Onze gezondheid in gevaar! Goedkooper leven. VOOR BEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Verstopping cnst0°°- Binneiilaridscn Nieuws. De man die de bankbiljetten kon veruubbeien. Hst conflict te Jisplngshuizm. Poging tot doodslag op een jachtopziener. Ernstig auto-ongeluk te Boskoop. e Europeesche commissie b ij een. Een vuilnisbelt ln het centrum van de gemeente. Op het Heerenhosch heersoht op het oogenblik een en al bedrijvigheid, maar niet die bedrijvigheid, die wij er zoo gaarne zouden zien. Hot zijn n.1. geen buizen die, om den geijkten term te gebruiken, uit •den grond verrijzen, maar h o o p e n, jawel geachte lezer hoopen, dieeens met z'n allen een complete "vuilnisbelt op de Halen vormden. Reeds sedert enkele dagen zien wij door de ^ge meente wagens rijden met „dampende w a a r" er op, een formeele stank achter zich latende. Op zich zelf iets, wat niet altijd te voorkomen is, omdat ook vuil vervoerd moet worden, ofschoon het meer de gewoonte is, om dit in gesloten wagens te doen. Maar dat nog daargelaten. U zult zich afvragen, waar dit heengaat. Welnu, dit wordt getransporteerd naar het Heerenbosch 1 En opnieuw zult II vragen: maar is de vuilnisbelt dan verplaatst naar het Hccrenbosch? Och neen, arge- looze lezer, dit is het nieuwste denkbeeld, dat aan bet brein van het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente onder voorlichting van onzen Gemeente-Opzichter, ont sproten is. Met dezen viezen rommel gaan ze het te bebouwen terrein van het Heerenbosch, waar dat te laag ligt, ophoogen en slooten dempen en als U zich nu eens met eigen oogen van deze nieuwste vinding wilt overtuigen, dan moet U toch eens een Oude Slot- straatje rond loopen. Wij deden dit Vrijdagmiddag reeds en wat. wij za gen en roken, neen maar, het was schandelijk. .Aan weerszijden van de straat die zelf ook al onder een laag vuil ligt hoopen en nog eens hoo pen. Zelfs hier en daar reeds uitgespreid over het terrein. Als niet net een wolk vieze stof, door den wind opgeworpen, U het gezicht beneemt, dan zult U zien, dat dit vuil is van je „reinste kwaliteit", dat bij nog langer liggen hier de atmosfeer volkomen moet verpesten. Onze eerste gedachte is: zou dit geen schade kun nen berokkenen aan de gezondheid der omwonenden en niet waar, ook kinderen spelen er den gan- schen dag, en als ze niet al te kieskeurig zijn, wroeten ze er in, want er ligt veel tusschen als busjes en fleschjes, en verdere rommel, dat het kinderoog maar al te spoedig trekt. Vóór alles dus een waarschuwing aan de ouders, om Ihun kinderen van deze plaats weg te houden. Dat bet werkelijk een vieze boel is, demonstreerde een bewoner op frappante wijze, door te zeggen, dat zekere „papiertjes" bij hem het huis binnenwaaiden, indien hij de deuren niet dichthield. Een tweede gedachte zeer zeker van niet minder belang die zich aan ons opdringt, is of het wel aanbeveling verdient om op dergelijken opgehoogden grond te bouwen. Dat het niet hygiënisch is, ligt zou den wc zeggen, vlak voor de hand. Het vuil is van dien aard, dat het als niet genoeg verteerd, in de toe komst, vooral bij vochtig zomerweer stin kende dampen moet blijven uitwasemen cn Ihet zal misschien nog langen tijd zijn aantrekkings kracht op ongedierte van allerlei soort blijven uit oefenen. En dan, zullen huizen hierop gebouwd, niet gevaar loopen te verzakken? Het antwoord hierop la ten we gaarne aan deskundigen over, ofschoon het ons reeds verteld werd dat een architect die er een buis moet bouwen, van dit ophoogingssysteem der ge meente niets hebben moest. Een ander vertelde ons dat er voor bebouwing op een dergelijken ondergrond van onverteerd en niet verteerbaar vuil niet genoeg gewaarschuwd kan wor den. Maar hoe ook, niemand zal dit een goede reclame voor ons dure Heerenbosch noemen, want wie ter wereld prefereert het in een omgeving van mest, vodden, en allerlei viezigheid te wonen, plus den stank cn walm die daaruit opstijgt. Wij hoorden dat er tegenover onzen Burgemeester al reeds was geklaagd en deze persoonlijk den toe stand in oogenschouw had genomen. Er zou verande ring komen, heette het. Inmiddels kijken wij met belangstelling uit naar de maatregelen, die het gemeentebestuur zal nemen. Als deze afdoende maatregelen uitblijven mochten, gelooven wij wel dat een der omwonenden, die over deze handelwijze van B. en W. en Gemeenteopzichter zijn verontwaardiging allerduidelijkst te kennen gaf, niet zal schromen om hij hoogcre autoriteiten zijn beklag in te dienen. Of ie gelijk heeft! Dat de we-1 eens geuite klacht, dat de prijsverlaging van. levensmiddelen, in den kleinhandel zoo weinig tot uitdrukking komt, niet altijd juist is, bewijst de firma ALBERT HEIJN, die in dit nummer haar bekende jaar Hjksche kwartjesreclame annonceert. Bij beschouwing dezer uitgebreide lijst van artikelen voor slechts 25 cent, moet iedereen wel tot de erkenning komen, dat de goedkoope tijd van voor den oorlog weer grootendeels terug Is. VOOR HET ZWAKKE KIND. De Kerstcollecte in het Theater Royal alhier voor het Bio-Vacantieoord heeft opgebracht f 100.35. EEN BOTSING. Toen Donderdagmorgen op de Gedempte Gracht een auto was gepasseerd, dacht de fietsende slagersleerling J. W. een voor hem uitloopende persoon te kunnen pas- seeren, doch had niet gezien dat achter de reeds gepas seerde auto nog een tweede auto volgde. Een botsing kon niet meer worden vermeden en met kracht reed de fiets tegen de auto. Een gesprongen band, een totaal vernield voorwiel, de fietser een paar onbeduidende bles- suurtjes, daarmee liep het ongeval af. COÖPERATIEVE INKOOP VAN BRANDSTOFFEN. Reeds sedert enkele jaren bestaat er uit het spoor- •n tramwegpersoneel in deze gemeente een vereeni- ging, die zich ten doel stelde om hare leden op goed- koopere wijze van brandstoffen te voorzien. Door wekelijksche storting van een bepaald bedrag was hot mogelijk om reeds in den zomer coöperatief brandstollen te koopen en ze den leden vóór den winter thuis te bezorgen. De regeling werkte uit stekend, belangrijke kwantums van bijv. 75 ton, kon den worden aangekocht. Maar ook hier deed de splijtzwam zich gelden. De katholieke broeders se pareerden zich, terwijl mede door overplaatsing enz. het ledental slonk. Het afnemen van flinke kwan tums blijft gcwenscht en waar er nu bij gemeente en rijkspersoneel animo bleek te bestaan om ook aan dezen coöperatieven inkoop van brandstoffen deel te nemen, heeft het bestuur van de hierboven genoemde verecniging deze mogelijkheid tot toetre ding overwogen. Indien de spoorwegleden in hunne vergadering, die de volgende week zal worden ge houden, er hunne goedkeuring aan hechten, zullen reeds vóór den a.s. winter de brandstoffen voor spoorwegpersoneel, rijks- en gemeentepersoneel coöperatief worden ingekocht. P.W.N. Door het Prov. Waterl. Bedrijf te Schagen wordt een nieuwe transportleiding aangelegd vanaf de stolpen naar den Watertoren te Wieringerwaard. De huizen worden reeds te Stolpen aangevoerd. IN STUDIE. Do Schager Tooneelvereeniging „In Eigen Kring" nee t in stutlic genomen „Tzingani", romantisch too- neelspei in 4 bedrijven, door Jhr. A. W. G. van Riems- L e, opvoering zal plaats hebben in de maand LEZING OVER PALESTINA. In de Ned. Herv. ICerlc. Markt, zal Dinsdagavond Ds. Verwaal. Alkmaar, een interessante lezing hou den over het heilige land. De lezing zal worden ver lucht met ongeveer 160 lichtbeelden, vervaardigd naar origineele foto's. Waar het hier iets bijzonders geldt, zal wel door velen deze vergadering worden bezocht. Strafzitting op Vrijdag 16 Januari. HET MANKEERT STEEDS AAN DE VIOOL OF AAN DEN STRIJKSTOK. De heer G. v. d. Meulen, keurmeester te Alkmaar, reed in den avond van 4 November ln zijn s«.uu.. Whippet Overland op den Rijksstraatweg onder Limmen over wegend rechts van den weg, toen hij eensklaps van do andere zijde een ledige vrachtauto geheel links van den weg op zich zag afkomen. De keurmeester haalde zijn wagen zoo mogelijk nog meer rechts, doch tevergeefs, een tamelijk heftige aanrijding kon niet meer worden voorkomen, en werd 's heeren v. d. Meulen's wagen duchtig beschadigd en onder meer al het glaswerk ver brijzeld. Door den heer v. d. Zanden, gem. veldw. van Limmen werd procesverbaal opgemaakt en stond de on handige chauffeur van de uit den band gesprongen vrachtauto, Piet B., thans te Opmeer, voor een en an der terecht. Hij beweerde echter, dat de aanrijding bui ten zijn schuld had plaatsgehad, daar hij door dc ver blindende lichten de macht over zijn stuur had verloren De heer v. d. Meulen ontkende echter een verblindende verlichting te hebben gevoerd. Hij was uit zijn wagen gesprongen en had dien in denzelfden toestand achter gelaten. Gevorderd werd f 40 boete of 40 dagen. Mr. v. Loockeren Campagne, optredende voor een tier verzekeringsmaatschappijen, verdedigde en pasant den delinquent, sprak zijn twijfel uit in verband met dc ver blindende verliohting en refereerde zich overigens r.r.n het oordeel van den kantonrechter. Uitspraak 30 Januari e.k. DE ROODE VLAG SMADELIJK BEJEGEND. Een keurig gesoigneerd jong mensch, de 22-jarlgc heer W. F. van E., vertegenwoordiger van de fa. Cour- vorst te Amsterdam, importeurs van de bekende Chrys ler auto's verscheen als verdachte op grcnd van het feit, dat hy op 26 Sept. te Egmond Binnen met een on der de omstandigheden overdreven snelheid den Hee- renweg, die alstoen hersteld werd. was opgereden en .alstoen de roode waarschuwingsvlag, bij het werk ge plaatst, had omgeworpen en tegen een hoop steenen was opgetornd. De straatmakers Leijen en Modder, heden als getuigen gedagvaard, verklaarden dat de heer Van E. reed met een snelheid van 50 a 60 K.M. en na de aan rijding uit zijn wagen was gestapt om verontwaardigd te vragen, wie met steenen had geworpen en dat hij zich op het gemeentehuis zou beklagen, omdat niet behoor lijk was aangekondigd, dat hier werk in uitvoering was. De heer van E. hield een uitvoerig verweer, om aan te toonen dat hem in casu geen schuld kon worden aan gewreven, doch de heer ambtenaar toonde zich slecht te spreken over de rijmethode van den heer v. E. en liet niet onduidelijk uitschemeren, dat hij er over had gedacht ontzegging voor rijbevoegdheid te vorderen, vooral ook, omdat de heer v. E. ook reeds 'te Alkmaar In de Langestraat een aanrijding had veroorzaakt. De ambtenaar zou verdachte in de aandacht van den commissaris van politie aanbevelen. Gevorderd werd f 60 boete of 60 dagen. De kantonrechter sprak ook nog een hartig woordje en bepaalde de uitspraak op 30 Januari. GEKNIPT OM ZIJN BAANTJE SCHOON TE PRATEN Een te Alkmaar gevestigden directeur van een bank- vereeniging, de 47-jarige heer A. v. d. E. was genood zaakt zijn financleele besognes Vrijdagmorgen te on derbreken, ten einde terecht te staan ter zake een hem ten laste gelegde aanrijding op den rijksstraatweg te Helloo, op 11 October. De heer v. E. wenschte ais- toen met den door hem bestuurden luxe auto een voor hem rijdenden vrachtauto voorbij te rijden, doch had alstoen het malheur een wielrijdster, mej. Aaltje W., die met een haar vergezellend heer van de andere zijde op het rijwielpad naderde, aan te rijden, waardoor deze dame van de fiets werd geworpen en haar linkerdij werd gewond. De heer v. d. E. bemerkte van deze aanrijding zelf niets, doch werd eenlgen tijd later min der aangenaam verrast door een dagvaarding om voor den kantonrechter te verschijnen. De heer Ambtenaar noemde het rijden van verdachte roekeloos en vorderde f 60 boete of 60 dagen. Verdachte voerde zijn eigen verdediging met de rust en welbespraaktheid van een rasechte doktor in de rechtswetenschappen en bestreed uitvoerig de juistheid van het opgemaakt proces-verbaal, daarbij trachtende aan te toonen, dat de verklaring der heden gehoorde getuigen daarmede ln tegenspraak waren. De kanton rechter informeerde nog eens bijzonder bij den vracht rijder of hij de manier van rijden door verdachte roe keloos noemde en bepaalde na bevestigend antwoord zijn schriftelijk vonnis op 30 Januari e.k. DAT KON BEST EEN DIENSTMEISJE LIJDEN! De 41-jarige juffr. M. G., huisvrouw Gl. te Egmond aan Zee, 'n lijdend uitziende huismoeder, had op ver schillende data haar leer- en schoolplichtig dochtertje Kniertje het onderwijs onthouden, door haar als hulp in 't huishouden te bezigen. Zij stond daarvoor heden terecht en beweerde alsnu het kind thuis noodig te hebben, omdat zij zelve reeds eenlge malen geopereerd en bulten staat was, het huishouden waar te nemen. Het bleek echter, dat de familie per week een inko men genoot van f 70 en hier de armoede geen beletsel was voor het aanschaffen van betaalde hulp. De juf frouw werd dan ook veroordeeld tot f 7 boete of 7 dg. HIJ LIET ZICH GEEN HINDERPALEN WEER HOUDEN. De voerman Jan M. te Alkmaar, die gedurende de zitting geweldig had zitten hoesten en dus ook al niet gespaard werd door ons wisselvallig klimaat, stond te recht op grond van het nogal vrijpostige feit, dat hij op 8 November, toen hij een lading hout vervoerde, zich te Limmen op den Rijksstraatweg niet had ge stoord aan de afsluiting van rijweg, doch de palen en latten had verwijderd, teneinde ongestoord zijn weg te vervolgen. Natuurlijk kon een dergelijke anarchie niet worden getolereerd en werd de heer M., ondanks zijn nadere toelichting en de verzekering, dat niets was be schadigd, veroordeeld tot f 6 boete of 6 dagen. DE AMSTERDAMSCHE AUTOMOBILIST KON ZIJN AANVANKELIJKE SUCCES NIET HANDHAVEN Buiten tegenwoordigheid van den thans niet versche nen verdachte, de 47-jarige koopman A. van H.. uit Am sterdam, die op 19 December j.1. terecht stond wegens een door hem veroorzaakte aanrijding met een vracht auto van den heer Schot op den beruchten hoek Dub bele Buurt-Paternoster8traat te Alkmaar op 10 Octo ber, werd de behandeling van die zaak voortgezet, met het hooren van den heer Hof, koetsier in dienst van den heer A. Peperkamp, waarna kwam vast te staan, dat de auto van den verdachte op het moment der aanrijding nog niet geheel de Dubbele Buurt was uitgereden en hij dus tijdig had moeten stoppen om den van rechts ko menden vrachtauto voorrang te verleenen. Overeen komstig den eisch van het openb. ministerie werd hij als toen veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen. MADAMME JUSTITIA HEEFT DE EERSTE RECHTEN. Een Egmond aan Zeesche huismoeder Mej. Alida Z., huisvrouw Corn. Zw., had schromelijk verzuimd als ge tuige te verschijnen fn een strafzaak tegen zekere juf frouw Kniertje Green, op 1 December j.1., door den poli tierechter te Alkmaar behandeld. Van deze niet verschij ning werd acte verleend en had genoemde dame zich heden te verantwoorden ter zake overtreding art. 444 wetb. van strafrecht. De juffrouw kon natuurlijk het geïncrimineerde feit niet tegenspreken, doch verontschul digde zich door de mededeeling, dat zij bij een zuster had moeten oppassen, toen deze met een ongelukkig jongetje Dr. Kersemaker had moeten consulteeren. Dat excuus werd evenwel niet voldoende geacht en vorderde de heer Ambtenaar f 8 boete of 8 dagen. Wat.' stamelde de doodelyk verschrikte verdachte: 8 gilde boete, en dat terwijl ik toch onskildig bin? Neen, neen, repliceerde de kantonrechter, onschuldig ben je niet, maar toonde tevens niet het laatsto pondje vleesch te willen vorderen van een zóó mager beestje, deer de gevorderde straf te reduceeren tot f ,4 boete of 4 dagen. gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabl&Ücn. Prijs per doos 60 ci. Bij Apoih. en Drogisten. Nadere bijzonderheden ever u.jn arrestatie. Omtrent de arrestatie in Den Haag, op verzoek van de Amsterdamsciie Centrale voor xalsificaties, vau een internationalen oplichter, die beweerd had, bankbiljetten te kunnen „verdubbelen(de lezer zie uo.c elders in dit nummer), wordt nog gemeld: De aangehoudene is de 31-jarige Kus D. G., van beroep koopman; hij woonde de laatste 14 dagen in een perceel aan het Hofwijcksplein in Den Haag en uaarvoor in Duitschland. Gebleken is, dat de man zich ook in Den Haag met twee heeren in verbinding had gesteld om gelu los ie krijgen voor het vervaardigen van valsche bankbiljetten. De Haagsche politie kreeg lucht van hetgeen de Kus in zijn schild voerde, doch deze, vermoedelijk gewaarschuwd, vertrok in allerijl naar Rotterdam, waar zijn adres niet bekend was. Dezer dagen evenwel was een van de met het on derzoek mede belaste Haagsche rechercheurs op het kantoor van een der bedoelde beide heeren in Den Haag, toen de telefoon ging. Le rechercheur kreeg het vermoeden, dat zich aan de anaeree zijde van de telefoon de gezochte Rus bevond, een vermoeden dat ai spoedig juist bleek te zijn. De rechercheur zag kans, het telefoongesprek aven te laten onderbre- icen, zonder dat de Rus begreep, met welke i.odoe- ang. Up het aandringen van den rechercheur maak te de Hagenaar, die gezegd had, even overleg te moe ten plegen, na hervatting van het telefoons r.\ met den Rus de afspraak, dat deze 's avonds hahaeiu in een restaurant in Den Haag present zou zijn om ile financieele manipulaties nader tot haar oplossing te brengen. Inderdaad verscheen de Rus op het telefonisch af gesproken uur in dat restaurant, waar, zonder dat deze er eenig vermoeden van had, ook de recher cheur aanwezig was, nl. zittend aan een tafeltje in de omgeving van de plaats, waar de beide heeren met den Rus hun afspraak hadden. Toen de conferentie blijkbaar naar genoegen van den Rus was afgeloopen, en deze naar den kapstok liep om zijn jas aan te trekken, trad de rechercheur op hem toe om hem naar een gereedsiaahden auto te geleiden, waarme de Rus naar het hoofdbureau van politie werd gebracht. Na kort verhoor heeft hij bekend, zich aan op lichting van f 10.000 op de boven geschetste wijze'ter hebben schuldig gemaakt. Of hij bovendien inder daad een valsche munter is, zal nog moeten worden nagegaan. Tien keihamels voorgoed van werkver schaffing uitgesloten. Gelijk bekend, hebben zich de vorige week bij de centrale werkverschaffing in Oostelijk-Groningen moeilijkheden voorgedaan, als gevolg waarvan ruim 250 arbeiders geschorst werden in rfwachting van do nadere beslissing van den Minister van Binneniand- sche Zaken en Landbouw. Thans wordt meegedeeld, dat de Minister beslist heeft, dat tien tewerkgcstel- den wegens hun optreden voorgoed van elke plaat sing bij een van Rijkswege gesubsidieerde werkver schaffing worden uitgesloten. De andere arbeiders mogen a.s. Maandag weer beginnen. De dader ncy denzelfden nacht ingere kend en opgesloten. De jachtopziener P. Duivenvoorde, die met zijn zoon gisternacht in het jachtveld Het Paardenkerkhof in het Lange veld onder de gemeente Noord wijk surveil leerde, ontdekte twee stroopers, waarvan er een een jachtgeweer bij zich had. De strooper S. J. K. uit Noordwijkerhout, die door den jachtopziener werd aangeroepen, draaide zich om en schoot op korten af stand met zijn tweeloops-jachtgeweer twee keer. De hond van Duivenvoorde die vlak naast hem liep, werd door de lading hagel getroffen. Niettegenstaan de dit, achtervolgde dc jachtopziener den strooper cn wist hem te arresteeren. Dienzclfdcn nacht is de ver dachte geleid voor den commissaris van politic te Noordwijk en aan het politiebuueau aldaar ingeslo ten. Een onderzoek is ingesteld. Geslipt en met de wielen omhoog in een sloot teiccht gekomen. Een doodc. Gisterochtend heeft te Boskoop een ernstig auto ongeluk plaats gehad. De 47-jarige bloemenhandelaar M. Bos aldaar, zou met zijn zoon per luxe auto naar de Aalsmeersche veiling gaan. Even buiten Boskoop op den Goudschen Rijweg moest hij voor een melk wagen- uitwijken; de auto is toen geslipt, tegen een boom terecht gekomen en vervolgens in een diepe smalle sloot gevallen. Hij lag daarin met de wielen omhoog. Onmiddellijk toegesnelde hulp slaagde er in, do beide inzittenden uit hun netelige positie te ver lossen. De heer Bos bleek echter inwendig gekneusd te zijn, en na enkele uren is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. Zijn zoon kwam met enkele lichte verwondingen vrij. De overledene laat een vrouw en zes minderjarige kinderen na. PROTESTANTEN IN NOORDHOLLAND. Op 2S Januari zal te Alkmaar de oprichtingsverga dering worden gehouden van een ver. „Hollands Noorden", die zich ten doel stelt in Noordholland de economische belangen van protestanten te beharti gen. Buitenland. Sombere rede van oud-minister Colijn. Na vier Jaren harden arbeid is de toe stand nog erger dan in 1927. Zou een tariefoorlog het einde zijn? Gister is te Genève dc z.g. Europeesche commissie bijeengekomen. Voor Nederland hebben in deze commissie zitting de minister van buitcnlandsche zaken Jhr. Mr. F. Beeiaerts van Blokland, en oud-minister dr. H. Co- lijn. Om half twaalf opende Briand, de Franschc minis ter van Buitenlandsche Zaken de zitting. Briand heette dc aanwezigen welkom en sprak de hoop uit, dat het nieuwe jaar den volken minder zor gen en lasten zal brengen dan het vorige, jaar. Nooit nog in de jaren na den oorlog heeft de economische nood met zoo zvvaren druk op de Europeesche vol ken gelegen als thans. De volken zijn zich de groo<o gevaren van het oogenblik bewust cn meer dan ooit wenscht de publieke opinie de verwezenlijking van het denkbeeld eener Europeesche Unie. De economi sche crisis heeft alle Europeesche staten aangetast en behcerscht direct het sociale en politieke lot van Europa. De verantwoordelijkheid der Europeesche staatslieden is buitengewoon groot. Dc wil tot het handhaven der Europeesche beschaving moet voor de Europeesche commissie bij haar werkzaamheden richtsnoer zijn. Briand stelde tenslotte voor het woord te geven aan den voorzitter der Europeesche commissie voor verlaging der douanerechten, den heer Colijn, om een rapport uit te brengen over de kwestie van de verlaging van de Europeesche douane rechten en om vervolgens de belangrijke kwestie van den Europeeschen landbouw aan de orde te stellen. Rede van oud-minister Colijn. Nadat daarop de afgevaardigden van verschillende landen het woord hadden gevoerd, werd door den Nederlandscho gedelegeerde, oud-minister Colijn e n redevoering afgestoken, waarin hij begon met een te rugblik te werpen op de economische wereldconferen ties, die tot nu toe zijn gehouden, de eerste, in 1927, die haar hoofddoel niet bereikte, de tweede, waarvan de resultaten zeer karig waren geweest en volgen de samenkomsten, waarvan er bij waren die een al- geheele mislukking werden. Ten aanzien van de komende dorde conferentie, die waarschijnlijk tusschen 15 en 31 Maart zal plaats hebben, merkte de heer Colijn op dat dit de laatste gelegenheid was om den toestand te onderzoeken. Tenzij de regeeringen nog haar uiterste krachten inspannen voor een laatste poging, noeme men mij niet overdreven, aldus vervolgde spr., pessimistisch, als ik vermoed, dat de Conventie voor in- en uit voerverboden, kind van zooveel zorg, haar leven zal eindigen na den 30en Juni. En nu, na ongeveer vier jaren van harden arbeid, hebben we ons tevreden te stellen met te constatee- ran, dat de huidige situatie, in plaats van een var- betering van den toenmaligen stand van zaken te vertoonsn, nog erger is dan in 1927. Ik zal niet uitweiden over de mogelijke reactie, die deze teleurstelling hebben kan op het vertrou wen van de volken in het werk van den Volkenbond op andere terreinen. Maar ik mag mijn rapport niet eindigen zonder Uwe aandacht te vestigen op ccn dreigend gevaar, dat voortvloeit uit deze voortduren de mislukkingen, in de allereerste plaats voor het economisch terrein zelf en ten tweede in den terug slag-er van op-den nlgemeenen toestand van Europa. Ofschoon de gedachtengang in een groot deel van de wereld sedert jaren zich bewogen heeft ten gun ste van üe't'pfdtècfiónisme, was de overtuiging, dat 111 het protectionisme alleerf heil te vinden was, vol strekt. niet algemgen. Geheel afgescheiden van het feit, dat een paar lan den hun vrijhandel-stelsel handhaafden en dat cn- •(lere. .slechts een gematigden vorm van protectie aanhingen, is er altijd, zelfs in streng protectionis tische landen, een meer of minder krachtige pro paganda- gevoerd voor den vrijhandel, welke propa ganda een rernmenden invloed gehad heeft op de voorstanders van het uiterste protectionisme cn ook öc'riigèfrtiaté op'de officieele handelspolitiek van hun Regeering. Die matigende invloed is aan het afnemen, om dat hij gecnerlei steun ontvangen heeft van de re sultaten te Genève bereikt. Integendeel, de voor standers van eene gematigde handelspolitiek worden geregeld door hun tegenstanders bespot; zij bezigen de Geneefsche mislukkingen als argument ten gun ste van hun systeem. Al hooger en hcoger tariefmuren. Juist om die reden verslapt langzamerhand de te genstand tegen een overdreven protectionisme, en neemt de beweging toe, die roept om al hooger en hooger tariefmuren. In de protectionistische landen, dat spreekt vanzelf; maar ook in die landen, die al tijd de vrijhandels-politiek gehuldigd hebben. Bijge volg wordt het in die landen steeds moeilijker om de politiek te blijven handhaven die zij steeds voor stonden. indien zekere bestaande hartstochten op dit ter rein die lot nog toe beteugeld zijn geworden door nationale en internationale verzachtende invloeden ontketend en losgelaten worden, dan zullen deze hartstochten in de toekomst de overhand houden. En dat zou tenslotte ongetwijfeld een algemeene ta riefoorlog beteekenen in ons werelddeel. Naar mijn bescheiden meening zou de terugslag van zulk een tariefoorlog op den algemeenen toe stand van Europa noodlottig zijn. Om die reden waag ik het don nadruk te leggon op de absolute noodzakelijkheid om de laatste gele genheid die zich nog voordoet, aan te grijpen door de beginnende bilaterale onderhandelingen tot een succesvol einde te brengen. Indien deze onderhandelingen óók zouden moeten uitloopcn op een mislukking, dan zal dat meebren gen, dat het onmogelijk is, dc handelsconventic van Maart van kracht te doen worden of haar van kracht te doen blijven na verloop van telkens zes maan den. Zelfs een dreigende tarievonoorlog schijnt.een ern stig beletsel te zijn om de volkeren nader tot elkan der te brengen. Bijgevolg moet verbetering in dc eco nomische verhoudingen tusschen dc staten van Eu ropa de cor.ditio sine qua non zijn om niet ook de schoonc bedoelingen van de Europeesche-Commis: ie tot mislukking te doemen. En ik herhaal mijn overtuiging, dat het nog mo gelijk is, indien de wil maar aanwezig is, om dade lijk toe te grijpen. Hulde van Briand aan Colijn. Briand heeft na de reden van dr. Colijn, met' bui tengewoon waardeerendc woorden den heer Colijn voor zijn uiteenzetting bedankt. Deze rede heeft, zoo als de Fransche minister zeide, de noodzakelijkheid van het tot stand komen van een Europeesche unie cn van een grootc solidariteit tusschen dc Europee sche staten wederom bevestigd. Briand sprak dc overtuiging uit, dat alle aanwe zige gedelegeerden vol goeden wil zijn, om te trach ten in de door den heer Colijn aangegeven richting te handelen cn zoo spoedig mogelijk een of meer op lossingen te vinden. Hiermede opende Briand dc algemeene beschou wingen over de door dr. Colijn gegeven uiteenzetting.

Schager Courant | 1931 | | pagina 11