SchagerCourant Vierde Blad. Uit onze omgeving. LANGEND1JK T uinbouwvereeniging „De Toekomst". WINKEL HARENKARSPEL BARS1NGERH0RN [DRABIfl A-van W-KENBURCVS** c A ••iLEVpTRAMI- 17 I\\S> HEERHUGOWAARD HOOGWOUD Ingezonden Stukken. Van een botsing aan 't Oude Veer. Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 20 Januari 1931. 74ste Jaargang. No. 8801 We vernemen, dat in de gemeente Koedijk zich twee derde deel van het aantal tuinders hebben aangemeld om in aanmerking te komen voor het tuinderscrediet. Ons werd meegedeeld, dat een aantal werklooze ar beiders werk hebben gevonden bij de Zuiderzeewerken in de Wieringermeer. OUDKARSPEL. De heer P. Spanjaart, vroeger ambtenaar ter secretarie te Oudkarspel, slaagde voor het Mercuriusdiploma Boekhouden. ZUIDSCHARWOUDE7. W ethoudersbenoeming. In de Vrijdagavond jl. gehouden raadsvergadering, waarvan we Zaterdag uitvoerig verslag zonden aan onze abonné's aan den Langendijk, werd het nieuw benoemde raadslid de heer Jb. Kroon Az. geïnstal leerd en werd, ter voorziening in de vacature' ont staan door het overlijden van den wethouder Kroon, met 5 van de 7 stemmen tot wethouder benoemd de heer J. du Burck. De heer G. Kramer Cz. is geslaagd voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie. De tuinbouwvereen. De Toekomst vergaderde ia'rdag- dagmiddag ten lokale van den heer Kramer. De Voorzitter, de heer S. de Boer, opende de bijeen komst met allen welkom te heeten; en drukte zijn te vredenheid uit over de goede opkomst. Ook de pers werd welkom gehecten. Voorzitter herinnert er aan, dat hij reeds meer dan 20 jaar als zoodanig fungeert cn dat de tuinders in die jaren goede en slechte, ja, wel eens beste jaren hebben gehad: wij weten nu eenmaal, dat het tuinbouwbedrijf, ofschoon een mooi en vrij vak, wat op brengst betreft, zeer riskant is, maar met een slecht jaar troosten we er ons mee, dat er weer een goed jaar op volgen kan. Een jaar als 1930 hebben we zeker nooit gehad, en we willen hopen, dat zoo'n jaar niet spoedig meer te rugkomt. Het vorige jaar konden we ons verheugen in een goe den oogst, wat bleek uit de telling der winterproducten de voorraad was buitengewoon groot,, maar het mooie weer speelde ons parten; na Maart gingen de prijzen der kool naar beneden, zoodat men ten slotte kon zeg gen dat het product onverkoopbaar was. Van de winterkool moet het kapitaal gevormd worden, eerstens om den akker klaar te maken voor den nieuwe oogst, verder voor arbeidsloon, onderhoud van het gezin enz. Velen gingen echter zonder geld het voorjaar in en in de eerste plaats was de hoop gevestigd op de nieuwe aardappelen. Het voorjaar was gunstig voor den groei, zoodat nieuwe aardappelen en oude kool gelijk aan de veiling kwamen. De prijs der nieuwe aardappelen was aanvankelijk niet hoog; de schuld daarvan werd gegeven aan de om standigheid, dat er nog zooveel beste oude aardappelen waren, die ook laag in prijs stonden. De prijs was al spoedig niet loonend, maar toen kwam er weer een an dere vrees, en wel voor de ziekte in de aardappelen. „Het scheen wel, of die ziekte ons gegund was; toen enkel de vrees nog maar bestond, stond er een artikel dn de krant, dat alle aardappelen aan den Langendijk ziek waren en dat de veilingen stop gezet waren; dat was op zijn zachtst uitgedrukt een zeer ondoordachte daad van dien krantenman, welke dan ook hier veel 6chade veroorzaakt heeft. (De spr. doelt hier op een dezen zomer in de Schager Courant opgenomen be richtje, waarin werd gezegd, dat de aardappelziekte aan Langendyk was geconstateerd; dat de voorzitter, de heer Simon de Boer Klaaszoon, nu in zijn openingswoord durft te spreken van 'n artikel in de krant, dat alle aard appelen aan Langendyk ziek waren, bewijst duidelijk de mentaliteit van dezen voorlichter, om hier zijn behoefte om iemand, die hem niet aangena.am is, op een plaats waar deze zich niet verdedigen kan, te blameeren. Feit was het, dat de ziekte was geconstateerd en dat de vei ling zou zijn stop gezet, was in werkelijkheid vernomen, zooals bedoeld bericht vermeldde. (Verslaggever). Aanvankelijk scheen het nog, of het goed zou afkomen, met de ziekte, maar ten slotte trad plotseling de ziekte zoo hevig op, dat het geen verhandelbaar product meer was. Dat was een groote schade. Voorzitter herinnert dan verder aan den ramp van 12 Juni, waardoor veel vruchten op den akker verwoest waren, en veel vruchtbare grond van de akkers mee- spoelde. Midzomer stond het er dan ook slecht voor: uien en peen laag in prijs, de groei van de wintex-kool was niet best en bovendien was de draaihartigheid hevig opge treden in verschillende koolsoorten. De tuinbouwvereen. te Koedijk heeft er de stoot aan gegeven, dat er besprekingen gehouden werden om raad te schaffen en om middelen te zoeken, die verbetering konden brengen. Herinnerd wordt aan de garantie van provincie en gemeente, waarvoor de Voorzitter dank zegt. Nu zullen we spoedig een oproeping krijgen om dat crediet aan te vragen. „Ik weet niet, of bij Prov. Staten en bij de gemeente de grootte van het toe te staan kapitaal bepaald is (we willen den Voorzitter inlichten, dat dit niet het geval is. Verslaggever), maar toch zou ik dezen raad willen ge ven: Die crediet aanvraagt, bepale eerst zorgvuldig, wat hij noodig heeft, want hij moet wel bedenken, dat het weer terugbetaald moet worden, en ten tweede, zou ik degenen, die zich zelf nog kunnen redden, b.v. door 'n persoonlijk crediet, of het nemen van hypotheek, aanra den het ook zelf te doen en geen gebruik maken van 't provinciaal crediet. Dit zou anders ten slotte kunnen leiden tot een zoo groot aangevraagd kapitaal, dat er eenigszins besnoeid moest worden en dat zou diegenen, die het bepaald van de Provincie moeten hebben, kun nen benadeelen. Voorzitter wijdt daarna eenige beschouwingen aan de Pachtwet, waartegen sommige vereenigingen stelling ne men, andere echter dringen aan op aanneming door de Eerste Kamer. Hij schaart zich aan de zijde van hen, dje voor de Wet zijn. Verder wijdt hij uit over den Bond van Landpachters, waarvan hij iederen huurder en verhuurder aanraadt, de zaak te bestudeeren, opdat men er een goed oordeel va^ ve'len- wijst hij op het ongewenschte n strijkgelden by verkoopingen: de stroppen en de °°ge prijzen, die daardoor soms betaald worden, komen ten slotte weer ten laste van den pachter. Het publieke verhuren en het verhuren bij iijschijving moet verdwij nen, want daardoor wordt door den pachter, bij gebrek aan land, een pachtsom beloofd, die zelfs in redelijke jaren niet opgebracht kan worden, zoodat de pachter steeds in zorgen zijn bedrijf uitoefent. Sprekende over de vrijstelling der tuinders van de sociale lasten, meent spr., dat daar nog wel eens actie voor gevoerd kan worden, want veelal zijn de tuinders inkomsten niet hoog, tenminste niet van dien aard, dat zij die zware lasten kunnen dragen. De tuin- en land bouw betalen niet alleen voor hun eigen arbeiders, maar daar komt nog zooveel bij, alles wat de tuinbouw aan materiaal gebruikt enz. komen ook de lasten daarvan op hun schouders. Veel is er echter van de zijde der re geering nog niet gedaan voor den tuinbouw, wanneer we enkel maar nemen het verzoek om verlaging der spoorvrachten, dit is wel een verschil met Duitschland, waar de vrachtprijs reeds beduidend lager was dan bij ons en waar met 1 Januari nog meer is verlaagd. Vervolgens wijst spr. op de geringe koolteelt, zoodat hooge prijzen het zelfs niet goed kunnen maken. Of schoon de prijzen niet slecht zijn te noemen, v.n.1. niet van Rood en Deen, willen we hopen op goed vriezend weer, omdat dan de kans op hooge r prijs er is. Ten slotte wijst spr. op de moeilijke tijdsomstandighe den, op de noodzakelijkheid van samenwerken, en brengt in dit verband da.nk aan de door het gemeente bestuur getroffen regeling voor de reductie op de pacht van de gemeentelanderijen. Niet jammeren, maar moe dig voorwaarts; we kunnen hoop koesteren op de toe komst, ons bedrijf is altijd een loonend bedrijf geweest en zal het ook wel blijven, al komen er tijden dat voor een zeker product het getij verloopt, dat men de bakens moet verzetten. De zon schijnt achter de wolken en die zal ook voor ons tuinders wel weer eens helder door de wolken heenkomen. Met den wensch, dat ook deze middag mag getuigen van algemeene samenwerking en eensgezindheid optrek ken voor datgene, dat tot verbetering kan leiden, wordt de vergadering geopend verklaard. Zondag jl. gaf Winkels Harmonie een concert in de (ooneelzaal van den heer R. Laan, onder leiding van haar Directeur, den heer P. Pranger. In afwijking van de gewoonte de:- laatste jaren zou ter afwisse ling een tooneelstukje worden gegeven, teneinde te trachten wat meer publiek te trekken. De zaal was dan ook behoorlijk bezet en met belangstelling en aandachtig werd gevolgd het eerste gedeelte van het programma, nl. het muzikale gedeelte. Winkels Harmonie speelde een 8-tal nummers, op een wijze zooals we dat van onze Harmonie gewend zijn, en in het bijzonder meenen we melding te mogen maken van no. 3 Fantaisie-Pastorale van J. B. Sugle, waar in de heer W. Honingh een groote clarinetsolo cor rect uitvoerde. Èen warm applaus was daarvoor in ontvangst te nemen. Na de pauze werd opgevoerd het blijspel in één be drijf, getiteld „De Oom uit Amerika", Dit blijspel, met zijn gecompliceerdf samenloop van omstandigheden, en zijn onvoorziene ontknooping, werd geestig ge speeld. De spelers, leden en verwanten van leden der Harmonie hadden dit voor hun rekening genomen en zij hebben dankbaar werk verricht, getuige het applaus. Daarna bal. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur ging de mare door het dorp, dat er brand was uitgebroken in het gebouw van de Coöp. Ver. „De Tijdgeest" en in kor ten tijd waren vele nieuwsgieringen ter plaatse en brandbluschrnateriaal was spoedig op de brandkra- nen aangesloten en een tweetal slangen werden ge bracht naar den zolder boven de ovens, waar door onbekende oorzaak brand was' ontstaan. De brand weer had aanvankelijk te kampen met de dichte rook, welke zich daar ontwikkelde. Tot vlammen is het echter niet gekomen en met veel water in te brengen is het gelukt de brand tot den zolder te be perken. Gezien den storm en kennende de grootte en de inhoud van bet perceel, dat in een dicht be bouwd deel der gemeente is gelegen, moge, dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer, gezegd wor den dat een ramp is voorkomen. Bij de op Zondag jl. gehouden stemming voor twee Notabelen voor de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn van de 190 stemgerechtigde lidmaten, slechts 15 opge komen. Deze stemmen waren verdeeld als volgt, op de heeren; K. Meurs, 11, J. Nobel 13, Joh. Appel 2, P. Krapman 1, K. Bakker Sz. 1, Jb. Peetoom 1 en C. Koster Azn. 1 stem, zoodat gekozen zijn; in de vaca ture door het overlijden van den heer G. Stuij, ont staan, de heer K. Meurs en in de vacature ontstaan door het benoemen van den heer W. Amels, tot Kerkvoogd, de heer J. Nobel. Ter secretarie dezer gemeente is als gevonden aan gebracht: een regenjas, een autoband met velling, een autoslinger, een autonummerplaat G 51545, en een portemonnaie met inhoud. DIRKSHORN. De propaganda-avond van de afdeeling Harenkar spel van den Bond voor Staatspensionneering, ge houden op Zaterdag jl. in de zaal van den heer D. Bruin alhier, was trots het zeer ongunstige weer, goed bezocht. De Voorzitter, de heer C. de Vries, opent met een woord van welkom aan de aanwezigen, in 't bizonder aan de Tooneelvereeniging van St. Maartensbrug en aan de pers Teevens brengt hij namens het Bestuur van de afdeeling gaarne hulde en dank aan allen, die hebben medegewerkt aan de stichting van het „Tehuis voor Ouden van Dagen" te Dirkshorn. Voorts zegt Voorzitter, dat het de laatste avond is, welke bij Bruin zal worden gegeven, daar deze de zaak verlaat. Hij dankt den heer Bruin voor de me dewerking, steeds van hem ondervonden. Opgevoerd zal worden een propaganda-stuk, want propaganda is nog steeds noodig, waar thans nog 50000 ouden van dagen van Staatspensioen zijn ver stoken. Hierna ging het scherm op voor de opvoering van ..Levensdeining", tooneelspel in drie bedrijven door F. A. Geenseri, door de Tooneelvereeniging van St. Maartensbrug. Daar de medewerking dezer vereeni- ging geheel belangeloos werd verleend, is kritiek bij voorbaat uitgesloten. Laat ons dus alleen vermelden, dat het publiek, blijkens het herhaald hartelijk ap plaus. zeer tevreden was over de prestatie. Het stuk is van opzet goed met in het eerste bedrijf de aankondiging van ontslag aan den bejaarden werkman, die deze rol trouwens uitstekend vertolkte, en de booze stiefmoeder. De overgang van de laatste van feeks tot berouwvolle vrouw en moeder, als in middels de geldmiddelen zijn opgeraakt, dunkt ons, uit. psychologisch oogpunt bekeken, ietwat beden kelijk. Bij de sluiting dankt de Voorzitter de leden der Tooneelvereeniging voor hun medewerking, bene vens den jongen pianist voor zijn goede muziek. Ook de hulp van „Nieuw Leven" alhier wordt dankbaar erkend. Medegedeeld wordt nog, dat eenige nieuwe leden tot de afdeeling zijn toegetreden. Dezer dagen vierde Ds. D. Kossen, Doopsgezind pre dikant te Bolsward in Friesland, zijn veertigjarig ambtsjubileum. Dirk Kossen is 21 April 1865 te Barsingerhorn gebo ren. Hij studeerde aan het gymnasium en de stedelijke universiteit, te Amsterdam. In de hoofdstad liep hij ook college aan het Seminarium der Doopsgezinden. Den 18den Jan. 1891 leidde dr. Joh. Dyserinck van Rotter- t- leeuwarden dam hem van Den Helder tot zijn dienstwerk in. In 1895 vertrok dr. Kossen naar Den Haag, welke stand plaats hij in 1898 met Akkrum verwisselde; 15 jaar diende de jubilaris de gemeente van Akkrum, vanwaar hij 3 Aug. 1913 naar zijn tegenwoordige gemeente vertrok. In Akkrum was ds. Kossen bestuurder van de Friesche Doopsgez. Sociëteit, wat hij later ook werd van de Alg. Doopsgez. Sociëteit. Ook is hij secretaris van den ring Bolsward van Doopsgezinde Gemeenten en als zoodanig afgevaardigd naar de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit. Van ds. Kossen, die de Frie sche Doopsgezinde Sociëteit ook als voorzitter diende, verscheen een enkele bijdrage in het Doopsgez. Jaar boekje. Allerlei maatschappelijke arbeid had mede de be langstelling van den jubilaris. In Akkrum richtte ds. Kossen een afdeeling op van den Bond voor Staatspensionneering en van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alc. Dranken. Ook van het Groene Kruis riep hij een afdeeling met wijkverpleging in het leven. Ook was hij daar als Doopsgezind pre dikant bestuurder van de Cooperstichting, een in richting voor ouden van dagen, waar 22 gezinnen kunnen gehuisvest en welke stichting in het leven werd geroepen door Folkert Kuipers, een oud-Akrummer, die in Amerika tot grooten welstand was gekomen. Van de hand van den jubilaris verscheen ook in druk een verhandeling over „De vrouwelijke predikant". Op zyn gedenkdag, j.1. Zondag, hield ds. Kossen een gedachtenisrede. Maandagavond hebben de leden der gemeente den jubilaris in een speciale samenkomst gehuldigd. Rectificatie. Men schryft ons: In Uw blad van Zaterdagavond stond vermeld, dat in het bericht uit Heerhugowaard per abuis is vermeld, dat deze gemeente f 2050.voor de Kanalisatieplannen zal bijdragen.Dit moest zijn f 3050. Deze laatste bewering nu is onjuist. Wel moest de gemeente, of zou ze bijdragen f 3050.doch dat bedrag was voor het geheele plan, doch het bericht f 2050.wordt in rekening gebracht van het thans tot uitvoering komende plan. Zooals bekend, wordt 't gedeelte naar Hoorn nog niet uitgevoerd. Donderdag 15 Januari j.1. had de laatste ronde plaats tusschen de Sociëteit „Niet Klappen" en de Sociëteit „Vriendenkring", beiden alhier. Eerste stand was „Niet Klappen" 719 caramb. en „Vriendenkring" 756. De afloop is: Gespeeld maximum: 40: H. de Boer, 4 part., 113 tegen Portegies 139. 40: O. Schermer 157 tegen A. Breed 128. 40: Jb. Schermer 155 tegen P. Mulder 114. 40: Sm. v. d. Deure 145 tegen K. Mulder 128. 40: D. Mulder 104 tegen C. van Stralen 141. 40: J. van Meurs 78 tegen Mr. Bak 160. 40: J. Bakker Snr. 149 tegen C. Luiken 110. 40: K. Slagter 117 tegen Joh. de Boer 155. 30: K. Hoek 91 tegen G. Breed 119. 30: P. de Boer 113 tegen P. Luiken 105. 20. W. Vijn 69 tegen H. Dam 69. 20: R. de Boer 80 tegen P. Groen 43. 20: Jn. Bos 76 tegen H. Stam 48. 15: H. de Boer Snr. 36 tegen C. Commandeur 52. In 't geheel 1483 tegen 1511. Alzoo heeft „N. K." verloren met 28 caramboles. Het was een heel gezellige middag. De storm. In Engeland een snelheid van 120 K.M. per uur. De storm, die Vrijdagnacht en Zaterdag over een groot deel van Noord-Europa heeft gewoed, heeft vooral in Engeland danig huisgehouden. De orkaan had nu en dan een snelheid van 120 K.M. per uur. Hij breidde zich naar midden-Engeland uit en bereikte in den nacht Zuid-Engeland. In de havens langs de Westkust lag de scheepvaart geheel stil. De groote stoomschepen werden door de kracht van den storm zoo vast tegen de kademuren gedrukt, dat sterke sieepbooten niet in staat waren ze vrij te houden. Op de Noord-Westkust van Schotland is een vis- schersvaartuig op de rotsen geworpen. Eerst na bui tengewone inspanning van de opvarenden van ver schillende reddingsbooten gelukte het de bemanning van het visschersvaartuig te redden. Te Huil is een man door een windstoot op de spoor rails geworpen, juist op het oogenblik, dat een trein passeerde. Een been werd den ongelukkige afgereden. Te Londen heeft de storm aan verschillende gebouwen groote schade toegebracht. Ook uit Duitechhuid worden hevige stormen gemeld, gepaard gaande met sneeuwbuien, hagel en regen. In de haven van Hamburg en het gebied van de Elbe had de storm het scheep vaartverkeer geheel ontwricht. De meeste schepen zochten een veilige toevlucht in de havens. Ook in het Noord-Oostzeekanaal lag de scheepvaart stil. In de haven van Hamburg hadden verschillende kleine scheepsongelukken plaats. Ook van verschillende andere plaatsen in Duitsch land wordt stormschade gemeld. Op de spoorlijn Perleberg tusschen de stations Garz en Hoppenrade werd een lokaaltreintje uit de rails ge slagen. De machinist werd gedood. In het gebied der Beneden-Elbe en vooral der Bene- den-Oste is de aangerichte schade zeer aanzienlijk. Bij Wechtern woei een bakkersgezel van zijn fiets, hij kwam tegen een auto terecht en werd zwaar ge wond. In het Kurische Haff aan de grens van het Memel- land en Oost-Pruisen zyn ongeveer 100 visschers op een ijsschots naar zee afgedreven. De visschers hadden zich op het ijs begeven om daar te visschen, toen het ijs door een plotseling op komenden storm in beweging geraakte. Slechts twee man konden terstond worden gered. Zaterdagmiddag is de ijsschots echter weer aangedreven, zoodat alle gered konden worden. Een groot gedeelte van hun net ten is intusschen verloren gegaan. Te Breslau heeft de storm op vele plaatsen schade aangericht, waardoor de brandweer tallooze malen moest uitrukken. Reclameborden werden afgerukt; dakpannen sloegen op straat, boomen knapten af en vooral in de buitenwijken had de storm vrij spel. Op sommige plaatsen bereikte de wind zelfs een snel heid van bijna 130 K.M. per ui In ons eigen land heeft de storm weer eenige schade aan de duinen verricht. Zoo zijn Vrijdagmiddag onder Noordwijk, waar de woeste golven loodrecht op de kust stonden, groote stukken duin m zee gevallen. In het dorp werd veel schade aangericht. Ook in Callantsoog kwam het water weer zóó ver, dat op sommige plekken stukken van de duinen werden weggeslagen, Uit Baarn werd Zaterdagavond gemeld: Door den aanhoudenden Westerstorm is het zee water thans de Eemnesser-polder binnengeloopen. De peilschaal aan de Eembrug te Baarn wyst 1.50 M. boven A.P. Tengevolge van den hevigen storm van Vrijdagnacht is de boerderij van R. Veld te Nijeveen zoo goed als geheel vernield. De bewoners konden de hoeve tijdig ontruimen. Zaterdagmorgen vroeg is in het café van den heer De Gruyl aan de Keizerstraat te Goude de zijgevel door den storm ingedrukt. De gelagkamer is aan een zijde geheel open. De stukken van den muur kwamen terecht in de tuin van de Remonstrantsche kerk. Het huis is op last van de politie ontruimd. Door den hevigen Noordwesten wind is het eiland Marken Zaterdagmiddag onder water geloopen,zoodat de voetpaden onder water stenden en het verkeer per roeiboot moest geschieden. Een Ritmeester uit Waard en Groet, reed aan 't hoofd van zijn ruiterstoet; Een toonbeeld van fierheid, van schoonheid, van kracht, een roemruchte nazaat van oeroud geslacht. Zoo dravende langs het rimplende meer, kwam hij op de brug aan 't Oude Veer; maar daar passé eren kon hij niet, een auto, die geen ruimte liet, stond sidderend aan gene kant Een jonge snuiter hield in de hand de teugels van tachtig echte volbloeds en zijn oogen spelden weinig goeds, want als hij zich niet heeft bedrogen, komt pralend op zijn hengst getogen het hoofd der burger-cavalerie, genaamd West-Frieslands opperbranie. Deez', fronsende zijn veldheersoog, gelast, gebiedt, wenkt van omhoog den commandant van 't gaspedaal, die daad'lijk wordt van woede vaal dat hij dra make ruimer haan; voor goden zal het zoo niet gaan te kruipen door dat nauwe gat, die hebben recht op breeder pad. De man aan 't stuur, op strijd belust, zijn suprematie, zich bewust en bovendien van koppig ras, bezint zich Biet: geeft een dot gas cn grommend schiet de acht-cylinder de brug op en veroorzaakt hinder aan man en paard, aan paard en man. Zoo was Jannis en zoo was Jan. Deze muis, die had een staart, want onze ruiter uit den Waard, zachtmoedig,? (daar weten de paarden van), is tevens een duchtig politieman. Hij duldt geen strubb'ling in 't verkeer en Jannis hoorde van 't zaakje meer. In 't sombere gerechtsverblijf gaan partijen elkaar te lijf. Men spint, men pluist, men gaat te keer en weer beleeft het Oude Veel de opvoering van "t stout geval, zij 't zonder geschetter en gebral. 't Slot zal wel zijn: 10—0 voor Jan, West-Friesland denkt er 't zijne van; als ordelievend, 't er wezen mag, schikt het zich gaarne naar 't gezag, maar niet, al tronen z' op hooge kleppers naar protserige braniescheppers. W. L. Noordscharwoude, 18 Jan. 1931. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij eenige ruimte voor onderstaande, bij voorbaat mijn dank. „OPVOEDING". Ik voor mij geloof, dat het woord „opvoeding" bij vele opvoeders(sters) aan den Langendijk nog verkeerd wordt begrepen. Het heeft mij tenminste doen gaan twijfelen, toen de J.G.O.B. afd. Langendijk na haar jaarvergadering, gehouden te Noordscharwoude, neg enkele meisjes vergezelden die naar Broek op Langen dijk moesten. Wij werden toen gevolgd door een aantal schreeuwende en joelende jongens, terwijl de J.G.O.B.'ers daar absoluut geen aanleiding toe gaven, want deze gingen zonder te zingen huns weegs, zonder aandacht aan die schreeuwende jongens te ge ven. Maar al spoedig werden wij met uien, roode kool en steenen achtervolgd, waarvan verscheidenen dan ook doel troffen Maar ook de andere menschen die liepen te wandelen, liepen gevaar een kool of ui tegen het hoofd te krijgen. Dit gebeurde dan ook wel. Ik meende dit even onder de aandacht te moeten brengen van de opvoeders(sters) van de Langendijker jeugd. Want ik geloof niet. dat deze handelingen uit die jongens zelf voortkomen, maar wel degelijk uit de verkeerde voorstellingen tegenover de jeugdbeweging van de opvoeders(sters) van die jeugd. U, mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de ver leende plaatsruimte. Een J.G.O.B.'er. PAASCHTENTOONSTELLING. Zaterdagmiddag vergaderde de Vereenïging tot het houden van Jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van Vee te Schagen in het lokaal van mevr. Wed. L. Zwaag. De voorzitter, de heer J. B. Wilken opende de ver gadering, die goed bezocht was, met een toepasse lijk woord, waarna de heer J. H. Schone de notulen las, die onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was de mededeeling dat de gemeente Schagen f150 subsidie gaf voor 1931 en dat de Kon. Goedkeuring op de verloting was binnengekomen. De heer Schene bracht het 37e jaarverslag uit, dat onder applaus werd goedgekeurd. De commissie belast met het nazien der rekenin gen van verloting en vereeniging, adviseerde bii mon de van den heer A. Schenk te Schagen, tot goedkeu ring. De andere leden der commissie waren de heeren H. Spaans en C. Kooi, eveneens te Schagen. De ver gadering sloot zich bij het advies der commissie aan, en keurde de rekeningen goed en werd de penning meester onder dankzegging gedetacheerd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 13