Alitntti Niiiis- Mti De nachtelijke overval te Nieuwe Niedorp. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Ingezonden Stukken. Binnenlaildsch Nieuws. Voor het behoud van de Zuiderzee. Ernstig tramongeluk bij Dongen. Motorrijder verongelukt. Politieagenten te Enschede mishandeld. Als de drank is in den man. '1 Dinsdag 27 Januari 1931. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADV1£RTENW TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Mijnheer de Redacteur, met deze het beleefde ver zoek, naar aanleiding van het verslag in uw cou rant van Zaterdag jl., van een bijeenkomst van Pluimveehouders te Westerland op Wieringen ge houden, mij eenige plaatsruimte in Uw blad voor onderstaande regelen te willen verleenen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Dat de heer G. J. H. Verstege, leider der Helder- sche Eierveiling, welke dien avond in bovengenoemde bijeenkomst als spreker optrad, daarbij zijn veiling trachtte te bevorderen, kan ik mij best indenken. Dat de heer C. Walis, Directeur van de Coöperatie ve Eierveiling te Purmerend, mede op die bijeen komst aanwezig zijnde, van de geboden gelegenheid tot wisseling van gedachten gebruik makende, daar bij te kennen gaf dat Purmerend het beste afzetge bied is, is logisch. Dat beide heeren evenwel in hun ijver voor eigen zaak daarbij onwaarheden vertelden omtrent de Ge meentelijke Eierveiling te Schagen, getuigt m.i.z. niet van goede manieren. Want het is niet waar, dat er bij de Schager eierveiling nog steun van de gemeente bij moet, daar zij zich zelf niet kan be druipen. De Schager eierveiling, sinds 1 Januari 1927 een zelfstandig bedrijf, heeft nooit geen kasgeld of voor schot van de gemeente gehad, zelfs moreele medewer king blijft te wenschen, integendeel, de leening- schuld die op het bedrijf rustte wegens het daarstel- lenNvan het electrisch afmijntoestel, is door het be drijf afgelost; de leeningschuld door de gemeente aangegaan ten behoeve uitbreiding veilingsgebouw, gemeentegebouw, wordt regelmatig door het bedrijf afgelost en de rente daarvan door het bedrijf aan de gemeente vergoed De benoodigde kisten met kar tonverpakking (1500 stuks) zijn door hot bedrijf be taald, zoomede de jaarlijksche huur voor het vei lingsgebouw, premie pensioenen ambtenarene con trole Verificatie Bureau Ned. Gemeenten, arbeids- loonen enz. Dank zij de groote aanvoeren (want niet soms 120Qt)0-stuks. maar zelfs 190.000 stuks per veiling).is dat alles kunnen geschieden en is blijkbaar haar lig ging npg. niet .zpó slecht.. Het is dan ook welbegrepen eigenbelang van pluimveehouders om hun eieren naar de Schager eierveiling te zenden, want trots de veilingskosten en afhaalkos'ten réeds zeer billijk zijn, zullen die, ge zien. het Verloop van het bedrijf, binnen afzienbaren tijd ten hunnen voórdeele worden herzien Schagett/26 Januari 1931. P. RAAT Dz.. Direct. Gemeentelijke Eierveiling Schagen. Een landelijk comité van aotie. Naar aanleiding van de onlangs te 's-Gravenhage gehouden openbare vergadering is Zaterdagavond een bespreking gehouden tusschen belangstellenden en het bestaande Harderwijksche comité tot behoud van de Zuidcrzee-visscherij. Als resultaat hiervan is opge richt een landelijk comité, dat van een centraal punt uit, actie zal voeren, tot het behoud van de Zuider zee. De dagelijksche leiding van het comité berust bij de heeren F. W. Drijver, bankdirecteur te Har derwijk, voorzitter; Fred. Thomas, redacteur van De Tijd, Amsterdam, secretaris; A. J. C. Vitringa, inge- neur te Harderwijk, penningmeester. Voorbereid wor den o.a. een reeks openbare vergaderingen in de voornaamste steden, waarvan de eerste begin Fe bruari te Amsterdam zal worden gehouden. Een man de beide beenen afgereden. Toen Zondagmiddag de heer J. van Bavel, oud on geveer 28 jaar, wonende Hoogen Hem te Dongen, van de tram wilde springen, die ongeveer half 6 in de richting Oosterhout vertrekt, kwam hij te vallen, waarbij zijn beide beenen onder de tram raakten. De zeer zwaar gewonde werd onmiddellijk in café „De Posthoorn" binnengebracht, waar rlr. Reintjes de eer ste geneeskundige hulp verleende. Per brancard werd hij daarna in zeer zorgwekkenden toestand naar het Gasthuis overgebracht. Het ongeluk droeg een zeer ernstig karakter; de linkervoet van het slachtoffer werd juist boven den enkel geheel afgeknepen, ter wijl het rechterbeen boven de knie totaal werd ver brijzeld, zoodat wel amputatie zal moeten volgen. De toestand is, ofschoon niet geheel hopeloos, toch van bijzonder ernstigen aard. Drie gewonden. Zondagmorgen reed te Amersfoort de uitgever A. G. Schoonderbeek uit Laren N.-H., met vrij kalmen gang op zijn motorrijwiel door de Zonnebloemstraat met den heer W. F. Wijt hof, eveneens uit Laren, op de duo. Plotseling kwam een elfjarig meisje den open baren speeltuin hollend uitloopen. De heer S. kon niet meer voorkomen, dat het kind werd overreden Do motorfiets sloeg over den kop, waardoor de berij ders tegen de straat werden geslingerd. Het meisje, Hcndrika Welmer, brak een been. De heeren S. en W. kregen verwondingen aan armen eh hoofd. De hc*r Schoonderbeek moest in het St. Elisabethgasi- huis worden opgenomen. Hij heeft o.a. het neusbeen gebroken. De heer Wijthof kon na verbonden te zijn naar Laren terugkeeren. Een van de aanvallers ernstig door revol verschoten gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de Gro- nauschestraat te Enschede, in het hartje der stad, in rep en roer gebracht door het geluid 'van drie, el kaar snel opvolgende revolverschoten, welke werden gelost door een politieman, die ernstig werd mishan deld. Twee agenten van politie, die de ronde deden, ontmoetten in genoemde straat, nabij het kruispunt „De Klomp", de gebroeders Bongers, die burengerucht verwekten, waarom zij door de agenten werden ge sommeerd door te loopen. Hieraan wilden zij echter niet voldoen en een van hen viel den agent van po litie Rosier aan, waarop deze zijn sabel trok. De aan valler wist hem echter de sabel te ontnemen, waar op deze den agent met zijn eigen wapen aanviel en hem ernstig aan het gelaat verwondde. Inmiddels wist de tweede agent den anderen persoon, met een revolver op een afstand te houden. De aangevallen agent, die hevig bloedde, trok ook zijn revolver en loste drie schoten; twee daarvan troffen B., die in eenzakte, in de borst. De getroffene werd onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd, waar drie genceshee- ren de kogels verwijderden. Er bestaat nog kans, dat hij in leven blijft. De agent bleek niet levensgevaar lijk te zijn gewond, maar zijn toestand was toch van dien aard, dat hij ook in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Een dronken man gaat als een waanzin nige te keer. Een 37-jarige en een 25-jarige bewoner van den Noorder Binnensingel te Groningen leefden reeds ge- ruimen tijd op gespannen voet. Zondag was de oudste van de twee na een ietwat langdurig bezoek aan een kroeg erg opgewonden geraakt. Hij haalde thuis een klein mesje, waarmee hij naar het huis van zijn vij and trok en daar aanbelde. De buurman zag hoe op gewonden zijn tegenstander was, maar voordat hij iets kon zeggen, had de ander hem reeds een mes steek in dc hartstreek toegebracht. Doordat liet mes afstuitte op een rib, is hij niet levensgevaarlijk ge wond. De aanvaller ging intusschen als een waanzinnige te keer. Hij zette zijn tanden in het mes en ver volgens in het kippenhok van zijn buurman, waar door een lat werd afgerukt. Hiermee sloeg hij een ruit van zijn buurmans huis in. Daarna ging hij weer naar huis en keerde terug met een bijl, waar mee hij zijn buren bedreigde. Gelukkig wist de po litie erger te voorkomen door den woesteling in te rekenen. Een aanklacht is tegen hem ingediend, we gens poging tot doodslag. Ook de andere leden van het Nationaal Congres. Reuter seint uit Nieuw-Delhi: De onderkoning gaf last tot de onvoorwaardelijke in vrijheidstelling van Gandhi en de andere leden van de werkcommissie van het Indisch Nationaal Congres en tot intrekking van de bekendmaking, waarbij de com missie een onwettig lichaam wordt genoemd. (Gandhi werd 5 Mei van het vorig jaar als leider der beweging tegen het Engelsche zoutmonopolie gearres teerd). GANDHI. De secretaris van Gandhi reeds op vrije voe ten. De secretaris van Gandhi, lid van het executief comité van het congres, is Zondagochtend reeds in vrijheid ge steld. Pan dit Jawaharlal Nehroe vry. Later uit Allahabad: Pandit Jawaharlal Nehroe, pre sident van het Indisch Nationaal Congres, is in vrijheid gesteld. Optochten met de Congresvlag. gehouden oorlogsraad van het Indisch nationaal con gres onwettig werd verklaard, hield men in verschil lende plaatsen optochten met de Congresvlag aan het hoofd en werd in verschillende deelen der stad op plech tige wijze een groet aan de vlag gebracht zonder dat de politie ingreep. Deze arresteerde intusschen veertien personen te Lalbaugh. WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. Zondagmorgen 11 uur reed langs de Noordervaart te Stompetoren de heer P. G. Bronstring uit Alkmaar per fiets in de richting Schermerhorn en werd over reden door een auto, die naar Alkmaar ging. Zwaar gewond werd hij binnengebracht in de oude kaasfa- briek, waar de man spoedig daarna is overleden. Het lijk is naar Alkmaar vervoerd. DE SPOORWEG HEERENVEEN—AFSLUITDIJK ZUIDERZEE. De groote moeilijkheid der commissie van rappor teurs uit de Friesche Staten is van meening, dat door de provincie een krach!ige actie moet worden gevoerd voor het behoud van de verbinding Stavorcn- Énkhuizen, doch dat uit de provinciale fondsen geen gelden beschikbaar moeten worden gesteld voor het maken van nieuwe plannen. Redenen waarom de commissie voorstelt, het voorstel van Gcd. Staten, om f1600 beschikbaar te stellen voor het comité van actie voor den aanleg van een spoorweg Hcerenvecn Sneek afsluitdijk Zuiderzee, niet aan te nemen. DE MOORDENAAR VAN DUSSELDORP. Het verhoor van Peter Kurten, den moordenaar van Dusseldcrp, wordt nog steeds voortgezet. Kurten hec;ft dezer dagen bekend nog een misdaad te hebben ge pleegd. Hij zou een vrouw van 23 a 25 jaar, waarvan hy een nauwkeurige beschrijving wist te geven, te Dusseldorp-Obercassel hebben vermoord en haar lijk in den Rijn hebben geworpen. Het is thans bewezen, dat Kurten zich aan 12 moorden en meer dan 35 pogingen tot moord heeft schuldig gemaakt. Méér wintereieren v»n iser fijnen smeek door BERTELS' „KUNSTKORREL" Volledig dagrenlsoen, niels bi|voeren! Weer niet verkrijgbeer. proe» 5 Kilo f 1.20, postwissel. Octrooi in 1 0 Steten. Lel op Loodje en Lebel, er zijn nemaaksels. BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V., efd. KUNSTKORREL, A'dam Een roofoverval, zooals die in het holst van den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Nieuwe Niedorp heeft plaats gevonden, en waarvan wij in ons num mer van Zaterdag reeds zoo uitvoerig mogelijk de bij zonderheden vermeldden, is een gebeurtenis, waar voor het platteland in onze omgeving tot nu toe ge spaard bleef. Ofschoon toch de inbraken ten platte- lande, en vooral op dat van Noordholland, waren den laatsten tijd geen zeldzaam verschijnsel meer. Zelfs is er een tijd geweest, dat er kort achter elkaar een aantal dorpen in West-Friesland met zulke min der gewenschte bezoeken werden „vereerd", totdat 't vorige jaar onder Hoorn, zooals men zich nog zal herinneren, het aan de politie gelukte om den da der te pakken te krijgen, die daar den nacht in een hooiklamp had doorgebracht. Sindsdien scheen het kwaad bezworen, toen korten tijd geleden in liet Raadhuis te Oude Niedorp wederom was ingebroken en de streek hier dus de aandacht van deze ongun stige elementen (waar vandaan?) bleek te hebben. Nauwelijks hadden we kunnen veronderstellen, dat we al zoo gauw daarop weer zouden worden opge schrikt door een inbraak, die alle andere tot nu toe in de omgeving voorgevallenen in de schaduw zou stellen. Want wat zich daar Zaterdagnacht i« Nieuwe Niedorp heeft afgespeeld, was niet alleen een geslaagde poging om zich meester tg maken van andermans bezittingen, maar dit desnoods ten koste van een menschenleven; in ieder geval hebben de dieven onder bedreiging met een revolver den ouden heer Schoorl gedwongen om voor hen de brandkast te ontsluiten. En het zou geenszins tot de onmoge lijkheden hebben behoord, dat zij tot erger dingen wa ren overgegaan, indien de ruw uit zijn slaap opge schrikte man nog grooteren tegenstand had gebo den. Want het mag nog wel eens gememoreerd wor- Beneden: Hel pand waar is ingebroken; het kantoortje, waar de brandkast stond, ziet men rechts op de foto. Hierboven: Na het eerste onderzoek der politie Strijder en de ijlings uit Amsterdam ontboden rechercheur verlaten de woning van den heer Schoorl. den, dat menigeen, van jongeren leeftijd, zich niet zóó zou hebben verzet, als hij 's nachts door twee ge maskerde bandieten werd beetgepakt, om dan met dezen een robbertje te vechten, iets waar de twee onverlaten wel het allerminst op zullen hebben gere kend. Dat tenslotte de heer Schoorl voor de overmacht is bezweken, is alleszins begrijpelijk, en dat hij daar bij allesbehalve zachtzinnig is behandeld, is zeer ze ker waar.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1