Zuiderzeewerken. Windmolen of vliegmachine? B Tweede Kamer. Steun aan de aardappelmeelindustrie. Hel Engelsche Parlement. tum toch trad de Ziektewet in werking. Door de late erkenning van de Bedrijfsvereeniging N.V.Z. waren wij inmiddels bijna al onze werkgevers die eerder vrijwillig bij ons verzekerd waren, kwijtgeraakt, slechts een paar bleven ons tot het laatste moment trouw. Een groot aantal leden, dat meende de 20 pet aanvullingsverzeke ring niet noodig te hebben, ging eveneens bij ons van daan, waardoor ons ledental geducht begon te slinken. Nadat de felste slagen van dit onweer over ons heen waren gegaan, keerde ook de rust weer wat terug en waren wij spoedig ook weer aan onze nieuwe voorschrif ten gewoon, en ging alles op kalme wijze zijn gewonen gang. De erkenning van de bedrijfsver. voor onze organisatie heeft wel lang op zich laten wachten, maar toen zij een maal gesticht en in werking getreden was, heeft zij reeds spoedig bewezen, haar plaats in de rij der Bedr.- Ver. met eere te kunnen bezetten. De naam van onze Bedrijfsvereeniging is: Nederlandsche Vereeniging voor Ziekteverzekering (N.V.Z.) gevestigd Oude Molstraat 23 te 's Gravenhage en zij droeg hte administrateurschap op aan ons Ned. Verbond van Ziekenkassen, eveneens te 's Gravenhage gevestigd. Thans wil ik u het een en ander over onze vereeniging vertellen. In 1930 werden gehouden 1 algemeene-, 4 be- etuurs- en 2 dag. bestuursvergaderingen. Onze alg. verg. werd bijgewoond door den Voorzitter van de Prov. afd. Noord-Holland, den heer D. Witbaard te Zaandijk. De alg. verg. van de Prov. N.-Hoiland op 30 Juli 1930 te Alkmaar, de alg. verg. van het N.V.Z. op 2 Aug. 1930 en de buitengewone alg. verg. van N.-Holland op 17 Dec. 1930, beide te Amsterdam gehouden, werden bijgewoond door steller dezes en onzen afgevaardigde, A. Speur. De ze vergaderingen kenmerkten zich door slechte onder linge verhoudingen, hetwelk telkens en telkens weer op den voorgrond geschoven werd, zoodat men niet van vruchtbare besprekingen op deze vergaderingen kan ge wagen. Districtsvergaderingen werden gelet op den gespan nen toestand die in Noord-Holland heerschte, niet ge houden. Het is mij thans echter een groot genoegen U te kunnen mededeelen, dat ten dezen opzichte alles is veranderd en een gunstige wending heeft genomen, zoo dat er nu weer op organisatorische wijze wordt voortge- werkt. In de plaats van P. Bregman werd K. Verwer in het bestuur gekozen, overigens bleef het hetzelfde. J. Wijngaard werd tot Voorzitter en K. Verwer tot Pen ningmeester benoemd. Bij onze vereeniging kan men zich thans verzekeren vanaf f 6 tot f 30 uitkeering per week toe. Even wil ik er op wijzen dat ons premiebedrag met f 1000 Is achter uitgegaan. In 1929 ontvingen wij als zoodanig een be drag van f 2067.14 en in 1930 f 1055.81, een gevolg van het verlies van onze aangesloten werkgevers. Op 1 Jan. 1930 bedroeg hun aantal 36, en nu hebben wij er geen enkele meer. Donateurs waren er by den aanvang van het jaar 17 en dit verminderde tot 16 op 1 Januari '31. Het ledental dat op 1 Jan. 1930 116 bedroeg n.1. 104 man nen en 12 vrouwen, bedroeg op 1 Maart 1930 toen de Ziektewet in werking trad, door bedanken van 48 leden nog 68 leden. Na dien tijd werden er weer 10 bij- en 6 afgeschreven, zoodat er op 1 Jan. j.1. 72 leden waren, n.1. 63 mannen en 9 vrouwen. Dit behoeft echter in 't ge heel geen reden tot ongerustheid te geven, de vereen, mag er in haar huidigen vorm zijn. Aan 12 leden wer den 457 ziektedagen uitgekeerd tot een bedrag van 1 457.50. Met dit overzicht hoop ik U te hebben aangetoond, dat onze vereen, nog alle reden van bestaan heeft en in de toekomst zal het blijken, dat men haar in het geheel niet zal kunnen missen. Ik denk hierbij maar steeds aan de aanvullingsverzekering van 20 pet. Voor ik echter mijn verslag ga besluiten, moet ik melding maken, dat onze vereen, nog 2 leden telt, die haar voor bijna 21 jaar geleden mede hielpen oprichten, een er van al dien tijd, zelfs als bestuurslid. Het moet dien beiden heereD toch tot groote voldoening strekken, om er toen aan te heb ben medegewerkt, om deze vereen. In het leven te heb ben geroepen, die reeds aan veel menschen in onze sa menleving de zoo noodige steun bij ziekte heeft verschaft Met den wensch dat 1931 voor vereen, en leden een ge lukkig en voorspoedig jaar zal zijn, besluit ik dit 21ste jaaroverzicht Nu nog een enkele mededeellng over onze Bedrijfsver. N.V.Z. Aangesloten zijn 10 werkgevers met 12 of 13 man personeel en een verzekerd loonbedrag van f 11 f 12000 Aan een werknemer zijn in 1930 in totaal 41 ziektedagen uitgekeerd. Dat het ook de N.V.Z. in 1931 in alle opzich ten voorspoedig moge gaan, zal wel uwe instemming hebben. Ik heb gezegd. Niemand verlangde over dit verslag nadere inlichtin gen, en de Voorzitter was de tolk der vergadering, toen hij den Secretaris, dank bracht voor zijn met zorg sa mengesteld jaaroverzicht Rekening en verantwoording over 1930. De rekening over 1930, van den Penningmeester, den heer KI. Verwer Sr., was zoo zeide de rapporteur van den Raad van Toezicht, den heer A. Speur, viermaal na gezien en alles In volkomen orde bevonden. De ontvang sten hadden bedragen: saldo van 1929 f 2894.93, contri butie f 1055.81, donateurs f 35.50, en rente f 126.72, to taal ontvangsten f 4112.96. De uitgaven hadden bedragen: ziekengeld f 458.50, bodeloon f 110.07, beheerkosten f 111.16, vergoeding voor Voorz., Secr. en Penn. f 80 en diversen f 67.35, totaal uitgaven f 827.02. Blijft alzoo een voordeelig saldo van f 3285,94. Het steunfonds. had nog een bezit van f 211.84, zoodat het geheele bezit van de vereeniging op 1 Jan. j.1. bedroeg f 3497.78, waar van op de Boerenleenbank was geplaatst f 3419.01, en in kas bij den Penningmeester f 78.77. Een bedrag van f 2500 is thans voor 1 jaar vast belegd, het overige als los geld. Op een vraag uit de vergadering wordt geant- woordt dat de vooruitgang over 1930 bedraagt f 400.91. Voorts wordt dank gebracht aan den Penningmeester voor zijn accuraat gehouden beheer en daar niemand meerdere inlichtingen verlangt omtrent deze rekening wordt deze onveranderd en met dank aan den Raad van Toezicht voor hunne moeite, vastgesteld. Vergoedingen. voor den Voorzitter, Secretaris en Penningmeester. Het bestuur stelde voor deze te bepalen op f 10, f 25 en f 25. Een viertal leden voerden hierover het woord, en allen in dezen zin, dat zij de vergoedingen van den Secr. en den Penna op f 35 wenschten gehandhaafd te zien. Nu dit voorstel uit de vergadering kwam kon het be stuur zich hiermede vereenigen en werd voorgesteld dat het bestuur zich in deze van stemming zoo onthouden, hetwelk aldus besloten werd en daarna door de overige leden met algemeene stemmen de vergoedingen bepaald op f 10, f 35 en f 35. Bestuursverkiezing. Periodiek aan de beurt van aftreden waren de heeren K. Verwer Sr., I. J. Gaakeer Pz. en A. Kossen en di rect herkiesbaar. Met groote meerderheid van stemmen worden allen herkozen, en nemen onder dank voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen hunne benoemingen aan. Raad van Toezicht Aan de beurt van aftreden de heer A. Speur, eveneens direct herkiesbaar. Ook deze wordt met groote meerder heid van stemmen herkozen en neemt ook zijn benoe ming aan. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger voor de Gewestelijke- en Districtsvergaderingen worden bij acclamatie tot afgevaardigde benoemd A. Speur; en P. Lakemond Jz. als plaatsvervanger. Beiden nemen ze hunne benoeming aan. Rondvraag. Ten 1ste wordt een nieuw lid voor de 20 aanvul lingsverzekering opgegeven; ten 2e wordt er ge vraagd hoelang de uilkeeringen hier loopen, waarop geantwoord wordt van 2 jaar, nl een half jaar rol, een half jaar 50 en 1 jaar 25 van het verzekerde bedrag. In de 3e plaats komt nog een vraag naar vo ren, waaruit ee belangrijk besluit voortvloeit, en voor die leden die hun 80 van de een of andere Bedrijfsvereeniging ontvangen, van zeer groot belang is, mits zij voor de 20 bij onze ver. verzekerd zijn. De vraag betrof nl. of het ook mogelijk zou zijn de drie wachtdagen door de ver. te doen uitkeeren Eenige discussies zijn hiervan het gevolg, maar ten slotte wordt besloten, dat de ver. de drie wachtdagen aan de voor de 20 verzekerden zal uitbetalen, de contributie voor die catagoriën te bepalen op 3 cent per verzekerden gulden en dat deze regeling ingaat te rekenen van 1 Febr. jl. af. De pre mie voor de f6 klasse zaj nu voortaan 78 cent en voor de f8 klasse f 1.04 per maand bedragen. Een zie ke is dan gewaarborgd altijd de volle 100 van zijn loon te ontvangen. Ten 4e wordt er gewezen op een lid dat thans nog ziekengeld ontvangt, maar binnenkort wel zal worden uitgeschreven, maar dan door te gaan met eenigen steun te geven uit het Steunfonds. Dit wordt goed gevonden en zal het Dag. Bestuur deze zaak afwik- Een ander lid brengt als 5e spreker dank voor de ondervonden medewerking en hulp verleend, ook door middel van het Steunfonds. En in de 6e plaats kan de secretaris nog een donateur van f2.50 per jaar boeken. Daarna is niets meer aan de orde en sluit de vooizitter met een woord van dank voor de goede samenwerking de vergadering. W 1 E R I N G E N Vergadering van de afd. "Vlieringen van het Insti tuut voor Arbeidersonwikkeling op jl. Woensdag- tvond, in de oude school te Hippolytushoef. De op komst is wegens het zeer slechte weei niet groot. De voorzitter, de heer P. J. Steinmetz, opent de vergade ring en verzoekt den secretaris den heer C. v. d. Slikke, de notulen te willen lezen. Nadat deze gele zen zijn, wordt tevens aan den secr. verzocht het jaarverslag te willen lezen. Hieruit blijkt dat het bestuur niet heeft stilgezeten Het blijkt, dat de ver eeniging thans ongeveer 60 leden telt. Den secretaris wordt dank gezegd voor het uitbrengen van zijn ver slagen. De penningmeester brengt vervolgens zijn finan- ciel verslag uit. Drie dames en heeren worden ver zocht om de boeken te controleeren, ten huize van den heer H. de Jong. De voorzitter doet mededeeling, dat de tegenwoor- woordige penningmeester, de heer H de Jong, als zoodanig bedankt wegens drukke werkzaamheden. De heer Abr. v. d. Welle Cz. wordt als nieuwe pen ningmeester benoemd, en neemt zijn benoeming aan. Volgen ingekomen stukken. Van de gemeente is be richt ingekomen, dat de afd. een subsidie wordt ge geven van f25 voor 1931. De voorzitter bespreekt ver der hoe het verloop is geweest van de gehouden cur sussen en propaganda-avenden. De filmen konden we niet laten komen, wegens de hooge kosten. Vele sprekers welke zijn gevraagd om lezingen te houden, hebben afbericht gezonden. De Wereldbibliotheek is aangeschreven om een tentoonstelling te Wieringen te houden. Deze zal dan hoogstwaarschijnlijk wor den gehouden in Mei of Juni a.s. in samenwerking indien mogelijk met Volksonderwijs en de Ned. Ver eeniging. De afd. van het Inst. v. Arb. Ontwikkeling is voor het houden der tentoonstelling. Is aangeschreven „Groot Volkstooneel" om een too- neelstuk op te voeren. De kosten hiervoor zijn zeer hoog en wordt dan ook besloten dat de secretaris eerst nog eens nadere inlichtingen zal vragen. Ook zijn de „Flierefluiters" aangeschreven, doch deze lie ten tot heden niets van zich hooren. Vervolgens brengt de heer J. de Wit verslag uit van de Clubleidersconferentie te Utrecht, waarheen deze is geweest. Uit het verslag blijkt, dat zoo n sa menkomst zeer belangrijk is, om reden men daar ge zamenlijk verschillende moeilijkheden kan bespre ken. Het bestuur zal trachten in samenwerking met verschillende vakbonden een aantal personen bijeen te krijgen om een cursus Plyzier te organiseeren. Bij de rondvraag slelt de beer C. v d. Slikke voor om de contributie 2 maal per jaar te ontvangen in- plaats van om de maand. Allen zijn hier voor, om reden dit veel minder werk geeft. De heer v. Wijk vraagt, of de cursussen in den ver volge gewoon zullen doorgaan. De leiders deelen me de van wel. De cursussen zullen echter zoo mogelijk in een anderen vorm worden gegeven en wel zoo, dat ook de minder ontwikkelden dezen goed kunnen vol gen. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. De Griep. Nlat naar Harderwijk, maar naar Am- sterdam. Naar wij vernemen zullen de dienstplichtigen, die op 16 Februari moeten opkomen en bestemd zijn voor het garnizoen Harderwijk, wegens de daar heerschen- de griep,, voorloopig te Amsterdam worden gelegerd. De Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het verhoogen en veranderen van den Zeedijk van de dertig gemeenschappelijke polders op Texel, benoorden de haven van Oudeschild, met bijko mende werken. Laagste inschrijver voor de massa: M. J. v. Hattum en Van Blankevoort, Aannemers bedrijf te Beverwijk en Haarlem, met f551.500. IN EEN AUTO MEEGEVOERD. Te Klarenbeek heeft gisteren een tot nu toe onbe kend gebleven persoon in een luxe auto een 8 jarig boerenmeisje, blijkbaar met oneerbare bedoelingen, meegevoerd. Op het alarmgeschreeuw van het kind heeft hij dit weer vrijgelaten en is er toen snel van doorgegaan. EEN GEWONDE MAN IN EEN AUTO. Gisternacht is op den Winterakerberg bij Sittard een auto met nog werkenden motor en brandende lichten gevonden. Bij onderzoek bleek in den auto een man te liggen, een zekere Weijers uit Brussel, die zwaar gewond was. Hij werd later naar het gasthuis te Sittard over gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overle den. PAARDEN OP HOL. Voerman gedood. Gisteren sloeg een span paarden van den landbou wer Roelfzema te Nieuw-Veendam op hol. De bestuur der J. Jansema kwam onder den wagen terecht met het noodlottig gevolg, dat zijn hoofd werd verpletterd. De man was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was 31 jaar oud en ongehuwd. KAPITEIN BORREN HEEFT ZIJN STRAF ONDERGAAN. Naar wij vernemen heeft kapitein Borren, die, in verband met den bekenden overval op Curaqao door het Hoog Militair Gerechtshof tot 1 dag gevangenis straf werd veroordeeld, Maandag j.1. in de gevangenis te Breda deze straf ondergaan. EEN FANTASTISCHE UITVINDING. Doch de te verwachten resultaten zyn twijfelachtig. De Amerikaansdhe pers overstelpt de wereld met be richten over een nieuw wonder der vliegtechniek, dat in Detroit in wording is. Er zal nu eindelijk eens een vliegtuig ontstaan, dat van elk vlak dak kan starten en op elk vlak dak kan landen. Wij willen natuurlijk da delijk voorop stellen, dat dit vliegtuig nog nimmer heeft gevlogen, dat het nog gebouwd moet worden en dat we allen grond hebben hier sceptisch tegenover te staan Daar echter de enthousiast gestemde berichten van de Amerikanen ook eerstdaags in de Europeesche pers zul len opduiken en waarschijnlijk weer op dien bekenden suikerzoeten optimlstischen toon zullen gesteld zijn is het noodzakelijk nu reeds tegenover dit wonder stel ling te nemen. Uitvinder en bouwer zijn de technici John W. Pitts en W. P. Kindree in Detroit. De grondidee van hun schep ping zal een heliocoptere, een windomlen vliegtuig zijn, dat zonder eenige aanloop loodrecht de lucht kan in gaan en op dezelfde manier kan dalen. Zij voorzien de windmolen voor dit doel met een directe motor-aandrij ving. terwijl de windmolen van den Spanjaard Dele- cierva slechts door den windstroom, die langs het vlieg tuig strijkt, wordt aangedreven. De machine heeft geen trekschroef en moet voorwaarts gaan door den wind molen 45 graden naar voren te doen hellen. De machine weegt kant en klaar 750 kilo. De romp is van een normale stalen-buizen constructie gemaakt met een normaal stuurstei en linnen bespanning uitgerust. De motor ligt voor aan den boeg op een uitsteeksel van het geraamte. Zijn as loopt naar achteren en brengt door een kegelvormig drijfwerk de hoofdas van den windmolen In werking, die loodrecht boven het zwaarte punt, ongeveer boven het landingstoestel staat op halve hoogte is deze as door een tweede drijfwerk on derbroken en oefent twee functies uit. Het werkt eerst als kardan-gewicht en stelt in staat den windmolen 45 graden naar voren en 30 graden naar achter te bulgen. Dit drijfwerk bevat nog een Inrichting, die het mogelijk maakt, dat het bovenste gedeelte van de as van den windmolen tijdens het draaien in snelle volgorde doet dalen en stijgen, waarbij do speelruimte ongeveer een halve meter bedraagt. De windmolen zelf ziet er in zijn uiterlijken vorm zoo ongeveer uit als een wlekcnrad van een wind-kracht-machine. Zij meet ongeveer vier meter in doorsnede en bestaat uit 60 schoepen, die met A. Het vlieg tuig bij loodrechte stijging, B. in horizontale vlucht. ONDER ZWARE BOOMSTAMMEN. Te Gulpen worden langs den rijksweg de boomen gekapt en verder verladen op de wagens der Lim- burgsche Tramweg Maatschappij. Bij het laden is Dinsdag een ketting gebroken en zijn drie zware stammen van 'n wagen gerold op den 22-jarigen ar beider H. F. uit Meerssen. Deze is met ernstige inwen dige kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis Calvaricnbcrg te Maastricht DE UITBARSTING VAN DEN MERAPI. Een gift van den Paus. Door bemiddeling van den pauselijken internun tius in Den Haag is gisteren aan Prins Hendrik, als voorzitter van het Merapi-comité, namens den Paus een gift van f 4000 voor de slachtoffers van de uit barsting van den Merapi ter hand gesteld. WEER IN HET BUITENLAND BESTELD. De Nederlandsche Spoorwegen hebben bij de Ber- liner Maschinenbau A.-G. vorm. L. Schwartzkopff twaalf locomotieven ter waarde van Mk. 1.5 millioen be-steld. Wij kunnen wel beginnen met mee te deelen, dat het Aardappelmeelwetje is aangenomen, nadat een motie-Van Voortst tot Voorst, om het crediet renteloos te doen zijn, was onaannemelijk verklaard, en daar door werd ingetrokken. De aflossing zal soepel worden geregeld volgens den minister. Er zal echter worden vastgehouden aan het beginsel dat voorschot en rente moeten worden af betaald. Wèl zal dat mogen gebeuren op een voor de bedrijven gemakkelijke wijze. Hoewel de hulp van de overheid slechts dient om de streek over het doode punt heen te helpen, zullen de voorgestelde bepalin gen zoo ruim mogelijk worden toegepast. Een toeslag bij afzet of een uitvoerpremie zou zoo wel in binnen- als buitenland een hevige reactie ver oorzaken. zeide de minister, die genoeg vertrouwt op de medewerking van de banken, zoodat hii voldoende waarborgen meent te hebben voor het welslagen van zijn plan Een renteloos crediet wees hij echter met kracht van de hand. De regeering heeft niet tot taak bepaalde tekorten aan te vullen; een steunverleoning zou daarom uit een oagpunt van staatsbeleid beden kelijk en overigens tegenover andere bedrijven on billijk zijn. Het beginsel van het ontwerp is geen steunverleening, maar een mogelijk maken van het financieren van voorraden. De wet werd aangenomen met 2 stemmen tegen, die der communisten. Daarna volgde een interpellatie-De Visser over de werkeloosheid. Hij deed dit voor een vrijwel leeg huis. De wereldrevolutie werd besproken en het ka pitalistische regime, de werkeloosheid was permanent geworden en spr. kwam daarna tot datgene wat voor de werkeloosheid is gedaan. Hevig werd afgegeven op de vorowaarden bij de werkverschaffing cn de elkaar verbonden zijn, zoodat zij voor luchtdruk van bo ven doorlaatbaar, voor luchtdruk van onderen niet door laatbaar zijn. De werkzaamheid van deze opstelling zal, zoo beweren de constructeurs uit een combinatie van schepraderen en een kogeleffect bestaan. Deze theorie is in zijn bij zonderheden zeer merkwaardig en in elk geval origineel Wanneer de motor begint te loopen, draait de windmolen om zijn as en begint tegelijkertijd, met rukken over een speelruimte van 50 cM. naar boven en naar beneden te bejegen. De uitvinders onderscheiden de volgende pha- sen in hun machine. De schroef vormt door haar draaiing aan haar onder zijde een luchtkussen. De druk van onderen wordt zoo sterk, dat de machine omhoog geheven wordt Nu moest de druk nog sterker worden en tenslotte zoo sterk, dat de motor hem niet meer kan overwinnen. Het windmolenvliegtuig. In dit stadium van gebeuren wordt de windmolen öo c.M. naar boven gestooten. De schoepen openen zich, de lucht stroomt ongehinderd van boven naar beneden, de schroef wordt ontlast, de motor gaat weer sneller draaien De windmolen wordt vervolgens 50 c.M. naar beneden gestooten. De schoepen sluiten weer tegen elkaar. Er wordt een nieuw luchtkussen gevormd, nieuwe druk ont staat en daarmede ook een nieuwe opwaartsche bewe ging. Daar deze verschillende phases zeer snel op elkaar volgen, ontstaat een gelijkmatige beweging. Op zekere hoogte zal de piloot den windmolen 45 gra den naar boven buigen. Uit de opwaartsche beweging volgt een voorwaartsche beweging, want twee kleine draagvlakken, die nu uit den romp worden geschoven, vervormen de nog werkende omhoogstuwende krachten in horizontale. Bij de landing vliegt de piloot over de landingsplaats. Dan stelt hij den windmolen 30 graden naar achteren. De voorwaatsche beweging wordt dadelijk afgeremd. Op dit oogenblik wordt de windmolen weer In den norma len toestand gebracht De motor gaat langzaam draalen De windmolen werkt nu als een valscherm, die het vlieg tuig zacht op de aarde laat glijden. De uitvinders vertellen ook de geschiedenis van hun idee. Zij hadden oorspronkelijk proeven genomen met een enkel hef-sohroef-vliegtuig. Deze pogingen zijn mis lukt omdat het onmogelijk bleek het gewicht van de machine met de daarin opgewekte kracht loodrecht naar boven te brengen, als de kracht constant werkt en de werking niet door rustpoozen wordt onderbroken.. Ver volgens hebben zij het vliegen der vogels bestudeerd en oorspronkelijk de bedoeling gehad een zwaal-vliegtuig te bouwen. Bij de vlucht der vogels vindt een onderbre king der werkzaamheid plaats door kleine ruk-bewegin- gen op en neer, een soort zwemmen in de luoht Doch de vlucht der vogels na te bootsen is 'n technische on mogelijkheid. De vogelvlucht is onvolkomen, omdat de natuur niet in staat is schroefwerklngen op te wekken Daarom heeft men het hef-schroef principe met het vo gelvlucht-principe, zooals de uitvinders zeggen ge lukkig verbonden. De Amerikaansche bladen brengen rapporten van ex perts, die zeer enthousiast zijn gesteld. In Europa zal men waarschijnlijk minder enthousiast zijn. Het toege paste principe is niet erg helder, de logica die van een leek. Dit amateurisme spreekt ook reeds uit het behou den blijven van den normalen vliegtuigTomp, die hier ten een en male ongemotiveerd is. Een opwaartsche beweging zou met de toegepaste op stelling, als ze technisch volkomen verzorgd is, moge lijk zijn, Doch het is zeer de vraag, of deze beweging horizontaal mogelijk is. De voorstellingen van de uitvin ders grenzen hierbij aan het kinderachtige. nieuwe regeling van binnenlandsche zaken deugde in geen enkel opzicht. Spr wilde een crisisfonds ter verstrekking van uitkeering op de basis van 50 boven de thans door de werkeloozenkassen gedane uitkeeringen aan alle ongeorganiseerden en uitge- trokkenen. Spr. eindigde met het stellen van eenige vragen. Scherpe eritiek. Een dreigende débacle erkend. In het Engelsche Lagertiuis is een scherpe aanval op de regeering gedaan, vooral op de financieele po litiek der Arbeidersregeering. Philip Snowden, de kanselier van de Schatkist, qnalificeerde in zijn antwoord den aanval der con servatieven als vermetel en schaamteloos met het oog op het feit dat de conservatieven in vijf jaren tijds de nationale verplichtingen en uitgaven met 48 mil lioen pond sterling per jaar hadden opgedreven. Snowden gaf toe, dat de tegenwoordige groote uit gaven voor de werkeloozen niet in den bestaanden vorm konden voortduren. Deze zaak moest worden ge regeld volgens een overeenkomst tusschen alle par tijen. De toestand des lands was zoo ernstig, dat on aangename radicale maatregelen moesten worden ge nomen, indien men het begrootingsevenwicht wilde handhaven en aan de industrie verlichting wilde brengen. In dc tegenwoordige omstandigheden zou de industrie /reen nie-uwe belastingen kunnen dragen. De uitvoering van plannen, die zware ofschoon wen- schelijke uitgaven met zich medebrengen, zullen moeten wachten totdat de welvaart terugkeert.. Da toestand der begrooting was ernstig, want met een groot tekort zou geen enkele begrooting een onvoor- zienen last kunnen dragen zooals haar door de stij ging van het aantal werkeloozen wordt opgelegd. Po gingen om de crisis te boven te komen, zouden tijde lijke offers van allen met zich medebrengen. De le den van het Kabinet waren bereid, daartoe aanzien lijk bij te dragen. De Liberalen stelden een Commissie van Bezuini ging voor, die Snowden aanvaardde. William Brown (linkervleugel der Arbeiderspartij) verklaarde, dat de rede van Snowden de geheele filo sofie, waarop de arbeidersbeweging berust, onder mijnde en gelijk stond met vernietiging van de hoop der arbeiders. Brown zeide verder dat Snowdens rede snel zou leidon tot de conclusie dat er een nieuwe beweging met nieuwe mannen zou moeten worden geboren, die de filosofie der oude partijen over boord wierp en daden eischte inplaats van woorden. De indruk van de rede van Snowden is zeer groot. Door leden van alle partijen werd verklaard, dat zij van grooten invloed zal zijn op het verdoT bestaan der regeering-MacDonald. Bij den linkervleugel der Arbeiderspartij heerscht een zeer geprikkelde stem ming; daar wordt openlijk verklaard dat wanneer Snowden besnoeiing van dc werklooshcidsuitkeerin- gen in den zin heeft, het dan beter ware dat de re geering hoe eer hoe beter verdween. Een motie van wantrouwen in dc regecring is ver worpen met 310 tegen 255 stemmen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7