Marktberichten. Advertentiën. Weekbericht. C. Rezelman Jz. A.s. Vredesavond. Ds. DIEPENHUIS spreekt Donderdag 19 februari, „GOD GELOOFT IN ONS." WIERINGEN. De heer L. J. Peeters, thans werkzaam op het hodfd- kantoor van de M.U.Z. zal binnenkort een gelijksoortige betrekking aanvaarden bij een werk ln Spanje. Ten overstaan van Notaris Obreen had Zaterdagavond een openbare verkoop^ng plaats in cafe Jb. Duijnker te Westerland, ten verzoeke van de erven van wijlen Corn. Koorn Jbz.. Perceel I, een woonhuis met boet, erf en tuin, groot 4.90 A. aan de Koningsweg te Westerland; per ceel 2, achter pecceel 1 gelegen land groot 21.90 A. Kooper werd de heer Jan Vermeulen in totaal voor de perceel en 1 en 2 f 1810. DEN OEVER. Mede een gevolg van de slechte weersgesteldheid, zijn er verscheidene persqnen door de griep aangetast De ziekte is evenwel niet van kwaadaardigen aard, zoodat de patiënten na eenigje dagen weer geheel hersteld zijn. Daar de werkzaamheden bij de Zuiderzee wederom uitgebreid zullen worden binnenkort is men reeds bezig met het bouwen van houten noodwoningen te Den Oever en omstreken, t KOE G RAS JULXANADORP. Naar wij vernemen zal de tooneelvereeniging „Ex celsior" uit AnnaRaulowna op Zondag 22 Febr. a.s. alhier in het café „Prins Hendrik", van den hoer A. Kossen opvoeren het kluchtspel uit het Duitsche sol datenleven, in drie bedrijven getiteld „Met Verlof". Het. stuk is een aaneenschakeling van de dolste verwikkelingen en er kan dan ook hartelijk gelachen worden. Gezien het succes dezer vereeniging, kunnen wij een ieder aanraden deze opvoering bij te gaan wonen. Tot penningmeester van de Vereeniging tot Hulp bij Ziekte en Ongevallen te Koegras, werd benoemd de heer P. Hcndri'ks, Rijksweg, alhier. Na de propaigandarede van den heer Westerhof werd alhier de vorige week een afdeeling van de S.D.A.P. opgericht, als Den Helder II, met aanvan kelijk 36 leden, cn werd eveneens een afdeclingsbe- stuur gevormd. Door den aannemer J. de Graaf, wordt aan de Mid- denvliet voor de fam. Kater Sr. oen nieuw woonhuis gebouwd. A N N A P AU 10 IV N A BREEZAND. Van de 36 gebouwde woningen op „Cérès" zijn thans 33 bewoond; de eerste wereldburger op Cérès geboren, is Zaterdag j.1. op de secretarie ingeschreven. ANNA PAULOWNA. De heer H. uit Breezand, die Zondagavond met z'n auto op den Kerkweg voor een paard uitweek, had z'n wagen, doordat deze slipte, niet meer1' in z'n macht. De auto tuimelde over den kop in de wegsloot. De kraan- wagen van den beer Borg moest er aa.n te pas komen om het voertuig weer op den weg te krijgen. Bestuurder en passagier en auto kwamen er goed af. Biljarten. De eerste kampioenswedstrijd 3e klasse is Vrijdag te Anna Paulowna gespeeld. 8 biljarters nametn er aan deel, die een rooster speelden, zoodat elk 7 par tijen moest afwerken. Elke partij bestond uft 75 punten cader. De uitslag was: 1. A. Rot, 4U6 punten in 139 beurten, gem. 3.56, 5 gewonnen partijen. 2. W. van Erp, 495 punten, in 147 beurten, gem. 3.36, 4 gewonnen partijen. 3. Jb. Stammes Pz., 438 punten in 13S brturten, gem. 3.17, 4 gewonnen partijen. 4. D. Jongejan, 499 punten in !59 beurten, gem. 3.12, 4 gewonnen partijen. 5. A. Eriks, 471 punten in 152 beurten, gem. 3.09, 4 gewonnen partijen. 6. II. S. Eriks, 475 punten in 145 beurten, geiyi. 3.27, 3 gewonnen partijen. 7. Jb. Strijbis, 480 punten in 152 beurten, gem. 3.15, 2 gewonnen partijen. 8. W. F. Gorter, 367 punten in 135 beurtenj, gem. 2.71, 2 gewonnen partijen. De wedstrijd had een zeer spannend verloop; de deelnemers waren even sterk, zie het gemiddelde «»n werden partijen met 1 of 2 punten verschil ge wonnen. De heer Van Erp, bestuurslid der biljartvereeni- ging „Holl. Noorderkwartier", reikte met een toepas selijke speech aan den heer Rot de ltampioensnuedaille uit. Cursusvergadering Modea-ne Landarbeidersbond. Zaterdagavond hield de Afd. Anna Paulowma van den Modernen Landarbeidershond, mede in óverleg met de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. ee-me cur susvergadering in Voorburg. Aanleiding hiertoe was het feit, dat uit dfcze ge meente eenige kritiek was geuit tegen een onderdeel van de taktiek, door het Hoofdbestuur van den Land- arbeidersbond toegepast, om de gevolgen der malaise in het landbouwbedrijf op zoo gunstig mogelijke wij ze te doen verloopen. Bedoelde kritiek was het eerst tot uiting gekomen in eene vergadering van dte plaat selijke afdeeling der S.D.A.P., later ook in eeme ver gadering van het Gewest Noordholland Noord dier partij, terwijl deze tenslotte ook in Het Volk «was ge uit. In verband hiermede was nu de heer P. Hiemstra, Lid van de Tweede Kamer en Voorzitter \»an den Modernen Landarbeidersbond, uitgenoodigd om in eene gecombineerde vergadering hét standpunt, door het hoofdbestuur van dien Bond ingenomen, te komen uiteen zetten en verdedigen. De voorzitter der plaatselijke afdeeling van den Bond, de heer' Jb. van der Ham, duidde in efcn korte uiteenzetting de redenen aan, welke tot deze vergade ring hadden geleid, waarhij hij de hoop uitsprak, dat de te voeren besprekingen zouden leiden tot eien goed begrijpen van elkanders standpunt. De heer Hiemstra, daarna het woord verkrijgende, begint met te laten uitkomen, dat bij de tegenwoor dige kapitalistische productiewijze, tijden van hoog conjunctuur en tijden van inzinking, elkaar onaf wendbaar zullen blijven opvolgen. Aan deze meer al- gemeene stelling ontkomt ook het landbouwbedrijf niet. Als typisch voorbeeld wordt gewezen op de ja ren vóór 1875, toen het landbouwbedrijf in bloeien- den staat verkeerde (do waarde der tarwe was toen ongeveer f 14.per 100 K.G.). Deze groote bloei was bet gevolg van de uitbreiding der mechanisatie in het algemeen, wat aanleiding was tot grooterp' .vraag, met als gevolg hoogere prijzen. Deze periode werd echter gevolgd door eene inzin king in de 80er jaren, welke voornamelijk! dient te worden geweten aan de enorme ontwikkeling, welke de landbouw in Amerika in dien tijd te zieai gaf, ter wijl daarnaast de ontwikkeling van het stctomwezen, gepaard gaande met belangrijke verlaging dfer vracht prijzen, als factor van beteekenis in aanmeriing dient te worden genomen. De tarweprijzen daaldejn in dien tijd dan ook tot f 5.90 per 100 K.G., dus ongeveer het zelfde peil als thans. In Nov. 1930 was de» prijs der tarwe op de Groninger Beurs n.I. f5.80 per 100 K.G., waarbij echter in aanmerking dient te worden geno men, dat het geld thans minder waarde Iieeft. Men mag dan ook aannemen, dat dc crisis thans heviger is, dan sinds een eeuw is voorgekomen. De oorzaken hiervoor zijn velerlei. Spr. noemt hier- o.a. de nastreving der slanke lijn en cte verkorte werkdag, welke beiden oorzaak zijn van -verminderd brood verbruik. Ook de werkeloosheid met,' als gevolg gebrek aan koopkracht, leidt tot verminderde vraag. Daarentegen is het aanbod grooter, omdat, tijdens den oorlog tal van landen, voorheen niet of slechts weinig graan verbouwend, zich hierop méér zijn .gaan toeleg gen en bovendien de oogsten gedurendie de laatste jaren te ruim fijn geweest, om door de wereldmarkt te worden opgenomen. Gevolg hiervan is, dat tarwe- productie bij den tegenwoordigen prijs zonder verlies niet mogelijk is. Met suikerbieten, en aardappelen, beiden zéér be langrijke landbouwgewassen, gaat het ongeveer in gelijken geest en het Hoofdbestuur van den Landar beidersbond, hoewel erkennende, dat de tegenwoor dige productiewijze niet de juist is, heeft gemeend, mede ook in het belang van de landarbeiders, te moeten ijveren voor steun, in deze crisisperiode aan den landbouw te verstrekken. Als tegenprestatie heeft zij echter den eiscli gesteld, dat de loonen der landarbeiders, die tocli reeds de laagsten zijn, niet nog verder omlaag zullen worden gedrukt. Dit ijveren voor steun aan den landbouw heeft ech ter niet overal, ook niet in alle kringen der moderne arbeidersbeweging weerklank kunnen vinden. Som migen achten eiken steun gelijk aan protectie. Nu is spr. een tegenstander van protectie, doch dit neemt niet weg. dat hij zich met bijzondere steun- maatx-egelen van tijdel ijken aard, die opgeheven kun nen worden, zoodra de toestand is verbeterd, wel kan vereenigen. Naar het spr. voorkomt, gaat de te genstand tegen de steunmaatregelen hier lang niét zoo ver en strekt deze zich slechts uit tot één dei- maatregelen en wel tot den steun aan den tarwe- verbouw. Ten opzichte der andere maatregelen heeft sjr. vanuit deze afdeeling nog geen kritiek verno men. Spr. zal zich dus voornamelijk tot den steun aan den tarwe-bouw bepalen. Nederland staat met zijn landbouw aan den top Tegen een gemiddelde van 1000 kilo tarwe per H.A over de geheele wereld, teelt Nederland ongeveer 3500 kilo per H.A. Het zal dus niet gemakkelijk gaan, den tarwebouw nog zoodanig te verbeteren, dat dit kwantum nog belangrijk stijgt en op die wijze rui mere opbrengst wordt verkregen. Toch moet de tar webouw, zoo mogelijk, loonend blijven. Ons land is in velerlei opzicht omringd door hooge tolmuren, terwijl in meerdere landen rondom ons, teeltpremies worden gegeven. Wij kunnen daar moeilijk bij ach ter blijven, als wij wenschen dat deze verbouw be houden blijft. Want als er geen tarwe verbouwd wordt, zal er toch iets anders geteeld moeten wor den. Bij de tegenwoordige prijzen vraagt men zich echter af, wat dit dan wel moet zijn. Bij de vorige crisis, waarover spr het in den aan vang heeft gehad, heeft de Regeering zich wel ont houden, doch wat waren de gevolgen? In Groningen en Friesland werden de arbeiders bijna tot wan hoop gebracht, Dit alles strekt tot nadenken. Want wel is de arbeidersbeweging sindsdien oneindig sterker geworden, doch de strijd om behoud van het loonpeil zou zeker moeilijk en zwaar worden. Toch mogen de loonen der landarbeiders niet achteruit. Het verschil van de lan,darbeidersloonen met die van de arbeiders in de overige vakken is de laatste jaren reeds grooter geworden. Het welvaartspeil dei- landarbeiders blijft dan ook bij dat der anderen ten achter en mag zich daarvan niet verder verwijderen. De Landarbeidersbond achtte zich dan ook ten volle verantwoord door zijn toezegging tot steun voor tar we, suikerbieten, aardappelen en misschien ook nog ten opzichte van vlas mede te werken, onder voorbe houd, dat de landarbeidersloonen op hetzelfde peil zullen worden gehandhaafd. Beweerd wordt nu, dat steun de pachtprijzen hoog zal houden. Spr. gelooft dit niet. Wel zullen de thans dalende pachten later waarschijnlijk weer stijgen, doch dit zal dan ook een gevolg zijn van het hei-stel der conjunctuur. Anderen zeggen, dat men de crisis moet laten uit zieken, doch spr. kan niet aannemen, dat, wanneer de positie van allen, die in het landbouwbedrijf werkzaam zijn, achter uitgaat, dit niet zijn terugslag zou doen gevoelen op den al gemeen en toestand. Op het maal- en menggeboed had het Hoofdbestuur van den Bond zich niet vastgelegd cn dc Soc.-Dem. fractie wenschte ook liever eene beperkte teeltpremie, doch nu dit niet behaald is kunnen worden en de Regeering een maal- cn menggebod indiende, meent spr. dat dit niet mag worden tegengewerkt. Boven dien, als het niet meer noodig blijkt te zijn, kan het worden ingetrokken. Dat het durend zal zijn, neemt spr. niet aan. In dit verband wijst spr. op de graanproductie in Amerika en Rusland, die Wél goedkooper is dan in ons land, doch Holland heeft dit voor, dat ook de strooprijs op de uitkomsten van grooten invloed kan zijn. Het staat daarom voor spr. nog lang niet vast, dat Holland straks niet met Amerika zal kunnen con- curreeren. Ook over Rusland maakt spr. zich op den duur niet bevreesd. Wel levert Rusland thans voor f 4 per 100 kilo, maar hiervan gaat ongeveer fl.50 aan vracht en onkosten af. Er blijft dus slechts f 2.50 per 100 kilo over. Weet men nu, dat de gemiddelde produc tie in Rusland ongeveer 1000 kilo per H.A. is, dan komt men tot eene opbrengst per H.A., van slechts f25. Dit kan in géén geval loonend zijn en zal zich dus ten slotte moeten wijzigen. Spr. vraagt zich verder af, wat er tegen tijdelijke Staatshulp is, als ook de Nederlandsche industrie door bijslagen op de buitenlandsche wordt bevoor recht. Van sommige zijden wordt ook wel beweerd, dat de inlandsche bloem geen voldoende bakwaarde heeft, doch de Bakkersgezellenbond heeft zich tegen een zeker percentage I-Iollandsch bloem door het Amerikaansche niet verzet. Spr. meent dan ook, dat het verzet, dat onder de bakkers is opgekomen, voornamelijk hierin is te zoeken, dat het buitenland sche bloem droger is en dus meer vocht opneemt, dus voordeeliger bakt dan het Ilollandsche. Spr. meent echter, da,t er niets tegen is en ook de prijs van het brood zal er niets of nagenoeg niets door stijgen, indien onder het buitenlandsche meel 15 Hollandsche bloem wordt verwerkt. In dit verband wijst spr. er op, dat de tanveprijs van thans slechts 73 bedraagt van die van 1914, terwijl de broodprijs tot 173 van dien van 1914 is gestegen. Daar zijn wel oorzaken voor aan te geven, doch wanneer dit verschil vrijwel zonder protest wordt aanvaard, waarom wordt dan tegen eene geringe verhooging der bloemprijzen, voortvloeiende uit de toepassing van een maal- en menggebod zoo sterk geageerd? In ons land wordt ongeveer 150.000 ton tarwe geproduceerd, die bij eene verhooging van den tarweprijs van f6 per 100 kilo ongeveer negen millioen meer zal op brengen. Deze rekening is trouwens te hoog, want hierbij is nog geen rekening gehouden met de zaai- tarwe en het minderwaardige goed, dat niet voor de bakkerij verbruikt kan worden. Maar spr. kan het bezwaar niet zoo erg aanvoelen, dat het geheele Ne derlandsche volk dit bedrag, dat noodig is, voor het behoud van het landbouwbedrijf, met elkaar op brengt. Een maal- en menggebod zal bovendien leiden tot het telen van de best mogelijke soort tarwe en is dus uit landbouwkundig oogpunt beter dan een teeltpre mie, die zoowel de slechte als de goede tarwe steunt. Spr. verwacht dan ook in de toekomst van een maai en menggebod zegenrijke gevolgen. Ter ondersteuning van zijn stelling, dat het bijeen brengen van het noodige bedrag door het geheele Ne derlandsche volk gerechtvaardigd is, wijst spr. ook nog op de overheidsbedrijven, waarop toch ook win sten worden gemaakt. Als die winsten echter goed worden besteed, wordt dit in het algemeen niet als een bezwaar gevoeld. Welnu, ook uit dat oogpunt be schouwd kan tegen deze meerdere opbrengst, die toch zeer zeker goed besteed mag heeten, geen bezwaar zijn. Zou het echter alleen steun aan den tarweteelt betreffen, dan zou spr. daar tegen zijn. Dit moeten wij niet hebben, want dat zou het gevaar van uitbrei ding der tarweteelt met zich brengen. Dat moet ech ter voorkomen worden en daarom dient ook de bie tenteelt, de aardappelteelt, misschien ook nog wel andere teelten te worden bevorderd. De steun in Groningen aan den Landarbeidersbond gevraagd bewijst, dat deze Bond thans eene positie inneemt, waarmee rekening dient te worden gehou den en ook gehouden wordt De Bond heeft tenslotte zijn steun toegezegd, maar eerst moeten de loo nen veilig worden gesteld. Zijn deze nu veilig gesteld, spr. meent dit, na de gesloten overeenkomst, volmon dig met „ja" te mogen beantwoorden. Spr. komt dan nog eens terug op de meeningsver- schillen. Hier betreft dit slechts één der maatregelen, doch over de crisis zelf, zoowel als over de vraag of er geholpen dient tc worden, zijn wij het allen eens, evenals over de vraag, hoe uiteindelijk de crisissen dienen tc worden tegengegaan. Het landbouwbedrijf zal daarvoor aan den Staat dienen te komen. De ideeën marcheercn echter. In de nieuwe Zuiderzee- provincie zal de grond (volgens het voorstel in de Staatscommissie aangenomen) aan den Staat blijven cn er zal zelfs een ruime proef worden genomen met landbouwbedrijf van Overheidswege. Velen hebben zich tegen dit laatste wel verzet, bevreesd dat deze proef zal slagen, doch ondanks dien tegenstand zal zij toch genomen worden en spr. is er van verzekerd, dat zij gunstig zal uitvallen. Dien kant dient het dan ook op te gaan. De grondrente, die zoolang reeds een rem is geweest voor de ontwikkeling van het bedrijf, dient te worden opgeheven en de opbrengst van den bodem moet toekomen aan hen, die dien bodem be werken. (Applaus.) Hierop wordt een korte pauze gehouden, tijdens welke de gelegenheid wordt opengesteld, zich op te geven voor gedachtewisseling. Hiervan wordt gebruik gemaakt door de heeren Jb. Raven, K. Keuris Az. en den Voorzitter. De heer Raven begint met recht te zetten, dat hij, toen hij als afgevaai-digde der afd. Anna Paulowna der SDAP de gewestelijke vergadering dier Partij, te Alkmaar ge houden, waar over de nood van de tuinders, enz. en over de tot leniging daarvan te nemen maatregelen werd gesproken, bijwoonde, slechts het op dc vergadering der Partij-afdeeling naar voren gebrachte standpunt heeft uiteengezet en dus niet heeft gesproken namens de af deeling van den Landarbeidersbond, zooals wel eens is beweerd. Verder verschilt spr. met den heer Hiemstra van ge dachten, ten opzichte van het maal- en menggebod. Waarschijnlijk reeds in de verwachting van eventueel te nemen regeerlngsmaatregelen, is er in het afgeloopen najaar in deze omgeving veel meer tarwe uitgezaaid, dan in de voorafgaande jaren. Een daaromtrent ingesteld onderzoek op een negental boerderijen in den Oostpolder toonde aan, dat op die boerderijen de uitbreiding der tarweteelt gemiddeld 55 pet bedroeg. Nu wordt bij de tarweverbouw slechts weinig loon uitgekeerd. Ook daar naar is een onderzoek ingesteld, waarvan het resultaat uitwees, dat hij den verbouw van tarwe gemiddeld f 112 aan menschelijke arbeidskracht wordt verloond( hierbij is dus niet opgenomen het paardenwerk, doch wel de voerman of dén ploeger), terwijl dit bij suikerbieten ge middeld f 220 en bij aardappelen ongeveer f 350 bedraagt Daaruit volgt dus, dat bij uitbreiding van de tarweteelt de werkgelegenheid vermindert en of het nu op den weg van den Landarbeidersbond ligt, daartoe mee te werken, meent spr. te mogen betwijfelen. Ten slotte zou spr. nog de vraag willen stellen: „is die overeenkomst voor één jaar aangegaan? En zoo ja, is de heer Hiemstra er dan van overtuigd, dat die over eenkomst ook volgend jaar zal worden nagekomen? De heer Keuris kan, na het door den heer Raven naar voren gebrachte, kort zijü. Spr. heeft hiertoe te meer re den, omdat spr. zich niet voor landbouwdeskundige uit kan geven, doch wat thans reeds te zien is, wettigt wel do vrees, dat de steun aan de tarweteelt voor de land arbeiders, al blijven ook de loonen op .het oude peil, toch funest zal werken. Het door den heer Raven reeds aan gehaalde onderzoek heeft n.1. uitgewezen, dat de met tar we bezaaide oppervlakte op de ncgan in het onderzoek betrokken bedrijven, met 55 pet. is vermeerderd, vergele ken bij het vorige jaar. Dat beteekent echter, dat, als deze vermeerdering gaat ten koste van de bietenteelt, op deze 9 boerderijen voor een bedrag van méér dan f 5000 minder aan arbeidsloon zal worden uitbetaald. Zou het gaan ten koste van den aardappelverbouw, dan wordt dit loonsverschil aanzienlijk meer dan verdubbeld Slaan .wij dit.oyer ook op de andere landbouwbedrijven, dan beteekent dit, bij een gelijk blijven van het loonpeil toch loonsverlaging, omdat er minder werkgelegenheid is. Het verheugt spr.. dat hij van den heer Hiemstra heeft gehoord, dat deze steun alleen aan den tarweteelt even eens verwierp. In dat opzicht zijn spr. en de heer Hiem stra het dus eens, want ook spr. is voor tijdelijken steun aan den landbouw, doch mee het maal- en menggebod kan hij zich niet vereenigen. Toch wil spr, wel aannemen, dat toen het H.-B. van den Landarbeidesrbond zijn stand punt bepaalde, dit meende de belangen der landarbei ders op de beste wijze te dienen. Spr. wil ook nog even terugkomen op een opmerking van den heer Hiemstra, deze n.1.: dat de droogheid van het buitenlandsche bloem voor vele bakkers wel de voor naamste reden zou zijn, waarom zij dit boven Inlandsche bloem zouden prefereeren. Spr. is het daar niet mee eens Het is toch van vrij algemeene bekendheid, dat de bak- aard van het Amerikaansche bloem aanzienlijk beter is, dan die van het Hollandsche. Vooral het vlugger rijzen van het deeg speelt hierbij een rol. Dit mag, wanneer wij over een maal- en menggebod een oordeel wenschen te vellen, niet uit het oog worden verloren, vooral om dat van onzen kant alles moet worden vermeden om het verbod van bakkersnachtarbeid in gevaar te brengen en wij er voorts oog voor dienen te hebben, dat ook de brooddistributie tijdig kan plaats hebben. De Voorzitter zegt, aanvankelijk eveneens sterk gekant te zijn geweest tegen steun aan de tarweteelt op de wijze als mogelijk thans zal geschieden en wel voorna melijk, omdat hij van meening was, dat hiermee de klei ne bouwers 'niet zouden zijn geholpen, in geen geval al thans voor de in 1930 verkregen opbrengst. De kleine bouwers toch hebben naar verhouding slechts een ge ringe oppervlakte met tarwe bezaaid, omdat zij zich in het algemeen meer toeleggen op gewassen, die hen ruime werkgelegenheid in eigen bedrijf bieden. Hebben zij tar we, dan gaat deze na de oogst meestal onmiddelijk van de hand. De finantleele toestand der kleine bouwers maakt zulks meestal noodig. Van een prijsstijging der tarwe, veroorzaakt door een maal- en menggebod zouden de kleine bouwers dus voor den afgeloopen oogst geen voordeel hebben, wat wel het geval zou zijn met de groo te boeren, die hunnen oogst over '30 hebben kunnen op slaan. Wanneer er dus een maal- en menggebod komt, profiteeren allereerst de kapitaalkrachtige boeren, die er toch niet het meest op zijn aangewezen. Spr. erkent echter, dat er, bezien uit het oogpunt van het Hoofdbe stuur, redenen waren, welke voor de door het Hoofd bestuur gevolgde gedragslijn pleiten. De heer Hiemstra. de verschillende debaters beant woordende. gaat nog eens uitvoerig op de naar voren gebrachte critiek in. Wij zullen hem daarop niet volgen, doch er alleen op wijzen, dat door den heer Hiemstra als ernstig bezwaar naar voren werd gebracht, dat, zou de tarweverbouv niet gesteund worden, er veel kans zou bestaan, dat een aanzienlijk deel van het bouwland in Groningen dan weer tot groen land zou worden omgezet Op de vraag van den heer Raven, of de loonovereen- komst voor één jaar gold, werd een toestemmend ant woord gegeven. Dergelijke overeenkomsten gelden in den regel slechts voor 'één jaar en wanneer voorloopig voor een jaar strijd kan worden vermeden, heeft men reeds heel wat bereikt Spr. wijst nog op de noodzakelijkheid om in deze een spoedige beslissing te nemen en al verwacht hij nog niet. de heeren Raven en Keuris te hebben overtuigd, toch hoopt spr. dat ook deze de bedoelingen, welke bij het Hoofdbestuur van den Landarbeidersbond voorzaten, om de landarbeiders op de best mogelijke wijze door dc crisis heen te helpen, zullen waardeeren en als voldoen de argument voor dit optreden zullen aanvaarden. Spr. houdt er zich van overtuigd, dat, zoo de heeren Raven en Keuris voor een dergelijke beslissing zouden hebben gestaan en te zien kregen, kennis van den toestand op andere plaatsen zou hun oordeel vrij zeker anders, heb ben doen luiden. De Voorzitter, sluit hierop de vergadering, waarbij hij spreker en debaters dank zegt en de hoop uitspreekt, dat de gevoerde gedachtenwlsseling tot verheldering en daarnaast tot waardeering van elkanders gevoelens zal hebben bijgedragen. ALKMAAR, 14 Febr. Op de heden gehouden Botermarkt werd betaald voor Fabrieksboter le s. f 0.901; Fabrieksboter 2e s. f 0.85—0,90; Eieren (groothandel) fo5.60. Eend eieren f5.75. ALKMAAR, 14 Febr. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 18 paarden f 100250; 3 melkkoeien f260—280; 205 nuchtere kalveren, slacht f712; fok f 1525; 69 vette schapen f33—34 9 schrammen f20—28; 40 biggen (10 weken) f9—14. Handel goed. ALKMAAR. 14 Febr. Op de heden gehouden piepkuikenmarkt waren aangevoerd 26 kisten en 4 korven. De prijzen waren fl.401.50 per 1\.G. ARMENHUIZEN, 14 Febr Roode kool, le kwal. f4.50—6.50, idem 2e kwal. f3.90—5.50. Gele kool, le kwal. f2—3.30, idem 2e kw. f 1.70—2.50. Witte kool, le kwal. f2.70—3.20, idem 2e kwal. f2.102.80. Drielingen fl.401.60. Uien f2.10 2.40. Grove uien f2.20—2.60. Peen f2—2.10. Aanvoer: 46850 Kg. roode kool; 2495 Kg. gel® kool; 35625 K.G. witte kool. 6500 K.G. uien, 500 K.G. peen. NOORDSCHARWOUDE, 16 Febr. Uien f 1.40—2.60, drielingen f 1.70—180, grove f 1.90 —2.60, peen f 1.80—2.10, roode kool f 4.50—5.70, gele kool f 2.80—3.30, ,D. witte kool f 2.30—3.20 per 100 Kg. Aanvoer: 12800 Kg. uien, 3000 Kg. peen. 11500 Kg. roode kool, 6400 Kg. gele kool, 12000 Kg. D. witte kool. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Febr. Roode kool f 3.10—6.30, gele kool f 1.50—3.30, D. witte kool f 2.20—3.50, uien grove f 2.10—2.60, uien f 1.70—2.60, drielingen f 1.60—1.80, wortelen f 2.10 per 100 Kg. Aanvoer: 14000 Kg. roode kool, 36000 Kg. gele kool, 21000 Kg. D. witte kool, 9300 Kg. uien, 3550 Kg. wortelen. AMSTERDAM, 1G Febr. Witte haver f 4.50—8, roode tarwe f 5—7, rogge f 4.50 5, wintel-gerst f 4.755, chevalier gerst f 5.505.75, ha ver f 4.50—6, duiveboonen f 11—13, paardeboonen f 7— 7.25, groene erwten f 6.508, alles per 100 Kg., karwij- zaadf 1212.50 per 50 Kg. AMSTERDAM, 16 Febr. Zeeuwsche bonten f 55.75, blauwen f 4.505.25, Bra- vo's f 44.50, kiel Industrie f 3.50—3.75, Juin per 50 Kg. f 0.801, eigenheimers f 44.50, blauwe poters f 2.50 2.60, bonte poters f 2.50—2.60, Bevelanders f 3.50—3.75, Vlaamsche klei-Industrie f 3.503.75, eigenheimers f 4— 4.50, Upolder eigenheimers f 44.50, id. Bravo's f 3.50 4.50, ld. Bevelanders f 3.50—3.75, Noordholl. blauwe f 2.502.80, Geldersche roodpitten f 3.25, Tesselsche eigenheimers f 44.20, Drentsche eigenheimers f 2.80 3.50, per H.L., winter malta f 1011 per 100 Kg., Flak- keesche eigenheimers f 5.205.25, eigenh. poters f 2.80 3, Spuiache eigenheimers f 5.205.25, eigenh. poters f 2.803, Friesche borgers f 4.304.50 per H.L. AMSTERDAM. 16 Febr. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen. als volgt: 535 vette koeien, le kw. f 0.961.04, 2e kw. f 0.820.94, 3e kw. f 0.700.80, mindere soorten, f 0.600.68, per Kg. slachtgewicht, 120 melk- en kalf- koeien f 280—380, 109 vette kalveren 2e kw. f 0.880.94, 3e kw. f 0.740.86, per Kg. levend gewicht, 153 nuchtere kalveren f 813, 23 schapen f 3238, 760 varkens, vleesch varkens wegende van 90110 Kg. f 0.510.52, zware varkens f 0.490.50, en vette varkens f 0.470.48, per Kg. slachtgewicht; 137 paarden f 100220, Heden zijn aan het abattoir aangevoerd zeven wagons geslachte runderen uit Denemarken. ALKMAAR, 16 Febr. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 49 vette koeien f 240390, handel ma tig; 5 vette kalveren f 80150, vette kalveren per Kg.' f 1.101.50, 144 nuchtere kalv. slacht f 1118, 594 vette varkens (zware) per Kg. f 0.400.45, zouters per Kg. f 0.380.40, handel goed. ALKMAAR, 16 Febr. Andijvie f 3.103.50, Bloemendaler kool f 1.605.60,, boerenkool f 5.601510, gele kool f 1.904, knolselderie f 4.405.20, per 100 stuks, bieten f 3.805.60, roode kool f 3.206.10, spruiten f 519, per 100 Kg., prei f 3.10 per 100 bos, wortelen f 2.60per 100 Kg., witlof I f 1113, II f 7—10 per 100 Kg. WIERINGEN, 14 Febr. Aanvoer aan de Vischafslag: 270 balen alikruikels kl. f 3.604.50, groote f 611.20 per baal; WIERINGEN. 16 Febr. Aanvoer Wulken f 20.5026.50, per baal, 14 balen ali kruikels f 5.406.75 per baal. HELDER, 16 Febr. Aangevoerd Gemeente Vischafslag door garnalen vis- schers: 1074 Kg. gekookte garnalen per Kg. f 0.810.56, 25 kisten bot per kist f 14.5011.00, door haringvisschers 41 tal haring per tal f 7.756. Voor dc vele blijken van belang stelling bij de geboorte van ons Zoon tje ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. R. KUIPER. A. KUIPER—Glas. Winkel, Febr. 1931. Heden noteer ik vrijblijvend op A.H.V. bij minstens 100 K.G. netto contant af pakhuis Laplata Mais f 5.— Buitenl. Gerst f 4.75—f 6.25 Haver f 5.75 Voorslag Lijnkoeken f 10.25 Voorslag Soyakoeken f 8.— Zwavelzure Ammoniak 2O.6°/0 f 10.10. Extra wordt berekend per 100 K.G. voor malen f 0.50; voor breken f 0.25; voor thuisbezorgen f 0.25. Aanbevelend, Wieringerwaard, 17 Febr. 1931. Wieringerwaard. allen op naar den van Oostwoud, des avonds te half acht, in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Niedorp. over het Onderwerp: Na afloop collecte. De Kerkeraad.

Schager Courant | 1931 | | pagina 3