Radioprogramma Binnenlandsch Nieuws. Steun aan de aardappelmeelfndustrie. Steun aardappel- en suikerbietenteelt. Nederl. sleepboot op den Rijn gezonken. Rangeerder verongelukt. Vrachtauto door een tram gegrepen Gemengd Nieuws. Zeldzaam verschijnsel. Een doodenkampong. De Fransche Kabinetscrisis. De aardschokken op Java. Exprestrein uit de rails geloopen. door verdediger aangevoerd, concludeerde deze met vertrouwen vrijspraak. Daarop deden de heeren in hun debat alles nog eens dunnetjes over en bepaalde de dankbare en hoogst voldane heer Kantonrechter de uitspraak op Vrijdag 6 Februari e.k. WAT IN BEN GOED VAT ZIT, ZAL NIET VERZUREN. In den loop van den afgeloopen zomer stond terecht de heer J. J. B., bollenkweeker te Uitgeest, welke heer werd ten last gelegd, dat hij op Zondag 21 April 1930 ter gelegenheid van de motor-races te Alkmaar, toen het na afloop op den Kennemerstraatweg enorm druk was, met zijn auto uit den Kuillaan onder Heiloo ko mende, roekeloos en onvoorzichtig was aangereden tegen een dito rijtuig, bestuurd door een ingezetene uit Den Helder. De schok was zoo hevig, dat een in dit rijtuig gezeten jongetje met het hoofd door de voorruit vloog en in Heiloo medisch moest worden behandeld. De heer B. ontkende destijds alle schuld en droeg dit over op den Helderschen automobilist, die met te groote snelheid had gereden en hem voorrang had moeten geven. Deze zaak werd alstoen aangehouden, teneinde nog eenige nieuwe getuigen, een paar dames uit Alkmaar, te hooren. Dit verhoor had thans plaats en meende de heer Ambtenaar voldoende gegevens te hebben verzameld om tegen den steeds ontkennenden heer B f 25 boete of 25 dagen te kunnen requireeren, benevens toewijzing der civiele vordering, ten bedrage van 50 gulden. Vrijdag 6 Febr, a.s. schriftelijk vonnis. DIRECT KNOCK-OUT GETIMMERD. De heer P. N. Leering, 'n makelaar uit de gemeente Oudorp, had op 26 October met zijn luxe wagen, waarin mede eenige dochtertjes met hun vriendinne tjes waren gezeten, het weinig benijdenswaardige voor recht, op den Schermerweg nabij den Omval, een enor- men verhuiswagen. Vrijdag door een der getuigen,weinig waardeerend een „onhebbelijk groot kreng" genoemd, te ontmoeten. In deze verhuiswagen, op weg naar Pur- merend, bevonden zich een paar kostbare renpaarden, die niet genoeg vertroeteld konden worden, terwijl bovendien op sleeptouw was genomen een automobiel met een defect, welke wagen niet meer op eigen kracht kon voortgaan. De heer Leering reed zooveel mogelijk rechts en na genoeg tegen den hoogen berm aan, wat echter niet Bcheen te kunnen verhinderen, dat een aanrijding plaats greep, het glaswerk in zijn rijtuig werd verbrijzeld en een der inzittende meisjes door de scherven werd ge wond. De verhuiswagen reed „ijskoud" door, doch de heer Leering, lid der vrijw. verkeerspolitie liet zich niet lompen en wist te voet, met een snelheid die Nurmie tot eer zou hebben verstrekt, de auto te achterhalen. Toen de bespreking over de schuld en de schade niet naar zijn genoegen verliep, ontbood de heer Leering de politie uit Alkmaar en werd door den inspecteur tegen den chauffeur, de 29-jarige heer J. N. K. uit Purmerend, procesverbaal opgemaakt. Deze, heden terecht staande, beweerde dat niet hij, doch de heer Leering de schuld droeg. De heer ambtenaar echter wist hij daarvan niet te overtuigen en werd tegen hem gevorderd f 15 boete of 15 dagen. De materieele schade, f 74, zal de heer Leering langs anderen weg trachten vergoed te krijgen. A.s. week voortzetting op verzoek van verdachte. EEN VERZET, DAT NOG FLINK ZIJN GELD OPBRACHT. De heer Cornelis V., ondernemer van een fijne wasoh- en strijkinrichting te Alkmaar, was voor 14 dagen ver oordeeld tot f 20 boete of 20 dagen, zulks als gevolg van een aanrijding die op 14 October te Alkmaar had plaats gegrepen bij den hoek Markt en Achterstraat, waarbij het rijwiel van zekeren heer Hubert werd vernield. De heer V. hield zich namelijk welwillend bezig een buur man, den handelsreiziger Maurits Sm., in te wijden in de geheimen der edele chauffeurskunst op gemelden hoek dreigde een botsing, de heer V. bulderde stop, doch toen de heer Sm. dit bevel wilde opvolgen, gleed zijn voet van het rempedaal. De heer V. trachtte toen de situatie te redden, doch toen zat de voet van den leerling onder het pedaal en liep in de alteratie de wagen tegen een siga renwinkel op het hoekje aan. Door den schok dacht een bezoeker in den winkel aan een aardbeving en die aard beving bracht den heer V. wederkeering zoodanig uit zijn evenwicht, dat hij tegen het bij verstek, dus bij af wezigheid uitgesproken vonnis in verzet kwam. Dit is het eenige verzet tegen de justitie, dat geoorloofd is en zelfs financieel voordeel kan brengen, aangezien de kan tonrechter door de vernieuwde behandeling meer gunstig werd gestemd en de opgelegde boete f 20 reduceerde tot f 12 of 12 dagen. Zoo kan zelfs een aardbeving nog reden tot voldoening geven. OP ONTBREKENDE REFLECTOREN WORDT TEN STERKSTE GEREFLECTEERD. De heeren Pieter P. en Gerrit K., tulnbouwbeoefenaars uit Llmmen hadden het in den avond van 11 October gewaagd met een ongereflecteerde handwagen naar de Alkmaarscho veiling te trekken, een avondlijk avontuur dat hen noodlottig werd, aangezien beiden volgens de regelen der kunst werden vereerd met een bonnetje dat hen recht gaf heden voor den kantonrechter te mogen verschijnen ter zake overtreding der motor- en rijwiel- wet. Natuurlijk een voorrecht dat niet kósteloos kon wor den verleend en elk der introducees kwam het te staan op f 1 boete of 1 dag. GEZINSARMOEDE EN LEERPLICHT. De 60-jarige heer Pieter G., 'n verweerde landarbeider uit St. Pancras, gemeente Koedijk, wiens linkerwang flink was uitgezet, vermoedelijk niet als gevolg van een kiesgezwel, doch meer door een hartige pruim Dobbel- man's B.Z.K. heeft ondanks zijn meergevorderden leef tijd nog de zorgen te dragen van een talrijk gezin, met aiog jeugdige spruiten en had alzoo in den afgeloopen zo mer zijn leerplichtig zoontje Hubertus eenigen tijd het lager onderwijs op de R.K. sohool onthouden, teneinde hem het meer winstgevende bedrijf van bloembollen te pellen te doen uitoefenen. Vader kwam dientengevolge In conflict met het kantongerecht en stond nu terecht als verdachte. Gevorderd werd f 4 boete of 4 dagen, doch de kanton rechter streek de hand over zijn mild hart en zond den armen drommel zonder straf verblijd huiswaarts. EEN KOSTBAAR VERZUIM. Een 24-jarig tuinbouwarbelder, de heer Cornelis Pieter K. te Limmen had in den avond van 11 Januari op zijn rijwiel den Kerkweg bereden, wat op zich zelf geen straf baar feit is, doch hem toch onaangenaam werd, daar hij, hoewel de officieele duisternis reeds was Ingetre den, niet was voorzien van een helder naar voren licht uitschijnende lantaarn, zooals de wet het met pijnlijke zorg omschrijft. Dit gemis bleek niet in het voordeel van zijn portemonnaie en werd hij heden tot f 4 of 4 dagen veroordeeld. VOOR PASSAGIERSDIENST ONGESCHIKT VERKLAARD. De 18-Jarlge jongeheer J. T. G. S. te Alkmaar had op 18 Januari welwillend op zich genomen het vervoer van een 19-jarigen vriend op het aohterepatbord van zijn rij wiel, welke wijze van rijden als geen behoorlijke duozit ting aanwezig is, in het, althans wat de veiligheid van het verkeer aanbelangt, streng conclentieus Alkmaar bjj politieverordening is verboden. In de Zocherstraat werd het strafbare feit geconstateerd en heden op den Gees tersingel den jeugdigen delinquent veroordeeld tot 100 cents boete of 1 dag hechtenis. De veroordeelde verlang de geen crediet en tikte, zooals de vox populi zegt, direct af. ER IS GEEN SLAK, WAAROP GEEN ZOUT KAN WORDEN GELEGD. De tegenwoordige directeur der Nassaugarage, de 33- jarige heer J. D. de W. te Alkmaar had in de werk plaats een arbeidskaart hangen, niet door hem, maar door zijn voorganger geteekend. Natuurlijk bleef deze vurigulariteit, die ernstige gevolgen voor het heil van den staat kon naslepen niet onopgemerkt en de heer J. D. de W., die zich inmiddels had gehaast, de fout te herstellen, veroordeeld tot f 1.50 boete subs. 1 dag hechtenis. DE EGMOND AAN ZEESCHE STRIJD TEGEN HET NICOTIANISME BIJ JEUGDIGE PERSONEN Een te Egmond aan Zee gevestigde winkelier, de heer Karei J. H., had 17 Januari op 'n moment dat het nogal druk was In den winkel, in het vuur van zijn bedienings ijver zonder na te denken, 'n doosje sigaretten verkocht aan een jongen man, die den leeftijd van -15 jaar nog niet had bereikt, wat bij de Egmond aan Zeesche politie verordening was strafbaar gesteld en dan ook niet aan het scherpe oog van den gemeente- of Rijksveldwachter ontging. De zorgelooze winkelier stond heden terecht, erkende hetgeen hem was tenlaste gelegd en werd, on der inachtneming van verzachtende omstandigheden, on ze kantonrechter is in deze gevallen, steeds zeer humaan, veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen retraite. Woensdag 28 Januari. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek; 9.15 Orgelspel door Johan Jong. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.05 Radio-Volks- Universiteit: Voeding en voedingsstoornissen bij het kleine kind; 11.35 Gramofoonmuziek; 12.00 Politie berichten; 12.30 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.25 Vrouwenuurtje; 3.15 Gra mofoonmuziek; 3.20 Coöperatiekwartiertje; 3.35 Gramo foonmuziek; 3.40 „Maak het zelf' door Céline Schaake— Verkozen; 4.30 Instrumentaal Concert: Jac. v. d. Woude (viool), Johan Jong (piano); 5.00 Voor de kinderen; 6.00 Uitzending door het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart; 6.30 Mandolinecursus door Joh. B. Kok; 7 00 Radio-Volks-Universiteit: Biologische cyclus; 7.30 Po litieberichten; 7.45 Gramofoonplaten; 7.50 Uitzending voor de Nederlandsche Vereeniging van fabrieksarbei ders; 9.00 Uitzending uit Zaandam. Medewerking van het VARA-Orkest en van de Gemengde Arbeiders-Zang- vereeniging „Excelsior" te Zaandam; 10.30 Persberich ten Vaz Dias; 10.40 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) N.C.R.V. 8.008.15 Schriftlezing; 8.159.30 Morgenconcert; 10.30 —11.00 Korte Ziekendienst; 11.00—12.00 Harmonium bespeling door M. F. Jurjaanz; 12.0012.30 Gramofoon muziek; 12.30—2.00 Middagconcert; 2.00—2.30 Gramo foonmuziek; 2.30—3.00 Lezen van Chr. Lectuur; 3.00 4.30 Concert door Trio; 4.304.45 Gramofoonmuziek; 4.455.00 Verzorging van den zender; 5.006.00 Kinder uurtje; 6 006.45 Uurtje voor de landbouwers door H. Pilon; 6.457.15 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 7.15 —8.00 Gramofoonmuziek; 8.00—8.50. Concert door de Arnhemsche Orkestvereeniging o.l.v. Martin Spanjaard; 8.509.20 Spreker: Ds. L. D. Poot. Onderwerp: „Hol land op Zee"; 9.20—10.15 Vervolg Concert; 10.15—10.25 Vaz Dias; 10.2511.30 Gramofoonplaten. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Een bedrag van &14 millioen voldoende. Verschenen is de M. v. A. op hqt Voorl. Verslag der Tweede Kamer inzake het verleenen van crediet ten behoeve van de aardappelmeelindustrie in de Veenkoloniën. Daaraan is het volgende ontleend: Rekening houdende met het feit, dat de Veenko loniale Aardappelmeelindustrie op zichzelve een ge zond hedrijf vormt, dat alleen door een toevallig zeer groote productie in twee achtereenvolgende jaren, samenvallende met de algemeene crisis tijdelijk in moeilijkheden is geraakt, kwam de Regeering tot de overtuiging, dat hier de hulp der Overheid zich kou en moest beperken tot een vergemakkelijking van de financiering van den onverkochten voorraad aardappelmeel. Het spreekt echter vanzelf, en hier mede komt het antwoord op het in de eerste plaats tegen het Regeeringsvoorstel geuite bezwaar, dat in dien gedachtengang het Rijkscrediet rentedragend moet zijn. Een renteloos voorschot zou een subsilie inhouden. Met tweede hoofdbezwaar betreft het bedrag, dat uit 's Rijks kas beschikbaar zal worden gesteld. Een uitkeering in het algemeen van f 0.50 per H.L., gelijk volgens het Voorloopig Verslag door de fabrieksbe sturen noodig werd geacht voor 1930, zou niet kun nen worden gegeven, zonder dat groote ongelijkheid werd geschapen. Over 1930 toch zijn in het algemeen het Voorloopig Verslag is op dit punt niet geheel juist reeds uitkeeringen gedaan, wisselend tus- schen f0.50 en f0.80 per 100 K.G., hetgeen per H.L. uitmaakt pl.m. 3/5 van het bedrag. Slechts door een tweetal fabrieken is over 1930 in het geheel niets uitgekeerd. De voorwaarden. Als gewichtigste bedenking werd in de derde plaats naar voren gebracht, dat de aflossingsvoor- waarlen veel te zwaar zouden zijn. Eenerzijds werd de termijn van aflossing te kort geacht, anderzijds werd de aflossing te hoog geoordeeld. Het beginsel waarvan de ontworpen regeling uitgaat, is, dat de schuld aan de Regeering moet zijn afgelost, als het surplus aan meel is verdwenen. Een tweede vraag is, of de aflossing (waarvan de begintermijn afhan kelijk is van de snelheid, waarmede de eerste 400.000 balen kunnen worden afgezet) niet zouden kunnen worden gesteld op een voor belanghebbenden gun stiger oogenblik. Deze tijdwinst kan echter werden verkregen door wijziging van de afbetalingregeling in dien zin, dat na verkoop van de eerste 880.000 balen de aflossing begin, m.a.w. bij een voorraad van 1.000.000 balen. De minister is bereid, deze verruiming toe te pas sen. In de 'ontwerp-regeling moet mistdien in punt 3 in de eerste plaats van 1.400.000 balen worden ge lezen: 1.000.000 balen. Op deze wijze wordt aan den geheelen oogst van het jaar 1930 vrije afzet gela ten. Het is te verwachten, dat daardoor, tenzij op den voorraad reeds dit jaar wordt iingeloopen, de terugbetaling zal beginnen in een volgend jaar. CIRCUS CARRé IN ONS LAND. Van April a.s. af zal liet Nederlandsche Circus Ernst Carré, zoon van wijlen Oscar Carré, een tournée maken door ons land tot en met einde October. DE MOORDAANSLAG TE HAARLEM. Zijn daad uit afkeer tegen de familie gepleegd. Bij het verhoor te Woudrichcm heeft de dader van den moordaanslag op mej. G. B. te Haarlem, een voor- loopige bekentenis afgelegd. Hij had het meisje vol gens zijn mededeeling gestoken omdat hij een afkeer tegen de familie koesterde. Zaterdagmorgen is hij naar Haarlem overgebracht. Audiëntie bij den Minister. De Minister van Binncnlandsche Zaken en Land bouw heeft de commissie van werkgevers- en werkne mersbonden in het landbouwbedrijf in audiëntie ont vangen. De commissie bepleitte niet slechts steun maatregelen voor de fabrielcs- en suikerbietenteelt, maar drong ook vooral aan op spoed in verband met de bouwplannen der landbouwers- en de dreigende stopzetting van betrokken fabrieken. De Minister deelde betreffende den steun aan de aardappelmeel industrie mede, dat 'de Memorie van Antwoord zeer spoedig zou verschijnen, terwijl betreffende de suiker bietenteelt de regeering tot steun had besloten, waar bij met de mogelijkheid moet worden rekening gehou den, dat de steun zich zal moeten beperken tot een iets geringer hoeveelheid bicten dan in de afgeloopen jaren gemiddeld aan de fabrieken is geleverd. De opvarenden vermoedelijk verdronken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag voeren op den Rijn te Xanten boven Hexl gelegen, twee Dordrechtsche sleepbooten, de „Constantina" van de firma Jegen en de „Frans" van de firma Otte naast elkaar. Daar ze door den storm telkens tegen elkaar botsten, besloot men, om ongelukken te voorkomen, de sleepboot „Frans" een eind op te trekken. Nadat zulks geschied was, hebben de opvarenden des nachts van de „Constantina" niets meer van de sleepboot Frans vernomen. Zaterdagmorgen zag men, dat een klein gedeelte van den schoorsteen boven 't water uit stak en moest men constateeren, dat de sleepboot „Frans" gezonken was. Er waren vier opvarenden aan boord, die vermoe delijk verdronken zijn. Hun namen zijn: B. Pors, ka pitein, D. J. v. d. Heuvel, stuurman, J. Arnoo, ma chinist en P. J. Schippers, stoker, allen wonende te Dordrecht. De eerste drie genoemden waren gehuwd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Met het hoofd tegen een plank gestooten. Zaterdagmorgen had op het spoorwegemplacement van de Buurtspoorweg Maatschappij te Baarn een droevig ongeluk plaats. De rangeerder G. van Reste ren stond op de treeplank van een rangcerenden trein, toen hij met het hoofd in aanraking kwam met een plank, die uit een der langs de lijn staande kolen- loodsen stak. Deze plank wordt gebruikt als rijplank bij het lossen van cokes en men heeft haar blijkbaar vergeten weg te halen. De rangeerder viel van de treeplank. Hij bekwam ernstige" verwondingen en be zweek weldra. Het slachtoffer dat te Baarn woon achtig is, laat een vrouw en eenige kinderen achter. Bestuurder zwaar gewond onder de totaal vernielde auto vandaan gehaald. Bij het passeeren van de spoorlijn op een 25-tal me ters van het station gelegen, is te Apeldoorn de vrachtauto van den heer Duivelshof door een vracht- stoomtram, welke juist van het station was vertrok ken, gegrepen en een tiental meters meegesleurd. Van onder den totaal vernielden auto werd de ei genaar, de 40-jarige Duivelshof, zwaar gewond te voorschijn gehaald. De ongelukkige is met zware in wendige kneuzingen en een groote hoofdwonde door het treinpersoneel vervoerd naar zijn woning, die in de onmiddellijke nabijheid is gelegen. ANNA PAWLOWA WORDT TE LONDEN BEGRAVEN. Het stoffelijk overschot van de dezer dagen in Den Haag gestorven Russische danseres Anna Pawlowa zal, volgens haar wensch, te Londen, waar zij vele jaren gewoond heeft, teraardebesteld worden. HET ONGELUK OP HET STATION TE UITGEEST. Het slachtoffer overleden. Het 15-jarig meisje G. O., dat Vrijdagavond op het station te Uitgeest onder een naar Alkmaar vertrek- kenden trein geraakte, is aan de bekomen verwondin gen in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk over leden. Vijfjarige jongen door schrik kaalhoofdig geworden. Eenigen tijd geleden speelde de 5-jarige Henry Mapes uit Washington met een terrier op Straat. Het kind had heel veel pret, totdat de hond plotseling uit speelschheid naar den neus van den kleinen Henry hapte. Ofschoon de jongen heelemaal niet gekwetst was, schrok het ventje toch zóó, £at hij een luiden gil gaf en bevend en doodsbleek naar zijn moeder liep. Mevr. Mapes bracht het kind direct naar bed. Toen zij haar Henry geruststellend over het hoofd streek, hield zij tot haar grooten schrik heele bosjes haren in de hand. Er was nauwelijks een uur verloopen of de jongen was heelemaal kaal. Een medisch onderzoek wees uit, dat men hier te doen had met een bijzonder zeldzame nerveuse sto ring, waarbij de haarwortels blijkbaar absoluut ge dood waren. Het staat nog te bezien of deze vroegtijdige kaal hoofdigheid te genezen zal zijn. DE DO X WEER OPGESTEGEN. Proefvlucht bij Lissabon. Uit Lissabon: De Do X is Zaterdagmiddag om één uur onder leiding van kap. Christiansen voor een proefvlucht opgestegen. Na over de stad gevlogen te hebben, daalde het toestel weer te ongeveer half vier op de reede van Alfeite. De proefvlucht was in ieder opzicht bevredigend. De Do X zal in de komende week Lissabon verlaten. Een tragische ontdekking na de Merapi- ramp op Midden-Ja va. De Indische mailbladen brengen nog steeds be schrijvingen van de Merapi-ramp op Midden-Java. Een ervan geeft o.m. het volgende trieste relaas: Een tragische en aangrijpende ontdekking, alleen mogelijk door de ontzaglijke uitgestrektheid van het Merapi-gebied, deed zich dezer dagen voor. Toen maakte namelijk liet hoofd van de Landrente afdee- ling te Magelang een tocht langs de Blongkeng, om dat in een der desa's 'n gevluchte mantri waarde volle kaarten had achtergelaten. Van Bringin af v/as alies verlaten. Alle desa's over een afstand van vijf kilometer waren onbe woond. In de velden liep wat vee, maar verder was dit geheele gebied, ten Z.O. van Doekoen en ten N.O. van Sroemboeng geheel eenzaam. De wandelaar naderde door dit verlaten landschap de desa Tegalrandoe. Zij lag stil en niets bewoog. Bij het binnentreden kwam de heer Gr. tot de ontstellende ontdekking, dat overal in deze kampong lijken lagen. Voor de poort van het bedehuis vond hij het eer ste lichaam, een man die met beide armen uitge spreid lag, gevallen in de vlucht. Verderop langs den weg lag een vrouw, de boeng- koesan nog op den rug, eveneens vluchtend neer gestort. Toen trad de bezoeker woningen binnen en hei- bleek, dat de huizen vol lijken lagen In deze geheele desa leefde alleen nog een kindje, geheel verdorst en uitgehongerd. De heer G. heeft het kindje meegedragen naar Moentilan, waar het echter na aankomst aan uitputting overleed Deze doodenkampong was nog niet bezocht. De li chamen der bewoners lagen er sinds Vrijdag, toen zij in een verstikkenden heeten luchtstroom den dood gevonden hebben. Alle goederen lagen nog in de huizen, er was niets verbrand en er was lahar noch modder. Maar de gloeiende luchtstroom is on zichtbaar over de desa gestreken, en heeft allen ge dood. Uiteraard is aanstonds opgave van de verschrik kelijke ontdekikng gedaan; militairen en veldpoli tie trokken nu derwaarts voor het begraven en het vervoeren der goederen. Briand weigert een opdracht om een nieuwe regeering te vormen. Een opdracht van den Franschen president, Dou- merque, om een nieuw kabinet te vormen, is door deze geweigerd. Briand zou verklaard hebben, dat het hem niet mo gelijk is, naast den post van minister van buitenland- sche zaken ook noch het minsterpresideritschap te aanvaarden. Laval aanvaardt een opdracht. Nader wordt uit Parijs gemeld: Na de weigering van Briand heeft de president der republiek senator Laval naar het Elysée ontboden en hem de opdracht van de vorming van een kabinet aangeboden. Laval beeft de opdracht aanvaard. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN EEN POOLSCHE SCHOOL. Acht leerlingen gewond. Uit Kattowitz: In een school te Kochlowitz heeft een hevige ontploffing plaats gehad. Toen een der leeraren bij de natuurkundeles proeven nam, ont ploften twee zuurstofflesschen, waardoor acht leer lingen gewond werden. Men vreest, dat één hunner blind zal worden. BRAND IN EEN AMERIKAANSCHE GEVANGENIS. Voorbeeldige gevangenen. Een geheele vleugel van de staatsgevangenis te Wetoombka in den Amerikaanschen staat Alabama, is door brand vernield. Vijfhonderd gevangenen zijn in veiligheid gebracht zonder dat iemand heeft ge poogd te ontsnappen. WERKLOOZENTOCHT NAAR WASHINGTON. Hulp voor werklooze oud-strijders gevraagd. Uit Philadelphia: Op het voornaamste plein van de stad liet men tweehonderd Amerikaansche werk looze oud-strijders bijeenkomen, van wie vele in hun oude uniformen gekleed waren. Zij begonnen in ge regelde orde een tocht naar Washington, een afstand van 220 K.M., waar zij president Hoover zullen ver zoeken de verleening van hulp aan de oud-soldaten, die werkloos zijn, te bespoedigen. Onderweg zullen zich zeer velen hij den tocht aansluiten. INFLUENZA IN AMERIKA. Meer dan 19.000 personen. Uit Washington: Volgens rapporten van den ge zondheidsdienst waren er in de week eindigend 17 Januari in de V. St. meer dan 19.000 personen, die aan influenza lijdende waren. Het aantal slachtoffers grooter dan eerst gemeld. Officieel werd van den gouverneur van Midden- Java bericht ontvangen dat het aantal dooden als ge volg van de aardbeving is gestegen tot 22, terwijl het aantal gewonden 85 bedraagt. Te Pangebatan is een bivak ingericht waarin ruim 800 dakloozen zijn opgenomen, die vanwege het B.B. van voedsel worden voorzien. Hiervoor werd f 1000 beschikbaar gesteld. In den nacht van 20 op 21 Januari jl. werden te Boemiajoe nog drie lichte aardbevingen gevoeld, welke echter geen schade aanrichtten. Zes dooden, tientallen gewonden. Reuter seint uit Atlanta in den Amerikaanschen staat, Georgia: Zaterdag sprong bij Oakdale (Tennessee) een ex prestrein van de rails, waarbij een stoker en een machinist en vier passagiers het leven verloren. Do mees ten er gedoode personen waren zoo zwaar ver minkt, dat identificatie niet mogelijk was. Tientallen personen werden gewond. Het blijkt, dat de locomo tief en negen wagens in een bocht van de rails lie pen en te pletter stootten tegen een rotswand naast het spoor. Een hulptrein met dokters en verpleegster is naar het tooneel van de ramp gezonden. EEN NIEUWE „JACK THE RIPPER"? Meisje geworgd gevonden. Zaterdagmorgen is, naar Reuter meldt, op een ter rein in Blackheath, in het Z.-O. van Londen, het vree- selijk verminkte lijk gevonden van een 18-jarige dienstbode, die geworgd was. Men vreest dat dit het werk is van een gevaarlijken krankzinnige. Naar de bladen melden waren den avond te voren in dezelfde omgeving twee andere vrouwen door een man aangerand. Het meisje had 's avonds voor haar mevrouw een boodschap gedaan, doch was niet terug gekeerd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 10