„Tuinboi wbelang" te Noordscharwoude. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Chineesch stoomschip op een rots. Noodlottige brand te Londen. Een verkeerd opschrift. De moeilijkheden in de Engelsche industrie. Hardhandig optreden van de Berlijnsche politie. Wrak van een Nederlandsch schip ontdekt. Het autobus-ongeluk te Blerick. Sneeuwval in Europa. Wereldkampioenschap schaatsenrijden. In de Maandag gehouden vergadering van de vereenl- ging „TujUbouwbelang" bradht o.a. de secretaris de heer J. Kliffen een zeer uitvoerig jaarverslag uit, waarvan we het volgende vernielden: Rapporteur wijst er in de -eerste pMats «op dat van het bestuur eener vereeniging verwacht wordt dat er wer kelijk leiding wordt gegeven, wat evenwei vooral in een tijd als waarin we nu verkearen een zeer* moeilijke taak is. Nog zwaarder wordt deze Éaak, als er„ zooals we den laatsten tijd mogen mee malben, af en toe personen en vooral persoontjes zich zelf komen aanmelden als dé menschen die het in deze troebele dagen nu wel eens zullen uitmaken welken kant het uitmoet. Van wat door de organisalöe is verricht zij vermeld, dat er in samenwerking met de plaatselijken Tuinbouw- vereeniging De Eendracht te Qudkarspel een drietal ver gaderingen belegd worden, mefli zou dit z.g.n. praatavon den kunnen noemen. In deze bijeenkomsten worden verschillende onder werpen behandeld welke rechtstreeks verband houden met onzen tuinbouw en reeds fcijn behandeld de bloem bollenteelt, toegelicht met lichtbeelden, onze bemesting, de erfelijkheidsleer; in ons plantenrijk enz. enz. Het organiseeren van deze a\*>nden is voor de betrok ken vereenigingen een waar succes, wijl ze allen zeer goed bezocht werden. Vervolgens, als uitvloeisel vanieen dezer bijeenkomsten waarin door den heer Mallekotie het intresante onder werp werd behandeld van de eirfelijkheidsleer, worden er thans proeven uitgevoerd dom* de vereen. De Een dracht en de onze, om zoo mogel^k te komen tot een nog beter soort roode bewaarkool welke tegen alle moge lijke invloeden beter bestand zu|len blijken. Vervolgens werd in samenwerking piet de Tuinbouw- vereeniging afd. L.T.B. Langedijk* De Eendracht en Tuin- bouwbelang een commissie in het leven geroepen welke tot taak had te onderzoeken in hoeverre de enorme re genval van 12 Juni zijn nadeeflgen invloed had doen gelden. In samenwerking* met onze naburige Tuinbouwver- eeniging De Toekomst en De Ecmduacht heeft ook onze vereen, een cursus in het leven geroepen waarin de teelt van bloembollen wordt behandefd. Deze cursus wordt door een 60-tal cursisten bezochlt, waarvan vrijwel de helft uit onze leden" en zoons vaai leden. De inventarisatie onzer stapelpijodpcten heeft nu zoo'n burgerrecht verkregen dat niemand, althans niet met opzet, op het appel mankeerde, iategendeel ziet elk ver langend uit naar de cijfers hiervan. Waar deze cijfers dit jaar beduidend lager waren als de voorgaande jaren, geeft dit wdl ••een bedroevend beeld van den slechten oogst der koolsoorten, temeer, komt dit nog naar voren, als we in füanmerking nemen, dat minstens de helft der opgeslagen ^p^oducten geteeld werd in polders buiten de onze om. Laat-ons hopen dat de zoo gevreesde ziekte de draaihartigbeld, in de toekomst overwonnen mag worden. Onze aardappelpooterbewaarplaiats is dit jaar niet zoo vol bezet als het voorgaande, deeïis, omdat de uitkomsten hiermee verkergen niet aan de gBstelde verwachting be antwoordde en ander deels omdat onze leden, tenge volge van den slechten kooloogst voldoende ruimte in eigen bergplaatsen te over haddan. Hierdoor, is het be stuur een iets hooger bedrag pertbak gaan heffen om de rekening van den penningmeester toch nog sluitend te maken. Het bestuur "heeft gemeejnd, gezien de vele be moeiingen, voor den penningmeester hieraan verbonden, hem eenigszins geldelijk tegemoet, te moeten komen, om dat dit ten volle wordt verdiend. Er is dit jaar niet druk vergadlsrd, slechts twee leden en vier Bestuursvergaderingen zijn gehouden. Een paar maal in een jaar zien we heel graag onze leden eens onder de oogen om dan. eens naanj voren te brengen, wat ons op bet hart zou liggen. Overigens geen overdrijving hierin, men kan ook hierin voorzichtig zijn en voorko men dat men beter thuis is op .een vergadering als in eigen bedrijf, dit zien we nogal' eens samengaan. Ons ledental is ook dit jaar vrij staticamir gebleven, het over lijden van een paar getrouwe Heden werd weer aange vuld door eenige jongeren, zocidat ons ledental thans juist 200 bedraagt. Secretaris houdt daarna een «algemeene beschouwing over wat thans leeft in onze httinbouwkringcn in ver band met den terugslag waarvan de gevolgen op ons drukken. In verschillende toonabrden is dit reeds van verschillende kanten bezongen den laatsten tijd en het lijkt spr. dan ook een gewaagde poging om op den juisten knop te drukken welke c*is in het volle licht zou kunnen plaatsen. Er wordt in dagen als-*we nu «doormaken van leidende personen door sommigen een hpvenmenschelijken daad verwacht, een eiscft welke ais onredelijk mag worden aangemerkt! Een oplossing hiervan te verwachten, ik moet het al dadelijk en ruiterlijk erkennen, zal ook door ons niet aan de hand kunnen worden gedaan. Een geheel andere vraag is het: of we niet in staat zullen blijken te zijn een: richting aan te geven welke tot kracht en steun 'zal kunnen zijn in deze moeilijke dagen. Deze vraag durf ik. in bevestigenden zin te beant woorden. Het zal U, met ons, inïet ontgaan zijn dat, hoe beroerd de toestand ook ten djgze wezen mag, er ook hier den laatste tijd vaj\ oveodrijving gesproken moet worden wat op zich zelf al zjeer mis gezien is. Det de toestand ernstig is -weten we, maar we moe ten het niet doen voorkomen «alsof de laatsten adem der tuinbouw in aantocht is. Als egn der lichtpunten die ik nog wel zie is deze: dat het dpor de jaren heen in ons vak gebleken is dat onze balans geen jaarbalans kan 2ijn. welke ieder jaar sluitend, gemaakt kan worden, vaak hebben we hiervoor noodig 3, soms 4 jaren om tot een bevredigende uitkomst te k*>men. De jongeren onder ons weten dat nog niet zoo goed en secr. waarschuwt hen geen dingen te doen waarvan zij later berouw zou den kunnen hebben, door bijvoorbeeld van hun land af te loopen met de sombere gedachten, dat het wel nooit meer terecht zal komen. In dit verband wijst, spr, er op, dat het reeds in de tachtiger jaren van de vorige eeuw eveneens, na jaren, van hoog conjunctuur, tot esn inzinking kwam, welke zoodanig was dat sommigen even als nu meenden, dat het met de bouwerij gedban was. Menschen die even als dit nu met enkelen het g^val is, het bijltje er maar bij neer legden en zich in loondienst stelden, zij hebben het naturlijk hiermee noofit verder kunnen brengen, bo vendien zal hier het gevolg pan zijn dat dit de arbeids markt zoodanig zal drukker» dat ook rieze vooruitzich ten evenmin rooskleurig zullen zijn. Evenwel is het ook toen gebleken dat men weer heele gcede jaren tegemoet ging esn zij, die de druk der tijden doorstaan hebben, kondien lgier van dit zelfde land, in de hierop volgende jaren zelfs meer dan brood verdienen. En thans worden ons veel meer middelen aan de hand gedaan, dan waarop de ouderen onder ons zich mochten beroepen. Toen toqh stond elk op zich zelf en was een ieder enkel hierop aangewezen, terwijl we nu allen vereenigd zyn wat een groot voordeel beteekent dit niet? Dit heeft ons in staat gesteld ons verkoopsy steem zoodanig in te richten dat we hierdoor steeds in staat worden gesteM om voor de producten, welke we willen of moeten afzetten marktwaarde te krijgen. Spr. w.i hiermee zeggen: dat we van een vraag naar ons product veel meer en gai®ver profiteeren als in de ja ren toen men wel genoodzaakt was alles maar op goed geluk mede te ge\»en, waardoor menig extraatje de zak ken der tuinders misliep Eveneens viel er vroeger r.:?t aan te denketn dat e.r door bemiddeling der organi saties een reddende hand werd uitgestoken om de moei lijkheden het hoofd te bieden want zonder organisatie, dit kunnen we gerust aannemen zou dit nimmer kun nen t-Iaats hebben. Hier heeft spr. op het oog de behulp zame hand die ons wordt toegestoken, door onze Pro vinciale en Gemeente Besturen, al moeten we ook di rect hieraan toevoegen dat het niet in den aard van den doorsneetuinder ligt om tegen de overheid aan te leu nen, kan dit toch een middel zijn om op de been te blij ven en zou spr. een ieder kunnen aanraden als hij meent hiervoor in aanmerking te komen er een dankbaar gebruik van te maken al mag zoo iets nooit een mid del zijn om het hier in de vervolge op aan te sturen, dit zou enkel kunnen leiden tot verslapping, een houding welke de rechte tuinder niet waardig kan zijn. Als andere lichtpunten noemt secr. de steun aan den akkerbouw, het meer en meer in cultuur brengen van bloembollen, glas en dergelijken wat de trefkansen groo- ter maakt. Langzamerhand en op bescheiden schaal hieraan te beginnen lijkt me geen kwaad idee. En ten slotte zou ik een ieder willen aanraden om elkander een beetje levenslust in te blazen, weg met al die zwartgal ligheid, welke niet anders kan leiden dan tot verslap ping van het beste wat een mensch bezit, onze eigen energie en hoop! Weg met al het geschetter over de slechte maatschappij alsof het leven hierin geen leven meer is, dit kan slechts leiden tot futteloosheid, waar mee we in ieder geval deze crisis niet te boven zullen komen. Weg met het gesputter tegen de leiding in onze hoofdorganisaties en geen zijdelingsche trappen uitgedeeld naar hen, die dat niet aan ons verdiend heb ben om dit tenslotte ten eigen bate aan te wenden, het zij bewust of onbewust. Dit kan niet anders dan een funeste uitwerking hebben op onze onmisbare organisatie Juist nu moeten de tuinders zich aaneensluiten, en secr. wekt daartoe op, aanhalende Jan de Ploeger's Als alle zeeen eens waren één zee, enz. TAN GEN LIJ K NOORDSCHARWOUDE. Zondagavond had in „Concordia" de derde opvoe ring plaats van de Revue ,,'t Zal wel gaan". Ook de zen keer had de opvoering een enorm succes te boe ken, de zaal was stampvol en ongeveer een zestig personen moesten teruggestuurd worden, daar er geen plaats meer was. Gelukkig werd er bekend ge maakt dat er Zaterdagavond 21 Februari nog een op voering plaats zal vinden, dus dan kunnen de veie liefhebbers die Zondag teleurgesteld moesten wor den, hiervan nog profiteeren. Namens enkele per sonen die Woensdagavond buitengewoon genoten hadden, werd Zondagavond door den heer D. Kan sen aan het Revuegezelschap een krans aangeboden. De personen zelf wenschten onbekend te blijven. Eenige waardeerende woorden werden nog gesproken Wij hopen dat Zaterdagavond de zaal ook weer ge heel bezet zal zijn, maar gezien het succes van de reeds gegeven opvoeringen zal dit zeker wel het ge val zijn. Over gebrek aan belangstelling heeft dit jonge Revuegezelschap zeker nief te klagen. WIERINGERWAARD De nieuwe opgerichte afdeeling van den V.C.J.R. heeft besloten om op Donderdag 19 Februari een vre- rlesavond te organiseeren. Als spreker treedt op Ds. Bakker van Twisk met het onderwerp: Is oorlog ze delijk geoorloofd? De lezing wordt geillustreerd met lichtbeelden. Het belooft een mooie avond te worden. DINSDAG 17 FEBRUARI. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. half acht. Bijeenkomst. WERK GEGUND. De bouw van vier landbouwschuren in den Wie- ringermeerpolder is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer C. Blaauboer alhier, die het werd gezamenlijk met den heer M. C. Tuinman, timmerfabriek, Westfriesland", zal uitvoeren. ONDERLINGE PUIGLASVERZEKERING SCHAGEN. Maandagavond werd in het lokaal van den heer P. Roggeveen een vergadering gehouden, welke slecht bezocht was. De voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen worden gelezen en goedge keurd. Het jaarverslag wordt vervolgens uitgebracht, waaruit blijkt dat 1930 een gunstig jaar is geweesft, daar, waar slechts 60 per premie is geheven, er toch nog een vooruitgang was van f121. De commissie van onderzoek, bestaande uit de hée- ren K. Kerkmeer en A. M. Kossen, verklaarde de re kening in orde te hebben bevonden. Het batig saldo bedraagt nu f 1516.32. Door den voorzitter wordt aan den Directeur-Boekhouder en aan de commissie dank gebracht, voor het gedane werk.. De aftredende commissarissen de heeren Ch. II. Th. Schmalz en Jb. Goedhart, worden met algemeene stemmen herkozen. In de commissie voor onderzoek van de rekening 1931 worden de heeren A. M. Kos sen en D. Raat benoemd. De omslagpremie zal over 1931 op voorstel van het Bestuur met 50 worden verlaagd. Het reglement wordt herzien en eenige artikelen worden gewijzigd. Geinformeerd zal worden of Ko ninklijke goedkeuring gewenscht is. Sluiting. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Tammigje Anthonia, dochter van Arie Snaas en van Elisabeth Jannetje Brantenaar. Hemdeed passagiers verdronken. Uit Kanton wordt gemeld, dat een stoomschip met vijfhonderd personen aan boord in de Paarlrivier op een rots is geloopen en gezonken. Van dc passagiers zouden ongeveer honderd zijn verdronken. Nadere be richten ontbreken. Haar zoon gered ten koste van eigen leven. Bij een noodlottigen brand, Zaterdagmorgen vroeg, in Marylebone (Londen), vond dc bewoonster, de echt genoot van den 70-jarigen edvocaat Boskill, die zelf gered werd, den dood doordat zij haar zoon wilde redden, die ziek te bed la.g. Ook een verpleegster kwam naar men aanneemt om bij een poging om don zieke te redden. Toen dc brandweer verscheen, stond het bovengedeelte van het vier verdiepingen hooge huis in lichte laaie. De brandweermannen za gen den bewoner voor een der ramen van de tweede verdieping staan. Hij wees naar een ander raam, waartegen de brandweer onmiddellijk een ladder op stelde. In de kamer lag de zieke zoon, die in dekens werd gewikkeld en naar een huis in de nabijheid werd gebracht. Ook de heer des huizes werd met be hulp van reddingladders in veiligheid gebracht. Een andere zoon sprong uit dc tweede verdieping, doch miste het opgehouden springzeil, zoodat hij gekwetst werd. BRAND IN EEN FRANSCH MARINE-ARSENAAL VAN TOULON. Groote materieele schade V.D. verneemt uit Parijs: In het marinearsenaal van Toulon is in de torpedoaf- deeling een brand uitgebroken, die zeer snel om zich heen greep en spoedig het depot van het duikbooten station h'ad bereikt. De marinebrandweer trachtte te vergeefs het vuur te blusschen. De vlammen vonden on- dertusschen gretig voedsel in het veele licht-ontvlambare materieel en spoedig was het geheeel arsenaal een groo- te vuurzee. Met behulp van de stedelijke brandweerbri gades werd het vuur uit alle macht aangetast ert men slaagde erin te voorkomen, dat het vuur op de munitie- bergplaatsen oversloeg De brand was in den vroegen morgen uitgebroken en reeds des ochtends te acht uur was er van het arsenaal niet veel meer over. dan een puinhoop. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Een buitenkansje. Geruimen tijd geleden had de filmster Juanita Hansen, zoo wordt uit New York gemeld, het ongeluk in het ho tel, waarin zij logeerde, ernstig letsel op te loopen, door dat zij, toen zij in de badkamer den kraan van de dou che opendraaide, plotseling overgoten werd met kokend water. Het ongeluk bleek een gevolg te zijn van het feit, dat op de koud-water-douche het woord „warm" en op de heet-water-douche „koud" stond aangegeven. De filmster diende tegen het hotel een eisch tot scha devergoeding in, die thans door de rechtbank is inge willigd, zoodat de hotel-onderneming aan miss Hansen een bedrag van honderd-duizend dollar moet uitbetalen LAWINE-ONGEVAL. Een lawine in de Spaansche Pyreneeën heeft, naar uit Madrid wordt gemeld, vier personen het leven be roofd. De slachtoffers werden door de lawine verrast in een spelonk, waarin zij een schuilplaats hadden gezocht om den nacht door te brengen. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN ITALIë. Voornamelijk landbouwarbelders. Uit Rome: Volgens de officieele cijfers waren er In Italië in de afgeloopen maand 721.976 werkloozen tegen 642.169 in de vorige maand. Deze stijging zou voornamelijk in verband staan met de toenemende werkloosheid onder de landarbeiders en seizoenarbeiders, voor wie op het oogenblik geen werk meer is. Deze cijfers betreffen slechts de officieel ingeschreven werkloozen. In werkelijkheid is de werkloosheid waar schijnlijk veel grooter. LOONCONFLICT IN DE FRANSCHE MIJNEN. Loonovereenkomst opgezegd. Uit Parijs: De werkgeversorganisaties in het Noord-Fransche ko- lengebied heben de in November met de mijnwerkers getroffen loonovereenkomst tegen 15 Maart as. opge zegd. De leiders der mijnwerkers hebben daarop besloten Dinsdag een audiëntie aan te vragen bij minister-pre sident Laval om hem met den toestand op de hoogte te brengen. Deze zou zich tegen elke loonsverlaging heb ben uitgesproken. VIJF BRANDWEERLIEDEN BEDOLVEN. Allen gedood. Uit Lima (Zuid-Amerika) Tijdens een brand stortte een muur in, waardoor vijf brandweerlieden werden bedolven. Zij werden alle vijf gedood. Zes andere brandweerlieden werden zwaar ge wond. BEROEP OP DE RIJKEN IN AMERIKA. Dreigement met staat van beleg. Uit Philadelphia: Volgens den burgemeester zal te Philadelphia de staat van beleg moeten worden afgekondigd tenzij de rijke ingezetenen royaler bijdragen tot het verleenen van hulp aan de werkloozen. De burgemeester schat het aantal werkloozen op 250.000, waaronder 50.000 kinderen, die de eerste levensbenoodigdheden ontberen. MEEVALERS VOOR DE BRITSCHE SCHATKIST. DeBritsche schatkist heeft in de laatste dagen twee meevallers gehad; door het overlijden van een bankdi recteur Francis le Marchant, die 1.056.000 naliet, ont vangt zij ongeveer 470.000 aan successierechten en door den dood van Sir Joseph Hood krijgt zij 490.000 aan successierechten. SCHADE VAN 10 MILLIOEN P.St. IN NIEUW- ZEELAND. Naar de „Daily Telegraph" uit Wellington ver neemt, schatten architecten en bouwmeesters de schade door de aardbeving te Napier en Hastings aangericht, op 10 millioen p.st 9 millioen p.st. wordt gerekend voor handelshuizon on 1 millioen p.st. voor woonhuizen. Meubilair e.d. is hier niet bij inbegre pen. VIJF SKILOOPERS BEDOLVEN. Een Wolffbericht. uit Garmisch meldt, dat in de buurt van Garmisch vijf skiloopers door een lawine zijn bedolven. Vier van hen konden worden gered. DIAMANTHANDELAAR VERDWENEN. Beroofd en ontvoerd? De bekende diamanthandelaar Abraham Levy te New York is, volgens een V. D.-bericht, verdwenen met 25.000 dollar aan diamant bij zich en zijn fami lie vreest, dat hij beroofd en weggevoerd is. Levy was eigenaar van de diamant, wclk^ niet verzekerd was. Volgens de verkregen inlichtingen verliet Levy oven voor 12 uur Zaterdagmiddag zijn kantoor. Ilij te lefoneerde nog eenmaal en verdween toen. Zesender tig uur later had men nog niets omtrent hem verno men. Detectives zijn op onderzoek uitgetrokken. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. ITet uitvoeren van Bestek No. 1423 H.S. het ma ken van grond-, spoor- en bijkomende werken voor don aanleg van ccn tweede spoor tusschen het sta tion Bergen en de halte Koedijk van den stoomtram weg Bergen—Alkmaar, is opgedragen aan C. Schau- fcli te Apeldoorn voor f24982. AUTODIEF AANGEHOUDEN. Zaterdagavond vervoegde zich bij een garagehouder te Nijmegen een Duitschcr, die zeide met zijn auto van Dusseldorf te komen en nog door moest naar Am sterdam. De man deed een heel verhaal, dat hier op neerkwam, dat hij door een samenloop van omstan digheden niet over de benoodigde contanten beschikte en daarom den garagehouder verzocht hem een be drag voor te schieten. Het gedrag van den man wekte den argwaan van den garagehouder, die de politie waarschuwde. Deze nam den man in verhoor en al sooedig bleek, dat hij dc auto ontvreemd had van zijn patroon en voornemens was den wagen te Am sterdam te verkoopen. Hij werd in bewaring gesteld en zal aan de Duitschc justitie worden uitgeleverd. DE BOLKSBEEK DOORGEBROKEN. Uit Markelo meldt men aan het Hdbld.: Niettegenstaande men dag on nacht de wacht hield, is Zaterdagmiddag omstreeks half drie de rechter Bolksbeekkade weer doorgebroken. Thans is in het Stoevclerbrock een gat geslagen. Door het met kracht uitstroomende water was al spoedig een opening van acht meter gevormd. Met behulp van eenige zakken zand, planken en palen was het des avonds tegen tien uur gelukt, het gat te dichten. Verscheidene hectaren grond staan onder water, doch directe overlast on dervinden dc omliggende bewoners thans nog niet. SLAPTE IN DE INDUSTRIE. Op de constructie-werkplaats van de firma Kloos en Zonen te Alblasserdam zijn eenige werklieden ontslagen en bij de N.V. L. Smit en Zoon Scheeps- en Werktuig bouw is medegedeeld, da met ingang van 16 Februari het loon met 10 pet wordt verlaagd. VERONGELUKT. Zondagmorgen is een dertigjarige spoorwegarbei der, wonende te Oost en West Souburg, die als hulp- rangeerder dienst deed, toen hij op de treeplank van een rangeerenden trein stond, met hot hoofd tegen een seinpaal geslagen op het stationscmplaccment te Vlissingen. De man is kort daarna aan de bekomen verwondingen overleden. De werkhervatting in Laccashire. Door malaise echter nog duizenden weef getouwen stil. In schier alle katoenweverijen te Burnley is giste ren, naar Reuter meldt, het werk hervat, hoewel ten gevolge van de malaise duizenden weefgetouwen stil staan. De hervatting van het werk had een kalm verloop. Er is een algemeen gevoel van verlichting over de bereikte overeenkomst. Handhaving van den industrieelen vre de. Bespreking van MacDonald met vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders. De minister-president Ramsay MacDonald heeft het nationaal bestuur der federatie van werkgevers organisaties, evenals den generalen raad van het Vakverbond uitgenoodigd, a.s. Donderdag met hem den algemeenen industrieelen toestand te bespreken met het oog op het handhaven van den industriee len vrede. De premier zal de vertegenwoordigers der beide organisaties afzonderlijk ontvangen Het werkloosheidslonds wederom uitge put. Miss Bondfield, minister van Arbeid, diende bij het Lagerhuis een wetsvoorstel in tot verhooging van de voorschotten aan het werkloosheidsfonds van 70 tot 90 millioen pond sterling. Het bedrag der verhoo ging moet ongeveer de vijf volgende maanden dek ken. De conservatieven verzetten zich tegen verhoo ging der voorschotten, omdat de fondsen voor zoo langen tijd aan de controle van het parlement zouden ontsnappen, en zullen voorstellen de ver hooging tot tien millioen pond sterling terug ie brengen. Tijdens de relletjes die zich te Neu Kölln, aldus da Berlijnsche corr. van de N.R.Ct. hebben afgespeeld, voor de bioscoop, waar de film Das Flötenconzert von Sana Souc vertoond werd, werden o.a. ook Fechner, sociaal democratisch lid van den Pruisischen landdag en diens partijgenoot Aschenbrenner, lid van den Berlijnschen ge meenteraad, tdie toevallig voorbijkwamen, ingerekend. Hoewel Feohner zich als afgevaardigde legimiteerde, werd hij door de agenten op hardhandige .wijze naar een politiebureau gebracht. Hier legimiteerde hij zich op nieuw, wat echter niet belette, dat men hem zeer brutaal behandelde. Men wenschte eerst dat hij zijn boord zou afdoen, hij weigarde dit te doen. Toen hij ook weigerde zijn bretels af te doen, nam men ze hem met geweld af, waarna men hem in een donkere cel opsloot. Na en kelen tijd werden Fechner en Aschenbrenner door drie met karabijnen gewapende agenten naar het hoofdbu reau van politie gebracht, waar hun een verhoor werd afgenomen en waarna ze in vrijheid werden gesteld. Het raadslid Aschenbrenner is zelfs door agenten mishandeld De sociaal-democratische pers is over dit optreden van de ondergeschikten van den sociaal-democratischen hoofdcommissaris van politie natuurlijk niet erg te spre ken. Na 32 jaren. Op 26 Maart 1898 is op de reede van Duinkerken vergaan het Ncderiandsche stoomschip „Bussum", van de reederij Vinke on Co te Amsterdam, nadat de bemanning met groote moeite was gered, door een zich in de nabijheid bevindend stoomschip. De ..Bus sum", welke met hout geladen was, kreeg tijdens zwaar stormweer zware slagzijde en toen bovendien de kettingen braken en het schip een speelbal van de golven werd, was het pleit spoedig beslecht. Dezer dagen nu is het wrak ontdekt. Het schipt ligt geheel onder het zand bedolven Men is bezig het uit te graven, om te zien. of er nog wat gebor gen kan worden. (Zie elders in dit blad.) De toestand der gewonden is naar omstandigheden redelijk wel, ofschoon bijna allen in hooge mate aan wondkoorts lijdende zijn. De heer G. Peeters Sr. uit Horst verkeert in ernstig levensgevaar, en ook dc toestand van wethouder II. Joosten uit Grubbcnvorst, wiens beide bcencn verbrij zeld zijn, is zorgwekkend* De toestand van de overige gewonden was vrij goed. Omtrent het nader onderzoek naar de oorzaak kon den nog geen bijzonderheden worden verstrekt. De medcdeelin? in sommige bladen (Jat de baan- wachteros mej. E. krankzinnig geworden zou zijn, is onjuist. Wel is de vrouw diep onder don indruk van het gebeurde en verkeert in een overspannen toe stand. Ernstige verkeersbelemmering tengevolge. In het oosten van Polen heeft de sneeuwval ernstige verkeersstoringen teweeggebracht. Op verscheidene zijlijnen in het district van Wilna is het spoorwegverkeer geheel gestaakt. Met sneeuwploe gen zijn de hoofdsporen vrijgehouden. Ook daar hadden de treinen groote vertraging. Evenals in Oostenrijk is er in Hongarije de laatst® dagen veel sneeuw gevallen. Sneeuwstormen hebben op eenige Hongaarsche spoorlijnen groote verkeersstoringen veroorzaakt. Verscheidene treinen zijn ingesneeuw en konden eerst na geruimen tijd weer vrijgemaakt worden. Het verkeer wordt echter op een enkele uitzondering na In stand gehouden. Versterkte ploegen arbeiders zijn be zig om de lijnen vrij te maken. Ook te Boedapest is het hevig gaan sneeuwen. Een trein ingesneeuwd. Uit Toulouse wordt gemeld dat op de lijn Toulouse Puigcerda reeds sedert Zaterdag een trein is inge sneeuwd. Van de reizigers hebben 42 een toevlucht ge zocht in het station Porté. Wedstrijden, te Helsingfors. Van dei Scheer en Heiden nemen deel. Voor het wereldkampioenschap zullen rijders deel nemen behoorendc tot niet minder dan zeven landen: de grootste deelneming, die ooit voor die wedstrijden heeft bestaan. Waarschijnlijk zullen er 26 rijders zijn. Voor Nederland starten alleen Van der Scheer en Heiden. Boot is wel weer hersteld van zijn griep-aan- jval, maar hij is tengevolge daarvan geheel uit con- (litie en hij is derhalve niet ingeschreven. De 500 meterbaan hier is voor onzen Van der Scheer niet gunstig, voor Heiden echter wel.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7