Aliuui Niins- Aiierttmit- LiiilntHil Dr. Schmidt 12'|2 jaar geneesheer te Sint Maartensbrug. Radioprogramma Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Gevaarlijke taal van een Duitsch minister. „De vlieger van Tsjingtau" gedood. Het incident-Butler. Ingezonden Stukken. Slechte arbeids-toestanden in de Wieringermeer. Bekendmakingen. Voorschotten aan Tuinders en Akkerbouwers. Dinsdag 3 Februari 1931. SCHACER 74ste Jaargang No. 8809 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. „De Volkenbond een leugenbond." In een door 8000 personen bezochte vergadering te Stuttgart heeft de Thuringsche minister dr. Frick gis teren het woord gevoerd over „Thuringen, de uitvals- poort der vrijheid." Spr. hertiaalde zijn reeds vroeger tegen de socialis ten en het centrum gerichte aanvallen, en zeide dat deze beide partijen de schuld dragen voor de ellende, die over het Duitsche volk is gekomen. Hij beweerde, dat Curtius te Genève zoowel in de Poolsche als in de ontwapeningskwestie een nederlaag had geleden. Als hij Maandag in de commissie van buitenl. zaken over zijn- overwnning rapport uitbrengt, moeten wij overwegen of we niet zullen voorstellen, dat Duitsch- land uit dezen Volken- of leugenbond zal treden, Maar Bruning en zijn kabinet van frontsoldaten denken er niet aan met de leugenpolitiek op te hou den. Langs parlementairen weg zal Bruning zijn be grooting er nooit door krijgen. Deze Rijksdag is alweer verouderd en wij eischen zoowel nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag als voor den Pruisischen landdag. Van de heele verzoenings- en toenaderingspolitiek van na den oorlog moeten wij niets hebben. Duitschland kan slechts worden gered, als het heele volk zich eenparig aaneensluit tot verzet, tot verde diging, tot vrijheid. Door een zoodanigen geest, verklaarde Frick, heb ik mij als Thuringsch staatsminister bij al mijn re- geeringsdaden steeds laten leiden. Zoodra het volk weer door een eendrachtigen na- tionalen wil zal bezield zijn, zal het van onderge schikt belang zijn op welke wijze zulk een volk weer aan wapens komt. En zonder strijd zal de Duitsche vrijheid niet tot stand komen. De Nazi's in actie. Dat de nationaal-socialisten in Duitschland of kortweg Nazi's, zóoals ze genoemd worden zich overigens den laatste» tijd nogal sterk weren, bewij zen wel de laatste dagen. Te Duisburg hield het Rijksdaglid Munchmeyer een rede, waarin hij de aanwezigen aanspoorde tot verzet tegen de politie, „die in dienst van het huidige stelsel zoo ijverig haar plicht doet." Hij werd we gens deze opruiing gearresteerd, doch later weer vrij gelaten. Te Berlijn heeft dr. Goebbels in het Spielpalast 15.000 aanwezigen toegesproken. Ook hij was „ver- zweifelt wild". Het Duitsche volk, zoo zeide hij c.m., wordt thans gedwongen offers te brerfgen, waartoe nog nooit een natie gedwongen is. Van deze regeering kan het volk niet verwachten, dat zij den weg aanwijst, die het uit het sombere heden naar een betere toekomst zal lei den. De „vervullingspolitiek" heeft Duitschland in een puinhoop veranderd. Hoe kan men voor de „ramp van de republiek'' een oppositie verantwoordelijk stellen, die sinds 1918 nooit in de regeering heeft ge zeten? vroeg spr. Als het buitenland credieten wenscht op te zeggen, is dit een gevolg van een ge- wetenlooze, misleidende politiek, welke het buiten land over den aard van het nationaal-socialisme op een dwaalspoor heeft gebracht. De solvabiliteit van Duitschland is vernietigd door hen, die de corruptie straffeloos hebben toegelaten. Tot op den huidigen dag moet de rijkskanselier nog steeds de door hem aan kondigde onthullingen over het nationaal-socialis me doen. Critiek is het goed recht-der oppositie. Al6 het volk het nationaal-socialistische parool opvolgt, wil dit zeggen, dat die critiek gerechtvaardigd is Gevechten tusschen communisten en Nazi's. Nabij Niesky (Ober-Lausitz) zijn ongeveer 20 na tionaal-socialisten, die zich naar een vergadering te Moholz wilden begeven door communisten, die zich in een bosch hadden verscholen, beschoten. Door de drie geloste schoten zijn twee nationaal-socialisten ernstig gekwetst. Een van hen is vannacht in het ziekenhuis te Görlitz bezweken. In de vergadering te Moholz hebben communisten een nationaal-socialist door messteken ernstig toege takeld. De politie heeft de zaal tenslotte ontruimd De menschenmenigte voor het vergaderlokaal heeft daarop met steenen naar de politie geworpen, waar op deze de menigte met den gummistok uiteen heeft gejaagd. HUURKAZERNE TE BALTIMORE AFGEBRAND. Twee vrouwen en een man omgekomen. Uit Baltimore: In een huurkazerne alhier is een brand uitgebro ken, die het gebouw in de asch legde. Twee vrouwen en een man werden verkoold uit de puinhoopen te voorschijn gehaald; twee mannen sprongen uit de vierde verdieping en werden ernstig gewond; een vrouw wordt nog vermist. In een vrijwel onbewoonde streek in Vuur land met zijn toestel neergestort. De bladen uit Zuid-Amerika melden dat Güntiher Plüschow, welbekend als „de vliegenier van Tsjingtau" in Vuurland met zijn vliegtuig is neergestort en gedood. Tezamen met Plüsohow is ook zijn begeleider Dreblow om het leven gekomen. Günther Plüsohow, die binnen enkele dagen zijn 45st.en verjaardag zou vieren, is, naar men zich zal herinne ren, over de geheele wereld bekend als „de vlieger van Tsjingtau". Toen de wereldoorlog uitbrak, was hij de eenige vlieger in de door de Japanners belegerde ves ting Tsjingtau. Hij bewees toen aan de kleine schare Duitschers, die zich manhaftig erdedigde, belangrijke diensten voor zijn verkenningvluchten. Kort voor den val van de vesting verliet hij op bevel van den gouver neur met zijn toestel Tsjingtau en landde te Hai-Dsjoe in de provincie Kiangsoe. Via de Vereenigde Staten en Engeland en na een sensationeele ontsnapping uit een Engelsch gevangenkamp, keerde hij tenslotte in Duitschland terug, waar hij commandant werd van een marinevliegstation in het Oosten. Na den wereldoorlog heeft Plüschow verscheidene onderzoekingsreizen naar Zuid-Amerika gedaan. In Vuurland liet hij een bekende film draaien. Eerst in het voorjaar was hij een nieuwe expeditie naar Pategonië begonnen. Nog eenige nadere bijzonderheden. Volgens een bericht van La Prensa uit Rio Gallegos heeft het ongeluk plaats gehad boven een vrijwel on bewoonde streek aan het Argentino-meer. Cowboy's bemerkten, dat het vliegtuig boven het meer begon te schommelen, om vervolgens te vallen. Even voor het toestel het water bereikte sprongen de beide vliegers er uit; hun valschermen hadden echter geen tijd meer om zich te ontplooien en zij kwamen jammerlijk om het leven. De machine ligt nog in het water en steekt met een der vleugels boven de oppervlakte uit. Mussolini is het al vergeten. Reuter seint uit Washington: Mussolini heeft aan den ltaliaanschen gezant De Martino alhier, geseind: „Ik was steeds overtuigd dat ik onmiddellijke en rechtvaardige voldoening zou krijgen van het Amerikaansche volk en zijn regee ring wier zin voor eerlijkheid en waarheidsliefde mif bekend zijn". Mussolini verzocht den gezant verder aan de Ame rikaansche regeering te willen meedeelen dat hij, zoover hem persoonlijk aangaat, het inicident hier mee als gesloten beschouwd wenscht te zien, waar uit volgt dat hij het ook reeds vergeten heeft. Een nieuw incident? Nauwelijks echter hebben we gelezen hoe de min der vriendelijke „dolle hond '-betiteling door een bor stelig-wenkbrau wig ijzervreter, als de Amerikaan sche generaal Butler ongetwijfeld za! zijn, door reha bilitatie-middelen van de zijde van Amerika, van de baan is, of wij krijgen nieuwe ongerechtigheden te hoorèn. En zulks ditmaal niet als echo uit nachtelijke drinkspelonken van god Mars' trouwste telgen, maar uit de heilige hallen van Amerika's hoogverheven senaat. Enkele senatoren hebben namelijk gisteren, toen de kwestie-Butler in hun hooge vergadering ter spra ke kwam, zich op hun beurt minder vleiend tegen over Mussolini uitgelaten. Eén der senatoren durfde den leider van Italië's lot zelfs een tyran noemen. En of dit nog niet genoeg was, zoo kwalificeerde hij hem vervolgens als een „dollen monarch van het oude type" en verweet de regeering, dat zij een knieval voor een „buitenland- schen potentaat" had gedaan. Een „dolle hond" of een „dolle monarch van het oude type" wat is lager? GRIEZELIGE VONDST. Te Chemnitz in Saksen werd dezer dagen in een café een pakket ontdekt, waarvan men aanvankelijk aannam, dat dit door een der bezoekers vergeten was. Toen de vrouw van den caféhouder het opende, bevond zij tot haar groote ontsteltenis, dat het pak het afgehouwen hoofd van een vrouw bevatte. De politie werd terstond gewaarschuwd en stelt thans een onderzoek in. Naar aanleinding van een artikeltje voorkomende in de Schager Courant van 27 Jan. 1931, waarin ik onder anderen een kleine beschrijving vond over de slechte ar beidsvoorwaarden in den Wieringermeerpolder, zou ik graag, als 't mij toegestaan wordt, een weinig breedvoe riger over willen schrijven. De schrijver van bovengenoemd artikeltje heeft geen onwaarheden vertelde over onze dierbare „Heide-Maat- schappij". Integendeel, de toestanden zijn nog veel erger en onmenschelijker dan in genoemd artikel weergegeven werd. Over schaftlokalen gesproken. Is 't waar. dat die bij de Heide-Mij. heel slecht zijn en lang niet aan de eischen des tijds voldoen? Maar we mogen niet vergeten, dat er bij andere aannemers nog groote ploegen arbeiders wer ken, die in 't geheel geen schaftlokaal tot hun beschik king hebben. Dus deze arbeiders moeten in de vrije na tuur hun stukje brood zien naar binnen te werken. Het gebeurt daarom ook dikwijls, dat de arbeiders tijdens 't schaften overrompeld worden door een regen- of hagel- buitjè (alles op den koop toe). Ik zeg hierboven in mijn schrijven, van een stuk brood, dat is wel een rare uit drukking is 't niet? Maar, naar 'n belegen broodje kun nen de arbeiders in de Wieringermeer kijken, maar be reiken kunnen ze 't niet bij de loonen die hier worden uitgekeerd. Het hoogste loon uitbetaald door de Heide- Mij. en andere kleinere aannemers, en ook de ploegen die voor de Directie werken, bedraagt, het aller hoogste 22 gulden. Deze som, goed begrepen, kan ver- Zondag 1 Februari heeft Dokter Schmidt te St. Maartensbrug den dag mogen herdenken waarop hij voor 12/4 jaar zich als practiseerend geneesheer, zooals de geijkte term iuidt, aldaar vestigde. Een eenvoudig man als onze dokter is, die wars Is van alle feestbeioon, is deze dag op zijn verzoek In stilte gepasseerd en is het ons alleen mogelijk ge weest om na den herdenkingsdag daarvan melding te maken. Velen zal het ongetwijfeld spijten dat zij niet van tevoren wisten dat Dokter reeds 1214 jaar in hun midden had gewoond en gewerkt. Want in die jaren heeft Dr. Schmidt zich vele vrienden en vereerders gemaakt onder zijn patiënten. Want niet waar, het mag wel eens gezegd worden met welk een ijver en nauwgezetheid de jubilaris zijn praktijk al tijd heeft uitgeoefend. Geen moeite was hem te veel en geen tocht te lang, geen weer te slecht, als da&r een patiënt was die zijn hulp inriep. Bij dag of nacht, steeds en altijd weer stond dokter Schmidt klaar om te helpen, om zoo mogelijk het lijden te verzachten. Zijn hartelijk meeleven met zijn patiënten, zijn steunen met woord en daad, zijn alles beheerschende rust en vriendelijkheid, het waren zoovele eigen schappen die men in hem hoog waardeerde en in zijn kundigheid had men algemeen groot vertrouwen. En ondanks zijn uitgebreide praktijk In <?e Zijpe wist hij ook nog tijd te vinden de vele patiënten te helpen die van elders tot hem kwamen. Ook wel een bewijs, nietwaar, dat de roep die er van hem als ge neesheer uitging groot was. En al is het dan wat laat, twijfelen wij er niet aan of talloos velen in de Zijpe en ook daarbuiten zullen in gedachten hun hartelijke gelukwenschen bren gen aan den man die zoowel door zijn algemeene karaktereigenschappen als door het vervullen van zijn taak als geneesheer bij hen in hoog aanzien staat, ooo En het ls dubbel aardig dat wij meteen van nog een jubileum kunnen melding maken, dat op den- zelfden datum heeft plaats gehad. Want op 1 Fe bruari herdacht de bediende Aris Pastoor dat hij ook 12J4 jaar bij dokter werkzaam was. Aris is dok- Iers rechterhand en in al die jaren heeft hij de pa tiënten van medicijnen voorzien. En dan is er menig tochtje geweest, door weer en wind, dat Aris nog wel heugen zal. Maar ook hier was geen inspan ning te veel; als dokter het hem had opgedragen en de patiënten de medicijnen noodig hadden, ging Aris op pad. Aris is in den huize Dr. Schmidt in verschillcn- derlei functies een onmisbare factotum geworden. diend worden in een volle werkweek, maar wordt soms nog beduidend verminderd door regenverzuim enz. Heb ik tot hier toe geschreven over de schaftlokalen en do hoogste loon-standaard weergegeven, welk bedrag te weinig is om een huisgezin te voeden, mag ik thans wel eens vragen, waar al die andere dingen vandaan moeten komen! Bijvoorbeeld goede kleedij, schoenen en laarzen, allemaal dingen die de arbeider noodig heeft in dit on gure klimaat. De buitenstaander moet zich deze vraag zelf maar be antwoorden uit mijn schrijven. En degenen die hier in de omgeving wonen, en de arbeiders naar en van hun werk zien komen, kunnen 't zelf zien, hoe de arbeiders hier worden uitgebuit Ik hoop daarom ook niet, dat de lezers van de Schager Courant mij 'n verwijt zullen doen, als ik schrijf, dat hier de „Moderne Knoet" zijn bescha vingswerk verricht En om alle misverstand te voorkomen, wil ik de lezers er op attent maken, dat de arbeiders waarover ik schrijf, de meest geschoolde en de beste grondwerkers zijn. Dus de toestand van al de anderen die dit productieve vak niet verstaan, is nog slechter. En nu wat de wegen betreft, die de arbeider bewan delen moet, om bij en van zijn werk te komen, zou ik menig buitenstaander aan het lachen of aan het huilen kunnen brengen. Maar dat wil ik niet, en wel omreden ik wel weet, dat de arbeiders, die werken in een polder die in cultuur moet worden gebracht, zich in dit opzicht veel moeten laten welgevallen. Ik vindt het alleen maar zoo diep treurig, dat dege nen, die al deze toestanden trotseeren om voor zichzelf en hun huisgezin een behoorlijk bestaan willen zien te veroveren met een hongerloontje naar huis worden ge stuurd. Schandelijk is het, op zoo'n manier misbruik te maken van de werkeloosheid. Nog zou ik graag een woordje willen zeggen over het optreden der bazen, die weer aangesteld worden door de aannemers, om over de arbeiders te waken, en te zorgen, dat de zweetgaatjes open blijven. Maar zal 't uit stellen voor een andere keer. Ik hoop alleen nog maar, dat alle arbeiders, die werkzaam zijn in den Wieringer meerpolder bij 't lezen van dit artikel, tot nadenken worden gebracht, en tot het besef terug keeren, dat ook zij onder de menschen behooren, en niet onder de bees ten Een Polderjongen. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie ver krijgbaar zijn formulieren voor het aanvragen van voorschotten ten behoeve van tuinders en akkerbou wers, overeenkomstig de regeling vastgesteld door de Provinciale Staten van Noordholland, bij besluiten van 28 October 1930, Nr. Hl en 16 December 1930, Nr. XV. De aanvragen moeten ter Secretarie worden ingele verd vóór 15 Februari a.s. Schagen, 31 Januari 1931. Burgemeester en Wethouders van Schagen, J. CORNEUSSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Woensdag 4 Februari. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek; 9.25 Orgelspel door Johan Jong, V.P.RO, 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Orgelspel door Johan Jong; 10.30 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.05 Radio- Volks-Universiteit: „De lichamelijke verzorging van den kleuter"; 11.35 Gramofoonmuziek; 12.00 Politie berichten; 12.15 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.15 Vrouwenuurtje; 3.05 Gramofoonmuziek; 3.10 Coöpera tiekwartiertje; 3.25 Gramofoonmuziek; 3.30 „Maak het Zelf" door Céline SchaakeVerkozen; 4.50 Voor de kinderen; 6.15 Concert door het VARA-Mandoline- Ensemble; 7.00 Radio-Volks-Universiteit. Prof. Dr. H. J. M. Weve: „Zien de dieren de wereld in dezelfde kleu ren als de mensch?"; 7.30 Politieberichten; 7.45 Ver volg concert Mandoline-ensemble; 8.15 Uitzending uit Den Helder. Medewerking van het VARA-Orkest o.l.v« Hugo de Groot; 8.35 Gramofoonmuziek; 9.00 Vetvolg uitzending uit Den Helder; 9.30 „S.O.S Rao Rao Foyn..." De „Krassin" redt de „Italia". Een hoorspel van Friedrich Wolff, op te voeren door Het Groot Volkstooneel; 10.30 Vervolg uitzending uit Den Hel der; 11.00 Persberichten, 11.10 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) NCRV. 8.008.15 Schriftlezing; 8.159.30 Morgenconcert; 10.30 11.00 Korte Ziekendienst; 11.0012.00 Harmonium bespeling door M. F. Jurjaanz; 12.0012.30 Gramofoon- platen; 12.302.00 Concert ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van het N.C.R.V.-Dameskoor; 2.00— 2.30 Gramofoonmuziek; 2.303.00 Lezen van Chr. Lec tuur; 3.004.00 Concert; 4.304.45 Gramofoonmuziek? 4.455.00 Verzorging van den zender; 5.006.00 Kinder uurtje; 6.007.00 Uurtje voor de landbouwers, door H. Pilon. Onderwerp: „Het kalkvraagstuk"; 7.00—7.30 Halfuurtje voor het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart; 7.308.00 Lezing door Dr. G. Esselink: „Ons bestaan een worsteling .om het leven"; 8.0010.00 UiU zending eener Kweekschool-demonstratie van het Leger des Heils, onder leiding van Commandant Bouwe Vias; 10.0010.10 Persberichten Vaz Dias; 10.1011.30 Gra- mofoonplatcn.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1