Ontzettende ramp op een overweg. De S.D.A.P. en oorlogsvoorbereiding. Autobus vermorzeld. Hoesfat///end fcüÜ!' Dooitn 20 en 30 cent. Bi) Apotb. en Drogt&tCD Tusschen twee electrische trammen als gekraakt. De Zuiderzee behouden blijven. Duitschland's minister van landbouw. Een ondeugende rekel. Weenen diep onder de sneeuw. Vliegtuig vermist. Nieuwe onrust in Panama. de afwezigen, die door ziekte verhinderd zijn, van harte beterschap. Het spijt me te moeten zeggen dat „Concordia" zoo in ledental is achteruitgegaan. De vereeniging bestaat uit 20 leden, terwijl er minstens IK) moeten zijn om een behoorlijke bezetting te heb ben. We missen een bas, wat de muziek zeker niet ten goede komt. Breezand bezit menschen genoeg die hun krachten aan „Concordia" kunnen wijden." Dat er niet meer leden zijn wijt de heer De Vdes voorna melijk aan de dames, die hun respectievelijke echtge- nooten en verloofden niet graag een avond naar de repetitie laten gaan. Door het slechte weer, was er niet al te best gerepeteerd en wanneer er een goed stukje muziek ten gehoore gebracht werd, was dit zeker te danken aan den eminenten directeur, den heer H. B. Schenkels. De heer Slikker van Warmen- huizen, die dezen avond voor de afwisseling zou zor gen, werd nog welkom gehceten, waarna de muziek ons haar eerste nummer, Brigade Marsch van C Hekker, liet hooren Niettegenstaande het corps klein is, kan het zich gerust laten hooren. Vooral van het tweede nummer, Fète au Trianon, vonden we de muziek en de uitvoering heel mook De clari- net-solo uit „Souvenir du Dauphin'werd door den heer Schenkels, zoon van den directeur, op zeer ver dienstelijke wijze uitgevoerd. Tot slot kregen we een korten, vroolijken marsch te hooren. De heer Slikker bracht ons nieuwe en oude liedjes. De voordrachten, waarbij zijn stem, die, we wisten het reeds, heel mooi is, het meest tot zijn recht kwam, o.a. Vodden, van Dirk Witte en Een landje als Hol land, zoo is er maar één, van Alex de Haas. vonden we het mooist. Voor de pauze haperde de heer Slik ker nog al eens, maar dat wijten we aan de luidruch tige jongelui, die in de zaal waren. Na de pauze was de heer Slikker er beter in. niettegenstaande het sausjesknappen achter in de zaal, zeer hinderlijk voor hem geweest moet zijn. In zijn sluitingswoord dankte de heer De Vries de aanwezigen voor hun belangstel ling, den heer Slikker voor het gebodene en sprak zijn verontwaardiging uit over die aanwezigen, die èn voor de uitvoerenden èn voor anderen zoo onaange naam waren geweest Zou het nu niet eens goed zijn een voorbeeld te stellen, door zulke menschen uit de zaal te verwijderen? Het zijn toch personen, die goede kunst niet weten te waardeeren en nog minder de moeite die directeur en leden zich moeten getroosten, om met iets goeds voor den dag te komen. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Bestuursvergadering van den Noordermarktbond, gehouden Vrijdag 13 dezer in hotel „De Burg" te Noordscharwoude. Niet aanwezig de bestuursleden uit Nieuwe Niedorp. Door den heer Brugman word de vergadering ge opend, waarbij hij zijn leedwezen te kennen gaf, dat de vergaderzaal in het nieuwe gebouw, waarin nu het Betaalkantoor is gevestigd, nog niet gereed is. Hierna lezing, der notulen door den heer Kliffen; deze zullen worden aangevuld met het besluit dat aan de bewoners van het gebouw ook gratis verlichting zal worden verstrekt. Overigens werden de notulen goedgekeurd. Van de ingekomen stukken kwam het eerst aan de orde het accountants-rapport. Na bespreking van re kening en balans, werd besloten het rapport te doen opnemen op den beschrijvingsbrief. Het rapport van C.entr. Bureau aan de Tweede Kamer werd voor ken nisgeving aangenomen. Naar aanleiding der mcdedeeling van de Prov. Commissie met betrekking tot een voorraad zilver- uienzaad uit Italië, had een bespreking plaats, dat de N.M.B. de resteerende voorraad zal accepteeren en tegen f7 per KG. aan de leden zal verstrekken, zoo noodig ponds-pondsgewijs. Bestellingen moeten voor 8 Maai t worden ingediend Door den heer Ootjers werd meegedeeld, dat nog in voorraad is 5 pond bloemkoolzaad Kortbeen en een voldoende hoeveelheid van de tuschensoort en van Lecerf. Eerst- en laatstgenoemden kunnen woé den verstrekt tegen f40, de andere tegen f30 per K.G. Door tien secretaris werd vervolgens verslag uitge bracht van de gehouden Vjerbondsvergadering, De aangesloten veilingsverecuigingen zullen in hare jaarvergadering aan de orde stellen: Afschaffing dei- korting aan den Handel voor contante betaling; voorts tot steun voor de sellectieproeven tot het ver krijgen van een betere soort bewaarltool, terwijl te vens bij het Rijk zal worden aangedrongen hoogcre bedragen voor proefnemingen beschikbaar te willen •tellen, speciaal ook meer steun te verleenen aan den Proeftuin. Een tamelijk langdurige bespreking volgde nu met betrekking tot het U.C.B., vooral met betrekking tot de uien. Hieruit vloeide voort een voorstel voor den beschrijvingsbrief der algera. vergadering van het Centraal Bureau en wel: Dat door deze vergadering in principe zal worden uitgesproken, dat de invoering van kwaliteitsmerken noodzakelijk is. Tot afgeyaar- digden zullen worden aangewezen één lid van „De Eendracht" te Oudkarspel en één lid der afd. Langen- dijk van den L.T.B. Deze afvaardiging geldt mede voor de jaarvergadering van het U.C.B. Ten aanzien der jaarvergadering van den NVM.B. zal op den beschrijvingsbrief worden geplaatst; Af schaffing van het Vk korting voor den handel en de ontworpen pensioenregeling voor personen in dienst van den N.M.B. Door de aangesloten vereni gingen kunnen voorstellen worden ingediend voor 15 Maart. De jaarvergadering werd gesteld op Woens dag 15 April in het lokaal van den he'er Vis te Oud- knrspel. Besloten werd statuten, huishoudelijk reglement, marktreglement enz. te verecnigen in een boekje, het welk dan aan alle leden zal worden verstrekt. Voorts werd door den secretaris voorgelezen een schrijven van den voorzitter van het Steuncomité, waarin werd gewezen op het onbillijke van het feit, dat aan den N.M.B niet is terugbetaald de f 500 dooi den penningmeester gestort, aangezien andere toege zegde bedragen niet zijn opgevorderd. Verzocht werd deze onbillijkheid zoo mogelijk weg te nemen. Hier op ia geen antwoord ontvangen, zoodat den secretaris werd opgedragen nog eens aan dit schrijven te herin neren en alsnog althans ecnig antwoord te mogen ontvangen. De heer Ootjers verstrekt eonige mededeeling^ be treffende de bespreking tusschen veilingsvertegen woordiger en die der spoorwegen; voorts deelde npr. mee, dat een circulaire van de Prov. Commisie kan worden verwacht, waarin aangedrongen zal worden op aardappelbesproeiing; verder dat de z.g. taaie gele kool (veldgele) vrijwel geregeld onderhands wordt verkocht, doch over het kantoor betaald. Be zwaar is gemaakt tegen de heffing van 165/100 aan gezien van sneezenkool en aardappelen van den keu ringsdienst 1'A wordt vastgesteld. Nog werden door den heer A. Dekker enkele klach ten overgebracht met betrekking tot de ligging v'An een groot aantal vletton aan de laadplaats, het maar laten liggen van vaartuigen in den goot, het plaat sen der basctiles. Naar aanleiding hiervan werd dooi den heer Ootjers en anderen opgemerkt, dat de bascules vrijwel geregeld goed geplaatst zijn. Met be- trekikng tot de vaartuigen werd opge merkt, dat, indien ze inderdaad last veroorza ken, worden verwijderd. Hierna werd tot sluiting overgegaan, waarbij de voorzitter den wensch uitte, dat de volgende bestuursvergadering in de nieuwe vergaderzaal gehouden zal kunnen wórden. Prijsuitslagen van de gehouden kolfwedstrijden in de diverse kolfbanen aan den Langendijk. Klasse A 1: Sociëteit „Vriendenkring", te Noord scharwoude, totaal 3927 punten; Sociëteit „Onder- Vrienden". Oudkarspel, totaal 3731 p.; Sociëteit „Op Maat" te Zuidscharwóude. totaal 3670 punten. Klasse A 2: Sociëteit „Gezellig Samenzijn" te Zuid- scharwoude, totaal 3626 punten; Sociëteit „Ons Ge noegen" te Noordscharwoude, totaal 3438 punten;» Sociëteit „Volharding" te Oudkarspel, 3328 punten. Klasse B: Sociëteit „Vriendenkring" te Noordschar woude, totaal 4270 punten; Sociëteit „Op Maat" te* Zuidscharwóude, 4164 punten; Sociëteit „Gezellig Sa menzijn" te Zuidscharwóude, totaal 3908 punten; So ciëteit „Volharding" te Oudkarspel, totaal 3673 pu ten; Sociëteit „Ons Genoegen" te Noordscharwoude, totaal 3277 punten. Voor Sociëteit „Vriendenkring" te Noordscharwou de, Sociëteit „Gezellig Samenzijn" te Zuidscharwóude en Sociëteit „Vriendenkring" te Noordscharwoude is een medaille beschikbaar gesteld. Personeele prijzen in klasse A 1: le pr. K. Quant met 711 punten; 2e prijs C. Langedijk Cz, ($39 punten; 3e prijs T. Pranger, 685 punten; 4e prijs P. Molenaar, 682 p.; 5e prijs C. Pranger, 666 p. en 6e puijs P. Goet, 659 punten. Dubbele serie: T. Kostelijk, 102 punten; enkele serie: A. Eecen 59*punten. De meeste twaalven: G. Langedijk, 22 maal 12, de meeste elven: C. Berkhout, 17 maal 11; de meeste tie nen: J. Reijne, 17 maal 10; de meeste negens: J. Schrieken, 12 maal 9 en de meeste achten: O. Bak ker, 9 maal 8. Personeele prijzen in klasse A 2: le» prijs G. Met- tes met 707 punten; 2e prijs C. Vlug, 640 p.; 3e prijs F. Muileboorn, 634 p.; 4e prijs P. Langedijk Cz„ 627 p.; 5e prijs W. Kraakman, 626 p.; en oe prijs J. Ber gen, 594 punten. Dubbele serie: Jb. Hopman, 111 punten; enkele se rie: A. Moeijes, 51 punten. De meeste twaalven: Jac. Geldér, ,12 maal 12; de meeste elven: Sj. Maakal, 16 maal li; de meeste tie nen: P. Gelder, 14 maal 10; de meestè negens: C. Kraakman 11 maal 9; de meeste achten: J. Zijp, 9 maal 8. Pers. prijzen in klasse B: le pr. L. Dekker met 642 p.; 2e prijs K. Langedijk, 627 p.; 3e prös Th. Vrolink 609 p 4e prijs K. Kat, 607 p.; 5e prijs P. Langedijk 599 p.; 6e prijs (na loting) L. Stokman, ,599 p.; 7e prijs Jru Bruin, 583 p.; 8e prijs J. Bakker, 580 p:; 9e prijs W. Glas, 574 p.; 10e prijs J. de Geus, 571 p.; 11e prijs G. Deutekom, 558 p. Dubbele serie: W. v. d- Vliet, 99 p.; enkele serie A. Rijper (na loting met P. Bruin), 51 p. De meeste twaalven: P. Bruin (na loting met D. Bakker en K. de Vries), 10 maal 12; de meeste elven L Kostelijk, 13 maal 11; de meeste tienen: J. Deute kom, 13 maal 10; de meeste negens: C. Kuiper (na lo ting met W. Kuin), 8 maal 9; da meeste achten; F. Bloauw, 12 maal 8; de meeste zevensj-: A. Boon, 10 maal 7; de meeste zessen: M. Vlug, 14 maal 6. De prijsuitreiking zal plaats hebben.-óp 19 Februari bij D. Rijper te Zuidscharwóude. Floraliatentoonstelling. Aangemoedigd door het buitengewone succes, dat de vrouwenclub W.(ekelijksch) O.(nderlinge) L.(es- sen) alhier bet vorige jaar met de toen gehouden Floraliatentoonstelling heeft ondervonden, heeft het bestuur besloten ook dezen zomer of herfst weer een dergelijke tentoonstelling te houden. Wanneer de plantjes kunnen worden afgehaald zal nog nader bekend gemaakt worden. W I ENIN GEN De tooneelvereeniging .Nieuw LevenT alhier heeft voor de a.s. uitvoering in studie genomen het be roemde tooneelstuk „De macht van het geld", een dramatische schets van het dagelijks leven in 3 be drijven door J. Tasveld. En tevens een klucht in 2 bedrijven „Pietje het Wonderkind", door F. v. Dui nen. Zaterdag- en Zondagavond gaf de muziekvereeni- ging „Harmonie" alhier een uitvoering voor respec tievelijk haar ongehuwde en gehuwde leden in „Con cordia" van den heer Jb. Bruul. De opkomst was als gewoonlijk goed. De avond werd geopend met een viertal muzieknummers van „Harmonie", waarna werd opgevoerd „Er staat geschreven", tooneelspel in vier bedrijven, door Jaap van der Pol. Muziek en tooneel werden keurig weergegeven, soodat de me dewerkenden een dankbaar applaus in ontvangst hadden te nemen. Wegens ziekte van den directeur den heer P. Bruul, was de muzikale leiding in ban den van den heer Kreijger. Beide avonden werden met bal na besloten. Mededeelingen betreffende benoemingen en ontslag personeel bij de Zuiderzeewerken. Benoemd: a. tot tijdelijk ingenieur met ingang van 1 Jan. 1931 Ir. H. Oliemans en Ir. J B. Schijf, beiden te 's Gravenhage, vóór dien datum als zbodanig op ar beidscontract werkzaam. b. Tot buitengewoon opzichter met ingang van 1 Nóv. 1930, J. J. Capeile en J. J. Bosker, beiden te Den Oever; met ingang van 1 Dec. 1930 J. A. W. Bos te Anna Paulowna. c. Definitief tot gezagvoerder le klass.e: met ingang van 16 November 1930, de voor dien tijd voor een jaar tot gezagvoerder le klasse bevorderde dek- knecht N. Hennevelt te Kornwerderzand. d. Tot kantonnier-havenmeestei bij den Rijkswa terstaat (gedetacheerd bij de Zuiderzeewerken): met ingang van 1 Dec. 1930 de tijdelijke kantonnier-ha- venmeester J. Tijsen Jzn. te De Haukas. Tijdelijk te werk gesteld werden: 1. Bij het gemaal „Leemans" te Den Oever met ingang van 7 Oct. 1930, de machinist-electricien J. Laverman, te Groningen. 2. Voor het verleenen van hulp ten bureele, met ingang van 22 Nov. 1930, A. F. A. Tuunter te 's Gra venhage. 4 Eervol ontslag werd verleend, tnet ingang van 1 November (op verzoek) aan den opzichter 2e klasse G. A. v. d. Maas, te Kornwerderzand. Z IJ P E PETTEN. Met een tengevolge van de griep zeer verzwakt elftal bekampte Petten Succes 3 te Wieringen. De Petteners mogen tevreden zijn met den uitslag, 3-3, temeer daar deze verkregen werd na een achterstand vtnn 2 ptmten. Petten heeft thans nog 2 wedstrijden te spelen en staat nog immer ongeslagen bovenaan op de ranglijst. HOOGWOUD De vliegmachine die gistermorgen alMer een nood landing heeft moeten maken, is hedeft (Zaterdag morgen) met eigen kracht weder opj&stegen. De machine maakte een rondvlucht boven de gemeente en zette koers ih de richting Amsterdam. Elke mobilisatie verworpen en bestreden. De afd. Bussum van do S.D.A.P. heeft Vrijdagavond mot groote meerderheid het volgende voorstel van Edo Fimmen, lid van die afdeeling, aangenomen, ter behan deling op het Paaschcongres: Het congres verklaart dat de S.D.A.P. elke mobilisa tie verwerpt en bestrijdt; "bevestigt, dat de resolutie van het Haagsche Vredes congres (Dec. 1922) nog steeds, naar letter en geest, voor de S.D.A.P. en alle andere tot de S.A.I. behoorende par tijen grondslag en richtsnoer is voor hare actie tegen militairisme en oorlogsgevaar; stelt vast, dat de geestelijke en materieels voorberei ding bij massa en leiders ontbreekt, om in geval van dreigenden oorlog dezen met de ln de Haagsche resolu tie aangegeven middelen te keeren; spreekt als zijn meening uit, dat deze yoorbereiding zonder verder uitstel ter hand genomen moet worden; draagt den leidenden instanties der S.D.A.P. op: a in overleg en in samenwerking met heit N.V.V. zon der verwijl het verzet der Nederlandsche arbeidersklasse tegen militairlsme en dreigend oorlogsgevaar voor te bereiden en te organiseeren b. in het bestuur der S.A.I. en vooral op het as. in ternationale congres te eischen, dat alle bij de S.A.L aangesloten partijen hot voorbeeld der S.D.A.P. zullen volgen. 3 dooden en 12 zwaar gewonden. Zaterdagmiddag te circa half 2 is op den bewaak ten overweg te Blerik bij wachtpost 66 een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een autobus van de garage Kuppers te Venray, bestuurd door den chauffeur A. Wieferink uit Venray, kwam van Venlo met 14 inzit- rende marktbezoekers, die naar hun woonplaats te rugkeerden. De auto reed op den geasfalteerden bree- den rijweg, waaraan de spoorlijn naar Nijmegen pa rallel loopt op 50 tot 30 meter afstand. Bij wachtpost 66 moest de auto den overweg passeeren in de rich ting Horst, Op dit punt loopt ook de weg rechtdoor naar Grubbenvorst, de andere naar Horst. De over weg behoort tot de „bewaakte" en werd bediend dooi de wachteres vrouw Ebben, doch deze kwam te laat om de boomen neer te laten. Ofschoon de chauffeur den trein had moeten zien, reed bij door, met het gevolg dat de trein midden in de bus reed. De slag was ontzettend. De auto werd met de inzittenden 150 meter voor de machine voortgeduwd en verplet terd. Een enorm geschieeuw was op verren afstand te hooren. Op staanden voet werden gedood F. Win- kens te Venray, P. Moorees te Horst, J. Swinkels te Venray, Zwaar gewond werden in het gasthuis opge nomen G. Peters te Venray, met een schedelbreuk, L. Kleven te Horst, twee beenen gebroken, aan hoofd en borst zwaar gewond, Ernstig gewond zijn G. van Leuken te Venray, H. Vollenberg te Venray, II. Joos- ten, wethouder van Grubbenvorst. Licht gewond wer den vrouw W. KrausITulkcns, en de vrouw van tien gedooden J. Swinkels en haar zoon. De chauffeur A. Wieferink heeft een ernstige hoofdwonde en kon nog niet gehoord worden. Allen zijn naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. Doktoren en politie werden direct gewaarschuwd en waren spoedig ter plaatse. De wachteres, wier man ploegbaas is en op de lijn werkzaam was, heeft 14 kinderen en was druk met haar huishouden bezig, zoodat zij vermoedelijk de kloksignalen langs de lijn, dio volgens getuigen inderdaad geklonken hebben, niet heeft gehoord. Zij kwam naar buiten toen de trein de bus greep. Zij is totaal van streek en in een zenuwcrisis in haar wachtpost gebracht. De zwaargewonde G. Peters zal het. vermoedelijk niet doorstaan. Honderden nieuwsgierigen per auto, per fiets en te voet moesten op een afstand worden gehouden. Nader meldde men nog: De chauffeur van de bus, Weferinck, reed iets voor den trein uit en beeft daardoor waarschijnlijk het gevaar niet zien aankomen, met het treurige ge volg, dat de bus door den trein werd gegrepen, toen de eerste midden op de rails was. De machinist rem de nog uit alle macht, doch de bus werd gegrepen, meegesleurd over een afstand van ongeveer 150 M. en geheel versplinterd. Behalve de bovengenoemden werden gewond n.1 Peters Jr. uit Horst, mej. Peters, echtenoote van den zwaargewonden G. Peters en de heer Van Dijk. Per particuliere auto werden de gewonden naar het St. Joseph Ziekenhuis te Venlo gebracht. Het vervoer geschiedde onder leiding van een afdeeling militairen. Over een afstand van ongeveer 100 M. werden de brokstukken van de bus verspreid gevonden, de kap van de bus lag aan de andere zijde van den spoor weg. De verslagenheid in den omtrek is groot. Door de marechaussee wordt een uitvoerig onder zoek ingesteld. Meegedeeld wordt nog, dat de chauffeur er met eenige vleeschwonden is afgekomen. Toen de botsing plaats greep had hij de tegenwoordigheid van geest om een der lantaarns voorop de locomotief te grijpen en er zich aan vast te klemmen. Op deze wijze werd de man van een wissen dood gered. flSI Slijmoplossend Drie zwaar gewonden. Op Toendjoengan, Soerabaja, had een afschuwelijk 'verkeersongeluk plaats, lezen wij in de Ind. Crt. De auto van den heer Jozuf, opticien aldaar, reed, bestuurd door den heer Gabrian Dwek. van de boven stad, komende over Toendjoengan. Een electrische tram, welke door den auto werd ingehaald, reed in dezelfde richting, terwijl de bestuurder voor zich had een dogcart. Gok naar de benedenstand rijdend. Op het oogenblik, dat de bestuurder de tram meen de voorbij te zijn, reed hij rechts, om voor de tram heen te komen, aangezien de dogcart zijn weg ver sperde. Hij berekende den afstand blijkbaar verkeerd, want toen de Chevrolet schuin voor de tram was, werd de wagen gegrepen en verder naar rechts ge sleurd, juist op het moment, dat van de andere zij de met vaart een tweede tram naderde. De gevolgen waren ontzettend De Chevrolet werd tusschen de beide zware, nog rijdende en elkaar passeerende, motorrijtuigen van de O. J. S. letterlijk vermalen. Men hoorde een donderenden slag. gevolgd door het geluid van scheurend ijzer, versplinterend hout, brekend glas. En weldra steeg uit de ruine het ge kerm der gewonden op. In den wagen zaten, behalve de bestuurder, nog de heer David David en de Inlandsche chauffeur Nisi. Alle drie waren er vreeselijk aan toe. Met groote ,moeite werden de ongelukkigen uit de ruine van staal en hout bevrijd. Allen bloedden hevig en, de verwoesting van den Chevrolet aanziend, is het vol komen onbegrijpelijk, dat de inzittenden niet op slag zijn gedood, want de auto is in de letterlijke beteeke- nis geheel verpletterd en platgedrukt. De bestuurder beliep, behalve verschillende vleesch wonden een gebroken linkerpols en voet, op; de heer David David werd zwaar aan het hoofd getroffen en zag er deerniswekkeni uit. Zijn kaak was gebro ken; het geheele gebit zat los, terwijl zijn lip geheel was opengescheurd. Bovendien bleek zijn linkerarm gebroken te zijn. Nisi, de eigenlijke chauffeur, was achterin geze- ;en. Hij was er het ernstigst aan toe. Reeds dadelijk kon men zien, dat hij inwendig zwaar gekneusd was. Meer dood dan levend moest hij uit zijn benarde positie worden bevrijd. VEELBELOVENDE JEUGD. Te Lent bij Nijmegen boden enkele jongens elcc! lampjes langs de huizen der ingezetenen te l;ccp au:: ver beneden den prijs. Bij onderzoek bleek dat de kna pen deze lampen uit de straatlantaarns hadden gestolen. In een door ruim 400 visschers en belanghebbenden bezochte vergadering te Volendam heeft men onder groot enthousiasme adhaesie betuigd aan de actie van het landelijk comité tot behoud van de Zuiderzee. Met algemeene stemmen heeft men besloten tot toezen ding van het navolgende telegram aan den minister van waterstaat. De Volendammer visschers en houders van nevenbe- drijven in vergadering bijeen, dringen er bij uwe excel lentie met klem op aan, dat een onpartijdig onderzoek worde ingesteld naar de noodlottige gevolgen van de al- geheele afsluiting van de Zuiderzee, alvorens over de inpoldering zal zijn beslist." KOLENDAMPVERGIFTIGING. Een ernstig geval van kolendamvergiftiging heeft zich te Stellendam voorgedaan. De woning van J. van Oos tende bleef gisterochtend langer dan gewoonlijk geslo ten. Eerst verkeerde men in de meening dat de man als gewoonlijk vroeg naar zijii werk was gegaan en de vrouw, die ziek geweest is, wat langer was blijven rus ten, waardoor het over negenen werd eer men er toe overging de deur door een smid te laten openen. Toen bleek dat man en vrouw bewusteloos te bed lagen. Do onmiddellijk ontboden gemeentegeneesheer liet kunst matige ademhaling toepassen en zuurstof toevoeren en de nog brandende kachel werd verwijderd. Later was er nog weinig verandering in beider toestand ge komen. En zijn eischen. Minister Schiele heeft een reeks voorstellingen uitge werkt waartoe o.a. de machtiging behoort de invoerrech ten op vee, vleesch, boter, peulvruchten, hout en andere land- en boschproducteni te verhoogen. Voorts verlangt de minister toestemming tot het ten uitvoer leggen van zijn plannen op het gebied der agrarische „Veredelungs- wirtschaft". In andere kringen ziet men volgens Wolff In de plan nen van minister Schiele het gevaar dat de uitvoermo- gelijkheden der industrie er door zouden kunnen worden belemmerd, daar het buitenland reeds in vorige gevallen op de Duitsche agrarische maatregelen met boycot-be wegingen heeft geantwoord. Met name de rijksminister van arbeid Stegerwald acht deze agrarische politiek ontoelaatbaar met het oog op de noodzakelijkheid het buitengewoon groote aantal werkloozen te verminderen. Hij moet verder de opvatting huldigen dat een duurder maken der landbouwproducten die het gevolg zou zijn van nieuwe verhoogingen der in- voerrechten, onvereenigbaar is met zijn politiek van loon- en salarisverlagingen. Stegerwald heeft het niet onder stoelen of banken ge stoken dat hij er de consequenties uit zou trekken wan neer de eischen van het groene front in den aangedui- den vorm verwezenlijkt zouden worden. De rijkskanselier, zoo meldt Wolff nog, zal ongetwijfeld het zijne doen om een overeenstemming tot stand ta brengen, wellicht in dezen geest dat het goedkeuren van verdere steunmaatregelen voor den landbouw van be paalde voorwaarden afhankelijk zal worden gemaakt met name hiervan dat de landbouw zelf in de eerste plaats een reeks hervormingen aanbrengt, geschikt om zijn. toestand te verbeteren en dat voorts eventueele machti gingen aan bepaalde termijnen gebonden zullen zijn. Een. fantastisch verhaal. Op een Antwerpsch politiebureau heeft zich de 15-ja- rige H. St. uit Zevenbergen aan gemeld, die het volgen de verhaal deed. Hij was werkzaam te Breda op het „Radio-Centrum". Toen'üij een paar dagen geleden op het kantoor kwam, sprong een kerel achter een bureau vandaan en bedreigde hem met een groot mes. S. moest den man wijzen, waar het geld en de papieren lagen. Nadat de boosdoener heel wat op zak had gestoken, dwong hij den jongen mee te gaan. S. was zoo benauwd dat hij gewillig volgde. De irlan nam hem mee naar Bel gië. Te Neerpelt kreeg S. een nieuwe pet en een nieuwe regenjas. Van daaruit ging het naar Antwerpen, waar de geheimzinnige persoon plotseling verdween. S. ging in een logement overnachten. Aldus het zonderlinge verhaal van den jongen, die bij zijn aankomst op het politie-bureau nog 27 gulden op zak had. De politie kwam alles zeer verdacht voor en bij nader onderzoek bleek, dat de jongen alles gelogen had en zelf den diefstal bedreven had. S. Is daarop ter beschikking gesteld van den Neder- landschon consul te Antwerpen. Het geheele verkeer staat stit In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Weenen zooveel sneeuw gevallen, dat het geheele verkeer erdoor ontwricht 'werd. Tweehonderd een en twintig sneeuw ploegen en duizenden sneeuwruimers zijn Zaterdagoch tend aan het werk gesteld. In de buitenwijken moest men de sneeuw voorloopig laten liggen, omdat men in binnenstad de handen vol werk had. In de buitenwijken was het tramverkeer dan ook gsheel stopgezet, terwijl zelfs in de Ringstrasse het verkeer dikwijls gestremd Werd, doordat tramwagens ontspoorden en dan door den kraanwagen van de brand weer weer in de rails gebracht moesten worden. Ten gevolge van den sneeuwval waren verschillende bovengrondsche electrische leidingen soms geruimen tijd zonder stroom. De spoorweg naar het zuiden en naar Stiermarken is tot ver in beneden-Oostenrijk drie meter hoog dichtge- sneeuwd. Op sommige plaatsen komen zelfs de sneeuw ploegen niet vooruit. De sneltrein naar Rome en Venetië en de sneltrein Briëst-Weenen zijn ingesneeuwd. De goederentreinen kun nen in het geheel niet rijden. In het noorden en op den Frans Josef-spoorweg is men er tot nog toe in geslaagd het verkeer zonder groote storingen intact te houden» V\jf inzittenden. Het toestel van de K.N.I.L.M. van den dienst Batavia Medan vertrok normaal uit Palembang, doch arriveer de niet te Pakan Baroe, terwijl na passeering van de hoofdplaats Djambi, hetwelk op groote hoogte geschied de, geen bericht werd ontvangen. Piloot van het vlieg tuig is de heer Schott, mecanicien de heer Veen. Het toe stel vervoert drie passagiers, n.1. de heeren Middelkoop, burgemeester van Pekalongan, Hovestad, hoofdopzichter van Gouvernements Bedrijven en Lettinga die te Medan op de mailboot zou stappen. Er is een ander toestel van de K.N.I.L.M. vertrokken bestuurd door den heer Prill- wltz, voorzien van alle hulpmiddelen voor onderzoek van het traject. Men veronderstelt dat in de een of andere wildernis een noodlanding heeft moeten geschieden. Tegen-revolutie uitgebroken New York, 14 Febr. IUlt Panama wordt gemeld, dat de nationale politie in cl - stad Panama is gemobiliseerd ingevolge het bericht, dat een contra-revolutie was uitgebroken in de provincie Chlrlqui.

Schager Courant | 1931 | | pagina 6