ST. MAARTEN LANGENDIJK NIEUWE NIEDORP b'ieenkorast g~ W1ER1NGEN ANNA PAULOWNA Neus en Borst. Z IJ P E Plaatselijk Nieuws. Zoo is dan de drukke periode, van instudeering en opvoering der revue „O. G." voor Symphonie en andere medewerkende leden weer achter den rug en kan de penningmeester zijn balans opmaken en zien of het een batig saldo geeft, of, op den koop toe, nog een tekort. Wij willen hopen, dat het eerstgenoemde het resultaat is. Voor een goed bezete zaal werd de tweede opvoe ring dan gegeven en had minstens evenveel succes als Zondag. Zij, die Zondag ook de opvoering hebben medege maakt, merkten dadelijk op, dat onze Kwast en Jopie nog veel beter op dreef waren dan de eerste maal en door hun grollen en gekke gezegden de aanwezigen tot in hooge mate vermaakten. Daar reeds de courant van j.1. Dinsdag een verslag in detail bracht van de revue, volstaan we thans met te vermelden, dat deze ook nu een succes was en allen met groote voldoening op het door hen gepresteerde terug kunnen zien. Na afloop der opvoering werd bij monde van den heer W. Roggeveen, oud-voorzitter der vereeniging, aan den heer Schut, ontwerper der revue, en dlrecteus der vereeniging, uit naam der vereeniging een pracht- haardstoel aangeboden. Nog verschillende sprekers en wel de voorzitter van den Bond v. Staatspenslonn., de voorzitter van Nut en Genoegen, dito van den zang, complimenteerden allen de vereeniging met haar 10-jarig bestaan en deze prachtig geslaagde revue en gaven tevens een stoffelijk blijk van waardeering voor hetgeen de Symphonie steeds in het belang der resp. vereenlgingen had ge daan. Het was den heer Schut, die hierna aan allen dank bracht voor de geboden hulp, waarbij in de eerste plaats werd genoemd de heer Grin, directeur van de zangvereeniging, voor de muzikale verzorging der re vue, hetwelk door dezen geheel was getoonzet, voor waar een grootsch werk, waarvoor hem een prachtig bloemstuk in mooi geelkoperen pot werd aangeboden. Ook de heer P. Appel, de stille werker bij de revue, die met engelen-geduld en ongedachte kennis van zaken het grootste gedeelte der tooneelbenoodigheden had uitgedacht en gemaakt, ontving hiervoor des voorz. hartelijken dank en als blijk van waardeering een voetenzak. Ook de heer B. Schut, die als schilder zijn krachten had gewijd aan de zaak en de heeren J. de Vries en Jn. Bijpost voor het vele werk verricht, kre gen hiervoor dank en een cadeautje, terwijl op 't*einde de kastelein en diens vrouw, beter gekend als Ap en Antje, dank werd gebracht voor de groote toeschietelijk heid door hen ten allen tijde en bij alle gelegenheden betoond en voor hun opofferende medewerking bij de voorbereiding dezer revue in 't bijzonder. Hierna was het ten einde en volgde nog een gezellig bal aj& slot. BROEK OP LANGENDIJK. Bij het én dezer dagen te 's Gravenhage gehouden Postradicaal examen slaagde onze plaatsgenoot de heer Aid. Dekker, adj.—commies P.T.T., waarmede hij de vol ledige bevoegdheid voor commies P.T.T. heeft verkregen Bij het één dezer dagen gehouden examen boekhouden te Alkmaar, slaagde onze plaatsgenoot de heer Joh. Huitema OUDKARSPEL. Vergadering Bond van Landpachter, afd. Ohdkar- spel. Donderdagavond had een openbare vergadering plaats van bovengenoemden Bond. Ongeveer 50 landbouwers waren opgekomen. De voorzitter, de beer G.'IJfi opent de vergadering met een woord van welkom, Spr. is verheugd dat het Gem. Bestuur zoo goed vertegenwoordigd js, maar vindt het jammer, dat het Kerk- en Armbestuur minder goed is opgekomen. Daarna geeft de voorzit ter het woord aan den spr. van dezen avond, den heer Rinsema, die spreken zal over „De nieuwe Pachtwet." Spr. begint met te zeggen, dat ook hier de zaak is, dat de inkomsten lager zijn dan de uitgaven De in komsten kunnen moeilijk opgevoerd worden, daar de producten moeten concurreeren tegen de buitenland- sche markten. En de tariefmuren die de producten moeten passeeren zijn te hoog opgebouwd of ze wor den verkeerd toegepast. Dan de revue passeerende vraagt spr. zich af of do post „arbeid" te hoog is. Spr. antwoordt hierop ontkennend, maar het bedrijf kan ze niet opbrengen. Ook op den post „Exploitatie uitgaven" kan niet bezuinigd worden en op den post „Privé" kan ook niet noemenswaardig bezuinigd wor den. Het is mogelijk dat de boor in de oorlogsjaren iets meer bezuinigd moest hebben, maar nu verkee- ren zij in desolaten toestand. De zaak is niet te slecht voor te stellen. De verpachter antwoordt echter dat de toestand niet, zoo slecht kan zijn, de prijzen zijn nog zoo slecht niet. Maar hier spreekt de han del een woordje mee. De 4de post „De pacht", de eenige 'post, waarop kan en moet bezuinigd worden. De pachtprijzen zijn naar verhouding der prijzen van de producten te hoog. Nu mag men zeggen dat do pachters zelf de hooge prijzen gemaakt hebben, maar spr. zegt dat men daartoe gedwongen is, anders kreeg men geen land. De strijd der georganiseerde pachters gaat tegen dit verderfelijk systeem van de publieke verhuring. Als de pers zegt, dat voor deze omgeving het geor ganiseerd zijn niet noodzakelijk is, is spr. het daar mede niet eens. Ook voor deze omgeving is het noo- dig om te komen tot afschaffing der publieke ver huring. Het verheugt spr. dat er gemeenteraadsleden aanwezig zijn, die de inzichten van dit verkeerd systeem van verhuren onder oogen kunnen zien. Hierna gaat spr. uitvoerig na dat de pachtwet lang op zich heeft laten wachten en voert verschil lende misstanden aan. Het spijt spr. dat de schrijver van het Stemmingsbeeld in de N. L. Crt. na uitnoo- diging op zich laat wachten. Spr. had gaarne met den schrijver een openbaar debat gewild. Dan behan delt spr. verschillende artikelen van de Grondwet waarna spr. zijn rede beëindigt en vragen gesteld kunnen worden. Hierna wordt door enkele personen op aangename wijze met den spr. van gedachten gewisseld, waarna sluiting volgde. In een goed geslaagde .bijeenkomst van de afd. Langendijk van den Jongelieden Geheelonthouders Bond sprak de heer W. Wiese van Alkmaar. De le zing werd met lichtbeelden toegelicht. Door de afd. van Het Witte Kruis zijn thans defini tief plannen genomen om een afdeeling voor huis verzorging op te richten. Vrijdagavond heeft hierover een vergadering plaats gevonden. Op een en ander hopen wij nog nader terug te komen. ponderdagavond werd op initiatief van de Langen- dijker Winkoliersvereeniging een bijeenkomst gehou den, waar door de N.V. Philips te Eindhoven een le zing met demonstratie werd gehouden ffver „Winkel en Etalageverlichting". Door den voorzitter, den heer S. Timmerman, werd een woord van welkom gesproken, in het bijzonder tot, de heeren vertegenwoordigers van Philips. Door den heer Nue werd een inleiding gehouden over verlichting in winkels en étalages wat door hem met een demonstratie werd verduidelijkt, waar bij het toepassen van verlichting op verschillende wij ze werd toegepast. Verder werd een en ander nog verduidelijkt door lichtbeelden. Het was voor de aanwezigen en in het bijzonder voor de winkeliers een leerrijken avond, welke on getwijfeld zijn nut zal afwerpen. Gistermiddag reed de hakker J. H. alhier met paard en bakkerswagen van zijn patroon J. B. ter hoogte van de kolonie in den Westerweg alhier. Het paard schrok en liep plotseling achteruit, met het noodlot tig gevolg, dat, zeer zeker niet door soliditeit van een en ander, het voorgedeelte van den wagen van hete achtergedeelte werd gescheiden. Het paard kreeg het voorgedeelte op de achterpooten en begon geweldig te slaan, terwijl de bestuurder zoodanig kwam te vallen, dat hij momenteel niet kon loopen en hij per auto naar huis is gebracht. Het paard werd losgesne den en had verder weinig nadeelige gevolgen van het ongeval ondervonden. Bij nadere informatie is ook de heer H. er vrij goed afgekomen. MOERBEEK. Donderdag jl. heeft het Nat in de Moerbeek zijn Nutsavond gr houden in de zaal van den heer Joh. v d. Molen. Ondanks het slechte weer viel de op komst nogal mee. Om ongeveer acht uur opende de voorzitter met een kort woord, warna de secretaris de notulen las, welke onveranderd werden goedge keurd. Hierna werd gezamenlijk een lied gezongen, dat gevolgd werd door de lezing van Mevr. Bakker, ge titeld „Schipbreukelingen", wat een heele mooie le zing was. Hierna kregen we de tooneelvereeniging met „Een knap Stel" waar zeer om gelachen is. Na nog een liedje gezongen te hebben was het Mevr Buis, dio voor ons las „Het Onvoorziene", gevolgd door P. v. Twuiver met „De domme August", Jl) Zwaag ..De Zelfmoordenaar". P. v. Twuiver hield nog een lezing „Iloe boer Rens* zoon aan zijn vrouw kwam". Vervolgens Jb. Zwaag, die een liedje voor ons zong „Voor jou", een prestatie voor een man op zoo'n hoogen leeftijd. Als afwisseling speelde de heer J. Zwaag Jr. eenige nummers op zijn accordeon. ..Ouderliefde en leed" zong de heer G. Smit, waarna mej. A. Stammes eenige nummers voor piano ten gehoorc bracht. Vervolgens las Mevr, Bakker het verhaal van Jan Dikkers. Daarna zong de heer P. Wagen „Ka en Fok in de Vliegmachine" Mej. G. Krap met een mooi liedje, evenals mej. T. Prins. Waarna tot slot de heer P. v. Twuiver nog voor ons optrad met „Overdoen" en de heer G. Smit een liedje zong. N'a het gezamenlijk zingen van het Avondklokje, was het woord aan den voorzitter, waarin hij mededeel de dat de volgende bijeenkomst op 3 Maart a.s. waarschijnlijk zal plaats hebben, welke avond een heel mooie belooft te worden en die tevens de laat ste zal zijn van dit seizoen. Het ligt in de bedoeling vergunning aan te vragen voor het houden van bal- Met een woord van dank aan allen die hebben mede gewerkt tot welslagen van dezen avond, werd deze Door het gemeentebestuur is aanbesteed de levering van leermiddelen en schoolhehoeften voor de open bare scholen voor 1931-32 met den volgenden uitslag: Perceel I 'leermiddelen) en perceel II (schoolhe hoeften) gegund aan de firma P. Out te Koog aan de Zaan; perceel Hl (leermiddelen voor nuttige hand werken) gegund aan Joh. Klare alhier. De dienstplichtige der lichting 1928 W. D. van Treuren, behoorende tot het Reg. Genietroepen, is opgeroepen om' op 16 April a.s. voor 24 dagen voor herhalingsoefeningen op te komen te Utrocht. Voor het jaariijksch onderzoek zullen dit jaar wor den opgeroepen de dienstplichtigen der lichtingen 1919 en 1922. Besmettelijke ziekten in 1930. Gedurende het jaar 1930 hebben zich in deze ge meente voorgedaan 29 gevallen van diphtnerie, 6 ge vallen van roodvonk en 1 geval van typhus. Besmettelijke veeziekten in 1930. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer, waarvan in 1930 aangifte is gedaan, bedroeg 58, allen in de 2e helft van het jaar. Er is slechts één koe aan deze ziekte gestorven. Naar wij vernemen, zal door de Ver. van M.U.Z.- Personeel op 28 Januari a.s. voor leden en genoo- digden een filmavond worden gehouden in hotel De Haan, waar een film zal worden vertoond, opgeno men in de Philips-fabrieken te Eindhoven. Succesnieuws. De wedstrijden voor a.s. Zondag zijn: Succes I—B.K.C. I; Succes III—Kolhorn; Helder Succes 4. Nabij de Haukes in den Wieringermeerpolder is een begin gemaakt met den opbouw der eerste land- bouwschuur. DEN OEVER. Men deelde ons mede dat vanwege de vereeniging voor M.U.Z.-personeel (V.V.M.P.) Donderdag 28 Januari a.s. in de zaal van den heer M. de Haan een filmavond gehou den zal worden voor leden en genoodigden, alwaar de bedrijfsfilm van Philips vertoond zal worden. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt om de werkzaamheden aan de Zuiderzeewerken half Februari wederom te doen aanvangen. De groote seiger in de werkhaven, dat een viertal jaren heeft dienst gedaan voor het lossen van materi alen ten behoeve van de Zuiderzeewerken gaat verdwij nen. Nu de werkzaamheden van de Amsterdamsche Bal last Mij. zoo goed als beëindigd zijn en men verder schijnbaar geen behoefte aan dien steiger meer schijnt te hebben, is men inmiddels reeds begonnen met het af te breken. BREEZAND. Donderdagavond werd in 't café van den heer Jb. Borst ten overstaan van den te Wierlngerwaard geves- tigden Notaris J. Koomen publiek verkocht een woonhuis met erf en bouwterrein aan den Meerweg alhier, ter grootte van 37 a, 53 c.a., eigendom van den heer J. Schoute. In drie perceelen werd het Ingezet op f 4530, en bij afslag op f 80 daarboven afgemijnd door den heer J. Geervliet, loodgieter te Den Helder, alzoo f 4610. ANNA PAULOWNA. Openbare vergadering van don Raad der gemeente Anna Paulowna, op Dinsdag, den 27en Januari 1931, des namiddags twee uur, ten raadhuize. Punte n: 1. Notulen. 2. Mededeelingen: a. do hoeren D. Schenk en R.Rzn. Waiboer heli- ben hunne herbenoeming als lid van het Bur gerlijk Armbestuur aangenomen. b. de heer J. Bergman heeft zijne herbenoeming als lid der Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs aangenomen. c. de beslissing ten aanzien der bcgrooting voor den dienst 1931 is door Gedeputeerde Staten aangehouden. Gevraagd is de meening van het College te mogen vernemen ton aanzien van den begroo- tingspost: „Toeslag op de uitkeering uit de wcrkloozenkas aan werklooze landarbeiders. d. van den Directeur-Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is bericht ontvangen dat besloten is tot vestiging van een hulp post-, -telegraaf- en -telefoonkantoor in het westelijk deel van Anna Paulowna en tot ver vanging van het bestaande hoofdkantoor in het oostelijk deel der gemeente door een hulp kantoor voor de drie diensten. e. bij beschikking van den Minister van Finan ciën, d.d. 5 Dec. j.1., No. 111, is aan deze ge meente een voorschot verleend van f7175.—, Bij neusverkcudheid en koude op de borst had men vroeger de goede gewoonte om neus en borst in te wrijven. Tegenwoordig gebruikt men hiervoor de geneeskrachtige Purol. ter uitbetaling van het door twee landarbei ders benoodigde bedrag ter verkrijging van een plaatsje els bedoeld in de Landarbeiders- wet (J. G. Logemann en C. de Rooij). f. van den Anna Paulownapolder is bericht ont vangen omtrent de volgorde van uitvoering van het werk der wegenvorbetering en de kleur van de looppaden. g. Door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd: a. de besluiten tot het aangaan van een tij delijke geldleening van f125000 en f50000. b. het besluit tot verkoop ven een perceeltje grond aan L. Raven. c. het besluit tot verkoop van een strook grond aan den Anna Paulownapolaer tot het maken van looppaden. d. het besluit tot wijziging van de verorde ning op den keuringsdienst van vee en vleesch. h. bij Koninklijk besluit van 24 December j.1., No. 71, is het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein verlaagd tot 8. i. van de Gym. D.O.K.E.V. is bericht ontvangen, dat de haar verleende bijdrage op de gestelde voorwaarde ondar dankzegging wordt aan vaard. k. de rekening der gemeente over 1928 is door Ged. Staten by besluit van 24 December 1930, no. 117, gesloten. 1. ingekomen is een motie, aangenomen door de afd. van de Holl. Mij. v. Landbouw in N. Noordholland, m. ingekomen is de rekening over 1929 van den Keuringsdienst voor Waren, n. Verzoek van de Groep Nederland van Alge meen Nederl. Verhond om maatregelen te treffen tot bestrijding van het euvel om vreem de woorden te bezigen in aankondigingen, o. na gehouden aanbesteding is de levering van leermiddelen, enz. voor de o. I. scholen in 1931 opgedragen aan de firma Jan Kuhne te Alk maar en van de benoodigdheden voor het handwerkonderwijs aan de dames Dekker Blom en Schenk alhier. 3. Vaststelling van de vergoeding ingevolge artikel 101 en 102 der Lager onderwijswet 1920, verschul digd aan de besturen der bijzondere scholen over 1928. 4. Benoeming van een hoofd der o.l. school III. Voordracht: 1. S. T. van Dijk, onderwijzer te Am sterdam; 2. H. N. Cornelissen, onderwijzer alhier. 5. Aanvraag van het Bestuur der R.K. School te Breeaand om gelden uit de gemeentekas ter be strijding van de uitgaven voor het dempen van de sloot tusschen Zwarte weg en terrein van die school. 6. Besluit vtot vaststelling van jaarwedden en pen sioengrondslagen van N. Raap als hoofd der o. 1. school III. 7. Verzoek van P. J. Ruitenburg om ontheffing van het betalen van schoolgeld. 8. Voorstel om de jaarwedde van den Correspon dent der Arbeidsbemiddeling te rekenen vanaf 1 Januari 1931 te verhoogen van f 100 tot f300 en hem een bedrag van f25.per jaar toe te kennen als vergoeding voor kantoorbehoeften. 9. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen de gemeente borg te stellen voor aan tuinders en akkerbouwers te verleenen voorschot ten, ingevolge de daaromtrent door de Provin ciale staten van Noordholland vastgestelde rege len. 10. Aanvrage van F. C. Verbrugge om een voorschot van f 36Ó0, ingevolge de bepalingen van de Land- arbeiderswet. 11. Suppletoire begrooting 1931. 12. Voorstel 'om Burgemeester en Wethouders te machtigen, het laagspanningsnet voor de wonin gen op Cérès ondergronds te doen uitvoeren en tot het plaatsen van een vijftal lantaarns tot ver lichting van de nieuw aangelegde wegen. 13. Rondvraag. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Men deelde ons mede, dat tot penningmeester van de afd. St. Maartensbrug van den Land- en Tuinbouwarbei- dersbond werd benoemd de heer C. Kuiper alhier. OUDESLUIS. Donderdagavond hield de afd. Oudesluls van de V.A.RA. haar eerste jaarvergadering. De voorzitter, de heer Daan Pool, opende met een woord van welkom de vergadering en hield een kort résumé over de ver schillende tot stand gekomen zaken, terwijl voldoening werd uitgesproken over den bloei der afdeeling, die nu reeds 40 leden telt. De notulen werden onveranderd goedgekeurd, evenals de Jaarverslagen door den secre taris en den penningmeester. De controle-commissie gaf verslag van hare bevindingen. Allen werd dank gebracht voor de gedane werkzaamheden. Het voorloo- pig huishoudelijk reglement werd besproken en een wijziging daarin zal het Hoofdbestuur gevraagd wor den op de districtsvergadering. Tot derde controleur werd gekozen de heer C. v. d. Vliet De verkiezing van het Hoofdbestuur volgde nu. Daar alle aftr. can- dldaten herkiesbaar waren, werd aldus besloten. Het afdelingsbestuur was gedeeltelijk Aftredend, doch werd bij acclamatie herkozen. Getracht zal wor den een nieuwe afdeeling op te richten te Callantsoog, Wierlngerwaard en nog een paar plaatsen. De heer Blokland, als gast tegenwoordig, besprak de mogelijkheden tot oprichting te Callantsoog, Tenslotte werd de kwestie besproken, dat radiohandelaren geen speciaal radioblad mogen aanbevelen. Zal naar geïnfor meerd worden. Na rondvraag volgt sluiting door den voorzitter, met een woord van dank aan de vergadering voor de op gewekte wijze van bespreken der verschillende zaken en een aansporing vooral zelf goed te vergelijken, wat de resp, microfoons ons geven. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Antje, dochter van Frederik Sikkema en Aaltje Gesina Otten. Ondertrouwd: Johan Marinus Lureman, 31 jaar, han delsreiziger te Tiel en Maria A. C. de Winter, 32 jaar, onderwijzeres, alhier; Jacob Brak, 22 jaar, veehouder, en Trijntje Brouwer, 23 Jaar, alhier. VLOTBRUGGEN OVER HET NOORD-HOLLANDSCH KANAAL. Naar aanleiding van het breken van de vlotbrug over het Noord-Hollandsch Kanaal te Koedijk, waarbij een autobus met passagiers ternauwernood aan een ernstig ongeluk ontsnapte, heeft de B.B.N., Bond van Bedrijfs- autohouders in Nederland, eens nagegaan, welke vlot bruggen nog meer over dit Kanaal lelden, 't Zijn er 6, te weten, te 't Zand, Stolpen, St. Maartensbrug, Burger brug. Koedijk en Alkmaar. Ze zijn alle van een verouderd type en hebben een tè gering draagvermogen, niet be rekend als zij zijn op het tegenwoordige zware verkeer. De brug te Koedijk had een toelaatbare belasting van vier ton. maar begaf zich reeds bij een mindere belas ting. Het zal noodig zijn naar de toelaatbare belastingen voor die bruggen een ernstig onderzoek in te stellen en indien daarbij mocht blijken, dat het draagvermogen van deze bruggen te gering is, In verband met in redelijk heid te stellen eischen van het tegenwoordige verkeer, dan zullen voorstellen tot verzwaring of algeheels ver nieuwing wel niet aohterwege kunnen blijven. De brug te 't Zand zal reeds door een pont van zes ton draag vermogen worden vervangen, teneinde de vlotbrug te kunnen herstellen en weder voor het gebruik in orde te maken. De vroegere vlotbruggen te West Graftdijk en aan de Kooy werden reeds door den dienst van den Rijkswater staat vernieuwd en vervangen doorvlotbruggen met electrische bediening. Mocht de waterstaat niet overgaan tot den bouw van draai- af basculebruggcn, dan zou bij toepassing van vlotbruggen overweging verdienen, even eens electrische bediening toe te passen .daar, waar zulks mogelijk ls, aangezien bij deze bedieningswijze het op onthoud tot een minimum kan worden beperkt. De B.B.N. heeft zion thans gewend tot den Rijkswa terstaat in Noord-Holland, om te verzoeken, zich met de verbetering van deze vlotbruggen ernstig bezig te houden, opdat binnen afzienbaren tijd deze haar beslag krijgt. Tevens werd verzocht het bruggeld van tien cents voor het gebruik van de vlotbrug aan de Kooy af te schaffen, daar dit in de tegenwoordige omstandigheden niet meer passend ia ORGANISATIE DER MIDDENSTANDSJEUGD. Het is over dit onderwerp dat de heer M. KropveFl uit den Haag Donderdagavond in „Cérès" zal spreken. Verschillende punten zal deze populaire spreker op dezen avond do revue laten passeeren, als. Verhou ding van den Middenstand tot andere groepen der bevolking. 2. Opleiding personeel. 3. De deskundig heid van den Middenstand. 4. Hebben wij dan geen wapenen? 5. Samenwerking tusschen consument sn producent. 6. Heeft de vrouw ook een taak in het Middenstandsleven? en 7. Jeugdorganisatie. Uit deze korte opsomming is zeker wel te distilleeren dal het een interessante voordracht kan worden en dat 't zaak is voor iederen Middenstander om dezen avond vrij te houden en deze lezing bij te wonen. Juist in een tijd als wij tegenwoordig door maken, nu alles gedaan moet worden om de zaken op peil te houden, nu is het zoo noodig om de kennis te verrijken en ons zoodoende meer weerstand te ge ven in den scherpen strijd om het bestaan. Laat dus alle Middenstanders van Schagen cn omgeving pre sent zijn en hun vrouwen meenemen. THEATER ROYAL. „Mannen zonder beroep", een film die deze week in theater Royal draait is een avontuurlijk verhaal over den meisjeshandel op Zuid-Amerika. Het vangt aan op het stoomschip, dat op weg is van Buenos Aires naar Marseille, en waarop zich een zekere mijnheer Servan- tes bevindt, die door den als steward optredenden politie-rechercheur ontmaskerd wordt als te zijn een handelaar in blanke slavinnen. Tusschen de brieven van Servantes is er een van een zekere Madeleine, die een gefingeerd huwelijksaanzoek van Servantes heeft aangenomen. Duval wordt als be middelaar bij deze kennismaking „per brief" aangewe zen. Harry stelt zich nu in verbinding met Madeleine en Duval. Hij komt tot de ontdekking, dat Madeleine in werkelijkheid een zeer lieftallig meisje is. Duval's werkzaamheden bestaan daar in aan jonge meisjes voor Zuid-Amerika bestemd zoogenaamde engagamenten te bezorgen, voorts kennismakingen met rijke planters, te verschaffen van „echte" papleren etc. Als Servantes wordt Harry Perol door Duval natuurlijk met oppn armen ontvangen, die zich verheugt zijn zakenvriend persoonlijk te leereckennen. Harry heeft met Madeleine vriendschap gesloten en bezoekt met haar verschillende dansgelegenheden. Hij wordt door de bemiddelaars met achterdocht gevolgd, te meer, daar zij zich een mooie buit als Madeleine ontfutseld zien. Hij bemerkt, dat er iets broeit en ver moedt de booze plannen van deze „mannen zonder be roep". Hij verzoekt Madeleine zich niet ongerust te maken in geval zij eenige dagen niets van hem mocht vernemen, daar hij dringende aangelegenheden met zakenvrienden te behandelen heeft. Eenige dagen later heeft Harry waardevolle sporen- ontdekt, die hem waarschijnlijk in staat zullen stellen de geheele bende der vrouwenhandelaren, inclusief hun aanvoerder Duval, in de val te lokken. De „mooie" Alfons heeft intusschen ook niet stil gezeten. Door be dreigingen is hef hem gelukt Duval te bewegen, dat hij Madeleine aan hem „verkoopt". Madeleine uiterst verontrust over het lot van haar toekomstigen echt genoot vraagt in haar wanhoop inlichtingen aan Duval. Duval slaagt er in het vertrouwen, dat zij in Servantes had gesteld aan het wankelen te brengen, hy betreurt het zich ditmaal in de eerlijke bedoelingen van zijn cliënt vergist te hebben en brengt haar nu in kennis met Alfons, die Intusschen bevorderd is tot „Bank directeur5'. Wederom zijn eenige dagen verloopen. Harry heeft zijn taak bijna volbracht, welke voor hem vol gevaren en verrassingen is geweest Het is hem bekend, dat binnen enkele dagen een groot aantal „collls" ver scheept zal worden. Op dat oogenblilc zal hij ingrijpen en de geheele bende onschadelijk maken. Hij weet ech ter niet, dat ook Madeleine tot de „collis" behoort, evenmin weet hij, dat gedurende de weken, dat hij in zijn gevaarvolle nasporingen voortzette, Madeleine in de valstrik geloopen ls van Alfons, met wien zij op den bewusten dag der verscheping in het huwelijk zal tre den. Eindelijk is het groote oogenblik om in te grijpen aangebroken. Doch hoe de overrompeling plaats vindt en op welke wijze Harry Piel Madeleine redt, zal U deze avontuurlijke film vertoonen. MARKTO VERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.1. niet te wild. Een heel best beest zou komen op 50 ets., maar de gang van de markt was 47, 48, 49 ets., daar ging het zoo wat om. Trouwens, eerste klas koeien werden er hoegenaamd niet aangevoerd. Vermeld kan worden, dat de heer L. Beek verkocht aan slager Antoon Band, beiden afkomstig uit Den Helder. 2 koeien voor f 475 per stuk. Het waren een paar le kwallteits-beesten; dat kan ook, want het waren groote prijzen. Van geide- en kalfkoeien valt nlet3 bijzonders te melden. Pinken, stieren en graskalveren waren niet aangevoerd. De prijzen, welke besteed werden voor de nuchtere kalveren, waren iets minder, doch de aanvoer wordt grooter: de tijd is daar weer. Er waren nogal veel paarden aangevoerd. Er was wel verkocht, vertelde ons een koopman, maar ze heb ben te kort opgebracht. Oude slachtschapen golden van 39—36 gld., dat zijn heel slechte prijzen voor dat goed, veel te kort. De handel In vete koeien was stil. De vraag naar overhouders voor den dood geleek wel iets beter; maar aan de prijzen welke besteed werden, kon men het toch niet merken. Voor de weide werd niets gekocht. In bokken en geiten was niet veel te doen, wat be treft den aanvoer. Wat er was is verkocht. Vette varkens prijshoudend, de handel was vrij goed, met een aardigen aanvoer. De handel in biggen en schrammen liep wel niet over, doch daar is altijd veel kijk- en kooplust voor. Op de klppenmarkt kon veel meer aangevoerd wor den, die handel is daar goed. Over 't geheel genomen, heerscht er een gedrukte stemming op de markten en de menschen verdwijnen weex heel gauw. Laten wij hopen, dat er gauw een anderen tijd mag komen. OVERGEPLAATST. De heer H. Horsman, employé bij de Nederl. Spoor wegen alhier, wordt 1 Maart a.s. overgeplaatst naar Zandvoort. TOONEELNIEUWS. De tooneelvereeniging V.V.V. alhier heeft in studie ge nomen „Een partijtje Poker", kluchtig spel in 3 bedrij ven door Robert Smiley Peple. POSTERIJEN. Te Alkmaar zal op 1 Februari de vestiging plaats vin den van drie postagentschappen. Dit beteekent vcor het publiek aldaar een groote verbetering, daar men nu op verschillende punten der stad een postinstclüng krijgt, terwijl de loketten op het postkantoor worden ontlast.

Schager Courant | 1931 | | pagina 15