wist zich al spartelende naar den oever te werken. De auto zonk. Door de Rijkspolitie en marechaussee wordt een ernstig onderzoek ingesteld naar de technische be diening van deze pont, waarover klachten zijn inge bracht. Inzittenden met moeite gered. Op den Hoornschen Weg nabij Delft is Zondagmor gen omstreeks 9 uur de 15-jarige J. S., doordat hij plotseling van richting veranderde, aangereden door een auto, bestuurd door den heer v. M. te Schiplui den. Door een en ander verloor de v. M. de macht over het stuur en de auto, waarin ook zijn twee doch ters zaten, reeds in den Vlaardingschen Vliet. Allen konden echter, zij het met groote moeite, ge red worden. De jongen had verschillende wonden opgeloopen en .s in het St. Hippolytushoefgesticht te Delft verbon den. Auto over den kop. Een gewonde. Gisteren verloor een 19-jarige bakker, die met zijn auto op weg was naar Venlo, op den weg Helden- Kessel, ten gevolge van het uitwijken voor een kar, het beheer over zijn stuur, waardoor de wagen over den kop sloeg en geheel werd vernield. De inzittende moeder van den chauffeur bekwam ernstige kwet suren. De chauffeur bleef ongedeerd. HEVIGE AARDSCHOKKEN IN ANATOLIë. Zestig woningen ingestort. Reuter seint uit Constantinopel: In het district Konia heeft een hevige aardbeving plaats gehad, als gevolg waarvan zestig wonigen zijn ingestort. De schokken duren nog steeds voort; er zijn geen slachtoffers te betreuren. EEN LANG GEVOELDE BEHOEFTE. (Passing Show.) GEMAKKELIJK GEZEGD. (Passing Show.) ,-^j De nieuwe haard, die ieder voldoet. Hardnekkig reiziger: Je kunt ihe er uit gooien, maar reken er op, dat ik terug kom. NEGER GELYNCHT. Uit Maryville (Missouri): Een menigte van 2000 mannen en vrouwen heeft een neger gelyncht. Zij bonden hem op het dak van een school en staken het gebouw in brand. De neger zou een jonge onderwijzeres hebben aan gerand en vermoord. FRAUDE TE BEVERWIJK. Ruim f 15.000 verduisterd. Te Beverwijk is proces-verbaal opgemaakt tegen J. J. W., thans vertoevende in Ned.-Oost-Indië, terzake van fraude, bestaande uit verduistering en valschheid in ge schrifte betreffende een bedrag van ruim f 15.000. Een en ander is geschied ten nadeele van de N.V. Bloembollenhandel v.h. Gebrs. de Goede te Beverwijk, bij welke vennootschap verdachte W. als boekhouder correspondent werkzaam is geweest. TWEE PSYCHOPATHEN ONTVLUCHT. Uit het gesticht te Heiloo. Gisteravond zijn uit de psychopathen-inrichting „SL Paulus" te Heiloo twee jongemannen ontvlucht, oud resp. 21 en 23 jaar. De voortvluchtigen dragen gestichts- kleeding. Onmiddellijk is een onderzoek ingesteld. De officier van justitie van Alkmaar heeft opsporing eD aanhouding van beiden verzocht. VERZET TEGEN SCHOONHEIDSWEDSTRIJDEN IN ZWITSERLAND. Uit Bern: In de Zwitsersche pers komt een krach- lig verzet tot uiting tegen de voorgenomen verkie zing van Miss Switzerland, die later te Parijs met andere jongedames moet concurreeren om Miss Europa te worden. Talrijke vrouwenverenigingen puhliceeren pro testen. Vele leden der jury, o.a. de bekende schrijver Ernst Zahn en de componist Othmar Schork, hebben zich teruggetrokken. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE ALKMAAR. Door een vrachtauto overreden. 85-ja- rige grijsaard op slag gedood. Gistermiddag omstreeks half vier is de 85-jarige P. de B., verpleegde in de diaconie-inrichting, op de Zaadmarkt te Alkmaar gestruikeld en onder een voorbij rijdenden vrachtauto terecht gekomen. De on gelukkige was onmiddellijk dood. Uit het politieonderzoek is niet komen vast te staan, dat den chauffeur P. de R. uit Heiloo eenige schuld treft. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Maartje Groet, oud 78 jaren, weduwe van Pieter Klos. Cornelia Bakker, oud 56 jaren, echtgenoot van Jacobus de Jong. POLITIE. Vermist: een overhouder. Gevonden: een halsdoek; een portemonnaie met eenig geld; een padvindersriem; een medaille. J. GOOTJES Pz., Groenveld, St. Maarten. Gevraagd: Een met 1 Maart, goed kunnende melken. jb. WAIBOER, Hoogebiereu, Barsingerhorn. gevraagd, te Dirkshorn. Br. onder let ter AB, Bureau v. d. blad. Gevraagd met 2 Febr. tot 1 Mei een Boerenknecht of Werkjongen, bij R. C. KOS, Callantsoog. Gevraagd, voor direct: Een of Halfwas, P.G. DIRK RAAT, Schagen. Gevraagd, met 1 Maart: bij J. S. SCHOORL, Barsingerhorn. Tegen Februari gevraagd voor de huishouding. VVasch buitenshuis. JOH. ROTGANS, Hoog- zijde E 103, Schagen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 3