SchagerCeurani ACCBUNTANTSBBREAU en 8. J. E1IK Raad Schoorl. Tweede Blad. Die Nederlandsche hard- rijders uit Engelberg teruggekeerd. f\Vinterteenen+y Kloosterbalsem Kibbelen om de eer. Zaterdag 24 Januari 1931. 74ste Jaargang. No. 8804 Na de wedstrijden van Zaterdag en Zondag zijn de hardrijders uit Zwitserland weer teruggekeerd. Zon dagavond had in Hotel „I-Iess" te Engelberg de prijs uitreiking plaats. In korte woorden herinnerde do- president van den K.N.S.B. er aan, hoe de baan in Engelberg na veel moeite tot stand was gekomen en thans met Davos en St. Moritz tot de mooiste in Zwitserland behoort. Verder heeft de baan dit voor, dat zij maar pl.ra. 1000 M. hoog ligt, terwijl Davos en St. Moritz pl.m. 1SOO Meter hoog liggen. Wanneer nu dus een hardrijder uit Holland naar Engelberg komt, heeft hij niet die last met het acclimatiseeren dan wanneer hij direct naar Davos zou gaan. Moch ten er dan later wedstrijden in Davos en St. Moritz gaan vanuit Engelberg, dan kunnen ze dat onge merkt doen. Verder hoopte de heer Corvëe dat het ploegje rijders, waar hij, zooals hij opmerkte, dit jaar zooveel succes en plezier van had gehad, het volgend jaar weer naar Engelberg zou kunnen gaan om daar dan eerst eens met bijv. een Thunberg te trainen voor een week of drie en daarna de wedstrijden in St. Moritz, Davos en Weenen te bezoeken. Hij zei er thans van overtuigd te zijn, nu een ploegje jonge rij ders te hebben die na een dergelijke voorbereiding de internationale wedstrijden, die dan volgen, met succes te bezoeken. (Voor de jongens ondertusschen een mooie boodschap.) Hierna volgde de prijsuitdeeling. Eerst van 't klas sement waarbij de Fin Thunberg gehuldigd werd mpt z'n succes op dit slechte ijs. En dat op 43-jarigen leeftijd. Daarna had Keetman z'n klassementsprijs in ont vangst te nemen en werd voor hem 't Nederlandsche volkslied gespeeld. Ook v. d. Ruit en Koops kregen nog een prijs. Daarna kwamen de prijswinnaars op de diverse afstanden weer aan de beurt. Verder werd de avond vroolijk doorgebracht en werd den Hollandschen rijders door de Engelberger ijsclub nog een diner aangeboden, zoodat het laat in den nacht was voor de ploeg naar bed ging dezen teer. In een onderhoud met H. Thunberg vertelde hij ons dat hij het zeer jammer had gevonden dat het weer zoo slecht was geweest, want hij was vast van plan geweest het wereldrecord over 1500 Meter in Engel berg te verbeteren. In St. Moritz had hij een proef genomen met z'n Noorsche schaatsen. Hij had ze voor de 500 meter nl. ie.ts korter laten maken, daar hij meende daar misschien voordeel van te kunnen hebben Of het daardoor kwam wist hij niet zeker, maar een feit was het, dat hij op die wedstrijden het wereldrecord over 500 meter, dat reeds met 42.8 se conden op zijn naam stond, verbeterde en op 42.6 bracht. Onze jongens, die allen nog maar net 20 jaar zijn, hebben dus nog een paar jaar voor den boeg eer ze zoo oud zijn ais deze Fin. Wie weet wat voor tijden die jaren nog voor onze Hollandsche rijders zullen brengen. Na 'n voorspoedige reis kwam het gezelschap Dins dagmorgen weer in Amsterdam aan, waar ze verwel komd werden door den heer De Boer als vertegen woordiger van het hoofdbestuur van den K.N.S.B. Laat het de enkele vereenigingen, die gelden be schikbaar stelden om de uitzending van rijders te bevorderen, een voldoening zijn, dat het geld uitste kend is besteed en dat er door de training al veel ba reikt is, doch laten alle ijsclubs zich voorhouden dat door wederom beschikbaar stellen van gelden er nog veel meer bereikt kan worden, temeer daar de hoop op een winter in Holland van 't jaar toch weer moet worden opgegeven en het geld daarmee zeer nuttig wordt besteed. Vergadering van den Raad op Donderdag 22 Januari 1931, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Baron van Fridagh, Secretaris de heer Smits. - Alle leden zijn aanwezig. Met gelukwenschen opent de Voorzitter de vergadering, waarna de notulen worden gelezen, die onder dankzeg ging worden goedgekeurd. Waar de heer Gutter de vraag stelt of de raadsleden voortaan een afschrift van de notulen kunnen krijgen, wordt de toezegging gedaan dat er een proef mee ge nomen zal worden. Van de mededeelingen en ingekomen stukken vermel den we dat de levering van 120.000 vlamoverstraatstee- nen is opgedragen aan de Vlamovensteenfabrieken van Zeist, terwijl het straatwerk onderhands wordt opgedra gen aan Gebr. Min te Bergen. De Kroon heeft goedgekeurd het raadsbesluit tot aan koop van het perceel aan de Smeerlaan voor de stich ting van een lokaal voor lichamelijke oefening. Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten het op het ter rein staande perceel voor een jaar aan ingezetenen te verhuren. In verband met den dienstplicht van den onderwijzer Geurts, is tot tijdelijke onderwijzeres benoemd Mej. M. Verheus. B. en W. adviseerden afwijzend te beschikken op een Verzoek van den Pensionhoudersvereeniging om een subsidie van f 50 voor den te houden kookcursus. De heer Schermer bepleit het geven van f 25; terwijl de heeren Bijl en Duin oordeelen dat het hier een per soonlijk belang betreft, waarop de heer Schermer ant woordt dat dit ook het geval is wanneer het een land en tuinbouwcursus betreft en de heer Gutter opmerkt dat ook niet-pensionhouders aan den cursus deelnemen. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten f 25 subsidie te geven, tegen stemden de heeren Kaag. Duin en Bijl. Het fanfarecorps vroeg voor het dit jaar te Sohoorl te houden concours van den Westfrieschen Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen in het te vormen garan tiefonds ad f 1500, een deelname door de gemeente voor 1 250. Waar B. en W. reden hadden om aan te nemen dat voldoende toezegging voor het garantiefonds zou worden verkregen, stelden zij voor tot een bedrag van f 200 in het garantiefonds te teekenen. Het voorstel-Schermer om dat bedrag op f 250 te stel len werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Kaag, Bijl en Van Lienen. Een voorstel tot schorsing van een week van den administrateur van het G.E.B. Van het raadslid Gutter was het volgende schryven ingekomen: In de laatstgehouden raadszitting heb ik mij het recht voorbehouden, om nog nader op de kwestie Sohoone te rug te komen, omdat ik meen, dat de Raad deze zaak niet maar zonder meer kan laten passeeren. Gaarne wilde ik in de eerstvolgende raadszitting het volgende voorstel doen. „De heer Schoone wordt voor een week in zijn ambt geschorst en de genoten provisie wordt gestort in een door den Raad nader aan te wijzen openbare kas". Toelichting: Bij nader onderzoek der zaak-Schoone is mij gebleken, dat Schoone op naam van het G.E.B. toe stellen heeft betrokken bij de firma Stokvis en deze ten eigen bate heeft verkocht. Dit is mijns inziens een zeer laakbare handelwijze van iemand, die aan het hoofd staat van een overheidsbe drijf. Schoone bekleedt een functie van vertrouwen en hierdoor is het vertrouwen in hem terdege geschokt want van iemand, die aan het hoofd staat van een over heidsbedrijf mag men eischen, dat hij voldoende verant woordelijkheidsgevoel bezit om dergelijke praktijken niet te doen. Mijns inziens is het gepleegde feit van zoo ernstigen aard, dat ontslag eigenlijk zou moeten volgen. Zoover wensch ik echter niet te gaan en doe daarom het bovenstaande voorstel. De Voorzitter deelt mede dat van de Commissie van Bijstand, die eergister heeft vergaderd, een schrijven is ingekomen, naar aanleiding van het voorstel-Gutter. De commissie kan de handeling van den heer Schoone niet goedkeuren, maar oordeelt dat er allerminst aanleiding bestaat tot hét opleggen van een straf als door den heer Gutter voorgesteld. Door den heer Schoone zal de netto genoten provisie f 35.40 ten gunste van het gasbedrijf worden geboekt Voorts is van den heer Schoone zelf een schryven inge komen, waarin er op wordt gewezen, dat persoonlijke invloeden bezig zijn om hem in zijn persoon te treffen. Van steekpenningen kan z.i. niet worden gesproken, om dat geen artikelen ten behoeve der gebeente zijn ge kocht en geen gften zijn ontvangen. De provisie, die is genoten bedroeg bruto f 108, netto f 35.40. Dat adressant laakbare handelingen pleegde is niet tot hem doorge drongen en hij wijst er op dat de ondergeschikte, de lijnwerker Zwaan over wiens onvoldoende werkpresta tie meermalen is geklaagd, zich tot een advokaat om advies in deze zaak heeft gewend, en de zaak voorts in politieke richting wordt gestuurd door personen die, om wanbetaling van het net zijn afgesneden en nu den heer Gutter, met wien adressant tot nu aangenaam heeft mogen samenwerken, gebruiken om adressant te tref fen. Adressant oordeelt dat hij ondoordacht heeft ge handeld. maar dat er van corruptieve handeling geen sprake is, en dat hij zoo vrij is geweest de netto-genoten provisie in de kas van het bedrijf te storten. sen niet B. en W. totdat de raad of een hoogere macht uitspraak heeft gedaan. Spr. begrijpt niet op welken rechtsgrond het voorstel-Gutter in dit opzicht berust. Spr. vindt goed dat deze zaak niet de doofpot in gaat, wat gebeurd is is zeer af te keuren, maar wat de sttrafmaat betreft, door het praatje over deze kwestie is die al erg genoeg. De heer Bijl zegt dat de heer Schoone heeft gezegd dat het hem spijt dat het gebeurd is. Ook spr. oordeelt dat met de bekendheid van deze zaak de administrateur al genoeg gestraft is. De heer Van Lienen speet het dat het voorstel-Gutter inkwam, vooral waar in de vorige vergadering gezegd is dat de commissie de zaak onder de oogen zou zien en al ongeveer was toegezegd dat de genoten provisie zou worden teruggestort. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling van B. en W. was geweest om mede te deelen- wat B. en W. beslist had den en niet om de zaak te vergoeilijkcn. Dc heer Gutter zal niet op de verdachtmaking van den heer Duin ingaan, maar zegt het eigenaardig te vinden dat de heer Schoone nu pas heeft toegezegd het bedrag te zullen terugstorten. Dat gebeurt noodgedwon gen. Nog een eigenaardigheid is dat de provisie verdeeld is, aan X f 10, IJ f 12. Z. een bepaald bedrag. Blijkbaar is de provisie gedeeld met personen die artikelen heb ben betrokken. Spr. stelt opnieuw de vraag of do heer Schoone het recht heeft op naam van het bedrijf te koopen. Het is niet spr.'s bedoeling den heer Schoone persoonlijk te treffen.. Spr. heeft een uitspraak gewild, of Schoone ten eigen bate mag handelen, het is niet de eerste keer, dat dit is gebeurd. Wat de week schorsing betreft, spr. heeft voldoende onderzocht of dat wettelijk is. Het is niet alleen op eerlijke, maar ook op oneerlijke manier, dat hier schade wordt toegebracht aan andere men- schen. De heer Duin zegt dat niemand zal zeggen dat Schoone gehandeld heeft als moest en Schoone heeft zelf gezegd, te hebben gewild dat hij niet op de jaar beurs was geweest. Maar is het nu noodig, dat er zoo veel woorden over vuil worden gemaakt en iemand die te goeder naam en faam bekend staat neer te trappen. Spr. maakt zich dan wel eens wat driftig, omdat hij zooiets niet kan verdragen. De Voorzitter deelt mede, dat uit de notulen der commissie van bijstand blijkt, dat de heer Schoone het bedrag reeds op 2 Dec. wilde terugstorten, doch de Commissie wilde eerst weten wat genoten was. Spr. wijst er den heer Duin op, dat het niet gaat over dc hoegrootheid van het bedrag en spr. hoopt dat dit voorval voor de ambtenaren een aansporing zal zijn, dat zooiets niet meer voorvalt. i U behoeft niet met winterteenen te blijven o ipen. Maar U moet er wat tegen doen. E i U kunt er wat tegen doen. Akker's Ki posterbalsem herstelt de cellen der huid, verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's „Geen goud zoo goed" ADMINISTRATIËN BELASTINGZAKEN. Hoofdkantoor: HAARLEM, Wilhelminastraat. Tel. 116G1. Na 6 uur Tel. 14621 Bijkantoor; 's GRAVENHAGE, Akeleistraat 56. Speciale afdeelingen voor BLOEMBOLLENCULTUUR, LAND- EN TUINBOUW en VEETEELT. INLICHTINGEN bij onzen CORRESPONDENT, den heer H. EftiKS, oud-Burgemeester van PETTEN. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich bij meerderheid daarbij hebben neergelegd. Het is goed dat deze zaak nu maar in het openbaar wordt behandeld. Persoonlijk is spr. van oordeel, dat het een onverkwikkelijke zaak is en spr. betreurt da,t het is gebeurd en had het beter gevonden dat de heer Schoone de zinsnede over den lijnwerker niet in zijn schrijven had bpgenomen. Ook de heer Gutter vindt dat zeer jammer en herin nert er aan, dat als er maar een veertje dwars lag, Zwaan voor de heeren moest verschijnen. Wat door den heer Schoone is gedaan kan in geen geval door den beugel en spr. vraagt of het geoorloofd is dat Schoone handel drijft De Voorzitter zegt van als particulier wel. De heer Gutter wijst er op dat Schoone geen erkend handelaar is. Hij heeft ook geprobeerd van de firma Stokvis het agentschap te krijgen, maar die firma heeft dat geweigerd omdat Schoone geen erkend handelaar was. Spr. meent dat het niet opgaat dat Schoone voor het G.E.B. bestellingen doet en de winst in zijn eigen zak steekt De heer Duin betreurt het dat een feit van zoo'n ge ringe beteekenis hier in het openbaar wordt behandeld en niet door B. en W. en de commissie van bijstand, wat spr. toeschrijft aan een paar herriemakers. Wat de op dracht aan den heer Gutter betreft door z.g. eerlijke menschen die nu de groote trom roeren. Spr. had niet verwacht dat de heer Gutter zich daartoe zou leenen en spr. herinnert aan het bekende spreekwoord, dat men nooit door een eerlijken wagen wordt overreden, maar door een mestkar. Zelfs een ondergeschikt ambtenaar ontziet zich niet om rechtskundig advies in te winnen, met het doel om zijn superieur er uit te werken. Wat zou hij lachen, als dat gebeurde, zegt spr., en wijst er dan op dat diezelfde ambtenaar, o zoo dankbaar was toen da commissie van bijsta,nd indertijd een kwestie hem betreffende maar onder de groene tafel schoof. Spr. is overtuigd dat de heer Schoone ter goeder trouw heeft gehandeld, van groote beteekenis is de kwestie niet en er was geen aanleiding om er een politiek relletje van to maken. De heer Stam zal zich niet bijzighouden met de bij komstigheden. Wat gebeurd is, is van den administra teur geen goede zaak en ook spr. is eerst van gedachte geweest dat do administrateur niet was te handhaven. Bij nader inzien evenwel oordeelt spr. dat het hier niet betreft een handeling, waarvoor het geven van ontslag zou zijn te rechtvaardigen. Wel dient de administrateur een terechtwijzing te hebben. Wat de week schorsing betreft, zooals de heer Gutter voorstelt, dat zou neer komen op een week vacantie. De heer Duin: Dat voorstel is g.v.d. schandalig. De Voorzitter hamert en verzoekt den heer Duin in dezo vergadering niet te vloeken. De heer Stam voortgaande, meent dan ook dat dit voorstel afwijsbaar is. Wat het schrijven van den heer Schoone betreft, spr. betreurt dat deze er andere perso nen bijhaalt en meent dat dit een bewijs is dat de zaak zwak staat. In comité zal spr. graag worden ingelicht over de tekortkomingen van den lijnwerker Zwaan. Spr. betreurt tenslotte ten zeerste dat de heer Schoone schrijft, dat het laakbare van zijn handelwijze niet tot hem is doorgedorngen. De heer Schermer zegt, dat als de handelingen tot de ware proportie zijn teruggebracht, ook spr. ze niet kan goedkeuren. Het is spr. onmogelijk om met het voorstel- Gutter mee te gaan. Terugstorten van de genoten pro visie is al gebeurd, al had spr. liever gezien dat inplaats van het netto-bedrag de bruto-provisie was gestort. Wat gebeurd is. is wel laakbaar, maar niet dadelijk van dien aard, dat de raad zelf voor rechtertje moet spelen. Daar toe is de raad niet competent. Het bedrijf is niet bena deeld en zelfs zou het bedrijf nog vrij uit gaan als de heer Schoone intusschen failliet was gegaan. Wat de schorsing van een week betreft, als een ambtenaar fraude pleegt, hebben B. en W. het recht hem te schor De heer Gutter merkt op, met zijn voorstel ten minste te hebben bereikt, dat de raad oordeelt, dat wat gebeurd is, wel laakbaar is. De heer Duin tot den heer Gutter: Ben |je daar nu zoo grootsch op, het valt me ontzettend af van je. Benoemingen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbe noemd de heer Rus, tot leden der commissie tot we ring van schoolverzuim de heeren C. Meereboer en J. Tromp, tot leden van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de heeren S. Boon en G. Louter. Het raadsbesluit van 27 Februari 1.1. tot aankoop van onderscheidene strooken grond, benoodigd voor ver breeding en verbetering der hoofdwegen en grenzende aan den Duinweg „te Aagtdorp en Schoorl, aan den Voorweg, den Damweg, den Heereweg onder Catrijp, Hargen en Camp, een en ander noodzakelijk bij de uitvoering van het wegenplan 1930, wordt nader ge wijzigd en aangevuld. Thans wordt definitief besloten tot aankoop van de reeds overgenomen strook grond aan den Damweg, kad. bekend Gemeente Schoorl, Sectie C No. 807, behoorende aan den brandstoffenhandelaar G. Selhorst te Schoorl- dam, benoodigd voor de stichting van een gasmeter- huisje, voor f 150. Ten aanzien van het verzoek van den hoofdingenieur van 's Ryks Waterstaat te Alkmaar, betreffende de verlaging van de vaste brug in den Rijksweg over de Damsloot te Schoorldam, wordt besloten dat genoegen zal worden genomen met verlaging indien de gemeente een los- en laadplaats krijgt aan het N.-H. Kanaal en het onderhoud er van aan het rijk blijft. Is dat niet het geval, dan dient de brug over de Damsloot een door- vaarthoogte te hebben van 1.60 Meter. Een te hooge gratificatie. Volgt het voorstel van B. en W. om aan den gemeen teopzichter R. van Essen eene gratificatie van f 600 toe te kennen wegens verrichten van werkzaamheden bij de verbeteringen der Hoofdwegen in 1929—1930 (half Nov. 1929—Nov. 1930). Door den Voorzitter wordt een staat van extra werk zaamheden overgelegd, doch de heer Schermer bestrijdt het voorstel, van oerdeel zijnde dat öe extra werkzaam heden niet in zoo groote mate zijn verricht als B. en W. aangeven. Spr. oordeelt de voorgestelde gratificatie te hoog. Ook de heer Duin acht het bedrag te hoog en wijst op de werkzaamheden, die als opzichter gedaan dienen te worden. De heer Kaag gelooft wel dat er veel extra werk is verricht, maar nu het wegenplan voor elkaar is. zal het werk in de toekomst daardoor worden verlicht. Een gra tificatie van f 200 vindt spr. voldoende. De Voorzitter zegt dat B. en W. hun voorstel wel terug willen brengen tot f 500; de heer Duin stelt voor f 300. Het voorstel van B. en W. f 500 wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen, voor stemden de heeren Gutter, Bijl en van Lienen. Het voorstel-Duin wordt daarna met algemeene stem men aangenomen. Kwijtschelding van boeten. Nadat in de toelichting gewezen is op de gelijktijdige werkzaamheden van gasbuizenaanleg en verbetering we gen, wordt zonder discussie besloten: a. Om aan de N.V. de Ned. Gasmeterfabriek, Gebr. Wil- son te 's Gravenhage kwijtscheiding te verleenen van de boete ad f 225, wegens 9 dagen te late oplevering van het Gasbuizennet met toebehooren in Juli 1930. b. Aan de Gebr. Min, stratenmakers te Bergen N.H., eveneens kwyt te schelden de hen opgelegde boete van pl.m. f 500, wegens pl.m. 20 dagen te late oplevering van het straatwerk aan de hoofdwegen in Augustus 1930. Voor lichamelijke oefening. Door B. en W. wordt voorgesteld, naar aanleiding van de uitspraak der Kroon d.d. 17 October 1930, No. 42, hun te machtigen over te gaan tot: a. De aanbesteding van een lokaal en inrichting van een terrein voor lichamelijke oefening op de daarvoor: aangekochte perceelen aan de Smeerlaan overeenkom-» stig de reeds door den Inspecteur van het L. O. goedge keurde plannen. b. Vast te stellen een suppletoire begrooting voor 1931 ten bedrage van f 23000, wegens de kosten van aankoop van terrein en van deze stichting. De heer Schenner bepleit aanhouden tot de volgend© vergadering, opdat spr. een onderzoek kan instellen naar de kosten van elders gestichte lokalen. Andere leden vinden uitstel niet zoo noodig, zooveel verschil van kosten zal niet ontstaan. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten door te gaan. De gevraagde machtiging wordt aan B. en W. ver leend ook om een kasgeldleening aan te gaan tot f 20000 Do tuindersvoorschottenj Aan de orde wordt gesteld het voorschot van B. en W.» om volgens de regelen en voorwaarden, .medegedeeld b>j brief van Ged. Staten d.d. 24 December 1930 No. 185, eventueele Tuindersvoorschotten te verleenen, waarbij de Provincie dus voor 70 pet. en de Gemeente voor 30 pet. borg blijf.t De heer Duin merkt op, dat de menschen die deze voorschotten zullen krijgen, niet tot de gelukkigsten. zullen behooren, omdat de voorwaarden zoo bezwarend zyn. Ais hulp verleend wordt, moet het goede hulp zijn, meent spr. De heer Kaag merkt op, dat de bepaling dat het voorschot zal worden geregeld naar het 1/6 deel van den. veilingsomzet, niet voor Kennemerland kunnen gelden. De heer Schermer merkt op, dat de soep nooit zoo warm wordt gegeten als ze wordt opgediend. Veel hangt af van de coulantheid der banken. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Op haar verzoek wordt als klokopwindster eervol ontslag verleend aan Mevr. Kokde Jager en in haar plaats op een jaarwede van f 30 benoemd de heer J Ivang te Groet. De werkloosheidsregeling. De Voorzitter deelt mede, dat practisch gesproker, er geen werkloosheid bestaat, tenminste niet onder dia menschen, die minstens 1 jaar hier wonen. Bij Staatsboschbeheer en ook aan den Voorweg wordt ge werkt en de regeling heeft goed voldaan. Spr. deelt mede, dat een samenspreking tusschan de gemeente besturen van Schoorl, Warmenhuizen, Zijpe, Koedijk en Bergen heeft plaats gehad over werkverruiming in de duinen en inlichtingen zijn aan den Minister ver strekt. Het is niet de bedoeling de gewone bedragen, die het Staatsboschbeheer ter beschikking heeft, voor a.s. najaar te verbruiken, maar te pogen verhoogde gelden te krijgen Bij de rondvraag biedt de heer Schermer weder* !:eerig gelukwenschen aan, enkele wenschen worden kenbaar gemaakt over ophalen van kuilen in den straatweg enz., en daarna volgt sluiting. De beer is geschoten. Nu vecht men om de huid. Met deze beeldspraak bedoelen we, dat er verschil' van meening heerscht over deze vraag: Wie is in de Provinciale Staten het eerst voor de tuinders in de bres gesprongen? Dat waren: niet de Vrijheidsbonders; niet de Roomsch-Katholieken; niet de Anti-Revolutionnairen; niet de Christelijk-Historischen. Hierover hoeven we niet te kibbelen, want dit staat als een paal boven water. j Wie dan wel het initiatief namen? Dat waren: de Sociaal- en Vrijzlnni g-D e m o- c r a t e n. Eenige Soc. Dem. dienden immers een voorstel in en: een Vrijz. Dem. stelde vragen. Of de andere, niet-democratische partijen, ook heb ben overwogen, of zij iets zouden doen, weten wij niet, doch naar buiten is er niets van gebleken. O.i. valt de eer dus toe aan de twee democratische partijen, die wel zoo verstandig zullen zyn, om geen ruzie te maken over de vraag, wie het grootste deel van die eer toekomt. Wij gebruikten daar het woord „eer". Zou het niet beter zijn om te spreken van „pl lch t"?. En moeten we dan niet constateeren, dat de niet- democratische partijen in dien plicht zijn te kort ge schoten Om meer dan één reden was het heel natuurlijk, dat ook dit keer de soc. dem. hun aandacht wijdden aan den nood der tuinders. Zij deden dat immers ook in 1923 en met hen waren toen en zijn nu de V.D.-ers pleitbezorgers voor hulp aan wie het noodig hebbem Hoe het onder de tuinders zelf is gegaan, meenen wy aldus te kunnen schetsen: niet de besturen hunner organisaties, maar tuinders zelf hebben het balletje aan het rollen gebracht. Van Koedijk uit is de agitatie begonnen en toen die vat kreeg op de tuinders ook in andere gemeenten, slaa^^ men er in de vereenigingen in actie te brengen. Van veel belang is dit niet. Dikwijls wachten d® leden van een organisatie maar af, wat de besturen zullen doen. Dat is wel makkelijk voor zulke leden, doch gebeurt er in zoo'n geval niets, dan hebben zij niet het recht achteraf hun bestuur met verwijten te overladen. Een actief lid. dat meent, dat er iets aangepakt moet worden, dient zich tot zijn bestuur te wenden en doet dan niets meer dan zijn plicht. Wij komen tot deze conclusie: erkent de feiten, die zich hebben voorgedaan, doch kibbelt daar niet over. Wat de akkerbouwers betreft, nam de heer Colyn het initiatief en de Staten ging met hem mee. Prachtig. Jammer alleen, dat zoo iets alleen in de democra tische Noordhollandsche Staten mogelijk schijnt. Stel U voor, dat in de Kamer ook zoo vlot de voor stellen der democraten werden aangenomen en dat dan van anti-revolutionnaire of andere zijde uitbreiding aan die voorstellen werd gegeven ook met volledig succes! Wat onze Provincie doet, is feitelijk Rijkswerk. Wanneer zullen we het beleven dat deze Regeering zulk optreden van het Provinciaal Bestuur overbrdig maakt? Men bedenke wel: Als er politiek gedreven wordt met den steun aan land- en tuinbouw, dan komen de meeste partyen er slecht af, maar niet de democratisch®.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5