Plaatselijk Nieuws. Het ruilen van artikelen. f Schager Middenstandsvereeniging. Donderdagavond had ten lokale van den heer J. K. Boontjes plaats de vergadering van de Schager Mid denstandsvereeniging. Ongeveer een 25-tal leden wa ren aanwezig. De heer Schmalz cpendc als voorzitter der vereeni- ging dc vergadering en wenschte de leden in 1931 alles goeds. Spr. memoreerde dat 1930 voor de ver eeniging een zeer belangrijk jaar was geweest en wees er op hoe in alle opgewektheid het 25-jarig be slaan was gevierd. Een kwart eeuw had de vereeni ging bestaan en mot groote tevredenheid en voldoe ning mocht op deze bestaanspcriode worden terug gezien, veel en goed werk als er in hot belang van den Middenstand was verricht. Spr. wekte verder in zijn openingswoord de Middenstand van Schagen op paraat te zijn en sloot zijn welgekozen opening met een vers, waarin de oproep om niet bij de pakken neer te zitten. Spr. bracht den rechtskundigen advi seur der vereeniging, Mr. Buiskool, dank voor de prettige cn accurate wijze waarop hij steeds met het bestuur had samengewerkt, bracht dank aan de ijverige commissie voor den woningbouw, dankte het bestuur voor zijn medewerking en uitte tevens dank aan de leden voor hun belangstelling. Ook de plaat selijke pers ontving een woord van waardecring. De secretaris, de heer G. Koning, las daarop de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat do heer Brouwer, hoofd onzer openbare school, voorgedragen was tot direc teur der Handelsavondschool. Tot leeraar in het En- gelsch was benoemd de heer A. Koning. Tot leeraar in het Duitsch was benoemd de heer Visser, het nieuwe hoofd onzer U.L.O. Voorzitter wees er op, dat in het bestuur ter sprake was gebracht om ruim te verspreiden de telefoongids voor Schagen, opdat de menschen in omliggende plaatsen gemakkelijk zullen kunnen zien met welke Schager firma's zij konden telefoneeren. Met den direc teur van ons postkantoor was de aanschaffing van een 500-tal telefoongidsen besproken, maar was van deze nog geen ontwoord ingekomen. Op de vraag hoe hoog de kosten dezer reclame zou zijn, kon dus nog geen antwoord worden gegeven. Opgemerkt werd, dat ook Algemeen Belang een Dienstregeling uitgeeft, waarop behalve de telefoon aansluitingen, ook vermeld stonden busdiensten, vrachtrijdersdiensten, tramdienst en al wat verder van belang was. Beter werd het geoordeeld deze kaarten in onze omgeving te verspreiden, meer reclame als daarvan uitging. Het bestuur zou deze zaak nog eens ernstig na gaan en kreeg vrij mandaat om te handelen. Meegedeeld werd dat de heer Kouseband benoemd was tot administrateur van den woningbouw. De kas zou voortaan loopen over de Hoornsche Crediet- en Effcctenbank, die daarvoor een zekerheid van f 4500 bad gesteld. Waar hoogstens f4000 in kas kon zijn was deze zekerheidsstelling voldoende. Een safe-loket was gehuurd voor het bewaren van effecten voor deze zo- kerheidsstclling. Alle ontvangsten en uitgaven liepen dus voortaan over deze bank. Goedgevonden werd dat het bestuur voor de j.1. ge houden biljartwedstrijd een prijs van ongeveer f 10 had beschikbaar gesteld. Met het oog op de a.s. Winkelsluitingswet, was van een firma in Automaten het aanbod ingekomen om met deze instrumenten te demonstrecren. Het aan bod word voor kennisgeving aangenomen. Tal van ingekomen stukken passeerden de rovue en wij vermelden daarvan, dat de gemeente Oude Nie- dorp een subsidie had toegestaan voor onze Handels avondschool. De heer Kouseband meldde, dat hij van zijn voor ganger boeken en bescheiden van den woningbouw had overgenomen. In het betreffende Prov. Blad stond vermeld, dat aan den heer M. Geel voor 2 jaar verlof was ver leend voor zijn autobusdisent WieringenSchagen en terug. Van den heer G. Koning, le secretaris, was bericht ingekomen, dat hij als bestuurslid bpdnnkte. Door drukke werkzaamheden en ongesteldheid zijner echt- genoote, moest hij dit besluit nemen. Voorzitter dankt den heer Koning hartelijk voor het vele dat hij in de lange jaren van zijn bestuurslid maatschap voor de vereeniging heeft gedaan en wenscht hem spoedige beterschap met zijn vrouw. Zooals bekend, hebben Ged. Staten afwijzend be schikt op een aanvraag van den heer Naastepad te Helder, om een autobusdienst in het leven te mo gen roepen, van Den Helder naar Kolhorn en terug. Thans heeft Naastepad zich gewend tot den Raad van State en is ook onze Vereeniging, zegt voorzitter, op geroepen om bezwaren in te dienen. In overleg met onzen rechtskundigen adviseur, zal dit geschieden. De heer D. Raat had bericht, dat hij zich niet kon vereenigen met de wijze waarop de administrateur der Woningbouw werd benoemd. Dit behoorde niet door het Bestuur maar door dc Algemeene Vergadering te geschieden. Waar dit niet het geval was bedankte spr. als lid der commissie belast met het nazien der rekening en verantwoording van den administrateur der Woningbouw. De heer K. Blaauboer werd tot opvolger in deze aan gewezen. Het bestuur stelde voor om den heer M. Kropveld uit te noodigen een lezing te houden over onderwerp: Organisatie der Middenstandsjeugd. De kosten liepen van f 10—f25. Algemeen goedgevonden. De leden met hun dames, zoo ook uit onze omgeving, zullen wor den opgewekt deze vergadering bij te wonen. De 1c Secretaris de hoer G. de Boer, brengt daarna een uitstekend samengesteld jaarverslag uit. Wij dcelen er uit mee, dat het jaar 1930 van groote be- tcekenis werd geacht, vooral door de besluiten van Staten en Kamer om de kanalen naar Stolpen en Kolhorn te graven. Het bestuur had 10 maal vergaderd, de algemeene vergadering 4 maal. Het aantal leden was toegenomen tot 116. In het jaarverslag werd nog gewezen op het uitstekend slagen der Winkelweek, E.M.I.H..U., ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, evenals dc daarvoor gehouden feestavond. Gerele veerd werd het stopzetten van de tram Schagen Wognum en het in het leven roepen van den auto- dienst Schagen—Winkel. De Zaterdagavondmarkt werd gesticht, de cursus voor het Winkelpersoneel enz. De Handelsavondschool floreerde, terwijl de Pui- glasvereeniging een zaak van groot belang voor den Middenstand bleef. Met een hartelijk applaus werd dit jaarverslag be loond en sprak voorzitter den dank van allen uit voor de keurige wijze waarop dit verslag was samenge steld. Een zelfde' compliment kon voorzitter daarna bren gen aan den heer A. M. Kossen voor zijn verslag over het Middenstands-Congres. Toen volgde de rekening van den 2en penning meester, den heer A. M. Kossen, welke met een na- deelig saldo van f 15S.27y2 sloot. De heeren Brugman, Kruit en K. Blaauboer keken boeken en bescheiden na en adviseerden tot goedkeuring, waartoe de verga dering besloot De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de af tredende heeren G. de Boer en Joh. Rotgans met on geveer algemeen stemmen werden herkozen en hun benoeming weer aannamen. Gekozen werd de heer Tielrooy die bedankte, waarna de heer D. Raat werd benoemd, die aannam. De hoofdschotel van dezen avond was de behande ling der nieuwe Statuten. Als eenig punt van debat is te vermelden het bestuursvoorstel in art. 18 der Sta- tuten neergelegd, waarbij het bestuur het recht kreeg om in de behartiging der belangen van de vereeniging zich te laten bijstaan door functionnarissen of be ambten, wier instructie werd vastgesteld door het bestuur, ook hun benoeming door het bestuur te doen. De algemeene vergadering kreeg alleen het recht om de wenschclijkheid van benoeming uit te spreken en de bezoldiging vast te stellen. Vanuit de vergadering werd bezwaar tegen dit ar tikel gemaakt en het recht van benoeming van ad ministrateur, bode, enz., opgecischt voor de alge meene vergadering. Van bestuurszijde werd hierin ge zien een in knotten van de werkzaamheid van het be stuur, terwijl men de algemeene vergadering niet het aangewezen lichaam achtte om deze benoeming te doen. Het bestuur had met de functionnarissen te werken. Het was een zeer uitvoerig debat, wat zich over dit punt ontwikkelde, met als gevolg dat het voorstel des heeren Buiskool om zoowel benoeming als sala- rieering aan de algemeene vergadering te laten, werd aangenomen met 17 tegen 4 stemmen en 3 blanco. Verder werden de statuten ongewijzigd vastgesteld. Tot nieuwe leden werden toegelaten de heeren firma Rus en G. Kousband. Do wenschelijkheid werd uitgesproken dit jaar we derom een winkelweek te houden, te groot als dit jaar het succes was geweest om het niet te doen. Wat het bezetten van de plaatsen in deze winkelweek commissie betreft, zal in overleg worden getreden met de commissie van vorig jaar. Er werd op gewezen, dat nog steeds 's nachts in onze gemeente geen doorverbinding der telefoon be staat. Wel zijn er in Schagen een twee- of drietal particulieren, die zulk een doorverbinding hebben, maar meer gewenscht werd het geoordeeld, dat óf op het postkantoor zoowel overdag als 's nachts getele foneerd kon worden, óf dat er in het middelpunt der gemeente zulk een gelegenheid werd in het leven ge roepen, gemakkelijk voor een elk te bereiken. Wel was er eenigen tijd geleden in overleg met onzen bur gemeester over zulk een gelegenheid gesproken en scheen het voor elkaar, maar later was er niets meer van vernomen. Voorzitter zal deze zaak met den post directeur bespreken. De hfeer C. Roggeveen Cz. deelt de vergadering mee, dat zooals bekend, de voorzitter, de heer Schmalz, voorloopig voor 1 jaar zijn benoeming tot voorzitter had aangenomen. Waar deze termijn aanstonds om was, had het bestuur den voorzitter gevraagd, of deze zijn volle termijn van 3 jaar niet zou willen aanblij ven. En spr. verheugde zich te kunnen meedeelen, dat hierop bevestigend was geantwoord en spr. wenschte de vereeniging geluk met dit besluit van den heer Schmalz, van groote beteekenis voor de vereeniging als het was dat de voorzitter bleef. De vergadering gaf in een luid applaus haar instem ming met deze woorden te kennen, dat den heer Schmalz aanleiding gaf om zijn dank hiervoor uit te spreken. Toen werd besproken de allerdroevigste toestand waarin alle wegen om Schagen verkeeren. Wat te doen?, werd gevraagd. Veel was hieraan niet te ver anderen, daar deze wegen alle in onderhoud en be heer van den polder waren en het snelle verkeer van dit lichaam te veel eischte om alles in orde te kun nen houden. Men moest zich maar vleien met de hoop, dat de nieuwe provinciale wegen en de kanalen aan dezen toestand in de toekomst een einde zouden maken. Nu er nieuwe Statuten zijn, moet er ook een nieuw Huishoudelijk Reglement zijn en zal dit in overleg met den heer Mr. Buiskool door het bestuur worden ontworpen, evenals met de statuten is geschied. De heer D. Raat herinnerde aan het in de vorige vergadering voorgestelde, om door do Middenstands vereeniging reclame te maken voor de Schager Mid denstanders. Spr. wees op de reclame die voor ver schillende badplaatsen wordt gemaakt. Nadat deze zaak in een geanimeerd debat van ver schillende zijden was bekeken, kreeg het bestuur op dracht dit punt nog eens ernstig te overwegen. Verder werd gesproken over onze markten, voor namelijk over onze vetmarkt. Deze ging niet vooruit, oordeelde men, maar waren het zeer zeker de ver anderde omstandigheden, zoowel wat vervoer, werk tijdenbesluit voor de slagers, gemakkelijker bewaren van het vleesch in koelcellen, invoer van Deensoh vleesch enz., die daarop hun invloed uitoefenden. Pa raat zijn in deze was evenwel noodig. Tenslotte sloot de voorzitter ongeveer te half 12 uur deze opgewekte vergadering. Theater Royal. „De straat der verlorenen", de film met Pola NegTl In de hoofdrol, die deze week In theater Royal draait, Is een greep uit het leven der rauwe werkelijkheid, dio het publiek van het begin tot het einde geboeid houdt. De geschiedenis vangt aan op een vuurtoren in het kanaal. John, een der lichtwachters is naar de naast- bijgelegen Fransche haven gegaan om een verrekijker te laten repareeren. Zijn taak volbracht, begeeft hij zich in een zeemanskroeg, in afwachtingvan de komende vloed. Attenties van diverse behoorlijke bezoeksters wijst hij gedecideerd af; zelfs Lou, de schoonste bloem uit het „Blauwe Paradijs" heeft geen succes. En zij heeft toch nimmer gefaald! John, geergerd, wil betalen en heengaan. Daar neemt Lou een muntstuk van de tafel en steekt het in haar boezem. John uitdagend, het eruit te halen. Hij weigert. Niet zoo echter Maxime, een van Lou's vrienden. Hij kan juist geld gebruiken, want bij het kaarten heeft hij aardg verloren. Zij wil het geld echter niet geven. Een worsteling volgt, Maxime wordt ruw en slaat in 't wilde op het meisje los. Doch plot seling staat een reus voor hem John! die de weer- looze vrouw beschermt en dan rustig zijns weegs gaat. Wanhopig ijlt Lou hem achterna, hem smeekend haar te bevrijden uit de ellendige omgeving, waarin zij ver keert. Ruw weigert hij... Op den terugtocht naar zijn eiland wordt hij door een vliegende storm overvallen en in den hoogsten nood be looft hij plechtig: „Red mq, Heer, en ik zal haar red den." Hij wordt gered en houdt zijn woord. Lou wordt zijn vrouw. Doch lang duurt het, eer beiden aan elkaar kunnen DB VERSCHRIKKINGEN VAN INDIGESTIE. Hij rilde van voedsel. Na eet hfl alles. Zegt niet, dat er geen middel helpt tegen indiges tie, voordat U dezen brief gelezen hebt. De man die hem schreef had alle mogelijke middelen geprobeerd; alle middelen behalve één. Dat eene was Ivruschen. Toevallig nam hij Kruschen ongeloovig zooals hij zelf toegeeft. „Ik nam Kruschen voor 't eerst drie of vier jaar geleden. Jaren lang leed ik toen al aan indigestie. Weken lang sliep ik 's nachts bijna niet en ik be gon de schim te worden van mijn vroeger ik door gebrek aan rust. Ik begon zoo zwak te worden dat men mij aanried, mijn avondmaal niet te gebruiken en men beval mij alle mogelijke middelen aan. doch geen enkel hielp. Ongeveer met Kerstmis, drie of vier jaar geleden, zag ik Uw advertentie „Gebruik Kruschen Salts en geniet van Uw Kerstmaal" of iets dergelijks. Ik begon het te nemen, met eenig wan trouwen geef ik toe, maar na de eerste doses begon nen de aanvallen al te minderen. Ik hield vol en zij verdwenen geheel en sindsdien ben ik een gere geld Kruschen-gcbruiker gebleven. Ik ben nu 50 jaar en ik kan alles eten op elk uur van den dag, zon der er eenige last van te ondervinden, en ik slaap als een marmot, dank zij Kruschen." J. H. C. Indigestie wordt veroorzaakt door een storing in den toevoer van maag- en spijsverteringssappen. Het gevolg hiervan is dat Uw voedsel, inplaats van door het lichaam te worden geabsorbeerd, zich ophoopt en gaat gisten, waardoor schadelijke en giftige zu ren ontstaan. De onmiddellijke invloed der zes mine rale zouten in Kruschen is de bevordering van de gezonde afscheiding der lichaamssappen. Uw li chaam begint weer te werken als een goede machine. En dat beteelcent een eind aan de indigestie en eon hernieuwd en werkelijk pleizier van Uw voedsel zonder eenige vrees, het vroegere dure gelag te moe ten betalen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a fO.90 en fl.GO per flacon. (Adv.) wennen en slechte zeer langzaam weet zü John te over tuigen van haar eerlijke bedoelingen en zijn genegen heid, zijn liefde zelfs, te winnen. Het onheil wacht ech ter in den persoon van Maxime haar vriend uit de kroeg die een moord gepleegd heeft en bescherming zoekt in haar woning. Hij dwingt haar, hem dien nacht te ver bergen, terwijl John dienst doet op den toren. Den vol genden morgen vertelt zij hem alles en John gelooft haar, maar zij moet hem zweren, Maxime nimmer meer te zullen ontmoeten. Toch komt hij terug. Uit angst geeft Lou hem al het geld, dat zij bij zich heeft. Juist op dit oogenblik ver schijnt John. Thans heeft hij het vertrouwen in haar verloren! Smadelijk worden beiden weggejaagd lang nog klinken haar de hoonende woorden in de ooren, zij moet weer heengaan, vanwaar zij gekomen Is. En Louise gaat heen. Voor haar blijft slechts één toevlucht over de zee! Eenige uren later vliegen de meeuwen om een boot, die, met de kiel naar boven, is komen aandrijven. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag j.1. weer goed, weer meer bij do vorige week. De handel was lang niet wild, maar dat was deze week op elke markt, maar hier werd nog woord gehouden; 30 ct. werd voor een extra beest nog betaald. Naar kalfkoeien was wol vraag, maar de meeste handel was wel op do stallen, omreden het weer lang niet uitlokte voor deze dieren. Geldekoeien cn pinken niet aangevoerd, maar het zijn tegenwoordig wel de terugkomende wintermark- ten. De handel in graskalveren was stil, dat raakt wel wat afgeloopen. De handel in nuchtere^kalveren wm zoer kal***, iets minder in prijzen. In paarden was heel wat te doen. Oude slachtschapen konden niet meer gelden dan f25f32; die handel was dan ook zeer slecht te noe men, gevolg van het goedkoope varkensvleesch. Overhouders voor den dood werden beter cn vlug ger gekocht bij de vorige week; voor de weide werd niets verhandeld. Zoo was het ook in de vette, scha pen, daar was ook ambitie voor. Bokken en geiten was weinig in te doen. De vette varkens gingen vlug van de hand met een flinken aanvoer; hoogste prijs 231/2 ct. Naar omstan digheden ging dat wel, gezien andere markten. Zouters niet aangevoerd. De handel in biggen en schrammen was matig, veel aangevoerd. Er zijn schrammen verkocht voor 25 ct. per pond, dat was een goeden prijs. Op de kippenmarkt was niet veel drukte, wat er was werd goed verkocht, prijshoudend. Een rondvraag, die alle lezeressen inte resseert. Wie ruilen er het meest? VOOR vele vrouwen en voor vele zaken Is het rul len een punt van gewicht Voor de zaken la het bovendien zeer onaangenaam, doch tegenover 't publiek moet de Amerikaansche „service" wor den betraoht en daarom berusten zü erin. Wij hebben onder eenige leiders van groote zaken een enquête ge houden, waaruit men eon kijkje krijgt op de ervaringen, die men bij het ruil systeem opdoet Meer Inzicht bij de koopsters. De leider der ruilafdeeling van een groot warenhuis zegt: Over het algemeen komen er alleen dames rullen Dit moet U vooral niet opvatten als een aanval; er blijkt alleen uit dat zij 95 pet. van onze klanten vormen. Mannen hebben geen tijd voor het doen van lnkoopen zij laten dat liever over aan vrouwen en wanneer zij zelf ook eens iets koopen, hebben zij veel te weinig tijd om ook nog aan ruilen te donken. Wat de dames betreft, kan lk gelukkig zeggen, dat zij langzamerhand beginnen te begrijpen, dat ruilen voor de zaak geen winst en al leen extra werk oplevert en dat wederzijdsche tevre denheid slechts mogelijk is, wanneer men van beide zij den een welwillende houding aanneemt Zij hebben zich ook aangepast aan de voor het rullen vastgestelde regeling, hoewel er ook zijn, die het nooit leeren, telkens hun kassabon verliezen en soms zelfs komen als de vastgestelde termijn al verstreken ls. In zulke gevallen ls het zeer moeilijk, beleefd en gedienstig te blijven, vooral omdat de vrouwen dikwijls onheusch optreden in het bewustzijn van hun tekortkomingen. Het minst wordt geruild door eenvoudige, door zeer rijke en door werkende vrouwen. De eenvoudige vrouw heeft haar lnkoopen vooraf goed overdacht, de rijke laat zich niet door uitverkoopen en kleine prijsverschillen verblinden, koopt wat haar het beste bevalt op den tijd die haar schikt. De werkende vrouw moet haar bood schappen doen in haar vrijen tijd en besteedt er dus liefst zoo min mogelijk tijd aan, terwijl zij ook heeft leeren kiezen en beslissen. Doch de gemiddelde vrouw, d'e volop vrijen tijd heeft en niets anders schijnt te doen dan koopen en ruilen, ls de schrik van eiken zakenman. Wij hebben ook onze drukko tijden, voornamelijk in December door do feestdagen. Men heeft b.v. al Iets gekocht en merkt later, dat iets anders meer welkom zou zijn of men heeft te veel geld uitgegeven en komt nog enkele cadeaux te kort. Dan ruilt men, Ook de men schen, die cadeaux gekregen hebben met de toezegging, dat zy ze kunnen ruilen, komen na de feestdagen in grootcn getale. WIJ hebben dan op onze afdeeling 24 personen in dienst tegen 3 in de overige maanden van het Jaar. In de meeste zaken ruilt men aan de afdeeling, waar men gekocht heeft; ons systeem met een aparte ruilafdeeling komt zelden voor. Wanneer de ruiling toe gestaan wordt, nemen wij het artikel terug en geven de klant een bon tot het betrokken bedrag; het kan ons dan verder niet schelen, wat zij ervoor koopt, en wat ons betreft, kan zij een'-paar pantoffels ruilen tegen poetpa pier. Voor de klanten is het gemakkelijker naar de ruil afdeeling te gaan, dan daar de verkoopster op de betrok ken afdeeling, die misschien juist bezig ls. Bij het rui len van meerdere artikelen ls het bovendien een groot gemak, dat de klant één ruilbon krijgt en niet de ver- sohlllende cassa's behoeft af te loopen. Wij hebben met ons systeem dan ook goede resultaten bereikt" Rollen na het gebruik Ls unfair. De eigenaar van een groote hoedenzaak zegt: „Vele vrouwen hebben een zekere techniek in het ruilen ver kregen, die niet geheel in den haak ls. Zoo hadden wij eens een zeer elegante klant uit de beste kringen, die haar hoeden slechts uitkoos In onze afdeeling voor mo- delhoeden. Zij kocht b.v. een van de duurste modelhoe- den voox den winter in het begin van October. Tegen het einde van November kwam zij dan den hoed ruilen en verklaarde, dat deze hoed toch nog niet was, wat zij bedoelde, en dat hij bij deze of die japon niet paste, kortom, dat zij genoodzaakt was te ruilen. Nadat ons dat eenige malen in het winter- en in het zomerseizoen gebeurd was, kwamen wij tot de ontdekking, dat zij onze modelhoeden wel degelijk op teas en recepties gedragen had en dat zij ten koste van ons telkens weer andere modellen vertoonde aan haar verbaasde vriendinnen, en kel door het ruilen. Voor ons was zoo'n modelhoed, wan neer wij hem tegen het einde van seizoen terugkregen, natuurlijk veel minder waard geworden. Nadat wij de truc van onze klant hadden, hebben wij haar dan ook gezegd, dat wij haar niet meer konden laten ruilen. Als wij mannequins willen laten rondloopen, moeten wij er voordeel van hebben; deze prakrijken kunnen wij echter niet dulden." „Kunt u M. lint rullen?" Een lid van een firma voor stoffen en garneeringen zege: „Het onaangenaamste van alles is het ruilen van afgeknipte stoffen. Wanneer het nog juist genoeg is voor een japon, gaat het wel on dan nemen wij de stof ook terug tegen een waardevermindering van 10 pet, want dat moeten wij zelf op den prijs laten vallen. Dooh boe dikwijls vraagt men ons, M. brocaat o£ M. lint te ruilen en wanneer het eenigszins mogelijk ls, doen wij het ook, om onzen goeden wil te toonen. Alleen wan neer men b.v. In December gekochte "winterstoffen in Juli wil ruilen, maken wij bezwaar en daar kunnen onze klanten zich toch ook eigenlijk niet over verwonderen. Te kleine schoenen. De procuratiehouder van een schoenenzaak zegt: „Het meest wordt er geruild door de dames. Zij laten zich n.1. of te veel, of te weinig raden. Er zijn slechts weinig dames, die precies kunnen aangeven, waar een schoen hen knelt of welk model hen staat. De verkoop sters gaan gewoonlijk meer af op wat voor henzelf de beste keus zou zijn, inplaats van zich voor te stellen, wat voor de klant geschikt is. Het gevolg ls, dat er bijzonder veel geruild wordt. Daarbij komt nog, dat Juist ten opzichte van de schoenen de vrouwelijke ijdel- held het sterkste spreekt en hoewel wij met ons Röntgentoestel elke klant kunnen laten zien, of de door haar gekochte schoen groot genoeg ls, zij zal toch het kleinste nummer nemen, dat zij bij mogelijkheid aan kan trekken en later komt zij dan rullen. In de heerenafdeellng wordt er daarentegen zoo goed als niet geruild." Zelfs de winkeldievegge ruilt! De eigenaar van een afbetallngsmagazijn zegt: „De klanten, die contant betalen, rullen veel minder dan zij, die op afbetaling koopen. Het afbetalingssysteem moedigt de menschen Inderdaad aan om veel te koo pen, maar ook om te rullen. Wie contant koopt, heeft het geld al eenmaal uitgegeven; hij kan de uitgave betreuren, doch legt er zich bij neer. De hulsvrouw, die op afbetaling koopt, gaat echter thuis nog eens goed na, of zij dat alles wel werkelijk noodig heeft en of zij niet meer zou hebben aan Iets anders. Zij heeft de uitgave van het geld nog ln het vooruitzicht en wil er dus zooveel mogelijk aan hebben. Een bijzondere moeilijkheid vormen de menschen, die inplaats van de gekochte artikelen geen andere waren, doch geld willen hebben. Dat zijn voornamelijk huls vrouwen. die tegen het einde van de maand niet uit komen met hun huishoudgeld cn die zich dan op onze kosten uit de moeilijkheden willen helpen. Wij doen dit slechts tot beperkte bedragen en toch loopt het bedrag van onze ruilingen jaarlijks in de millioenen. Het merkwaardigste geval uit mijn praktijk ls het volgende. Op zekeren dag komt een dame iets rullen, of liever, zij brengt Iets terug en wil er het geld voor krijgen. Haar kassabon had zij verloren. In dat geval laten wij de zaak altijd in de betrokken afdeeling on derzoeken en daarbij bleek, dat het artikel wel van ons afkomstig was en dat de genoemde prijs ook klop te, doch dat het niet gekocht, doch gestolen moest zijn. De dievegge had zooveel vertrouwen in onze coulance gehad, dat zij nog rekende op terugbetaling van da waarde van gestolen goed. Zij was zeer verwonderd, dat wij op haar verzoek niet ingingen en haar in de gelegenheid stelden, de zaak verder met een politie ambtenaar te bespreken. Tenslotte wil ik nog Iets vertellen, wat ik in een be vriende zaak te Parijs heb meegemaakt. Een dame had een elegante avondjapon gekocht en vrij belangrijk la ten veranderen. Zij was ook over' het vermaken te vreden, betaalde de japon en droeg haar eenige malen. Toen kwam haar man terug van een zakenre:3 en hij vond de japon in het geheel niet mooi. Daarom ver zocht de dame, de japon te ruilen. De verkoopster en de afdcellngschef waren ten einde raad, want hoe gaarne men de klanten ook tegemoet kwam. de japon was niet alleen reeds gedragen, doch zelfs veranderd, en men kan toch niet zoover gaan. De dame huilde bijna, de directeur werd erbij gehaald en kon evenmin haar verzoek toestaan. Tenslotte zei de dame wanho pig: „Maar mijnheer, stelt U zich dan eens voor: mlja man vindt de Japon niet mooi!" ,Ja." antwoordde d® directeur nadenkend, „als Uw man het niet mooi vindt, dan heeft U er ook niets aan." En hij nam de japon terug. De dame was overgelukkig en werd de beste klant van de zaak. Zoover zijn wij hier nog niet komt dat, doordat wij minder coulant zijn, of doordat de dames zich minder bekommeren om de smaak van haar echtgenoo- ten? Maar het beantwoorden van die vraag valt buiten mijn branche." Een ondankbare branche. De eigenaar van een groote tricotagezaak zegt: „Er wordt haast nergens zooveel geruild als bii ons. Dat komt door Iets, waar de leek niet zoo gauw aan denkt: het materiaal. Gebreide goederen en tricotage worden zooveel geruild, omdat zij rekbaar zijn. In de zaak kan men de kleeren niet zorgvuldig geoneg passen en wanneer men ze even aantrekt of soms alleen maar tegen het lichaam houdt, schijnen zij te passen. Thuis ziet de klant dan voor haar spiegel, dat het kleedingstuk te wijd of te nauw is en dan wordt er geruild, soms drie-, viermaal. Want juist gebreide goederen leggen den nadruk op elke onvolko menheid van het figuur en daarom moet daarbij met meer zorg gekozen worden dan de meeste dames aan hun inkoopen besteden. Dikwijls laten zü zich ook niet raden en zij beseffen te weinig, hoe voorzichtig men met de keuze van kleuren en modellen dient te zijn, wanneer men niet uiterst slank is. Soms hebben zü wer kelijk goed gekozen, maar de beroemde beste vriendin heeft de zaak bedorven, en dan krijgen wij roerende klachten, die gewoonlijk eindigen met de bewering, dat de verkoopster slechten raad heeft gegeven. Slechts zeer weinig dames geven ook hun eigen fouten toe." CNadruk verboden.)

Schager Courant | 1931 | | pagina 10