Plaatselijk Nieuws. Uit ohze Omgeving. Z IJ P E CALLANTSOOG K 0 E G R A S HEERHUGOWAARD HARENKARSPEL NIEUWE NIEDORP WARMENHUIZEN ST. MAARTEN CALLANTSO0G ANNA PAULOWNA W1ER1NGEN LANGENDIJK SCHAGER ORKEST-VEREENIGING. Zondagavond zijn we naar het concert van de Schager Orkestverecniging geweest, dat in de kaal van den heer Igesz werd gegeven. En toen we voor den aanvang zoo in ons programma bladerden, viel liet op, dat de stemming van dit concert wel in ma jeur moest zijn. Een marsch als aanvangsnummer, getiteld: Mit Mut und Kraft, daarna een potpourri met de veelbelovende introductie van 100 Schlager, om dan te zien volgen: Jubel-Ouverture. Ons dunkt dat was toch wat, niet? En we prepareerden ons dan ook op actie, temperament, schwung, enz., enz. Maar het moet ons al direct van het hart, dat het ditmaal niet is meegevallen, te weinig als wij van'al het schoons dat het programma voorspelde, hebben gemerkt. Klonk de Marsch niet onbevredigend, de 100 Schlager haalde wat de uitvoering betreft, niet eens de 50 Bij zoo'n nummer moet het moeite geven kalm op je zitvlak te blijven. Zooiets moet jc mee slepen en in cadans brengen. In zijn tegenstel lingen markant en scherp-sprekend, moet zoo'n num mer het juist van een, wij zouden liefst zeggen, pikante weergave hebben. En zie je, dat ontbrak te veel, 't klonk tc mak. En de heer J. Hovenier mag als dirigent deze opmerkingen ons ten goede duiden, maar het lijkt noodig dat uit zijn leiding meer bezie ling spreekt en in meer geaccentueerde aanduidin gen zijn wil en gevoelens het orkest worden opgelegd, 't Is wel typisch, maar het viel ons ook bij deze uit voering weer op, hoe moeilijk of het blijkt te zijn om zoo'n corps over een zeker punt heen te brengen. Wij zien het ontstaan, zich ontwikkelen en dan is het plots of het niet verder komt. Is het niet mogelijk om dilettanten verder te brengen of zijn er andere oorzaken in deze? Wij willen er ons niet in verdiepen, maar constateeren alleen. Maar jammer blijft het, en liet kan niet anders of dat moet onbevredigend wer ken. De Jubel-Ouverture ging aan hetzelfde euvel mank als hierboven reeds gereleveerd en was bovendien lang niet smetteloos, wat zuiverheid en klank betrof. Na de pauze hadden wij meer genoegen en klonk zoowel „Die diebische Elster" als ook de „Mondnacht auf der Alster" en de „Prins Eitel Friedrich Marsch" niet onverdienstelijk. Noodig lijkt het ons dat als op de violen Pizzcato's getokkeld worden, er meer éénheid en zuiverheid be tracht wordt. Wij hebben deze paar korte opmerkingen meenen te moeten neerschrijven, daarmee volstrekt niet te kort willende doen aan de goede kwaliteiten van orkest en vertolking, waaraan de aanwezigen in een warm applaus alle hulde hebben gebracht. Het bestuur van de Orkestverecniging was ditmaal zoo gelukkig geweest om den heer Joh. Rotgans, onzen Schager bariton, bereid te vinden om zijn medewer king te verleenen. Dat deed ons veel genoegen, want wij hooren hem graag zingen. Wij herhalen een op merking die een dame achter ons maakte: wat zingt ie mooi! Ja, zóó is het! Wij kregen een zestal liederen. Het eerste was: Ueber allen Gipfeln ist Ruh van Zeiter. Waar om dat niet van Schubert genomen? Daar is zeo'n teere sfeer en stemming in, die wij in dat van Zeiter 'niet hebben kunnen vinden. PJaisir d'Amour van Martini is een mooi nummer, dat men graag zal blijven hooren. Liever is ons echter nog Allcrseelen van Richard Strauss en hierin was de zanger op zijn allerbest, zoo wel wat stem als voordracht betrof. Dat was dik in orde!!!! Wiegeliedje van Hop moet men den heer Rotgans hooren zingen om goed te weten hoe subtiel hij dit voordraagt. Frisch en vrij klonk t'Avont sullen wi vrolic syn, van Coster. En het slot was de Visschersbruid van Beltjens, een heel oude bekende. 'tWas al jaren geleden dat wij dit lied uit de oude doos hadden gehoord en het deed ons genoegen het nu weer eens op het program ma te zien. O zeker, er zijn heel wat moderne liederen die veel mooier zijn, maar toch is deze ballade nog zeer aantrekkelijk en zullen «-vele met ons er graag naar luisteren. En de heer Rotgans zong ze met warmte. En het succes bleef dan ook niet uit, want in een daverend applaus vroeg en kreeg de zaal een toe gift. Mej. Igesz begeleidde met zorg en smaak. De voorzitter, de heer C. Roggeveen, bracht in eenige goed gekozen woorden zoowel den zanger als de accompagnatrice, mej. Bcts Igesz, den dank voor wat zij dezen avond hadden geboden, tevens huldi gend do wijze waarop zij zich van hun taak hadden gekweten. Mej. Igesz werd een vaas met bloemen ge offreerd, terwijl de heer Joh. Rotgans een kostelijk boek ten geschenke kreeg. En zoo was het einde van den avond gekomen, die den aanwezigen veel genot zal hebben geschonken. NED. BOND VAN KOFFIEHUIS- EN RESTAURANT HOUDERS EN SLIJTERS. Jaarvergadering van de afd. Schagen en omstreken van bovengenoemden bond ten huize van den heer H. Raven, alhier. Do Voorzitter de heer Jb. Schermerhorn, St. Maarten, opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom. De notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag gelezen door den secretaris, den heer Sj. Maakal van Broek op Langendijk, worden onder applaus goedgekeurd Hierna wordt overgegaan tot het benoemen van een commissie tot nazien van de rekening en verantwoording van den Penningmeester. Benoemd wo~óen do heeren H. Jonker, Kleinesluis, W.. Waiboer, Van Ewijcksluis en P. Roggeveen te Schagcn. Namens de commissie verklaart de heer Jonker dat rekening en verantwoording in orde zijn bevonden en aUe bescheiden aanwezig zijn. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. Raven te Schagen, blijkt, dat de ontvangsten over 1930 heben bedragen f 588.15 en de uitgaven f 470.81, alzoo een batig saldo van f 117.34. De Voorzitter spreekt een woord van dank voor het jaarverslag en voor het juiste en accurate beheer der fi nanciën. (Applaus). De begrooting voor het jaar 1931 wordt goedgekeurd en bepaald, dat de omslag ongewijzigd blijft op f 8 per lid. Vervolgens bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren J. Peetoom, H. Raven en Jb. Schermerhorn, allen herkiesbaar. De heer Schermerhorn meent echter voor een eventueele benoeming te moeten bedanken. Hij acht het beter, dat een jongere zijn plaats gaat innemen, en stelt zich dus niet meer beschikbaar Gekozen worden, de aftr. heeren J. Peetoom en H. Raven, en in de vacature, W. Waiboer, Van Ewijcksluis. Tot Voorzitter wordt gekozen de heer J. Schenk Dz. te Schagcn, vice-voorzltter de heer J. Peetoom te Schagen, terwijl de functie van secr. en penn. ongewijzigd blijven. Bij de rondvraag worden hartelijke woorden gespro ken tot den scheidenden voorzitter, die meer dan 25 jaar, eer6t als bestuurslid en later als voorzitter zijn beste krachten aan de vereeniging heeft gegeven. Uit dank hiervoor benoemde de afd. hem tot Eerelid van de ver eeniging en overhandigde hierbij het Bestuur hem te vens een rookstel. De heer Schermerhorn bedankt bestuur en leden voor de onderscheiding, zoowel als voor het cadeau. Hierna sluiting. BOUWEN. Aan de heeren Van Stipriaan en Keuris alhier is opge dragen de opbouw van de afgebrande boerenplaats van Mevr. Wed. Brugman te Moerbeek. NIEUWJAARS-COLLECTE VOOR DE R.K. ARMEN. De nieuwsjaarcollecte voor de R.K. armen in onze ge meente heeft opgebracht f 274.50, tegen f 292.50 In het vorige jaar. NIET BOUWEN. Voor den heer J. Krans zal niet In het Heerenbosch worden gebouwd. De heer Krans heeft nu het burger woonhuis, eigendom van en bewoond door Mej. wed. P. v. d. Veer, in de Re gen ten straat, gekocht EEN GEVAARLIJKE WEG. De verzuchting die wij in een onzer vorige num mers hebben geslaakt over het levensgevaar dat de Nieuweweg door den polder Burghorn oplevert, heeft tenminste dit resultaat gehad, dat de heer Bas, voorzitter van dien polder, een conferentie heeft ge had met onzen Burgemeester. Wij hopen van harte dat uit de samenwerking van polder en gemeente maatregelen geboj-en zullen worden die tot verbete ring van den toestand zullen leiden. Waar de pro vincie steun wil verleenen ook aan wegen die niet op het Provinciale Wegenplan staan, is wellicht in die richting wel wat te bereiken, vooral omdat het betrokken polderbestuur hier finanticel zoo volkomen onmachtig is om afdoende maatregelen te nemen. GROOTEWAL KRIJGT WATERLEIDING. Naar ons werd meegedeeld, is thans beslist dat. de nieuwe primaire weg der Provincie niet langs den Grootewallerweg zal komen, en is dus het motief om met den aanleg van de waterleiding aldaar te wach ten, vervallen en kan aanstonds met dit werk wor den begonnen. De primaire weg zal vanaf de Vennik langs de boerenplaats van den heer Timmerman dwars- veld' langs gedeelte Oude Kaag de Lange Snevert snijden, om vandaar in schuine richting de spoor lijn te zoeken, om vervolgens daarlangs verder te gaan richting Oudesluis. EEN AANRIJDING. De Heerenboschstraat wordt zoowel als de Oude- slotstraat steeds meer voor het auto-verkeer benut en wordt de uitgang op de Markt door het Heldersche gat, zoodoende steeds gevaarlijker, zoowel voor voet gangers als het verdere verkeer. Dat bewees wel de auto-botsing die daar Zondag in den morgen plaats had. Een Ford met een aardig gangetje uit de richting Loet, liep de Hupmobiel van den heer K, die uit het Heldersche gat kwam, in zijn flank. Het gaf een klap van je welsta en het bleek dat beide wagens eenige averij hadden opgeloopen. De Ford was er 't slechtst aan toe. Nadat de chauffeerende heeren elkaar wat hadden uitgekappitteld, kon men verder gaan, beiden zeker wel met de overtuiging, dat voor zichtigheid de moeder der porceleinkast is. Maar in hoofdzaak vermelden wij dit ongeval, om er op te wijzen dat aanwijzing van het gevaar op dat punt noodzakelijk geboden is, vooral voor vreemden in onze plaats, die met de situatie niet op de hoogte zijn. PETTEN. In de drukbezochte huishoudelijke vergadering van de afdeeling Petten der S.D.AJP., kwam naast ver schillende interne vereenigingsaangelegenheden een kwestie aan de orde, die ons van genoegzaam alge meen belang lijkt om te publiceeren. We hebben het oog op de berging van beer, die sedert de vroegere gemeentelijke bergplaatsen gesloopt zijn, met groote moeilijkheden gepaard gaat. Immers een tocht over den dijk bij stormachtig weer en zwaar bevracht, is haast ondoenlijk. Meer wenschen we over dit onsma kelijke onderwerp niet te zeggen; hopen we alleen, dat de betrokken autoriteiten er spoedig in mogen slagen in dezen welhaast onhoudbaren toestand af doend verbetering te brengen. BURGERVLOTBRUG. Kapitale boerenplaats in de asch gelegd. Gistermorgen omstreeks lialf twaalf brak brand uit in de boerenplaats van den heer P. de Boer Ez. in den Belkmerweg. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat na verloop van een half uur alles in lichte laaien stond. Behalve de bewoners, al het melkvee en de varkens, kon niets gered worden. Ook de auto wist men nog tijdig van de dorsch te halen. Door spoedig aanwezig zijn van flinke handen, wist men de beesten op 't nippertje af te redden. Binnen een uur lag de kapitale plaats met den grond gelijk. De brandspuit kon geen andere diensten aanbieden dan den kapberg, welke hoegenaamd geen last had, voor brandgevaar te bewaren. Behulpzame handen welke genoemden kapberg al voor de vlam men beschermd hadden en 't werk voor de spuit al hadden verricht, werden direct na aankomst dei- spuit, door politioneel optreden opgebonjourd, hun diensten waren blijkbaar niet meer van belang, de spuit zou de rest wel even opknappen. Jammer ge noeg wel wat laat, want dc brand had verreweg het meerendeel al voor zijn rekening genomen. Over ver zekering is ons niets bekend. Laten we hopen dat dat in orde mag zijn. De vermoedelijke oorzaak is de schoorsteen, waar uit zichtbaar de eerste rookwolken opstegen. Op in spectie uitgaande, bleek op den kamerzolder alles al tc branden, met het reeds vorenvcrmeld gevolg. Jaarvergadering „Hulp In Nood". Zaterdagavond had in het lokaal van den heer Jb. van Scheijen te Groote Keeten de jaarvergadering plaats van de vereeniging „Hulp in Nood". Te ongeveer 7 uur opent de voorzitter der vereeni ging, de heer J. Hollander, de vergadering met een woord van welkom en met den wensch aan de leden en hare vereeniging Van een gunstig 1931. Hierna geeft hij het woord aan den secretaris, den heer Jb. Vriesman voor het lezen der notulen van de vorige vergadering, welke na voorlezing onveranderd worden goedgekeurd. Hierna volgen mededeelingen, ten eerste over de va cature, ontstaan door het periodiek aftreden van den voorzitter. De secretaris deelt mede, dat de voorzitter zich niet herkiesbaar heeft gesteld, zoodat hij hier en daar eens heeft geïnformeerd of er een gegadigde zou zijn voor deze functie; spreker had gewild, dat hij iemand zou kunnen vinden die In de Groote Keeten woont, doch is hierin niet geslaagd. Spreker hoopt, dat de tegenwoordige functionnaris, indien hij herkozen zal worden, zich weder beschikbaar zal stellen. De voor zitter merkt op, dat alelreerst de schriftelijke mede deelingen behandeld dienen te worden. Deze zijn, ten 'feerste, een schrijven van de N.V.Z., waarvan de vereeniging lid is. De voorzitter deelt dienaangaande mede, dat „Hulp in Nood" weinig voordeel van ge noemde N.V.Z. heeft gehad. Op een vergadering te Alk maar van de N.V.Z. werd een besluit genomen uit de N.V.Z. te treden, terwijl pogingen zullen worden aan gewend om te komen tot een vereeniging van zieken kassen benoorden het IJ. Ongeveer 20 kassen hebben besloten aan die oprichting mede te werken. De kos ten hiervan zullen waarschijnlijk bedragen 15 cent per lid per jaar. Ten tweede, een schrijven van den heer B van Twuljver met verzoek om overschrijving van de zieken kas „Hulp in Nood" naar de ziekenkas te Julianadorp, wegens verhuizing Wordt goedgevonden. Hierna volgt de rekening cn verantwoording van den penningmeester. De heter J. Weij Pz. penningmeester, brengt verslag uit, waaruit blijkt, dat de ontvangsten in 1930 van contributien en donateursgelden bedroe gen f 606.25. Dc uitgaven bedroegen in totaal f 584.85 Batig saldo f 21.40. Het saldo over 1929 bedroeg f 839.21 zoodat thans in ka?, is f 860.61 Het aantal ziektedagen bedroeg in totaal 398 dagen als volgt verdeeld: Aantal I gewone ziektedagen 144, van vrouwelijk lid 35 dagen, halve uitkeering 54 dagen, ongevallendagen 58, 20 pet. ultkeering 127 dagen. Het ledental op 1 Januari 1930 bedroeg 85, op 1 Jan. 1931 83. Aantal donateurs op 1 Januari 1931 22. De voorzitter brengt den penningmeester dank voor het verslag. Namens de rekeningscommlssie deelt de heer R. Hollander mede, dat alles in orde is bevonden. Hierna komt aan de orde het bestuursvoorstel om bij ziekte of ongeval niet meer uit te keeren dan tot 100 personen. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur dit voorstel doet, omdat 't voorkomt, dat een arbeider die ziek is, meer ontvangt dan zijn vole loon. Er zijn werkgevers die bij ziekte het volle loon uitkeeren, welke arbeiders dus niet trekken van „Hulp in Nood", het geen eenige aanwezigen de opmerking doet maken, dat aansluiting bij „Hulp in Nood" dus overbodig is. De voorzitter wijst er echter op, dat niet alle werkgevers dat doen. De heer Jb. Vriesman zegt, dat, indien het hoog noo dig is, een extra-uitkeering wel verleend kan worden. Gedurende het twintigjarig bestaan der vereeniging is dit nog slechts twee maal voorgekomen. De voorzitter stelt voor het bestuursvoorstel in stemming te brengen, hetgeen wordt aangenomen. Verder stelt hij voor de uit keering bij ongevallen te brengen van f 4.50 op f 5. Aangenomen. Het bodeloon blijft gehandhaafd op 13 pet. van den opbrengst der contributies. Volgt verkiezing van drie bestuursleden, n.1. voor de aftredende leden Jn. Hollander, Jb. Bakker Azn, en A. Kooij. Allen worden herkozen en nemen hunne be noeming aan. De voorzitter brengt thans in stemming het voorstel om tot aansluiting over te gaan tot den Noordhollandschen Bond van Ziekenkassen. Doch voor dat de stemming plaats heelt, wordt hierover breed-* voerig gediscussieerd met gevolg, dat allen van meening zijn, over genoemden bond eerst inlichtingen in te winnen. Op voorstel van den heer Jb. Vriesman wordt be sloten, aan den heer K. Hollander Rz. nog uit te kee ren 3 weken, die hij in 1930 te weinig ontving. De secretaris deelt mede, dat hij een schrijven heeft ontvangen van iemand, die onbekend wenschte te blij ven, waarin de vereeniging een extra gift wordt ge schonken. Dit aanbod wordt in dank aanvaard. Op initiatief v,an den heer J. Bakker Azn. wordt besloten, leden boven 70 jaar een toelage per jaar te geven van f 10, indien zulks de kas toelaat. Daar niemand meer het woord wenscht, wordt de vergadering door den voorzitter met een woord van dank voor de aangename besprekingen, gesloten. JULIANADORP. Aan den aannemer J. de Graaf alhier is den bouw op gedragen van een woonhuis voor den heer J. de Vries, op hef bouwterrein van den heer J. C. Slikker. Voor de wed. C. Smit zal daar eveneens een woonhuis worden gebouwd door den timmerman, den heer Jac. Lugtig .uit Heerhugowaard. Op het bouwterrein aan de Schoolvaart van den heer A. Speur, zal voor genoemden heer aldaar worden ge bouwd twee woonhuizen met winkelhuis en bergplaats door den aannemer J. de Graaf alhier. De bouw van een betonnen brug over de Langevliet bij de landerijen in gebruik bij de Fr. D. Nieuwenhuis, bloemisten is opgedragen aan den heer J. de Graaf, al hier. De bouw van een bloembollenschuur enz. aan de Mid- denvliet voor de fa. B. G. de Vroomer, bloemisten te Warmond, is thans in uitvoering opgedragen aan den aannemer M. C. van der Plas 'te Den Helder. Naar ons werd meegedeeld, bestaan er plannen tot de oprichting van een winkcliersvak- en neringver- ecniging. Door een aantal personen is reeds een be spreking gehouden met het resultaat, dat per circu laire belanghebbenden tot een vergadering samenge roepen zullen worden, waarin dan, naar men hoopt, de oprichting haar beslag zal krijgen. VEENHUIZEN. Vrijdagavond hield de bond van landpachters te Veen- huizen en Heerhugowaard Noord een propagandaverga- dering bij den heer H. de Wit. De heer Joh. L. Kuiper lid van het Prov. bestuur leidde de bijeenkomst. In zijn openingswoord heette hij allen, en in 't bijzon der de pers en den heer Pool (diaken) welkom. De ver gadering was belegd om veel misverstand recht te zet ten en de leden te onderrichten in het doel der vereeni ging. Spr. was dankbaar, dat de opkomst zoo bevredi gend was. Bij de te verwachten aanneming der nieuwe pachtwet was het zijns inziens noodig, dat er een ster ke organisatie van pachters was, daar anders een leger van ambtenaren zou komen, terwijl de wet een melkkoe der advocaten zou worden. Men stiohte daarom zooveel mogelijk afdeelingen met zooveel mogelijk leden, waar door de Invloed vermeerderd wordt. Hierna gaf spr. het woord aan den heer Rinzema. In een kernachtig betoog beweerde deze spreker dat het bedrijf, vooral de laatste 2 jaren, niet loonend is; dat tegenover verschillende oorzaken de pachter mach teloos staat. Hij kan zelf de prijs zijner producten niet bepalen, de grond wordt al intensitief genoeg bebouwd, men leeft sober genoeg, tegen de uitvoerbelemmeringen van andere landen ls niets te doen; de arbeiders kunnen geen minder loon ontvangen. Daar hij ook protectie geen goeden weg vindt, ligt het eenige middel ln pachtver- laging. Men moge zeggen, 't is den pachter zijn eigen schuld, dat hij zooveel geeft, doch 2 factoren: gebrek aan grond en doordat men den grond als geldbelegging gebruikt, veroorzaken den hoogen pachtprijs. Ook 't strijkgeld werkt de duurte van het land in de hand. Steunverleening zou wel iets geven, doch toeslag op pro ducten zou ten slotte niet den pachter, maar den ver huurder ten goede komen. Men vraagt wel eens: heeft do bond van pachters bestaansrecht? De meeste grond gebruikers zijn georganiseerd ih de bestaande landbouw- maatschappijen, doch deze bewegen zich meer op tech nisch gebied en staan geen paohtersbelangen voor. Spr. vond het een schande van het Kon. Ned. Comité, om er bij de Eerste Kamer op aan te dringen, de Pachtwet te verwerpen. De pachters moeten de hand aan den ploeg slaan en in speciale vereeniging hun belangen verdedi gen en in de landbbuwvereenlgingen geen splijtzwam brengen. Een achttal jaren geleden is in Friesland de eerste vereeniging opgericht, trots felle bestrijding is het aantal afdeelingen gegroeid. Spr. vindt ook voor Noord- Holland afdeelingen van landpachters dringend noodig. Voorheen- was in het burgerlijk wetboek de rechtsposi tie der pachters geregeld (art. 1628 remissie), doch door dat de pachter afstand mocht doen van zijn rechten in het huurcontrakt, gebeurde dit met 99 pet. van de pach ters wel. Spr. haalde treffende staaltjes aan van on zinnige huurcontrakten (pachter mocht niet huwen, geen honden en katten houden enz.) Dc nieuwe pachtwet heeft vooral voordeel, dat de pacht gecontinueerd kan wor den, en dat door een amendement van den heer Fles- kens, de kantonrechter, gehoord de pachtcommissie, den huurprijs kan veranderen. Ook kan de pachtcommissie advies uitbrengen over den prijs, hetgeen vooral bij kerkbesturen van invloed zal zlin. De bond van land pachters moet naar twee fronten strijden: tegen de vij andelijke vrienden (wien de pachtwet niet genoeg biedt,) cn de vriendelijke vijanden (die tegen elke pachtwet zijn). Spr. drong er met klem op aan, lid te worden van den bond van landpachters. Deze bonc'. voorkomt een leger van ambtenaren. Wij kunnen trachten van de pachtwet te maken, wat er van tc smaken is. Werkt allen er toe mede, de druk van do landpachters te verlichten. De leden krijgen gratis advies. Er traden 4 nieuwe leden toe, zoodat de afdeeling nu ongeveer 20 leden telt. Niemand stelde een vraag. De contributie bedraagt tot 6 H.A. f 2. van 6 tot 15 H.A. f 4, boven 15 H.A. f 6. Om de 14 dagen ontvangt men het orgaan, ook gratis advies. Hierna sloot de Voorzitter met dank aan den heer Rinzema de vergadering. Daarna hield de afdeeling een huishoudelijke verga dering. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Joh. L. Kuiper, Voorzitter; H. Bruin, Secretaris; A. A. Appel Penningmeester; G. Jongerling en P. Groen, bestuurs leden. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergade ring te Zwolle op 29 Januari a.s. werd de heer A. Ap pel benoemd. 't Do beschrijvingsbrief werd behandeld. Men denkt in het najaar te Heerhugowaard een vergadering te houden voop propaganda. Hierna sluiting. Bij de op Zaterdag jl. gehouden bestuursvergade ring van het Onderlinge Paardenfonds te Haren karspel, bleek dat er over l>et 4c kwartaal 1930 273 paarden verzekerd waren. Afgekeurd en gestorven waren 5 stuks. De omslag werd bepaald op f0.80 per f 100 verzekerde waarde. Besloten werd om binnen enkele dagen nog eens rond te gaan om inspectie te houden over de verze kerde paarden. NIEUWE NIEDORP. In de op Zondag J.1. gehouden verkiezing voor stem ming, voor of tegen een kiescollege voor de Ned. Herv« kerk alhier, is met op twee na algemeene stemmen be sloten, wederom een kiescollege in het leven te roepen. Uit de stemming mag men wel opmaken, dat voor de kerkelijke belangen gevoeld wordt. We willen hopen, dat ln de toekomst, Nieuwe Niedorp nog weer eens een dominé zal kunnen beroepen. Naar wij vernemen is Pastoor Lucance als zoodanig benoemd bij de Parochie te Diemen. Overzicht Hulpkantoor. In 1930 werden o.a. 1098 aangeteekende brieven ont vangen of verzonden. Postwissels verzonden 922 en 4393 stortingen Girodienst behandeld. Uitbetaald 1371 che- qué's en postwissels: 5294 quitantlen ter invordering be handeld. Ongeveer 700 stuks pakketten verzonden en ruim 2100 ontvangen. Aantal handelingen Postspaarbank- 562. Aan gemiddeld 100 Rentetrekkers werd ruim f 11000 uitbetaald, verdeeld over 919 handelingen, 2351 stuks be talingen behandeld van verschillende belastingen. Ver zonden en ontvangen telegrammen 1169. Het aantal te- lefoon-abon. klom tot 43, waarvoor ruim 16000 gesprek ken werden behandeld en 6500 onderling. Totaal bedrag geldelijke omzet was dit jaar f 614234.03 welk bedrag bijna f 100.000 minder was dan 't vorig jaar, wat ook al een teeken is van de slechte uitkomsten in het tuindersbedrijf. Bij de op Zondag alhier gehouden verkiezing voor een ouderling en een diaken, zijn de aftredende heeren Jb, Witsen en A. Jonker, als zoodanig herbenoemd. Zondagavond had alhier een muziekuitvoering plaats van het „Heldersch Orchest", onder leiding van den heer Faber. De aanwezigen hebben kunnen genieten van goede muziek, gespeeld door musici, die hun taak verstonden. Alle nummers werden keurig uitgevoerd. Het orchest kan op een goed heste.len avond terugzien Na afloop der uitvoering was er een bal, op de muziek van acht muzikanten. Het station krijgt electrische verlichting. De verzoeken tot de spoorwegdirectie gericht om een betere verlichting van het station, zullen eindelijk inge willigd worden. In verband met de emplacementswijzi ging, die als gevolg van den aan te leggen Zuiderzee- spoorweg tot stand moet komen, zal de electrische ver lichting nog niet geheel volledig aangelegd worden. Politie. Gevonden: Een handschoen; een rijwiel plaatje, en een pakje, inhoudende sportartikelen. BREEZAND. Telefoneeren na sluitingstijd van het post kantoor. Door het Rijk is voor den heer D. de Graaf, Zwarte- weg, telefoon no. 5, een doorverbinding met Den Helder gemaakt. Als het postkantoor gesloten Is kan men dus ten alle tijde bij den heer D. de Graaf terecht om iemand in Den Helder of eenige andere plaats op te bellen. De dienstpl. der lichting 1925, S. Mulder, behoorende tot het Regiment Kustartillerie, is opgeroepen om op 20 April a.s. voor 17 dagen voor herhalingsoefeningen op te komen te Den Helder. Aan de N. V. Albert Heijn is ten behoeve van het werk in den kruidenierswinkel te Hippolytushoef over- werkvergunning verleend, geldend voor^ 2 mannen. Het aantal consenten voor de kustvisscherij, alhier, afgegeven ln 1930, bedroeg 96. In het afgeloopen jaar zijn door het gemeentebestuur 70 bouwvergunningen verleend, waaronder 42 voor den bouw van woonhuizen. Het aantal woningen is door nieuwbouw vermeerderd met 50, door slooping, verbran ding e.d. verminderd met 9. Ten bate van de gemeente Wleringen is een bedrag aan gewetensgeld gestort, groot f 100. Gedurende het jaar 1930 zijn in deze gemeente 40 hu welijken voltrokken en 2 echtscheidingen ingeschreven. Er werden geboren 66 jongens en 62 meisjes, terwijl 25 mann. en 25 vrouw, personen overleden. Levenloos aan gegeven werden 7 kinderen. NOORDSCHARWOUDE. De revue-opvoeringen zijn thans definitief vastgesteld op 8, 11 en 15 Februari a.s. De titel van de revue is: ,,'t Zal wel gaan." ZUIDSCHARWOUDE. De heer Jb. Kroon heeft, nadat de heer S. de Boer bedankt had, zijn benoeming tot lid van den gemeen teraad aangenomen. Zondagmiddag had in een der zalen van café Kra mer alhier een damwedstrijd plaats tusschen de clubs van Zuidscharwoude en Den Helder. De uit slag was: (De voorste naam is van Zuidscharwoude) P. van der Welle—P. Boll 0—2; Jb. Bekker-D. Dis sel 1 -jlW. Kuiper-Jb. Kossen 11; J. Pluister-L. Bap 11; Jb. v. d. Welle-S. Stort 20; W. Ivuijt-A. Bemer 02; J. Strijbis-J. José 0—1; G. Engel-P. Kwant 0—2; G. Balder-P. Groenendijk 1—1; Iv. Kout- L. Simons 11; P. Schaffelen-II. Kwast 20; W. v. d. Wal-H. Fonteijn 0—2; W. C. Bouman-J. Bosman 0—2; L. Overtoom-P. Hort 0—2; J. J. Jagel-H. Tijssen 2—0. Totaal Zuidscharwoude 12—18 Den Helder. Zoodat Den Helder won met 18 tegen 12.

Schager Courant | 1931 | | pagina 6