Schger Courant Raad Den Helder. ASPIRIM In Memoriam -f KLAAS BREEBAART Jz. Derde Blad. dh TABLETTEN Pluimveehouders te Wieringen. In den Wieringermeerpolder. Oud-Lid van Prov. Staten van Noordholland, Officier in de orde van Oranje Nassau. Zaterdag 24 Januari 1931. 74ste Jaargang. No. 8804 Voortzetting vergadering van Donderdagavond, op advies van den Voorzitter voortgezet tot 12 uur. De heer Van Dam ontwikkelde nader zijn stellin gen vóór de afschaffing der kermis, vooral voor zoo ver de financieele zijde van dit. vraagstuk betreft. De angst voor het oploopen van de maximaal'belasting hij het vastrecht tarief was voor spr. niet zoo groot als hij wethouder do Zwad; dit had z.i. de practijk bewe zen. Spr, deed het compromis-voorstel de kermis te sluitn po Zaterdagavond, zoodat we geen Zondags- kerïhis zouden hebben. De heer Eijlders verklaarde namens zijn fractie dit voorstel subsidiair te steunen. Ook de heer Monhemius moest het zijne nog over het kermis vraagstuk zeggen; spr. was bedroefd over het advies van den' Voorzitter dat spr. zijn voorstel tot afschaffing in zou trekken. Spr. weidde hierover uitvoerig uit, hoewel de Raad alle blijken gaf geen helangstelline: voor zijn betoog te hebben, en meerdere leden de raadzaal verlieten. De heer Monhemius bleef met enthousiasme doorgaan zijn standpunt te verde digen tot 12 uur. Het voorstel Monhemius—Eijlders in stemming ge bracht, werd verworpen met 4—12 stemmen. Vóór. stemden de heercn Van Gessel, Van Dam, Eijlders en Monhemius. Dezelfde heeren stemden vóór het voor- stel-Van Dam, dat dus eveneens verworpen werd. Vergadering van Vrijdagmiddag 23 Jan. 1931. Allereerst gaf de Voorzitter het woord aan wethou der De Zwart," die verklaarde te betreuren, dat tenge volge van zijn scherpe opmerkingen het reeds gemel de incident tusschen hem en den heer Bok was voor gekomen, waarvoor hij zijn verontschuldigingen aan bood. De heer Van Gessel memoreerde, dat hij door een misverstand zijn stem over de kermisvoorstellen ver keerd heeft uitgebracht. De heer Van Dam zette vervolgens de replieken voort, en wees er op dat de speech van den soc.-dem wethouder De Zwart een christelijk-historischen in druk bij spr. had achtergelaten, geheel m den lijn van de Savornin Lohman. Spr. betoogde dat het con structieve werk niet uitsluitend van het college van B en W kwam, doch ook uit den Raad. Spr. herin nerde aan de goede diensten, die worden bewezen door de verschillende commissies van bijstand, van welke diensten men in den Raad niet zooveel be merkt Wat de pensioenstorting aangaat, verklaarde spr zich tegenstander van het voorstel van B. en W. De finaliteit van het gas, die voor zoovelen een steen des aanstoots was, was z.i. mogelijk te wijten aan mindere technische kennis aan de gasfabriek. Zou de oplossing niet te vinden zijn in meer „service". Als de menschen nieuwe branders koopen, zullen z.i. de klachten over de slechte qualiteit aanmerkelijk minder worden. Wat de reinigirig betreft, was het sprekers meening, dat we dat leelijke storthuis niet binnen in de gemeente hadden behoeven neer te zet ten, als wij tijdig auto-tractie zouden hebben gehad. Het speet spr., dat hij door zijn werk thans deze vergadering zal moeten verlaten. De volgende spr., de heer Biersteker, verklaarde in eerste instantie waar en waardig te zijn geweest, en had daarom de politiek ter zijde gelaten. Evenals van ouds hebben we weer gezwommen in de politiek; spr. doelde hier voornamelijk op de rede van den heer De Zwart, welke hij een „donderrede" noemde. De heer De Zwart had z.i. in zijn rede verschillende nietigheden buitengewoon opgeblazen, o.a. over het drukwerk van de begrooting, de electrificatie van de Balistraat, en de kwestie van de visscherij. De verdediging van den wethouder betreffende de slechte kwaliteit van het gas, had spr. niet kunnen bekoren; spr. ging hierop nog dieper in. Spr. had gaarne de gemoedelijke wijze van debat- teeren gehandhaafd, maar moest, door de verschillen de redevoeringen, toch tegen enkele punten opkomen. Spr. bracht hulde aan de kameraadschappelijke en ridderlijke redevoering van den heer Van der Vaart. Eenigermate werd de goede stemming verstoord door de vrijz., dem., die ale drie meenden te moeten spre ken. De twee stromingen, welke de heer Van der Vaarto in den Raad had geenstateerd, hadden ok spr.'s aan dacht getrkken. Spr. herinnerde eraan, dat in 1927 door zijn fractie voor f 60.000 bezuinigingen waren voorge steld. Daar was .a. bij de verdwijning van den ophaaJ- en stortingsdienst, die nu pas zal verdwijnen. Men moest spr.'s fractie dankbaar zijn geweest, in plaats van ons verwijten te maken. Spr. constateerde voorts, dat de soc. dem. momenteel wat „geciviliseerder" zijn geworden, en zich hebben weten aan te passen aan de tijdsomstandigheden; wij zijn geen strebers en kunnen daarom samenwerken met de soc. dem., hoewel deze laatsten anders denken over de behartiging van de belangen van de geheele burgerij. De v. d. zongen met zijn drieën één lied op drl» wijzen; de heeren hadden wel kunnen verwijzen naar de notulen von vorige begrootlngszittingen. Waarom zijn de heeren toch zoo bang voor de belangen van Ge meentebelang? vroeg spr. Gemeentebelang wacht met gerustheid het oordeel van de kiezers af. Spr. achtte de redevoeringen van de vrijz. dem. niet op bouwend; is dit wel goed. Men moet juist met elkaar contact zoeken, zooals de partijgenooten der v.d. in andere gemeenten gedaan hebben. Spr. haalde daarbij aan een verslag van de vergadering van de vrij*:, de- mocr. kiesvereeniging te Schagen, welke kiesvereeni- ging contact had gezocht met Plaatselijk Belang en de afdeeling van den Vrijheidsbond, voor de komende ge meenteraadsverkiezingen, hetgeen toen met algemeene stemmen werd aangenomen. Spr. gaf den vrijz. dem. hier ter plaatse den raad zich bij Gemeentebelang aan te sluiten; dit achtte spr. in het waarachtig belang van onze gemeente. Een bepaald program hebben wij niet en willen wij niet hebben; wij zijn slechts een soort economische partij, die zich niet wil binden aan be paalde wenschen. Zéér bescheiden bleef spr. aandrin gen op de electrificatie van de Balistraat, zoodra de goedkeuring van de regeering zal zijn gekomen. Met het antwoord van wethouder de Zwart over de tol aan de Kooij kon spr. vrijwel tevreden zijn. Het standpunt van spr.'s fractie omtrent de pensioen premie achtte spr. voldoende bekend en hij zal daar om hierop niet meer ingaan. Als de heer Trap schermt met de groote winsten van de Oranjenassamijnen stelt spr. daartegenover de groote crisistoestanden, waarin scheepvaart, cultuuronderne mingen enz. momenteel verkeer<%. Spr.'s fractie stelde voor. dat de 1% pet pensioenstor ting niet voor rekening van de gemeente zal komen, alsmede verlaging van de straat* elasting. Een belangrijk punt was voor spr. de visscherij, waar bij spr. verklaarde, dat zijn standpunt van groote voor zichtigheid nog steeds niet veranderd is. Voor onze te genwoordige visscherij is havenvoorziening nu dringend noodig; wanneer onze havenoutillage belangrijk beter zal zijn geworden, komen de Zuiderzeevisschers hier vanzelf en dan kunnen wij ze niet weigeren. Daarom had spr. gevraagd: „wat is het college nu van plan te doen?" We hebben rekening te houden met de hoo- gere eischen van de Marine, die ook meer havenruimte noodig heeft. Spr. heeft B. en W. niet verweten, dat zij niet diligent zijn geweest, doch hij wil met aandrang aan het college vragen wat men van plan is te doen. Wij hebben ook rekening te houden met de nevenbedrij- ven; die moeten we hier zien te krijgen. De regeering wil Stavoren haven van Friesland maken en voteert daarbij millioenen; mogen wij nu in een hoekje worden gedrukt, of kunnen er voor onze havenvoorziening ook een paar millioen overschieten? vroeg spr. Het antwoord van weth. Smits oordeelde spr. onbevre digend. Spr. bepleitte een positief antwoord, al zou dit desgewenscht zijn in geheimen Raad. De heer van Gessel (r.k.) verklaarde, wat aangaat de pensioenpremie, door de rede van den heer de Zwart, te zijn bekeerd en daar thans vóór te zijn. Voorts bestreed spr. uitlatingen van den heer de Zwart over het ex- raadslid van Os, die zich niet heeft kunnen verdedigen, te meer daar ook niet vaststond, dat deze heer wethouder van publieke werken zou worden. De volgende spreker, de heer Monhemius (a.r.) betoog de, dat wethouder de Zwart niet alleen een volgeling van den heer de Savornin Lohman was, doch ook van den heer Colijn (hilariteit); do wethouder is z.i. kapitalist first-class, evenwel om de sociale nooden te kunnen le nigen. evenals spr. Spr.'s fractie verklaarde zioh vóór premievrij pensioen. Spr. wilde daarop 26 punten behandelen, precies van A. tot Z., zooals hij zeide, in een kalm gangetje. Een grooter punt was de Reiniging, waarbij spr. vooral onder het oog brengt de dienst in Julianadorp. Voorts be pleitte spr. betere voorziening van de bestrating in ver schillende straten. De vergadering werd daarop verdaagd tot Maandag middag 2 uur, hetgeen na eenige discussie kon geschie den, daar verschillende leden bezwaren maakten, omdat zij hun tijd niet ter hunner beschikking hebben. Zet Aspirin in Uw huisapotheek; Aspirin laat U nooit Uil üir in den steek. Pgjgl W A ijjjpi IWflWl |BAYERR%iaiaMgii8il LET OP ORANJE BAND Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prijs 75 ets. Donderdagavond werd in de zaal van den heer Jb. Duijnker te Westerland een bijeenkomst gehouden van pluimveehouders, waar de heer G. J. H. Verste gen, de leider der Heldersche Eierveiling als spreker optrad, met onderwerp: „Wat doen wij nu verder'. Voorheen is reeds een bijeenkomst gehouden in Hotel de Haan te Hippolytushoef, onder dezèlfde leiding. Aanwezig ongeveer 40 personen. De heer Verstegen opende de bijeenkomst en wijst er op, dat ofschoon we leven in een tijd van malaise, 1929 voor de pluimveehouders een uitstekend jaar was. Gemiddeld werd te Den Helder dat jaar f 6.59V2 per 100 eieren gemaakt. In 1930 was dit iets minder, en wel f 5.50, doch daartegenover staat de veel lagere prijs van het voer, dus het verschil komt niet zoo groot. Gezien de uitkomsten, zullen gemengde bedrij ven het steeds meer toeleggen op de pluimveeteelt, en wat daaraan vast zit. Er zullen dus meer eieren ko men. Van Duitschland, België en Engeland zijn het vooral Engeland en Duitschland onze grootste af nemers die veel reclame maken voor eigen product en in Engeland wordt stempelen der eieren voorge schreven, wat onze pluimveeteelt ten goede komt, om dat de Engelsche gaarne het Hollandsche ei ge bruikt. In Duitschland kunnen de pluimveehouders subsidie krijgen en leenjngen sluiten en toeslag op het voer krijgen uit rijkskas. Maar daar wij Duitsch land 25 jaar vooruit zijn op dit gebied, gaat het daar niet zoo gemakkelijk en is de pluimveehouder daar niet rendabel. Nu gaat Duitschland het invoerrecht verhoogen, met 15 mark per 100 eieren, d.i. ongeveer 0.9 cent per ei. Die verhooging is nog niet van toepas sing, doch indien die verhooging komt, zal dit nadee- lig werken op den prijs. Wat is hier aan te doen? Organiseert U in een ver- eeniging en de vereeniging moet zich aansluiten bij een bond en deze dringt aan bij de regeering om hulp of raad. We zijn niet van plan hier een pluim- veefokkersvereeniging op te richten, want er is hier reeds een vereeniging, maar sluit U hierbij aan. Zorg er voor, dat er geen tweede vereeniging komt, dat geeft verdeeldheid en werkt nadeelig. Spr. deelt mede, dat de veilinggelgenheia te Den Helder nu beter zal worden. Waar sommige pluimveehouders denken, dat op Wieringen wel een veiling kan worden gesticht, meent spr., dat het daar nu de tijd niet vooi is. Een gebouw, kisten en verpakking, dat alles kost veel en een eierveiling kan zich niet gauw bedruipen. Ziet eens naar Schagen, waar toch tamelijk veel eieren worden aangevoerd, soms 120.000 en er moet nog steun van de gemeente bij. In de gemeente Den Hel der heeft het in alle bestaande jaren ook geld gekost Wij maken in den Helder toch geen extra kosten. Enkele werken er in loondienst, doch velen werken er voor niets. Den Helder staat er niet slecht bij, zegt spr. Ziet eens op Donderdagmiddag hall drie, op onze veiling. Een 30 a 40 koopers koopen daar hun eieren en Texel b.v. krijgt 6 a 8 koopers. Ook vele winkeliers koopen op onze veiling. Immers zij zou den dat niet kunenn doen in een andere plaats, want dat zou te veel tijd vergen. Den Helder is de plaats waar U uw aandacht aan dient te geven. De afsluitdijk heeft een band gelegd tusschen Den Helder cn Wieringen. Den Helder heeft achterland aan Wieringen. Er zijn in Den Helder handelaren welke 10.000 eieren per week kunnen hebben en moeten die el ders koopen. De productie der veiling is te klein, voor een stad van 30.000 zielen. De koopers welke van Den Helder naar elders moeten, doen dit liever niet, daar ze nog beter in Den Helder 25 cent per 100 meer kunnen geven, dan elders, wegens te maken kosten. Er zijn nu ook handelaren welke de eieren bij de pliumveehpudors opkoopen, en buiten de vei ling om aan dewinkeliers leveren, dan krijgt men tusschenhandel en dat is schadelijk voor de pluim veehouders. Deze handelaren profiteeren dan van een eventueel hooge markt. De Heldersche eierveiling moet dus wel bestaan, om de markt te regelen. Nu is het er niet om te doen om op die markt uw eieren te verkoopen, maar laat ze over de veiling gaan. On ze indruk is dat er nu ook menschen zijn welke de groote eieren naar elders sturen en de kleine naar Den Helder. Daar zullen we, zegt spr;, om vele rede- en tegen waken. Stuurt desnoods een gedeelte uwei- eieren en vergelijkt den prijs, maar zoek ze niet uit. Over de nieuw te stichten veiling en over de wijze van berekening geeft de spr. enkele inlichtingen, maar dringt dan vooral aan op aanvoer van eieren, immers de hoogste markt zal worden gemaakt. Spr. dringt er op aan, zich aan te sluiten bij de be staande pluimveevereenigingen en laat deze vereeniging aansluiten bij den N.H. Bond. Spr. stelt de gelegenheid open, om met hem van gedachten te wisselen. Hiervan maakt de heer C. Wals, bedrijfsleider der Coop. Eierveiling te Purmerend gebruik. Deze ls het, wat organiseeren betreft, volkomen eens met den heer Verstegen. Maas spr. is de meening toegedaan, dat de heer Verstegen met zijn redeneering van daarnet de organisatie afbreuk doet. Vele hier aanwezigen zijn reeds georganiseerd en zy sturen hun eieren naar Purmerend, daar is een Coöperatieve eierveiling, welke wordt beheerd in hoofdzaak door pluimveehouders. Zou dus de pluimveehouderij er mede gediend zijn in den geest te werken van den vorigen spreker. Volgens den heer Wals niet. Gezien de kleine aanvoer en daardoor groote vraag te Den Helder bleef daar de gemiddelde prijs nog 3 cent beneden Purmerend. En nu is te Den Helder de aanvoer laag. En veronderstel dat de aan voer hoog wordt en er meer eieren komen als Ln de plaats zelf noodig is, dan zullen ze in den Helder toch moeten rekening houden, dat dit toch nooit een export veiling zal kunnen worden, zeer zeker niet gemakkelijk. En de heer Verstegen heeft zoo juist ook bepleit dat de export toch de hoofdzaak is. Spr. is ook van mee ning, dat 100.000 eieren voor een plaats als Den Helder met 30.000 zielen wel wat hoog is. En als er eens te veel eieren in Den Helder komen, wat zal er dan gebeu ren. Daar hebben we een treffend bewijs van té Pur merend. Daar is een markt naast een Exportveiling. Op deze markt koopen ook de kleinhandelaren, ven ters enz. hun eieren. Deze markt is ook aan groote schommelingen onderhevig. De heer Verstegen heeft gezegd: hoe maken wij een hooger markt. En om dit van toepassing op Wieringen te brengen, acht spr. het zeer gewaagd de eieren naar Den Helder te zenden. Spr. is er zeker van dat geen vergetering mogelijk is. Purmerend is tot heden ook de beste marktplaats voor pluimvee met de exporteurs. Het is wel typisch dat bijv. de eierveiling te Schagen met een tamelijk grooten aanvoer zich nog niet kan bedruipen dus dit bewijst genoeg dat ook die veiling geen goede ligging heeft. Spr. vindt organiseeren ook van groot belang en breng geen scheuring in de gedachten. Straks krijgen we een wettelijk Controle Bureau voor export-veilingen. Dan moeten de eieren gestempeld worden en aan een zeker gewicht voldoen. Er zijn reeds vrijwillig hieraan gegaan, en als Purmerend straks verplicht is hierbij aan te sluiten, dan zal orga niseeren noodzakelijk zijn om die moeilijkheden te bo ven te komen. We zullen dure sorteermachines noodig hebben en nog veel meer. De heer Verstegen antwoordt dat de Heldersche vel ling op den goeden weg is. Al zou de heer Wals beweren dat te Den Helder niet de hoogste prijs is betaald, dan zegt spr. dat dit wel zoo is. en geeft dan een vergelijking met de exportveiling, te Roermond. De grootste in Euro pa. In 1929 bet. Helder gem. 6.594 en Roermond 6.39 In 1930 den Helder gem. 5.50 en Roermond 5.12. Dit is per Kg. in 1929 f 1.08 meer en in 19.30 f 0.89 meer, als we het per Kg. hadden genoteerd. A.s. jaar wordt per Kg. gerekend, en nu nog niet Dan zegt spr. dat Arnhem de plaats is van groote eierenaanvoer, dus daar slecht mee te vergelijken is, en toch betaalden we in den Helder 5 cent per 100 meer. Als de heer Wals van meening is. dat 100.000 voor den Helder te veel is, dan is deze niet goed op de hoogte, er zijn veel middenstaners en vele koek- en banketfa- brieken, welke veel eieren gebruiken. En zegt spr., om op den exporthandel terug te komen, waarom wordt te Texel wel voor export gekocht, en waarom zou in den Helder niet gekocht worden? Wij geven door de gunsti ge ligging den Helder aan. Als gij kippenhouders U organiseert dan is het geen afbreuk doen aan de orga nisatie te Purmerend. De heer Jn. Kooij vraagt hoe het zal loopen als er onverwachts wat veel aanvoer komt van Texel, zooals vorig jaar is gebeurd. Koe komen we dan te staan. De heer Verstegen zegt dan dat hij vorig jaar nog geen medezeggingschap had in de veiling. Toen zaten er menschen die pet. van de besomming ontvingen en daardoor de aanvoer. Die zijn er nu uit en daarom zal dat niet meer gebeuren. Nu zijn we zelf de baas en dat wordt onder ons geregeld. In geval van groote aanvoer en weinig koopers, grijpen we zelf in. De heer Alb. Duijnker vraagt welke kosten het vei len in Den Helder met zich brengt. Deze is te Den Hel der 3 pet en 10 cent vracht per 100. De meerdere vracht betaalt de veiling. De heer Duijnker denkt dan dat we in Purmerend op de juiste plaats zijn. We krijgen een zeer hoogen prijs en de kosten 2 pet. met vrij vervoer, alles is tip top in. orde,' ophaaldienst, vervoer, afrekening. In een woord het kan niet beter. Dus laten we gerust afwachten wat Den Helder doet. Het kan nooit beter zijn. Laten we ons bij het bestaande houden. De heer Wals zegt aan nog het een en ander, waarover spr. het niet eens is met d enheer Verstegen, maar zegt ook dat voor alles Purmerend de plaats is voor Wie ringen. Daar hebben we van alle kanten voordeel. Daar geeft de kleinhandel de toon aan en dan wee de export handel. De heer Verstegen antwoordt, den heer Duijnker dat inderdaad de kosten te Purmerend voordeeliger zijn als te Den Hel der, maar bij grooteren aanvoer zal dit in Den Helder ook beter worden. Spr. spreekt niet voor zijn eigen be lang, doch voor het belang der pluimveehouders. Spr. wekt nogmaals tot aanvoer te Den Helder op en sluit onder dankzegging de bijeenkomst. Geen stopzetting, maar integendeel uit breiding der werkzaamheden. De tewerkgestelden in den Wieringermeerpolder, ge huisvest in de barakken, hadden door tusschenkomst van hun organisaties, aan de directie verzocht, het werk vier weken stop te zetten wegens de ongunstige weersgesteldheid en de daardoor ontstane lage week- verdiensten. Bij regenverzuim wordt 25 ct. per uur vergoed. De directie heeft echter meegedeeld, dat ver zoek niet te kunnen inwilligen. In plaats van het werk stop te zetten, worden juist maatregelen voorbereid om het aantal tewerkgestelden sterk uit te breiden, in verband met de groote werkloosheid op het platteland van Noord-Holland. Het aantal tewerkgestelden be draagt reeds 1300. welk aantal binnenkort tot 1700 zal worden uitgebreid, en met April of Mei zal nog plaats zijn in de nieuwe barakken voor ongeveer 600 arbeiders uit de andere deelen van het land. DE TE AMSTERDAM VERDWENEN 113.000. De rijwielhandelaar uit de Hartenstraat, die te: Amsterdam is aangehouden naar aanleiding van het verdwijnen van de f 13.000 uit de fietstasch van eea loopjongen van de firma D. W. Brand op de Kei zersgracht heeft niet bekend. Toch meent de politie, dat er voldoende termen zijn den man voorloopig nog in arrest te houden. De aanwijzingen toch dat hij wel iets meer van het verdwenen geld weet nemen toe. Zoo heeft de politie aanleiding gevonden tot een tweede arrestatie over te gaan. Met dezen man heeft de rijwielhandelaar den laatsten tijd veel in zaken relatie gestaan. DE MERAPI-RAMP. Fondsen genoeg. De inzameling geslaakt. De Voorzitter van het Merapi-comité, dr. C. .T. K. van Aalst, heeft van den president van het centraal comité te Batavia telegrafisch bericht ontvangen, dat thans voldoende fondsen ter leniging van den nood der slachtoffers van de Merapiramp aanwezig zijn. Naar aanleiding hiervan kan dus de inzameling van gelden door het Merapi-comité worden gestaakt. (N.R.Ct.) ONDER DE TRAM. Een 13-jarig meisje gedood. Donderdagavond te tien minuten vóór zes uur is op de Putschelaan de dertienjarige C. H. de Vryer uit de Daliastraat bij het spelen onder de motortram gekomen. Het kind is per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Bij aankomst bleek het meisje te zijn over leden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9