Gemengd Nieuws. G a n d h i's v r ij 1 a t i n g. Frankrijk heeft weer een regeering. Smokkelschepen beschoten. Wat sensatiefilms aan menschenlevens kosten. Treinontsporing in Frankrijk. Pcli'Me vechtpartij b'j Hamburg. Zware storm op d.e Spaansche kust. I Ontzettend familiedrama in een Servisch dorp. Aanslag op een Italiaanschen consul. Binnenlandsch Nieuws. Brutale indringer te Amsterdam. Burgemeester Hoogwoud: Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Massn-betoogmgen te Bombay. Uit Bombay wordt gemeld: De vrijlating van Gandhi uit de gevangenis te Poona werd zeer spoedig in het geheele land bekend en op de tusschenliggende stations werd de leider door duizenden aanhangers begroet, die hem naar 's lands gebruik de gevouwen handen toestaken. Gandhi droeg, zooals ge woonlijk, slechts een lendendoek; ter beschutting tegen de koude nachtlucht had hij zich echter in een groote, zelfgesponnen deken gehuld. Zijn bagage bestond uit boeken, verschilende spinnewielen en duizenden brieven, die hij tijdens zijn gevangenschap had ontvangen. Hij werd begeleid door zijn secretaris en de Indische dichteres Naidoe, die gisteren eveneens uit de gevange nis werd ontslagen. Een Engelsch journalist vroeg hem naar zijn plannen, doch Gandhi antwoordde daarop kort. Hij verklaarde, dat hij den toestand nauwkeurig wil nagaan en ook bereid is, 'de verklaring van Mac Donald nauwkeurig te bestudeeren. Op het oogenblik kon hij over deze verklaring nog niets zeggen. Op de vraag, of hij zich gelukkig gevoelde, dat hij weer in vrijheid bevond, antwoordde Gandhi, dat hij dit werkelijk niet kon zeggen. Bij de aankomst van Gandhi te Bombay hebben groote betoogingen plaats gehad. Een groote stoet begeleidde den auto, waarin Gandhi had plaats genomen, die over al luide werd toegejuicht. Gandhi zal zich waarschijnlijk naar Allahabab bege ven, waar Neroe, de bekende leider der nationalisten, ernstig ziek ligt. Vele gewonden tijdens gedrang bij door Ganhi te houden rede. Reuter seint uit Bombay. Door het gedrang op de Maiden-esplanade, waar een reusachtige menigte zich had verzameld om een rede van Gandhi aan te hooren, zijn tall van personen gewond Gandhi kon door de volte bij de tribune niet het woord voeren en de bijeenkomst werd opgeheven. Er werden 31 personen in het ziekenhuis opgenomen. Een vrouw is overleden. Gandhi naar Allahabad. Gandhi is vergezeld van verscheiden nationalistische leiders naar Allahabad vertrokken. Laval er in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Uit Parijs wordt gemeld: Senator Laval is, ondanks de weigering van de ra dicalen orn deel uit te maken van zijn combinatie, erin geslaagd een kabinet te vormen. Tardieu heeft daarin de portefeuille van landbouw aanvaard. Het. kabinet bestaat trouwens zoo goed als geheel uit oude bekenden. Laval zelf heeft de portefeuille van binnenland- sche zaken genomen. Briand heeft buitenlandsche zaken behouden, dus zal in deze politiek geen veran dering komen. Zooals hierboven reeds gezegd, brengt de combina tie van Laval weinig nieuws. De nieuwe regeering lijkt als twee druppels water op de combinatie-Tar- dieu (wiens kabinet, zooals men zich zal herinneren in Decmber is gevallen) afgescheiden van de perso nen, waarin nogal verandering werd gebracht. Men spreekt dan ook reeds van „een tweede ministerie- Ta rdieu met een anderen chef". De vraag is of dit nieuwe kabinet levensvatbaar heid heeft. De onontberelijke hergroepeering van de partijen, is niet tot stand gekomen. Groot werk in overeen stemming met de belangrijke vraagstukken van den dag is daarom van Laval en de zijnen niet te ver wachten. Het is al mooi als zij den tijd doorbren gen,. diö aan de behandeling van de begrooting zou heengaan. Dat zij het tot de algemeene verkiezingen in 1932 uithouden, durft niemand voorspellen. De politieke situatie is nu eenmaal zoo in Frank rijk, dat in de Kamer rechts en links tegen elkaar opwegen, zoodat elke regeering afhankelijk is van de tusschen beide richtingen schommelende midden groepen of gelijk het, geval bleek te zijn bij de stem ming, waardoor bet ministerie-Steeg ten val kwam, van de communisten, die een volkomen onbetrouw baar element in elke politieke berekening vormen en zeer zeker bij de berekeningen der rechterzijde bui ten beschouwing moeten worden gelaten. De heer Laval, die het er op waagt in zee te gaan met een kabinet, waarin de radicalen niet medewerken, zal dus oen zeer zware toer hebben om zich staande te houden. De eenige oplossing zou dan ook geweest zijn een ontbinding van de Kamer, die kans zou hebben gege ven op een wijziging van de partijverhoudingen. AUTO BOTST TEGEN EEN PIJLER. Twee scholioren gedood. Uit Koenigsberg in Pruisen: Maandagmiddag tegen een uur had hier een ern stig ongeval plaats, dat twee jonge menschenlevens eisc.htc. Een vrachtauto, die van de speelplaats van de Lichdorffschool de straat opreed, botste tegen den pijler van een hek aan, waardoor deze afbrak cn omviel. Twe scholieren, die zich in de nabijheid van het hek bevonden, kwamen onder den neervallenden pij ler terecht. Een hunner werd op slag gedood en de andere overleed tijdens zijn vervoer naar het zieken huis. Protest van de Canadeesche regeezing. Reuter seint uit Ottouna: De Canadeesche regeering heeft te Washington stappen gedaan naar aanleiding van het dooden van den kapitein Cluett van den Canadeeschen motor schoener Josephine K. voor New York door granaat- vuur van de Amerikaansche kustwacht. De motorschoener werd aa; zien voor een smok- kelschip. Indien zou blijken, dat de daad is geschied buiten de 12-mijls grens, zou dit waarschijnlijk internatio nale verwikkelingen ten gevolge hebben. Nog een smokkelschip beschoten. Ma chinekamer door benzine overstroomd. Uit New London (Connecticut): Het Britsche motorschip Temiscodus uit New Foundland, met een lading sterken drank aan boord, heeft zich aan de kustwacht overgegeven, nadat een pondsgranaat de benzinetank had doorboord, waar door de machinekamer door benzine was over stroomd. Bijna elf duizend de laatste vijf jaar. Volgens bericht uit New-York heeft dezer dagen de arbeidsinspectie een statistiek gepubliceerd over arbeidsongevallen in de filmindustrie, waaruit blijkt dat vooral de sensatiefilms hun jaarlijkschen tol aan menschenoffers en ongevallen eischen. In de afgeloopen vijf en 'n half jaar behandelde de arbeidsinspectie in Californië 10.794 ongevallen van personen, die in de filmbranche werkzaam waren. Alleen reeds in het jaar 1929 werden 55 personen bij ongevallen tijdens het opnemen van films ge dood. Toen de oorlogsfilms in trek waren en vele film ondernemingen in een zelfde periode oorlogsfilms vervaardigden, bedroeg het aantal ongevallen ge middeld per dag 15. In 1930 was een der grootste ongevallen het ver drinken van kapitein Ross Cooke en negen acteurs in den Stillen Oceaan, toen hij een filmopname twee vliegtuigen, die gefilmd werd,en, met elkaar in bot sing kwamen en neerstortten. OPIUM AANGEHAALD. Op een Brltsch schip uit Egypte. Uit New York: De douane-beambten hebben aan boord van het Engelsche motorschip „Raby Castle", uit Port Saicl, 600 halfpondsblikken met opium, ter waarde van ruim $120.000 in beslag genomen. De opium was verborgen onder in een hollen sta len mast. Er zijn geen arrestaties verricht, maar de voor het grootste gedeelte uit Chineezen bestaande equipage is onder bewaking gesteld. Den recders kan een zware boete worden opgelegd, indien blijkt, dat de aanwezigheid van de opium hun bekend was. GEWELDIGE AMPASBRAND. Uit Djokjakarta: Een reusachtige ampasbrand heeft gewoed op de suikerfabriek Gesiekan in Zuid- Djokja. Zestien duizend balen of bijna één millioen kilo ampas verbrandden. Talrijke brandspuiten uit den omtrek slaagden erin de schade hoofdzakelijk tot één loods te beperken. (Ampas is de in suikerfabrieken bekende handels term voor afval van suikerriet, dat o.a. als brandstof wordt gebruikt.) Vermoedelijk boos opzet. De rails los geschroefd. Het B.T.A. seint uit Angoulème: De sneltrein BordeauxParijs is gistermorgen om kwart voor vieren bij Angoulème ontspoord. Do loco motief, de tender en twee bagagewagens derailleerden niet, maar het eerste personenrijtuig ontspoorde. Slechts één reiziger kreeg kneuzingen. Blijkens de eerste resultaten van het onderzoek wa ren de buitenste rails losgeschroefd. Toen de trein er over heen reed werden de rails verbogen. Onder dezelfde omstandigheden had twee jaar gele den niet ver van daar een dergelijke aanslag plaats. Een N.T.A. bericht, meldt dat vier reizigers en drie postbeambten licht gewond werden. MEISJE MET „SLOT OP DEN MOND" NAAR SCHOOL. Hechtpleister als opvoedingsmiddel! Een negenjarig meisje uit Obernkirchen in Duitsch- land, dat door haar stiefgrootmoeder wordt opgevoed, verscheen onlangs met een door middel van een hecht pleister gesloten mond ter school. Blijkbaar diende dit „slot op den mond" om het meisje wegens een te gïbote mate van loslippigheid te straffen. Inplaats dat de on derwijzeres nu het kind, dat veel pijn leed, onmiddellijk van dit kwelmiddel bevrijdde, meende deze blijkbaar „paedagogische" munt uit het geval te kunnen slaan. Zij gaf althans het meisje aan den spot van de klas over en toen de pleister losliet bevestigde zij deze opnieuw. Het kind begon te huilen en werd beurtelings rood en paars. In dezen toestand moest het urenlang, tot het einde van den schooltijd, blijven zitten. De regeering heeft de onderwijzeres disciplinair ge straft. 77. „Kijk eens", zei Wim, tot boer en dochter, „Kijk eens, daar gaat een vliegmachien. Ze is nu weer achter de wolken, Maar daad'ljjk is ze weer te zien. De boer tuurde zeer onverschillig, Zijn houten pijp steeds in den mond. 't Meisje wou heelemaal niet kijken, Omdat ze den ballon veel mooier vond. Twee dooden en verscheidene zwaar gewonden. Te Geesthacht (nabij Hamburg) is het Maandagavond voor het begin van een nationaai-socialistische vergade ring tot bloedige botsingen gekomen tusschen Nazi's, communisten en politie, waarbij twee personen werden gedood en verscheidene zwaar gewond. Door de politie te Hamburg wordt daaromtrent het volgende medegedeeld: Maandagavond zou te Geesthacht een nationaal-socia- listische vergadering worden gehouden. Er waren onge veer tweehonderd personen, die de vergadering wilden bijwonen. Tegen acht uur kreeg de politie te Bergedorf bericht, dat ongeveer honderd communisten cp weg naar Geesthach waren. Onmiddellijk begaven zich alle beschikbare politickrachten van Bergedorf ïaar Geest hacht, waar het tot hevige gevechten kwam. De com munisten trachtten het vergaderlokaal binnen te drin gen en wierpen, toen de politie hun zulks wilde beletten met steenen naar de politie, terwijl er vanaf een vrachtauto ook op de politie geschoten werd. Een der agenten kreeg een schot in het been, een andere een schot in het onderlijf. Bovendien werd een poütie-agent door .slagen gewond. De politie beantwoordde bet vuur, waardoor twee jongemannen werden gedood De gewonden moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Inmiddels hadden zich ook de Nationaal- Socialisten in den strijd gemengd. De wanden van het vergaderlokaal toonden 32 kogel gaten. Met behulp van politie uit Hamburg kon ten slotte de rust worden hersteld. Er werden negentien personen gearresteerd, bijna allen afkomstig uit Altona. KATOENCONFLICT IN ENGELAND. Premier noodigt beide partijen tot bijeen komst uit. De premier heeft vertegenwoordigers van den wevers- bond en van de werkgeversorganisaties uitgenoodigd Donderdag bij hem te komen ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den stand van het conflict in de katoenindustrie. ,JM AVESTEN NICHTS NEUES." Belangstelling uit Duitschland. V.D. meldt uit Brussel dat er wederom 3000 Duitschera die door het Duitsc-he verbod niet in de gelegenheid zijn de film „lm Westen nichts Neues" te zien, per extra trein naar Verviers zijn gekomen om aldaar de voorstel lingen van de film bij te wonen. Er deed zich geen enkel incident voor. „DE DOLLE HOND VAN EUROPA". Protest van den Iialiaanschen gezant. V.D. verneemt uit New York: Do Italiaansche gezant.te Washington heeft bij het Staatsdepartement een officieel protest ingediend te gen den Amerikaanschcn gencraal-majoor Butler, commandant van een der Amerikaansche vlootdepots, die in een in zijn club gehouden rede Mussolini „de dolle hond van Europa" had genoemd en verder be weerd had, dat de Italiaansche gezant met zijn auto op een inspectiereis een kind had doodgereden en toen zijn chauffeur had bevolen, door te rijden. Het Staatsdepartement stelt een onderzoek naar deze be schuldiging in. DEMPSEY. Dempsey aldus Duffy, Dempsey's vertrouwens man tot persvertegenwoordigers te New York is bereid om „terug te komen". Hij wil tegen Camera in den ring komen voor het peuleschilletje van 100.000 pond sterling. GEVECHTEN TUSSCHEN MOHAMMEDANEN EN HINDOES IN BRITSCH-INDIë. Te Nilphamari in het district Rangpocr hebben ern stige onlusten plaats gehad, toen Hindoes een moskee voorbijtrokken. Zij werden door de Mohammedanen met stokken aangevallen en met steenen bekogeld. De politie en brandweer grepen in en slaagden er in de rust te herstellen. Eóri persoon werd gedood en meer dan 50 gewond. Een 300-tal Mohammedanen werd ge arresteerd. Talrijke ongelukken. Naar uit Madrid geseind wordt, heerschte er sedert Maandag aan de Spaansche Noordkust een hevigen storm, die onder de bemanningen der visschersschepen reeds ettelijke slachtoffers heeft geeischt. Verder is aan de oostkust bij Alicante het vrachtschip Lezo uit S. Sebastiaan, dat van Barcelona naar Carta- gena onder weg was, gezonken. Carbidlading In schip ontploft. 13 dooden, 4t zwaar gewonden. Een Spaansdh vrachtschip, dat in een storm ernstig beschadigd was, was door 2visschersvaartuigen opsleep touw genomen en naar de kust gesleept, waar het op het strand werd gezet. Het schip had een lading carbid aan boord. Hier werd de lading overgeladen en toen de duisternis viel, ging men hiermee verder bij fakkellicht, Waarschijnlijk tengevolge van onvoorzichtigheid is een vonk van een der fakkels in de carbidlading terechtge komen, waarop een vreeselijke ontploffing volgde. In een oogwenk stond het schip in lichte laaie. Het vuur breidde zich snel uit en tastte ook de beide in de onmid dellijke nabijheid liggende, ter assistentie gekomen sche pen aan, die reeds een groot deel van de lading hadden overgenomen. Ook hier ontstond een ontploffing en nog voor dat de meeste leden der bemanning zich in veilig heid hadden kunnen brengen, waren van de drie sche pen nog slechts uitgebrande wrakken over. In totaal hebben bij deze ramp elf man het leven verloren, terwijl vier leden der bemanningen zware verwondingen op liepen. EEN TREIN OP RUBBERBANDEN. Op de Fransche spoorwegen is dezer dagen een proef genomen met een trein, waarvan de wielen uit massieve rubberbanden bestonden. Volgens de „Jour nee industr." heeft de proef uitstekend .voldaan. Het schokken van den trein was veel minder en ook het lawaai werd tot een minimum gereduceerd. VUURGEVECHT TE CHICAGO. Brutaal optreden van bandieten. Uit Chicago: In een der drukste straten van Chi cago hebben vijf bandieten twee bankloopers aange vallen. Zij maakten van hun revolvers gebruik, welk vuur door de politie werd beantwoord. Een der bank loopers, een roover en een omstander werden gewond. De bandieten slaagden er echter in, met medeneming van 19.200 dollar in contanten in een auto te ontko men. Zij vonden zelfs nog tijd hun gewonden kame raad op de vlucht mede te nemen. DOODELIJK VLIEGONGEVAL IN ENGELAND Uit Londen Te Bushy Park, in het graafschap Middlosex, is een vliegtuig neergestort. De twee inzittenden zijn om het leven gekomen. Ook twee Australische vliegers omgekomen. Reuter seint uit Mclbournc: Twee amateurs zijn met hun toestel op het vliegveld van Geelon neergestort Beiden vonden hierby den dood. Vier laden uit een gszin plegen zelfmoord. V.D. verneemt uit Belgrado: Te Iianisza bij Zenta heeft zich een verschrikkelijk familiedrama afgespeeld. Ongeveer twee maanden ge leden heeft daar een koopman, na zijn geheele ver mogen in één nacht bij het kaartspel te hebben ver loren, zelfmoord gepleegd. Zijn plaats werd ingeno men door den 15-jarigcn zoon, die het geheele uit de moeder en 8 kinderen bestaande gezin moest onder houden. Ook hij schoot zich een kogel door het hoofd. De moeder en de oudste dochter maakten daarop,, de wanhoop nabij, een einde aan haar leven door in de rivier de Theiss te springen. Hoewel visschers nog trachtten ha-ar te redden, mocht dit niet meer geluk ken. Dc zeven weezen komen nu ten laste van de ge meente. GOUDZENDING TE BAZEL GESTOLEN. Uit Bazel, 22 Jan, De politie alhier werd er Za terdag van in kennis gesteld, dat een uit Egypte ko mende cn voor Duitschland bestemde goudzending in baren goud, ter waarde van 23.000 Zwitsersche francs, gestolen was. Uit het onmiddellijk ingestelde onder zoek bleek, dat de diefstal te Bazel moest zijn gepleegd. Spoedig gelukte het de politie den dief te arresteeren. Het bleek een 20-jarig postbeambte uit Bazel te zijn, die zich van het goud reed% had ontdaan. De politie wist er echter spoedig de hand op te leggen. ERNSTIGE GRIEP EPIDEMIE IN GRIEKENLAND. Uit Athene: De griepepidemie alhier neemt een onrustbarend ka rakter aan. In verband daarmede heeft de regeering be sloten, van morgen af alle openbare en bijzondere scho len tot nader order te sluiten. Verder mogen, voorloopig voor zes dagen, in schouwburgen, concertzalen en bios copen geen voorstellingen of uitvoeringen worden gege ven. Vier ministers zijn door de ziekte aangetast: de toe stand van Venizelos, die eveneens aan griep lijdende is, ia bevredigend. Gewond, doch niet levensgevaarlijk. Wolff meldt uit Zuricht: Gistermorgen werd een aanslag gepleegd op den Itali aanschen consul-generaal alhier, door een jeugdig Ita liaan Lino Bassi, die reeds herhaaldelijk zonder succes op het consulaat was geweest om een ondersteuning te vragen uit zijn militairen diensttijd afkomstig. Bassi, die ook weer door den vice-consul was afge wezen, verlangde den consul-generaal te spreken, die hem de beslissing van de regeering voorlas. Daarop schoot hij den consul-generaal die gewond werd, doch niet levensgevaarlijk. Bassi werd op straat gearresteerd. Officieele betuigen van leedwezen. De Zwitsersche regeering heeft onmiddellijk telegra fisch aan de Italiaansche regeering haar leedwezen betuigd over het feit, dat de aanslag op den Italiaan schen consul-generaal te Zurich op Zwitsersch gebied heeft plaats gevonden. Op heeierdaad betrapt. Gistermiddag te ongeveer drie uur heeft een Duit- schor zich met een sleutel .toegang verschaft tot een perceel aan de Martelaarsgracht te Amsterdam, waar* hij niet thuis behoorde. Zulks In de overtuiging, dat er niemand thuis was en met de kennelijke bedoeling om er zijn slag te slaan. Een bewoonster van het perceel was echter wèl thuis. Zij kwam de trap ü.f, vroeg den ongenooden gast naar het doel van zijn komst; het kwam tot een woordenwisseling, gevolgd door een handgemeen, waar een eind aan werd gemaakt door de komst van een agent, die den brutalen. indringer naar het po litiebureau Warmoesstraat heeft gebracht, waar hij wordt vastgehouden. De man was in het bezit van een horloge, dat hij waarschijnlijk al elders ontvreemd had, zoodat de po litie door het kordaat optreden van de bewoonster blijkbaar een door de wol geverfden misdadiger te pakken heeft gekregen. OP DE TRAM GESPRONGEN. Gistermorgen wilde te Amsterdam een 47-jarige man op den hoek van de Ferdinand Bolstraat én Jo zef Israëlskade op het voorbalcon van een bijwagen van lijn 25 springen. Hij sprong mis en kreeg den wagen over zijn voet, die zoo goed als afgereden werd. De G. G. en G. D. heeft den man naar het Tessel- schade-Ziekenhuis overgebracht. EEN SCHOT DOOR DE KAMER. De heer J. L., wonende te Hillegersberg zat giste ren met zijn gezin in zijn woning aan de Nieuwe Kerkstraat alhier gezellig bijeen, toen ortverwachts de ruit der kamer doorboord werd door een kogel, welke de kamer doorvloog zonder evenwel iemand te treffen. Van den schutter was niets te zien. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Burgemeester van Hoogwoud de heer D. Hoogenboom, hoofdcommies ter secretarie te Zandvoort De Enkh. Crt. meldt: De heer Hoogenboom is gehuwd, 42 jaar oud, lid van den Vrijheidsbond. De nieuwe Burgemeester was 12K jaar ter secre tarie te Zandvoort werkzaam en is afkomstig uit Oud-Beijerland, waar zijn vader Gemeente-ontvanger was. INBRAAK IN EEN DANCING. In den nacht van Zondag op Maandag is er inge broken in een dancing aan den Schiedamsche Dijk te Rotterdam. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft door een W. C. raampje. In de zaal hebben zij een kast opengebroken, waar een geldkistje, inhou den een bedrag van f1600 aan klein geld, werd be waard. Dit geldkistje hebben zij geforceerd. Het geld hebben zij zich toegeëigend. De brandkast werd on gemoeid gelaten. De politie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld. DOODELIJK ONGEVAI» Dinsdagavond liep de 6-jarige A. v. d. M., gewoon» hebbende aan de Linker Rottekade te Hillegersberg, op dezen weg achter een met paard bespannen voer tuig in de richting Terbregge. Plotseling schoot een hond op het ventje af, dat verschrikt achter den wagen wegliep. Het kind strui kelde en kwam juist met het hoofd onder een der achterwielen van een van de tegenovergestelde zijde passeercnden wagen, bespannen met twee paarden en bestuurd door W. van T. van Hillegersberg. Dr. Jungerius was aanstonds bij de plaats van het ongeval, doch kon slechts den dood constateeren. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld. of

Schager Courant | 1931 | | pagina 6