De aardbeving op Mieuw-Zeeland. Hoest, Keelpijn Twee groote fabrieks branden. Het aantal dooden nog onzeker. Gevaarlijke jongens. Wat doet de regeering tegen de crisis? Staatslotenk Predikbeurten. De ontploffing op de Engelsche duikboot. De top van den Merapi bereikt. zullen komen als middel om de menschheid jong te houden, en dat -wel voornamelijk omdat vroegtijdige ouderdomsverschijnselen slechts met succes bestreden kunnen worden, wanneer ieder mensch afzonderlijk zijn leven Inricht volgens de eischen der hygiëne. Hij zal dus juiste levensgewoonten moeten aankweeken en de na tuurlijke friscihheld en levenskracht van zijn organen en cellen zoo lang mogelijk onaangetast trachten te behouden. Daarvoor is in de eerste plaats noodig. dat de natuur lijke verrichtingen van het lichaam zooveel mogelijk verstandig en harmonisch ontwikkeld worden, zonder dat zij echter door overmatig trainen worden opge voerd tot een hoogte, die boven de natuur gestelde grenzen uitsteekt Zulke overdrijving voert slechts zoo veel te eerder tot afmatting en verval, en dat des te meer, naarmate de door de natuur gegeven vermogens vaker en roekeloozer worden uitgebuit. X HOE WE MOETEN LEVEN. Eovendien komt het in deze moeilijke tijden op aan, alle emoties en opwindingen, zooveel wij kunnen, trach ten te onderdrukken en ons door geen economische moeilijkheden of ander verdriet laten beïnvloeden, om dat juist de prychologische factor van zoo groot be lang is bij het bestrijden van vroegtijdige ouderdoms verschijnselen. Verder moet het lichaam goed verzorgd worden, in de eerste plaats door juiste voeding en daarnaast ook door maatregelen om de lichaams kracht verstandig te ontplooien door gymnastiek, wan delingen, enz. Daarbij blijve men zorgvuldig binnen de grenzen van het eigen kunnen. Verder is ook een goede dagindeeling van groot belang vooral omdat dan inspanning en ontspanning van lichaam en geest op geregelde tijden plaats vinden. Algemeene regels zijn hiervoor niet te geven en ook het aantal uren slaap en rust, dat iemand noodig heeft, hangt geheel af van zijn gestel. Om dezelfde reden is ook de aard der ouderdoms verschijnselen bij verschillende menschen sterk uiteen loopend. Men wachte echter niet, tot de eerste sympto men aan het licht treden, doch stelle zich tijdig onder medisch toezicht; als de bezwaren tijdig ondervangen worden door een juiste levenswijze, zullen niet alleen vele ouderdomsverschijnselen kunnen worden voorko men, doch wordt in vele gevallen ook de levenskans belangrijk verbeterd. Een meubelfabriek te Waddinxveen door het vuur vernield. Ook de kerktoren in brand, maar behouden. Gisternacht omstreeks half twee is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de Meubel fabriek van de N.V. Kempkes en Co. te Waddinxveen. De toren van de Nederduitscb-Hervormde kerk werd ook door het vuur aangetast, maar kon, dank zij het krachtige ingrijpen van de brandweer wor den behouden. De aangerichte schade is zeer groot en bovendien zijn 60 a 70 arbeiders werkloos geworden. De volgende nadere bijzonderheden worden nog ge meld: De brand werd omstreeks één uur door een voorbij ganger ontdekt. De vlammen sloegen toen reeds aan alle kanten uit de fabriek. Aan de voorzijde heeit de directeur, de heer A. Kempkes, zijn woning, terwijl het fabrieksgebouw ingebouwd staat tusschen parti culiere huizen. Binnen tien minuten nadat de alarm- schel aan de Waddinxveensche brug door dengeen, die den brand had ontdekt, werd geluid, was de Wad dinxveensche brandweer met de groote motorspuit ter plaatse. De heer Kempkes, die vlak bij de plaats, waar het vuur m zijn fabriek was ontstaan, zijn slaapkamer heeft, had evenmin als de overige be woners iets van bet vuur bemerkt. Ailen hadden even wel voldoende tijd om zich in veiligheid te stellen. Met een verrasende snelheid heeft de brand om zich heen gegrepen en kort nadat de brandweer het blus- schingswerk begon, stond het geheel© complex van 1000 M2. oppervlakte in vlammen. Een geweldige vuurzee. De gloed van de geweldige vuurzee was zelfs op de Markt in Gouda duidelijk zichtbaar. Weldra bleek dat de motorspuit van Waddinxveen het werk niet afkon. De oude stoomspuit werd eveneens aan het werk gesteld en met zes stralen, die aangesloten wa ren op het open water van de rivier de Gouwe, bond men den strijd tegen het vernielende element aan, maar niettemin dreef de sterke Noordenwind de von ken en vlammen in de richting van de Nederduitsch Hervormde kerk, waarvan de toren weldra vlam vatte. Voor tal van particuliere huizen aan den Kerk- weg dreigde ernstig gevaar. In dezen uiterst gevaar lijken toestand heeft men hulp gevraagd van de Goudsche brandweer, die met de groote motorspuit uitrukte en om tien minuten over twee op de be dreigde plaats aankwam. De geheele fabriek was toen een groote vlammenzee. De brand in den toren toon de zich zeldzaam hardnekkig en telkens als het vuur gebluscht leek, laaiden de vlammen opnieuw op. Niet minder dan anderhalf uur is de Goudsche brand weer bezig geweest met het blusschen van den to renbrand. Daarna heeft zij hulp verleend bij de blus- sching van den brand in de fabriek. Eerst om half zeven kon zij inrukken. Wat er verwoest Is. Het fabrieksgebouw is geheel uitgebrand. De op eenigen afstand gelegen magazijnen, waar de afge werkte meubels zijn opgeborgen, is evenwel gespaard gebleven. De loopende orders kunnen dus uitgevoerd worden, hoewel de brand overigens voor het bedrijf een leelijke handicap is, daar er in tegenstelling met de elders heerschende slapte, zeer veel werk is. De schade is niet te ramen, doch zal zeker een ton be dragen. Zij wordt door verzekering gedekt. De Ne- derduitsch Hervormde kerk heeft geen schade ge leden en ook de toren is er nog vrij goed afgekomen, al zullen noodzakelijk eenige herstellingen moeten worden uitgevoerd. Van den manufacturier H. M. de Wilde en den schilder A v. d. Bijl verbrandden een schuur en een bergplaats. Ook deze waren verzekerd. Een vleeschwarenfabriek te Bathmen In brand. Groote voorraden ln vlammen. Een tweede felle brand brak gistermorgen omstreeks balfelf uit in de vleeschwarenfabriek van de firma J. H. Koersen en Zonen aan den Gorsselscheweg te Bathmen. Tegen het middaguur liet het zich aanzien, dat het geheele gebouwencomplex met machines en groote voorraden door het vuur zou worden verwoest De dorpsbrandweer, die slechts over één spuit be schikt, kon tegen de geweldige vlammenzee zeer weinig uitrichten. Zij bepaalde zich dan ook voornamelijk tot het nathouden der aangrenzende perceelen. Gistermiddag, toen het vuur nog Steeds niet gebluscht ■was, werd nog het volgende gemeld: De brand werd ontdekt door eenige arbeiders die be zig waren in de benedenverdieping bussen met vleesch waren dicht te soldeeren. Toen door den zolder ge smolten vet droop, dachten zij aanvankelijk aan hevi- gen regen, doch het bleek echter dat de bovenverdie ping en de kap reeds in brand stonden. Daar op de bovenverdieping geen stookplaats of schoorsteen was, wordt verondersteld, dat kortsluiting in de electrisóhe aansluiting den brand deed ontstaan. Snel werd het grootste deel van de fabriek met haar talrijke uitbouwsels één vuurzee, die sterk werd gevoed door de aanwezige vetwaren. Het vuur woedde gistermiddag om 3 uur nog steeds voort, alhoewel het zich een oogenblik liet aanzien, dat er nog een deel van de gebouwen behouden zou worden. In verband met het seizoen waren zeer groote voorra- Napier ren ruïne. Branden duren nog steeds voort. Ontruiming van de stad gelast. Omtrent de aardbeving op Nieuw-Zeeland wordt ge meld, dat Dinsdagavond om 8 uur 50 te Napier op nieuw een aardschok is waargenomen, die bijna even krachtig was als de noodlottige schok van des och tends. De stad is thans volkomen in het duister ge huld, waardoor de toch reeds ellendige toestand nog schrikwekkender wordt en de reddingswerkzaamhe den in hooge mate worden bemoeilijkt.. De regeering heeft last gegeven om Napier binnen twee dagen te laten ontruimen. De rioleering is vernield en de overheid is beducht voor epidemieën, indien men de bewoners niet dwingt de stad zoo spoedig mogelijk te verlaten. Nog altijd worden aardschokken gevoeld. Heele ge zinnen kampeeren in parken, tuinen of langs den weg. Een beeld van ontzettende verwoesting. Hoewel de aardbeving over het geheele Noorder Eiland gevoeld weTd, was het hevigste ervan tot het district Hawkes Bay beperkt. Napier en Hastings bie den een schouwspel van ontzettende verwoesting. De weinige gebouwen die te Napier overeind zijn gebleven, hebben zoo zwaar geleden dat zij met dy namiet opgeruimd moeten worden, om instorting er van te voorkomen. Ondanks de slechts begaanbaar heid van de wegen heeft men gisternacht all-e ernstig gewonden uit Napier en Hastings kunnen wegvoeren en hef is nu druk van vervoermiddelen op die wegen. Politie, Roodc Kruis-afdeelingen en vrijwilligers zijn nog steeds bezig met onder het puin naar lijken te zoeken. De twee Britsche kruisers Dunedin en Diomede worden over enkele uren te Napier verwacht. Ooggetuigen uit hef gebied van de aardbeviing dee- len mede, dat de streek ton Noorden van Hawkes Lay om Gisberne heen een triest aanzien heeft. Er loopen spleten door den bodem, breed genoeg om schapen in te laten verzinken. De tunnels op de spoorwegen zijn ingestort. Het kleine stadje Wairoa ligt ten deele in puin en in de stralen zijn breede scheuren ontstaan. De stad Hastings biedt eveneens een troosfeloozen aanblik. Het is onmogelijk om op de straten voor waarts te komen. De weg van Hastings naar Napier verkeert in een onbesehrijfelijken toestand. Op enkele punten is de weg geheel verdwenen en weggezakt Toen do kathedraal instortte. Tot de verwoeste geiouwen behoort ook de kathe draal. Toen het godshuis instortte, waren er twaalf vrouwen in aanwezig, die tijdens haar gebed door de ramp werden verrast. Ofschoon van alle zijden hulp 'toesnelde, bleek het onmogelijk het binnen weinige oogenblikkcn in lichtelaaie staande kerkgebouw bin nen te dringen, zoodat de ongelukkige vrouwen le vend verbrandden. Onder de om het leven gekomenen bevindt zich ook een Belgisch geestelijke, Gouringer geheeten, terwijl de aartsdeken Brocklehurst een ruggegraatskneuzing opliep. De geheele zakenwijk van Napier vormt thans nog slechts een rookenden puinhoop. De bodem van hef havenbassin, dat bij zeevarenden onder den naam „IJzeren pot" bekend staat, is circa zes meter gere zen, zoodat het voor een deel geheel droog is komen te liggen, terwijl het voor schepen van grooten diep gang in elk geval ontoegankelijk is geworden. De wederopbouw zal een reusachtig werk zijn. De wederopbouw van de verwoeste plaatsen zal een reusachtig werk zijn. Te Napier zijn alle bankgebouwen ingestort. De ge heele handelswijk is daar een rookende hoop van asch en puin. Bij de instorting van een winkel zijn negen meisjes verpletterd. De zeehavenwijk van Na pier is door den brand die in de petroleumtanks ont stond, vrijwel verwoest. De technische school stortte in boven de leeraren en leerlingen. Velen vonden daar den dood. In het ingestorte verpleegstershuis sliepen de zus ters die nachtdienst hadden gehad. Een aantal hun ner kwam om. Onder de puinhoopen van het gedeelte van het. ziekenhuis dat inviel, liggen nog, naar men gelooft, patiënten bedolven. De nieuwe gemeentelijke schouwburg en de nieuwe kerk te Napier zijn ingestort De kathedraal van St. Jan, die in 1888 voor het bisdom Waiapu gebouwd en den opgeslagen van gerookte en in bussen ingemaak te vleeschwaren. De fabriek had bovendien nog zeer kort geleden een uitbreiding, ook met kostbare machi nes, ondergaan. Gevreesd wordt nog, dat een voorraad ammoniak en benzine in het brandende gebouw zal ontploffen. Hier door wordt door de brandweer groote voorzichtigheid geboden. Gebouwen en goederen zijn verzekerd op beurspolis. De schade kan nog niet worden getaxeerd. Door den brand zal een vrij groot aantal arbeiders werkeloos worden. Later wordt nog gemeld, dat een dikke muur den voortgang van het vuur heeft belet, zoodat ongeveer een derde gedeelte van het faibrieksoppervlak gespaard bleef, behoudens ernstige waterschade, ook aan de voor raden vleeschwaren, die daar opgeslagen waren. De machinekamer bleef evenwel onbeschadigd. Het aantal arbeiders, dat gedupeerd zal worden bedraagt circa 25. De omvang van de schade staat nog niet vast Niet ln het bezit van papieren. Op last van den officier van justitie te Maastricht zijn Maandag ter beschikking gesteld van dein grenscomman- dant der Rijkspolitie te Heerlen twee jongemannen uit Duisburg, door de commiezen te Sohinveld aangehou den, die niet in het bezit waren van goede papieren, maar wel van een revolver, geladen met acht scherpe patronen, twaalf sleutels, twee electrische zaklantaarns een looper en vier wissels ter waarde van M. 1000. Zij zeiden deze wissels te hebben gevonden. De grenscom- dandant stelde zich in verbinding met de Heerlensche recherche, teneinde deze in Duitschland een onderzoek te doen instellen. De recherche zocht contact met de Dusseldorfsche politie, wat tot gevolg had, dat is komen vast te staan, dat de mannen zich schuldig hebben ge maakt aan diefstal met braak te Duisburg. De vier wis sels op Dultsche banken In de eerstvolgende maanden invorderbaar, bleken van dezen inbraak afkomstig te zijn. De polltic heeft het tweetal over de grens gezet en overgegeven aan de Duitsche politie. GEVAARLIJK KINDERSPEL, Dinsdagmiddag half vier heeft bij het spelen in een schuur te Hendrik-Ido-Ambacht een vierjarig jongetje zijn vriendje, dat onder een hoopje hcoi gel:repen was, met een riek in het hoofd gestoken, tengevclge waar van het knaapje eenige cogcr.blikken later door ver bloeding in de hersenen is overleden. een van de mooiste kerkgebouwen van Nieuw-Zee land was, is zoo gehavend dat zij niet meer te her stellen is De heele omtrek heeft een verbrokkeld aanzien. In de heuvels zijn vele aardstortingen geweest. De grond is in de rivieren terechtgekomen en verspert ze. De schokken na de voornaamste aardbeving hielden vijf uur aan. Het middelpunt van de beving lag vermoedelijk in zee. Het aantal slachtoffers. De opgaven omtrent het aantal slachtoffers loopen nog steeds uiteen. Het zal nog wel eenigen tijd du ren, voordat het aantal dooden nauwkeurig is vast gesteld. Particuliere berichten spreken thans van 350 dooden. Een officieel berioht meldt, dat tot nu toe ongeveer 100 lijken geborgen en geïdentificeerd zijn. Voorts zijn 6 nog niet geïdentificeerde en 4 onherken baar verminkte lijken geborgen. Echter worden nog talrijke personen vermist, zoodat het aantal slacht offers vermoedelijk nog zal stijgen. Ongeveer 5000 menschen zijn uit het gebied van de aardbeving naar het zuiden van het eiland ge vlucht. Het feit, dal men nog slechts zoo weinig na dere bijzonderheden omtrent de ramp heeft ontvan gen, wordt te Wellington beschouwd als een bewijs van de groote schade en vernieling, die de aardbe ving heeft veroorzaakt. Tengevolge van de zeebeving is de bodem van de haven van Napier bA M. geste gen, zoodat er voor schepen met grooten diepgang te weinig water staat. Laatste berichten. Troosielooze toestand In het aardbevings- gebied. Officieele mededeeling van den gouverneur. Gisterochtend ontving de minister van de Domi nions, Thomas, een telegram van Lord Bledisloe, den gouverneur van Nieuw-Zeeland, ■waarin deze namens de regoering en het volk van Nieuw-Zeeland zijn dank betuigt voor de deelneming der Britsche regecring. Hij zegt dat volledige inlichtingen nog niet verkrijg baar zijn, doch dat het duidelijk is dat de volle kracht der aardschokken zich speciaal te Napier en Hastings heeft doen gelden. Ook kan het aantal dooden nog niet worden geschat, daar het tot dusver nog niet mo gelijk is geweest de verbroken telegrafische verbin ding te herstellen. O,) het oogenblik is men Jioofdza- lselijk aangewezen op de draadlooze verbinding met de in de haven van Napier liggende schepen, o.a. de „Veronica", die zich ten tijde der aardbeving te Napier bevond en de „Dunedin" en „Diomede', die uit Auckland te Napier zijn aangekomen met levensmid delen en verbandstoffen. Gevreesd wordt echter dat het aantal dooden groot is. Reeds weet men dat ne gentig personen zijn omgekomen. Een groot aantal dokters en verpleegsters zijn naar het geteisterde ge bied gezonden, en tal van gewonden, van wie velen dakloos zijn, wordt thans verpleegd. De levensmidde lenvoorziening en andere hulpverleening is georga niseerd onder toezicht van de ministers, die in het ge bied van de ramp zijn aangekomèn. Herhaladelijk worden nog kleine schokken gevoeld over het grootste gedeelte van de Hawkes-baai, en of schoon er veel schade wordt aangericht in de buiten districten is het verlies aan levens, behalve in het centrum van het aardbevingsgebied, gering. Napier nog geïsoleerd. Reuter seint uit Wellington: De door de aardbeving geteisterde gebieden in Nieuw-Zeeland zijn nog geisoleerd. De wegen en spoor lijnen zijn geblokkeerd; de telegraafverbinding is gestoord. Zonder vergunning der politie is het geen bezoe kers veroorloofd het in puin liggende Napier te gaan bezichtigen. Vijf vliegtuigen hebben zich naar Napier begeven met toestellen om het water te desinfecteeren. Wanhoopstooneelen. Ontroerende tooneelen spelen zich af rondom de puinhoopen ecner vakschool, waar talrijke zwaar getroffen moeders, van wie er velen uit nabijgelegen oorden komen, inlichtingen vragen omtrent haar verdwenen zoons. Detachementen marine-soldaten patrouilleerden door de stad ten einde een hernieuwing der plun deringsdaden, welke zich in den afgeloopen nacht hebben voorgedaan, te verhinderen. Ontruiming van Napier gelast. Reuter meldt uit Wellington dat gisteren de ont ruiming binnen twee dagen is gelast van Napier. De rioleering is vernield en de autoriteiten vreozen voor een epidemie als de inwoners niet verplicht worden de stad zoo spoedig mogelijk te verlaten. Mijchardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drcgis.en. Het Kamerlid Van den Tempel vraagt een interpellatie aan. Het soc. dem. Kamerlid Van den Tempel heeft aan den Voorzitter der Tweede Kanier medegedeeld, dat hij voornemens is, in de eerstvolgende vergadering der Ka mer verlof te vragen om tot de regeering vragen te richten betreffende de maatregelen, welke zij voorne mens is te nemen in verband met de crisis, welke het bedrijfsleven teistert, en omtrent de maatregelen, welke tot dusverre zijn genomen ten behoeve der werkloozen met name betreffende, a. de door den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid getroffen regeling voor verlenging van den ult- keeringsduur der werkloozenkassen; b. de voorwaarden, welke gesteld worden bij het toe kennen van subsidie voor werkverschaffingen; c. inhoud en toepassing der regeling, omtrent bijdra gen ln de kosten van do ondersteuning van werklooze arbeiders door gemeenten, vervat in het rondschrijven van 7 Januari 1931 van den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw. DE VOLKSTELLING. Een tekort aan inwoners. Bij de laatst gehouden volkstelling is te Eygelshoven gebleken, dat de gemeente driehonderd inwoners minder telt, dan op het bureau van den burgerlijken stand stond geregistreerd. Het aantal inwoners der gemeente bedraagt thans ruim 4000. De oorzaak van genoemd verschil moet hierin worden gezcciht, dat in de jaren 1925, 1926 en 1927 vele vertrokken personen niet ambte lijk werden afgeschreven. TULPEN NAAR ENGELAND. De uitvoer van tulpen naar Engeland Is de laatste dagen zeer belangrijk. Groote auto-verladingcr. u'.t Rijns burg en het Wcstland hebben te Hoek ven Holland plaats. De drukte aan de Karv.-iehcteigrrs is de laatste dagen bijkans even groot als des zomers in het drukst van den sla-tijd. Trekking van Woensdag 4 Februari. 5e klasse 11de lijst No. 11004 f 5000. Nos. 811 4976 8999 10559 en 15399 ieder f 1000. Nos. 1278 6192 6260 12503 14002 en 17953 ieder f 400. Nos. 2810 6389 14448 17046 19206 en 19374 ieder f 200. Nos. 2564 8243 9067 10470 10612 12576 14005 14225 17993 en 20804 ieder f 100. Prijzen van f 70. 105 126 136 149 31D 400 45S 527 663 990 1051 1055 1Ï49 1273 1532 1553 1604 1870 1897 2027 2069 2113 2260 2278 2356 2577 2605 2666 2957 3103 3310 3314 3589 3636 3650 3794 3795 4065 4112 4185 4189 4302 4354 4381 4424 4500 4663 4719 4850 4926 5007 5115 5303 55S9 5594 5658 5810 5S16 5884 5891 5969 6076 6095 6114 6118 6129 6147 6173 6351 6C34 6741 6846- 6859 6874 6907 6915 6920 6924 7059 7104 7148 7230 7384 7441 7495 7509 7775 7783 8036 8060 8077 8321 8674 8716 8761 8811 8975 8983 9088 9566 9659 9927 9998 10319 10483 10608 10622 10639 10730 10866 11076 11154 11170 11297 11360 11413 11474 11676 11773 11840 11968 12007 12060 12061 12233 12254 12350 12469 12507 12533 12539 12602 12647 12G78 12733 12743 12924 13057 13101 131S2 13410 13418 13479 13486 13505 13527 13702 13782 13808 13861 13863 13926 14160 14295 14288 14594 14627 14662 14750 14893 15059 15090 15110 15303 15338 15431 15514 15533 15598 15670 15721 15754 15913 15922 16073 16079 16120 16262 16500 16594 16623 16835 16942 17014 17037 17064 17135 17431 17517 17518 17579 17830 17901 17982 18486 18545 186C8 18809 18891 18959 19277 19451 18515 195S7 18588 19598 19647 19658 19863 19837 20085 20179 20236 20318 20485 20678 20689 20899 20936 5e klasse, 10 lijst: 10673 m.z. 10672; 17616 m.z. 17615} ZONDAG 8 FEBRUARI 1951. NED. HERV. GEMEENTE te: Sohagen, nam. 7 uur, Ds. v. d. Poel. Julianadorp, voorra. 10. uur, Ds. Damsté. Doop. Huisduinen, .geen dienst. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. Anna Paulowna, nam. 7 uur, Ds. Vorstman. Winkel, geen dienst. Valkkoog, nam. 7 uur, Ds. Tinholt. Burgerbrug, geen dienst. St.-Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10 uür, Ds. Witkop Schagerbrug, zie Oudesluis. Barsïngerhom, voorm. 10 uur, Ds. Van Leen. Wannenhuizen, nam. 7 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. Jellema. Oude NIedorp, geen dienst. Dirkshorn, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: „Ik zelf, naast God, de schipper van mijn schip". Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: zie Dirkshorn. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Hamilton. Egmond Binnen voorm. 9% uur, Ds. Nobel. Veenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Roobol. Westerland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, vcorm. 10 uur. Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon Hippolytushoof. voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Cand. Zuidema, van Amsterdam. TIIE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7Vs uur, Ds. Tollenaar, v. Den Helder. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE te: Groet (zaal van K. Peijs), v.m. IOV2 uur, Ds. J. J. Ruys. Schoorl (dorp) Laanweg, hoek Voorweg, nam. 7 uur, Ds. J. J. Ruys. De brandende olie vloog alle kanten heen. Twaalf zwaar gewonden. V.D. verneemt uit Londen: De ontploffing op de Engelsche duikboot X-I heeft, naar thans blijkt, ernstiger gevolgen gehad dan men oorspronkelijk meende. In totaal zijn niet zes, maar twaalf man zwaar gewond. De zes stokers, die in de machinekamer het dichtst bij de motoren werkten, zijn er het ergst aan toe. De brandende olie vloog over hun bovenlichaam en door de kracht van de ontploffing werden zij tegen den gror.d geslingerd en bovendien geraakt door de rondvliegende stukken gloeiend metaal. De wand, die de machinekamer van de belendende ruimte scheidt, werd ingedrukt. De opschudding aan boerd was zoo hevig, dat een deel der bemanning het bewustzijn verloor. Onmiddellijk na het ongeluk seinde de commandant draadloos om medische hulp, De zwaargewonden zijn met een sleepboot haar land gebracht. Af en toe klinkt nog gerommel uit de diepte. Aneta seint uit Magelang: Dr. Harloff en de opzichter Petrochevski slaagden er Maandag in den top van den Merapi te bereiken. Na "en steile klimpartij via uitstekende punten werd een 75 M. hooge puinkegel (prop) bereikt, welke beklommen werd. Om half-elf stonden beiden op het zeer smalle ->!ateautje boven op den Noordelijken kraterrand met 'len 250 M. diepen krater vlak onder de voeten, Zware dampwolken hielden alles ver-borgen. Hoewel de vulca- nclogen van gasmaskers waren voorzien, hadden zij toch veel last van zwavelgassen. Slechts af en toe klonk gerommel uit de diepte, blijkbaar afkomstig van af stortingen. WEER EEN SKILOOPER VERONGELUKT. In een gletscherspleet gevallen. Naar uit Zurlch wordt gemeld, is op een skitocht een Duiisch student in een gletscherspleet gevallen en daarna doodgevroren. Hij was met twee anderen aan het skiën op de Breit- horn, toen hij viel. Zijn kameraden trachtten met een tcuw in de diepte af te dalen, doch dit bleek te kort. Eerst na geru-Imen tijd kon het lij'k door een reddings brigade worden geborgen. KOUDE IN NIEUW ENGELAND (V. St.) Hevige koude is in den nacht van Maandag op Dins« dag in de Nieuw Engeland Staten en het Noorden van den staat New York opgetreden. Dinsdagmorgen vroor "t ia cnac: :;v.c!den plaatsen 23 graden. Pittsfield in Masaachure sloeg het kcuderecord van dezen winter

Schager Courant | 1931 | | pagina 7