SchagerCourant AGCQÜNTAHTSBUREAI! W. en H. J. EIK Kantongerecht te Schagen. Vierde Blad. Brabanische brieven. Tusschen ruiters en auto. 14. ERiKS, oud-Burgemeester van PETTEN. Zaterdag 17 Januari 1931. 74ste Jaargang. No. Ö800 Ulvenhout, 13 Januari 1931. Menler, "k Was 'nen kwajongen ran 'n jaar of twaalf en rat op school in de hogste klas. Dus bekaanst „vol leerd", zooas m'n moeder da noemde. Me zaten in de klas bij d'n bovenmeester, Truike zat twee klasen la ger, en wij in de hogste klas, bij d'n Baard (zoo hletten wij d'n bovenmees ter) waren vanzelvers de „heeren" op de school. De bazen. Wij lieten ons van gin-mensch wa gezeggen as sjuust deur d'n Baard en da zat er dan ok nog wel 's effen. Veural In d'n appe- Sen- en perentijd, want d'n Baard had sctooone vrucht- Ibomkes in z'nen tuin staan...! Daar konnen me uit de «chool sjuust op kijken en ge wit ok wel: wa-d-is op dieën leeftijd nog lekkerder as 'nen broekzak vol mee gegapte appeltjes en pirkes! De Tiest, die al jong van school af was, die was mee z'n negen jaren al afgestudeerd en was toen koeischèper van z'n ambacht, bij broer Steenstraten, zat ln de maand September geregeld in die bomkes. As 'n katje zoo kwiek klom is d'rin en plukte z'n zakken vol en veur d'n Baard 't in de gaten had, had d'n Blaauwe al 'n nummerke gegeven veur ons,deur z'n gekste bakke een te trekken en as dan heel de klas in de wèèr was, dan pas had d'n Baard in de gaten, dat ie weer „geno men" was, deur dieën blaauwen koeienschèper. Maar eer ie z'nen hoed opgezet had en naar buiten geloopen, was d'n Tiest al nergeraans meer te zien. Die vloog in en uit de boomen en over de heiningen es 'nen eekhoorn en 't was net of ie mee dezelfde kleur Ihaar as die eekertjes dezelfde rapheid meegekregen had in z'nen kribbeke. Eénen keer had de veldwachter 'm te grazen gekregen Of liever gezeed, d'n hond van d'n veldwachter. Die had *m gegrepen in 't dikste deel van z'nen rug, zooda z'n billekes deur z'n broek heenschenen. Zóó wier ie in de klas gebrocht bij d'n Baard, aan z'n ooren. „Mot ie 't kot in, of rekende zeivers mee 'm af, menier d'n boven meester?" vroeg d'n veldwachter. D'n Baard keek 'm aan of ie trek in d'n Blaauwe had. Z'n donkere oogen hadden allemaal honger as ie naar dieën menschelijken eekhoorn keek, die 't veurnomste uit z'n broek miste. En d'n bovenmeester z'nen baard gong er allemaal van op en neer, of ie al pruufde hoe lekker da Blaauwe beest zou smaken, „La me los!" kwekte d'n Tiest, „ge trekt er m'nen ooren af, beul!" en meteen trok ie z'nen kop uit d'n veldwachter z'n vusten. „Da verken za'k zeivers wel 's wasschen", zee d'n Baard en hij dee z'n jaske uit en stroopte z'n hemdsmouwen omhoog. Nouw, amico, veur ginnen baalzak appeltjes hadden me op da memènt d'n Tiest z'n porsie overgenomen. Maar die kneep z'n oogen 'n bietje toe en toen wiesten wij al dat d'n Baard gong veegen. Maar hoe? Waant zooas ie daar sting in z'n bloote gewitwelleke, tussohen die twee steuvige kearel3, zag 't er altij nog allesbehalve rooskleurig veur 'm uit. „Leg nouw eerst die gestolen vruchten hier 's op m'n tafel," zee d'n Baard streng: „haal-d-oew zakken uit, struikroover." Toen da gebeurd was, 't waren er even tjes zeu ven tien, toen zee ie: „en kom nouw 's hier!" Mee pakte-n-ie 'm bij z'n lurven en gooide-n-'m over z'nen knie. En toen ie daar zoo lag, loerde d'n Tiest naar ons, kneep 'n ogske en zette 'n laangen neus. Maar me kon nen er nie mee lachen, waant d'n Baard pakte de roei, die aan z'nen lessenèèr hong om er d'n Tiest van-dik- hout-zaagde-plaanken mee te geven, op z'n „broek", die er... op de kwaje plak nie meer was! En net, toen d'n Baard z'n roei oplichte om te slaan, toen... ollee, d'n Tiest z'n ouwe kunstje! D'n bovenmeester liet 'm mee "h vies gezicht vallen, draaide z'n eiges om en d'n Blaauwe gllpte-n-as 'n kat deur 't opengedraaide raam. En niks aanders was er meer van 'm te bespeuren as de zeuventien appeltjes, die op 'n rij op de tafel lagen en d'n veldwachter die stond te scheuren van d'n lach. „Gij d'r nouw ok uit!" kwekte d'n Baard teugen tn en d'n veldwachter af! Amico, da's 'nen dag gewiest op school, zoo plazie- rig as me nooit meegemokt emmen. Me gongen allemaal naar huis mee vijfhonderd strafregels, maar w'adden ze'r gère veur over. En wa'k mee da beeld-uit-m'n kinderjaren eigenlijk teggen wouw is ditte: as da me in onzen tijd ók gin lieveneerenbeesjes waren. Da-me-n-ok wel 's de blomme- kes buiten emmen gezet en d'n bovenmeester z'n bloed afgetapt dat ie spijt mot emmen g'ad dikkels, zo'n vak van apentemmer gekozen t'emmen in z'nen tijd. Ik ben dan ok wel 's thuisgekomen van school, da'k •ader d'n eten maar aan tafel bleef staan. En as m'n •ader dan zee: „ga zitten jongen, da'k dan net gong zitten of m'n achterwerk van porselein was! Maar as d'n ouwen Dré ik hiette naar m'n vader da-d-in de gaten had, dan dee ie er mee d'n teut van z'nen klomp altij nag evenveul bij as d'n Baard gegeven had en ik beloof oew, da ge dan 'nen dag acht oew lachen wel kon houwen. Veural as ge foep gong springen mee de jongens en ze jiekerden mee d'n hak van d'ren klomp er nog 's gèèf overhenen. Dan kwammen er nog acht dagen bij... En da vonden me heel gewoon. As g*op school d'n meester getergd had en van hum en later thuis nog 's 'n pak raansel kreeg, dan beschouwden me da zooveul as een van de scha- duwkaanten van 't schoolgaan. En of me d'r mee achterop zijn gerokt? Integendeel. Me kregen al gaauw in de gaten de waarheid van 't sprikword: pèèrden die d'n haver verdienen, motten m krijgen okEn die 't riesiekoow nie loopen wouw om 'n dag of veertien mee 'n gloeiend achterwerk rond te loopen, die moest dan ok d'n Baard maar nie pesten. Uit! Waant as ons ouwelui nie naast d'n bovenmeester hadden gaan staan, nouw, da wil ik wel weten dan hadden me heel de school en d'n Baard erbij afgebro ken! Dan waren me opgegroeid veur galg en rad; dan dan was 't Bolzjewissem nie in Petersburg, maar in Ulvenhout uitgebroken... Die schaande-n-is ons dürpke dan tenminste bespaard gebleven, omdat er in de teuten van die ouwe boeren dr klompen meer opvoedingskur^ schuil gong as in heele biebleteeken mee peedago^ffsche boeken. En nouw koom ik, waar ik zijn mot! Ge mot dan weten, da'k gelezen eb 'n stukske uit de lcraant van 'nen meester die veroordeeld is, omdat Ie 'nen belhamer van 'nen leerling van 'm, onder z'n gewit-wei had geschupt. 't Was in 'n negerij in Ol- laand, Wijk-aan-Zee mot da nest hieten, da-d-'nen Haan tje d'n Veurste in de zeuvenste klas de blommekes buiten gong zetten. D'n bovenmeester was efkes weg, 'n ondermeester zou 'm zoolaank vervangen en net as wij In onzen tijd, olleen d'n bovenmeester had daar wa-d-in te brengen in die klas. Zuilie waren natuurlijk de bazen van de school. En toen dus d'n ondermeester binnenkwam, toen floten ze 'm mee z'n allen uit. Ol lee, 'n ouw kunstje. Da dejen wij ok vruuger. Keb zelfs 'nen meester g'ad, die wier altij mee daverend applaus ontvangen en d'n dieën moktc-n-'r dan nog 't beste van wat er van te maken was en boog en bedaankte- n-ons veur de hartelijke ontvaangst. Maar altij liep 't zoo goed nie af! Affijn, toen dieën mensch dan uit gefloten wier deur die snotpieken, toen kommandeer- de-n-ie d'n haantje-d'n-veurste om de klas uit te gaan. En toen d'n aap da nie dee, toen pakte d'n meester 'm bij z'n lurven om 'm uit de baanlt te sleuren en den gang op te smijten. Maar da gong nie zoo glad. D'n brak hiew z'n eigen vast en wier d'r geplukt en getrok ken. Totdat d'n kwajongen los was gemokt van de baank en op z'n bakkes viel. Toen nog 'nen schup on der z'n broek en... d'r uit die gin huishuur betaalt! Da's allemaal heel, heel gewoon amico. Da's alle maal zoow oud en zoow natuurlijk as de eendenkiekens zwemmen. Maar wa nuuw, splunternuuw 's, da-d-is: da zo'nen brak van z'n vader gelijk krijgt. Pa is naar de pliesie Zitting van Donderdag 15 Januari. Een treffen op de brug in den Ewijcksvaart- weg bij Kleinesluis. Heeren rechters ne men een kijkje op de plaats van het ge beurde. Wordt voortgezet de zaak tegen Jannis B., aannemer te Wieringen, wien ten laste gelegd was, dat hij met zijn auto roekeloos zou hebben gereden en het verkeer in gevaar gebracht. Op den dag van overtreding, den 15- den Juni van het vorige jaar, had namelijk een tref fen plaats tusschen verdachte en de rijvereenlging van Barsingerhorn op de brug, die ligt in den Ewijcksvaart- weg bij Kleinsluis. De ruiters kwamen in colonne van twee aangereden en reeds waren de instructeur en nog een tweetal over de brug. Verdachte zei, dat hij op dat moment 5 meter vóór de brug stilstond om ze de gelegenheid te geven, te passeeren. Maar Vethman zou hem toen gelast hebben om nog 5 meter achteruit te gaan en daar verkoos verdachte niet aan te voldoen. Het gevolg was, dat hij tenslotte was doorgereden en uiterst rechts de brug was overgegaan, waarbij de zich daarop bevindende paarden eenigszins in het gedrang kwamen. Aldus in het kort wat er op dien dag gebeurd is. Ook nu weer treedt mr. J. A. E. Buiskool van Schagen als raadsman van verdachte op. De zaak Is de vorige terechtzitting geschorst om nog een paar getuigen te hooren. Eerst wordt dan gehoord Arie Joh. van Rijswijk, lid van bovengenoemde vereeniging, wiens indruk van het gebeurde was, dat dit aan de onverschilligheid van ver dachte was te wijten. Hij had gezien, dat het paard van Mej. Schager was aangereden en gehoord, dat de heer Vethman zich als lid van de Vrijwillige Verkeerspolitie had geïdentificeerd. Ook de beide andere getuigen Sijfert van Eeten en Dirk Geerligs hadden gehoord dat Veth man verdachte gelast had uit naam van de Vrijw. Ver keerspolitie. Op een desbetreffende vraag van den verdediger, zegt getuige van Eeten, dat de auto een halven meter vóór de brug stilstond en hij er nog door kon, doch dat de ruiter naast hem niet meer kon passeeren. Dan laat de verdachte doorschemeren, als zouden de getuigen vóóruit hebben afgesproken wat ze voor de rechtbank zouden verklaren, wat hem de verontwaar diging van den kantonrechter en den ambtenaar op den hals doet halen. Wanneer vervolgens Vethman, die toevallig ook aan wezig is, nog wordt gehoord om het juiste van enkele kleinigheden te belichten, komt de ambtenaar van het O.M. aan het woord, die het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen acht, en daarna nogmaals de kwa liteiten van den heer Vethman als lid van de Vrijw. Vekeerspolitie releveert. Spr. vraagt zich af, welke fout de colonne gemaakt heeft. Zijns inziens geen enkele. Het is alleen aan de koppigheid van verdachte te wij ten, dat het gebeurd is. Die heeft, als een echte West fries niet toe willen geven, en zich koning van den weg gevoeld, en dat is een onhebbelijkheid die niet te pas komt. Toegegeven moet worden, dat wat Vethman, ge lastte geen bevel kan zijn (een lid van de Vrijwillige Verkeerspolitie kan alleen regelend optreden en ln het uiterste geval zelfs proces-verbaal opmaken, doch verder gaat zijn bevoegdheid niet Red.) maar, zoo zeide de ambtenaar, de West-Friezen willen zich nu eenmaal een dergelijke behandeling niet laten welgevallen (De amb- naar van het Openbaar Ministerie schijnt den West- Friezen nu niet bepaald een goed hart toe te dragen). Zoo iemand, aldus vervolgt spr. is verdachte ook, die er zelfs niet voor terugdeinst de getuigen hier van mein eed te beschuldigen. Hij zal hem echter door de politie in de gaten laten houden en hem ditmaal nog niet zijn rijbewijs ontnemen maar met het oog op de ernst van het feit eisoht hij tegen hem f 50 boete of 50 dagen hechtenis. De verdediging van Mr. Buiskool Het feit Westfries te zijn, aldus de verdediger, Mr. Buiskool, schijnt volgens den ambtenaar, iets minder waardigs in zich te sluiten, waarbij zijn koppigheid een van zijn minder goede eigenschappen is. Maar hij heeft ook nog een andere eigenschap en die is, dat hij een beetje driftig wordt, wanneer hij onrechtvaardig wordt gegaan en d'n ondermeester hee verhaal gekregen en... twintig pop boete, of tien dagen in de nor, veur mis handeling! Kek, da's nuuw! Da's van deuzen tijd. Van deuzen tijd, nouw die apen van jong zoow bru taal zijn. da ze veur 'nen ouwen mensch nlemeer opzij gaan; 'm te barsten loopen. Nouw ze dikkels al ver dronken zijn veur ze water gezien emmen. Nouw er onder die apen van veertien tot zestien jaren dingskes gebeuren, waar de ouwers d'r eigen veur schamen motten. Nouw ze op veftien jaren Bolzjewiek zijn! Kek, nouw, in deuzen tijd, nouw wordt d'n meester veur d'n rechter geslept, as ie zo'nen aap 'n aframme ling gift waar ie gewoonweg om gesmeekt hee. En wat er van da kleine tuig groeien mot, da z'nen meester veur d'n rechter brengen kan en ziet veroor- deelen, ollee, daar houw ik m'n hart veur vast. En gin wonder zal 't zijn, as zo'nen zelfsten snotpiek over 'n paar jaar z'n eigen vader veur z'n gezicht slaat. Zo'nen menschen mag dan te beklagen zijn, hij hee-g-at er zeivers naar gemokt. 't Is heel, heel erg, amico, da zukke dingskes meuge- lijk zijn. 't Is heel erg veur de aanstaande maatschappij, veur de menschen zeivers en veur alles. Maar ollee, wie z'n gat braande mot maar op de blaren zitten, zeggen wij altij. En da's 't eenigst wa'k er op weet. Kom, ik gaai er afscheien. 'k Ben staampvol. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. behandeld. Deze eigenschap is bij verdachte, die boven dien nog Wieringer is, sterk ontwikkeld en zoo kon het gebeuren, dat hij aan het „bevel" van Vethman geen ge hoor gaf, waar hij toch zag, dat deze makkelijk kon pas seeren. Want dit laatste wil spr. juist uitgemaakt zien, dat den eersten keer, dat verdachte voor de brug stopte, de paarden best konden passeeren en de verklaringen der nu gehoorde getuigen zijn daarvoor voor hean het beste bewijs. Voorts vraagt mr. Buiskool zich af, wat den beer Vethman bewogen heeft, om hier op de zitting aan wezig te zijn. Is het dat de jongens dan niet wat anders durven te zeggen? Spr. waarschuwt er tegen om voor zichtig te zijn met de getuigenverklaringen van jonge ren, iets wat de heer ambtenaar misschien nog wel be ter weet dan spr. Wat het optreden van den heer Veth man betreft, dit vindt mr. Buiskool branie-achig en spr. vindt het wel wat vervelend, dat hij het zeggen moet, maar heel West-Friesland zegt, dat de heer Vethman een branie is. Het feit, dat hij verdachte gelastte om 5 meter achteruit te gaan typeert meer dan genoeg het gevoel bij hem, dat zijn wil wet zal zijn. En waarom moest verdachte achteruit? Een persoonlijk onderzoek door spr. op de plaats van het gebeurde ingesteld, heeft hean de zekerheid gegeven, dat de ruiters er heel gemak kelijk dóórgekund hadden. Maar niet met zijn tweeën naast elkaar, waarvan spr. absoluut niet de noodzake lijkheid inziet. Neen, herhaalt mr. Buiskool, het is niets anders dan het gevolg van de branie-achtigheid van den heer Vethman, een overschatting van eigen macht De roekeloosheid zit aan den kant van den leider der rui ters, niet aan dien van verdachte. Als de leider maar was doorgereden, dan zou er niets gebeurd zijn. Hij vraagt dan ook met volle overtuiging vrijspraak voor zijn cliënt, en mocht de kantonrechter desondanks ver dachte aan het hem ten laste gelegde schuldig achten, dan is 50 gulden boete zeer zeker veel te hoog. De ambtenaar blijft echter persisteeren bij den door hem uitgesproken eisch, maar wil toch nog even opmer ken, dat al wat de geachte raadsman van den getuige Vethman kan zeggen, dit nog altijd niet zoo erg is, als wat hij van verdachte zegt, en dat is, dat hij hem een onbeschofte vlegel vindt (het is merkbaar en wel eenigs zins begrijpelijk, dat verdachte hier alle moeite doet om zioh in te houden). Daarna zal mr. Bulskool den ambtenaar nog van re pliek dienen, doch dit schijnt hem niet goed mogelijk te zijn, omdat de heer Vethman den ambtenaar over iets wil inlichten, totdat de verdediger vraagt, wie hier de leiding heeft en de kantonrechter zegt, dat de advokaat het woord heeft. Deze blijft er bij, dat de passage meer dan voldoende was en hij het overigens zeer wenschelijk zou achten, indien de heeren in eigen persoon een kijkje op de plaats van het gebeurde zouden nemen. De kantonrechter, vervolgens uitspraak doende, be gint met te zeggen dat hij in de zaak over 14 dagen schriftelijk vonnis zal wijzen. Voorts 'zal hij aan den wensch van den verdediger voldoen en op de „plaats des onheils" zooals hij het zegt, nog hedenmiddag een kijkje gaan nemen. Aldus wordt afgesproken om ten drie ure elkaar te Kleinesluis te ontmoeten. Het onderzoek ter plaatse Zoo zal zich dan de finale van deze rechtzaak afspe len op het punt van uitgang, in casu de brug bij de Kleinesluis. Voor zoover we ons kunnen herinneren, is dit de eerste maal dat de kantonrechter te Schagen op deze wijze aan een verdachte tot in het uitterste recht zal doen wedervaren. Op de plaats zijn aanwezig de kan tonrechter, mr. D. Bastert, de ambtenaar van het O. M., de griffier, de verdediger Mr. Buiskool, verdachte B., de drie getuigen van dezen morgen en de heer Vethman alsmede wij als pers, die de behandeling van deze zaak tot het laatste toe willen meemaken, iets wat de kan tonrechter naar we vernamen niet anders dan kon ap- precleeren. Het gebeurde werd dan zonder de paarden, opnieuw gearrangeerd. Verdachte B. moest met zijn auto tot aan de brug rijden, waarna, nadat eerst na eenige strubbe ling de juiste plaats was ingenomen, kon worden nage gaan of passage voor de ruiters mogelijk was geweest. De kantonrechter scheen al spoedig overtuigd te zijn. Er was nog heel wat ruimte over, de leek zou zelfs zeggen meer dan genoeg. Maar menschen die verstand van paar den hebben, denken er misschien anders over. De ambte naar eveneens. In ieder geval, de heeren kennen nu de situatie en zullen naar bevinding daarvan wel hande len. Het resultaat daarvan hooren we over 14 dagen. NIET O P MAAR TEGEN DE WIP. Voor een paar maanden terug was de wipbrug over het Oude Veer bij Kleinesluis in reparatie, waardoor men er niet overheen kon, en door een boom, geslagen tus schen de twee opstaande peilers voor het verkeer was afgesloten. Desondanks reed de heer Jb. van Duin, land bouwer te Anna Paulowna er met zijn auto tegenop, zoo dat hij vrij ernstige schade opliep. Volgens zijn zeggen, kon hij de paal absoluut niet zien, omdat deze in de zelfde kleur van de brug was geschilderd en de weg, daar eenigszins oploopend is, zoodat men er schuinsweg tegenop kijkt. Den volgenden dag na het ongeluk was de paal rood-wit geverfd. Mr. Buiskool trad op als gemachtigde van Jan de Gr., den aannemer van het werk. Deze vroeg aan Van Duin en dengene, die naast hem in de auto zat. of ze niet gegroet hadden naar menschen, rechts van den weg. Getuige Van Duin erkent dit. maar volgens hem was dit geenszins de oorzaak van hst gebeurde. Tevens ko men de Schager Couranten te voorschijn, waarin de af sluiting van den weg per advertentie bekend gemaakt was. De zaak wordt tot de volgende terechtzitting aange houden om nog esnige getuigen te hooren, maar toen de heeren vanmiddag toch op de Kleinesluis waren, heb ben ze meteen dit geval opgenomen en aan de uitlating van den kantonrechter, dat je de paal al bijna op Bree- zad wel had kunnen zien, achten wij de uitspraak in dit geval niet zeer twijfelachtig. ONGEWOON OPTREDEN. Autobu3diensten moeten op hun kantoor een register hebben, waarin de arbeidsuren staan vermeld, van de chauffeurs. Deze registers worden gecontroleerd door controleurs bij de Rijksspoorwegen. De heer Koele in zijn kwaliteit als hierboven genoemd, schijnt echter de gewoonte te hebben om maar bij den eigenaar van een autobusdienst binnen te dringen, en op niet bepaald vriendelijke wijze naar het betreffende register te vragen Zoo ook bij den heer P. D. te Schagen, wiens familie van het register niets afwist en zoodoende de controleur on verrichter zake vertrok, na blijkbaar eerst proces-ver baal te hebben opgemaakt. Aldus vertelde mr. Buiskool, die als gemachtigde op trad, en bestreed, dat de controleur tot het een en an der de bevoegdheid had. Deze zaak wordt eveneens aan gehouden. De heer D. had ook een afschrift in zijn auto moeten hebben, en daarvoor werd hij bij verstek veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen. Hiervan schriftelijke uitspraak over 14 dagen. DE KADE DOORGESTOKEN. Bart en Hein B., landbouwers te Harenkarspel, staan terecht, dat zij op of omstreeks den 12den Juni van het vorige jaar in de kade van de Woudmeer zouden hebben gespit Dit wordt door verdachten erkend. Getuige Corn. de Vries, opzichter van de Banne Harenkarspel, verklaart dan, dat het na den hevigen regenval van den 12den Juni was. Het land van Boon, dat gelegen is in den Ringpolder, alsmede de Woud- meer, welke laatste polder lager gelegen is dan eerst genoemde, stonden beide blank. Getuige had opge merkt, dat er in de kade, bij het land van Boon een geul gespit was, kennelijk met het doel, om het water af te tappen in de Woudmeer. Hij vond het feit te ernstig om het niet bij het polderbestuur aanhangig te maken. Het kon zonder meer maar niet in den doof pot gestopt worden, want waar zouvander3 het ontzag voor het polderbestuur blijven? Verdachten hadden het willen doen voorkomen, alsof zij met het spitten een mollengat had willen plempen, dat gevaar opleverde voor de kade, maar dit kon er bij getuige onmogelijk in. „Neen", meent de kantonrechter, „het lag er té dik op." Getuige De Vries zegt nog, dat verdachte gezegd had: „dat het zoo mooi ging, dat ze het* gat maar open lieten". Verdachte H. B.: De Vries, je bent een groote ^u- genaar, maar deze uitlating bezorgde hem een danigen uitbrander van den kantonrechter. Ook getuige R. Bronder had geconstateerd, dat er in de kade gewerkt was. De Ambtenaar van het O. M. noemde het een niet genoeg af te keuren handeling, de schade, die men ge zamenlijk dient te dragen op anderen af te wentelen. Hij eischt dan ook de maximum-boete en wel tegen elk f 25 of 25 dagen hechtenis. Verdachten houden vol, dat ze het alleen gedaan, hadden om het mollegat te plempen, maar ze hebben niets veel succes bij den kantonrechter, want deze ver oordeelt ze conform den hierboven vermelden eisch. BINNEN DE KOOI. J. de W., te Anna Paulowna, had zich met een schiet geweer in jagende houding bevonden up de landerijen van Corn. Koopman en P. Portegijs, maar aangezien deze binnen de kooi van den heer Korver vallen, mocht dit niet en deswege wordt hij heden tot de lang niet malsche boete van f 30 of 30 dagen hechtenis veroordeeld. GEBOUWD ZONDER VERGUNNING. De gemeente Callantsoog had er den laatsten tijd nogal mee te kampen, dat binnen de kom der gemeente gebouwd werd, zonder dat daarvoor vergunning van B. en W. was aangevraagd. Hieraan moest eens een einde komen en dus waren er een paar tegen de iamp ge vlogen. J. H. v. d Pi. was de eerste die hiervoor moest terecht staan. Burgemeester Breebaart vond het wel jammer, dat het juist deze trof, omdat v. d. PI. geheel te goeder trouw was, daar zijn aannemer Vos had beloofd een en ander in orde te zullen brengen. In verband met deze omstandigheden wordt v. d. PI. tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis veroordeeld. KI. BI. verkeerde niet in dusdanige gunstige om standigheden, zoodat voor hem de straf f 4 boete of 4 dagen hechtenis was. Eveneens voor een De W., die niet verschenen was. Op het oogenbiilc, aldus verklaarde burgemeester Breebaart, komen de aanvragen om bouwvergunningen bij ristjes binnen. BOONTJE KOMT OM Z'N LOONTJE. Een zekere D. in de Zijpe, had op den Rijksweg langs het Noordhollandsch Kanaal met een handjevol bruine boonen gegooid naar een auto van den heer De Jager uit Heiloo. Een boon zegge en schrijve één boon had de auto geraakt. Hedenmorgen kwam dit boontje om z'n loontje en dat bedroeg maar eventjes f 8. Als ze allemaal zoo duur waren, zou de landbouw crisis gauw opgelost zijn. DE WEGEN ZIJN AL SLECHT GENOEG. Corn. B., monteur te Wieringerwaard, had een tractor door middel van een anderen wagen langs den weg gesleept, doch de tractor had kammen op de wielen en het feit, dat de tractor in dit geval niet op eigen kracht voortbewoog, kon niets veranderen aan de straf van f 7 boete of 7 dagen hechtenis, die den verdachte werd opgelegd. Albert K. te Zijpe had eveneens met een tractor ge reden, maar het schijnt niet goed uitgemaakt, of deze de bij de wet verboden kammen op de wielen had, zoodat deze zaak wordt aangehonden om alsnog den 19den Februari den verbalisant J. de B. te hooren. HET ACETYLEENTOESTEL BUITEN DE DEUR. De smid Wybe H. te Winkel had zijn nieuwe acetyleen- toestel een plaatsje in de smederij gegeven, doch de wet schrijft voor,, dat deze gevaarlijke dingetjes in de open lucht dienen te worden opgesteld. De arbeids inspecteur Voorbrood was er dan ook als de kippen bij, om H. een uitnoodiging voor een bezoek aan den rechter te overhandigen, waar deze wel niet blij mee geweest zal zijn. En terecht, want heden werd hij veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. De eisch was f 30 of 30 dagen. ADMINISTRATIËN BELASTINGZAKEN. Hoofdkantoor: HAARLEM, Wilhelminastraat. Tel. 11601. Na 6 uur Tel. 14621 Bijkantoor; 's GRAVENHAGE, Akeleistraat 56. Speciale afdeelingen voor BLOEMBOLLENCULTUUR, LAND- EN TUINBOUW en VEETEELT. INLICHTINGEN bi) onzen CORRESPONDENT, den heer

Schager Courant | 1931 | | pagina 13