II111111 Hitiws- Aitertsniie- Miiillal De Installatie van Burgemeester Hoogenboom. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Donderdag 5 Februari 1931. 74ste Jaargang No. 8811 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent» ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Hoogwoud ontvangt zün nieuwe burgemees ter op hartelijke wijze. De ongewone drukte in het anders zoo rustige dorpje Hoogrwoud en de driekleur die schier aan elk huis wap perde, bewezen wel dat er Woensdagmiddag iets bijzon ders aan de hand was. En dat was het ook, immers des middags om 2 uur zou de nieuwbenoemde burgemeester de heer D. Hoogenboom, tot nu Hoofdcommies ter se cretarie te Zandvoort, worden geinstalleerd. Vele inge zetenen van de gemeente togen ten raadhuize, en toen de leden van de fanfarecorpsen „Kunst na Arbeid" te Aartswoud en „Crescendo" van de Weere met Hoog- woud's jeugd niet te vergeten, zich voor het raadhuis opstelden, was het aan de Kerkelaan een gezellige druk te. Onder de vele aanwezigen merkten we op de heeren H. van Alphen, burgemeester van Zandvoort, J. Koster burgemeester van Winkel, A. Visser, burgemeester van Nieuwe Niedorp, Wiebe van Slooten, burgemeester van Heerhugowaard, A. de Ridder, secretaris der gemeente Winkel, G. G. Loggers, secretaris van de gemeente Bar- eingerhorn, en verscheidene ambtenaren ter secretarie te Zandvoort. In de raadzaal zijn aanwezig behalve alle raadsleden met hunne dames, de heer Vos, gemeente-ontvanger, Mej. M. van der Veen, ambtenaresse ter secretarie en de [heer Bood, gemeenteveldwachter, tevens waarnemend secretaris, en voorts Mevrouw Hoogenboom, het doch tertje en familieleden en vrienden van den nieuwen •burgemeester. De raadszitting. De heer W. Vijn, loco-burgemeester, heet den leden op dezen gewichtigen dag welkom, opent de vergadering en deelt mede dat een schrijven is ingekomen van den Commissaris der Koningin, berichtende dat op 26 Janu ari 1931 tot burgemeester van Hoogwoud is benoemd de (heer D. Hoogenboom en deze de vereischte eeden heeft afgelegd. Spr. verzoekt de heeren Glas en De Wit den burgemeester binnen te leiden. De Installatie. De Voorzitter, de heer Vijn neemt dan het woord, om met de volgende woorden den nieuwen burgemeester te installeeren. Dames en Heeren, Op deze voor de gemeente zoo gewichtige dag heet ik U allen hartelijk welkom en open de vergadering. Als oudste wethouder rust op mij eenigszins de plicht de vergadering voorloopig te leiden en doe dat met genoegen. Daar er zoovelen aanwezig zijn op dezen dag, is een bewijs dat deze zitting iet3 buitengewoons is. Door het overlijden van den vorigen burgemeester, was de gemeente vacant en heeft H. M. de Koningin den heer Hoogenboom benoemd. Waarde heer Hoogenboom, namens den raad en ge meente van harte geluk gewenscht met deze onder scheiding en ik hoop, dat gij niet alleen in woord maar ook in den daad een goed Burgemeester zult blijken te zijn, en dat gij vele jaren met den Raad'moge samen werken tot heil dezer gemeente. Mocht er iemand tot TJ komen, hetzij arm of rijk, om raad of daad te vra gen, wil hem dan zooveel mogelijk ter wille zijn en wij na verloop van zekeren tijd kunnen zeggen: deze keu ze is een goede geweest. Spr. overhandigt den burgemeester de ambtsketen en vervolgt: tevens acht ik het ook mijn plicht Mevrouw, uw eohtgenoote te complimenteeren met de onderschei ding die u te beurt is gevallen en haar een kleine at tentie te bewijzen namens de gemeente (Mevrouw Vijn overhandigt hier Mevrouw Hoogenboom een bouquet) En nu mijnheer Hoogenboom zijt gij als burgemeester van Hoogwoud geinstalleerd en wil ik U en Uw eohtge noote nogmaals gelukwenschen.dat gij als eerste burger in deze gemeente zijt gekomen. Dat gij nog vele jaren met liefde het ambt moge bekleeden tot heil van deze ge meente en dat het steeds met U en Uw huisgezin \4el moge gaan. (Applaus.) Met de beste voornemens bezield. Burgemeester Hoogenboom beantwoordde deze in stallatierede als volgt: Zeer gaarne voldoe ik aan het verzoek om het voorzitterschap van deze vergadering te aanvaarden en breng van hier af in de eerste plaats mijn wel ge ineenden dank aan Hare Majesteit, onze geëerbie digde Koningin, aan Wie het behaagd heeft mij te benoemen tot Burgemeester van Uwe mooie gemeente. De gevoelens van erkentelijkheid strek ik ook uit tot Zijne Excellentie den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw voor de voorlichting van H. M. de Koningin bij deze benoeming en tot den Commissaris der Koningin, die eveneens in mij het vertrouwen stelde om mij aan het hoofd van Uwe gemeente te doen staan. Voor mij is hier een nieuwe werkkring begonnen. Onder mijn omvangrijk werk te Zandvoort is een streep gezet. Met nieuwen moed en volle lust nu hier aan don arbeid gegaan. Ik weet, dat ook hier veel van mij gevraagd zal worden. Verwacht nu nog niet van mi', dat ik beschouwingen zal houden van wat ik zal doen, daar ik nog onbekend ben met hetgeen mij hier wacht, maar eene verzekering kan ik U van hier af wel reeds geven en dat is dat ik steeds rechtvaardig en eerlijk en geheel onpartijdig tegen over U zal staan. Ik zal al het mogelijke doen om de belangen van Hoogwoud en de ingezetenen te bevor deren en om dat te bereiken, heb ik hulp noodig en wol in de allereerste plaats van U, Heeren Wet houders. Wij zullen in het vervolg samen het Dagc- lijksch Bestuur van deze gemeente vori*""*. Vela za ken zullen er besproken en behandeld worden en het is te begrijpen, dat wij over elke zaak niet altijd het zelfde idee zullen hebben. Laat verschil van meening echter de goede verstandhouding die tusschen ons moet bestaan,, niet verstoren. Mag ik mij dan over tuigd houden van den steun van de Wethouders. Ook Uwe medewerking vraag ik Heeren leden van den Gemeenteraad. Juist U als Raad zijt het die de meeste hesluiten nemen moet. Van Uwe vergadering heb ik de leidinf* U besluit en ik hoop, dat de be sluiten die genomen zullen worden, in het waarachtig belang der Gemeente Hoogwoud zullen zijn. Wethouder Vijn vertelde mij, dat men hier gewoon is zijne meening rond en open te zeggen. Niets doet mij meer genoegen en ik weet dan ook zeker, dat U het mij niet kwalijk zult nemen, wanneer ik he.zelf de standpunt inneem. De waardigheid van den Raad wordt daardoor niet naar beneden gehaald. Wanneer wij altijd het zuivere belang van de gemeente voor oogen houden, kan uit de besluiten niets clan heil voor de gemeente voortkomen. Ook Uw hulp vraag ik personeel der gemeente. Blijft Uw werkplicht getrouw vervullen en ik ver klaar mij gaarne bereid U met voorlichting en advies ter zijde te staan.'U verdere gemeentenaren beveel ik mijn gezin en mij aan. Wij zijn gekomen in eene vreemde omgeving. Ontvangt ons vriendelijk, weesi tegemoetkomend. Wanneer ge met het een en ander in moeilijkheden zit, en wij kunnen U helpen, wendt U met gerustheid tot ons. Is het in mijn vermogen, ik sta tot uw dienst. Is deze dag dan een dag van vreugde voor mij, een ander gezin zal er zijn, dat dezen dag in weemoed herdenkt. Ik denk hierbij aan het gezin van mijn ambtsvoorganger. Smartelijke herinneringen zullen daarbij opkomen over het verlies van den man en vader. Maar al is de smart groot, er kan terug ge zien worden op een eervol verleden. Moge dat het ge zin ook in deze uren troosten. Voor mij is het moei lijk een opvolger te zijn van iemand als wijlen den heer Breebaart, iemand met een naam die steeds een goeden klank had in Noordholland en daarbui ten. Zoo vestig ik mij te Hoogwoud en dat brengt mede het verlaten van Zandvoort, waar ik meer»dan 12^ jaar ben werkzaam geweest. Veer was er steeds voor mij te doen, maar de werkkring was er prettig en in hoofdzaak kwam dat, door U, Burgemeester van Zandvoort, veel heb ik bij U moeten werken, maar het was mij een genoegen. Ik weet, dat U er niet van houdt, om bedankt te worden, maar nu kan ik U, zonder dat U mij het zwijgen kunt opleggen, be danken voor al hetgeen gij voor mij gedaan hebt. Ik hoop dat het U en Uw gezin goed zal blijven gaan en ook dat U nog veel voor Zandvoort zult mogen doen. Het werken met den secretaris van Zand voort en met de verdere ambtenaren was ook steeds aangenaam en het doet mij zeer veel genoegen, er hier velen te zien Zij stellen belang in hetgeen er met mij gebeurt. Mijn dank voor de prettige wijze van sa menwerken. Mijn naaste familie is natuurlijk ook hier aanwe zig, mijn moeder, mijn broeder en schoonzuster. Ik dank U voor Uwe belangstelling. En dan in al die jaren dat ik in Zandvoort geweest ben, heb ik er vrienden en bekenden gekregen. Mijn vrienden zijn aanwezig, zij willen op dit uur ook bij mij zijn en het is hen ook bekend, dat de vriendschapsbanden van dien aard zijn, dat zij door de scheiding niet verbroken zullen worden. Alle aanwezigen hartelijk dank voor Uwe belangstelling hier. En Zandvoort, Uw schoone badplaats zal ik nimmer vergeten. Zelfs in mijn kind, dat daar geboren is heb ik steeds een levende herinnering aan U. Het moge U en Uwe gemeente steeds goed gaan. Minzaam optreden, wijs beleid en strikte onpartijdigheid. De heer Schilder, wethouder, wil in aansluiting met de woorden van eersten wethouder, den burgemeester hartelijk feliciteeren met zijn benoeming en wenseht hem in de eerste plaats toe een goede gezondheid, ten einde zijn ambtsbezigheden met eenige opgewekt heid te kunnen vervullen. Spr. hoopt dat het den heer Hoogenboom moge gelukken, door minzaam optre den en strikte onpartijdigheid, het vertrouwen der burgerij te winnen. Aangename samenwerking. De heer Glas, als oudste raadslid, zal bij deze eer ste kennismaking geen woordenvloed bezigen, maar wenseht den nieuwen burgemeester de kracht en lust toe om de belangen van de gemeente, die spr. zoo lief is, te behartigen. Spr. hoopt dat dit in aangename samenwerking en goede verstandhouding het geval zal zijn. Met spanning de benoeming tegemoet gezien. De heer Bossen gewaagt van de spanning waarmee de benoeming tot burgemeester door de gemeente is tegemoet gezien en hoopt dat de nieuwe burgemeester door eerlijk onpartijdig optreden zich tot een geacht en bemind man zal maken. Aan het a.mbt zijn zeker vele moeilijkheden verbonden, doch bij standvastig optreden kunnen de bezwaren wel worden overwon nen en zal men zich nimmer van plichtsverzaking be hoeven te beschuldigen. De vele tegenstellingen. De heer Groen zegt dat als men de landkaart be ziet, men zoovele tegenstellingen ontwaart. Daar is Nieuwe Niedorp met en tegenover Oude Niedorp, daar is Oostwoud er en tegenover Westwoud, en daar is West-Graftdijk, doch ook Oost-Graftdijk. Evenwel tegenover Hoogwoud is geen Lagewoud. Maar toch is ook hier wel eene tegenstelling, immers aan de Zuid westgrens is de Lagehoek en als gevolmachtigde in geland en molenaar van den Lagehoek en tevens als raadslid, wenseht spr. den nieuwen burgemeester de beste krachten toe, om in het belang van de geheele gemeente werkzaam te zijn. De burgemeester dankt de sprekers hartelijk voor hunne geuite wenschen en belooft do belangen der gemeentenaren strikt en eerlijk en zoo onpartijdig te zullen behartigen. Dat beloof ik U allen, zegt spr. Waar niemand der raadsleden het woord meer ver langt, wordt deze officieele bijeenkomst gesloten ver klaard. Het niet-ofiicieele gedeelte. Wanneer een persfotograaf een foto van den Raad met zijn nieuwen Voorzitter en familieleden heeft ge nomen, laten ae beide fanfarecorpsen zich hooren en burgemeester Hoogenboom spreekt ook nu weer woor den van warmen dank voor de prettige hartelijke ont vangst, er op wijzende, dat elk instrument op zich zelf geen mooie tonen teweegbrengt, doch dat door alle instrumenten tezamen een mooi geheel wordt verkregen. Laat dat ook door eendrachtige samenwerking tot heil van deze gemeente zoo zijn. Spr. belooft gaarne al zijn krachten daaraan te zullen geven. Met applaus worden deze woorden beantwoord. In het café Schermer wordt dan verder gelegen heid gegeven om in een niet-officieele bijeenkomst het woord te voeren en met de familie Hoogenboom kennis te maken en haar te complimcnteercn. Café Schermer was met vlaggedoek versierd en in den spiegel prijkte het „Welkom in Hoogwoud". Een kopje thee werd geschonken, een koekje geoffreerd en ambtgenooten maakten met elkaar keunis. Allereerst voerde het woord een broer van den nieuwen burgemeester, die als burgemeester van Via- nen zijn ambtgenoot gelukwenschte en wees op do moeilijkheden aan het burgemeestersambt verbonden. Aan veel critiek is men blootgesteld, evenwel van eerlijke critiek is te leeren. Bovenal is noodig dat men zich als burgemeester boven de partijen stelt. Spr. hoopt dat er in Hoogwoud door goede samenwer- 1 king succes zal worden verkregen etPdat Hoogwoud s burgerij later zal zeggen, dat door deze benoeming is gekomen de rechte man op de rechte plaats. De heer J. Koster, burgemeester van Winkel, wenseht zijn nieuwen buurman geluk en wijst er op, dat de voorganger van burgemeester Hoogenboom was een zeer eminent, werkzaam mensch, wien bet groote ernst was het zijn gemeente goed te doea gaan en die de belangen der gemeente op warme wij ze behartigde. Wijlen burgemeester Breebaart heeft veel waardeering verdiend, doch zijn werken is met moeilijkheden gepaard gegaan. Het past spr. niet op dezen dag hier verder op in te gaan, maar spr. hoopt toch dat de gemeente Hoogwoud moge begrijpen, dat als burgemeester Hoogenboom morgen zijn functie aanvaardt, dat een nieuw tijdperk is ingetreden. Wij. burgemeesters en ook Uw voorganger trachten steeds goed te zijn en goed te handelen voor de gemeenten waar we standplaats hebben. Spr. hoopt dat Hoog- vvoud's gemeenteraad een sterke kracht daarbij zal zijn en dat hij zal hebben aangevoeld een nieuw tijd perk te zijn ingetreden. Mogen wij straks kunnen op merken, dat deze benoeming voor Hoogwoud een ge lukkige keuze is geweest. Spr. hoopt met den nieu wen Burgemeester aangenaam te mogen samenwer ken. De heer van Alphen, burgemeester van Zandvoort, wijst op het enthousiasme waarmede burgemeester Hoogenboom zijn functie aanvaardt, een enthousias me dat reeds eenige garantie biedt voor het welslagen Voorts wijst spr. op de vele vlaggen in de gemeente, de toegezegde samenwerking, zoodat gezegd kan wor den-dat burgemeester Hoogenboom onder gelukkige auspiciën zijn ambt aanvaardt. Wat spr.'s vriende lijkheid betreft, burgemeester Hoogenboom heeft dio aan zijn eigen werk te danken. Ook zijn groote wel willendheid heeft hij in Zandvoort dikwijls geuit en Zandvoort ziet hem dan ook met leede oogen vertrek ken. Namens ambtenaren en ingezetenen wenseht spr. burgemeester Hoogenboom hartelijk geluk met zijn benoeming. Burgemeester Hoogenboom dankt voor de vriende lijke woorden, dankt de aanwezigen voor hun aan wezigheid en dankt den heer Koster voor de toege zegde medewerking. De installatie en ontvangst van den nieuwen bur gemeester van de gemeente Hoogwoud had hier mede plaatsgehad. Vele vriendelijke woorden zijn gesproken, goede samenwerking toegezegd. Mogen al die mooie beloften straks in vervulling gaan, tot heil van Hoogwoud en zijn inwoners!! Vergadering van den Raad op Woensdag 4 Februari 1931, namiddags 3 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secre taris de heer Rijs. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen van de vorige vergadering zullen volgende maal vastgesteld worden. Ingekomen stukken. Verslag van de commissie tot wering van school verzuim te Krabbendam. Voor kennisgeving aangenomen. Mededeelingen. Medegedeeld wordt, dat aan mej. C. M. Molenaar met ingang van 1 Maart 1931 eervol ofttslag verleend is als tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school (Dorp). Door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit in zake garantie tuindersvoorsPhotten. Voor kennisgeving aangenomen. Reductie pachtprijzen. De meerderheid van B. en W. stelt voor, voor als nog geen reductie op de landhuur te verleenen, doch eventueel uitstel van betaling der pacht te verlee nen aan hen, die ter beoordeeling van den Raad niet in staat worden geacht de pacht over 1930 te kunnen betalen. De minderheid van B. en W. stelt voor, aan hen, die hun landhuur voldoen, 20 reduc tie op de pachtsom over 1930 te verleenen. De Voorzitter deelt mede, bij de vorige behandeling van het voorstel reeds het standpunt uiteengezet te hebben, n.1. dat nu wij in het le jaar van de huur jaren zijn, is op het oogenblik om een oordeel te vel len een beetje spoedig en mocht na verloop van tijd blijken, dat steun noodig is, dan kan het toch weer onder de oogen worden gezien. De heer De G root, vormende de minderheid in het College van B. en W. is van meening, dat men een datum, bijv. 1 Med, moet vaststellen en hen die voor dien tijd betalen, 20 pet reductie te verleenen over de pachtsom van 1930. Dit zal voor velen een prikkel zijn om te trachten het geld bij elkaar te brengen, want volgens spr. kunnen de bouwers niet betalen wegens misgewas. De heer Molenaar zegt, dat zijn standpunt niet is veranderd, doch ten aanzien van hetgeen de Voorzitter naar voren heeft gebracht, wil spr. opmerken, dat als er nog 2 of 3 slechte jaren komen, niemand meer be talen kan. Spr. wil wat het voorschot van den heer De Groot betreft, nog een stapje verder gaan en hen die de meeste huflr betalen, de meeste reductie te verlee nen en wel zij die voor een snees land f 4 of meer be talen tot 4.99 20 pet.; f 5 tot f 5.99 25 pet; f 6 tot f 6.99 30 pet.; f7 ot f 7.99|B5 pet.; f 8 of meer 40 pet. Spr. vindt het redelijk de betalers van de hoogste huren te ontlasten en dus op de hoogste huren de meeste reductie te verleenen. De heer Slot zegt in de laatste vergadering zich in principe tegen huurverlaging te hebben uitgesproken en staat nog op hetzelfde standpunt De huurverlaging toch zal geschieden ten koste van de andere burgers, en het is de vraag of ook die het niet evenmin betalen kunnen. De arbeidersklasse moet al tamelijk wat be lasting opbrengen enals wij de pacht verlagen, moet de gemeente zorgen, dat 't geld weer op andere wijze bin nenkomt. Spr. is wel genegen mee te werken tot pachtp verlaging, doch zou het stuk voor stuk willen bezien. Misschien is de hooge pachtprijs de schuld van de huurders, misschien ook heeft de gemeente wel gedeel telijk schuld er aan en daarom zou indien stuk voor stuk huur werd verlaagd, het voor enkelen onder de oogen kunnen wornden gezien, maar niet als tot alge- meene verlaging zou worden overgegaan. Wij hebben het le jaar van het pachtjaar en dit was slecht en daarom wordt het dubbel zwaar gevoeld, maar als wij achter ons zien, moeten wij erkennen, dat er ook wel beste jaren zijn geweest. En als wij de opbrengsten vatt de laatste 3 jaren gemiddeld nemen wat bij sommige® is binnengekomen en men kan er van leven en heeft nog een reserve, dan is volgens spr. het ongemotiveerd van gemeentewege de huur te verlagen. De heer De Groot zegt dat zijn voorstel is gebaseerd op misgewas en spr. vindt het redelijk als de pachtprijs wordt verlaagd, het redt de mensohen wel niet, maar het verlicht toch. De heer Molenaar erkent, dat er bezwaren zijn tegen huurverlaging, doch is van meening. dat de neer Slot dit wat heel zwaar neemt. De gemeente zal op de een of andere manier aan geld moeten komen, maar het is niet onbillijk als de gemeenschap deze bouwers steunt. Het gedeelte dat door de arbeiders op het belasting biljet meer moet worden betaald, zal. verdeeld over en kele jaren, zoo gering zijn, dat zij dit niet eens zullen ontdekken. En dat een er.kele wel betalen kan, het mag zoo zijn, maar de massa toch niet. De heer Slot zegt, dat het wel makkelijk is een alge- meene lijn te trekken, maar er zullen verschillende huurders zijn, die het dubbel een dwars kunnen betalen. En moeten die nu een fooi uit de gemeentekas hebben? Dat strijdt tegen alles. De heer Molenaar: De heer Slot heeft gezegd, dat er verschillende huurders zijn, die wel aan hun verplich tingen zullen kunnen voldoen, maar dit zal zich toch wel tot enkelen beperken. Het gras van de huurders heeft weinig waarde en het dure gemeenteland wordt juist gehuurd door de kleine huurder».

Schager Courant | 1931 | | pagina 1