Politiek op de veiling. Hoe Van Speyk in de lucht vloog. Uit het Provinciaal Blad. Uit onze Omgeving. LANGEND IJ K Voor ZelSscheerders HOOGWOUD HARENKARSPEL NIEUWE NIEDORP ANNA PAULOWNA Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. De heer Swan Zo6t a*> nuui-pericdc af te willen wachten, er zullen mogelijk betere jaren komen en dan is het ongemotiveerd den pachtprijs nu te verlagen. De heer Molenaar: 't Is te hopen, dat wij betere jaren krijgen, want wij kunnen dezen toestand met geen en kele andere vergeleken. De tuinders krijgen nu ook de schuld van het tuinderscrediet, dat toch weer eens aan gezuiverd moet worden. De Voorzitter is van meening, dat de risico niet alleen door huurder maar ook verhuurders moet worden ge dragen, doch beter is het, met padhtverlaging nu nog te wachten. De heer Molenaar: U wilt verlagen als 't niet meer noo- dig is. De Voorzitter: Als het niet meer noodig is behoeft het ook niet De heer Molenaar: Indien het over 1 of 2 jaar weer slecht is, kan men niet betalen. Ik wil verlaging als de zaak nog te redden is. U wilt verlagen ais het niet meer mogelijk Is. De Voorzitter: Wij willen uitstel van huur verleenen. De heer Sl#t: Volgens den heer Molenaar zou de zaak met 100 pet. reductie te redden zijn. Andere jaren kun nen wij toch weer zien. de menschen zullen niet var. het land worden afgejaagd, en achter de wolken schijnt de zon. Jaren zijn er geweest ais op 't oogenblik. Toen de Duitsche Toltarieven ingevoerd werden, meende men dat er niets van tereoht zou komen en wij hebben beste jaren gekregen, zij het dan niet door de tarieven. De verhoudingen zijn niet in orde. doch de mogelijkheid be- Btaat dat dit het andere jaar weer goed is. Het eene Jaar moet je het er bijleggen en het andere jaar krijg je 't 3-dubel terug. Nu er 1 slecht jaar komt moeten wij dan dadelijk tot huurverlaging overgaan, ik meen van niet. De Voorzitter wil het voorstel van Molenaar Jn stem ming brengen, doch is van oordeel dat de aftrek onbil lijk is. Ook de heer Slot zegt dat het vooistel onbillijk is. Iemand die slecht land heeft van f 3.75, betaalt dit en voor beter land van f 4 wordt da.n f 3.20 betaald. De heer Molenaar wist niet dat er land werd verhuurd Voor minder dan f 4, doch daarop zou dan ook 20 pet reductie kunnen worden verleend. De heer Slot is van meening, dat het ook onbillijk is waar de huurprijs voor wel 90 pet. door de gemeente is vastgesteld, de huurder van slecht land een lager reduc tie krijgt dan een huurder van best land. De heer Swan stelt voor in stemming te brengen of de raad reductie oj> den pachtprijs wil verleenen, dan kan later beslist worden op welke wijze. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten reductie te verleenen Tegen stemden de heeren Van Rijn, Swan en Slot. De heer Swan is van oordeel dat land van f 5 niet duurder is dan van f 6, want het is toch de waarde. De heer Tesselaar zegt het voorstel Molenaar wel sym pathiek te vinden. Het vooratel-Molenaar, aangevuld met de bepaling be talen voor 1 Mei, wordt in stemming gebracht en aan genomen met 4 togen 3 stemmen. Tegen stemden do heeren Van Rijn, Slot en Swan. De Voorzitter hoopt dat deze beslissing geen vermeer dering van lasten mag geven en dat de toestand beter mag worden. De raad gaat in comité. Benoeming onderwijzer Na heropening der vergadering wordt met algemcene stemmen als onderwijzer aan de O. L. school benoemd de heer W. Rodenhuis te Harms. De voordracht was: 1. W. Rodenhuis, Harms; 2. Moj. A. C. Kater, Zaandam; 3. Mej. J. C. Stoutjedijk, Alkmaar. Punt 3 der agenda: Voorgesteld wordt het voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der L. O. wet 1920 ten behoeve van de bijz. school te Krabbendam, over 1931 te bepalen op f600.—; voor de R.K. Jongensschool op f 1500— cn voor de R.K. Meisjesschool op f1600. Goedgevonden. Rondvraag. De heer Van Rijn vraagt of nog toeslag wordt gegeven aan hen die met de bus naar de Zuiderzee te werk gaan. De Voorzitter zegt dat de menschen voorloopig f 1 betalen, doch uitdrukkelijk is er bij gezegd dat dit wel zal vermeerderen. De kosten van de bus zijn n.1. ruim f 140 per week. Er is naar een goedlcooper vervoergele- 'gcnheld gezocht, dooh tot op heden nog niet gevonden. De heer Van Rijn vraagt verder nog naar de werk verschaffing in de duinen. De Voorzitter zegt dat de menschen eerst naar de Zuiderzee moeten worden gezonden. Aan den minister is evenwel bericht gezonden dat er werkeloozen zijn die wel voor werk in de duinen, dcch niet in de Zuiderzee geschikt zijn. Hierop is nog geen antwoord ingekomen. Sluiting. Kwaliteit: slecht. Omzctu klandestlen. De schrijver over „De Langendijker Groentcnvcilin- gen" kwnm de vorige week zoo tusschen kool en •aardappelen in ook te sproken1 over politiek. Daar bij verviel hij in deze uitspraak, dat de crisis ten zeer ste zou worden verlicht, als alle partij-politiek op stal werd gezet. Of het de schuld van de kool of van dc aardappelen is, weten we niet. Misschien wel van wortelen en uien, want zulke politieke wijsheid lijkt bedenkelijk veel op hutspot zonder klapstuk. Wat zou het beteekencn, nis de partij-politiek ge stald werd? Was dan de politiek ook weg of bleef die in de weide dartelen zonder partij-stempel? Wij zouden zeggen: dan is ze „lucht" geworden, een ding zonder inhoud. Politiek is iets ven de men schen en wat de politiek wil, volgt uit hetgeen de menschen nastreven. Zoolang deze verschillende be langen hebben of meencn te hebben blijft hun doel verschillend, en gebruiken zij niet dezelfde mid delen, voeren zij niet dezelfde politiek om dat doel te bereiken. Christenen en Socialisten verwachten een maat schappij, waarin naastenliefdo zal hcerschen. Dat zal niet alleen het einde zijn der partij-politiek, maar van allo politiek, zooals wij die kennen. Zeker, ook nu zijn er enkele dingen, die voor ons alien van groot belang zijn, maar wat thans als „al gemeen belang" wordt aangeprezen, is meestal verre van algemeen en in den regel het belang van hen, die de macht hebben en willen houden. Voorloopig zijn we voor heel wat verbeteringen nog afhankelijk van de partijpolitiek. Het komt ons voor, dat we dit den schrijver over de Groentenveilingen reeds eenmaal hebben trachten duidelijk te maken, torn hij in andere kwaliteit Staatspensioen be pleitte buiten de politiek om. Blijkbaar hebben wij hem toen maar gedeeltelijk bekeerd, want hulp aan ('a tuinders zonder nartij-politiek is even absurd. Ieder bekijkt do dingen naar zijn inzicht, dat nict-atal wordt bepaald door zijn belang, al of niet denkbeeldig. Werkgever en werknemer, eigenaar en pachter, producent en consument, het zijn nu eenmaal tegen- siellingen. Voor sommigen is deze maatschappij niet slecht, ook niet in tijden van malane. Die bctoekent .oor ben niet meer dan eenige daling in de weelde, terwijl voor talloos velen de malaise beduidt een val beneden het peil, waarbij van cenige mcnschelijkheid nog sprake is. Schakel nu de partij-oolitiek uit en vraag dan wier wenschen en verlangens in de politiek-zonder-partij tot uiting moeten komen? Of meent de schrijver werkelijk, dat zulke tegen- tot eenheid worden als het woordje ..partij wurdt weggeschrapt? Laat hij zich geen illu sies maken, doch leeren inzien, dat hij moet kiezen tusschen „behoud" en „vooruitgang", tusschen con servati3me en democratie en dat er, om iets te be houden of te bereiken, organisatie, dus patrijverband moet zijn van gelijkgezinden. Soms. neen dikwijls nog, is er samenwerking noo dig van verschillende groepen of partijen, in belang rijke en in minder belangrijke kwesties voor staats pensioen bijv., dat desondanks^nog onbereikbaar is, omdat te veel partijen nog afzifdig staan, of bijv. om wethouder te worden in koolland. Dit laatste is geen vriendelijk voorbeeld, maar als een democraat zich verlaagt om tusschen de groen te in zijn mede-democraten in hun eer te tasten, terwijl samenwerking zoo dringend noodig is, dan mag hij niet verwachten, dat hij hartelijk zal worden bejegend. Draaihartige kool deugt niet. Of die ziekte ook onder menschen voorkomt, weten wij niet. Wel lijden deze soms aan afwijkingen, welke men niet draaihartig, doch op andere wijze hartig noemt. In de politiek zou draaihartig best gebruikt kun nen worden. Wie daar van partij verandert, wie zijn vroegere politiek verloochent, heet men met een vreemd woord renegaat. Misschien ware dit over te zetten in; draaihart. ooo Wie nog eens wil nalezen ons artikel „Kibbe len om de ee r" van 24 Januari jl., zal ervaren, hoe wij denken over „eer" en „plicht". Niet iedereen zal het er n:ee eens zijn, doch op de instemming van allen, die waarlijk democratisch zijn aangelegd, meenen we te mogen rekenen. Waar de mast van Kanonneerhoot no. 2 isl Een vriendelijk abonné te Den Helder meldde om reeds gisteravond op de vraag: Waar zou de mns' zijn?, doelend op de mast van het schip van Var Spevk, dat deze mast, nadat zc verplaatst is van hei Instituut naar Willemsoord, eerst opgesteld werd op het veld voor bet wachtschip. Thans staat de mas weer voor het Kon. Instituut, het gebouw waar do adelborsten worden opgeleid. Autobusdienst HippoiytushoefSchagen v.v. Gedeputeerde Staten, overwegende dat naar hun mee ning de ervaring bewezen heeft, dat exploitatie van den stoomtram naast den autobusdienst mogelijk is; overwegende, dat wederom in sterke mate is gebleken dat de dienst van M. Geel in een behoefte van het ver keer voorziet en voor Lagedijk, Schagerbrug, Keinsmer- brug, Oudesluis en Veerburg zelfs onmisbaar moet wor- don geacht; dat de uitoefening van dezen dienst door Geel van dien aard is geweest, dat het wenschelijlc is, de vergun ning wederom vcor een beperkten termijn te verleenen en wel voor twee jaar; overwegende dat aan bezwaren van spoor, tram, Naas tepad en Veldman, tegemoet gekomen kan worden door wijziging van de dienstregeling van Geel; besluiten aan M. Geel te Wieringen voor twee jaar vergunning te verleenen tot het In werking houden van den bedoelden autobusdienst Uit de gestelde voorwaarden nemen we ten gerieve van onze lezers alleen over de voorgeschreven route: van Schagen (Stationsplein) langs de Stationsstraat, de Molenstraat, de Nieuwe Lage Zijde, de Gedempte Gracht de Markt, Het Noord, den Lagedijkerweg, den West- Fricschedijkweg, den Schagerweg, over Schagerbrug, langs den Weg langs de oostzijde van de Groote Sloot, den 2en Verbindingsweg met een weg in de Wieringer- waard, den Noord-Zijperweg. den weg langs en op den Zijper-Zeedijlc te CiT^.esluis, den len Weg op de kruin van den Zijper-Zeedijk, den Lagendijk, over Veerburg, langs den Van Ewijcksvaartweg, den Afsluitdijk van Ewijck- sluis naar Wieyingen en den Koningsweg naar de Hoofd straat in Hippolytushoef. In de richting naar Sohagen wordt tot en met de Ge dempte Gracht hetzelfde traject gevolgd en vervolgens langs de Laan en de Landbouwstraat naar het Stations plein te Schagen; Kermis te Ursem. Ced. Staten hebben het raadsbesluit omtrent het hou den der kermissen goedgekeurd. De regeling is aldus: te Rustenburg op den Zondag en Maandag voor Pink steren; te Ursem op den Pinkstermaandag en den daar- opvolgenden Dinsdag; te Noordijk op den vierden Zon dag na Pinksteren en den daarop volgenden Maandag. Jaarwedden Burgemeesters, enz. In de regeling dezer salarissen zijn in 1930 o.a. de volgende wijzigingen aangebracht: Urk. Zoolang de burgemeester dezer gemeente de beschikking zal hebben over een ambtswoning, zal voor het genot daarvan f 4S0.op zijn jaarwedde worden ingehouden. Avenhorn. Zoolang de Secretaris der gemeente Avenhorn de beschikking zal hebben over een ambts woning zal voor het genot daarvan f 312.op zijn jaar wedde worden ingehouden. Bovenkarspel. Zoodra en zoolang de Burgemees ter der gemeente Bovenkarspel de beschikking zal heb ben over een ambtswoning, zal voor het genot daarvan 12 van zijn jaarwedde worden ingehouden. Barsingerhorn. Overwegende, dat er aanleiding bestaat, nu het aantal Inwoners tot boven 2000 is ge stegen, de gciftcente reeds terstond te bevorderen tot een hoogere klasse en zoo doende vooruit te loopen op de bevordering, welke met ingang van 1 Januari 1932 van rechtswege zou geschieden ingevolge het bepaalde sub I, artikel 2, van bun besluit van 9 October 1929, no. 139 I. hebben Ged. Staten besloten, de gemeente Barsingerhorn met ingang van 1 Januari 1931 te rang schikken in de 3e klasse. BROEK OP LANGENDLTK. Dinsdag 3 Februari 1931, hield de „begrafenisvereenl- ging „De Laatste Eer", haar jaarvergadering in het lo kaal van Vijzelaar, onder leiding van haar Voorzitter, den heer Jaarsma, welke opende met een welkom en dat de vereeniging er wel bij vare, wat betreft hetgene wat behandeld zal worden. Na lezing der notulen, werd door den Voorzitter in verband daarmede meegedeeld, dat de loopende reke ning bij dc Boerenleenbank niet is tot stand gekomen, naar aanleiding der moeilijkheden welke daaraan ver bonden waren. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 888.24, en dc uitgaven f 614.08, voordeeling saldo f 274.16, gevoegd bij het kas saldo groot f 1615.51 werd een bezit op 1 Januari 1931 van f 1889.67. Bij monde van den heer C. Kok werd medegedeeld dat Eerst een weinig Purol inwrijven en danrna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. de boeken en bescheiden in orde zijn bevonden, weshalve hij tot goedkeuring adviseert Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn ge houden behoor. Tot commissielid voor het jaar 1931 werd toegevoegd de heer C. Kouwen. Ingekomen was een dankbetuiging van het echtpaar Dekker (welke wegens hoogen ouderdom bedankt heb ben voor de betrekking van uitkleeden bij overlijden), voor de hun toegekende f 25, voor langdurige en trouwe diensten in deze de vereeniging bewezen. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we aan, dat 't ledental bedraagt 820 betalende en 64 niet-beta- lende leden; 17 begrafenissen zijn gehouden, waarvan 8 voor leden en 9 voor niet-ledcn; 1 bestuurs- en 1 le- denvergadering zijn gehouden. Verder werd in het verslag nog dank gebracht aan adviseur en personeel voor de qrde, netheid en eerbied waarmede steeds de begrafenissen plaats vinden. Door den heer H. de Graaf werd verslag uitgebracht van de gehouden bondsvergadering.. Tot afgevaardigde naar de bondsvergadering werd naast een bestuurslid de heer S. de Graaf gekozen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden do aftre dende heeren W. Slot, C. Timmerman en H. Vinke met groote meerderheid van stemmen herkozen. Na de rondvraag die niets vaa belang opleverende, sloot Voorzitter met woorden van dank de vergadering. NOORDSCHARWOUDE. Alhier is overleden de heer J. Ootjers, de bekende klokkesmid, in den ouderdom van 55 jaar. Mij heeft verscheidene jaren de gemeente-uurwerken van Noorrlscharwoude en Oudkarspel gecontroleerd. De functie van klokluider en orgeltrapper werd tevens door hem vervuld. OUDKARSPEL. De gemeenteraad is bijeengeroepen op Vrijdagavond 7 uur. Wegens ziekteverlof aan den Burgemeester verleend, Jtomt o.m. aan de orde de benoeming van een tijdelijk wethouder. OUDKAKSFEL. Bij de op Dinsdag gehouden stemming voor een lid van het bestuur van den Derg- en Kerkmeerpol- ler, periodiek aftredend de heer Jb. de Boer, is leze mat algemeene stemmen herkozen. ZIHBSCHARWOUDE. In een vergadering van stemgerechtigde leden van Ie Banne is besloten het salaris van den nieuw te be noemen secretaris-penningmeester te verlagen tot f 300 per jaar. Voorheen was het f 500. De vacature is ontstaan door het overlijden van den hper J. Kroon. Men deelt ons mee, dat als opvolger van den heer P. Zeeman dis lid van den Raad zal worden benoemd le heer B. v. d. Wal. LANGENDIJK. We vernamen, dat het faillissement van de Coöp. Verbruiksvereeniging in overeenstemming met de commissie uit de crediteuren eerlang definitief zal vorden afgewikkeld. Als vrijwel een unicum kan wor den meegedeeld, dat het faillissement reeds loopt van 1920 af! Op het oogenblik zijn uit alle 4 de Langendijker gemeenten arbeiders te werk gesteld bij de Zuider zeewerken. Groot is het aantal niet, omdat in de ge meenten zelf vrij wat productief werk wordt ver schaft De aanvragen om tuinderscrediet beginnen nu meer en meer binnen te komen. We spraken bouwers die nog altijd een mededeeling van het gemeentebe stuur verwachtten, dat de aanvraag kan geschieden. Enkele gemeentebesturen doen dit echter niet en vol staan met publicatie. Men verzocht ons er de aan dacht. op te vestigen, dat de aangiftebiljetten ter ge meente-secretarie zijn te verkrijgen en wel iederen werkdag. AARTSWOUD. Opgeroepen door het Comité van Actie inzake de voormalige schoolkwestie kwamen Dinsdag jl. eenige personen uit het kiesdistrict Aartswoud bijeen in de zaal van Visser. De heer Veerman trad op als leider dezer vergade ring en heette de aanwezigen welkomen. Gaarne had spreker grooter opkomst gezien, doch spreker hoop te dat men door samenwerking toch het doel van deze bijeenkomst, nl. het oprichten van een vereeni ging, te bereiken. Hierna memoreerde spreker het oprichten van het comité, het werken en de reden waarom het comité is aangebleven. Ook de a.s. ge meenteraadsverkiezing is een plaatselijk belang, waarom men meende dat het noodig was een vereeni ging te hebben. Na deze korte uiteenzetting, werd het woord gegeven aan de vergadering. Verschillende personen gaven hun zienswijze weer en men voelde allen wel voor een vereeniging, doch men moest toch vooral voeling houden en samenwerking zoeken met de bestaande kiesverecniging te Hoogwoud. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing was het noodig om, wilde men een linksche meerderheid in den Raad behouden, vooral met niet meer dan 1 lijst uit te ko men. Men ontraadde de vergadering een kiesverecni ging op te richten, doch wel een vereeniging voor plaatselijke belangen. Dit laatste was ook de bedoe ling van het comité. Dat zulk een vereeniging reden van bestaan had, kwam al dadelijk naar voren, toen men uit de vergadering reeds met een paar actueele dorpsbelangen naar voren kwam, nl. betere autobus regeling naar Hoorn en het a.s. vertrek van den heer II. van Ree. Tot oprichting werd besloten en reeds traden direct 23 leden toe. Tot voorloopige bestuurs leden werden gekozen Joh. Veerman, G. Hemke, L. Bos. F. L. Bakker en Joh. Bakker. Aan deze perso nen werd de verdere regeling overgelaten, om straks in een volgende vergadering met definitieve voorstel len te komen en een vast bestuur te kiezen. Met do gegeven wenken kan men thans reeds zijn winst doen. Met dank voor de aangename samenwerking sluit de heer Veerman deze geanimeerde vergadering. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maan Januari 1931. Geboren: Gerrit, zoon van Willem Tesselaar en Anna van Duin. Cornclis, zoon van Cornelis Dubbeld en Jantje van der Oord. Anna Guurtruida, dochter van Picter Spaanson en Maria Johanna Elisabeth Machtel. Alida Gerda. dochter van Arie Stammes en Gerritje Leeuw. Maria Trijntje, dochter van Cyrillus Wagenaar cn Aagtje Sluis. Johannes, zoon van Adrianus Tijm en Cornelia Maria Kramer. Cornelia Johanna, dochter Van Cornelis Broersen en Aafje Wester. Cornelis, zoon van Heertje Cornelis Kooij en Geertje Wit. Ondertrouwd en Gehuwd: Franciscus Antonius Legdeur, weduwnaar van Afra Linigerak en Maria Bes. Overleden: Arie Mul, oud 76 jaren, echtgenoot van Grietje Douzenburg. Cornelis Nierop, oud 76 jaren, echtgenoot van Jansje Bouwer. Antje Schager, oud 60 jaren, echtgenoote van Dirk de Graaf. Maria Dek ker, oud 16 jaren, ongehuwd. In de Prins Maurits alhier is een biljartavond gehou den, waarvoor was uitgenoodigd Professor Koehof. Te gen den aanvang waren tal van belangstellenden opge komen, om dit wonder op het groene laken te aanschou wen. Om te beginnen werd door. den Prof. een partij ge speeld van 750 caramb., terwijl de tegenpartij, gespeeld door een der aanwezigen, 250 caramboles had te maken. Het duurde slechts kort, of de spanning zat er geweldig in, en beide partijen deden hun uiterste best om als winnaar uit het strijdperk te treden. Een sprekend bewijs dat de spanning tot het einde toe bleef bestaan is wel dat beide spelers gelijk tot o-p één carambole hun partij hadden beëindigd. De Prof. trad echter als over winnaar uit den strijd, waarvoor hem een warm ap plaus ten deel viel. De 750 cai'amboles werden door hem gemaakt in 28 beurten. De hoogste serie door den Prof. gemaakt was 162 caramboles, waarmede de prijs be schikbaar gesteld voor het raden van 164 caramboles als hoogste serie, ten deel viel aan den heer Jb. Kooij Kz. a'.hier. De beschikbaar gestelde queu werd het eigendom van den heer L. Komen. Na afloop van de partij, gaf de Professor nog verschil lende kunst- en fantasiestooten ten beste, welke de aan wezigen de volle bewondering afdwongen, en voor het resultaat menigmaal een luid applaus door de zaal ging. Zonder twijfel is deze avond voor de biljartliefheb bers een gehotvollen avond geweest. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Januari 1931. Geboren: Jan, zoon van Johannes van der Molen en Marijtje Kuiper. Cornelis, zoon van Pieter Sterk en Guurtie Maria Bakker. Cornslls, zoon van Arie Grin en Antje Borst. Johannes, zoon van Johannes Bossen en Aafje Leijen. Simon, zoon van Jan Zwa german en Dieuwertje Bakker. Cornelis, zoon van Jan Katrinus van Herwerden en Geertruida Johanna Dekker. Gehuwd: Geene. Overleden: Wilhelmina Klaver, oud 75 jaren, we duwe van Cornelis Stoop. Klaas Blokker, oud 67 ja ren, echtgenoot van Maartje Goed. Cornelis Hage, oud 93 jaren, weduwnaar van Anna Krijger. Simon- tje Fijnheer, oud 71 jaren, weduwe van Jacob I-Ieinst- man. Volkert Rentenaar, oud 64 jaren, echtgenoot van Antonia. Hoelona. Joam Ennema, oud 56 Jaren. Uitvoering „Sursum Corda". Na het gezamenlijk zingen van het eerste vers van. Psalm 47, het afsmeeken van den zegen en het voor lezen uit den bijbel, heette de heer L. Pieterse, voor zitter van de gereformeerde zangvereeniging, de talrij ke aanwezigen welkom, in het bijzonder het gemengd dubbel kwartet en den heer F. Asma, organist, die hun medewerking verleenden. Spr. zei, dat de vereeniging door deze uitvoering het doel hoopte te bereiken, dat zij nastreeft, n.1.: Gods door het lied te verheerlijken. Hij wekte op, de ver eeniging te steunen en gaf daarna de leiding over aan den directeur, den heer J. Asma. Afwisselend lieten nu het koor, het dubbelkwartet en de heer Th. Ramler, bariton, zich hooren. Het koor vormde, niettegenstaande de heerenpartijen zeer ongelijk in aantal waren, een vrij goed geheel. Da alten hadden wat sterker kunnen zijn; zij werden bij elk forto door de sopranen overheerscht. Van de acht nummers, die Sursum Corda zong, klonk het laatste, de Jubelzang van J. W. Ouclc, waarbij het dubbelkwartet het koor versterkte, wel het best. De soldst Ramler bracht eerst Immanuël van Ed. Nössler en later nog een drietal liederen ten gehoora Hij beschikt over een goed geluid. Jammer, dat de or ganist den zanger in piano en forto te weinig volgde. We konden z'n begeleiding op het kleine orgel niet zoo waardeeren als zijn spel op het kerkorgel. Het dubbelkwartet zou waarschijnlijk een goed ensem ble zijn, als niet een der sopranen het geheel, bedierf door haar vibreeren. Daardoor werd het gebodene voor ons totaal ongenietbaar. Elk van het achttal dames en heeren heeft zeker een goede stem, en wanneer de di recteur het genoemde euvel weet te verhelpen en de so pranen bij forto te temperen, gelooven we, <^at het dub belkwartet een volgenden keer heel wat meer succes zal oogsten. Of Terwijl boer en dochter bleven kijken, Wim weer zich zeer slecht gedroeg. Hij had reeds een keer een ballon gestolen. Was die eene keer niet genoeg? Kuren-trekkend sloop weg de jongen, Met den ballon door hem verkocht. Terwijl de dikke boer bleef kijken, Voortdurend naar het vliegtuig zocht.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2