K. Blaauboer Raad Den Helder. Auto=Meubelwagens K. BLAAUBOER. DE CENTRALE Gemengd Nieuws. De moord in de Berlijnsche bioscoop. De nieuwe ramp op M i d d e n-J a v a. Lynch-gevallen in Amerika. Vergadering Donderdagmiddag 22 Jan. 1931. Mevr. Dekker—Klik kreeg op haar verzoek nog even het woord als huisvrouw, om een klacht te doen over de slechte kwaliteit van het gas, en vroeg mede werking van den wethouder om dc calorische waarde van het gas te vergrooten. Wethouder Bok, hierna het woord verkrijgend, be antwoordde den heer Biersteker, dat er nog geen ge volg gegeven kan worden aan de electrificatie van de Balistraat. Met afschaffing van den tol van de brug aan de Kooij zal nog wat. moeten worden gewacht, totdat het Rijk daar ter plaatse een „vaste" brug zal hebben daargesteld. Spr. ontwikkelde voorts dc redenen, dat hij in het begin van deze 4-jarige periode de portefeuille van fi nanciën moest aanvaarden, waarhij o.a. tot uiting kwam, dat hij in die positie een zéér lastigen tijd heeft medegemaakt; hot liep den heer De Zwart, als wethouder van financiën, geweldig moe, doordat on der zijn beheer de nieuwe financieele verhouding tus- sehon Rijk en Gemeente van kracht is geworden. Wel besloot de commissie van publieke werken f 1G.000. op de begrooting te bezuinigen en verklaarde spr. nog steeds met deze commissie mede te gaan, doch hij is moeten zwichten voor de meerderheid in liet cdllege van B. en W. Omtrent de stand van de werkzaamheden in de Donkere Duinen, kon spr. meedeelen, dat de vijver aldaar vergroot zal worden en betere wegen in dc na- hijheid van de in het voorjaar to houden hloembollen- tcntoonstelling. Ook in Huisduinen worden momen tcel een aantal wegen aangelegd. De klachten over de nieuwgebouwde woningen voor de Woningstichting aan het Tuindorp moest spr. be twisten; er is z.i. voldoende toezicht op dezen bouw geweest, terwijl ieder huis wordt afgeschouwd door den gomeentcbouwmeester, die van deze huizen do vol tooi ingsbowijzen gaarne heeft afgegeven. In antwoord op de aanvallen van de hoeren de Boer en van Loo, meende spr. te moeten opmerken, dat hij gedurende deze gepasseerde 4 jaar hier niet voor niets in het College heeft gezeten; spr. is geen schreeuwer maar hij kan met trots wijzen op de versobering en bezuiniging, die mede dank zij spr.'s optreden tot stand is gekomen. Aan den heer Monhemius ant woordde spr., dat er inderdaad hier en daar nog wel wat straatnaambordjes bij kunnen komen, waarvoor t.z.t. ook wel zal worden gezorgd. Den heer Terra werd door spr. toegezegd, dat de kuilen van den Huisduinerweg en het rijwielpad daar langs zullen worden hersteld. We zullen voorts trach ten hot op Huisduinen zelf zoo knap mogelijk te ma ken. Het opruimen der krotwoningen heeft de volle aandacht van B. en W., maar andere woningen van huurprijzen van f2.50 en f3.worden hier tot nog toe niet gebouwd. Wethouder Smits (r.k.) wilde allereerst verklaren in verschillende opzichten accoord te gaan met het geen door een aantal leden is betoogd omtrent de stand van zaken van onze visscherij. Dezer dagen heeft hier ter plaatse omtrent dit vraagstuk een be spreking plaats gevonden met een aantal vertegen woordigers van verschillende fracties van de Tweede Kamer. Wc zullen, zeido spr., dc zekerheid moeten hebben, dat de menschen die hierheen komen,- hier ook hun brood kunnen verdienen, 't Is toch nog zeer twijfelachtig of het vischterrein in deze streken niet zal verdwijnen. Wat het verloop onzer visscherij be treft., mocht spr. coristatecren dat uit de cijfers blijkt, dat we thans in onze haven bijna geen plaats heb ben voor onze eigen vaartuigen, zoodat veilig van een noodtoestand kan worden gesproken. Dringende ha venvoorziening is dus geboden. Ook zal moeten wowten voorzien in eeir nieuwe'harihgafsl&gplaats,' m verband met. de verhooging van den havendij-k. Spr. ontkende, dat B. en W. in dezo zaak zouden hebben stil gezeten, en vroeg om meerdere belangstelling voor onze visscherij. Dc door de gemeente aangeschafte garnalenzeef voldoet niet, wordt door de visschers beweerd, maar aan don anderen kant vragen ze om een tweede zeef, maar de visschersbevolking. is, naar spr.'s meening, altijd ontevreden en klaagt geregeld. Aan den visch- afslag zegt men, dat dit College n o o d i g weg moet. Wij zullen echter den weg, die we thans bewandelen, blijven voortzetten. (De heer Biersteker interrumpeer de: Wat moeten we dan doen??); wethouder Smits antwoordde daarop, dat thans do noodige voorberei dende besprekingen moeten plaats hebben om den be- staanden noodtoe jr d op te heffen; spr. kan daar over nog geen n,. re bepaalde inlichtingen geven. De Wethouder achtte het niet wenschelijk dadelijk over te gaan tot verdere mechaniseering van de Gem. Reiniging; bijna alle gemeenten die wij gevraagd hebben om inlichtingen kwamen tot deze conclusie en bleven vóór paarden-tractie, daar deze ongetwij feld goedkooper kan werken. Spr. wilde zich per soonlijk vóórstander verklaren van premievrij pen sioen, omdat dit een eereschuld is van de gemeente aan haar personeel. Demping van de fortgrachten is een punt van be handeling geweest, doch behoefde niet te worden overwogen, omdat wij overgingen tot het storten van ons vuil in de zee, hetgeen buitengewoon goed vol doet, terwijl het dempen dier grachten enorme kos ten met zich zouden meebrengen. Een dokter op Ju- lianadorp achtte spr. dadelijk niet noodzakelijk; dit ligt ook niet op den weg van het gemeentebestuur; wanneer zich daar een dokter zou willen vestigen, zou het gemeentebestuur dit slechts toejuichen. Wethouder De Zwart kreeg vervolgens het woord (nadat we even gepauzeerd hadden om den steno graaf op adem te laten komen) en begon met te be spreken het voorstel tot afschaffing van de kermis, omdat daaraan verschillende financieele punten zijn vastgekoppeld Spr. wilde vastleggen, dat het batig saldo van de kermisopbrengsten in 1930 nog ruim 20 duizend gulden bedragen heeft. Spr. wilde alleen de financieele zijde van het voorstel belichten, de ideëele zijde wenschte hij ter zijde te laten, omdat de verschillende argumenten vóór het voolstel altijd met een korreltje zout moeten worden genomen. Vaststaat nu, dat we bij afschaffing een post van 120.000 uit anderen hoofde zullen moeten dekken, en verschil lende posten zijn door de hoeren Van Dam. en Mon hemius daartoe opgesomd. De winst uit het electri- citeitsbedrijf was daar één van; (pl.m. f 10.000) hier mee kan de wethouder niet accoord gaan, omdat dan liet gcheele vastrechttarief zou worden aangetast, omdat deze begrooting geraamd is op een normale ontwikkeling, terwijl wij de kans hebben, dat wij voor dit bedrijf wel f 20.000 méér zullen moeten uit geven; wanneer wij deze f 10.000 zouden afnemen, zou men de hoeksteen van ons vastrechttarief weg nemen, door het opjagen der maximaalbelasting. De tweede vraag: grooterc afschrijving op" do gasfabriek niet toe te passen, moest spr. ook weigeren. Afschrij- Jing-op de nieuwe cokes- en sorteerinrichting is drin- fpiid noodig, en kan géén jaar worden verschoven; rfpr. ging hier nader aan de hand van verschillende cijfers op in. Het derde argument was: om f5000 te riemen van den post onvoorziene uitgaven; dit moest spr. sterk ontraden; nu reeds zijn er verschillende voorstellen nij hot college in behandeling, die geld zullen kosten en die niet iri deze begrooting zijn op genomen; daarom moeten wij onze post „onvoor zien" handhaven. De verhooging van de opcenten op de gemeente fondsbelasting (al is het maar met een paar pro cent) moest spr. dadelijk verwerpen; wanneer wij voor 1932 de kermis zouden afschaffen, Zou dit óók geen belastingverhooging met zich mogen meebren gen, en dat, is d&n misschien mogelijk. Ook op de kosten der ziekenverpleging mag z.i. niets besnoeid worden, zooals de Monhemius wilde; er zal voor dit jaar op dezen post.minstens f30.000 TEL. 4?. S C H A G E N. Cc:viplete Meubileering. Vanaf 1 Maart disponibel voor verhuizingen en transporten. Groot en klein laadvermogen. Nieuw materiaal. Compleet uitgerust. Vakkundige bediening. Aan huis te ontbieden. Droge opslagplaats voor inboedels. Aanbevelend, Vertegenwoordiger voor DEN HELDER; J. HAUKES, Kerkgracht 27. te kort zijn, daarvoor hopen we nog op meevallers uit andere posten. De heer Eijlders heeft wel gewezen op meevallers uit de geraamde belastingopbrengsten, doch wanneer er meevallers zouden komen, had spr. daar niets aan voor deze begrooting, maar voor die van het vol gend jaar. Spr. zou het vraagstuk der afschaffing willen overlaten aan de kiezers, die dit jaar ter stem bus gaan. Onderzocht wordt momenteel of het mogelijk zal zijn de 180 opcenten op de personeele belasting te verlagen. Wat de afschaffing van de tol van de brug aan de Kooij aangaat, merkte spr. op, dat deze tolgelden niet gemist kunnen worden. Weliswaar hebben de provincie en de gemeente Anna Paulowna in de kos ten van den bouw meegedragen, maar een bedrag van f28.000 bleef voor rekening van den Helder. Dit had o.i. geheel en al rijkstaak behooren te zijn. Spr. wees er op, dat wij aan tolgelden hebben ont vangen sedert 1926 tot en met 1931 f 13 328; wij heb ben echter daartegenover aan onderhoud moeten be talen 17090, terwijl we voor rente en aflossing van het kapitaal f6098 moeten betalen; er is dus van deze tolgelden zoo goed als niets in de gemeentekas ge komen. Wanneer wij deze tol zouden opheffen, moe ten wij minstens 3 brugwachters aanstellen, met al hetgeen daaraan vast zit. Dan zal het z.i. de gemeen te minstens f8000 per jaar kosten. Wij zullen echter diligent zijn om daar te krijgen een rijksbrug met rijkspersoneel Spr. brak hierbij zijn rede af tot hedenavond 8 uur. Vergadering van Donderdagavond 22 Januari 1931. Wethouder De Zwart, zijn rede voortzettend, kwam vervolgens te spreken over de afschaffing van de pensioenpremie van het gemeentepersoneel Spr. zag in de toekomst van Den Helder geen duistere pers pectieven, doch meende eerder welvaart te! mogen verwachten. Uit de statistieken is gebleken, dat het vermogen van de gemoentenaren alhier in 1 jaar (ijds met 2 millioen is vooruitgegaan. In 504 ge meenten bestaat geen premieheffing meer en onze gemeente mag z.i. dan ook niet achterblijven. Spr. betoogde dat vele raadsleden een verkeerd be grip van „bezuinigen" hebben, als wethouder heeft hij steeds zooveel mogelijk gewaakt tegen uitmerge ling van do bedrijven. Men heeft toen spr. geen wet houder' was, cüb" bedrijven," éh Afrooral het gasbedrijf, .wél uitgemergeld en daarom moest het bedrijf méér opbrengen dan het kon. De wethouder ontkende, dat uit den Raad reëele bezuinigingsvoorstellen zijn ge daan. Spr. moest opkomen tegen de in de speech van den heer Biersteker voorkomende ingebrekestelling van B. en W., vooral waar hij het had over de elec trificatie van de Balistraat. Immers is de mogelijk heid van electricteitslevering in de Balistrga,t niet aanwezig, daar geen enkel huis aldaar erop is in gericht. Die menschen hebben dqs gden enkele reden tot klagen. Het college van B. en W. mag geen ver wijt gemaakt worden over 't feit dat het sinds jaar en dag over het vraagstuk van de havenvoorziening heeft zitten slapen. Wij moeten de regeering over tuigen, dat wij hier voor onze visschers meer haven en kaderuimte moeten hebben. Van eenig soort „coa litietusschen de soc.-dem. en Gemeentebelang was, volgens spr., gepn sprake. Even werd het debat ru moerig en knetterden de interrupties door de zaal, toen de wethouder herinnerde aan het standpunt van het vroegere raadslid van Os in de commissie van publieke werken, die de woningtoestanden al hier wilde verslechteren, reden waarom de soc.-dem. hun stem op Smits en niet op Van Os hebben uitge bracht bij de wethoudersverkiezingen. Spr. verklaar de, voorts, dat binnenkort aan den Raad voorstellen zullen worden gedaan over de straatverlichting te Huisduinen, waarbij de wethouder er bij voorbaat op wees. dat deze voorstellen geld zullen kosten, die nog niet op deze begrooting zijn uitgetrokken. Een ver andering in de klassificatie in de personeele belasting van Huisduinen en Koegras verklaarde spr. in on derzoek te hebben. Het vraagstuk van het verleenen van hulp aan land- en tuinbouw had reeds 's Raads aandacht, immers is besloten 30 voor rekening van de ge meente te nemen voor een noodlijdend akkerbouwer. Echter zal in zoodanig geval aan den Raad een ver zoekschrift moeten worden gericht. De mogelijkheid tot het verleenen van hulp is er dus. Spr. gaf toe, dat de qualiteit van het gas slecht is en door het college zal naar verbetering worden ge streefd. Een felle aanval deed de wethouder op de opposi tiepartij van den heer Schoeffelenberger, wiens frac tie geregeld uiteenvalt, en waarbij spr. den heer Schoeffelenberger verwijten maakte naar aanleiding van de uitlatingen van dit lid jegens het oud-raads lid J. Borkert; spr. betoogde met klem, dat Schoef felenberger niet. opbouwend kan werken; Schoeff. is individualist en in de S.D.A.P. was voor hem geen plaats; spr. wilde den heer Sch. aanraden nu einde lijk eens aan zijn kiezers en aan ons te toonen wat hij al die jaren eigenlijk in den Raad heeft gedaan. Spr. vestigde wijders de aandacht op de tegenstrij digheid in de standpunten van de beide antirevolu- tionnairen Eijlder en Monhemius en haalde daarvan enkele voorbeelden aan. Een nieuwe verordening over de wethouderspen- siocnen zal spoedig aan den Raad worden voorge legd; de stagnatie daarvan mag echter niet aan B. en W. worden verweten. Spr. beslreedt den heer Meijer, als zouden de vis schers inkomens verdienen van f25.a f40.— per week; als dat waar was bleven deze menschen niet van geslacht op geslacht in de achterbuurten wonen. Uitvoerig besprak de wethouder nog hot standpunt van B. en W. ten aanzien van de grondbedrijf poli tiek, daarbij nog wijzende op het juridisch en finan cieele succes, dat ons beroep op de Kroon heeft ge had. Dit is ook een zeer belangrijke factor, dat onze gemeente er momenteel financieel beter voorstaat; dit mag niet alleen worden toegeschreven aan de nieuwe wet op de financieele verhouding. Mevrouw Dekker meende te moeten opmerken, dat de heer De Zwart wel eens wat te scherp wordt; vooral wat de heer De Zwart hedenavond tegenover den heer Bok heeft uitgesproken, kan h. i. niet door den beugel. De heer De Zwart wees er op, dat de heer Bok de aanleiding is geweest, dat spr. zoo heeft moeten spre ken. Spr. haalde hiervan voorbeelden aan; o.a. toon de hij zich zeer verontwaardigd, dat hij eerst heden vernomen heeft, dat de heer Bok tegen premievrij pensioen zal stemmen, zooals dit in deze begrooting is verwekt, waarmee hij destijds in het college van B. en W. is accoord gegaan. De heer Bok bestreed de stellingen van den heer De Zwart, en verklaarde, dat deze post door hem in het college niet bestreden is, omdat hij in de mee ning was, dat in den Raad dit het vorig jaar was be sloten. In zijn fractie werd aan spr. toen medegedeeld dat hij abuis was, en dat de fractie van Gemeente belang haar standpunt omtrent den pensioenaftrek niet mocht laten varen. Het was sprekers voornemen dit bij het betreffende punt vooraf aan den Raad mede te deelen. De heer De Zwart beschouwde dit als een grief te gen den heer Bok te moeten opvatten, daar de heer Bok dit z.i. dadelijk, toen hij dit wist,'aan zijn col- legas-wethouders had moeten mededeelen. Na dit incident werd de vergadering geschorst om de gemoederen tot rust te laten komen. Na een kwartiertje pauze legde de Voorzitter een verklaring af, waarin tot uiting kwam, dat hij heeft geaarzeld het woord te voeren over hetgeen in de collegevergaderingen verhandeld is. In September j.l. is op een vergadering van B. en W. deze kwestie be handeld en lag dc begrooting voor ons, waarin de pensioenpremie niet was opgenomen, als komende ten laste van de gemeente. Spr. heeft toen gezegd, dat het z.i. logisch was, dat nu hij en dc Secretaris en de Ontvanger van Gcd. Staten premievrij pensioen kreeg, ook de ambtenaren dat kregen, waarmee de heer Bok buiten zijn fractie om toen accoord kon gaan, waarop spr. voorstelde het incident te sluiten. Tot de replieken overgaande, sprak de heer Bogaard over de werkverruiming, daar hij niet bevredigd was met het antwoord van wethouder Bok. De heer Meijer de Vries stele.! het ons zoo prachtig voor in de commissievergadering; doch het resultaat was z.i, be droevend, door de persoon die hier voor de Heidemaat schappij is gekomen. Deze man heeft geen verstand om met de menschen om te gaan en ook niet van de werkzaamheden. Het gevolg is geweest, dat de ar beiders prikkelbaar werden; spr. bracht hulde aan de houding van den wethouder in deze. Spr. wilde verzoeken aan de commissie voor werkverruiming de leiding dezer werkzaamheden in handen te geven. De heer Bok beantwoordde dit betoog en moest daarvan veel erkennen; eigenaardig is, dat men in andere gemeenten wèl tevreden is met de Heide Mij. Spr. heeft gepleit voor verhooging der loon tarieven; bovendien krijgen de arbeiders er de gemeentepremie bij om aan een behoorlijk loon te komen; een loon van minstens f 19. Spr. heeft zich persoonlijk over tuigd dat de toestand op 't oogenblik heel wat beter was. Er zullen er echter velen afvallen, daar er weer haring is en de menschen de vletten gaan klaar ma ken. Spr. eindigde met de verklaring, dat hij voor de menschen alles heeft gedaan wat hij kon. De vergaderinig werd daarop verdaagd tot morgen middag 2 uur. öAf Vraag eens' den weduwen wier echtgenooten ver*~~ zuimden een levensverze* kering te sluiten, wat er ih hen omging toen de slag kwam. Durft gij dan nog te zeggen, dat een polis voor U overbodig is?. Vraag heden nog onze tarieven. RIJNSTRAAT DEN HAAG Een buit van 800 mark. Zonderlinge uit spraak van een dokter. Met een enkel woord is melding gemaakt van den opzienbaren den moord op den Berlijnschen bioscoopdirec teur Schmoller. Moorden, overvallen, inbraken enz. zijn tegenwoordig mede als een gevolg van den steeds ernstiger wordenden economisohen toestand en toenemende werkloosheid, aan de orde van den dag in Duitschland, zoodat het ondoen lijk wordt er steeds weer melding van te maken. Deze moord op een bioscoopdirecteur treft intusschen wel bijzonder door de omstandigheden waaronder de misdaad plaats had omstandigheden, die zelfs onder werp voor een film zouden kunnen zijn, zij het dan een van het slechtste soort. In het Mercedes-Palast in de Hermanstrasse in Neu- köln is o.a. een groote bioscoop gevestigd, waar op den avond van den moord honderden menschen de vertooning van de film „Zwei Menschen" met spanning volgden. Boven op zijn kantoor, dat van buiten af slechts te bereiken was langs een lange trap, een plaats, welke alleen ingewijdeójbekend was, zat de directeur Schmoller Een man volgens de bladen, van onbesproken levens wandel, een goea huisvader, een chef, bij zijn geheele personeel gezien. Schmoller was bezig de entreegelden na te tellen, die zijn twee kassiersters hem gebracht hadden. Onder dien arbeid moet hij overvallen zijn door den misdadiger, die blijkbaar goed op de hoogte is geweest van de gewoon ten en gebruiken in de bioscoop. En die ook het pro gram ter dege kende: want hij heeft het oogenblik voor zijn overval zoo gekozen, dat in de zaal een muzieknum mer ten beste werd gegeven, zoodat de knal van het re- volversohot niet gehoord kon worden. Toen de programverkoopster met den directeur wilde afrekenen en daartoe diens bureau betrad, vond zij den heer Schmoller voor zijn schrijftafel gezeten, met 't hoofd voorover gevallen. Zij maakte alarm, en de inderhaast geroepen arts constateerde een hartverlamming. Eerst toen de kas werd nageteld en bleek, dat een bedrag van ongeveer 800 M. ontbrak, kwam men op het denkbeeld dat men hier met een misdaad te dcon kon hebben. Men ontbood een anderen dokter, en deze ontdekte bij een nauwkeuriger onderzoek, dat het lichaam een kleine, doch doodelijke schotwonde vertoonde. Intusschen was do bioscoopvoorstellnig afgeloopen en nu pas hoorde het publiek van het drama, dat daar in alle stilte was afgespeeld. De politie, die een belooning van 1000 M. heeft uitge loofd, vermoedt, dat de dader, die spoorloos verdwenen is, een vroegere beambte is van het Mercedes-Palast. MIJNONTPLOFFING IN SCHOTLAND. Vijf dooden, zes gewonden. Donderdagmorgen zijn in de kolenmijn Auchengeoch bij Chryston in Lanarkshire vijf mijnwerkers door een ontploffing gedood en zes gewond. Verscheiden leden van een reddingsbrigade werden door gas bedwelmd. VREEMDE TEGENZIN VOOR ETEN. Leefde reeds jaren van melk en eieren. Eet nu weer alles. F.en goede eetlust is meestal een teeken van goede gezondheid. En een slechte eetlust is een zeker be wijs dat U iets scheelt. Als U geen eetlust hebt en U zich na den maaltijd onprettig voelt, leest U dan eens dezen brief van den beer J. F. D. te Groningen. De behandeling, die hem weer gezond maakte, zal 't U ook zeker doen. „Het is mij een groot genoegen U te kunnen mede deelen, dat ik door het geregeld gebruik van Kru- schen Salts, volkomen mijn eetlust heb teruggekre gen en de pijn in lichaam en ledematen kwijt ben. Jarenlang had ik tegenzin aan eten, vooral vaste spijzen, en at nooit meer aan tafel mede, en leefde van melk en twee eieren daags. Ik ben nu een maand gebruiker van Kruschen Salts en eet alles aan tafel met smaak en met goeden eetlust. Gerust kunt U mijn schrijven publiceeren." J. F. D. te G. Kruschen Salts is een combinatie van zes zouten en ieder van hen is noodig voor volledige gezond heid. Als U voortdurend werkt in de open lucht, als ieder orgaan in Uw lichaam perfect werkt, als Uw dieet nauwkeurig uitgezocht is, dan kan U van Uw voedsel en de frissche lucht al datgene verwachten, wat noodzakelijk is voor een volledige gezondheid. Maar als U 't grootste gedeelte van Uw leven bin nenshuis doorbrengt en U niet voldoende frissche lucht kunt krijgen, als Uw spijsverteringsorganen niet natuurlijk, regelmatig en gemakkelijk werken, al3 Uw diëet niet alles bevat, wat feitelijk noodig is, als U niet frisch opstaat, eet zonder trek, werkt zonder energie en niet Uw ontspanning geniet, Kruschen Salts is wat U dan noodig hebt en Kruschen Salts zal U volledige gezondheid geven! Kruschen Salts zuivert en reinigt Uw bloed, laat Uw spijsverteringsorganen behoorlijk werken en maakt Uw leven zonniger en lichter, waardoor U weer zin hebt en in staat bent voor werk en ont spanning! Kruschen Salts is verkrijgbaar hij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Reeds 18 dooden en vele gewonden. Honderden inlandsche huizen door do aardschokken vernield. Anetp, seint d.d. 22 Januari uit Batavia: Het aantal dooden ten gevolge van de aardschok ken in Midden-Java, bedraagt nu 18, 40 personen zqn gewond, warvan 15 ernstig. Honderden inlandsche woningen zijn vernield of zoo goed als vernield. De totale schade wordt geschat op een ton. Het lot van véle Inlandsche dorpen is nog niet bekend tengevol ge van het ontbreken van verbindingen. Vannacht zijn nieuwe schokken geconstateerd. De bevingen zijn van tectonischen en niet van vulkanischen aard. Nader nieuws uit Boemlajoe. B o e m i a j o e, 21 Jan.: Tusschen de 20 en 30 half steensmuren zijn inge stort, als gevolg waarvan 6 personen zijn gedood. Door de instorting van den schoorsteen der tapioca- fabriek blijken geen personen te zijn gedood, wel verscheidene gewond, terwijl vele huizen min of meer beschadigd werden. Nog een half uur na den eersten schok werden lichtere schokken gevoeld. Een eenigszins verhoogde werking werd geconstateerd van enkele warme bron nen bij Boemiajoe. Thans is alles rustig. Er had geen paniek plaats. (De plaats Boemiajoe, waar de ergste schade schijnt te zijn aangericht, is gelegen in Boven-Pakalongan, in N.W. Midden-Java, aan den grooten weg, die over het centrale gebergte van Midden-Java te Pekalongan en Banjoemas verbindt, dicht henoorden den pas van Pategoeran. De spoorlijn CheribonPoerwakarta gaat er dicht langs. Er wonen in deze streek slechts weinig Europeanen In den omtrek van Boemiajoe liggen een paar erfpachtsperceelen.) Eenige desa's in puin. Negen dooden en 20 gewonden te Proewatan. Duizenden dakloos. Uit Boemiajoe: In aansluiting op de berichten omtrent de aard beving kan nog worden gemeld, dat eenige desa's vrijwel werden platgeslagen, b.v. Proewatan dat juist geheel door den dienst der woningverbetering was overgedragen aan de Woninginspectie. Hier vielen 9 dooden en 20 gewonden. Het tweede punt, dat zeer zwaar door de beving werd getroffen, was de Kota Boemiajoe, zelf, waar meerendeels huurhuizen, be woond door Inlandsche ambtenaren en Arabieren, zijn ingestort; een dergelijk getroffen punt is ook Panga Batan. De bevolking van deze streek durft mo menteel nog niet naar de desa's terug te keeren. Het aantal dakloozen loopt in de duizenden. Bovendien werd groote schade aangericht doordat de opge- schuurde padi en rijst bij de instorting van de schu ren werd vermengd met puin en aarde, hetgeen nog verergerd is doordat hedennacht zware regens vielen. De warme bronnen vertoonen nog steeds verhoogde werking. Er ontbreekt in de Vereen. Staten zelf ook nog veel. Men weet, dat de Ver. Staten zich met een krachtig vertoog hebben gewend tot de regeering van Liberië over den slavenhandel die met groote wreedheid in dia vrije negerrepubliek nog tiert en die, gepaard aan dwang arbeid, een bron van inkomsten is voor Liberische amb tenaren, o.w. zeer hooggeplaatste regeeringspersonen. Ook op het gebied der hygiëne moet er in Liberië nog heel wat veranderen en verbeteren, wil men daar mensohwaardige toestanden krijgen. De Amerikaanscho regeering zoekt nu door tusschenkomst van den Vol kenbond den steun van andere mogendheden om op de een of andere wijze aan de ongewenschte en erger lijke toestanden in Liberië een eind te maken. Deze actie gaf natuurlijk aanleiding tot eenig bijtend commentaar bij degenen, die weten hoeveel er in de Ver. Staten zelf nog ontbreekt aan een billijke en behoorlijke behande ling van den neger. Zoo is dan dezer dagen de statistiek gepubliceerd van de lynchgevallen in de Ver. Staten ge durende het afgeloopen jaar. Het zijn er 25 geweest te gen slechts 12 in 1929. Van de 25 slachtoffers waren er 24 negers. Georgië houdt het record met zeven gevallen, Alabama en Texas zijn nos. twee en drie met elk vier. Dan komt Missisippi met drie, Indiana en Zuid-Carolina hebben er elk twee, en voorts komen met een nog op de lijst voor: Flo- rida, Noord-Carolina en Oklahoma. Van deze 25 geval len in 1930 werd slechts voor drie gevallen als aanlei ding verkrachting opgegeven. Het is echter meent Walter White, de waarnemende secretaris van de Na tionale Vereeniging tot Ontwikkeling van Kleurlingen een hoopvol teken, dat de blanke vrouwen van het Zuiden der Unie zich meer en meer gaan kanten tegen het lynchen als een vorm van bescherming van de vrouw tegen de begeerten van den neger. Men weet dat 1931 zich slecht heeft ingezet en dat wij dezer dagen een afschuwelijk lynchgeval hebben moeten melden van een neger, die door de menigte le vend was verbrand.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2