SchagerCourant Beter rijden Vierde Blad. Spelen op winst Brabanlsche brieven. Broodzetting. op banden! Gemengd Nieuws. 20 millioen werkloozen in de geheele wereld. Zaterdag 24 Januari 1931. 74ste Jaargang. No. 8804 DE A.S. STATENVERKIEZING OP 21 APRIL. Elke partij is er natuurlijk op uit, om meer stemmen en als gevolg daarvan, meer zetels te winnen, dan zij heeft. Daar steekt niet kwaads in. Het kwaad begint pas, als de strijdmiddelen ongepast worden. Geen enkele partij heeft kans de volstrekte meerder heid te halen, d.w.z. 30 of meer zetels te bezetten. Of het ooit zoo ver zal komen, weten we natuurlijk niet, doch voorloopig zullen we daarover ons hoofd maar niet breken. De S.D.A.P., de sterkste partij, is met haar 24 zetels, het dichtst bij die meerderheid, gevolgd door de R.K. partij, die er 17 heeft. Samen zouden ze dus Noord-Holland kunnen regeeren, doch dat dit in afzienbaren tijd ook zal gebeuren, gelooft niemand. Daarvoor zitten er in de Roomsche fractie veel te veel doorgewinterde conservatieven, die op een democra tisch bewind volstrekt niet zijn gebrand. En daar gaat het in onze provincie om: niet of er een bepaalde partij zal regeeren daar zijn we immers nog lang niet aan toe maar wel of de demo craten de koers en het temoo zal aangeven of de conservatieven, de mannen van het behoud. Er is geen twijfel aan: de jongste vierjarige periode stond in het teeken der democratie. Toch is het niet gemakkelijk een democratische meer derheid bij elkaar te tellen. Twee partijen kondigen zich als democraten aan, n.1. de S.D.A.P. en de V.D Samen beschikken die over 24 plus 8, dus over 32 zetels. Dat is voor een meerderheid nog 7 te kort. Waar halen we die weg? Die moeten komen uit de rijen van de R.K. en de A.R. Ze zijn er ook wel, doch hoeveel het er precies zijn eh wie. is niet met zekerheid te zeggen. Dit staat echter vast: als de hoogere politiek geen rol speelt, komen democratische voorstellen zoo goed els zeker in veilige haven, ja worden dikwijls zonder stemming of met zeer groote meerderheid aanvaard. Men zou dan haast in den waan raken, dat onze Staten vrij zijn van Conservatieve smetten! Zien wij het goed, dan zijn deze resultaten te danken aan het beleid van Ged. Staten zelf, dat' er, indien eenigszins mogelijk, zaken moeten wor den gedaan. Wij bedoelen daarmee niets minderwaardigs, vooral niet dat er met beginselen wordt gespeeld. Gemakkelij ker dan in andere colleges, zoo komt ons voor, weet men elkaar hier te vinden door van weerskanten iets toe te geven, zoodra blijkt, dat een of ander idee noch geheel te verwezei^ijken noch geheel te keeren is. Tot onze vreugde slaat de balans dan steeds door naar den democratischen kant, al wordt niet alles be reikt, wat ook wij zouden wenschen. Daarom hopen wij, zooals we reeds meermalen deden uitkomen, op versterking der democratische partijen en van de democratische vleugels van de andere, waar nog conservatieven en democraten samen wonen bin nen hetzelfde partij-verband. Voor deze komt het voor al op de candidaatstelling aan. Verzuimen de roomsche en andere democraten dan hun kans om met ben ge lijkgezinde mannen en vrouwen zulke plaatsen in te ruimen op de candidatenlijsten, dat hun verkiezing op redelijke gronden is te verwachten, dan hebben zij verder verloren spel en is van die zijde geen ver zwakking van het conservatisme te verwachten. In een volgend artikel zullen wij een poging wagen om de positie der verschillende partijen te karakte- riseeren. Ulvenhout# 20 Jannewarle 1931. Menier, Hoe wijer of me van d'n oorlog afgeraken, hoo broer der of 't worren gaat. De waereld sukkelt hoe langer hoe dieper in d'n klei. Nouw gaan ze ieveraans reclame maken veur 'n Pan-Europa, as ik zoow de kraanten d'r op nalees en "t lijk mijn eer lijk gezeed nie zoo kwaad om de boel 's om te keeren. 1 Is nouw al zoolaank 'n Europeescho Pan gewiest, wie wit. as me de boel 's omkeeren of 't dan nie veul beter gaat. Net as mee 'n ouw pak, da ge veur 'n paar riksdaalders soms bestig kunt laten keeren, al val 't borstzakske dan ok glad ver keerd. Zoolaank as 't dan nog maar nie op oewen rug komt te zitten, da-ge nog bij oew segaren kunt, ollee, dan stapte mee zo'n kestumeke soms nog jaren laank heel gèèf de weareld deur. En da'k 't zoow over de politiek eb da zit 'm daarin, da 'k 't mijne ok 's zeggen wouw over de malijze, waant as ge "t over 't eene begint, dan komde vanzelvers bij 't aandere terechte, zooda ge op 't lest nie meer wit, komt de malijze nouw van de poliitiek of komt de polli- tiek uit de malijze. Zooiets as 't kieken en 't ei, 'nen puz zel veur 't kiekentje, da z'n eiges afvraagt: koom 't ei nouw van de kiep of de kiep van 't el. En evenmin as da krieleks daar ooit achter zal komen, evenmin zullen wij er ooit te weten komen wie de moeder en wie 't kinneke is van de poliitiek en de misère. Keke maar naar Ruslaand, Kunde gij soms zeggen of de ellende daar van 't Bosjewissem is gekomen, of 't Bolsjewissem van de ellende? Lood om ouw ijzer, amico, wa-d-ik oew smoes. As Ik 'n verkeerde poliitiek voer in m'n bedrijf, deur kwaaie pooters te zetten, dan oogst ik kwaaie èrpels! En as ik kwaaie èrpels eb, dan kan 'k gin ordentelijke pooters meer zetten. Maar 't fout is 'r dan gemokt. En as 'k dan deur blijf prullen en kwaaie piepers gaoi le veren dan verspeul ik in enkele maanden al m'n klanten, die 'k in lange jaren gekregen eb. Dan mot ik mee hie- peteeken beginnen, mee geldmaken, dan komen er op m'n gedoeike, de schuren en de stallen pampieren ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAA! lumiinaumniumHuiH 20-50d. per ons daken te leggen; dan krupt 'r deur m'n akkerlaand wur- mengebroeisel (rente-opbrengst) dat de worteltjes van m'n zaaisel opfrit. Dan komen me onder 't pampier te zitten, zooas heel de weareld onder de papperassen lee te verstikken en dan is 't gedoeike. d'n heelen hof, ver duveld rap naar de pinnelces. Op de flesch, amico. Dan wor Trui rebels en ik krijg ok d'n duvel in en is-t-'r oor log veur me-n-'t weten. En dan? Dan krijg-d-onzenlii veneer de schuld! Dan wordt aan Hum verweten, dat ie oew nie spaarde veur 'n faljiessement. Dan is 't Zijn schuld, dat d'n érpel teugenvaalt, dè biesten droog gaan staan, de hiepeteekhouwers zoo lastig zijn en dan. dan zijnde Bolsjewiekert veur ge 't wit...! 'k Mag dan maar 'nen boer zijn, ze praten mijn da dan toch maar nie van onder m'n zijjen pet vandaan. 't Is nog nie zoo laank gelejen, dat 'r in de kraanten 'n mode was geboren, om wéér in den Volksbond te gaan geleuven. Da ze 't 'nen mensch kwalijk nammen, die ronduit zee: „Knudde!" „Louw!" Da moes nouw maar 's uit zijn, schreven sommige kraar.tenmannen. En ollee. dochtte soms da'k in die da gen d'n piek-onder-water nie gevuuld eb? Ze zeeën er nie bij dat d'n Dré 't van eieren had gemokt, maar ik vuulde zóó wel, aan d'n teut van m'n klompen, da-d-ik 't volgens huilie over 't potje had gedaan. Maar keb 'r is mee gelachen in m'n eigen. Of ik nie weet, dat de Waarheid de eenige schoone jonkvrouw is, die ze 't liefste zien mee zoo veul meugelijk kleeren aan...! 't Eenigste wefke da ze niet gère in dikkeletee zien! Hah, of ik dan nie in de gaten eb? Maar nouw, wa zeggen ze nouw, diezelfste mannen? Nouw een van ons grotste Nederlaandsche figuren mee da gedikkelteerde wefke aan z'nen èrm binnen kwam stappen in de vergadering van Zjenijve. Nouw menier Colijn daar zee: „hier, menisters van buitenlaandsche zeiken van alle landen, kek me da wefke 's goed aan vel over botjes. Keke 's wat de Waarheid gejvorren is van juillie jarenlaank gezeever-in-de-rumte! Heurt toch is, as 't wefke lopt, dan kunde d'r botjes heuren rammelen Ollee, zie 's effen, menister van alle laanden, naar deze vrouw der Waarheid, die lijk 'nen kapstok is geworren, zoo mager as ze is! Kekt 's naar d'ren rug. Mee gemak kunde oewen hoed ophangen aan de wervels van d'r ruggegraat; oewen pels aan d'r schouwerblaren." Zoow is ie daar tekeer gegaan, onzen menier Colijn, En d'r was zó'n bietje 'teugen 'm in te brengen, dat ze 'm in Sjessesnaam maar gelijk gaven. Maar nogeens: nouw ben ik aan d'n slag, amico; wa zeggen nouw die mannen van 'n haalf jaar gelejen. die mijn pieken onder .water gavven? Ollee, waar zijn ze nouw, die bolleboozen? Wa-d-is-t'r nouw te zeggen, nouw menier Colijn z'n hamerke as veurzitter van d'eekenomische konferèènsies neergesallemaanderd hee en toen z'n gal 's uitgespogen? Wite wa dieën Engelschman, menier Henderson, al gezeed hee? „Sapperdemallemosterdpot", zee-t-ie op zn Engelsch: „nouw amico Colijn da zoo zeet, verdijd, nouw mot ik zeggen dat ie d'n dikste hee! Dat ie gelijk hee! 'k Heb er nooit zoo opgelet, maar potver- blommen (op z'n Engelsch, ee) ,'t is zoow!" En hij keek 't wefke nog 's goed aan en wier toen witjes van da levend zuslce van Mageren Hein. Toen klapte-n-ie in z'n haanden om Colijn gelijk te geven! Zooda'k maar zeggen wil, amico, al klinkt 't 'n bietje trotsig meschient: menier Colijn docht er net iender over as ikke! En 't zou me nikske nie verwonderen, dat da komt, omdat dieën mènsch, al is ie dan officier gewiest, al is ie dan Docter (zonder heksamen, wa-d-'t schonste is, heeredokter noemen ze da) al is ie dan oud-menister-president, per slot van rekening 'nen boerenzeun van afkomst is. Zooëenen verkoopen ze geen knollen veur citroenen. Daarveur hee-t-ie nog te veul verstajum van 't boere-ambacht, waar ge al gaauw leert, da ge gin puike eigenheimers kunt rooien van kwaaie pooters! Eek, zoow is mijn gedacht over d'n man, die daar in Zjenijve, veur 't front van heel de weareld, 'n goeie beurt veur Nederlaand mokte! Die daar efkes in de gaauwigheid die Hekselensies van heel de weareldd'n vestje volspouwde. Die ze daar netjes op z'n Fraansch de oud-Ollaansche Waarheid inpeperde! En da wier nie klaargemokt deur 'nen Hekselensie, die in de wieg geleed wier mee 'nen luier aan mee 'n kroontje d'rop; of 'nen nieuwerwetschen Hekselensie, die z'n vak was begonnen as mijnwerker; neeë, 'nen boerenzeun mee 'nen frisschen kop moest daar de boel 's wakker porren. En hij hee-g-'t gedaan op 'n manier, die er zijn mag! Hij heet-t-'r gin lapkes en doekskes om de waarheid gewondelen. Maar netjes, in 't Fraansch, hee-t-ie daar gezeed: „Menieren, 't is nouw eenmaal nie aanders: essetee stinkt!" En da zeggen vandaag, amico, ender al die nette, futsoendelijke menschen, die zelfs de waar- heid-van-'n-woord nog perbeeren te verdonkeremanen; die de futsoendelijkste waarheid onfutsoendelijker vin den, dan 'n gemeenheidje-in-zulvermampler gewindeld, en zoodoende beschaving en leugenarij tot één dlnk maken, en dan zóóiets komen vertellen, amico, as menier Colijn gedaan hee, temidden van al die Hekse lensies van de Europeesche Pan, da's gin dunne op 'nen riek. En 'k zeg nie da de pap nouw gaar ls. Da me nouw gaauw uit de misère zullen zijn. De weareld weer uit z'n wèèrgaren lpalen mee éénen spiets, da wit menier Colijn zeivers ok wel, dat da nie meugelijk ls. Maar meschient hee-t-ie de zaak wel d'n goeien kaant opge- spietst. Ze zijn 't allegaar mee 'm ééns, da ge'r baang van worren zouw; da ze de boel belaaitafelen. Net as aan de Belastingen bevoorbild. Daar krijgde ok wel "s gelijk as g'op oewen poot gaat speulen omda z'oew te diep in oewen nek gekeken emmeri, maar... gelijk of nie, éérst betalen! En dan ga-de soms van 't kantoor af mee 'n gevuul of ge d'n Slag van Waterloow gewon nen had, maar as ge dan thuiskomt, en gèèf opschept over oew overwining en Trui vraagt dan: en waar zijn nouw de centen...?" dan stade toch te kyken as 'n kindeke da ze 'n dooie musoh in z'n fikskes emmen gedouwd! En daarom d'n dag nog nie geprezen veur 't avond ls! Maar 't begin is bestig. En de weareld wit alweer asdat 'r nog 'n laandje bestaat aan 't zoomke van Europa, da Nederlaand hiet en waar nie olleen boerkes en wefkes wonen mee wije pofbroeken en rokskes aan, haand in haand daansend op eigeele klompskes ln 'n malsch-gruun grasveld laaiigst do zee (waar groeit da gras aan ons kusten?), zooas wij afgebeeld staan op sje- klade-tabletten en zoo, die naar 't buitenland verkocht worren! Dat da laandje nie enkelt bestaat uit kèèskoppen, geldwolven, koeien, petroleumboeren en elf oranje truien en die nie voetballen kunnen, maar dat er ok menschen vandaan komen mee verstaand genogt, om ze in Zjenyve's gèèf op 't potje te zetten. Kek, daar ben 'k grotsig op! Trotsch op m'n Nederlaanderschap (al woon 1 k dan aan 't voeten-end), trotsch op m'n Vaderlaand, al weet dan wel, da zulke trots olleen maar gewardeerd wordt hier in 'nen... Buitenlaander! Maar da kan ik nie verhelpen. Kom, amico, 'k gaai d'r van afscheien. M'n vél ls staampende vol, dus tot de noste week. Veul groeten van Trui en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Met dit weinig gebruikelijke woord bedoelt men het stellen van maximum-broodprijzen door de over heid of bij de wet. liet brood mag dan wel goedkoo- per worden geleverd, doch niet duurder. Tijdens den wereldoorlog hebben we die broodzet ting gekend als noodmaatregel. Ze was echter niet iets nieuws in onze geschiedenis, want ze heeft hier bestaan van 1816 tot 1854. Thans, nu de broodprijzen de dalende graanprijzen niet zijn gevolgd, duikt hier en daar de vraag op, of zulk een broodzetting niet opnieuw aanbeveling verdient, zoowel in het belang van de broodeters als van de graantelers. Wij moeten ons onbevoegd verklaren, om deze vraag te beantwoorden. Ons trof echter het volgende artikeltje van den in landbouwkringen bekenden Groninger Gedeputeerde L. II. Mansholt, die schreef: „Een bedrijfsboer op een groot landbouwbedrijf in Frankrijk schrijft mij, dat de boeren aldaar voor hun tarwe ruim f 16 per 100 K.G. maken. De Nederlandsche boeren ontvangen ongeveer f7 per 100 K.G. Het tarwebrood wordt in Frankrijk aan huis be zorgd en kost dan 23.4 cent per kilo. Een Groninger landarbeider met een weekloon van f 12 a f 15, betaalt voor zijn tarwebrood 22.5 ct. per kilo. Ofschoon dus in Frankrijk de verbouwer voor zijn tarwe een prijs maakt, die pl.m. 228 hooger is dan de prijs dien zijn Nederlandsche collega ontvangt, betaalt de Fransche broodgebruiker een broodprijs, die nog geen cent per kilo hooger is dan de hier be taalde. Dit zijn cijfers die, zeker nu niemand onverschil lig mogen laten. In Frankrijk wordt de broodprijs van tijd tot tijd in verband met den meelprijs, officieel vastgestel 1. Een „broodzetting" dus, zooals we die in Groningen voor roggebrood ook hadden. Niemand mag boven den vastgestelden prijs verkoopen. In ons land heerscht „vrijheid" op dit gebied. Met het gevolg, dat zich hier een ontstellend aantal bakkers en bakkertjes hebben gevestigd, die, ook met geringen omzet, zich een bestaan trachten te ver overen. Met het gevolg, dat groote willekeur heerscht bij het bepalen van de broodprijzen. Met het gevolg, dat in het land, waar de tarweprij- zen gedaald zijn, verre beneden de productieprijzen, de gebruiker bijna evenveel voor zijn brood betaalt als in het zwaar beschermde Frankrijk. Ik stel de vraag, of do vroeger hier inheemsche broodzetting, aangepast aan de veranderde omstan digheden, niet weer behoort te worden in het leven geroepen." Tot zoover de heer Mansholt. Zooals we reeds zeiden, laten wij het oordeel over de al of niet wenschelijkheid van broodzetting gaar ne aan bevoegden over. Wel willen we zeggen, dat overheidsbemoeiing op zich zelf ons niet afschrikt en dat een billijke verhouding tusschen den prijs van grondstoffen en afgewerkte producten in dit ge val dus brood ons toelacht. Door een koningstijger gedood. Het noodlottig jachtavontuur van den ad ministrateur van Tjikandi-Ilir. Nadere byzonderhqflen. Uit een kort bericht van het Aneta-persbureau !s reeds bekend, dat de administrateur van de onderne ming Tjilcandi Uir, in Bantam, de heer De Nijs Bik, op 3 Januari j.1. bij het nasporen van een koningstijger, die reeds een inlander had gedood, door het dier is aangevallen en ernstig gewond aan hoofd, nek en rug, tengevolge waarvan het slachtoffer in het Tjikini- ziekenhuis te Batavia is overleden. De volgende bijzonderheden staan vermeld in het per luchtpost ontvangen Bét Nbl. van 6 dezer: De heer de Nijs Bik was er Zaterdag in den vroegen ochtend met zijn auto, dcor hem zelf bestuurd, op uit getrokken om ergens op vogels te schieten. Zijn beide jeugdige kinderen van 6 a 7 jaar mochten met hem mee. Hij had geen ander vuurwapen bij zich dan een glad-loop geweer voor hagelpatronen. Ergens tusschen Madja en de desa Kopo, zag hij een volksoploop. De lieden waven zeer geagiteerd. Bij in formatie naar de oorzaak hiervan, kreeg hij te hooren, dat er een tijger in de buurt was gesignaleerd. Het beest had kort te voren, om 8 uur 's morgens onge veer, een Inlander, die op vrij korten afstand van den weg een stuk tegalan-grond (akker) aan het bewerken was, aangevallen en verscheurd Op zijn vreeselijk ge gil en hulpgeroep was het volk uit de naburige pon- donks (gebouwen) en tuinen toegesneld. Zooals zich begrijpen laat, bleven de lieden, ongewapend als zij waren, in groepen verzameld, op eerbiedigen afstand van de plaats, waar de tijger zijn prooi besprongen en op afschuwelijke wijze toegetakeld had. De heer de Nijs Eik kon de bewering van de In landers, dat er sprake zou zijn van een koningstijger, zoo maar niet voor waar aannemen, omdat er in de omstreken nooit koningstijgers gezien zijn. In de over tuiging verkeerende, dat het een toetoel geweest moest zijn, een pantersoort, welke in het gebied nogal eens gesignaleerd wordt, trok hij met zijn jachtgeweer de met struikgewas begroeide tegalan in. Nauwelijks het begroeide terrein in, werd hij plotseling van achteren door het roofdier, dat inderdaad een koningstijger bleek te zijn, besprongen. De ongelukkige werd met één klauw aan het achterhoofd buiten verdediging gesteld. Met den tweeden sprong was de tijger weer in de strui ken verdwenen. Het gebeurde verwekte bij het volk, zooals van zelf spreekt, een buitengewone consternatie. Men ging er op uit om hulp te halen. Het Bestuur kreeg er van te hooren, en de Veldpolitie. Tegen half 10 verschenen op het terrein eenige veldpolitiedienaren uit Rangkas Bitoeng, onder leiding van den detachements commandant Hage, die er voor gezorgd had, nood verband bij zich te heben. De heer de Nijs Bik, die aanvankelijk bewusteloos was, doch later weer bij kwam, werd, na voorloopig verbonden te zijn, per eigen auto met een van de hoofdagenten aan het stuur, naar Serang overgebracht en later naar het Tjikini-gesticht in Weltevreden, waar operatief ingrijpen noodig werd geaoht. Helaas heeft geen medische hulp meer mogen baten. De patiënt is Zondagochtend aan de bekomen verwondingen overleden. Intusschen lieten de heer Hage en zijn mannen na het gebeurde geen tijd voorbijgaan om den tijger op te sporen en onschadelijk te maken. Eenige treffers uit de oude Beaumont-karabijnen, waarmee, zooals be kend, een deel van het Veldpolitie-korps nog bewapend is, hadden slechts dit effect, dat de tijger met verwoed gegrom bleef doorloopen. De kogels uit deze voor historische vuurwapens bleken niet verder in het li chaam te zijn doorgedrongen dan eenige centimeters. Eerst later gelukte het met een Mannlicher-karabljn van een bestaande schietvereeniging in Bantam, den tijger neer te leggen. Het beest was 2% meter lang, van kop tot staart, en 90 cM. hoog, een bijzonder groot exemplaar dus. Men vermoedt dat de tijger af komstig is van een de natuur-monumenten in Zuid- Bantam, en op jacht naar prooi afgedwaald. Dit zijn de 7 punten van hun superioriteit: 1 Grootere luchtkamer 2 Volmaakte kooróccnstructle o Meervoudige, gepatenteerde draadconstructie A Grootere vlakte buigingsopper- C Grootere breedte met weg- neming van de onnoodige rubber Langer aanrakingsvlak met den weg, waardoor meenveg- vast he.d verkregen wordt 7 Niettegenstaande meer soe- pelhcid toch meer KM. The FISK TIRE Co. AMSTERDAM De Ruyterkade 143 Telefoon 41303-41503 N.V. Vraag Inlichtingen R. A. I. - Stand No. 146. Groot maffia-proces op Sicilië. Vcor 2800 misdaden circa 1250 jaar ge vangenisstraf. Hit Rorne: Na een langdurig proces is Donderdag te Caltani- setta op Sicilië vonnis geveld tegen 186 leden der maffia, aan wie niet minder dan 2800 misdaden ten laste waren gelegd. Vijf en vijftig beschuldigden werden vrijgespro ken. een vierde deel werd tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld. 5 tot tuchthuisstraffen van 30 jaar, terwijl aan de overige beklaagden tuchthuisstraffen tot in het geheel ruim 1000 jaar werden opgelegd. AUTO SLACHTOFFERS IN DE VEREEN. STATEN. 32.503 in een jaar. Uit New York: Het aantal personen dat in de Ver- eenigde Staten in het jaar 1930 door auto-ongelukken om het leven is gekomen, bedraagt 32.500 tegen 31.215 in 1929. Het is hot hoogste aantal slachtoffers, dat tot nu toe door hei autoverkeer in de Vereenigde Staten werd geëischt. DE NOOD VAN DE LANDBOUWERS IN DE VER. STATEN. Uit Washington: Meer dan een half millioen men schen wordt op het oogenblik door liet Amcrikaan- sche Roode Kruis geholpen. Het zijn allen slachtoffers van de droogte in het Midden-Westen en het Zuiden, waar de oogst mislukt is. Het aantal boeren, wier vee van honger is omge komen, en die om hulp vragen, neemt dagelijks toe. EEN BLOEDIGE LEZING VAN PANAIT ISTRATI. De bekende Roemecnschc schrijver, Panait Istrati, heeft te Jassy een lezing gehouden, die bloedig is geëindigd. Zij was eenige rechts-radicale studenten niet naar den zin: zij begonnen te protesteeren en raakten even later handgemeen met de in grootcn getale aanwezige communisten. Op een gegeven oogenblik klonken revolverschoten. Een toehoorder werd zwaar, verschillende anderen licht gewond. De lezing moest worden afgebroken, en Panait Istrati moest zelf onder bescherming der politie naar huis ebracht worden. In Europa tweemaal zooveel als verleden jaar. Wolff meldt uit Genève: Maandag a.s. komt in het Int. Arbeidsbureau een commissie van deskundigen bijeen, die tot taak heeft •u-actische voorstellen te doen tot bestlijding der werkloosheid. Uit een heden door het Arbeidsbureau gepubliceer de mededeeling over den stand der werkloosheid in de wereld blijkt, dat het aantal werkloozen in Euro pa op 11 millioen en van de geheele wereld op 20 millioen gescnat wordt. In Europa is het aantal werk loozen ongeveer tweemaal zoo hoog als een jaar gele den. Voor eenige landen worden de volgende cijfers gepubliceerd: Duitschland VA millioen: Groot-Brit- tannië 23-S millioen; Italië ruim een half millioen; Polen meer dan 200.000; Cechoslowakije ongeveer 150.000, Japan 400.000.

Schager Courant | 1931 | | pagina 13