iliiniu Nitiws- Alïtrtentit- LiiilinM Arbeidsbemiddeling en het doel hiervan Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Dinsdag 20 Januari 1931. SCHAG 74ste Jaargang No. 8801 C1DRAHIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-j TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno.j inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend/! DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN Vereeniging van Oadleerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen door L. BANDSMA (Directeur der Distr. Arbeidsbeurs te Den Helder.) Te ruim elf uur heet de voorzitter der Vereeniging van Oud-leerlingen der R.L.W.S. te Schagen de aan wezigen welkom en hoopt dat de te behandelen on derwerpen de belangstelling zullen hebben van de vergadering. Het onderwerp toch, arbeidsbemidde ling in den landbouw, heeft door de tijdsomstandig heden en de gewijzigde toestanden tusschen werk nemers en werkgevers bijzondere beteekenis gekre gen. Te dien opzichte wijzigen zich toch ook de toe standen geregeld en treden ook op dit gebied wetten in de plaats voor de vroeger gebruikelijke methoden. Het zal zaak zijn om ons ook van dit alles op de hoogte te stellen en het is dan ook te verwachten dat wij ons ook vandaag weer vruchtbaar, zullen bezig houden, te meer omdat de inleiders zijn menschen die al veel ervaring op dit terrein bezitten. Met een speciaal woord van welkom tot de sprekers geeft de voorzitter het woord aan den heer L. Bandsma, Directeur der Distr. Arbeidsbeurs te Den Helder. Deze zal behandelen het onderwerp Arbeidsbemidde ling (het doel, organisatie e.d.). Daartoe houdt de heer L. Bandsma onderstaande inleiding. Mijnheer de Voorzitter; Geachte Vergadering. In de eerste plaats breng ik een woord van harie- lijken dank nan het Bestuur Uwer vereeniging, het welk mij in de gelegenheid heeft gesteld U heden morgen een en ander over het vraagstuk der Arbeidsbemiddeling te kunnen vertellen. Ik zal beginne met het stellen en beantwoorden van de vraag: „W at is arbeidsbemiddeling en wat is het doel hiervan?" Arbeidsbemiddeling is het tot elkander brengen van werkgevers, die personeel behoeven en werk nemers, die werkloos zijn of van betrekking wen- schen te veranderen. De reden waarom de menschen van betrekking willen veranderen zijn dikwijls zeer verschillend. Zoo ontmoeten wij personen: die te weinig perspectief in hun betrekking zien; die het loon wat zij verdienen te laag achten; die niet met hun patroon overweg kunnen; die een ander beroep wenschen omdat het be oefende hun niet bevalt, of ook wel, die op medisch advies naar een andere streek moe ten verhuizen, hetzij voor zich zelf of vrouw of kin deren, enz. Onder de werknemers, die gebruik maken van de arbeidsbemiddeling bevinden zich zoowel hand- als hoofdarbeiders, zoowel mannelijk als vrouwelijk personeel. Het doel der arbeidsbemiddeling is het samen brengen van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt op een centraal punt, waardoor het tijdroovend en lang niet altijd prettig werk van werkzoeken wordt voor komen, terwijl het ook voor den werkgever groote voordeelen biedt. Het gevaar van particuliere arbeidsbe middeling. Mede wordt hierdoor tegengegaan, dat werkzoe kenden in handen vallen van particuliere plaatsing- bureaux. Vooral in de jaren omstreeks 1900 vierde de parti culiere bemiddeling hoogtij. De bemiddeling was bijna uitsluitend in handen van personen, die op deze wijze iets trachtten te ver dienen. Hier was dus sprake van arbeidsbemidde ling „uit winstbejag". Speciale kantoren waar vraag en aanbod van werk krachten van elke soort werden geregistreerd, beston den niet. De beroepsbemiddelaars hielden zich slechts met één enkel vak bezig. Nu eens waren het dienst boden. dan weer landarbeiders of varensgezellen waarover zij hun zorgen uitstrekten. Of werknemers of werkgevers hiermede gebaat waren, was bijzaak. Het was slechts om geld begon nen. Hoe meer mutaties er op de arbeidsmarkt voor kwamen, des te beter, daar elke bemiddeling voor hen financieele voordeelen bracht. Meestal werd bij de inschrijving een zeker bedrag betaald, terwijl bij het verkrijgen van een betrek king nog eens een zeker percentage van het te ver dienen loon was verschuldigd. Velen waren hiermee echter niet klaar. Zoo gaven caféhouders hun bezoekers crediet en zorgden er wel voor, dat de rente door een woekerprijs voor bemid delingswerkzaamheden hun niet ontging. Winkeliers kwamen met hun werklooze klanten overeen, dat zij, wanneer zij eenmaal aan werk geholpen waren, hun inkoopen nimmer elders zouden doen, e.d. In al deze vormen wist de bemiddelaar geld te kloppen uit de zakken van hen, die zijn diensten niet versmaadden, en al ontbreken omtrent dezen 'Md offlcieele gegevens, dat liet beniiddelingsbedrijf groote winsten afwierp is aan geen twijfel onder hevig. Wie van dit alles het slachtoffer was, zal U dui delijk zijn. Hoewel veel mindeer dan vroger komt het ook thans nog voor. Bij de Arbeidsbeurzen zijn enkele particuliere plaatsingsbureaux met winstoogmerk be kend, doch het is steeds zeer moeilijk hun verkeerde praktijken te bewijzen. In het Algemeen Handelsblad van 15 November j.1. trof mij het volgende stukje: EEN BUREAU VOOR WERKZOEKENDEN. De politie waarschuwt. De Commissaris van politie der centrale re cherche waarschuwt het publiek ernstig, al vorens in relatie te treden met of gelden af te dragen aan het Centraal Plaatsingbureau voor werkzoekenden, gevestigd aan de Joost van Geestraat, inlichtingen in te winnen aan zijn bureau aan het Haagsche Veer, hoofdbureau van politie Naar aanleiding van een advertentie in de dagbladen, waarin het „bureau" een werkkring aanbood aan werkzoekenden van iedere vak groep, heeft de centrale recherche een onder zoek ingesteld. Het onderzoek leidde naar een man uit Leiden, die sedert eenigen tijd zonder betrekking is en die dit bureau had opgerieht. Hij beweerde zich in verbinding te willen stel len met werkgevers in Noord- en Zuid-Holland, ten einde voorlichting te kunnen geven aan zijn cliënteele. Ten gerieve van zijn klanten wilde hij zich eveneens op alle Nederlandsche dagbladen abonneeren, ten einde goed op de hoogte te zijn van aangeboden betrekkingen. Het hoofdkantoor van het bureau zou te Lei den gevestigd worden. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zouden bijkantoren krijgen. Om dat kwam vast te staan, dat de zaak absoluut niet was voorbereid, heeft de politie den in druk dat de man slechts de gelden (f2.—) noo- dig voor inschrijving bij zijn bureau, heeft wil len incasseeren. Veel zal ik hier maar niet meer van zeggen, daar den 26sten November j.1. door de Eerste Kamer de wet op de arbeidsbemiddeling is aangenomen, hoewel niet geheel aan dergelijke praktijken paal en perk stelt. Zooals ik daareven al zei, biedt de arbeidsbemid deling ook voor den werkgever vele voordeelen. In de eerste plaats krijgt de werkgever bij zijn bezoek aan de arbeidsbeurs direct een inzicht in het aantal en gehalte der werkzoekende personeen, ter wijl daarnevens elke arbeidsbeurs in voldoende mate bekend is of het gewenschte personeel, indien het in de plaats zelf niet aanwezig is, niet elders is te verkrijgen. Hieromtrent zal ik U echter zoo aan stonds het een en ander mededeelen, daar ik mij nu nog even met de beantwoording van de vraag „w a t is het doel der arbeidsbemiddeling" wil bezig houden. Het doel. Dat de arbeidsbeurzen geen werk kunnen maken, zal U duidelijk zijn, maar toch kunnen zij veel doen om de werkloosheid te bestrijden. Hoe dikwijls komt het n.1. niet voor, dat in een zeker deel van het land een tekort aan arbeiders bestaat in een bepaalde tak van industrie, terwijl el ders een aantal arbeiedrs werkloos is. Vooral in den landbouw komt dit veel voor, waarover ik echter niet zal uitweiden, daar de heer Knetsch U straks hierover wel wat zal vertellen. Toch wil ik U hier, uit de vele gevallen die zich bij mijn Dienst hebben voorgedaan, een klein voor beeld noemen van een bemiddeling die ik zelf eeni- ge jaren terug heb tot stand gebracht en duidelijk de monstreert hetgeen ik hiervoren heb gezegd. Op Texel was een tekort aan aardappelrooiers en hoewel eenige personen op eigen gelegenheid daar heen trokken, kwam nog steeds handen te kort. Op Terschelling echter was een groote werkloosheid on der de zich aldaar bevindende landarbeiders. Door bemiddeling der Districts-arbeidsbeurs te Den Hel der en de correspondenten te Texel en Terschelling werd het aantal arbeiders op Texel te werk gesteld. Hierdoor waren dus èn de Texelsche werkgevers èn de Terschellingsche werknemers beiden geholpen en de werkloohheid te Terschelling, althans voor eeni gen tijd, belangrijk verminderd. Tevens is de arbeidsbeurs, vooral daar waar de met de arbeidsbemiddeling belaste ambtenaren even eens met de controle op de werkloosheidsverzekering zijn belast, een praktische controle-instelling. Wanneer alle werkgevers van de Arbeidsbemidde ling zouden gebruik maken, zou het onmogelijk zijn, dat een werknemer gelijktijdig werkt en uitkeering uit een werkloozenkas geniet. Hoewel fraude bij het ontvangen van werkloozen- uitkeering zelden voorkomt, zou dit tengevolge hier van geheel onmogelijk worden. Wellicht is bij U de vraag gerezen: „H o e i s de arbeidsbemiddeling ontstaan?" Hoewel natuurlijk over de geschiedenis der ar beidsbemiddeling heel veel is te vertellen, meen ik toch hieromtrent niet in onderdeelen te moeten tre den, daar dit U wellicht spoedig zou vervelen en mij de tijd daartoe ook ontbreekt. Ik zal daarom volstaan met U de belangrijkste gebeurtenissen mede te dee- len. De eerste arbeidsbeurzen hier te lande zijn gesticht als uitsluitend sociale instellingen, geboren uit de hiervoren door mij geschetste misstanden. De laatste jaren zijn vele arbeidsbeurzen mede opgericht, om redenen van economische noodzakelijkheid. De moeilijkheid voor werkgevers om geschikte ar beidskrachten en die voor werkzoekenden om pas senden arbeid te bekomen, deed zich reeds tientallen jaren terug gevoelen. De laatste jaren is deze moeilijkheid steeds toege nomen en wordt nog steeds grooter. Immers het aantal bedrijven is sterk vemeerderd, terwijl het aantal beroepen enorm is uitgebreid. Het gevolg hiervan is, dat de vraag om- en het aanbod van arbeidskrachten steeds ono\erzichtelijker is geworden en het zonder een centraal punt, bijna niet doenlijk meer is er uit te komen. Tevens zijn groote bezwaren ontstaan door de mo derniseering der bedrijven, waardoor perioden van snellen bloei, gevolgd door andere van achteruitgang en slapte voorkomen. Alles tezamen, is het voor de werkgevers lastiger geworden zelf personeel te verkrijgen, terwijl het voor den individueel en werknemer moeilijker.is geworden werk te vinden. Verdere oorzaken meen ik hier niet nader te moeten verklaren, daar deze geheel buiten het raam dezer bespreking vallen. Mede tengevolge van de groote werkloosheid welke in 1S84 in ons land heerschte, werd de aandacht op de arbeidsbemiddeling gevestigd. De eerste arbeidsbeurs. In het jaar 1886 werd door de Mij. voor den Wer kenden Stand te Amsterdam de eerste arbeidsbeurs opgericht. De bemiddeling geschiedde niet kosteloos. De beurs, die uitsluitend de beschikking had over particuliere fondsen, vorderde een geringe bijdrage van patroons en werknemers. Toen echter het terrein harer bemoeiingen zich allengs uitbreidde, begonnen ook de kosten met de jaren belangrijk te stijgen. De bijdragen van belang hebbenden konden niet verhoogd worden, wilde de beurs althans niet de kans loopen, dat velen daar door weerhouden zouden worden, van haar diensten gebruik te maken. Teneinde eenigermate tegemoet te komen aan deze moeilijkheden, stelde de gemeente Aiftsterdam in 1S98 eenige lokalen met telefoon ter beschikking. Bij deze gelegenheid ontving de beurs den naam van Centrale Arbeidsbeurs, terwijl tevens de leiding in handen gelegd werd van een zelfstandige commissie. Een belangrijke verandering was ook, dat de bemid deling thans kosteloos plaats vond. Waar echter ook nu de uitgaven grootendeels gedekt moesten worden door de verplichte contributies van de leden dezer ver eeniging aan welke de beurs toebehoorde, en dit leden tal niet in voldoende mate toenam, verwonderde het niemand, dat de beurs reeds spoedig bij het gemeente bestuur om subsidie moest aankloppen. Niettemin was de beurs een succes, ook al bleek de belangstel ling van de zijde der werknemers veel grooter dan die van de werkgevers. In 1887 schreef de beurs 852 aanvragen om werk krachten in, terwijl 3623 werkzoekenden zich aanmel den en 599 plaatsingen in dat jaar tot stand kwa men. Tien jaren later waren deze cijfers ruim driemaal zoo groot. In 1890 kende het gemeentebestuur van Amsterdam aan de arbeidsbeurs een jaarlijksch subsidie toe van f250.hetwelk in 1904 tot f850.'sjaars werd ver hoogd. 1 Juli 1908 besloot de gemeente de beurs over te nemen en de exploitatie er van zelf in handen te nemen. Buiten hetgeen zich in Amsterdam afspeelde ten aanzien der arbeidsbemiddeling, waren ook andere gemeentebesturen reeds gevolgd, o.a. kan Schiedam zich er op beroepen, dat de eerste Gemeentelijke Ar beidsbeurs in Nederland tot stand bracht. Deze beurs trad in werking 9 December 1902. Het nut van een dergelijke instelling werd nu door vele gemeenten ingezien en gedurende een 30-tal ja ren is de arbeidsbemiddeling gegroeid tot wat het nu is. Hoe de arbeidsbemiddeling georganiseerd is. De organisatie der arbeidsbemiddeling hier te lande is thans als volgt: Er is een Centrale Rijksarbeidsbeurs, ressorteeren- de onder het Departement van Arbeid, Handel en Nij- heid. Zij maakt een aparte afdeeling uit van dit De partement, met aan het hoofd een directeur. Aan deze centrale Rijksarbeidsbeurs zijn eenige vakafdeelingen verbonden, n.1. de Vakafdeeling voor Handelsreizigers en Handelsagenten en de Vakafdee- ling voor het Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf. Deze vakafdeelingen worden geleid door ambtena ren uit de betrokken bedrijven afkomstig, zoodat zij in finesses met liet- vak bekend zijn, hetgeen de be middeling natuurlijk ten goede komt. Naast deze Centrale Rijksarbeidsbeurs is er een cor respondentschap gevestigd te Parijs en bestaat er een Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen. Vervol gens staat de Centrale Rijksarbeidsbeurs met bijna alle landen in verbinding. Ons land is verder in 41 districten verdeeld, terwijl er in zoo goed als alle gemeenten een correspon dent, voortaan in verband met de reeds eerder door mij genoemde wet op de arbeidsbemiddeling agent ge noemd, is gevestigd. Aan het hoofd van een Districtsarbeidsbeurs staat een directeur. Zoo'n district omvat een aantal ge meenten in de omgeving. Het district Den Helder omvat de volgende gemeen ten, t.w.: Anna Paulowna, Barsingertiorn, Callantsoog, Den Helder, Harenkarspel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Schagen, St. Maarten, Terschelling, Texel, Vlieland, Warmenhuizen, Wieringen, Wieringerwaard, Winkel en Zijpe. tAéêr wintereieren van zeer fijnen smaak door BERTELS' „KUNSTKORREL" Volledig dagrantsoen, niets bijvoeren I Waar niet verkrijgbaar, proef 5 Kilo f 1.20, postwissel. Octrooi in 10 Staten. Let op Loodje en Label, er zijn namaaksels. BERTELS- OLIEFABRIEKEN N.V. afd. KUNSTKORREL, A dam Aan de arbeidsbeurzen en de moeste correspondent* schappen is een bestuur verbonden. Dit bestuur wordt door den Raad der gemeentel alwaar de «Hstricts-arbcidsbcurs of correspondent schap is gevestigd, benoemd, en bestaat meestal uit een gelijk aantal werkgevers en werknemers en oen, neutralen voorzitter. De benoeming dezer leden ge*, schiedt meestal op een aanbeveling van de organisa- ties van werkgevers en werknemers ter plaatse. Dit heeft tot gevolg dat eventueele klachten om trent de arbeidsbemiddeling, de houding bij conflic ten, e.d. steeds objectief worden beoordeeld en Bur gemeester en Wethouders of de Raad indien zij ad* viezen van Bestuur der Arbeidsbeurs ontvangen, steeds op een neutrale houding van dit bestuur kun nen rekenen. Hoe de arbeidsbemiddeling werkt. Omtrent de werking der arbeidsbemiddeling zal ik. U ook iets mededeelen, terwijl ik U zoo aanstonds ook het verloop van een aanbieding van een werkzoe kende en de aanvraag van een werkgever zal uiteen zetten. Allereerst wil ik Uw aandacht vestigen op het z.g. dagelijksch bericht, hetwelk aan de arbeidsbeurzen en aan de belangrijkste correspondenten door de Centr. Rijksarbeidsbeurs wordt gezonden. Dit is een lijst, waarop alle vacante betrekkingen, welke bij de Arbeidsbeurzen en correspondentschap pen in Nederland zijn ingekomen, worden vermeld. Tevens worden hierop vermeld de vacatures in Duitschland, Frankrijk, België en andere landen, welke door bemiddeling der agenten in het buitenland bij haar zijn binnen gekomen. Het gevolg hiervan is, dat, indien een werkgever een aanvraag bij de arbeidsbeurs indient en hieraan door werkzoekenden in de plaats niet onmiddellijk kan worden voldaan, den volgenden dag alle arbeids beurzen en correspondentschappen mot deze aan vraag in kennis zijn gesteld. Indien er dus in Ne derland dan ook maar één van de gevraagde arbei ders beschikbaar is, kan aanleiding hiervan worden verwacht. Dat dit dagelijksch bericht van zeer groot belang is, zoowel voor werkgever als werknemer, heeft do praktijk reeds dikwijls bewezen. Wat gebeurt er nu als een werkzoekende zich bij de arbeidsbeurs aanmeldt? In de eerste plaats worden de gebruikelijke gege vens omtrent hem genoteerd: B u r g e r 1 ij k e s t a a t, godsdienst (dit speciaal voor inwonend perso neel), naam van den laatsten werkge ver, bezit van diplom a's, genoten op leiding, bijzondere bekwaam heden, a f- schrift van getuigshriften, e.d. In één woord alles wat bevorderlijk kan zijn om een juist in zicht te verkrijgen met wat voor een persoon men t s doen heeft. Verder worden er informatiën ingewor,- ncn bij den laatsten patroon omtrent reden van ont slag, hoe hij heeft voldaan, e.d. Is het gewenscht bij meerdere werkgevers inlichtingen in te winnen, dan geschiedt dat natuurlijk ook. In een kleine gemeente waar men elkander kent is dit niet steeds zoo noodig, en gebeurt het ook niet altijd, maar in plaatsen van eenige beteekenis is dit noodzakelijk. De ingewonnen gegevens zijn absoluut van verlrouwelijken aard en nimmer wordt dit ver trouwen door de ambtenaren der arbeidsbemiddeling misbruikt. De ingewonnen gegevens kunnen tevens dienen om te zien of de betrokkenen eventueel recht op uitkee ring uit de werkloozenkas hunner organisaties heb ben. Deze uitkeering wordt n.1. alleen verstrekt bij onvrijvyillige werkloosheid, dus indien een arbeider vrijwillig zijn betrekking verlaat, hetgeen uit het te rug ontvangen inlichtingenformulicr blijkt, wordt geen uitkeering verstrekt. Ook kan van deze inlichtingen gebruik worden ge maakt in bijzondere gevallen, zooals in het najaar van 1930, toen een belangrijk aantal menschen ge plaatst kon worden bij de in cultuurbrenging van den Wicringermeerpolder. Hier moest in de eerste plaats er voor gewaakt worden, .dat de arbeiders niet bij de boeren wegliepen, om in den Wieringcrmccrpolder te worden tewerk gesteld. Doordat bij dit werk alleen menschen over de arbeidsbeurs werden aangenomen, kon dit heel gemakkelijk worden voorkomen. Men schen die zelf ontslag hadden genomen, werden niet aangewezen, zoodat zij zich er wel voor wachtten ont slag te vragen bij hun werkgever. Komt nu een 2werkgever op 'de arbeidsbeurs vra gen om een arbeider, dan kan hem direct worden medegedeeld, wie er al zoo bij de beurs staan inge schreven. Kent hij de ingeschreven personen, dan wordt meestal direct een keuze gedaan en afgespro ken dat Jan of Piet om zoo laat zich moet meidon. Zijn de ingeschrevenen hem onbekend, dan zijn de ambtenaren door de ingewonnen informatiën daartoe in staat gesteld, den juisten man aan te wijzen. Ook dan weer wordt afgesproken op welk tijdstip één of meerdere personen naar den werkgever moeten worden verwezen, teneinde zich bij hem te presentoe- ren. Uit deze gezondenen wordt dan door den werkge ver keuze gedaan en lijken ze hem ongeschikt, dan volgt verdere toezending. Een werkgever is nimmer verplicht den door de arbeidsbeurs gezonden werkne mer aan te nemen en blijft geheel vrij in zijn keuze. Werkgevers die echter veelvuldig gebruik maken van de arbeidsbeurs, laten het meestal geheel aan de amb tenaren over, daar zij uit ondervinding wel weten, dat de door hen gewenschte arbeider wel wordt gezonden. Het zal U duidelijk zijn, dat het praatje, dat de arbeidsbeurs den menschen op nummer van een lijst aanwijst, en dat je maar moet nemen wat ze sturen, geheel onjuist is. Waarschijnlijk is dit nog overgebleven uit de da-

Schager Courant | 1931 | | pagina 3