SPORT, Uit onze omgeving. Arrondissementsrechibank te Alkmaar. Koefra het wonder de» w o e s t ij n. Zijn schoonzuster vermoord. mishandeld. De kleine meid gaf den politierechter op zijn verzoek eerst een handje en vertelde toen dat verdachte, omdat zij achter zijn voertuig aan liep, haar met een zweep had geslagen en haar toen op het oortje had geraakt. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen. Vonnis conform. Het lag niet in de bedoeling van den man het kind op een dergelijke wijze te raken. EEN VAARBOOM GEANNEXEERD. Een arbeider uit Bovenkarspel, de 24-jarige Rei- nier Sn., overkwam op 6 Januari het ongeluk, dat zijn vaarboom brak, doch hij wist zich to behelpen en zette zijn reis voort met gebruikmaking van oen gloednieuwen kloet, die hel eigendom was van ze keren heer G. Bruin, landbouwer aldaar. Jammer echter, wachtte hij met de teruggave tot dc diender aan de deur kwam en toen werd het voor hem misère, daar hij nu ter zake diefstal te recht stond. Zijn pogingen om de zaak heen te draaien faalden en werd gevorderd niet minder dan f 25 boete of 25 dagen. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen. DAT KWAM NIET TE PAS. De 21-jarige loonslager Lambertus van L. uit Am sterdam stond terecht op grond van het feit, dat hij op 18 Januari in de deuropening van het politiebu reau te Alkmaar den heer Mors Zoll. inspecteur van de Alkmaarsche Scottland Yard, een tamelijk heleedigend woord had toegevoegd. De heer Lamber tus v. L meende te moeten getuigen ter gelegenheid van een relletje nabij het politicbureau, welke hel dendaad hem thans slecht dreigde te bekomen, daar de Officier f20 boete of 20 dagen vorderde. De po litierechter hield echter rekening met de werkeloos heid, waarmede ook dezen loslippigen loonslager was aangetast en legde f 10 boete of 10 dagen op. EEN PRIMA AMATEURS KNOCK OUT. De heer Joh. Alb. R., wonende te Enkhuizen, had op 18 Januari jl. in het café van Roozondaal in het Verlaat, zijn boomlangen tegenstander F. A. v. Galen 'n mep toegediend, dat hij direct tegen den grond smakte, doch hij was niet aanwezig om dit glo rieuze feit nader toe te lichten. Aangezien echter 2 getuigen, Dekker en Imming eveneens goed hadden gevonden niet te verschijnen, werd de verdere be handeling uitgesteld tot as. week. LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. Het Onderling Begrafenisfonds hield Maandag avond ten lokale van den heer P. Kramer zijn jaar vergadering. De voorzitter de heer Jb. Kramer, ma-akte in zijn openingswoord de opmerking, dat het heel moeilijk is op een begrafenisvereenigingsvergadering een opti mistisch inleidend woord te spreken. Thans bestaat daar evenwel aanleiding toe; indertijd richtte de ver eeniging aan het gemeentebestuur het verzoek een goed lijkenhuisje op de begraafplaats to willen plaat sen en weer later werd het verzoek tot uitbreiding van de begraafplaats gedaan. Het eerste is geschied en aan het tweede verzoek wordt voldaan, want reeds is men met de verbreeding van den doodenakker be zig. Spreker bracht een woord van dank aan het ge meentebestuur en zei verder, dat het de vereeniging is, die door haar verzoek het toch zoover heeft weten te brengen, dat in de chaos op de begraafplaats ver betering komt. De voorzitter deelde voorts mee, dat het bestuur met het oog op den slechten tijd en het gunstige sal do gelegenheid geeft voor een gratiS consumptie en -dat besloten is de vergoeding even hoog te laten als het vorig jaar. De vervolgens door den heer W. Koeman gelezen notulen werden goedgekeurd. Dezelfde samensteller bracht nu zijn financieel verslag uit, waaruit wij hier de eindcijfers notcercn: Ontvangsten f783.43, uitga ven f 660.17, saldo f 123.26.. Vorig saldo f 4667.44. Totaal saldo f4790.70. Het kassaldo van het kleedingsfonds was f 442.70. Ontvangsten van begrafenisdiensten f71.totale ontvangst f513.70. De uitgaven bedroegen f50.20, zoo dat het klcedingfonds een saido aangeeft van f 463.50. Dit saldo plus het saldo der vereeniging geeft een Ihezit der vereeniging aan van f 5254.40, waarvan f5199.44 op de Boerenleenbank is geplaatst. In kas is dus aanwezig f54.96. Voor deze uitgebreide en duidelijke rekening ver wierf de samensteller den dank van voorzitter en ver gadering. liet was alweer de heer Koeman, wien vervolgens gelegenheid werd gegeven zijn jaarverslag uit te brengen, waaruit wij noteeren, dat de vereeniging na in- en afschrijving thans bestaat uit 526 leden; er zijn 11 begrafenisdiensten gehouden, 9 hiervan van niet-leden. Het jaarverslag gewaagde verder van de prettige saipenwerkiing van besturen en personeel, wat me dewerkt voor nette bediening bij het begraven. De voorzitter onderstreept dit en bracht den heer Kooman hartelijk dank voor zijn keurig overzicht. De aftredende bestuursleden, Jb. Kroon en P. de Ruiter Sr., werden met algemeer.e stemmen herko zen. Bij het punt: „Voorstellen Bondsvergadering" vroeg de heer C. Blom, of indertijd het voorstel van Zuid- scharwoude was gedaan om de vergoeding voor de dragers van f2 op f2.50 te brengen. De voorzitter releveerde het verloop en zei, dat de f2 moest gehandhaafd blijven. Wel schijnt in Oud karspel een strooming te zijn, welke het bedrag op 12.50 wil zien gebracht, Besloten werd dit eventueél te ondersteunen. Bij deze besprekingen werd de wenschelijkheid naar voren gebracht om bij het aangaan van een nieuw contract met den ondernemer de volgrijtuigen in prijs te doen verlagen. De voorzitter deelde daarna nog mee, dat de oud aanzegger Slesker is overleden. Bij de rondvraag wees de heer C. Kostelijk er op, dat het paaltje op het betonpad bij de begraafplaats bij het dienstdoen zeer hinderlijk is Deze opmerking oordeelde de voorzitter zeer juist en besloten werd het gemeentebestuur te verzoeken, hierin verbetering te willen brengen De heer C. Blom vroeg, of het getal reserve-dra gers wel voldoende is. De secretaris antwoordde zich in dit geval altijd wel te redden, maar als er meer ge gadigden zouden zijn, was dat veel beter. Verder volgden nog besprekingen van huishoude lijk en aard De voorzitter sloot de vergadering met de beste wcnschen voor de vereeniging, nogmaals herinne rende aan de begraafplaats en wees er op, dat dit misschien aanleiding zou kunnen zijn, dat de doo denakker, waar onze nabestaanden rusten, meer be zocht zou worden. NOORDSCHARWOUDE. Bij de gehouden openbare verpachting van de gemeen- tesluis werd dit gegund aan den tegenwoordigen pach ter, den heer P. de Moei voor f 1670 per jaar. HOOGWOUD Bij de heden gehouden stemming van de ingelan den van de Banne Hoogwoud en Aartswoud voor (te verkiezing van een hoofdingeland der Vier Noor der Koggen, vacature wijlen den heer J. Breebaart Dz. zijn uitgebracht 132 stemmen, waarvan op de candidatuur van P. Donker Jz. 80 stemmen en 52 stemmen op den heer A. Zijp Cz. te Lambertschaag zoodat. eerstgenoemde gekozen is We wenschen den gekozene geluk met deze benoeming. OUDE NIE DO RP Onder het vee van den heer J. H. uit deze gemeente komt een geval van Mond- en Klauwzeer voor. Het voorloopige bevolkingscijfer dezer gemeente In verband met de gehouden 11e tienjaarlijksche volkstel ling bedraagt in totaal 1347, waarvan 725 mannen en 622 vrouwen. ALKMAAR Een lid van de oude garde In gevaar. Naar wij vernemen ls de 83-jarige heer Jan Verhoeven de nestor der Alkmaarsche koorzangers, iq de Alkm. zangerswereld bekend om zijn mooie lyrische tenor, en van wiens 60-jarig zangersjubile we onlangs melding maakten, ernstig ongesteld en zijn hem uit voorzorg de laatste H.H. sacrementen der stervenden toegediend. BARS INOE RH O RN KOLHORN. Afgeluisterd gesprek tusschen twee mannen aan de „stal" te Kolhorn. Zeg jó, heb jij het ook al gehoord? Wat bedoel je? Nou, dat de vuilnisdienst hier staakt! De vuilnis man is ziek en nu moet er natuurlijk een hulp zijn, maar denk je dat er een voor te vinden is? Niks hoor, 't wordt vast niet goed genoeg betaald man! De Burgemeester en de secretaris hebben tractementsverhooging, vanwege de groote uitbreiding der gemeente, ik zou zeggen, door die uitbreiding heeft de vuilnisman ook meer werk, dus als ze voor dit baantje ook eens goed diep in de portemon- naie tasten, zou er heusch wel een hulp te vinden zijn. Nu moeten de burgers 't maar zelf opruimen. Ja, ja, 't is op ons dorp raar gesteld. Neem ook maar het electrisch licht. Een paar dagen terug kwamen ze het lichtgeld bij me halen. Ik zeg tegen dien man (het was een plaatsvervanger, de bode was ziek, maar hiervoor kon men wel een hulp krijgen), ze mogen wel eens naar de lantaarns komen kijken. Bij lichte maan bra.nden ze er lustig op los, soms zelfs overdag, en nu het 's avonds zoo donker is, geen brandende lantaarns hoor, al dagen achtereen. Ik betaal deze keer tenminste niet, geen licht, geen centen. - Ja, man, wij moesten maar eens een tijdje aan t roer staan, dan was 't wel gauw anders. Was 't maar waar, jó! WIERINGEN Op Woensdag 18 Febr. zal voor den Raad van State in openbare zitting worden behandeld het beroep van enkele ingezetenen van Wieringen tegen het Raadsbesluit tot stichting van een openbare lagere school te Den Oever. Voor appellanten zal worden gepleit door Mr. de Vries; voor het gemeentebestuur door Mr. Bla-upot ten Cate, Tot directeur der Muziekvereeniging „Apollo" te Den Oever is benoemd de heer Gladbeek van Den Helder, dit wegens bedanken van den heer J. N. Bruul te Hip- polytushoef als zoodanig. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 17 Febr. Uitspraken vorige zitting. Willem O., Wieringen, overtreding wapenwet. Hooger beroepzaak, vonnis bevestigd behoudens uitlevering windbuks. Gerrit D., Wieringen, overtreding leerplichtwet. Hoo ger beroepzaak, 8 dagen aangehouden. Jan K„ Wieringen, als voren, idem. Pieter V.. Texel, als voren. idem. Adrianus B., Texel. Toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, f 100 boete en 6 maanden ontzegging rijbevoegdheid Anth. Fr. G., Bovenkarspel. Dood door schuld, 3 maan den hechtenis voorw. met 3 proefjaren; f 200 boete en 1 jaar ontzegging. Jacob v. d. K., Helder, gedetineerd, misdrijf art. 251 bis wetb. v. strafr. Nader onderzeek op Dinsdag 28 Febr. N. H. V B. 4e klasse. Hier won H.R.C. 5 met 7—1 van Succes 4. Wat het terugtrekken van J.V.C. betreft: het is jammer voor de sportbeweging in Koegras. Denkt er om J.V.C., volgend jaar weer twee elftallen en adspiranten, daar kan je alleen maar plezier van hebben. Kop omhoog jongens? Er komt nu een ze vental wedstrijden te vervallen. Belangrijke invloed op den stand heeft het niet, daar zoowel Helder 5 als H.R.C. 5 van J.V.C. verloren. De stand is: H.R.C. 5 8 6 0 2 42—21 12 Helder 5 4 4 0 0 32—13 8 Wieringerwaard 2 8 2 1 5 16-40 5 Helder 6 3 2 0 1 17—10 4 B.Iv.C. 3 7 2 0 5 12—34 4 H.R.C. 6 1 0 1 0 1—1 1 Succes 4 3 0 0 3 7—18 O1) Bovendien heeft Succes 2 verliespunten. Adspiranten. De uitslagen waren, zoo we reeds meldden: Sparta aHelder a 15; Helder c won met 3—0 van H.R.C. c en H.R.C. d en Helder d speelden gelijk (11). H.R.C. a 9 7 2 0 43—9 16 Helder a 9 7 2 0 55-14 16 H.R.C. b 8 3 1 4 20—19 7 Helder b 9 3 0 6 1434 6 Sparta a 7 1 1 5 1432 3 Succes a 6 0 0 6 2-40 0l) J) Bovendien heeft Succes a nog 2 verliespunten. Helder c 10 10 0 0 65-6 20 B.K.C. a 7 7 0 0 61—3 14 Helder d 9 5 1 3 28—29 11 H.R.C. d 10 3 1 7 24—29 7 H.R.C. c 6 3 0 3 23—10 6 H.R.C. c 5 1 0 4 5—25 2 Sparta b 3 0 0 3 2—12 0 Helder e 10 0 0 10 2-96 0 Helder 1—Oranje Zwart, 5—1. Onder slechte weersomstandigheden heeft Helder haar 10e overwinning weten te behalen, waardoor meteen de le plaats op de ranglijst behouden blijft. Het bezoek was dezen keer niet zoo groot als we dat de laatste weken gewend zijn Over het algemeen zal men zich niet verveeld hebben, al was deze wed strijd niet één der besten van Helder-zijde. Voor de rust ging 't zeer goed, Er werd toen met den wind in den rug een vlotte partij ontwikkeld. Herhaaldelijk was de O.-veste in gevaar. De H.-midvoor was ditmaal de gevaarlijke man: met z'n handige bewegingen en gevaarlijke schoten stelde hij voortdurend aan backs en keeper de hoogste eischen. Maar ook de andere voorhoedemenschen gingen voor rust best mee. Het samenspel vlotte uitstekend en de indi- vidueele prestaties kwamen zeker boven het middel matige uit. De halflinie speelde doorloopend goed, het plaatsen was, de wind in aanmerking genomen, vrij zuiver en daar de Helder achterhoede niet veel te doen kreeg, was de 40 stand met rust wel de bes te weergave van de krachtsverhouding. Door PROF. H. VEENENDAAL. De Italiaansche troepen hebben de sprookjesstad Koefra., die 809 K.M. ten Zuiden van de kust der Middellandsche Zee in het eenzaamste deel van de Sa hara ligt, op het opperhoofd van de Se- noesi-secte veroverd. Met 8000 karaeelen, bijna 300 vrachtauto's, een es kader bombardeervliegtuigen zijn de Italiaansche troepen onder aanvoering van een koninklijken prins en onder het opperbevel van een veldmaarschalk in de eenzame oasen van Koefra doorgedrongen. Daar moet zich een fantastische tragedie hebben afge speeld: terwijl de mannen optrokken tegen de Ita liaansche mitrailleurs, vluchtten de vrouwen en kin deren de woestijn in om te trachten, de grenzen van Egypte en van de Soedan te bereiken en zoo veilig te zijn voor den vijand. De Italiaansche bombardeer vliegtuigen volgden hen op de hielen. Vonden de aan hangers van deze merkwaardige, strenge sectie, die reeds twee maanden geleden door hun godsdienstige leiders verlaten werden, den dood? Zijn tenminste de vrouwen en kinderen ontkomen? Wij weten het nog niet. Het staat echter wel vast. dat hun rijk, dat tot voor kort nog bijna de geheele Lybische woestijn be- heerschte, daardoor volkomen ineengestort is. Het opperhoofd van deze secte, Sayed Ahmed, heeft in den wereldoorlog nog een rol gespeeld. Hij was nl. op den hand der Duitschers en deed een aanval op de Westgrens van Egypte. Hij had echter geen geluk en moest in een Duitschen onderzeeër naar Constan- tinopel vluchten. De Senoesi-secte, waartoe bijna uit sluitend Bedoeïnen behooren, heeft ook een belang rijken rol gespeel in de geschiedenis van den Islam. Zij werd gesticht door Sayed Ibu Ali El Benoesi, een nakomeling van Mohamed, die in 1787 te Algiers geboren werd. Hij werd de leerling van een beroemd godsdienstleeraar te Mekka en moest later Algiers verlaten, omdat de oudere Sjeiks zich kantten tegen zijn ascetische opvattingen. Hij keerde echter spoedig terug en begon zijn leer te verbreiden onder de Be doeïnen. Na hem heeft de secte nog drie groote lei ders gehad. De waardigheid van opperhoofd is erfelijk. Hun werk zou men het beste kunnen omschrijven als be schavingswerk op religieusen grondslag. Ilun werk wijze is bij uitstek modern, want zij hebben cellen, z.g. sauja's. Een sauja is een huis met drie kamers; in de tweede onderwijst hij de kinderen der Bedoe- irten en in de derde vinden reizigers volgens de oude wet der Bedoeïnen gedurende drie dagen een onder komen als gast. Bij de sauja behoort gewoonlijk ook een stuk land, dat door den Ikoean bebouwd wordt en dat alles vindt men altijd in de nabijheid van m Ruïnen bij Koefra. Voor de poorten van Koefra. een bron, die in de woestijn de algemeene leger plaats vormt, waar ook de reizigers elkaar ontmoe ten. Een Ikoean is een werkzaam lid van de broeder schap. Hij heeft de plicht, de grondbeginselen en voorschriften van den godsdienst te onderwijzen en den Island in zijn zuiveren, oorspronkelijken vorm te bewaren. Althans de stichter der orde was vrij van politieke eerzucht. Hij leerde de zelfkastijding met dezelfde ijver, waarmee hij haar zelf toepaste en had geen voorkeur voor bepaalde theologische leerstellingen. Hassanein Bey, de beste kenner van deze secte, zegt dat hij niemand ooit bond aan een geliefkoosd dogma en hij lette meer op de daden van zijn aanhangers dan op de bijzonderheden van hun leer. De Mohammedaansche godsdienst dankt aan hem slechts een gebed, Hesb genaamd, dat door de Senoesi's gebeden wordt. Zooals hij zelf eens ge zegd heeft in een brief, had hij „de door God gegeven roeping om de onverschilligen te vermanen, de on wetenden te onderwijzen en de verdwaalden op den rechten weg te brengen." Elk weelderig genieten van het leven was zonde, rooken en koffie drinken was verboden. Men mocht geen goud of edelsteenen- be zitten, slechts de vrouwen mochten ze als sieraad dragen. Een van de kernpunten van zijn leer was, dat de omgang met Christenen, Joden of Mohamedanen, die zijns inziens van de ware leer waren afgedwaald, als zonde werd aangemerkt. Dit is dan ook de reden, dat het gebied der Senoesi's tot voor enkele jaren een der minst bekende streken der aarde was. De beroemdste Groot-Senoesi was Sayd El Mahdi. Toen hij het bestuur over de orde aanvaardde, telde deze reeds 2 3 millioen aanhangers. Onder zijn leiding begon een doelbewuste propaganda in alle Islamitische landen, zelfs in Perzië en in het ontoe gankelijke Centraal-Afrika. Nu werden de nederzet tingen der Sanoesi's ook meer dan zuivere gods dienstige centra, zij werden economische factoren van groot belang, vooral toen de residentie van het opperhoofd verplaatst werd van het Noordelijker ge legen Djagboeb naar Koefra, een groep oasen, die zich tevoren in handen van den rooverstam der Soeaja's bevond. El Mahdi overmeesterde hen en het gelukte hem in korten tijd, den oerouden karavaan weg van de Middellandsche Zee naar den Soedan, die over Koefra liep, haar ouden rol te doen spelen. Hij liet bronnen graven, zoodat de lange weg door de waterlooze woestijn minder schrikwekkend werd. In 1600 stierf hij plotseling op ecrigen afstand van El Tadsj, de vesting der Sanoesi's, die de groep oasen beheerscht. Voor de komst der Italiaansche troepen hebben slechts enkele blanken Koefra betreden, nl. de be roemde Duitsche ontdekkingsreiziger Gerhard Rohlfs en een vrouw, nl. Rosita Forbes. (Nadruk verboden.) Na halftime was O.Z. aanvankelijk nog in de min derheid. Langzamerhand evenwel verslapte het spel van Helder en een algemeene malaise kwam na het vijfde doelpunt. Daardoor kon O.Z. het spel meer en meer in handen nemen, met als gevolg: 't redden van de hoofdstedelijke eer. Hoewel er voldoende gezwoegd werd, toonde de Helder-keeper zich zijn plaats waard, want niettegenstaande O.Z.'s meerderheid, die tel kens duidelijker uitkwam, door het terugtrekken van Ilelder's middenlinie, aanhield, liet hij zich niet meer passeeren. Het. einde kwam dus met een verdiende 51 overwinning voor de thuisclub. De verhouding is door de cijfers wel goed weergegeven, daar O.Z. niet meer verdiende door het onhandige spel van de voorhoede. Over het wedstrijdverloop het volgende: Als scheidsrechter Huisman, die voldoende leidde, de elftallen in het veld roept, verschijnen beide ploe gen volledig. Helder wint den opgooi, zoodat njet den wind in den rug begonnen wordt. Direct zijn de witten voor het O.Z.-doel en de bezoekers hebben alle moeite zich staande to houden. De keeper stopt ach tereenvolgens gevaarlijke schoten van Reinders en Bak, maar het eerst4doelpunt staat al klaar: bij een pittigen aanval schiet Burgers hard en laag in en bezorgt zijn club de leiding (10). Steeds blijft Hel der in de meerderheid, al dreigt het af en toe voor de goal der thuisclub. De Helder-backs zijn niet al te trapvast, maar Meijlink is onverbiddelijk en kijkt niet achterom. De betere balbehandeling en het vlug gere combineeren bezorgen Helder steeds voordeel en weer is het Koos, die even na de eerste goal, een voorzet van Dirk Bak op keurige wijze benut (2—0). Hiermee heeft de midvoor blijkbaar z$n kruit nog niet verschoten, want eiken aangegeven bal van de binnenspelers, doen hem'de gewenschte richting zoe ken. Voor de rust gelukt het hem nog twee keer den O.Z.-keeper te overdonderen: één maal door een vlugge doorbraak op handige wijze zijn eindpunt in het O.-doel te laten vinden, en de andere maal door een strafschop (wegens aanvallen in den rug) onbe rispelijk benutten. (4—0) Met den wind tegen ontwikkelt O.Z. weldra een be tere partij en hoewel de 4—0 voorsprong wel veilig genoeg is te achten, doet de Helder-halflinie het toch soms wat te slordig. Het overwicht van de thuisclub wordt evenwel ook nu weer tot uiting gebracht, door de betere techniek en Reinder3 maakt, aan de kleine kans van .de Amsterdammers een eind door op schit terende wijze de score op te voeren (50). Dat is O. Z. te sterk en men pakt de zaken nu energieker aan. Steeds moet de Helder-achterhoede nu oppassen, maar gelukkig voor de ..witte leeuwen" blijkt Piet een goede bui te hebben. Het is dan ook alleen aan de verkeerde tactiek van de Helder-halflinie te wijten, dat O.Z. tegen het einde kans ziet van dichtbij te doelpunten (5—1). Het einde komt met onverander- den stand, waardoor de thuisclub dus haar mooie kans op het kampioenschap behoudt. De dader tot 20 jaar gevangenisstra! ver oordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft den drie-en-twin tigjaren G. Maliepaard uit Oss, die in September 1930 zijn schoonzuster in haar woning in de Wille- brdordusstraat te Rotterdam vermoordde en in de wnoning een bedrag van f3000 ontvreemdde, veroor deeld tot twintig jaar gevangenistraf wegens doodslag gevolgd door het plegen van oen strafbaar feit. liet O.M. had levenslang geëischt. De rechtbank heeft bij haar vonnis de jeugd van den beklaagde en zijn blanco strafregister in aanmerking genomen Een der gewonden overleden. Wat over levenden verhalen. De baanwachteres een gebroken vrouw. Maandagavond circa half twaalf is de heer J. Pee- teirs Sr. uit Horst, die bij de autobusramp aan den Horsterweg te Blerick 'n zware schedelfractuur had opgeloopcn, aan do bekomen verwondingen bezweken. De overige gewonden maken het vrij goed. Do chauffeur Weferink heeft het ziekenhuis kunnen verlaten. Verhaal van een ooggetuige. In de N. Venl. Ct. schrijft een ooggetuige een ver haal over de ramp, waaraan het volgende is ont leend: De bus, die gevuld was met marktbezoekers, werd in het midden gegrepen en 165 meter meegesleurd. De machine nam de autobus op de buffers en droeg deze in volle vaart mede voor zich uit. Enkele inzit tenden werden al vrij spoedig uit de opengereten bus geslingerd, terwijl anderen tegen en om de machine bleven hangen of wel tusschen de overblijfselen van het voertuig beklemd raakten. Een erbarmelijk gekerm en gckrelin steeg op uit den chaos der overblijfselen, terwijl enkele inzitten den stervend langs den spoorweg lagen! Een slachtoffer moest déérlijk verminkt onder de machine vandaan gehaald warden. De passagiers stapten gillend van schrik uit den trein en liepen in het wilde rond. Vanaf de grinderij De Sondert werd telefonisch hulp gevraagd, welke spoedig aanwezig was. Onmiddellijk na het ongeval speelden zich vreese- lijke tooneelcn af. Nauwelijks 10 M. van de plek, waar de aanrijding plaats had, lag een oude vader stervende op een kussen uit één van de eerste klasse coupé's, welke men uit den trein had genomen. Zijn dochter met haar zoon, die mede in de bus ge zeten waren, hadden geen letsel bekomen en zaten geknield aan deze onverwachte stervenssponde van hun vader en grootvader: Het terrein der ramp geleek een slagveld, waar ge wonden en daartusschen een enkele stervende lagen. Dcelcn van den wagen en allerlei voorwerpen door de slachtoffers op de markt ingekocht, als: klompen, sinaasappelen, sigaren, koekjes enz. lagen over het terrein der ramp verspreid, meer dan honderd meter uit elkaar. Twee der slachtoffers overleden binnen twintig mi nuten na de ramp, zonder te zijn bijgekomen. Een der slachtoffers lag vreeselijk verminkt onder de machine, zijn hoofd was totaal in dc schouders gedrukt. De ongelukkige moet op slag dood zijn ge weest. Sommigen als door een wonder aan den dood ontsnapt. Uit de verhalen der overlevenden van dit noodlot tige ongeluk wier aantal in verhouding tot den omvang van de ramp zeer zeker en gelukkig groot genoemd mag worden blijkt wel hoe sommige van hen op wonderbaarlijke wijze aan den dood zijn ont snapt. Zoo lag de 14-jarige Derks toen hij weer bijkwam, voor op de locomotief als door een wonder aan een

Schager Courant | 1931 | | pagina 6